Gemengd Bloed ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 EERSTE BITAD PAG. Z VACANTIE 193 9 Garantie voor 'n 100 vacantie Rook CHIEF WHIP—bij gezonde ontspanning de beste sigaret voor Uw gezondheid De besprekingen te Salzburg Ciano ook naar den Führer De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is Vrij dagmiddag om tien voor half één met een extra trein te Salzburg aangekomen, waar hij door den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken Von Ribbentrop begroet werd. Toen graaf Ciano in gezelschap van zijn Duitschen collega de stationshal ver. liet, drong de menschenmassa door het politiecordon heen en omringde zij onder luid gejuich de auto's van de beide dele- Hetzclfde schouwspel herhaalde zich voor en in Oesterrcichischer Hof, waar de zan gers van de Italiaansche Operagroep, die op het oogcnblik hun medewerking verleenen bij de Salzburger Festspiele, hun minister begroetten. Voor het hotel weerklonk voortdurend de roep: „Wij willen Ciano zien" en deze ver stomde eerst, toen de Italiaansche minister op het balcon verscheen. Tegen half twee begaf graaf Ciano zich met zijn gevolg naar kasteel Fuschl, waar hem door rijksminister Von Ribbentrop en mevrouw een lunch werd aangeboden. In den namiddag werden de eerste offï- cieele besprekingen gehouden. Naar Reuter meldt, bedienden de beide ministers zich hierbij van de Engelsche taal, daar Von Ribbentrop geen Italiaansch en Ciano geen Duitsch spreekt. Graaf Ciano zal vandaag door den Führer in Berchtcsgaden worden ontvangen. DE MILITAIRE BESPREKINGEN TE MOSKOU Er wordt spoed achter gezet MOSKOU, U Aug. (R.O.). Officieel is hier aangekondigd, dat de staifbesprekingcn met de Fransche en Britsche militaire mis sies, morgenochtend om elf uur zullen be ginnen. In den loop van hedenmiddag hebben beide missies een aantal formeele bezoeken afgelgd, o.a. aan maarschalk Worosjilof, den opperbevelhebber van bet Sovjet-leger, die het hoofd van de Russische delegatie ,voor de stafbesprekingen te Moskou is en aan Molotof. De besprekingen zullen worden gehouden ïn het beroemde Piridofka-paleis, waar bet 'departement van Buitenl. Zaken gevestigd- is en waar hedenavond een formeele recep tie ter eere van de militaire missies is ge houden. Het feit, dat de Engelsche en Fransche militaire afgevaardigden zoo snel samenge komen zijn met de Russen heeft, naar de „United Press" verneemt, alle pessimisme, dat men niet ernstig naar een basis tot overeenstemtming zou zoeken, verdreven. De stafbesprekingen, die morgen begin nen, hebben ten doel, een .program op te 6tellen, maar het is mogelijk, dat reeds ter stond met de eigenlijke besprekingen be gonnen wordt* De Britsche en Fransche delegatieleiders Plunkett en Doumenc zijn, zooals reeds meld, vanmiddag door Worosjilof ontvan gen, met. wien zij een bespreking hadden. Worosjilof toonde zich hierbij buitenge woon vriendelijk* EEN ONTVOERING BIJ EUPEN Een boer, wonende in 't Belgische grens dorp Raefen-lez-Eupen, had sedert eenagen tijd een Duitscher, Joseph Flam, die uit het Duitsche leger gedeserteerd was, in dienst. Toen deze Flam gistermiddag aan het werk was op een stuk grond, grenzende aan het Duitsche gebied, werd hij aange sproken door iemand, die op eenigen af stand stond. Al sprekende naderde Flam idit individu, zonder te bemerken, dat hij zich op Duitsdhen bodem, begaf. Plotseling werd hij door zes mannen aangevallen en weggevoerd. Sedertdien heeft men niets meer van hem vernomen. BOOM'S AAMBEIENZALF fn- en uitwendiqe, zoowel bloedende als blinde aam beien worden krachtig be streden door BOOM'S AAMBEIENZALF. Het jeuken bedaart spoedig. Alleen echt zoo ae verpakking is voorzien ran den naam BOOM. f 0.93 per potje. Nederlandsch fabrikaat ENGELAND GAAT VIER CHINEEZEN UITLEVEREN Concessie aan Japansche eischen Toch dreigen besprekingen te mislukken De diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt, dat de Britsche regeering thans besloten heeft, dat de vier Chinee- die door Japan beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den te Tientsin gepleegden moord op den Chineeschen ambtenaar Tsjeng, door de Britsche con. cessie te Tientsin zullen worden uitgele verd aan de plaatselijke Chineesche rechtbank. Na bestudeering van het nieuwe Japan sche bewijsmateriaal hebben de Britsche gerechtelijke autoriteiten te Londen beslo ten. dat twee der mannen moord ten laste zal worden gelegd en den beiden anderen het lidmaatschap van een onwettige orga nisatie. Door Londen worden thans nieuwe in structies aan ambassadeur Craigie gezonden, die een spoedige hervatting van de bespre kingen te Tokio moeten vergemakkelijken. De zilver kwestie Onlangs zijn de regceringen van. Frankrijk en de Vereenigdo Staten door de Britsche regeering geraadpleegd over zilver- en va lutakwesties en over voorstellen door de Japanners gedaan aan de Britsche regeering De diplomatieke correspondent van Reu ter voegt hieraan toe, dat het overleg nog voortduurt en dat het daarom nog niet mo gelijk is terzake instructies te zenden aan Craigie. Aan de Britsche delegatie te Tokio is in- tusschen medegedeeld, dat de vertegenwoor digers van de Japansche militaire autoritei ten te Tientsin, die aan de conferentie te Tokio hebben deelgenomen, Maandag per vliegtuig van Tokio naar Tientsin zullen vertrekken, om hun werkzaamheden aldaar te hervatten. De repatrieering van Italianen Tewerkstelling in Abessinië en Albanië Hoewel het door den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, ontworpen program voor repatrieering van de in het buitenland levende Italianen tot dusver nog niet het verwachte succes heeft opgeleverd, zijn toch sedert Februari reeds meer dan elf duizend Italiaansche gezinnen naar hun vaderland teruggekeerd. Deze gezinnen kwamen uit de landen, die door de repatrieeringsoomindssie onder de A-zone gerekend worden, welke de buur staten van Italië omvat. Thans tracht men ook de in verder gellegen landen wonende Italianen te doen terugkeeren en nog voor het einde van dit jaar hoopt men honderd duizend personen gerepatrieerd te hebben. De bijzondere maatregelen, welke getrof fen worden, om de gerepat rieerden in het economische leven in te schakelen, hebben, naar hier verklaard wordt, ten volle be\re- digende resultaten opgeleverd. Bij hun aankomst in Italië ontvangen de immigranten de „gaven van den Duoe", be staande uit duizend lire voor elk gezins hoofd, vijf honderd lire voor zijn echtge noot© en twee honderd vijftig lire voor ieder kind en voor ieder ander familielid, dat wordt meegebracht. Zij worden dan door de partijinstanties naar hun eigenlijke geboorte streek teruggebracht en daarna tracht men werk ivoor hen te vinden. Het onderbrengen van dit groote aantal menscïien bezorgt de organisatiecommissie natuurlijk veel werk. Daarom zijn twee spe ciale kabinetscommissiies in het leven ge roepen, welker taak het is, den immigranten een bestaan te verschaffen in Albanië en de Italiaansche kolonies. De eerste heeft een plan uitgewerkt, volgens hetwelk degenen, die naar het vaderland terugkeeren, naar Albanië worden overgebradh/t en daar in de nabijheid van Tirana tezamen met de Alba- neezen in een omvangrijk gebied als zelf standige hoeren gevestigd worden. De twee de commissie bereidt het transport, van een groot aantal immigranten naar Harrar in Ethiopië voor, waar zij bij de ontginning van een groot gebied te werk gesteld zullen worden. Bovendien is men voornemens een nieu we industrie-voorstad van Tirana te stich ten, die Dux genoemd zal worden cn waar evenzeer talrijke uit het buitenland ger trieerde Italianen onderdak en werk zullen vinden. In Italië zelf zijn 250 boerderijen" in 'den Agro Pontino en 50 in Apulie voor immi granten beschikbaar gesteld, terwijl in Libye reeds 200 boerderijen ter beschikking staan. ONDERAARDSCH VLIEGKAMP in BOHEMEN De Duitsche autoriteitien laten bij Ce6ke Boejovice in Zuiid-Bohemen een reusachtig onderaardsch vliegkamp aanleggen. Sledht6 Duitschere zijn bij den aanleg te werk Roosevelts oorlogspessimisme Roosevelt heeft in de persconferen tie gezegd, dat, voor zoover op het oogen- blik bekend is, er geen reden is, het con gres bijeen te roepen voor een speciale zit ting in het najaar. Hij voegde hieraan toe, dat, indien zich een feitelijke oorlogscrisis in Europa of het Verre Oosten zou voor doen, met andere woorden, indien het men- schelijkerwijze gesproken zeker zou zijn, dat het tot een oorlog zou kunnen komen, hij het congres waarschijnlijk direct in een speciale zitting zou bijeenroepen. Hij zou dat doen, om de Amerikaansche neutrali teit te verzekeren langs de lijnen van-het internationale recht. Ernstig spoorwegongeluk in Zwitserland Er zijn zes dooden Havas verneemt uit Brig: Gisteravond is op de Simplonlijn bij Do- modossola een electrisdhe trein gederail leerd, tengevolge van het niet functionnee- :n van de remmen. De trein was om 7 uur uit Brig vertrok ken en is op ongeveer vijfhonderd meter het station Domodossola verongelukt. De trein had op dit oogenblik een snelheid van 100 km per uur. Bijna alle wagons werden vernield. Tot 1 toe zijn zes personen om het leven ge komen; het aantal gewonden is nog niet bekend. Londen bleek slecht verduisterd Spoorlijnen en Theems duidelijk zichtbaar Volgens de journalisten, die aan boord van vliegtuigen de verduisteringsproeven in Lon den hebben gadegeslagen schijnt het, dat betore resultaten zouden kunnen verkregen worden door uitbreiding van de bij deze gelegenheid getroffen maatregelen. De ver schillende getuigen zijn het er over een: dat de spoorlijnen en de loop van de Theems gemakkelijk te onderscheiden waren. Sir John Anderson zou zelf uitdrukking gege ven hebben aan zijn verbazing over de be trekkelijk uitgebreide verlichting, welke de spoorweg gehandhaafd hadden. Niettemin heeft de betrokken maatschap pij gistermiddag een communiqué gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat „overeen gekomen was met 't ministerie van binnen- landsche zaken, dat de verlichting zooveel mogelijk verminderd zou worden, doch dat de absoluut noodzakelijke lichten zouden blijnen branden". Het communiqué voegt hieraan toe, dat „een verdere beperking, van de verlichting zeer moeilijk zou zijn, tenzij een belangrijk vervoer va"h handelswaren volkomen wordt gestaakt, doch dat plannen worden uitge werkt. om in tijd van oorlog de lichten vol komen te dooven". BRITSCHE JOURNALISTEN UITGEWEZEN Twee Engelsche journalisten, de corres pondent van de „Times" en de „New York Times" te Praag en een medewerker van Havas hebben bevel gekregen, het protec toraat en Duitschland te verlaten. Zij dien beschuldigd van „verspreiding in het buitenland van onjuiste en tegen het Duit sche rijk gerichte berichten". PELMANISME ls da mental-training btJ uitnemendheid, die onvoorwaardelijk wordt aanbevolen door mannen en vrouwen van naam als Prins Karei van Zweden. Lord Baden Powell, lannay, prof. dr. A. geestelijke en moreele herbewapening bevordert. Indlvldueele leiding, aangepast aan Iedere trap van ontwikkeling. Deze training versterkt Uw Zelfvertrouwen, Concentratievermogen, Geheugen, Conver satietalent, ens. Ons boekje met volledige Inlichtingen „De volwaardige mensch" zenden wjj U op aanvraag gratis en vrijblijvend toe RE LM AN INSTITUUT (Opgericht ÏOOO) AMSTERDAM - TeL 41878 - Damrak 68 Te veel Joden te Shanghai Er ontstaat ernstige toestand De Japansche autoriteiten te Shanghai hebben bekend gcimaakt, dat aan Joodsche vluchtelingen na 21 Augustus niet zal wor den toegestaan zich in hot-door de Japan ners bezette gedqelte der internationale nederzetting te vestigen. Vluohtelingien, die zich reeds daar bevin den, zullen vergunning moeten vragen te blijven. Degenen, die deze vergunning niet hebben, moeten vertrekken. De woordvoerder verklaarde, dat er een acuut tekort is aan wonoruimte en dat bovendien de Joodsche bevolking in hot door de Japanners bezette gebied een tiende deel van de Japansche bevolking uitmaakt Gevreesd wordt, dat tusschen de beide gemeenschappen wrijving zou kunnen ont staan. Er zal zelfs een beperking worden inge voerd op het aantal Japanners dat zaï worden toegestaan uit Japan naar Shan ghai te komen. De nieuwe maatregelen dreigen een ern- stigen toestand te scheppen, daar andere deelen der nederzetting en de Fransche concessies reeds overvol zijn, zoodat er fei telijk geen woonruimte is. Er bevinden zich reeds 18.000 Joodsche vluchtelingen Shanghai en er worden tegen het einde van het jaar nog 5000 uit Europa verwacht. Voor nette actieve jongelui bestaat gelegen heid zich een RUIME BIJVERDIENSTE verwerven, met kans op levenspositie. Inlichtingen worden gaarne verstrekt op schriftelijke aanvraag onder No. 29349 Bur. De Rotterdammer, G. Singel 105, R'dam. (Reek) Amerikaansche bommenwerper gevallen Negental dooden WASHINGTON, 12 Aug. (R.O.) Te Langleyfield in Virginia is een bommen, werper neergestort. Twee officieren en zeven recruten kwamen daarbij om het leven. Rebellie op Joodsch emigrantenschip Gezagvoerder met den dood bedreigd SMYRNA, 11 Aug. (R.O.). Vijfhonderd Joodsche vluchtelingen aan boord van het stoomschip „Parita", hebben getracht het. vertrek van het schip met geweld te iver- hinderen. De Turksche autoriteiten hadden bepaald, dat het 6chip zee moest kiezen, waarna een gevecht ontstond tusschen de vluohtelin gen en de bemanning. De gezagvoerder, c'ie met den dood word bedreigd, vroeg politie bescherming. Een mijnenlegger zal thans 't schip tot aan de grens der Turksche terri toriale wateren begeleiden. Het schiip lag sinds Dinsdag te Smyrna, doch de opvaren den hadden geen verlof gekregen zich aan fand te begeven. CHURCHILL NAAR MAGINOT-LINIE De „Evening Standard" meldt, dat Chui chili en het lagerhuislid generaal Spears een driedaagsch bezoek aan de Maginot- linie zullen brengen. De bezichtiging be gint Maandag. ZEER ERNSTIGE BOTSING TE HILLEGOM Vrachtauto tegen tram opgereden en in brand gevlogen Twee inzittenden van vracht auto gedood HILLEGOM, 12 Aug. Even voor zeven uur is gisteravond in de Wee- resteijnstraat alhier, een onderdeel van den grooten weg Haarlem 's-Gravenhage, een zeer ernstig on geluk gebeurd. Een auto van de Zwitsersche Wasscherij te Rijswijk (Z.-H.) reed hier tegen een tram van de N.Z. H.T.M. op. De auto vloog in brand en de beide in de cabine zittende personen kwamen om het leven. Het ongeluk geschiedde ËTj de Oostein- derbrug op de plaats, waar de tram van de issel weer naar het midden van den weg gaat. De vrachtauto van de Zwitsersche wasscherij te Rijswijk (Z.-H.), komende uit de richting Leiden, kwam hier met een tramtrein uit de richting Haarlem in bot sing. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto werd aan de voorzijde geheel inge drukt, de benzinetank barstte en de weg vloeiende benzine vloog onmiddellijk in brand. De wagen was geladen met wollen dekens, waarin het vuur uiterst fel woedde. De bestuurder vond achter het stuur i: vlammen den dood. Zijn metgezel trof men buiten de auto gedeeltelijk verbrand en met ernstige schedclwond eveneens leven loos aan. De lijken der slachtoffers zijn naar het St. Jozefsgesticht teHillegom overgebracht. De trambestuurder kreeg een kleine wonde aan de hand. Het tramrijtuig werd door het vuur geblakerd. Op eigen kracht is het later naar de remise te Haarlem te ruggekeerd. De brandweer van Hillegom, die op het alarm terstond uitrukte, bluschte den brand. De burgemeester van Hillegom als hulpofficier van justitie onverwijld ter plaatse van het ongeluk gekomen. Later verscheen de officier van justitie te Haar lem, die het verdere onderzoek leidde. Rij en tramverkeer ondervonden ernstige ver traging. Het gebeurde wekte groote ontstel tenis. Wij vernemen nog, dat de vrachtwagen werd bestuurd door den 50-jarigen van T.. uit Den Haag. Door den schok van de bot sing kreeg hij de lading op het: lidhaam, waardoor hij aan inwendige kneuzingen overleed. Toegeschoten hulp wist hem nog uit den brandenden wagen te halen. Een 15-jarig jongmensc.h, van wien de naam nog niet bekend is, kwam in de cabine in de vlammen om. GEMENGD NIEUWS BIJ OVERSTEKEN VAN DEN WEG GHDÖOD DIEMEN, 12 Aug. Gisteravond keerde do 73-jarige Th. Kamphuis, uit Haarlem, die met zijn dochter en zijn schoonzoon fper auto een tochtje had gemaakt, naar huis terug over e'en Muiderstraatweg. Nabij het spoorwegviaduct verliet de oud.e heer even den wagen en stak daarbij den weg over. Op hetzelfde oogenblik naderde met groote snelheid een andere auto, waarvan de be stuurder in de veronderstelling vericeerdo, dat de heer K. zijn wagen in het oog had. Dit was, (helaas, niet het geval. De heer K. werd gegrepen en op slag gedood. LIVERPOOL. 12 Aug. Gisteravond is het Nederlanasche vrachtschip „Moena", van de Stoomvaart-Mij Nederland in botsing geko men met een aanlegsteiger te Liverpool. Het schip werd door het sterke tij gegrepen en tegen den steiger geslagen. Een deel van het houtwerk van den steiger werd vernield en het schip kwam tot stilstand op een afstand van drie meter van een auto, welke daar op stond. Het schip is later midden op de rivier voor anker gegaan in afwachting van Ibesliseing of zal worden doorgevaren n. Amsterdam, dan wel zal worden gedokt voor onderzoek. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN NEDER-HARDINXVELD, 12 Aug. De arbeider C. van Loon, die alhier bekneld geraakte tusschen een vrachtauto, die e.m erf opreed en een autobus, en daarbij ern stig werd gewond, is in het ziekenhuis te Gorinchem aan de bekomen verwondingen overleden. Ergerlijke mishandeling van een achterlijk kind ZUTPIIEN- 11 Augustus. Voor den politi rechter, Mr. A. H. van der Giesen te Z\ phen, had zich een echtpaar uit Hocndi te verantwoorden wegens ergerliji mishandeling van een achtjarig achter!! kind. In de dagvaarding stond- dat de oudej den jongen haddien geschopt en geslaga De politiereohter merkte op, dat de a here voorlezing van de dagvaarding dol den officier van justitie sigenlijlk een res is van een drama, zooals er meer ons land voorkomen, doch welke over li algemeen uit een doodelijke angst van I kinderen voor de ouders niet aan het liA orden gebracht. Het geval, dat hier thai1 'ordt behandeld zoo y.eide spr. kol gelukkig maar zelden voor. ~~:t onderzoek, had aan het licht braolvt, dat de stiefmoeder het kljid hj gepijnigd door de vingers van het knaap tussch/en een nijptang te knijpen. Ook j vader tuchtigde het kind. De blauwe piel ken op het lichaam van den knaap wart een gevolg van het slaan met een riem een ploertendooder. Onder toezicht van i ouders werd een broertje eveneens tot ml handeling van het achterlijke knaap aangezet. De politierechter, die het onbegrijpelij vond, dat deze dingen in 1939 nog kunn* voorkomen, merkte op, dat de ouders va geluk mogen spreken, dat er geen vol» gerecht \va6. De officier van justitie, Mr. W* M. d Tombe, eisclite tegen den man drie maai den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Bonga uit Apeldooij die in zijn pleidooi in het licht stelde, d| de ouders hun achterlijk kind niet begij pen en niet beseft hebbern dat hun opvq dingssysteem ommienschelijk was, deeij mede, clat zij thans ontzettang uit de oudq lijke macht hadden gevraagd. Hij beplej te een voorwaardelijke gevangenisstraf. tot Waar gaat U zicH vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 119 Telefoon 82521—85421 3e Kostverlorenkade 36ha 37 p. Ie Helmersstraat 137-11ƒ38 p. lo Helmersstraat 289-11 ƒ38 p. Fred.. Hendrikplantsoen 5.II 36 p. M. H. Trompstraat 10-IIÏ ƒ36 p. Kostverlorenstraat l-II 34 p. Wonlnglöst en inlichtingen GRATIS MIDDENSTANOSWONINGEN TE KOOP en TE Nieuw gebouwde Middenstandswoningen I d. breede Sportlaan en Burgemeester Vef kadesingel te VLAARDINGER-AMBACH1 Bev. begane grond: ruime hal en vestibule kelder-keuken, groote kamers suite; verdie ping: 3 slaapkamers, 2 waschtafels en bad kamer met ingetegeld bad. Verder: groolj zolder met slaapkamertje. Flinke voor- ej achtertuinen met achteruitgang. Schuur md groot kolenhok enz. Deze panden zijn met en zonder Centralj Verwarming ingericht. Huurprijs vannl 38.— tot en met 47.50 per maand. Reeds verschillende van verkocht en huurd. Ook zeer geschikt voor geldbelegging Te bevragen bij de** Bouwer: een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. (30 Vier mannen salueerden en gingen naar bulten. De anderen Helden de paarden rustig op het erf. De nacht sloop aan. Er werd geen geluid vernomen dan het gestamp van een ongeduldig paard buiten. Omstreeks middernacht kwam onhoorbaar een der schild, .wachten binnen. „Sheriff!" fluisterde hij. „Een ruiter! Hij komt dezen weg op". Johnson luisterde. Ja! ginds reed een man. Hij reed voor zichtig, alsof hij het terrein verkende. Soms hield hij op en wachtte, ora daarna weer verder te rijden. Toen de mannen in het zadel stegen, wat onwillekeurig wat meer rumoer veroorzaakte, hield de nachtelijke ruiter langer stil en luisterde blijkbaar, doch toen reed hij stapvoets Weer door. Daar werd van achter uit de rotsen de kreet van een kat uil gehoord. Op dat oogenblik draafde de ruiter in vollen galop den .weg terug dien hij gekomen was. „Vooruit, mannen!" schreeuwde de sheriff, die reeds te paard zat. Het is de Vasquez. Laat zes mannen hier blijven, om Petar te yangen als hij opdaagt, Ea w& gaas d& achterna!** Het was een gedaver van ijzeren paardehoeven op den rotsachtigen weg. Het ging snel vanaf den berg, en men won blykbaar.op den vluchteling. Het was te schemerig om hem te onderscheiden, doch dat hij vlak bij was, was zeker. „Hier is hij!" brulde een van de politiemannen, wiens paard het snelst kon loopen. „Halt. Vasquez! blijf staan of ik schiet!" Het antwoord was een scherp schot, dat het paard van den politiedienaar midden in de kop trof, zoodat het neerviel met een geweldigen smak, en zijn ruiter met zich meetrok. Van de anderen moesten eerst een paar hun makker be vrijden, die onder het paard lag en zijn been ernstig had ge* kneusd. De vluchteling had daardoor een voorsprong, de mannen die hem verder achtervolgden zagen hem niet meer, en na een vergeefsche jacht kwamen ze terug bij den sheriff", die bitter teleurgesteld was. De gewonde kameraad werd achter op het zadel getild en men reed terug naar de hoeve. Dien nacht gebeurde er verder niets. Het was dan ook doelloos, nog langer daar te toeven, en reeds was het besluit genomen om terug te gaan, toen Pablo, de oude Indiaansche knecht van Petar el Graeco langs den weg aan kwam strompelen en schuchter naderbij kwam. „Waarom durf je niet naderbij te komen? Ook al een kwaad geweten misschien!"* „Neen, Senor, maar Pablo wel bang!'* „Waarvoor dan?" „Voor senor Petar. sheriff! want Pablo is te laat!" „Hoe te laat? Is je meester dan thuis?" Pablo grijnsde sluw. Hij voelde den strik. Maar Pablo laat, Twee dagen te laat". „Waar ben je dan heen geweest?" Naar oude zieke zuster in dorp, der Torrereno's. Zuster erg ziek Senor! En nu twee dagen te laat". De sheriff voelde dat hij voor den mal gehouden werd. Hij besloot, anders op te treden. „Pak dien kerel en hang hem op!" Twee mannen grepen den- ouden stakker, die stond te beven en om genade smeekte. „Waarom lieg je dan?" riep de sheriff. „Ik niet liegen, Senor! Maar niet hangen Senor!" „Vertel dan op! Is je meester thuis, ja of neen?" „Neen Senor! niet thuis". „En gisteren?" „Toen wel thuis, Senor. En ik ook, Senor. Geen zieke zuster, Senor!" „Neen, dat begreep ik wel, maar waar hebben julie gezeten?" „Achter in grot, Senor''. „En waar is hij nu?" Pablo aarzelde. „Weet niet, Senor. Maar niet hangen!" „Hang hem op!" brulde Johnson. „Neen Senor! Alles vertellen!" jammerde de Indiaan. „Maar bang voor Petar el Graeco!" „Waar is die? vraag ik voor 't laatst. Bij don de Vasquez?'' „Ja, bij don Vasquez! Deze wachten op elkaar. En dan naar kapitein Soto". „Alles tevergeefs, mannen!" zei de sheriff gemelijk. „Maar deze kerel weet meer! Hij zal niet hangen, maar hij gaat mee naar Monterey. En nu gaan we terug. Hier is niets meer te bereiken". Den volgenden avond, toen de sheriff Monterey binnenj reed met den gevangene en den gewonde, was er een uiti bundig feest in de ravijnen van San Benito, waar Soto's kamf verborgen lag in een voor vreemden ontoegankelijke bergklool Aan den voet van twee reuzen-pijnboomen, waar boveniij een wachtpost gemaakt was die men langs een lange touw: ladder kon bereiken en vanwaar men de teekenen kon opvanj gen van de schildwachten op de bergen, stond het huis val kapitein Soto. Het was wel opgetrokken van ruwe boomstammen, maal het was groot en uiterst solide gebouwd. Langs den heeled voorkant liep de waranda, die belegd was met gekleurde mat ten, en waar een bont gezelschap neerzat in de zware houteii stoelen met fraaie kleeden bedekt. Omdat de schemer waj aangebroken waren er een paar petroleumlampen aange. stoken. Het was een ruwe groep van luidruchtige mannen en vrou^ wen in 't rosse licht, de laatste zoo opzichtig mogelijk gekleed en haar omgang met de mannen getuigde niet van veel schaamtegevoel. Een paar donkere kerels met groote knevels en puntbaar den en lange, haren, echte Mestiezen, hingen achterover ill hun stoel en staken hun gelaarsde beenen ongemanierd ove! de hekken van de waranda. Naast hen zaten de jonge Indiaansche squaws, die hef leven in dit kamp verkozen hadden boven dat in haar vredigl dorpje; sommige met haar arm om de hals van een der kerels geslagen. Midden in den troep zat kapitein Soto, de Halfbloed, mei een stompzinnig gezicht en platten neus, een domme kerel om te zien, maar in zijn oogen gloeide een vuur van hartstocht en on tembaren moed. {Wordt .Vervolgd®

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8