Gemengd Bloed redfö» JANTJE KRUIZEMUNT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT LEIDEN HILVERSUM v2j£\ DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL Dagelijks inwendig schoonhouden van gebouwen (Reel.) Italië en de kwestie- Danzig Officieuse waarschuwing aan Polen Het officieuse Italiaansche blad „Rela- zioni lntemazionali" schrijtt, dat het pro bleem Danzig in een acnut stadium is ge komen, en dat Danzig spoedig tot net Duitsche moederland zal terugkeercn. De kwestie is, zoo verklaart de „Rela- zioni lntemazionali", eenvoudig, en kan samengevat worden in zes stellingen, die do Polen even goed moolen kennen als .de Fransihen en Italianen. Deze zee stellingen zijn: 1. Danzig is Duitsch en als zoodanig moet het aan Duitschland behooren. Dan zig vertegenwoordigt den geest van Ver sailles, die voor altijd verdwenen is. Danzig is geen levensbelang voor Polen. 2. De Duitschers willen Danzig doeb hegeeren geen duimbreed van het Pool- sohe grondgebied. Do vriendschap van Duitschland is de be6te waarborg voor de Poolsche grenzen. 3. Als Polen zich als onafhankelijke na ■tie wil ontwikkeld» is het, gezien zijn geografische en strategische positie en ook omdat op zijn grondgebied belangrijke minderheden wonen, genoodzaakt, met Duitschland op goeden voert, te leven. 4. De regeering te Warschau moet be grijpen, dat de as-mogendheden niet zou den Kunnen toestaan, dat Polen terugkeert .tot zijn positie van voorhoede in Oost- Europa. die het door het F'ransch-Poolsche .verdrag van 1921 was toegewezen. Als Polen iedere oplossing, waardoor Danzig, met Duitschland zou kunnen worden her- eenigd, van de hand wijst, zal heit zich op zekeren dag voor de hardste en bitterste oplossing van het vraagstuk gesteld zien. 5. Polen moet niet vergeten, dat zijn po sitie van groote Europeesche mogendheid nauw samenhangt met de politiek, die het voert ten aanzien van de as-mogendheden en dat zijn beteekenis in Europa een functie is van de betrekkingen, die het met Duitschland onderhoudt De regeering 1 te Warschau moet weten, dat er in Europa slechts vier groote mogendheden zijn en dat voor de handhaving van hetgeen mien „het Europeesche evenwicht" noemt, P >- len geen essentieel element is. Als Beek zich de politiek van Beaesj eigen gaat maken, zal hij zich op een goeden dag met den negus, Benesj en Zogoe als vier» de deelnemer aan. de besprekingen» aan de boorden van de Theeras bevindten. 6. Danzig als doel stellen, zooals de re geering te Warschau thans doet- met als eventueel objectief de O.stzee, is een on zinnigheid, omdat de Duit6che vloot de absolute controle over de Oostzee heeft Het tijdschrift besluit: „Zij, die op de onafhankelijkheid van PoleD prijs stelleu. moeten thans weten, dat op den dag, waarop de democratisdhe mogendheden tusschen- beide zouden komen. Polen vrijwel zeker opnieuw uit Europa zou verdwijnen, want het is een logische noodzakelijkheid, dat de as-mogendheden zich niet laten voorbij- stieven door gebeurtenissen, die inbreuk zouden kunnen maken op haar levens rechten. De Polen kunnen, als zij dat wil len, hun kanonnen op de grens van Duitschland richten en op de grenzen van Danzig, doch op denzelfden dag, waarop de Duitsche kanonnen gaan bulderen, zul len op andere grenzen- en voor de verdMi- ging van belangen, wellke eveneens vitaal zijn- de Italiaansche kanonnen ook gaan bu Meren. Admiraal Rader, de commandant van de Duitsohe oorlogsvloot, heeft gisteren te Dresden een rede gehouden, waarin hij sprak over de omsingeling, die Duitschland' thans, gelijk in 1914, bedreigt, ten einde 't door een gedicteerden vrede, nog erger dan dien van Versailles, van de wereldkaart te doen verdwijnen. Wij weten, aldus admiraal Rader, dat de verwachtingen van onze tegenstanders, aan vier hoofd wederom Engeland staat, tot mislukking zijn gedoemd. De Führer heeft aan het Duitsche volk een bewapening ge geven, die onze tegenstanders de baas is, zoowel door de stootkracht der wajpens als door de opleiding der soldaten. De geniale politiek van den Führer heeft ons machtige on betrouwbare bondgeneo- ten en vrienden verschaft, die ons öf als wapenbroeders ter zijde zullen staan öf een welwillende neutraliteit zullen betrachten, indien onze tegenstanders den vrede zou- dien bikken. Britsch-Japansche besprekingen mislukt? Valuta-kwestie het groote struikelblok Naar Domei uit Tokio meldt, heeft Ka to, een der Japansche gedelegeerden, het door ambassadeur Craigie gedane voorstel, om de Britsch-Japansche besprekingen te hervatten, kort en goed verworpen. Deze verping is volgens het Japansche agent schap geschied, omdat Japan een gelijk tijdig accoord wenscht inzake de politie- kwestie te Tientsin en de valuta-kwestie. De laatste instructies uit Londen, zoo wordt verklaard, raakten niet de valuta-kwestie. Ook wordt verklaard, dat Craigie verzocht heeft om uitstel van het vertrek der Japan sche militaire gedelegeerden naar Tientsin de vraag gesteld heeft, of de conferentie hun vertrek voortgezet zou kunnen wor den, als uit Londen nieuwe instructies zijn ontvangen. Ivato heeft hierop geantwoord, dat het vertrek een militaire noodzakelijk heid was en dat de Japansche regeering zich het recht moest voorbehouden, uit te maken of de conferentie hervat zou kunnen /orden als later nieuwe instructies werden ontvangen. Men vestigt er echter tè Londen de aan dacht op, dat het volmaakt onmogelijk is, met Japan over zaken te onderhandelen, waarbij andere mogendheden betrokken zijn, tenzij deze mogendheden er in toestem men, dat de Britsche regeering deze onder handelingen voert. De Britsche regeering is in overleg met deze regeeringen en het voorloopig stand punt dezer regeeringen is zoowel aan de Britsche regeering als aan de Japansche regeering medegedeeld. Het bergen van de „Squalus" Onderzeeër word» langzaam weggesleept Na weken van vcrgeefsche pogingen is het thans gelukt, boeg en achtersteven van de gezonken Amerikaaneche duikboot Squa- ruim 25 meter van den Oceaan-bodem te lichten. Met de grootste behoedzaamheid i6 men begonnen 't gevaarte naar ondieper water te sleepen, om daar het bergings werk te voltooien. Het eerste stadium wertf Zaterdagmorgen kwart voor tien bereikt. Vier der pontons dreven los op de met schuim bedekte zee, hetgeen betcekende, dat de achterstevan vrij van den bodem was gekomen. De kleine bootjes, waarin naar de pontons werd ge roeid, werden wild heen en weer geworpen door óe hevige deining. Twee uur cn vijftien minuten later kwam het bericht, dat de boeg was gelicht Weder- n dreven drie pontons vrij op de zee. De „Squalus" wordt thans langzaam in de richting van de kust gesleept, waar het water een geringere diepte, ongeveer vijftig meter, heeft. Hier hoopt men de duikboot geheel te kunnen lichten, om eindelijk de lichamen der omgekomen leden der beman ning te bergen. Tien pontons zijn thans nog bevestigd aan den romp van de duikboot. Het weer ?er goed, waardoor het bergingswerk wordt begunstigd. Brand In waardevol Spaansch archief Was vuur voor munitiedepót bedoeld? In de oude Spaansche universiteitsstad Alcala de I-Ienares, op 30 km van Madrid gelegen, is in het Historisch Arohief een brand uitgebroken, welke met razende snel heid om zich heengreep en het ergste deen vreezen. In de nabijheid bevindt zich nl. een groote munitie-opslagplaats, voorname lijk voor anti-tankgeschut en het grootste Spaansche magazijn voor onderdeden voo-" pantserwagens. Nagenoeg 't geheele brandweermaterieel van Madrid rukte uit, doch inmiddels had de bevolking zelf reeds de handen uit do momven gestoken, bijgestaan door phalan- gisten en Marokkaansche legionairs, die in de buurt zijn gelegerd. De eerste zorg gold' het munitiemagazijn. Met man en macht werd gewerkt, om het gebouw leeg te halen en met armen vol werden handgranaten en patronen naar buiten gebracht. Toen de brandweer dan ook ter plaatse verscheen, was het gevaar voor een ont ploffing geweken. Het Historisch Archief, een gebouw uit de dertiende eeuw, waar vele kostbare documenten, o.a. uit den tijd der Spaansche inquisitie en handschriften van verschillende Spaansche koningen, werden bewaard', ging in vlammen op. We! kon een deel van het klooster San Ber nardo met zijn vele kunstschatten, behou den worden. Daar gevaar bestonii. dat de brand zou overslaan naar de in de buurt gelegen vrou wengevangenis, moest deze in allerijl wor den ontruimd. Onder bewaking van mili tairen werden de vrouwen meerendeels politieke gevangenen voorloopig elders ondergebracht. Twee brandweerlieden lieipen bij hetblus- schingswerk verwondingen op. Mon ver moedt, dat de brand aan kwaadwilligheid' te wijten is. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN GE-EINDIGD „In alle kwesties volkomen overeenstemming" De Duitsch-Italiaansche besprekingen, te Salzburg begonnen tusschen V o n Ribbentrop en Cia no, en te Berch- tesqaden, in tegenwoordigheid van den Führer, voortgezet, zijn thans beëindigd. Volgens het D.N.B. hebben de beide ministers alle op het oogenblik hangende politieke kwesties besproken en vastge steld, dat de Duitsche en de Italiaansche buitenlandsche politiek volkomen met elkaar in overeenstemming zijn. „Zij zijn beide eensgezind de overtuiqing toege daan. dat die kwesties opgelost móéten worden en opgelost kunnen worden." ..Het spreetk vanzelf, dat het Danzigsche pobleem, dat zich thans in de wereld tot het brandendste vraagstuk heeft ontwikkeld, daahbij een belangrijke rol heeft gespeeld", aldus het D. N. B. „De coalitiepacten der democratieën leiden van dag tot dag tot een steeds verdere ver starring in de houding van Polen, waardoor Duitschland niet alleen in zijn eer, maar ook wat betreft de behandeling van zijn volksgenooten zeer pijnlijk wordt getroffen. De besprekingen hebben in zake alle kwes ties voor 100 pet. tot overeenstemming ge leid en er is in het geheel geen enkel vraag stuk. dat niet grondig is besproken" ..Naar aanleiding van de berichten, die in buitenlandsche kringen *de ronde hebben gedaan en volgens welke het bezoek van den Ttaliaanschen minister van Buitenlandsche Zaken nog door verdere besprekingen zal worden gevolgd, wordt er in goed-ingelichte kringen op gewezen, dat bij de besprekingen te Salzburg alle acute vraagstukken van a tot 7. zijn behandeld, zoodat verdere bespre kingen noch wat het onderwerp, noch wai het tijdstip betreft, noodig zijn". Havas verneemt hit de onmiddellijke om geving van de beide delegaties, dat de bij eenkomst tusschen de heide ministers volko men normaal is. zoodat een officieel com muniqué overbodig is. Wat de mogelijkheid van een ontmoeting tusschen den Führer en den Dure betreft, wordt, verklaard, dat deze natuurlijk niet uitgesloten is, maar dat men haar op het oogenblik niet noodig acht. aan gezien bij de thans gevoerde besprekingen reeds gebleken is. dat er in zake alle vraag stukken volkomen overeenstemming bestaat. Zwitserland wil neutraal zijn Vertrouwen op beloften en wapens Op de nationale tentoonstelling te Zü- rich heeft Motta, de Zwitsersche bonds raad, een rede gehouden, waarin hij den nadruk gelegd heeft op de neutraliteit van zijn land. Zwitserland heeft, al bewees het, dat het zich met al zijn krachten wilde ver dedigen, geen oorlogslied villen aanheffen Integendeel, het heeft de vredesidee ver heerlijkt, want vrede tusschen alle men- schen en de souvereinitert van het recht zijn de hoeksteenen van zijn bestaan. Zwitserland damkt zijn welvaart aan de stabiliteit van zijn federaal bewind cn aan zijn neutraliteit, die door allen erkend Na te hebben gesproken over verschil lende soorten beperkte neutraliteit, zeide Motta: de tegenwoordige neutraliteit zal er een zijn van oude traditie. Wat die neutraliteit aangaat moet er geen verschil gemaakt worden tusschen de staten, of nu hun regime dichter bij het onze staat of er van verschilt Onze neutraliteit moet in haar geheel gehandhaafd blijven. Wij hebben ons met niemand verbonden haar te verdedigen De besprekingen, die over ons tusschen de buitenlandsche regeeringen gevoerd mochten worden, gaan buiten ons om en zullen geen invloed hebben op onze hou ding. Ons vertrouwen vloeit vooral voort uit onze wapens, maar ook udt. de plechtige beloften, die ons zijn gegeven. Mochten wij ooit worden gedwongen» besloot Motta, een beroep te doen op hen- die verplicht zijn ons te helpen, dan spreeikt het van zelf, dat wij daarom zouden moeten vra gen. Nooit zullen wij automatische hulp verleening aanvaarden. Over de Zwitsersche defensie heeft ko lonel G u i s a n gesproken. Zwitserland wil zich verdedigen, aldus spreker, omdat het een evenwichtig land is zonder rassen leer en omdat het zijn levensruimte wil bewaren. Zwitserland kaa zich verdedigen dank zij de moderniseering van zijn leger In de Sovjet-Unie is een reusachtige eendekker gebouwd, die het vlaggeschtp van de Sovjet-Russische civiele luchtvloot zal worden Het toestel, dat zo juist zijn luchtwaardigheidsproeven heeft afgelegd, heeft zes motoren met in totaal 8000 P.K De actieradius bedraagt 3000 K.M., het gewicht 45 ton. Het heeft een bemanning van 8 personen en kan Ói passagiers ver voeren. SPOORWEGRAMP IN BERGLAND VAN NEVADA Deskundigen constateeren boosaardig opzet Moeren van rails waren losgedraaid Naar uit San Francisco wordt gemeld heeft in het verlaten bergland van den Amerikaanschen staat Nevada een zware spoorwegramp plaats gevonden. De expresstrein „City of San Francisco" is nl. in een bergkloof verongelukt, bij welke catastrofe 11 personen zouden zijn gedood en tientallen gewond. De eerste berichten schreven de ramp toe aan 't feit, dat een stuk rots was los geraakt en op de rails was terechtgeko men, maar later spraken ambtenaren van de Southern Pacific Railroad de mee ning uit, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabotage aan de rails. Men heeft namelijk ontdekt, dat er moeren ontbra ken, terwijl ook op andere wijze het spoor onklaar was gemaakt. De ramp gebeurde, terwijl de gestroom lijnde trein zich op weg bevond van Chi cago naar Oakland in Californië. Het spoor gaat hier in Nevada langs den rand van een kloof, welke bijna verticaal is. Op dit punt, vijftien mijlen ten Westen van Car- lin, is het traject uit de rotsen gehouwen en hier was, volgens de eerste berichten van de overlevenden, een groote steen op het traject terechtgekomen. De locomotief en drie wagens onmiddel lijk daarachter, bleven overeind staan, maar de restauratiewagen werd van de rails geslagen en viel van een hoogte van vijftig meter naar beneden, twee' andere wagens met zich sleepend. Het voorste gedeelte van den restauratie wagen zonk onmiddellijk weg in het schui mende water. Het tooneel van het ongeluk hevindt zich ongeveer twee en een halven kilometer van den nabijgelegen grooten weg en het geheele gebied is hier buiten gewoon wild en ontoegankelijk. Uren gin gen voorbij, alvorens hekend werd, hoe ern stig het ongeluk was. In den loop van den nacht werd een half dozijn reddingstreinen georganiseerd, waarmede zich dokters en verplegers naar de eenzame bergkloof be gaven, waar tientallen passagiers dringend behoefte hadden aan eerste hulp. Bijna de geheele bevolking van het kleine spoorweg- Dlaatsje Carlin begaf zich met den eerstpn trein naar de plaats van de ramp. De meeste gedooden bevonden zich in den res tauratiewagen, waaruit twaalf lijken wer den geborgen. Verscheiden lijken vond men drijvende in de rivier. De trein was samengesteld uit zeventien wagons en was een van de modernste in het Westen der Vereenigde Staten. Hij reed met een gemiddelde snelheid van 90 kilo meter per uur. Er moeten zich ongeveer 200 passagiers in den trein bevonden hebben toen het on geluk gebeurde. Nog twee treinongelukken Ook in Roemenië heeft een spoorweg ongeluk plaats gevonden, n.l. op het traject van den Simplon-express. Dit ongeluk, het gevolg van een verkeerden wisselstand, eischte 13 dooden en 25 gewonden. In den Zuid-Amerikaanschen staat Co lumbia botsten tenslotte bij het rangeeren twee locomotieven op elkander. Bij dit on geluk werden 9 menschen gedood en 4 ge wond. Havas meldt uit Weenen: De door den Nederlander Van Ghecl Gildemeester ge leide organisatie, die zich o.a. bezighoudt met de emigratie van Oostenrijksche Joden, legt thans de laatste hand aan een groot plan voor vestiging van Joden in Abessinië. Een commissie van vijf deskundigen gaat begin volgende week naar Rome (waar zij besprekingen zal voeren met de Italiaan sche regeering) en daarna naar Abessinië, waar zij tot eind September blijft. Het bureau der organisatie te Weenen heeft reeds plannen gemaakt voor de eerste vijf dorpen, welker opbouw in Jupi 1940 zou kunnen beginnen. In Italië bevinden zich reeds 15.000 Oostenrijksche emigranten. REPRESAILLES INZAKE SACHALIN? Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft een mededeeling ge publiceerd', waarin geprotesteerd wordt tegen „den druk, uitgeoefend door de Sov jet-Unie op de Japansche ondernemingen in Noord-Sachalin". Het wordt duidelijk, zoo wordt in de nota gezegd, dat de Sovjet-Unie, door geen ar beiders te willen leveren en door het ver voer van Japansche arbeiders te belemme ren, de exploitatie door de Japansche maat schappijen onmogelijk wil maken. In een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog. Marine, Buiten landsche Zaken en Handel, welke te Tokio is gehouden, zijn tegenmaatregelen over- Bacil gevonden der spinale kinderverlamming STOCKHOLM, 12 Aug. Aan prof. Car) Kling van het rijkebacteriologisch labo ratorium is het gelukt, oen bacil te vinde»- welke mogelijk de verwekker is van dc spinale kinderverlamming, althans dezen bacil zeer nabij komt. Deze voor de be strijding der kinderverlamming zeer be langrijke ontdekking werd bij het onder zoek van water gedaan uil een put, waar van een kind gedronken had, dat kort daarop spinale kinderverlamming kreeg. Proefdieren, die met den bacil werden in gefnt, vertoonden eveneens ziekteverschijn selen met verlamming dat gewrichten. Twee waaghalzen vermist Oceaanreis met oud vliegtuig LONDEN, 13 Aug. De twee Amerikaan- sche jongelui Alex Loeb en Dick Deckers die Vrijdag uit St. Peters (Nieuw Schot land) waren vertrokken, om met een ou-i ecmnotorig vliegtuig over den Oceaan ie vliegen, waren bij het verzenden van dit bericht al 50 uur geleden vertrokken. Zij hadden- naar men weet, slechts voor 25 uur benzine aan boord, zoodat de ongerust- hedd over hun lot zeer groot is. De eenige hoop is- dat zij misschien op zee zijn op gepikt, of ergens in Nooni-Ierland ge daald zijn, waar de verbindingen zeer slecht zijn. MOORDEN TE JERUZALEM Zondagmorgen is te Jeruzalem een bom geworpen temidden van een groep Joden Twaalf personen werden gewond, waar van zes ernstig. Verder hebben twee Arabieren een Ara bisch officier van politie ter bestrijding van de terreur vermoord. De politie heeft de moordenaars gearresteerd. De beperkte staat van beleg is voor 24 uur afgekondigd DUITSCHE BANKIER IN POLEN GEARRESTEERD De Poolsche autoriteiten hebben "en huis zoeking verricht in een Duitsche bank te Kattowitz. Daarbij werden 92.000 zilveren zlotys gevonden. Do directeur en de kassier zijn gearresteerd. Zooals bekend, beschuldi gen de Polen de Duitschers er van, dat zij zilvergeld oppotten en zoodoende het cre- diet van den staat en de munteenheid in gevaar brengen. GEMENGD NIEUWS Doodelijke aanrijding Wielrijdster werd zenuwachtig DEN HAAG, 14 Aug. Zaterdagmiddag re den op den Delftweg twee wielrijdsters, mej. K. M. en T. van K., beiden uit Den Haag, komende uit de richting Delft. Uit de richting Den Haag naderde een electrische tram cn op het eerste gezicht daarvan maakte mej. M. zich zenuwachtig en begon met haar rijwiel te slingeren, met het ge volg dat de sturen van de rijwielen in elkaar verward raakten en de wielrijdsters tegen de tram vielen. Mej. M. kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en mej. van K. verschillende schaafwonden. Beide slacht offers werden, na ter plaatse door dr Ver- DINSDAG IK AUGUSTUS 1030 HILVERSUM I 187K on 114.4 M. AVRO-Ultzon- «llnjï. 6.30—7.00 RVU. S.OO Orgelspel. 8.17 u< Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 u. Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 uur Voor do en soliste. 11.0) Cau-, rt. 12.00 Orgelspel. 12.30 u. (1.00—1.05 Interview). 1.15 10.35 Orkes Trio. 2.00 Zang i .geleiding, mble. 4.30 Kln- Tvvll.ight Serenaders. 6.28 Ber. 6.30 Cai heelal". 7.0 ziek. 10 30 AVRO-M ?r. ANP. Hierni Jack Louis' Tai king I midden in het volle leven". 5.10 Gram.mu-1, ziele. (5.45—6.05 Felicitaties cn ca. 6.30 Be-Ü richten). 6.45 Sportpraatje. 7.00 Ber. 7.15 uJI( Causerie „Maria ten Hemelopneming". 7.35 ti Gram.muziek. 8.00 Ber. ANP en Mededee-1. lingen. 8.15 Do Kon. Ml) Kapel. 9.15 "- KRO-Melocllsten en solist. 10.00 Gra ziek. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Declamati mlüsting. 11.10—12.00 Gra 1.20 Pianovoordrs ziek. DROITWICH 1500 1... 11.50 Orkest. 1.05 Vocale duetten. 1.20 Re.' portage. 1.50 Orkest 2.35 Gram.muzlek. 3.2<*fe Orkest. 4.05 Orgelspel. 5.20 Trio. 6.50 Repor.t tage. 6.50 Causerie. 7.05 Strijkkwartet. 7.51)" Radlotooneel (opn.). 8.20 Symphonieorkej en s.ollsten." 9.60 Causerie. 10.10 Concer 10.EO Orgelspel. 11.05 Orkest 11.50 Gram.nn ziek. 7.25 Sextet. 8.3 Gram.muzlek. 11.20 Hai Omroeporkest 1.50—2.20 ziek. 3.35 Cello-voordrach.. en 6.50 Gram.muzlek. 7.20 Zang. 8.20 Om-! roeporkest. 4 S 4 M. 11.50 Gram.muzlek. 12.50 Orkest, 1.50—2.35: 2 50 en 3.30 Gram.muzlek. 3.50 td»c Pianovoordracht. 4.20 Reportage. 6.20 Vio» burg en dr Verdoes Kleyn behandeld telil zijn. per ziekenauto naar het ziekenhuis de Zuidwal hier ter stede vervoerd, waar mej. de M. een uur na aankomst aan de gevolgen be is overleden. te BAARNe 14 Aug. De verkeersmaatregelen^ welke in verband met de blijde gebeurtenis™ te Baarn werden genomen, zijn met ingang'}3 van heden weder opgeheven, zoodat het?0 verkeer tusschen den Oranjeboom te Baarn en den nieuwen hoek te Soest weder over.3e den rijksweg kan geschieden. i~f Hat detachement rijksveldwacht, 150 man sterk, dat hier tijdens de verkeersomlegging dienst deed, is tegelijkertijd opgeheven. jf° KRUC.T 'N LrtFENIS OOOO ^oooo door G.Th.Rotman 5. Jantje, die net uit school was, kwam er nieuwsgierig bij. Samen lazen ze den brief. „Weledelgeboren Heer!" stond er boven .„Hm, hm!" kuchte Vader, want die titel beviel hem wel. „Weledelgeboren Heer! In verband met het overlijden, thans reeds enige maanden geleden, van den Heer Char les Kruizemunt, verzoek ik U, U ten spoe digste te mijnen kantore te vervoegen. Ed mund Grosse, notaris." 6. „Mijn arme broer!" zuchte mijnheer Kruizemunt. En inderdaad, ofschoon twee broers eJikaar in geen vijfendertig jaar gezien en in geen tien jaar geschreven l. hadden, waren ze toch steecb aan elkaar ge« iei hecht gebleven. Nieuwsgierig, om iets na*, tui, ders omtrent zijn broer te weten te komen,] bei besloot Vader, reeds dien eigen middag naar p de stad, naar Notaris Grosse, te gaan; en zo stapte hy met Jantje in den trein. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. (31 Don de Vasquez zat tegenover hem. Hij was den vorigen dag aangekomen, door Petar el Graeco geleid langs de ge heime paden, en hij was nu als gast een hoofdpersoon in den ruwen troep. Want het ging er wild toe. Voortdurend liepen er bruine bedienden de huisdeur in en uit en brachten nieuwe flesschen whiskey aan en vulden de glazen van de schreeuwerige gas ten en vrouwen. Op zij zaten vier mannen op hun guitaar te tokkelen en ze zongen er de Indianen-muziek bij soms innig melancholiek cn dan zaten ze allen stil voor zich uit te kijken en de om. heizingen van de vrouwen werden inniger alsof ze hulp zoch ten. Maar dan weer laaide de muziek op tot een wilden dans. Dan sprongen er een paar overeind in hun halven roes en dan zwierden de paren op het terrein vlak voor de waranda rond, door de toeschouwers aangemoedigd met handgeklap, pn met bewondering aangezien. Kapitein Soto, die al yeel gedronken had, keek de Vasqaez aan, gaf een geweldigen klap op de tafel zoodat er een paar glazen omvielen, en zei met dubbele tong: „Wij kunnen je gebruiken, Vasquez! Er is werk voor je!" ,,'t Heeft me anders moeite gekost om jullie te vinden. Ka pitein! Ze zaten me vlak op de hielen!'* „Wie?" vroeg de ander. „Vertel op! Wie zat jou op de hielen? Dat wil ik weten. Nu, terstond. Begrijp je?" De Vasquez dacht dat Soto kwaad werd. Hij begreep eigenlijk niet goed waarom hij zich zoo opwond, maar het was de dronkenschap. „Wie?" was zijn antwoord. „Wie anders dan die ver vloekte Johnson!" „Johnson? Johnson, die ellendige sheriff?*' vroeg Soto hak kelend. „Hij zal hangen! Een groote schurk, Vasquez!" „Maar bang is hij niet!" verklaarde de Vasquez, die zijn glas nog eens liet vullen. „En hij is handig ook. Zal ik jou wat zeggen, Soto? om dien heelen troep blanke politie geef ik niks! Een laffe troep ouwe wijven. Maar Johnson is wat anders. Hij is mijn vijand, en ik ben er trotsch op!" „Hangen!" zei de dikke halfbloed gemelijk. „Hangen!'' „Eerst krijgen!" meende de Vasquez. „Wat!" brulde de ander in dronkenmanswoede. „Eerst krijgen, zeg je? Nou, dan zullen we eens zien wat Soto durft. Ik zal hem halen van zijn eigen bureau in Mon. terey. Bij alle heiligen, dat doe ik. En dan hang ik hem hier op, vlak voor ons, op een feestavond net als nou. Dan mag hij er bij zijn" lachte hij duivelsch „maar met een strop om zijn nek en met zijn voeten een meter van den grond. Han gen, zeg ik iel'' „Jullie hadden werk voor me?" viel de Vasquez hem in de rede. „Ja, werk! Al die vreemde duivels moeten er uit. Allemaal hangen! Al die blanken! Indringers, niets anders! Wij zijn de meesters van het land, Vasquez. Jij en ik en al die bruine jongens en die knappe bruine meiden. Wij, de mestiezen. Halfbloed, maar rasbloed!" De Vasquez begon Soto te begrijpen. De whiskey had ook hem vurig gemaakt. Hij ging groote plannen bedenken. Ja, de mestiezen moesten in het land heerschen. Dat wou die gekke, slappe don Mariano de Veja indertijd ook, toen hij als voorwaarde van samenwerking stelde dat hij diens dochter zou krijgen. Wat vloog die rijke kerel op! En Benecia was nu gehuwd, met een van die ver vloekte blanken, dien John Vancouver, dien hij wraak gezwo ren had. Die wraak kwam nog. Ja, de blanken moesten er uit! Soto en de Vasquez zouden het samen doen. Hulp ge noeg! Duizenden haatten de blanken. Het heele volk moest in opstand komen. „Ja, ik begrijp je, Soto!" begon hij met hartstocht. Het land aan de mestiezen, en de blanken de zee in! Een vrij land! Wij zijn de ware patriotten, Soto!" „Juist!'* schreeuwde deze zoo hard, dat ze allen opzagen. „Dat is goed gezegd! Jongens, wij zijn de patriotten ja de patriotten de vaderlanders!" Hij lachte. „Als we stelen, dan doen we dat uit vaderlandsliefde. En als we ophangen ook! Nee, die ls goed!" Hij bulderde het uit en schokte met zijn dikke lichaam. „Maar we zijn de patriotten vanaf vandaaj! De echte vaderlanders. En we krijgen het land vrij en hangen Johnsort op en al de blanken!" Hij stond waggelend op en overzag de troepen. „Wie zjjn er nog meer pétriotten?" Al de kerels en meiden stonden op en schreeuwden, zon. der goed te weten waarom. „En nou muziek!' riep Soto, terwijl hij weer in zijn stoel zakte. „Muziek! Inschenken!'* schreeuwde hij met een vloek* „Op de patriotten, Vasquez! We zijn nu geen bandieten meer of paardendieven, maar edele patriotten!" Hij waggelde weer overeind en stiet met zijn volle glas tegen dat van de Vasquez. Het feest werd aldoor ruwer. Alle schaamte was verdwenen. Het werd een gruwelijk' drinkgelag met de meest schaamtelooze tooneelen. Soto zag niets meer en zat ineengezakt in zijn stoel. De Vasquez lag met het hoofd op de tafel. Geleidelijk verdwenen er paren, en eindelijk was er niti mand meer op de waranda dan de twee mannen. Geruischloos kwamen Indiaansche bedienden éansluipen* die de twee dronken mannen naar binnen droegen om hun' roes uit te slapen. Daarna deden ze het licht uit. Het werd stil «veral. Nog een enkele gil weerklonk van uit de duisternis waarin de mannen met de Indiaansche squaws waren verdvenen, maar eindelijk heerschte alleen de nacht. (Wordt vervolgd)]»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2