kdDI Gemengd Bloed WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 RONDBLIK JAPAN VOOR MILITAIR PACT De Duitsch-Japansche toenadering heeft een langen en zeer moeizamen weg moeten afleggen, alvorens, via de instelling van het anti-komintern-pact, het eindpunt kon wor den bereikt, hetwelk oorspronkelijk door het Derde Rijk in het oog werd gevat. Dit doel wit was een militaire alliantie niet Japan, welke in het groot, namelijk wat betreft de algemeene wereldproblemen, op eenzelfde wijze zou kunnen functioneeren al6 de Duitsoh-Italiaansche «samenwerking, welke aan Mussolini het bezit van Abessinië, aan Hitier o.a. de remilitarisatie van het Rijn land, en de annexatie van verschillende voormalig Duitsche territoria heeft bezorgd. Berlijn en Rome trachtten elkander in de hand te werken, door een regelmatige ver plaatsing van druk, een soort van wip- systeem toe te passen, waardoor in de Euro- peesche politiek steeds een toestand van zoodanig evenwicht werd vastgehouden, dat de anti-Duitsche en anti-Italiaansche mach ten aan de agressiviteit der beide bond- genooten slechts zouden hebben kunnen weerstand bieden, door een algemeenen oorlog te riskeeren. Dit spel van wip en evenwicht zal voortaan, naar zich laat aan zien, niet binnen Europeesohe grenzen be perkt blyven, doch over heel den aardbol worden uitgebreid. De Japansohe militaire coterie, welke in de Japansche buitenland- sche politiek een madht is achter de offi- cieele macht, heeft het alzoo gewild, en de voornaamste ministers te Tokio, voor wie omzichtigheid evenzeer als durf middelen van nationaal beleid zijn, hebben ten deele voor de bravoure van de legerleiding moe ten zwichten, wier inzicht het is, dat thans de eeuw rijp is voor een snel wassende Ja pansche hegemonie in het Verre Oosten. Voorshands is nog verre van duidelijk, onder welke problemen de nieuwe Japansch- Duitsch-Italiaansche samenwerking, die zeer vermoedelijk nog deze week officieel zal worden beklonken, doch die in wezen reeds een feit is, als een formidabele hefboom zal worden gezet. Men kan in dit verband slechts vermoedens opperen, doch ziet dan toch wel twee. complexen van vraagstukken opduiken, welke zeer dicht op den voorgrond liggen. Wij bedoelen de uitdrijving van Groot-Brittannië uit zijn Chincesdhe voor hoede-positie en het ondermijnen van de strategische buitenwerken van het machtige en uitgestrekte Britsche imperium, waar mede het, althans in den geest der Japan sche ultra-nationalisten spoedig uit zal wezen. Als tegenhanger tegen dezen op- marsch der Japansche belangen in het Verre Oosten, waar Nippon als erfgenaam der Britsche wereldmacht wensdht op te treden, zal Duitschland zich wenschen te verzekeren van zijn teloor gegane koloniën, welke zidh grootendeels in den Britsche boedel be vinden. Italië, van zijn kant, hoopt uit het dalende prestige van de Westersche demo cratieën andere voordeelen te behalen, welke zich laten omschrijven als versteviging van zijn Middellandsche Zee-positie en ingrijpende beïnvloeding te zijnen bate van het Suez- kanaal-regiem. Een nuchter denkend mensch zal zich allerminst kunnen verheugen over dit sa mentrekken van de madht der militaire staten Japan, Duitschland en Italië. Als tegenhanger ziet hij reeds in den geest de consolidatie van de Britsch-Fransch-Rus- sische belangen, want Londen en Moskou zullen vermoedelijk elkander spoediger vinden, zoodra de tot ïog toe vage gevaren van het Verre Oosten duidelijker omtrek ken beginnen aan te nemen. Met dit samen- baïLen van de wereldmachten in *wee ge concentreerde, elkander tegenovergestelde posities is voor de toekomst de mogelijk heid van conflicten opnieuw toegenomen, al mag de hoop worden gekoesterd, dat er zoowel in Moskou als in Tokio uiterste voorzichtigheid zal worden betracht, om van Mongolië en Mandsjoekwo niet zonder meer explosiehaarden te maken, omdat de oonsekwenties zooveel vérstrekkender zou den moeten zijn. De wereldweegschaal zou zuiverder beeld kunnen vertoonen van de werkelijke ver houdingen, zoo men precies wist, waaraan men met de Vereenigde Staten toe was, doch deze blijven onberekenbaar, men zou haast zeggen, dilettantistisch in hun poli- De as Rome-Eerlijn versterkt Japan wordt militair bodgenoot Tokio vond een compnmis voorstel Naar Havas uit Shanghai meHt zou Tokio door het departement var- buite landsche zaken thans een plan zijn o gesteld tot versterking van het am komintern-pact, hetwelk tevens zou i houden een militair bondgenootscb tegen Rusland. Ten opzichte van andere mogendheden zou dit plan e algemeene formule behelzen, waar Japan wel in beginsel bijstand zou 1 loven aan de deelgenootex, van de s maar zou voorstellen, dat de omv, van dien bijstand zal werden vasf legd door overleg, dat dt drie lan eerst zouden plegen tegenorcr gebeu nissen, die een bedreiging zouden men voor hun gemeenschappelijke langen. Het plan is opgesteld door Arita e diensten van het departement van bu landsche zaken, op verzoek van den ee minister, Hiranoema, Het zou een werking zijn van een ontwerp van 1 noema van 5 Juni, waarvan de hoofdz lijke inhoud door den keizer is goedgek Het nieuwe plan zal worden voorgt aan de conferentie der vijf voornaa ministers op Vrijdag a.s. Het plan vai leger, dat een algemeen en volledig mi bondgenootschap wilde, zou dus defi door den premier ter zijde zijn gelegi danks de belangrijke vorderingen, die. tclings in die richting werden gemaakt de onderhandelaars in Europa. Het inderdaad, dat die vorderingen veele Berlijn en Rome gemaakt zijn dan te en dat resultaten bereikt werdtn Osjima en Sjiratori, dank rij de gr bereidheid van Rome en Berlijn verg- met begin Juni, resultaten, d:«> echte door het Japansche kabinet zijn gt cgerd. Volgens aanwijzingen van politieke gen zou het leger een terugtochts zoeken, welke het in staat zou stellen weer tot den aanval over te gaan richting van een algeheel en volledig genootschap.. Terwijl het zich aansli een algemeene formule, die geen aanduiding geeft van den aard vai bijstand, dien Japan zou geven aan zijn deelgenooten tegen andere mogendhet en dan de U. R. S. S., zou het leger: 1. Trachten van de regeering de uitge breidst mogelijke interpretatie te krijgen van de tegenwoordige formule. 2. Overwegen om Berlijn en Rome den waarborg te geven, dat een zeer breede uit leg op de meest loyale wijze in overeen stemming met de driehoekspolitiek gegeven zal worden aan de bijstandsbelofte op den dag, waarop het noodig zal zijn, deze belof te in daden om te zetten. Kortom de aanhangers van een militair bondgenootschap zouden niet al te zeer teleurgesteld zijn door hun terugtocht, aan gezien zij er van overtuigd zouden zijn, dat een militair kabinet te zijner tijd aan de verbintenissen van Hiranoema iedere andere waarde zou kunnen geven dan die, welke het gematigde kabinet er aan hecht, dat verdacht wordt van inschikkelijkheid jegens de democratieën. Burckhardt over ie kwestie-Danzig Hoop op een vreedzame regelo De Britsche regeering heeft thans ea boodschap ontvangen van den hoogrn voïkenbondscommissaris voor Danzig, Burckhardt, betreffende de strel- |PPgP HP8.15 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek. (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 u. Het Hofstad-strükkwaitet en declamatie. 11.45 Het AVRO-Amua omen ts-orkest. (Om 12.15 Ber.) 12.30 Gram.muzlek. 1.00 Inter view 1.05 Het Omroeporkest (opn.) 2.00 u. Gram.muzlek. 2.15 Het Omroeporkest en soliste (opn.). 3.00 Hans Lennartz" ensem ble. 4.00 Voor zieken en thulszlttend-en. 4.30 Hans Lennartz' ensemble. 5.00 Jeugdhalf- uur. 5.30 Het Omroeporkest, het Operakoor en Solist (opn.) 6.15 Gram.muzlek. 6.28 u. Ber 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Cabaretpro gramma. 7.40 Onbekend. 8.00 Ber. ANP. Ra diojour mededeelli ziek. 8.40 Chansons m 9.00 Radlotooneel. 3.20 Gi pianobegeleiding. AVRO-Musetteen- solist. 10.15 Orgelspel en zang. 11.00 Ber. ANP. Hierna dansmuziek, (gr.pl.), 11.40—12.09 Gram.muzlek. HILVERSUM II 301,5 M. b.UU—«.15 «ur KKU. 10.00 NCItV. 11.00 IvRO. 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 Giam.muziek (ca. 8.15 Ber). 10.00 Gram.muzlek. 10.15 Morgendienst 10.45 uur Gr:.m.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 1 00 Ber. 12.15 Gram.muzlek. 12.30 u. Het ERO-Orkest. 1.00 Gram.muzlek. 1.20 u Het KRO-Orkest. 2.00 Orgelspel. 3.00 Gram.mu zlek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muzlek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd, 5.30 Zang met pianobegeleiding, uzlek. 6.30 Ber. hierna Causerie „Fllt- Een nummer, dat altijd bezet vvasl Een farmer in de buurt van Ontario (Ver. Staten) had telefoon laten aanleggen, opdat zijn vrouw als hy op reis was niet heelemaal van de wereld zou zijn afgesloten. Toen hy onlangs, op reis zijnde, zijn vrouw wilde opbellen, zei de telefoonjuffrouw dat het nummer bezet was, of dat althans de hoorn can de haak was Dat duurde een paar uur lang. Eindelijk werd het den farmer te bar. Hij alarmeerde telefonisch het dichtstbijzijnde politiebureau, daar hy een ernstig ongeval 'ermoedde. De polilie-ambtenaren rukten terstond met ïn overvalwagen uit. En toen zy in de woning van den farmer kwamen, zagen zjj het volgende tafereeltje: Naast het telefoon toestel zat de vrouw van den farmer kousen te stoppen De hoorn had ze als maasbal in een kous gestoken en ze verzekerde de ver blufte politie-agenten dat ze de kousen nog nooit zoo mooi gestopt had als sinds de plaatsing van het telefoonapparaat» tiek. Schaarden zij zich bij voorbaat zonder aarzeling aan de zijde der democratieën, dan zou een kentering van evenwicht, en daarmede het opkomen van 'een nieuwe, totalitaire hegemonie nog allerminst behoe ven te worden gevreesd. p.mej van Uiemont, dat in ItOö Hitler 'bewoond is. Het programma zou onder meer een vloot- schouw in de Golf van Napels en een mili taire parade bevatten. Hongarije Duitschlands bondgenoot De Hongaarsche minis'er van buitenland- sche zaken C s a k y vertoeft momenteel voor particuliere" aangelegenheden in Duitsch land, hetgeen hem echtei niet verhinderen zal heden aan te zitten aan een maaltijd, welken de Duitsche min. Frick hem aan biedt en waarbij hij tevens den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, V o n R i b b e n t r o p zal ontmoeten. In bevoegde kringen te Birlijn wordt ont kend, dat Duitschland de Hongaarsche re geering zou hebben voorgeteld, de mili taire en economische ban dei te versterken door middel >van onbeperken Duitschen steun aan de revisionistisch eischen van Hongarije. Niettemin meent men in door gaans welingelichte politiële kringen te weten, dat toetreding van Horgarije tot het Duitsch-Italiaansche militaire (bondgenoot schap overwogen wordt. Britsch vliegtuig vergaan in Denemarken Vijf menschen om het leven gelnmen In de nabijheid van de bruj over de Storstroem is een toestel van de British Airways, dat op weg was van Lenden naar Stockholm via Hamburg en Kcpenhagen, brandend in zee gestort. Men vreest, dat vijf personen Kj dit on geluk om het leven zijn gekomen, namelijk vier passagiers en de radio-telegrafist. De piloot van het toestel, die gavond is, is naar men meent de eenige insittende. die gered kon worden. De passagiers waren een Engelscl parle mentslid, een Amerikaan, een Duitsther en een Mexicaan. Ooggetuigen verklaren, dat de michine, na neergestort te zijn, over den kop sloeg en zonk, waarbij men zag, dat rook lit zee opsteeg. Vliegtuigen en motorbooten zijn vertrok ken om het toestel op te sporen Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is getroffen. De piloot ver klaarde, dat hij, na geconstateerd te heb ben, dat er brand was in de radiocabine, de machine op het water liet neerstrijken, een ruit insloeg en naar buiten kroop. vaüKe,.- --- ueireiiende het sta dium, dat thans is bereikt in de stafbe- sprekingen tussclien Engeland, Frankrijk en Rusland. Het schijnt, dat de besprekin gen tot du6\er in een gunstige sfeer ge voerd zijn langs wezenlijk constructieve lijnen. De genoemde correspondent heeft echter den indruk, dat de Sovjet-delegatie voor gesteld heeft, dat de overeenkomst gezocht zou moeten worden op ietwat breeder en verder reikenden grondslag dan onder oogen was gezien door de Engelsche en Fransclie regeeringen, toen zij haar missies naar Moskou zonden. Hoewel dit rapport met een zekere reserve moet worden beschouwd, zegt men, dat dte Sovjet-Unie behalve de Europeeschc oorlogsproblemen, de houding wil bespre ken, die aangenomen zou worden door En geland en Frankrijk, in geval van het uit breken van een oorlog in het Verre Oosten tusschen de Sovjet-Unie en Japan. Volgens de ter beschikking van den cor respondent. staande inlichting, heeft de Sov jetmissie een duidelijk omlijnde agenda naar voren gebracht, aangevende, dat er een oprecht verlangen bestaat om de hui dige politieke en militaire besprekingen tot een succesvol einde te brengen op werke lijk realistischen grondslag en zoo spoedig mogelijk. Om het mogelijk te maken de besprekin gen te Moskou voort te zetten, zullen Lon den en Parijs een eenigszins grootere ruim te moeten laten aan hun thans in Moskou zijnde stafofficieren In gewoonlijk welingelichte kringen ver wacht men, dat nieuwe instructies naar Moskou zullen worden gezonden. Cam bo n, dte Fransche zaakgelastigde, in Lon den, tijdens de afwezigheid van ambassa deur Corbin, werd gisteravond laat nog uitgenoodigd een bezoek te brengen aan 't Foreign Office, waar hij ongeveer een uur confereerde met don permanenten onder secretaris, sir Alexander C a d o g a n. Japansche militaire actie rondom Hongkong HONGKONG, 1G Augustus (Reuter). De Britsche autoriteiten hebben twee compug- nieën troepen gedirigeerd naar de grens van het schiereiland Kowloen, ingevolge het feit, dat gisteravond de Japanneeaen geland zijn te Namtau in de delta van de Paarl- rivier. De Japanneezen zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmor gen hebben vier Japansche vliegtuigen Je stad Tsjoemtsjoem gebombardeerd. ten gestelde vragen met betrekking tot de resultaten van zijn reis naar Duitschland, te verklaren, dat hij de hoop op een vreed zame oplossing van het vraagstuk-Danzig niet had opgegeven en dat het niet was uit gesloten, dat Marjan Chodacki. de com missaris-generaal van Polen in Danzig en Arthur Gr eis er, dte president van den senaat van Danzig, misschien heden hun eerste onderhoud zullen hebben over zekere kwesties betreffende de Vrije Stad. Doorzichtige Britsche manoeuvres Strijd om de „Vrije Stad" Huil In het kader van de tactische legeroefe- ningen in Groot-Brittannië, hebben giste- en 1500 man, beschikkende over 200 motor- 'oertuigen, een aanval gedaan op de „Vrije Stad" Huil. Ondersteld werd daarbij, dat Northum- bria, een groote militaire, mogendheid, be sloten had ae „Vrije Stad" te annexeeren onder begunstiging van een opstandige be weging in de stad. Engeland moest die annexatie verhinderen en trachtte door het zenden van een sterke luchtmacht den op- marsch van Northmnbria te stuiten. Het schijnt, dat de troepen van Northum- bria de stad niet hebben bereikt, doch stel lingen hebben kunnen bezetten in een boschachtige streek in c"e nabijheid. Op uitnoodiging van het Engelsche mi nisterie van Oorlog woonde een Duitsch infanterie-officier de manoeuvres bij. Nog andere voorbereidende oefeningen oor de groote manoeuvres van het land leger, welke in September gehouden zullen worden, zijn in vollen gang. Sinds het einde van den wereldoorlog heeft men nooit zoo veel troepen in Engeland geconcentreerd. Belangrijke legeroefeningen worden op het oogenblik gehouden in het centrum van Engeland, in de streek van Hantingdons- hire. In het bijzonder bestudeert men daar bij het probleem van een snel troepen transport en van camoufleering van groote eenheden. UIT OOST- EN WEST-INDIE Begrafenis verongelukten vlieger MANOKWARI, 16 Aug. (Aneta). Gisteren middag om 5 uur werd alhier het stoffelijk overschot van den verongelukten vlieger, luitenant Geerlings, ter aarde besteld. g-officler" 7.00 Ber. 7.15 Boekbespreking. 7.457.55 u Gram.muzlek. 8.00 Ber. ANP, Herhaling SOS-Berlchten. 8.15 Orgelcom k. 11.20 Gram.muzlek Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.59 Orgelspel. 12.20 Kwintet. 1.35 Ensemble. 2.05 Trio. 2.35 Muziekkorps. 3.20 Orgol. 3.35 Orkest. 5.20 Planovoordracht. 5.40 „The Alphas". 6.20 Alt e 8.05 6.05 6.50 en 7.20 Grt orkest. 10.30—11.20 Gram.muzlek. 48 4 M. 12.29 Gram.muzlek 12.60 en 1.: Radio-orkest. 1.50—2.20, 5.21, 6.35, 7.35 8.20 Gram.muzlek. 9.20 Sjrmihonleorkest ONDERZOEK NAAR BAUXIET EN GOUD IN SURINAME PARAMARIBO, 15 Aug. (Aieta). De Bil- liton Maatschappij heeft het viegtuig „Snip" gecharterd voor karteeringsvhehten in ver band met het onderzoek naar iauxiet. De maatschappij zet het onderzoek naar bauxiet en goud op degelijke vijze voort. Van de rijde der Biiliton-Miatschappij kon en ons bovenstaande mededeling van on- in correspondent te Paramarbo bevestigen. Bij de K.L.M. bl'eek van dtezm charter nog niets bekend te zijn. Wel kon nen ons mede- deelen, dat men in onderhandding was over karteeringsvluchten, niet alleei met de Bil- liton-Mij. en andere particuliire concerns, doch ook met het gouvernemeit. MIDDENSTANnsWONNGEN TE KOOP m TE HU UK Nieuw gebouwde Middenstan&woningen a. d. breede Sportlaan en Burgmeester Ver- kadesingel te VLAARDINGEI-AMBACHT. Bev. begane grond: ruime hal en vestibule, kelder-keuken, groote kamers mi te; verdie ping: 3 slaapkamers, 2 waschtifels en bad kamer met ingetegeld bad. V<rder: groote zolder met slaapkamertje. Flirke voor- en achtertuinen met achteruitgang. Schuur met groot kolenhok enz. Deze panden zijn met en zoncfer Centrale Verwarming ingericht. Huurprijs vanaf 38.— tot en met 47.50 per miand. Reeds verschillende van verkoelt en ver huurd. Ook zeer geschikt voor geldbelegging Te bevragen bij de-* Bouwer: een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. <33 „Goeden avond, heeren! Don Pedro de la Fuente, wilt u daar gaan zitten, en don Pietro, u daar?" Hij wees elk een heel gemakkelijken, zachten lagen zetel aan, diep en met hooge leuningen, waar ze vanzelf hun armen wel overheen moesten laten hangen of op moesten leggen. „En wat is er van uw dienst?" vroeg hij zoo kalm mogelijk. Maar 't was nu mooi genoeg. „Speel maar geen comedie, Johnson'', zei Soto plotseling en werkte zich uit zijn stoel om zijn pistool te grijpen, ,,'t Gaat om jou! Ik ben Soto, en dit is de Vasquez. En jij gaat mee!" Ook de Vasquez was opgesprongen, maar Johnson lachte, Soto richtte zijn wapen en brulde: ..Ga dadelijk mee. of ik schiet je als een hond neer!" Maar Johnson lachte. Hij had zijn twee wapens, in elke hand een. op elk der bandieten gericht. Zooals u verkiest, mijnheer Fuente Soto. U moogt eerst schieten. En dan geeft u mij een eerlijke kans, maar ik raad u aan, mijn beurt niet af te wachten, want mijn wapens zijn pas nagezien, en dat van u, daar hapert misschien wat aan", „St?rf dan!" brulde Soto, en hij trok af. Maar het wapen ketste; Eif Johnson lachte; „Nu u, mijnheer de Vasquez!" verzocht hij. „Ieder een keer, en dan is 't mijn beurt". Meteen werd er geklopt. „Ja! riep Johnson. En er kwamen bijna geruischloos vijf mannen naar binnen, met de geladen geweren vooruit, gereed om te schieten. Tegelijk werd het venster opgeschoven en verschenen er drie geweerloopen die op de beide schurken gericht waren. Ze waren gevangen! „Boeien is niet noodig!" zei Johnson. „Deze kwajongens zijn absoluut ongevaarlijk. Die doen geen kip kwaad. Deze dag, mijne heeren, de la Fuente en Pietro, is voor mij een betere dan voor u. De strop dien ge mij toegedacht had, zal u waarschijnlijk worden aangemeten. U bent niet schrander genoeg om bandiet te zijn. U denkt zeker dat wij hier geen oogen hebben. Wij hebben er meer dan u. U werd herkend, den eersten dag dat u in de stad waart. U leeft in de veron derstelling dat u met u beiden de stad zijt binnengekomen, maar dat is onjuist, u waart met u drieën. De bandieten zaten nog steeds verslagen te kijken en zwe gen met gezichten die van woede vertrokken waren. „Luistert nog een oogenblik!" ging de sheriff ijskoud ver der, terwijl de politiemannen die om de beide gevangenen stonden met groote bewondering en ingespannen toehoorden. „Gij waart met u drieën". Soto haalde de schouders op en bromde: „Onzin!'' „Don de Vasquez", zoo wendde zich de sheriff tot dezen, „kent u een zekeren heel ouden, maar ook heel slimmen Roodhuid, wiens naam is Don Carlos? Kapitein don Carlos". „Die is morsdood!" snauwde de ander. „Dat weet ik, don de Vasquez, u heeft hem zelf geschoten, maar elk schot is niet raak!" Hij wachtte even en beval toen aan een der mannen: „Verzoek den morsdooden kapitein don Carlos om binnen te komen". Direct daarop trad deze de kamer in, onderdanig den sheriff groetend met een sluwen lach op zijn gerimpeld gelaat. Don de Vasquez sprong op alsof hij een geest gezien had. Was dit zinsverbijstering of werkelijkheid? Hij had den ouden Roodhuid toch geraakt en hem in de Rio Grande zien vallenl Johnson lachte. „Jij bent immers morsdood?'" zoo richtte hij zich tot den ouden man. „Ik nooit dood geweest, Senor!" was het antwoord. „Want don Vasquez mij nooit geraakt. Zelfs niet broek!voegde hij er lachend bij. „En jij bent tegelijk met deze heeren de stad binnen ge komen, niet waar? Jij kende hun plan om mij op te lichten? „Mij alles geheel bekend, Senor! Zeg niet hoe mij bekend. Maar u gewaarschuwd en hotel gewaarschuwd „Vervloekte schurk!" schreeuwde de Vasquez. „U is niet bijzonder kieskeurig in uw bijnamen, mijn waar de". merkte de sheriff op, „maar de zaak verandert daardoor niet. U is gevangen". „Geef me een goed pistool", zei Soto norsch, ,om me voor voor mijn kop te schieten!" ..Dan zou u het mijne moeten nemen", zei de sheriff, „want het uwe is onklaar. U hebt dien laatsten nacht te vast gesla pen. Waarschijnlijk hebt u njet gemerkt dat uw wapen bedor ven is en van binnen zorgvuldig onschadelijk gemaakt. Een klein stukje ijzer, een splinter slechts, en uw wapen ketste". De bandieten zwegen maar. Ze begrepen dat ze in den val geloopen waren en dat er een slaapmiddel in hun v/ijn was gedaan „Wij zijn don Carlos dankbaar!" Zoo eindigde de sheriff. „Was voor don en donna Vancouver!" zoo viel deze hem in de rede. En voor het heiligdom van San Carlos. Ik don Vasquez overal gevolgd. Maar nu blijde. Want don Van couver en moeder veilig voor wraak. En heiligdom veilig Alle heiligen dank". „Maar als ik weer vrij kom", brulde de Vasquez die over eind sprong en zich op den Indiaan wilde werpen. „Boeit dezen Senor!" beval de sheriff. En de ijzers kliktei om de polsen. „En nu moet ik de heeren wel vriendelijk verzoeken mee t< gaan. opdat hun een slaapplaats voor den nacht wordt aan gewezen. Ik zou er zelfs niet op tegen hebben dat u weer u^ hotelkamer betrekt, maar ik veronderstel dat u er niet op ge i steld. bent om daar weer te verschijnen, wegens het jammer lijke figuur dat u hebt geslagen. Nu zou ik u kunnen aan raden om uw baard en knevels weer te laten groeien, maa misschien is het de moeite niet meer waard. Tot ziens, mijne heeren!" Hij stond op, boog diep voor de woedende, verslagen ban dieten, wees een paar mannen aan om ze te begeleiden, blee nog even achter in het bureau, lachte wat, deed de lam( uit en verdween naar huis. De beide bandieten, die zulk een schromelijke misrekeninj hadden gemaakt, werden ieder naar een afzonderlijke ge vangenis gebracht. Toen hun zaak voorkwam, werden er zooveel beschuldi gingen ingebracht tegen kapitein Soto, dat deze veroordeelt werd tot levenslangen dwangarbeid. Van hem hoorde mei niets meer. (Wordt vervolgd)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2