icd&D Gemengd Bloed DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Duitschers willen geen oorlog om Danzig De kansen voor een compromis (Van onzen Duitschen correspondent) Over het probleem Danzig is al heel wat inkt verbruikt. Maar in den grond der zaak zijn allen het met elkander eens, dat in dezen toch eigenlijk niet met een casus belli te doen heeft. Vroeger schijnt men er ook te Warschau zoo over gedacht te heb ben, want waarom heeft men indertijd de Poolsche haven in Gdingen gebouwd? Natuurlijk, omdat men er toen reeds mee rekende, dat Duitschland deze ocr-Duitsche liavenstad ter gelegener tijd weer zou terug- eischen. En dit uur schijnt thans zoo onge veer geslagen te hebben! De besprekingen tusschen graaf C i a n o en von Ribbentrop, welke op den Obersalzberg in tegenwoordigheid van H i 11 e r besloten werden, moeten als een waarschuwende demonstratie beschouwd .worden van de totalitaire vriendschap tus schen de as-mogendheden in het algemeen en van de vastbeslotenheid tot vriendschap pelijke samenwerking van Hitler en Mus solini in het bijzonder. In de Italiaansche pers wordt er de nadruk op gelegd, dat Danzig een door en door Duitsche stad is en dat de duce in zijn historische rede te .Turijn een spoedige regeling van dit vraag stuk heeft aangekondigd. Voorts wordt de vraag gesteld, of Polen met absolute zekerheid op de hulp van Engeland en Frankrijk kan .rekenen? Men herinnert aan de gebeurtenissen van Sep tember 193S en trekt daaruit de conclusie, dat de solidariteitsbetuigingen ook nu wei eens op een teleurstelling konden uitloopen. Polen schijnt over het hoofd gezien te heb ben, dat het in dezelfde levensruimte met Duitschland moet ademen, terwijl zijn rela ties met de democratische landen slechts een tijdelijke heteekenis hebben. Men geeft aan Polen den goeden raad, zijn tactiek voor het telaat is, te wijzigen, want men dient er in Warschau rekening mee te hou den, dat de as-mogendheden tot een „tota litaire handeling bereid zijn". Vast staat, dat Duitschland niet slechts omvangrijke maatregelen genomen heeft, om met behulp van tienduizenden jonge mannen en vrouwen den oogst bijtijds bin nen te halen, maar dat men ook op militair gebied „voor eventueele gevallen" voor bereidende beslissingen heeft getroffen. Dat wijst er op, dat Duitschland weinig voor toegeven voelt of er zelfs over denkt om uit vrees voor Engeland het tijdstip onbenut te laten, dat door Hitier voor juist bevonden wordt om het probleem-Danzig tot een definitieve regeling te brengen. Herhaalde lijk het laatst in zijn Rijksdagrede van April heeft Hitier eraan herinnerd, dat de territoriale en forrneele scheiding van Oost-Pruisen en Danzig van het overige Rijk „de meest smartelijke wonde van het .vredesverdrag beteekent". En toch zijn wij er persoonlijk van overtuigd, dat de kansen voor een com promis grooter zullen blijken, dan ze .vooralsnog schijnen te zijn. Het heeft ons de laatste dagen in Duitsche partijkrmgen gefrappeerd, dat het woordje „Krieg" door geen sterveling in den mond genomen werd en dat men wel herhaaldelijk van een „gütliche" oplossing repte. Zelfs schijnt men wee eenige practische waarde te hechten aan eventueele bemiddeling van... Engelsche zijde! We noemen twee feiten, welke deze on waarschijnlijk aandoende veronderstelling minstens aannemelijk maken: Herhaaldelijk hoorden wij beweren, dat sir Neville Henderson Berlijn defini tief gaat verlaten. De een beweert om ge zondheidsredenen, de ander zegt, dat men te Londen met het resultaat van zijn werk zaamheid te Berlijn niet tevreden is. Thans behandelt de „Daily Telegraph" deze deli cate kwestie. Toegegeven wordt, dat de ge zondheid van den ambassadeur den laatsten tijd te wenschen overlaat, maar niettemin is men overtuigd, dat hij zijn werkzaam heid te Berlijn zal voortzetten, totdat hij het voor oogen gestelde doel heeft bereikt. En het blad noemt zijn positie „den zwaarsten diplomatieke dienst" van onzen tijd! Ten tweede schijnt men in Duitsche krin gen het feit te begroeten, dat Londen er niet toe is overgegaan, de door Warschau aangevraagde en stellig verwachte finan- cieeïe steuning te verleenen. Men gelooft, dat Polen zonder deze ondersteuning nau welijks in staat zal zijn, een langdurigen oorlog te voeren, of zelfs maar zijn mobili satie ad infinitum kan regelen. Mocht dit juist zijn, dan is de kans niet zoo gering als men wel denkt, dat Duitschland nog maals moeite zal doen om Groot-Brittannië te winnen voor de redelijk geachte eischen welke men hier stelt ten opzichte van de Vrije Stad Danzig en den Corridor Als in leiding tot deze besprekingen typeert men Bemiddeling inzake Danzig? Commissaris Burckhardt is bij Hitier geweest Sprake van compromis-voorstel De Volkenbondscommissaris voor Danzig, Burckhardt, zou naar te Londen verluidt, gistermiddag in de vrije stad een bezoek hebben gebracht aan Chodacki, den Poolschen com missaris aldaar, om aan dezen voorstel len van H i 11 e r te overhandigen. Deze voorstellen welke Burckhardt Vrijdag avond van Hitier zou hebben ontvan gen, zouden den vorm hebben van een compromis. In Duitsche kringen te Londen wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat Burckhardt deze week nog naar Londen komt, mogelijk zelfs reeds Woensdag. Dat Burckhardt de afgeloopen week in Berchtesgaden is geweest, waar hij een onderhoud met Hitler heeft gehad, staat thans vast. Herhaaldelijk hebben dergelijke geruchten de ronde gedaan, die evenwel terstond weer werden te gengesproken, doch thans wordt in Lon den officieus te verstaan gegeven, dat Burckhardt Vrijdag j.l. reeds te Berch tesgaden een bezoek aan Hitier heeft ge bracht, terwijl welingelichte kringen in Berlijn toegeven, dat de Volkenbonds commissaris voor Danzig inderdaad Berchtesgaden heeft bezocht. Burck hardt is Vrijdagochtend vroeg uit Dan zig vertrokken. Des avonds laat vond de bespreking plaats. Naar ere diplomatieke medewerker van Reuter hieromtrent nog verneemt, is de Britsche regeering, als rapporteur voor de Volkenbondscommissie van drie voor Dan zig (Engeland, Frankrijk en Zweden) en kele uren vóór zijn vertrek vertrouwelijk op de hoogte gebracht. Tot dusverre heeft de Britsche reegeering echter nogreerï rap port van Burclvhart ontvangen over het geen te Berchtesgaden is geschied. In verband met de vele geruchten over Burckhardts bezoek aan Hitier verneemt de „Unitec1 Press" van betrouwbare zijde, dat Burckhardt, ljij zijn bezoek, van Enge land de bevoegdheid had gekregen, een mededeeling te doen, die tegelijkertijd een waarschuwing en een belofte inhield. Men neemt aan, dat hij, in overeenstem ming met e'en inhoud van een hein daartoe machtigend schrijven, Hitier heeft meegs deeld, dat een aanval op Danzig beteekencn zou, dat het Engelsoh-Poolsche pact inwer king treedt en dat Engeland den strijd aan vaardt. Indien Duitschland echter afziet van ge weld, of bedreiging met geweld', dan blijft de weg naar een regeling door onderhande ling open. Intusschen heeft een bezoek, dat de raadsheer der Poolsche ambassade te Lon den, Antoni J a s z d e w s k i, heeft gebracht aan het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, een nieuwen stroom geruchten en ver moedens tengevolge gehad. Zelfs uit deze zeer onvolledige en onbevestigde geruchten officieele informatie ontbreekt geheel iput men een zekere geruststelling, daar men thans gelooft, dat Hitier geen ultimatum in den zin heeft. Van bevoegde zijde verklaart men, dat volgens de Hongaaneche regeering de be richten onjuist zijn, volgens welke een Duitsche poging zou dreigen tot herschep ping van Hongarije in een protectoraat. In Poolsche kringen te Londen beschouwt ien, naar Reuter meldt, de berichten over voorstellen tot regeling van do kwestie- Danzig als proefballons van Duitsche zijde, om de Poolsche reactie daarop na te gaan. Tevens wijst men er daar op, dat dergelijke voorstellen niet in ernst door de Poolsche regeering. die zich houdt aan Becks rede voering, in overweging genomen kunnen worden. Noodweer in Italiaansch Tirol Het gehcele verkeer ontwricht Een hevig den Boven-Etsch de aangericht. De verbindingswegen werden verbroken. De weg van het Garezza-meer naar de Dolo-' misten is door 24 grondverschuivingen ver nield Hetzelfde is het geval met den spoor weg over den Brenner, die versperd is door belangrijke massa's grond en steenen. Talrijke andere wegen werden ernstig be schadigd. De schade bedraagt ruim een mil- lioen lire. Duitsch-Italiaansch voorstel aan het Vaticaan Ter regeling der Europeesche kwesties Volgens berichten uit doorgaans betrouw bare bron, aldus de N.R.Crt., zijn in het Vaticaan twee identieke nota's ontvangen, resp. van de Duitsche en de Italiaansche ambassade. In deze nota's worden voorloo- pige denkbeelden geuit voor een vreedzame regeling van de kwesties, waardoor Europa op het oogenblik wordt verdeeld. De voorstellen zouden op het volgende neerkomen: 1. Een bestand van dertig dagen, gedu rende welken lijd heide partijen geen enkele actie zullen ondernemen, teneinde de orga nisatie van een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië mogelijk te maken. 2. Daar Polen volgens de Britsche garantie zelf moet beoordeelen of de Clausule betref fend een casus belli bij een bedreiging van zijn onafhankelijkheid in werking zal tre den, zal Groot-Brittannië de door de vier ministers overeengekomen oplossing van de Danzigsche kwestie aan Polen moeten ■"oor- leggen met het verzoek te willen mededee- len of Warschau door die oplossing zijn onaf hankelijkheid bedreigd acht. Een antwoord volgens hetwelk Polen zijn onafhankelijkheid niet bedreigd zou achten, zou het aanvaarden door Polen van de be trokken oplossing beteekenen. 3. Indien deze kwestie zal zijn geregeld, zal het bestand kunnen worden verlengd, teneinde de vier ministers in staat te stel len de andere kwesties te behandelen in een "volgorde waartoe in gemeenschappelijk over leg zal worden besloten. de ontmoeting, welke te Londen reeds heeft plaats gehad tusschen den Britschen minis ter van Buitenlandsche Zaken en den Duit schen gezant. Het ware te hopen, dat deze beweringen op juistheid blijken te berusten. I De Joden in het Protectoraat Van do overige bevolking gescheiden De president van politie te Praag h.eft een bekendmaking uitgegeven betreffende de positie der Joodschc bevolking in het openbaar leven. Daarin wordt gezegd, dat het personen van Joodsc-he afkomst verbo den is, een aantal met name genoemde t. fó's te bezoeken. Café s, Wier eigenaars of be drijfsleiders van Joodschc afkomst zijn, of die voor het meerendeel door Joden worden bezocht moeten een uithangbord: „.Toodsche Onderneming" hebben. Openbare badgelegenlicden moeten spe ciale afdeelingen reserveeren voor personen van Joodsche afkomst. De eigenaars of bedrijfsleiders van Jood sche afkomst moeten hun bedrijven voorzien van een bord met „Joodsche onderneming" Ziekenhuizen, armenhuizen en sanatoria moeten gelijktijdig gebruik van dezelfde ruimten en inrichtingen door personen vèn niet-.Toodsche en van Joodsdie afkomst ver mijden. De Dudtsche autoriteiten hebben, naar Havas meldt, een decreet uitgevaardigd met betrekking tot den arbeidsdienst in Bohemen. Voor dezen dienst, die steeds een half jaar zal duren, zullen de Duitschers van 19 tot 20 jaar worden opgeroepen. De moord op den Britschen Consul te Mosoel IONDEN, 15 Augustus (Havas). De regee ring van Irak heeft besloten, mrs. Mock Mason, de weduwe van den Britschen consul te Mosoel, die in April door een woedende Arabische menigte vermoord is, een scha devergoeding van 20.000 pd. st. te betalen. De spoorwegramp in Newada Een man gearresteerd De politie te Reno, in den Amerikaan- schen staat Nevada, heeft een man gearres teerd, zulks in verband met de spoorweg ramp, die aldaar heeft plaats gehad. Bij dit ongeluk zouden volgens de jongste gegevens 19 doo:den zijn gevallen; 114 per sonen hebben verwondingen opgeloopen. DE SLOWAKEN HOUDEN BETOOGINGEN In de steden van Oost-Slowakije is een reeks betoogingen gehouden, waarin werd aangedrongen op de wederaanhechting van het gebied, dat verleden jaar aan Hongarije en Polen is afgestaan, en van de steden, die in Maart door de Hongaren bezet zijn. Ministers en andere hooge ambtenaren spraken de menigte toe. De Minister van Propaganda, Sano M a c h, verklaarde onder meer: „Wij voeren geen anti-Poolsche of anti-IIongaarsche politiek, doch wij zullen onze broeders aan gene zijde van de grens nooit vergeten. Wij eischen hun teru^ceer tot het vaderland en zijn bereid om, zoo noodig, te vechten". Tuka, de plaatvervanger van den mi nister-president, kondigde maatregelen tegen de Joden en tegen de elementen, die het regime -vijandig gezind zijn, aan. Hij deed ook heftige aanvallen op de Tsiechen, wien hij verweet, Slowakije twintig jaar lang ge ëxploiteerd te hebben. HUISZOEKINGEN TE DUBLIN In de Iersche republiek wordt thans ook krachtens de nieuwe wet op d"e openbare veiligheid opgetreden tegen personen, die verdacht worden, met het zgn. „Ier sche republikeinsehe leger" in contact te staan. In Dublin heeft men reeds een reeks van huiszoekigen verricht. TRANSPORT VAN EEN BRUG Wordt bij Raveiswaay geplaatst SCHIEDAM, 15 Aig. Gistermiddag is het transport aangevanen van de brug, welke bij Ravenswaav gelgd wordt over 't ihans in aanleg zijnde lanaal Utrecht—Tiel. De brug, welke en lengte heeft van SO m en circa 10 m bred is, werd gebouwd in de werkplaatsen un Swarttouws Construc tiewerkplaatsen ei Machinefabriek N.V. te Schiedam, voor rekening van den Rijks waterstaat. Het gewicht v.n de brug zonder wegdek is 160 ton, terwij zij geheel electrisch werd gelascht. Voor iet vervoer word"t gebruik gemaakt van tvee pontons en twee zolder schuiten. welte diartoe voor het terrein van Swarttouv in de Wilhelminahaven lagen. Het geiaartf werd hierop geplaatst door middel van de „Titan" en „Kolos sus II", drijveide lokken, resp. van Wilton- Fijenoord en V. A. van der Tak's Bergings maatschappij N.V. De brug, welkt op lorries lag, werd allereerst beloedziam naar buiten gereden, waar de 7-cliims stroppen van de „Titan" haar langzaim optilden, zoodat het voorste gedeelte vrij kwam. Langzaam voer de „Titan" achteruit. De lorries werden weg genomen, om plaats te maken voor 't twee de stel, waarop 't achterste gedeelte rustte. Toen de brug voor twee-derde boven 't water was, greep de „Kolossus II" haar in haar takels en spoedig zweefde het 80 m. lange gevaarte tusschen lucht en water. Voorzichtig werd gemanoeuvreerd, ten- eintfe het „langszij" te krijgen, hetgeen spoedig gelukte. Men liet vieren en weldra rustte de brug op de pontons en zolder schuiten, waardoor men dus gereed was voor het verdere transport Hedenmorgen is de brug weggesleept naar Ravenswaay, waar' men, indien zich geen tegenslag voordoet, haar morgen hoopt te plaatsen. Het transport geschiedt door Roe- lofs Sleepbedrijf. De toebereidselen werden getroffen onder leiding van den werkmees ter J. B. van Bruggen. Voorts waren aan wezig de heer C. L. Verpoorte, directeur van Swarttouw, alsmede ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Het opleggen heeft twee en een half uur in beslag genomen en had een zeer vlot verloop. De brug wordt te Ravenswaay afgewerkt. Daar ter plaatse zal n.l. de betonnen rijweg worden gestort met het naast de brug ge legen voetpad, terwijl de brug komt te rus ten op vier onderleggers. De BritJch-Jipansche geschillen Men is ;e Lorden niet van meening, dat de terugkeer der Japansche militaire gede legeerden naar Tientsin een afbreken der onderdandelingm beteekent. Er zijn nog geen nieuwe instructies gezonden aan Craigie. Kapitein Paitet, militair tolk in Tokio, is in Priping aanjekomen op weg naar Kalgan om <en bezoekte brengen aan Kolonel Spear en rast te stelen, of deze op bevredigende wij:e wordt b-handeld in zijn arrest. Eet definiteve besluit betreffende uitle- ver.ng der vèr Chineezen berust thans bij der Britschei gemeenteraad van Tientsin, die instructies heeft gekregen tot uitvoering van. het bevd van het Chineesche hof tot uillevering <er mannen. Het beroep op de habeas corpis-act werpt moeilijke punten vnn het iiiernationale recht op en men noet derhave het besluit afwachten van het hof te Shanghai. Goeringi lijforgaan fulmineert Schandelijke taal tegen Polen! De „Naionale Zeitung" uit Essen, het orgaan vin Go e ring, publiceert over de geschiedeiis van Polen beschouwingen, welker agemeene toon goed' gekarakteri seerd wxrdt door de beide volgende zin sneden: „Polen werd aan het einde van de acht tiende euw door zijn buren geliquideerd. De lihQ-aal-romantische geschiedenis en hard'iige propaganda hebben deze daad wisheid en politieke noodzakelijkheid gekwalficeerd als een historische onrccht- vaardifheid jegens het Poolsche volk". De cmclusie luidt: „Het Polen van 1939 is hetjclfdc als dat van 1782: een schande ■oor ce beschaving, een gevaar voor den Europreschen vrede en een ongeluk voor zijn iewoners". Voats -doet het blad aanvallen op de be- kwaanheden en de zedelijkheid van de Poolshe leiders: „De periode van 1918 tot 1926 is niet anders dan een orgie van de erv\orden en teugellooze leidende kaste. Een ideologisch onteerde staat moet naar binnen ontwricht raken, zoodra waarlijk poli-ieke denkbeelden op zijn muren stoeten". Het blad beweert ten slotte, dat „dc Pobn en de minderheden, beroofd van hun reeiten door een militaire dictatuur, den Priisisoben welstand, de Oostenrijkeche bu'gerlijke orde en de Russische rust be treuren". Meisje in zwembad te Heerlen verdronken Daar er niet voldoende reddingsmateriaal was, is het bad gesloten HEERLEN, 15 Aug. Alhier is het 14-jarige meisje M. Sy stermans in het zwembad de Hitjesvijver te Heerlerheide verdronken. Het meisje, dat niet zwemmen kon, wilde een bal, die langs den kant van het bad dreef, uiit het water halen. Zij ging op de gladde ce) ten glooiing staan, gleed uit en kwam in het diepe water terecht. Onmiddellijk sprong haar tante, mej. H., de drenkelinge na en het gelukte haar, het kind boven water te halen. Maar omdat zij niet tegen de gladde helling op kon, moest zy het kind weer loslaten. Inmiddels was de pachter van het bad met een plank toegesneld, maar het gelukte hem niet, tante en nichtje uit het water te halen. S. heeft toen een paal genomen en mej. H. kon hiermede op het droge komen. Zij sprong onmiddellijk weer in het water, om haar nichtje boven te brengen. Zy heeft het meisje opgehaald en met behulp van de paal op den kant gebracht. Een broer van mej. H. en een dame hielpen eveneens bij de reddingspogingen. Het meisje was buiten bewustzijn. De heer H. heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet meer mocht gelukken Een geneesheer, die kort daarop ter plaatse kwam, kon slechts den dood constateeren. Bij het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat er geen voldoende red- dingsmatcriaal en geen voldoende toezicht in het zwembassin was, waarop het in overleg met den burgemeester van Heerlen is geslo ten. Nadat de pachter op het politiebureau was verhoord, is hij op vrije voeten gesteld. SCHAKEN HET TOURNOOI TE BOURNEMOUTH BOURNEMOUTH. 15 Aug. (A.N.P.) Gister middag is het schaaktournooi te Bourne mouth aangevangen. In de hoofdgroep, waarin Landau en dr Euwe spelen, werden vier van de zes partijen afgebroken. De partij LandauConde was Nimzo-Indisch met de saemisch-variant en werd na 34 zet ten afgebroken in betere stelling voor Lan dau Na 30 zetten was de partij WallisTho mas, welke eveneens Nimzo-Indisch was, maar met de d b3 variant, in het voordeel van Wallis beslist. ROFFELRIJMEN WAT ZOU DAT ZIJN Een man hoort in een mannenbond. Dat's zonder meer een feit Dat onder ons, naar ik vermeen. Geen schijn van twijfel lijdt. Dat sluit niet uit dat ik als man Met stille jaloezie Het voordeel van een vrouwenbond Gedurig blinken zie. Een mannenbond vergadert, werkt. Leidt in, en debatteert. En puur voor de gezelligheid Doet hij 't ook omgekeerd. Maar voelt hij eindlijk zijn tekort Aan levenspoëzij. Dan sleept hij er ten einde raad Een koppel vrouwen bij. Een vrouwenbond is opzichzelf Al een gezellig ding. Een leerzame, ontspannende Vriendinnenlevenskring. Hij kent geen vreugdgeen kas-tekort. Maar wel de leuke trip (Met warme lunch!) waarvan de man Geen slag heeft, geen begrip. Wat zou het wezen in de vrouw Dat zelfs een vrouwenbond Met al zijn soesah maken kan Gezellig èn gezond Wat zou het wezen in den man Dat altijd hem belet Dat hij zijn venster op de zon Een kiertje open zet (Nadruk verboden.) LEO LENS18 WOliMSUAli, IC AUGUSTUS 1W3V. HILVKRSUM I 1875 cn 4H.1 itt. vaha-uitzen ding. 10.0010.20 vm en 7.3U8.00 nnniiuu. VPRO. 8.00 Gram.muziek. (8.16 Ber.) 8.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders ln de continube drijven. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Ber. 12.17 Gram.muzlek. 12.30 VARA-Orkest. 1.00 o. Gram.muziek. 1.151.45 VARA-Orkest en solist. 2.00 Esmeralda (opn.) 2.20 Gram, muziek. 3.00 Orgelspel. 3.80 Viool en plano 4.00 Voor de kinderen. 4.30 Gram.muzlek. 6.006.55 VARA-Orkest en soliste (Om 6.28 Ber.) 7.00 VARA-ICalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Zsng met pianobegeleiding. 7.30 Cursus Varia. 8.17 De VARA-ZomerprlJsvraag. 8.ZJ VARA-Orkest. 9.10 Causerie „Schuldig of onschuldig". 9.20 Uit Uuzcrn: Symphonie- vanrt. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 i Rer. Gram.muzüek. (9,30£45 Geluk wen- I Bchen). 10.30 Morgendienst. ÏLOO Gram.mu zlek. 11.15 Kleuter- er. kinderkoor „Es animo" met pianobegeleiding en Gram.mu ziek. 12.00 Ber. 12.15 Gi-ain.muziek. 12.30 u Ensemble v. d. Horst en gram.muzlek. 2.00 Gram.muzeik. 2.30 Klarinetvoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 u, Gram.muzlek. 3.40 Zang met Planobegelei ding. en gram.muzlek. «.40 Gram.muzlek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gram.muzlek. Berichten. 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanva- ringsregleroent 7.00 Ber. 7.15 Causerie De verhouding tusschen patroon en arbeider".- 7.30—7.55 Gram.muziek. 8.00 u. Ber. ANP, Herhaling SOS-ber. 8.15 Gram.muzlek. 8.45 Causerie „Als 't zomert cp de helde". 9.15 Gram.muziek. 9.20 Zie Hilversum I. 11.09 Ber. ANP 11.05 Gram.muzlek. Ca 11.60— 12.00 Schriftlezing. DKOITWICH 150O M 11.50 Viool en Plano, 12.20 Orkest. 1.20 Trio. 1.35 Schramimelor- kest 2.20 Gram.muziek. 2.50 Orgelspel. 4.20 Vesper. 5.40 Orkest. 6.50 Causerie. 7.10 BBC- Orkest 8.05 Causerie. 9.50 Reportage. 10.60 orkest m.mv. solist. 11.50 Gram.muzlek. RADIO PARIS 1648 M. 12.30 Zang. 3.35 Zang. 3.50 Gram.muzlek. 5.95 Cello.-voordracht, 5.25 Orkest. 6.05 Gram.muzlek. 6.35 Viola d'amore-voordracht. 6.50 Graan.muziek. 7.35 Viool-voordracht. 8.50 Sollstenconcert. 10.20 12.20 koor, orkest en solisten. 6.20. 7.20, 7.45 en 8.20 Gr&m.muziek. 9.20 U. Zie Hilversum I. 48 4 M. 12.50 Radio-orkest. 1.502.20, 5.20 en 5.55 Gram.muziek. 6 85 Zang. 7.05 en 7.35 Gram.muziek. 8.20 Dulks programma. 8.50 Radiot-oilkest. 10.30i111.20 Gram.mu- De partij AbrahamsKlein werd na 34 zetten afgebroken. Klein had toen een betere stolling. Abrahams koos de Catalaansche opening. KittoMieses was oud-Indisch. Na den eersten speeltijd bood de afgebroken stelling winstkansen voor Kitto. Flohr be haalde met zwart na 30 zetten in een Caro Kannopcning tegen Aitken zijn eerste winst punt. In de partij KoenigEuwe koos onze landgenoot een Slavische verdediging. Na 34 zetten werd do partij afgebroken in be tere stelling voor dr Euwe. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. x (32 Wat Soto zich had voorgenomen, voerde hij uit, ook al was het de gevaarlijkste onderneming. Toen de mannen hun roes hadden uitgeslapen en tegenover elkander zaten op de waranda, kwam de roover-kapitein nog eens terug op wat den vorigen avond besproken was. „Vasquez", begon hij', „het land is van ons. Luister. Ik heb een mooi plan. We gaan ons beteren maar we hebben er geen priester bij noodig. Wij gaan nu aan de wet gehoor zamen. Als echte patriotten! Dat is een goed plan van joul Wij houden voorloopig op met onze strooptochten. Goed en voorraad hebben we meer dan genoeg. Dan gaan ze ons een beetje vergeten, begrijp je? Maar ondertusschen zend ik mijn jongens overal naar de Indianendorpen en naar de mestiezen om den opstand te prediken en te zeggen dat er een echte vaderlander gereed staat om ze aan te voeren. Man, we krij gen een leger waar niets tegen bestand is! Onderwijl koopen we in Mexico munitie en geweren. En dan zullen we eens zien wat we doen. En als we ze d»t den hetixn opgejd, ets skUasln ha- cienda's leegrooven. Wat zeg je van zoo'n plan? ,,'t Lijkt me wel goed!" zei de Vasquez. „Maar duurt het niet wat lang? Want eerlijk gezegd zou ik wel alvast een kleine rekening willen vereffenen met dien vervloekten Van couver. En als niet allereerst die Johnson uit den weg is ge ruimd, dan behoef je met zoo'n plan niet te beginnen. Onder de Roodhuiden zijn altijd verraders. Vooral onder de Mos- quorito's, daar bij New Home, omdat die vrome Engelsche Miss allerlei liefhebberijen er op na houdt en daar een soort van godzalig werk doet." „Mosquorito's!'' vroeg Soto. „Daar is toch immers don Carlos, die verlepte Indiaan, zoowat koning van?" „Ja, geweest!" zei de Vasquez, „Geweest? hoe dan? Afgezet?" „Neen, doodgeschoten! Door mijn eigen schot!" zei de Vasquez. „Vergis jij je niet?" vroeg Soto, „want ze hebben hem pas nog gezien." „Onmogelijk!" was het antwoord. En omstandig deed de Vasquez het verhaal dat hij hem zelf morsdood in de Rio Grande had zien plonsen. „Dan weet ik het niet," zei Soto, „maar ze hebben mij ver teld dat hij nog leeft, maar jij had het om Johnson verborgen gehouden. Dat zeiën ze! Heb jij moed genoeg om hem met mij van zijn bureau te halen?" „Natuurlijk!'' zei de Vasquez trots. „Dat heb ik toch gisteravond afgesproken," zei Soto. Dan maken wij een plan. Petar el Graeco moet ons helpen. Hij moet naar Los Angeles, en ons waarschuwen als de kansen schoon zijn. We moeten weten wanneer hij op zijn bureau is natuurlijk. En hij moet klaar staan met paarden om weer hier heen te rijden dis we hem hebben. Dat wordt mijn eerste patriottische daad! En de tweede zal zijn dat ik hem met mijn eigen handen hier vlak voor ons aan dien boom opknoop, en daarna op zijn gezondheid drink!'' Petar el Graeco was als altijd bereid om tegen goede be taling de .bende te dienen. Hij scharrelde 'n week rond in Los Angeles als koopman langs de huizen, met Indiaansche kra lensnoeren en kleurige doeken, verkocht zelfs aan de villa van Johnson en kwam zooveel te weten, dat hij de bende ban dieten kon inlichten. Johnson, zoo had hij vernomen, was gewend om des avonds vaak naar zijn bureau te gaan. en zat daar dan alleen te werken. Men kon het altijd zien als hij er was, aan het verlichte raam waarvoor het gordijn neergelaten was. Mooier bericht konden Soto en de Vasquez niet krijgen. Ze reisden naar Los Angeles. Men zou ze ternauwernood herkend hebben. Twee keurig gekleede plantage-bezitters op fraaie paarden. In alles geleken ze op een paar rijke bewoners van het land, die, zooals don Mariano de Veja, zich geheel en al hadden verzoend met het bestuur der Vereenigde Sta ten. Hun haar was kortgeknipt volgens de mode der Ameri kanen en ze waren gladgeschoren. Vooral dat laatste maakte hen vrijwel onherkenbaar, Soto droeg zelfs een bril. Zoo namen ze hun intrek in een der hotels in Los Angeles en maakten op iedereen den indruk van rijk te zijn en zeer beschaafd. Den tweeden avond zaten ze als rustige reizigers met een glas wij,n voor zich naar de voorbijgangers te kijken, totdat de slaap hen naar hun kamers dreef. Toen ze er twee dagen waren geweest, kreeg de onder- sheriff Johnson het verzoek om op een hem passend uur een paar heeren te willen ontvangen, don Pedro de la Fuente en don José Pietro, die zich kwamen beklagen over overlast van bandieten, en de hulp van de wet inriepen. Deze klacht kwam wel meer voor, en Johnson stelde met genoegen een uur vast voor de ontmoeting. Deze zou dan 's avonds zijn op zijn bureau, waar hij de heeren gaarne wilde ontvangen. De heeren waren op tijd. beiden deftig gevolgd door een bediende. Ze kwamen aan bij het rechtsgebouw en zagen het ver lichte venster reeds. Johnson was dus aanwezig. Ze klopten op de deur en wachtten beleefd, doch er ver scheen niemand. Soto probeerde eens, de deur stond open. In de breede gang was volmaakte stilte. Er scheen niemand in het heele gebouw te zijn dan alleen dondersheriff. Soto grijnsde tegen dp squez. „Hij loopt in de val, Tiburcio! Hij begrijpt niks. Ginds is de kamer, geloof ik." Ze liepen door, de pistolen gereed in de zak, en klopten. „Ja!" riep een joviale stem. Ze traden binnen. Daar zat Johnson werkelijk, achter zijn bureau dat belegd was met allerlei papieren. Maar daar lageii ook twee pistolen vlak voor hem, vervaarlijke dingen. Soto aarzelde even. Hij rook altijd als er gevaar dreigdés Ging het niet al te tam en al te mooi tot op heden? De deur achter hen zoog dicht. De Vasquez keek om. Hoorde hij daar voetstappen? (Wordt vervolgd}»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2