i t „De Kerk kan niet zonder zending1' WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 ,Er zijn kansen als nooit tevoren" ks-l LUNTEREN, 15 Augustus. Nauw omsloten ln1 door bosch en hei ligt in de buurt van Lunteren het Conferentieoord van den Zen dingsstudie-Raad. Hier worden telkenj are de conferenties ge ler, houden, waar velen uit den lande elkaar km- ontmoeten; waar gedurende een week de ;erJ Zendingsarbeiders, met verlof in het vader eiland teruggekeerd, in cursus, referaat en v' persoonlijk gesprek spreken over de moei- 'iHjkheden, de mogelijkheden en de vreugden van hun werk. eerJ Uit alle deelen van het land, ook van over "jzee, en ook van over de grenzen, kwamen 1 vorige wede Maandagmiddag de deelnemers aan de tweede Zomerconferentie aan, om ge- durende een week tezamen het groote gezin vormen, dat de barakken en de eetzaal het conferentieoord zou bevolken. Een bonte verzameling van allerlei men- schen in een beperkte ruimte bijeen en toch een eenheid! Allen voelen zich één in ce,hun Heer, Jezus Christus, die van allen te- zamen vraagt getrouw te zijn. Samen spreken 'en bidden en zingen ze. ïl 1 "1 En als dan deze tweede conferentie achter den rug is, dan gaan allen heen, met het loe.'vaste geloof, dat over -de gansche aarde de Idui'eene, heilige algemeene, Christelijke Kerk k?'gebouwd wordt door Gods Woord en Geest Np en dat zwakke mensdhen daarin een y Irware taak kregen, dat van hen gehoorzaam heid gevraagd wordt. De ergernis en de dwaasheid van het evan gelie zullen het moeten winnen In den strijd tegen de zelfbewustheid van den Jood en de wüsheid van den Griek. laag Dat zwakke menschen dien strijd aanbin- rlicliden moeten met Gods hulp. daarop wees de voorzitter, Dr. W. G. Harrenstein, m izijn openingswoord. Sions Muren en Sions God Spr. wees op het schijnbaar vreemde van deze combinatie. Zij' kon echter in den tijd van den dichter van Ps. 48 evenmin gemist worden als in onzen tijd. In rustig gelooven mogen wij de wereld ingaan, vertrouwend op Zijn macht: maar we mogen dit niet ver geten: gaat rondom Sion, loopt om haar muren en beziet het Sion Gods van alle zijden; telt haar torens. Beide moeten mee werken om de gezanten van Christus" Ko ningschap sterk te maken. Hierdoor zal het RESTAURANT DES DEUX ClEF' PORTE DE NAMUR - BRUSSEL RESTAURANT A LA CARTE KOUD BUFFET z± MATIGE PRIJZEN KRecI.J werk van deze conferentie bepaald worden. Zoo alleen worden we niet wanhopig als we de opdracht ontvangen met de Christelijke Boodschap het bolwerk van de niet-Christe- lijke wereld binnen te dringen. Zending, roeping van Godswege In de Bijbelbesprekingen, die Dr. Stel- ma leidde, handelde deze achtereenvolgens over Genesis 12 17, het axioma der Zen ding, over Handelingen 2 121, den Geest der Zending, over Handelingen 4 122, de gehoorzaamheid der Zending, en over Jo hannes 14 2127, de mogelijkheid der Zending. Duidelijk en klaar werd aange toond, dat de kerk niet zonder zending kan, dat zending levensvoorwaarde voor de Kerk is. omdat het haar roeping van Godswege is, de deugden des Heeren te verkondigen. En wanneer in de cursussen zendeling Gouweloos sprak over de Tohaki van Z.O.-Celebes, en Ds. Bakker over het Jodendom in den maalstroom der nieuwste geschiedenis, en Ds. Pol over Midden-Java ten Zuiden, dan kwam daar altijd weer op den voorgrond, dat door menschen Jezus de Zijnen vergadert, dat zwakke menschen ver waardigd worden om volken aan den voet van het Kruis te brengen, om ze te leiden uit diepe duisternis tot vroolijk lidht. Herinneringen aan Tambaran Dr Harrenstein haalde enkele herin neringen op. Wie in Tambaran aanwezig mocht zijn, kon met blijdschap constateeren, dat de Kerk zich steeds meer bewust gaat worden van haar roeping tegenover God en de wereld. En vooral verblijdend is het, dat juist de jonge. Oostersche Kerken alle krach ten gaan inspannen om in hun donkere om geving het licht van het Evangelie te laten schijnen. Er is bereidheid tot offer en lijden en een hartstochtelijk roepen om eenheid. Toen spr. verhaalde van zijn ontmoeting met twee jonge menschen, die, zelf ternau wernood aan den marteldood ontsnapt, weer terugkeerden naar Turkestan, waar van de kleine gemeente, waarvan ze deel uitmaak ten, niets over was dan wat bloed en graven, toen voelden allen het en het werd even zoo mogelijk nog stiller: daar gingen twee man nen hun leven offeren voor hun Heiland. Want daar het Evangelie verkondigen kan niet anders beteekenen den dood vinden. Van alle kanten kwamen in Tambaran trouwens de berichten binnen, die erop wijzen dat de kerk een zwaren tijd tegemoet gaat. De Koning der Kerk oordeelt het noodig om haar geloof te gaan beproeven. Hij geve haar kracht om te volharden. Dan zal de zegen rijk zijn. Het bloed der martelaren is het zaad der Kerk. Maar toch was ook heel duidelijk, dat er kansen zijn als nooit tevoren. En wie weet hoe snel die kansen weer voorbij zijn; want wij leven snel. Het Is daarom zoo pijnlijk, dat .terwijl Tambaran met blijdschap getuigt van de vele deuren, die voor het Evangelie geopend zijn, de zendelingen steen en been klagen over de ongehoorde onderbezetting der terreinen, en over de vele mogelijkheden, die zij onge bruikt moeten laten liggen. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT STEMMERIK C° LAAN VAN MEERDER VOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. Zendingswerk op verschillend terrein Zoo vertelde zendeling Slump van het Zendingswerk op Nieuw-Guinea, waarin hij een indruk poogde te geven van het dage- lijksch leven van den Zendeling en zijn vrouw. Administratie, correspondentie en leiding van het werk der Goeroes daarin gaat het leven van den Zendeling tegenwoor dig bijna overal op. Voor het bedienen der sacramenten blijft nauwelijks in ieder dorp eenmaal per jaar tijd over. Zendeling K a m m a, ook werkzaam op Nieuw-Guinea. sprak over de zware opoffe ringen, die de vrouw van den Zendeling te dragen krijgt. Zij zijn de heldinnen, die soms weken lang alleen achterblijven in het eenzame dorp, temidden der inboorlingen. Ook haaf leven staat geheel in dienst van den Zender. Toen hij vertelde van de dappere Zendelingsvrouw, die in een klein bootje, op compas varend, over een ruwe zee, haar man, ernstig ziek onderin liggend, na ee° dagenlange reis behouden bij een dokter bracht, toen voelde men iets van de reuzen kracht, die tot zulke dingen in staat stelt. Blikken in verleden en heden der Salatiga- Zending toonde ons Zendeling He int ze. Nadruk legde deze vooral op de bijzondere wendingen in de geschiedenis der Salatiga- Zending, waar de leiding van God zoo dui delijk aan het licht trad. Zoo donker als de toekomst er eertijds uit kon zien, zoo donker lijkt die ook nu. Maar wij gaan verder in vast vertrouwen. Positie der vrouw verandert Jkvr. van Asch van Wijck sprak over het Zendingswerk en de vrouw. Spr. liet zien hoe volkomen de positie van de vrouw verandert en hoe het Evangelie overal de vrouw in haar eer herstelt. De ver lossing der vrouw door Christus wordt ook gerealiseerd daar waar de jonge Kerken op komen. Met enkele voorbeelden toont spr. dit aan. Van slavin wordt zij weer gelijkberech tigde. Vooral in China en Korea heeft de evangelieverkondiging in dit opzicht een wel- dadigen invloed uitgeoefend. Daar helpt de vrouw zelf sterk mee in het uitdragen van de goede boodschap. Tenslotte voerde Zendeling Gouweloos van Celebes het woo:rd, sprekende over kinderen van één Vader. „Kinderen in ver stand en boosheid" blijven ook de bekeerde Christenen in de jonge gemeenten. Maar het is een vreugde onder deze „kinderen" te mogen leven. Verschillende typen uit de jonge gemeenten laat Spr. ons zien. Hij ver telt van den jongen inlander, die dagen en nachten moest worstelen, om eindelijk, bij gestaan door een zendeling, die juist door het dorp trok op tournee, verlost te worden uit de macht van den boozen geest, aan wien hij zich in zijn jeugd verkocht had. in ruil voor zijn duiveische macht. Door goddeliike kracht moest hii Iosgeworsfeld uit de klau wen van den duivelschen geest, die hem tot allerlei wandaden had gedreven De strijd bracht hem tot aan den- rand van het graf vroeger was de schrik van het landschap; Indrukken van de conferentie In zijn slottoespraak gaf de vice-voorzitter, Ds. Wolfensberger van Sneek, zijn in dekken van de Conferentie weer onder het thema „Tusschenruimte en Totaliteit", waar bij hij erop wees dat al het gehoorde en ge- notene drong om geen ruimte te laten tus- schen Gods Woord en onze keuze, tusschen Gods Blijde Boodschap en onze bereidheid voor Zijn werk. waar dan ook. De Kerk des geloofs. aldus Spr.. wordt «red-rongen naar de totaliteit van het Sion Gods. de Civitas Dei, maar leeft hier onder het Kruis van Hem, Die haar totaal verzoende en verloste. Na deze toespraak op den laatsten avond van de Conferentie, brak het moment aan, waarop allen, staande rondom de zendings arbeiders met hun vrouwen, het bij monde van den voorzitter betuigden dat zij, wan neer zij vertrokken naar hun verre stand plaatsen, voor het eerst, of opnieuw, ervan verzekerd mochten zijn gedragen t<_ worden door het gebed van hen die achterblijven. Alvorens eenige woorden tot de vertrek- kenden te richten, legde de voorzitter er den nadruk op, dat de Conferentie er niet aan dacht de taak der Kerk in handen te nemen, maar d>at in dezen liturgischen dienst allen zich vereenigen in gebed en lofprijzing en uitspreken, dat zij hun hulp verwachten van Hem, Die hemel en aarde gemaakt heeft. De tweede Conferentie te Lunteren is ach ter den rug. Wij weten het nog vaster, nog zekerder: Jezus Christus is bezig de wereld te En wij zwakke menschen mogen zijn Boodschap uitdragen, gedragen door Zijn Landdag Chr. Geref. Jongeren De ring Noora-Overijssel van den Bond van Christelijke Gereformeerde Jongelings- vereenigingen in Nederland en de kring Zwolle van den Bond van Christelijke Gere formeerde Meisjesvereenigingen in Neder land houden Woensdag 23 A gustus as. op den Agnieteniberg bij Zwolle een landdag. Sprekers: Drs. B. J. Oosterhoff te Zwolle, Ds. J. Tamminga te Enschedé, Mej. M, A. Klomp te Haarlem, presidente van den Bond, Ds. W. Ramaker te Kampen en Ds. L. de Bruyne te Zwolle. JAARBEURS-AFFICHE Het reclame-biljet voor de van 5 tot en met 11 September te houden Jaarneurs ls ontworpen door Pax Steen. Een forsch ge- teekend stalen drijfwiel met as en lager steekt grijs en zwart tegen een blauwe lucht af, waarin de rookende schoorsteenen van een fabriekscomplex in fel geel op-pieken en deels door de openingen van het wiel heen gezien worden. Dat fabrieks-complex geeft schaal aan het wiel op den voorgrond en ook aan het hemelgewelf, maar tevens ver vult het de functie van lichtbron, om het wiel schuin van onderen te bestralen en zoo door schaduwwerking te verrijken. Het lijkt ons een zeer geslaagd affiche, zoowel vanwege de goedoverwogen teeke- ning als om de opgewekte suggestie die er van uitgaat. Onteigening gronden te Lopik ten behoeve van Nozema Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noo dig voor en ten behoeve van den bouw van een nieuwén omroep zen der door de N.V. Ne- derlandsche Omroep Zender Maatschappij (Nozema). Aan de memorie van toelichting hiervan is ontleend: De N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij (Nozema). aan welke bij de wet van 22 Juli 1935 de aanleg en de exploi tatie van aan de eischen des tijds voldoende zendinrichtingen is opgedragen, heeft met het oog op de noodzakelijke verbetering van de kwaliteit der radio-uitzendingen besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwen Uitgebreide proefnemingen hebben aange toond, dat een gebied onder de gemeente Lopik, provincie Utrecht, voor den bouw van een zender het meest gunstig gelegen is. Door aankoop heeft de Nozema het groot ste gedeelte van het benoodigde terrein in eigendom verworven. Slechts over een zestal perceelen kon niet langs minnelijken weg de beschikking worden verkregen, in verband met de onaanvaardbare financieele eischen, door den tegenwoordigen eigenaar dier per ceelen gesteld. Aangezien de bedoelde perceelen voor den bouw van den nieuwen zender noodig zijn, heeft de N.V. Nozema "toepassing der ont eigeningswet verzocht. De gevraagde ont eigening kan geacht worden ten algemeenen nutte te strekken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben met ingang van 1 October a.s. de volgende provinciale wegen of gedeelten van wegen aangewezen als voorrangsweg: 1. van den weg Goudastation Moor drecht het gedeelte van het terrein der Julianasluis (km 1.568) tot de sluitboomen van den overweg (bij het voormalige sta tion Moordrecht km 5.305); 2. van den weg OuddorpSommelsdijk Nieuwe TongeOude TongeOoltgensplaat met zijtakken naar Melissant, Sas van Dirksland. Herkingen en Galathesche sluis; a. het gedeelte Sommelsdijk (grens be bouwde kom)Dirksland (grens bebouwde b. het gedeelte Sommelsdijk (grens be bouwde kom)Nieuwe Tonge (Noordland- sche dijk); 3. den geheelen weg 's-Gravendeelsche veer MaasdamBlaaksehe dijk met uitzonde ring van de zijtakken, aansluitende aan de bebouwde kom van 's-Gravendeel en van het oude gedeelte Smitsweg. aansluitende aan de kom van Maasdam; 4. het gedeelte van den weg Den Hoorn- de Lier—Westerlee-'s-Gravenhage—Maas dijk van de grens der bebouwde kom van Den Hoorn (gemeente Schipluiden, tot aan het verkeersplein nabij Westerlee (beheers- grens van het Rijk); 5. het gedeelte van den weg Drdrecht— Kop van 't Land van km 0.08 tot het einde met dien verstande, dat deze aanwijzing 1 alléén geldt voor de hoofdrijbaan. „ST. MAARTEN" Webproducten CUVK SPECIALITEIT in alle MELKPRODUCTEN Uitsluitend en alleen In fijnere kwaliteiten Vraagt Uw winkelier FRANCOIS BLOM'S PRODUCTEN Vele malen in Binnen- en Buitenland met GOUD bekroond. GouosiDoor 1813 De Wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1939 Stoom wasscherij N.V. Delftsche v.h. A. VAN OSSELEN Oostsinyel 151—152, DELFT, TeL No. 166 Officieele berichten De vijfde grenskiosk van den A.N.W.B. is te Vaals in tegenwoordigheid van véle Nederland sche en Duitsche autoriteiten officieel in gébruik genomen. Gisteren had te Gramsbergen de installatie plaats van den nieuwen burgemeesterden heer Mr S. W. A. Baron van Voorst van Lynden. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenoote-worden bij aankomst aan het Raad huis door eenige Gramsberger vrouwtjes verwelkomt. Het geheele 2de bataljon Royal Ulster Rifles, ongeveer 500 officieren en manschappen, werd dezer dagen met troepen transport vliegtuigen van het eiland Wight naar Salisbury Plain vervoerd voor manoeuvres. Dit was het grootste troe penvervoer door de lucht, dat ooit in Engeland plaats vond. De brug over den Amstél bij de Halvemaansteeg te Amsterdam wordt afgebroken, om door een nieuwe vervangen te worden. De werk zaamheden zullen geruimen tijd in beslag nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5