MARY SLESSOR, EEN HELDIN WECK TTE BOLERC ECHTE ROZENOLIE IS DUUR IJSCO-LEED Wolhuis de Wending ..VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE V ÏNDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN 7—12 AUGUSTUS ia „De blanke Koningin van Okoyotig" ln haar leven van onverschrokken arbeid bracht zij duizenden het Evangelie Jk ben nu op reis naar een vreemden stam in het binnenland, een trotsch en wreed volkje, en iedereen waarschuwt me, dat ze me zullen dooden. Maar bang ben ik niet." Was het een dapper ontdekkingsreiziger, die deze woorden schreef, toegerust met onderscheidene middelen om gevaren het hoofd te bieden? Neen, het was slechts een zwakke vrouw, die op deze wijze iets vertelde uit haar leven, dat één onverschrokken arbeid was om aan duizenden onbeschaafde Afrikaansche negers de Blijde Boodschap van Jezus Christus te brengen. dat Mary Slessor ooit nog eens in het donkere werelddeel terecht zou komen. Haar vader, een schoenmaker in Schotland, verdiende niet veel geld, en haar moeder moest voortdurend bijspringen. Wel deden in de Schotsche kerk verschillende bij: derheden de ronde over de moeilijkheden, die moedige zendelingen in verre landen hadden te overwinnen, maar Mary zelf moest, nauwelijks elf jaar oud, naar de fa briek, en als ze thuis kwam, was haar dag taak nog niet ten einde en moest ze helpen in het winkeltje, dat door haar moeder ge dreven werd. Echter, dit eentonige en zware leven, waar in zoo weinig afwisseling werd gevonden, doodde in haar niet den vroeg ontloken lust om van het Evangelie te vertellen, waar zij maar kon, en als ze slechts even in de ge legenheid was, ging ze naar sloppen en ach terbuurten om ook daar iets te doen zien van de Zon des levens. En zoo werd, eerst wellicht heel vaag en onbestemd, de wensch in haar geboren om aan onbekende en te vens onwetende volken den rijkdom van hoogere waarden te verkondigen. Haar land genoot, David Livingstone, strekte haar daarbij in velerlei opzicht ten voorbeeld. Aan het werk in Afrika En toen dus de begeerte om te trekken groo- ter en grooter in haar werd, toen viel het haar te gemakkelijker, de verschillende be zwaren te overwinnen, en niet lang meer duurde het, of het eenvoudige Sdhotsche fa brieksmeisje had van de betreffenden instan ties de bevoegdheid gekregen, als zendelinge te gaan arbeiden in Afrika. Op het moment, waarop zij in dat vaak onherbergzame land voet aan wal zette, ving de lange reeks van jaren aan, waarin zij, ziekte en vermoeid heid ten spijt, schier zonder ophouden heen en weer reisde om aan volksstammen, die dikwijls nog nimmer een blanke hadden gezien en voortleefden in hun ongeculti- veerden natuurstaat, het goede nieuws te brengen. Van 1876 tot haar dood bijna in 1915 heeft zy daar met geringe rustpoozen gewerkt. Het is heel gemakkelijk, van dit alles in een of ander boek te lezen, doch men vragè zich een oogenblik af, welk een geestelijke en lichamelijke inspanning dit alles vergen moest. Eeuwenlang hadden de Afrikaansche volken er hun eigen, meestal weinig zacht zinnige methoden op na gehouden. Mede lijden met het zwakkere was iets geheel on gewoons, en nu kwam daar een vrouw, die voor hun besef toch al een trapje lager stond, tusschen hen in leven, en die vrouw probeerde hen van allerlei gewoonten, die hun heilig waren geworden, af te brengen en hen een nieuwen godsdienst deelachtig te doen worden. Te opmerkelijker is de invloed, dien Mary Slessor langzamerhand onder de haar aan vankelijk eerst weinig vriendelijk gezinde stammen gekregen heeft. Veel droeg daartoe bij, dat zij er in slagen mocht, een opper hoofd van een stam van een gevaarlijke ziekte te genezen. Zoodoende redde zy een aantal vrouwen het leven, want het was de gewoonte, dat als een man stierf, zijn echt- genooten hem in den dood volgden. Tegen deze heidensche opvatting heeft de moedige zendelinge van het begin af aan onverdroten den strijd aangebonden. Doch niet alleen hiertegen. In Afrika waren de tweelingen weinig gezien. Telkens als een tweeling ge boren werd, doodde men de kinderen ter stond, terwijl de moeder de wildernis werd ingedreven om op deze wijze natuurlijk een wissen dood te vinden. Blijkbaar waren tweelingen niet in overeenstemming met de gedachten der inboorlingen over de gees tenwereld. Maar Mary Slessor heeft zich moeite noch werk gespaard om hen tot an dere gedachten te brengen, en zelfs ging zij zoover, een tweelingmeisje, dat zij uit de handen der barbaren had gered, in haar hut op te nemen en zelf op te voeden en groot te brengen. Voorts deed zij zooveel in haar vermogen was om aan slaven, die toender- tijd in die streken nog in groote hoeveel heden gevonden werden, het leven althans eenigszins te veraangenamen. Wijd en zijd van invloed Zoo spaarde zij zich in geen enkel opzicht, wanneer het haar omvangrijke en zware werk betrof. En in den loop van den tijd gelukte het haar, steeds meer inboorlingen voor het geloof te winnen. Haar invloed steeg metterdaad en vaak kwam men van wijd en zijd tot haar om haar meening over bepaalde belangrijke aangelegenheden te vernemen, ja soms slaagde zij er in, den vrede tusschen elkander vijandige stammen te bestendigen, zoo er een oorlog dreigde uit te breken. Dat haar verdiensten ook door het Engelsche gezag erkend werden, A Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zelf Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANC-F.N per BRIEFWISSELING van hel INSTITUUT FEMINA 5 Place des Bteufaitears 5 - BRUSSEL Schrijft ons om U in te lichten. Vraagt ons kosteloos programma no. 20 bleek wel hieruit, dat haar verzocht werd, het consulaat over de streek, waarin zy werkte, te aanvaarden. Wellicht is Mary Slessor zoodoende de eerste vrouwelijke consul geworden. Haar faam werd ook ove rigens in haar vaderland bekend, en haar verdiensten vonden eervolle erkenning in een onderscheiding, haar door den Engel- schen Koning toegekend. Om arbeid behoefde zij onder dit alles nim mer verlegen te zitten. Nauwelijks was zij eenigen tijd ïh een bepaalde plaats werk zaam, of reeds bereikte haar een verzoek uit een stad of dorp, een eind verder gele gen, om ook daar te komen, en dan stapte zij maar weer in de cano om elders haar taak voort te zetten. Zoo slaagde zij er in, bij de inlanders iets van beschaving ingang te doen vinden. Zij maakte hen gewend aan gezondere rechtsopvattingen. Daartoe riep zij een rechtbank in het leven, waarin zij zitting had met enkele vooraanstaande ne gers. En wanneer deze zwarte rechters wel eens, zooals ze gewoon waren, door elkaar aan het praten waren en de rechtspraak daardoor in het gedrang dreigde te komen, dan kon het wel eens gebeuren, dat zij door de blanke presidente om de ooren werden geslagen.... Ja, het kostte wel een ij overleg om met deze goede lieden om te springen. Zij w wild als het land waarin zij leefden. Zoowel met dat land als met zijn bewoners heeft de dappere zendelinge heel wat te stellen ge had. Het moet een vreemde gewaarwording zyn, als men des morgens in zijn slaap kamer in een hoek een slangenvel vindt, waaruit men kan afleiden, dat dien nacht een slang het vertrek heeft benut om het oude en versleten vel 9f te leggen.... Maar Mary Slessor werkte voort, en met vrucht. In de donkere Afrikaansche wouflen heeft zij iets, neen veel doen zien van het licht des Evangelies, en het is wel opmerke lijk, dat een op zichzelf zwakke vrouw op deze moeizame wijze tientallen van jaren werkzaam heeft kunnen zijn, zeer velen ten zegen. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonker fransstraat 117 Tel. 51992, bij Goudschesingel Schiedamscheweg 65 Telef. 31 774, naasf Bervoets fik ROTTERDAM De beste voorraadvorming Is het stenllseeren rzaamheid onbeperkt Weck-glazen zijn geron- »erd op betrouwbaarheid. Men leite daa.-om ral op het merk „WECK", ook voor de gurrml- en. Prijzen opnieuw verlangd Adv.) Heft scherpe ammoniak-gas doet deze prik keling ontstaan. In de huishouding bewijst deze vloeistof, die voor het gebruik met water verdund wordt, goede diensten. Men kan ze lang in een goed afgesloten flesch bewaren, liefst op een donkere plaats. Ammoniak onderscheidt zich van andere alcalische, loogachtige reinigingsvloeistoffen daardoor, dat het op verschillende weefsel draden, zelfs op kunstzijde en kunstwol, niet schadelijk inwerkt. Op grond hiervan kan men het steeds gebruiken om kleedingstuk- ken te reinigen. De gebruikelijke oplossing van 1 op 10 heeft de waardevolle eigen schap om vet en olie op te lossen bij lage temperatuur. Indien men ammoniak gebruikt, behoeven olie- en vetvlekken in wollen kleedingstuk- ken niet met warm water behandeld te worden, hetgeen ongunstig op deze weefsels zou inwerken. Aanbeveling verdient het om by het i schen in zeepsop een scheut ammoniak toe te voegen, daar dit het vuil oplost en bij hoogere temperatuur op gevoelige weefsels minder ongunstig inwerkt dan soda. Is waschgoed op onvoorzichtige wijze be handeld met zwavel, zoutzuur en andere scherpe middelen, dan neemt men onmid dellijk ammoniak en wascht de ontstane vlekken hiermede uit, aangezien deze vloei stof zuren neutraliseert. Het doet de wer king op het goed teniet en voorkomt, dat de weefseldraden afbreken. Men kan met ammoniak roest, gras- en bloedvlekken ver wijderen en een oplossing van 1 deel ver mengd met 2 deelen spiritus leent zich uit stekend voor het uitmaken van alle moge lijke soorten inktvlekken. Bij gekleurde weefsels moet men zorg dra gen, dat de behandeling vlug geschiedt, dat de ammoniak alle „onechte" kleuren aantast. Ziet men bij het uitmaken van vlekken, dat de kleur eenigszins verandert, dan zal men de bewuste plek onmiddellijk in een kom of schaal met azijn moeten dompelen, waardoor de oorspronkelijke kleur terugkomt. Japonnen, heerencostumes, meubels, tapij ten worden als nieuw, indien men ze in één richting afborstelt met water en ammoniak, dat ook een desinfecteerende werking heeft. Regelmatig met ammoniak behandelde stuk ken rullen minder door motten worden aan- j getast. Vette kragen en vette plekken op kleed ingstukken worden behandeld met een i kopje water en één eetlepel ammoniak ter- wijl men gebruik maakt van een harde borstel. Na het drogen worden de plekken gestoomd. Ammoniak is een beproefd middel tegen in- sectensteken, waarvan het gif geneutrali seerd wordt. Ammoniak bewijst vele goede diensten WIE eenmaal den neus dicht bij de ope ning van een flesch met ammoniak gehad heeft en de lucht hiervan op zijn reukzenuwen heeft laten inwerken, zal dit jiet gauw vergeten, evenmin als de tranen- (Recl.) de oogen, die het opsnuiven gaf. NUTTIGE WENKEN Vruchten-, tomaten-, wijn- en ei-vlekken kan men op dezelfde wijze verwijderen. Vlekken in wollen en teere, zijden weefsels kan men het best vakkundig laten behan delen. Wanneer men een vetvlek onmiddellijk met bloem of aardappelmeel bestrooit, dade lijk nadat deze ontstaan is, gebeurt het vaak, dat zij verdwynt. Het toepassen van verschillende middelen op deze weefsels helpt vaak niet afdoende en men loopt zelfs de kans, dat de behandelde kleedingstukken bederven. Stoomen of ontvlekken is de aan gewezen weg Deze aardige witte bolero is gebreid uit 250 gram frotté-wol (naalden no. 3) en kan op allerlei manieren gedragen worden. Op een eenvoudig gebloemd japonnetje maakt zij een alleraardigst effect en, zooals onze foto laat zien, vormt zij met een gekleede zwarte middag- of avondjapon een zeer apart geheel, vooral nu gebreide avond- kleeding zeer modern is. De bolero wordt geheel in trioots>teek d. i. op de goede kant recht, verkeerde kant averecht, gebreid. Rug: Opzetten 104 st. 9 cm. breien, dan aan begin en einde der naald 1 st. meer deren, deze meerdering iedere 2J^ cm. her halen, 5 maal in het geheel. Breien tot het werk een geheele lengte heeft van 22 cm., dan volgen de armgaten. Aan het begin der eerstvolgende 2 naalden 6 st. afkanten, daarna aan beide kanten nog 1 maal 3, 1 maal 2 en 3 maal 1 st. afkanten, (dus aan elke kant 14st. afkanten). Verder breien tot het armgat in rechte lijn gemeten plm. 17 cm. is. Dan kant men de schouders aan het begin der eerstvol gende 6 naalden 10 st. af, (dus voor elke Linker voorpand: 45 st. opzet] deze st. recht breien, doch aan het ei] dezer naald (voorkant) 2 st. meerde] deze meerdering aan het einde van ieo rechte naald herhalen nog 3 maal, j i meerdert men aan het einde van ieë re c h t e naald 1 st., 7 maal. Men heeft da>n 60 st., nu 2 cm. breien, i meerdert men aan zijkant, dus aan de I dere kant als waar men tot nu toe j meerderd heeft, 1 st., deze meerder iedere V/x cm. herhalen, 5 maal in het heel. Breien tot het werk een geheele len heeft van 22 cm., dan volgt het armgat. Vanaf zijkant, dus op rechte kant van werk, 8 st. afkanten, naald recht uitbrel do oh de laatste 2 st. samenbreien (voorkaq naald averecht terugbreien. Voor armgat kant men nog 1 maal 4, 2 m 2 en 4 maal 1 st. af, doch altijd één na: overbreien en aan voorkant mindert n om de 3 naalden, dus in elke 4e naald Is 15 maal in het geheel. Breien tot het armgat in rechte lijn geme, pl.m. 17 c.m. is. Dan kant men voor sch; der aam armgatkant te beginnen 10 st. naald uitbreien, naald terugbreien. Dezt maalden nog 2 maal herhalen. Rechter voorpand: het spiegelbet Mouw: 72 st. opzetten. 2 cm. breien, d aan begin en einde der naald 1 st. me deren, deze meerdering in iedere 4e na; herhalen tot er 98 st. op de naald staan. Breien tot het werk een geheele lenj heeft van 16 cm. dan volgt de kop: Aan het begin der eerstvolgende 2 na den 1 st. afkanten. 1 naald overbreien, d 3 naalden herhalen tot er nog 88 st. o> zijn. Dan aan het begin van iedere na: 1 st. afkanten tot er 70 st. over zijn. 1 mindert men elke 3e naald aan begin j einde 1 st. tot er 54 st. over zijn. Dan i begin en einde van elke naald ll minderen tot er 30 st. over zijn. Deze inei afkanten. Nu neemt men uit de onderkant der mo: pl.m. 72 st. breiend op (naalden No 2[ op goede kant. Men breit dan een naald averecht, 1 na: recht, 1 naald, averecht. Volgende naald: 1 st. r., omslaa 2 st. r. samenbreien, vanaf herhalen. D breit men nog 1 naald averecht, 1 naa recht, 1 naald averecht. Daarna alle stek afkanten. Dit zelfde doet men ook aan de onderksi de andere mouw. Dan naait men afgekante steken aan binnenkant vast op opzetsteken, zoodat het schulp je onderkant der mouw vormt. Dit zelfde ook aan onde kant rug breien: 104 st ken opnemend; voor ha bovenaan den rug 28 st ken opnemen; en bij vóa en onderkant van e- voorpand 170 st. cUw -fcinxJenen züjaolot op maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kan men de fijnste rozengeur, heliotrope, violette, lilas en andere bloemengeuren ver krijgen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporisateurs, voor de lampe Beger enz. Prijs p. flesch je ƒ0.40. Verkrijgb. b(j apothekers an drogisten. Vraag steeds merk NECTAR karretje tot vlak bij het stille plein en gaat er dan wat landerig tegen aan hangen. Zijn witte jas is vlekkeloos en stijf ge streken. De deksels op zijn karretje zijn blinkend ge poetst. Hij is een keurige ijsco-man. Nu zijn bel heeft opge houden te klingelen, schijnt de straat heelemaal in te dommelen. Dorus kijkt naar de gesloten schooldeuren en ziet daar na door de open ramen van een der leslokalen een man in een gele stofjas heen en weer loopen. „Dat is de amenzis," denkt Doms, die door jarenlange waarneming en door zijn „opsluitende memorie" zoo langzamerhand op de hoogte komt van inwen dige aangelegenheden van de school, ,^ijn school". Hij mag den amanuensis wel. Een parteklier iemand", heeft de werk vrouw hem verteld. „Hij is veel parteklierder dan de konsjerzie, die nog erger op zfn ponteneurs staat, dan mijnheer de directeur zeivers. En als 't er op aankomt is de amen zis toch nog meer de hootemetoot dan de kon sjerzie." Maar afijn, daar heeft hij eigenlijk geen boodschap mee. Waar hij mee te maken heeft, dat zijn de jongeheeren. Doms geeuwt en stelt vast, dat hij vanmorgen rijkelijk vroeg op zijn post is gaan staan. s Jonge, wat wordt het al warm. Hij veegt zich met een rooden zakdoek over het gezicht. Geen zuchtje vaart er door de kminen van de jude boomen, die zijn stand plaats overschaduwen. Doms overdenkt juist de wenschelijkheid om wat in 't gras aan den rand van 't plantsoen te gaan zitten, lis zijn geoefend oor de clanken va/tl fietsbellen en ïutogetoeter verneemt. Aanstonds veert hij op en verschikt wat aan zijn koperen deksels, schuift zijn laadjes nog eens open en hangt zijn leer en geld- tasch wat meer naar voren. Het volgende oogenblik is zijn karretje omzwermd door de jongens, die de fietsen tegen het hek ge zet hebben. Dorus is han dig en vlug in zijn vak en van een royale gezindheid tegenover de jongens. Als ze zeggen: „Doms, een dikke, hoor," dan krijgen ze een extra dikke. En wie er tusschen al de „def tigheid" een beetje sjofel uitziet, kan op zijn warme sympathie rekenen, die hij uit in den vorm van een onverplichte lik ijs boven op het voorgeschreven kwantum. Ook poft hij wel eens, maar dat moet niet te dikwijls gebeuren. Ove rigens ziet Dorus ook in dat opzicht zijn mannetjes wel aan. Dezen warmen Woensdag morgen hebben de jongens eigenlijk weinig zin om naar binnen te gaan. De schooluren lijken lang en eentonig, de repetities zijn bijna afgeloopen en de va- cantiegeest krijgt hen al weg. Hij is in zijn knol lentuin. Zijn ochtend is voordeelig begonnen en bij dit warme weer rekent hij op een flinken verkoop. Evenwel kan hij niet te ver de stad ingaan. Om half elf moet hij weer pre sent zijn bii „zijn school" Bepaald braaf zijn de jon gens nooit bij het Oor" maar dezen morgen vindt hij de klas toch wel erg roerig. „Stellig storm op til", troost hij zich en is te pakken. En als er dan één een plan opprrt om hun somber lot watdnag- lijker te maken, villen ze hem allen geestdrif.g bij, Doms niet het ninst. Ze houden haastii een geheimzinnige bespring en hij zegt hun me een knipoogje van versnd- houding zijn volle "de- werking toe. De jtye- heeren kunnen gerust jn. Dorus zal dat varkeje wel eens netjes wasset. Daarop haasten ze ih naar de bronnen der u tenschap. Dorus rijdt glimlacht. niet van plan zich al te druk te maken, zoo dicht bij de vacantie. Er is juist een proef mislukt en een reageerbuisje gesprongen. De amanuensis helpt hem alles klaar te maken voor een nieuwe proef. „Het Oor" kan maar één ding tegelijk goed doen en dus let hij niet al te streng op de jongens. Die nemen nu hun kans waar. Ze hebben een tasch aan een lang touw gebonden en ieder heeft, als in een kerkezak zijn offertje in de tasch gedaan. Het rammelt wel een beetje, al dat koper geld, maar dat is bij de toonbank, waarachter „het Oor" staat, niet te hooren. Buiten heeft al een paar keer een belletje geklon ken en een zekere span ning in de klas gebracht. Enkele hoofden hangen buiten de ramen, even maar, doch lang genoeg om de omgeving te ver kennen. Dan zakt de tasch met het geld langzaam van de bovenverdieping naar beneden. Daar vangt Do rus ze op, schudt ze leeg op het deksel van zijn karretje, telt en knikt en vult de tasch met het af gesproken aantal ijsco's. Driemaal belt hij. Dan laat hij de tasch los en als door een geheimzinnige kracht wordt ze bijna plechtig weer omhoogge trokken. Doch de kleve rige, smeltende ijsco's zul len hun bestemming niet bereiken. Plotseling strekt zich een arm uit een ven ster van de eerste verdie ping. Het venster staat open en laat frissche lucht toe in dp. kamer van den directeur, dien de jongens in een examenzaal wanen. Zijn hand grijpt de tasch en het touw. De jongens kijken angstig naar bene den. Waardoor komt het, dat het touw plotseling niet verder opgehaald kan worden? Als ze begrijpen, wat er gebeurt, laten ze verschrikt het touw los, dat naar beneden valt en door een onzichtbare hand wordt ingepalmd. Het is plotseling heel stil in de klas van „het Oor". Hij staat hier een beetje beetje argwanend tegen over, maar begint toch monter zijn proeven te De jongens luisteren en kijken als lammetjes. Maar ze zien geen proeven. Ze hebben visioenen van strafthema's op een vrijen Woensdagmiddag, en van een hartig woordje in de directeurskamer, waarbij dan een tasch met drui pende kleverigheid midden op het groene tafelkleed zal prijken. Doch de directeur is zijn jongenstijd nog niet heele maal vergeten. Hij voelt de warmte en ziet het ijs- karretje en vindt, dat de jongens al straf genoeg hebben. Door den concierge laat hij het lekkers oprui men. Die moet ook maar zorgen, dat de eigenaar zijn tasch terugkrijgt. Verder gebeurt er niets. Als de jongens buiten ko men is Dorus al lang ver dwenen. Ze zijn er wel van opgelucht, dat ze hun vrijen middag nog hebben mogen houden, maar toch.... jammer van de ijsco's. Materiaal voor bovenstaand model Is verkrijgbaar bijt NOORDEINDE128 - OEN HAAG TEL 11 25 57 tegenover de Oranjestraat LU MIN EXLU MIN EX Geen volmaakte shampooing, zonder een spoeling LUM1NEX, waarmede men aan het haar platina, rosée gouden of auburn tinten kan geven en bovendien een schitterende glans. Tienduizend kappers gebruiken LUMINEX. VRAAGT DE UWE OOK EENS OM EEN SPOELING „LUMINEX" LU MIN EX is een plantaardige kleurspoeling geen verf. LUMINEX ls een creatie van de „Laboratolres Instanto Vite" Importeur voor HOLLAND en KOLONIËN H. MESKER, Tasmanstraat 198, Den Haag Een frisch huis voor f 24.- Dat It tocb ook Iets voor Ui Nooit «neer luchtjes ln uw huis. ook niet als o prei, voode kool. spruitjes o» welke andere groents ook. kookt Nooil meer uw ramen beslagen Dames'tkanll De kleine Waldorp, stroomlijnventilator torgl ervoor I Prijs slechts 24 Zeer gemakkelijk aan te brengen Verkrijgbaar In alle kleuren I Zendt U van daag nog onderstaande coupon 'n om een lolder met Inlichtingen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8