NATIONALE INDUSTRIE VRIJDAG iï AUGUSTUS 1939 TWEEDE BEAD PAG. 5 Poging tot vergiftiging door onderwijzeres Vier maanden gevangenisstraf geëischt GRONINGEN, 17 Augustus. De Vacantie- kamer van de rechtbank alhier behandelde met gesloten deuren de zaak tegen de 29-ja- rige onderwijzeres H. B., uit Dalen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord. Omstreeks half Mei heeft zij mej. F. Kooi- stra-Dinkela te Groningen een postpakketje gezonden, inhoudende met loodac?taat be strooide bonbons. Er was een briefje bij het geschenk, waarin de verzekering werd ge geven, dat mej. K., wanneer zij deze choco lade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoowel mej. K. als haar echtge noot hebben de bonbons geproefd. Omdat er een bittere smaak aanzat, spuwden zij de bonbons weer uit Verdachte is indertijd te Wijhe. toen zij aldaar onderwijzeres was, bij de familie K. in de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal tegen haar wegens mishan deling en huisvredebreuk tengevolge h-d. Is zij bii hqar weggegaan, maar ook nadat de familie K. naar Groningen was verhuisd, heeft zi' het echtpaar nog herhaaldelijk las tig gevallen. De eisch luidde vier maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechte nis en ter beschikkingstelling van de regee ring. Uitspraak over 14 dagen. 1250 in ruil voor een pakje waardelooze rommel Derde man in oplichtingszaak aangehouden AMSTERDAM, 11 Aug. Nog altijd was de politie van het bureau Stadhouderskade doende den Iraatsten man op te speuren van het driemanschap, dat een koopman uit den Haarlemmermeer, die kantoor hield op het Damrak hier ter stede, voor 1250,— had opgelicht door hem met een knap ver haaltje, van een emigrant die weer in het bezit moest worden gesteld van zijn kost bare sieraden, over te halen in een café een pakje in ontvangst te namen tegen genoemd bedrag. Het pakje bleek bij opening niets anders dan bazarrommel ter waarde van een paar kwartjes te bevatten. Twee verdachten in deze zaak waren reeds eenige weken geleden aangehouden. Zy hadden een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De derde man en hoofdverdachte was echter sooorloos. Men waande hem in België, tot de politie gisteren hier ter stede den man. een zeer goede bekende van de politie, op het spoor kwam en hem kon aan houden. De man. een bekend type uit de onder wereld, ontkent iets met de zaak uitstaande te hebben. De koopman, die het pakje in ontvangst had genomen, heeft den man ech ter reeds herkend als degeen. die de hoofd rol in deze opliehtinesaffaire heeft gespeeld. Hii had eerst ƒ250.voor een zoogenaamd reisie naar Danzig om de sieraden te halen, gekregen en later was in het café nog eens 1000,betoonin» betaald De politie heeft met de arrestatie van dezen laatsten man een eoeden slag gesla «ren Reeds meenden heeft hii zün vingers in gTOote zaken véhad doeh steeds is hij op een of andere wiize tusschen de mazen van het net. dat men had gespannen, ontgliot Tn 1932 heeft hii eveneens voor een smok kel zaak in Duitschland een gevangenisstraf ondergaan. Van het geld Is nog 150.— op hem ge vonden. VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N DI E Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DKNAM0DRAAD met katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTROOEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeting en smelten. Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VUEQTUIQEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM JONGETJE AANGEREDEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 11 Aug. Gisteren in den laten middag is een vijf-jarig jongetje, dat op den rijweg van de Wittenkade nabü de Tweede Nassaustraat aan het spelen was, door een auto aangereden. Met een schedel basis- en een onderbeen-fractuur is het ventje naar het WilheLminagasthuis overge bracht. MEISJE RUKTE ZICH LOS VAN MOEDERS HAND Door auto gegrepen en gedood NUNSPEET, 11 Aug. Op den Elspeeter- weg naby het station wandelde gisteravond omstreeks zes uur de familie P. uit Amster dam, die hier de vacantie doorbrengt. Eens- s rukte het vijfjarig dochtertje, dat aan de hand van haar moeder liep, zich los en stak den weg over. Op dat oogenblik nader de uit de richting Vierhouten een personen auto. De bestuurder trachtte het meisje te ontwijken, doch slaagde hierin niet. Het kind werd tegen den straatweg gesmakt en bleef ernstig gewond liggen. In hoogst zorg- wekkenden toestand is het meisje naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo overgebracht, waar het spoedig aan de bekomen verwon dingen overleed. MILITAIR MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEBOTST AMSTERDAM, 11 Aug. Gistermiddag te kwart over één is een militair motorrijder op den Amsteldijk tegen een boom gereden De militair sloeg tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer, Ser geant L. Weerman, afkomstig uit Ouder kerk aan den Amstel. had een schedelfrac tuur opgeloopen. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het O L. V.-gasthuis ver voerd. KIND VERDRONKEN TE DE LIER DE LIER, 11 Aug. Gistermiddag is de vierjarige Nico Bats bij het spelen achter de ouderlijke woning alhier te water ge raakt en verdronken. Na anderhalf uur werd het ontzielde lichaampje opgehaald. Tandheelkundig Instituut te Utrecht De aanmelding ter inschrijving by den Kector-Magnificus als student aan het Tand heelkundig Instituut dder RyksUniversiteit te Utrecht kan uitsluitend schriftelyk geschie den en wel door inlevering van een formulier in duplo, onder overlegging van twee losse pasfoto's. De formulieren zyn kosteloos krijgbaar uitsluitend in het Universiteits gebouw, Domplein 29, of worden, na aanvrage aan het Bureau der Universiteit, Trans lü, toegezonden. Gelegenheid tot inlevering be staat na 1 September a.s. op het Bureau van de Universiteit. Van het collegegeld (f 300) en het inschrij vingsgeld (f 10) moet by deze aanmelding worden overgelegd een bewys van storting op Gironummer 65233 der „Ryks-Universiteit te Utrecht". Inschrijving Tandheelkundig Instituut Het Tandheelkundig Instituut wordt geopend op Maandag 18 September, 9 uur 's morgens, voor inschrijving, installatie en keuring der instrumenten. De nieuwe studenten voor het eerste studie jaar moeten zich aldaar op Donderdag 21 September van 24 of Vrijdag 22 September tusschen 912 uur persoonlyk aanmelden by den Directeur om ingeschreven te worden. By deze aanmelding moet een goed gelij kende pasfoto worden ingeleverd, voorzien aan de achterzyde van naam en voorletters. Aanmelding kan ook schriftelyk geschieden, mits per aangeteekenden brief aan den Lector- Directeur en vóór den 21 sten September. By schriftelyke aanmelding moeten de vol gende gegevens worden verstrekt: Naam, voornamen, geboortedatum, diploma's, waar gestudeerd, familieadres, adres student beroep vader, beroep moeder, aantal kinderen in het gezin, kerkgenootschap. Een goedgelykende pasfoto, aan de achter zyde voorzien van naam en voorletters, moet tevens worden ingezonden. Na den 22sten September kan niemand meer tot het eerste studiejaar worden toegelaten. ROFFELRIJMEN ZOO'N ONDEUGD Dikkie zou met pa en moeder Een klein tippelt je gaan doen. Bij de kraan bracht hij z'n haren Min of meer in goed fatsoen. Moeder borstelde z'n jasje En z'n schoenen proper af. Dat vond Dik maar tijdvermorsen Daar het immers toch niets gaf Vader drentelde intusschen Voor de voordeur heen en weer. Dat hij altijd maar moet wachten Ergert en verstoort hem zeer. Ja, en als ze eindlijk komen Merkt papa maar al te ras Dat mama weer iets vergeten Of de zoon niet netjes was! Deze dingen overpeinzend Ziet pa eindelijk zijn zoon. Na een critische beschouwing Vraagt hij: „Zijn je handen schoonV* „Ja pa!" zegt de ronde jongen. ,?Als 't maar waar is!" moppert pa. ,Ja pa!" komt terstond het antwoord Met een knipoogje naar ma. „Zeker net zoo schoon als gister! Toen je me een hand gaf, schat, Dacht ik, dat ik met m'n fikken Aan een vliegenvanger zat!" „Ja, dat klopt, pa", zegt Dik happig, En z'n oogjes glanzen leep, „Op hetzelfde tijdstip dacht ik Dat ik in een bromvlieg kneep!" (Nadruk verboden) N.B. Het blijkt, dat de Roffel over den Coloradokever op een onjuist bericht be rust. Wageningen is met door loos alarm opgeschrikt, maar heeft den bedoelden land en tuinbouwrmderwijzer o.m. geschreven: Jk dank U zeer voor uw bemoeiingen inzake de uit Frankrijk meegebrachte lar ven van den Coloradokever". REDACTIE paren ÉeuorJert Q olfmueluaart NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 15 Renteberekening 2.7 pCt 's-jaars School sparen Spaarbusjes Safe-inrichting Wat is vrijbankvleesch Een misbruik, dat thans bestreden wordt Het Bureau van den Nederlandschen Sla gershond schrijft ons: Dezer datren is een onderzoek ingesteld naar moeeliike misstanden aan het Zaandam- sche Onenbare Slachthuis. Dit onderzoek heeft zich ook uitgestrekt tot den gang van zaken bii den verkoop van het zgn. vrijbank vleesch en heeft tot gevolg gehad, dat ver schillende maatregelen zyn genomen om daarin verbetering te brengen. Een van die verbeteringen is, dat voortaan in de adver tenties. waarin dit vleesch ten verkoop wordt aangeboden, het woord „vrijbankvleesch" moet worden vermeld. Dit zal een mededeeling zyn geweest, die speciaal de slagers met vreugde zullen heb ben begroet, daar zy hierdoor verlost zullen worden van een onredelyke concurrentie, wel ke in Zaandam wel zeer bedenkelijke vormen had aangenomen. Niet alleen echter daar. Er zyn meer plaatsen, o.a. Hilversum, waar de verkoop van vrijbankvleesch niet als zooda nig is aangeduid en in feite vindt daardoor een zekere misleiding van het niet deskundi ge publiek plaats. Kan deze althans plaats vinden. Het is om die reden, dat wy dan ook mee- nen goed te doen door hieronder een wat uit voeriger omschryving van het begrip „vrij bankvleesch" te laten volgen. Voorwaardelijk goedgekeurd Wanneer na het slachten van een dier de keuring plaats vindt, wordt het vleesch goed gekeurd, afgekeurd of voorwaardelijk goed gekeurd. In het laatste geval is het vleesch te goed om af te keuren en te slecht om goed te keu ren. het is dus geen volwaardig vleesch. Het zgn. vrybankvleesch nu is van dit voorwaar delijk goedgekeurde vleesch, dat alleen onder bepaalde voorwaarden mag worden verkocht. Zoo mag deze verkoop byv. alleen onder amb telijk toezicht geschieden en binnen een be paalden termijn. Is die termijn verstreken, dan mag dit vleesch niet meer in consumptie worden gebracht en moet het worden afge keurd. omdat het minder houdbaar is dan normaal vleesch. Het vrijbankvleesch mag in stukken van ten hoogste 3 Kgr. worden ver kocht. Het mag niet worden verkocht aan hen. die van vleesch en vleeschwarenhandel hun bedriif maken In de practijk zien wy nu gebeuren, dat dit onvolwaardige vleesch wordt aangekondigd als „versch rundvleesch", soms zelfs als „prima rundvleesch". Het spreekt vanzelf, dat zulks een doorn in het oog is van den sla ger, die alleen o n voorwaardelijk goedgekeurd vleesch in zijn winkel in voorraad mac heb ben dikwijls een onredelyke concurrentie on dervindt van een minderwaardig artikel, dat tegen veel lageren prys kan worden aangebo den. In sommige plaatsen worden zgn. dunne koeien SDeciaal \'oor den vrybank-verkoop op gekocht en wordt aldus een massa-artikel van het vriibankvleesch gemaakt. Andere misstanden bii den verkoop an dit vleesch ziin. dat van behoorlijk toezicht vaak geen sprake is en groote gezinnen van dit goedkoope vleesch juist dikwijls veel meer dan het toegestane kwantum betrekken. Dit slecht houdbare vleesch wordt dan veel lan ger bewaard dan mogelijk is en de bedoeling van de voorschriften wordt hierdoor voorby- gestreefd, met alle gevaren voor de volksge zondheid van dien. Het Amstelstation in Amsterdam-Oost nadert zijn voltooiing en zal op 8 October a.s. in ge-t bruik worden genomen. De oude spoorlijn (op den voorgrond) wordt met ingang van dien dag opgeheven en over het viaduct geleid. 'Mej. M. A. Th. Snouék Hurgronje dochter van den secretaris generaal van het Depvan Buitenl. Zaken trad gisteren in het huwelijk met den heer R. A. v. d. Wall Bake. BINNENLAND .Gratis verspreiding Elisabethbode pnder militairen j i Men schrijft ons: Op 123 plaatsen door 't geheele land wor- iflen onder de militairen 2000 ex. yan de Eli- r pabethbode verspreid. 1 De onkosten f 60 per week moeten I Hoor giften worden gedekt. 1 Door de predikanten (reserve-veldpredi- kers) die ons blad verspreiden, krijgen wij dagelijks aanvragen om meer ex. Ook mer- tj ken zij o.a. op: Ik zou u willen raden, zet er toch alles op, met dit werk te kunnen doorgaan. Met graagte neemt men uw blad ter hand en leest het. Ds. K. W. Dercksen te Maas- 1» itricht. Uw blad is een schitterende hulp bij de geestelijke bearbeiding onder de militairen. Zeer veel dank. Graag 150 ex. per week meer. Ds. W. E. Gerritsma te Aalten. Mijn warmen dank voor uw bereidwillig heid om gratis ex. te zenden voor mijn werk onder de militairen. Ds. C. A. Gruppen te Eindhoven. - „Onze jongens" zijn zeer blij met dit blad. Zij grijpen er met enthousiasme naar. Een prachtig initiatief. Ds. J. W. de Jager te Zutphen. De militairen ontvangen het met groote Vreugde. Kunt u er geld voor krijgen: blijft u het dan doen. Het is de moeite waard om ons best te doen voor de eenzamen. Ds. A. v. d. Weg te Oosterbeek. Wat zou het jammer zijn als dit werk c financieele redenen zou worden stopgezet. Deze actie wettigt 'n breed verzoek aan ker keraden en particulieren om dezen arbeid te steunen. Hun jongens, hun leden raakt het, die vooral hier in het Zuiden alle 1 meenschap met gelijkgezinden missen. Als men die toestanden zou kennen, zou men zeker helpen. Juist dat uw blad elke week komt, is zoo mooi. Ds. J. Wristers te Hel- -,1 mond. te Op 5 Augustus 1939 werd het negende •n 'nummer verspreid. De onkosten voor deze >n nummers zijn niet ten volle gedekt Zullen is 'wij,doorgaan? re Adres voor giften: Giro 331812 van „Elisa- it bethbode" (e Woerden. A.u.b. aangeven: gra- it tis verspreiding van „Elisabethbode" onder D. Üe militairen, ie e' iDE REIS VAN DE „TARAKAN" AMSTERDAM, 11 Aug. De Stoomvaart 'Maatschappij Nederland deelt mede, dat het kampeerschip „Tarakan" Donderdagmiddag om 1.15 uur van Bergen (Noorwegen) is ver trokken. Aan boord is alles wel. Het schip wordt Zaterdagmorgen om acht uur aan jJavakade te Amsterdam verwacht. Gisteren zijri de nieuwe Ministers door H. M. de Koningin beëedigd. Van l.n.r. de heeren G. Bolkestein (O.. K. en W.)t Dr J. v. d Tempel (Sociale Zaken): Jhr Mr D. J. de Geer I Minister president en Financiën). Luit..Kol. A. Q. H. Dijxhoorn (Defensie). Ch. J. I. M. Welter (Koloniën), ir J. W. Albarda (Waterstaat), prof. mr P. S. Gerbrandy (Justitie), mr M. P. L. Steenberghe (Economische j Zaken., mr E. N. van Klef fens Buitenlandsche Zaken). Op deze I foto ontbreekt de heer van Boeyen, die reeds beëedigd was. Vier Hollandsche 'jóngens zullen door bemiddeling van de Nationale Vereeniging „Het Zeilend Schoolschip" met de .Abraham Rijdberg" een tocht van Zweden naar Australië maken. Het viertal vertrok gisteren met de „Ransdorp" paar Stockholm .JCrijgsverrichting" in landelijke entourage tijdens de oefeningen van het eerste regiment wielrijders in Te Nijmegen had gisteren op het binnenplein der Prins Hendrik-kazerne de beëediging plaats van 45 bij het Noord-Brabant. Kon. Ned. Indisch leger nieuw benoemde tweede luitenants. Overzicht tijdens de plechtigheid. Bellevoystraat 75, A'dam, TeL 32631-36235

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5