MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6M STADSNIEUWS Blijdschap rond de geboorte van het jonge Prinsesje Een indrukwekkende dankdienst in de Pieterskerk Vaandeldéfilé brengt menschen op de been De feesten van vandaag De dankdienst, welke door den ker- keraad der Nedf. Herv. Gemeente den avond van den geboortedag van het Prinsesje in de Pieterskerk was belegd, stond geheel in het teeken van het „Soli Deo Gloria". Daartoe diende allereerst de rede van ds M. O t te vanger welke gedragen werd door de gedachte: „God, de eer van alles' Maar daarnaast pasten het orgelspel dezen avond gezongen psalmen, culminee- rend in het „Looft God, looft Zijn naam alom", zeer juist in het kader van dezen dank- en bedestond Onder hen, die het kerkgebouw vulden, merkten wij o.m. op weth. Jac. Wilbrink, die het gemeente-bestuur vertegenwoordig de, prof. dr P. C. Flu, rector-magnificus der Universiteit, de predikanten J. Riemens. J. C van Apeldoorn, W. Th. Boissevain, over ste Buurman, garnizoens-eommandant en Overste de Iongh, commandant van het 6e Reg. Veld-art. en voorts raadsleden en afge vaardigden van nationale vereenigingen. Nadat Ps 150 1 en 2 waren gezongen las ds M. Ottevanger, die de leiding van dezen dienst 'had, Ps 150 waarna hij in een ernstig gebed God dankte voor de zegeningen ons opnieuw in het Oranjehuis geschonken, Vervolgens sprak ds Ottevanger een korte rede uit. In het teeken van „Soli Deo Gloria", dus begon spr., staat dezen avond. God de eer voor alles! Wij zijn verblijd, warme blijdschap en innige dank past ons tegenover Hem, die ons weer geschonken heeft een Prinses Oranje Nassau. Wij zijn vanavond bijéén als gemeente en als vertegenwoordigers Universiteit en burgelijke gemeenje om te zeggen: Soli Deo Gloria. Wij zeggen „O God wij gedenken uwer weldadigheid in het midden uws tempels". (Ps. 48 10). Bij dit tekstwoord, dat ons hedenavond voor dit bijzondere oogenblik in de juiste hou ding plaatst, wenschte spr. dan ook stil te 't Is goed aldus spr. als vreugdevuren worden ontstoken en de blijdschap hoog oplaa t maar toch zal al ons gedenken terugvallen naar Ps 48 10. Nadat spr. dan gewezen had op den Va- dor des Vaderlands, den grondlegger van onze vrijheid en onafhankelijkheid, stond hij in het voorbijgaan een oogenblik stil bij de overige Oranje-Vorsten om er hierbij tevens op te wijzen, dat ons volk al onze oranje-vorsten, één voor één, ontvangen heeft van den getrouwen God. Én ook thans mogen wij uit Gods hand weer een Prinses van Oranje ontvangen. Voortgaande wees ds Ottevanger er op, dat ons volk in dezen donkeren tijd niet dankbaar genoeg kan zijn, dat het door een Oranje-vorstin geregeerd wordt. Een Oran je-vorstin, die uit de overweging wenscht te leven van het „Christus voor alles". Danken wdj God in deze stonde voor waf Ilij ons in het Oranje-huis gaf, daarnaast willen wij God vragen om Zijn zegen over dit vorstenhuis in de toekomst Daartoe verzocht ds Ottevanger om het Vorstenhuis staande de bekende zegenbede uit Ps 134 ..Dat 's Heeren zegen op hen daal", toe te zingen. Nadat Spr. dan in dankgebed was voor gegaan, werden nog twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Aan het einde van den dienst, zoowel als aan het begin, speelde de orgelist vader- landsche liederen. Zondag is door de andere kerken de ge boorte van het Prinsesje in de morgen diensten herdacht, Het vaandeldefilé Zaterdagavond vereenigden zich verschil lende nationaal-gezinde vereenigingen op de Kaasmarkt om met vlaggen en vaandels een tocht door de stad te maken. Het aantal deelnemende vereenigingen was helaas niet zeer groot, maar toch was het een aardige stoet, waaraan de vele vlaggen en vaandels een keurigen aanblik gaven. Er waren buitengewoon veel men schen op de been, die er een vroolijken avond van gemaakt hebben. In dc muziek tent op het parkeerterrein aan do Steen- werden gemaakt. Het feest van heden Voor do vischliefhebbers, waaraan Lei den zoo rijk is, was het vanmorgen al vroeg dag, want het feest van heden ving aan met een hengelwedstrijd, die tegen 5 uur was aangekondigd en dig met een half uur vertraging, te ongeveer half zes aan ving en tot 7 uur duurde. Er heerschte op het nieuwe Kanaal lnj het krieken van den dag dus al de noodige levendigheid, waar toe de geluidswagen van Remundt veel bijdroeg. Hij maakte zooveel herrie dat in de dichtstbijzijnde stadswijk de men schen uit hun zoete rust werden opge wekt en zich al uitvoerig aan allerlei ge mopper waren te buiten gegaan voor zij zich realiseerden wat er eigenlijk aan de hand was. Een lange rij visschers heeft ponden verleidelijk voer en aas op „de witten" los gelaten. Het aantal ponden visch, dat zich als tegenprestatie daarvoor op den kant heeft laten sleepen bleef daar ver beneden. De eerste vijf prijswinnaars waren: 1 W. Harteveld 450 gr.; 2 A. Walters 375 gr.; 3 M. v. d. Toorn 350 gr.; 4 C. Hillebrand 325 gr.; 5 C. Brakshoven. Rol .chaatswedstrljdcn Up do Doezastraat zijn vanmorgen rol- schaatswedstrijden gehouden in hardrijden en sc I loon rij den. Hiervoor bestond bij het publiek groote belangstelling, zoodat de afgezette baan door een dichte haag van toeschouw-s werd omzoomd. Er waren ongeveer der':~ deelnemers, die op de wieltjes uitstekende dingen presteerden. Do .uitslagen luidcnj Hardrijden jongens 8—12 jaar: Vroom, 2 v. d. Voorn, 3 Snel, troostprijs Tes- selhof. Hardrijden jongens 12—16 jaar: 1 v. d. Berg, 2 v. Groeningen, 3 Filippo. Hardrijden meisjes 8—12 jaar: 1. Dinie Burgersdijk, 2. Ursula Breslauer, 3. Kinny Burgersdijk. Hardrijden mei.sjes 12—16 jaar: 1. Willy Tinie v. d. Heuvel, 3. Annie W Schoonrijden jongens 8—12: 1. Snel, Tesselhof, 3. Hollandts. Schoonrijden jongens 12—16 jaar: 1. van Groeningen, 2. Cuppen, 3. Filippo. Schoonrijden meisjes 8—16 jaar: 1. Wil ly Favier, 2. Annie Wens, 3. Tinie v. d. Heuvel. Feestmarsch De 2e comp. van het regiment luchtdoel mitrailleurs, het 4e reg. infanterie en het 6e reg. veldartillerie maakten hedenmorgen een feestmarsch met muziek door de stad. Hoewel er verder vanmorgen weinig te doen was in onze stad, heerschte er toch overal een bijzondere drukte. Het was ge zellig op straat. Op de verdere feestelijkheden van den dag hopen we morgen terug te komen, DE WETHOUDERS VERKIEZING Zal de S.D.A.P. toch met één zetel genoegen nemen? Toen wij in ons blad ivian Zaterdag j.l. op grond van ingewonnen informaties de mee- ninig to kennen gaven, dat er wel mogelijk heid scheen te bestaan op de voortzetting an de huidige samenstelling van het Leid- olie college van B. en W., hadden ■wij nog geen kennis genomen van een merkwaar dig artikel, dat de voorzitter van den Raad an Arbeid alhier, Dr. S. Mok heeft geschre- cn in het orgaan van de soc.-dem. raads leden „De Gemeente" van 1 Aug. It. Mok is, zooals de lezers misschien weten, een ivian de s.-d. candidaten voor den Gemeenteraad. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de heer Molk zitting zal nemen in den Leidschen Raad, zoodra dat wettelijk mogelijk is (hij woont n.l. nog geen 12 maanden in onze gemeente), terwijl men in hem ziet den toekomstigen leider van socialistische gemeentepolitiek Ihder ter stede, wanneer Mr. van Eek die plaats niet meer kan innemen. In ieder geval is Dr. Mok een van de meest gezaghebbende menschen op het gebied van i socialistische gemeentepolitiek. Welnu, met het oog op de omstandigheid, it de soc.-dem. raadsfractie, nadat de rech tenzijde haar had aangeboden één wethou- derszetal in het nieuwe college te bezetten, geantwoord heeft met het bekende „Twee of geen" is het alleszins merkwaardig te lezen wat Dr. Molk schrijft: „De leuzen: drie of geen, twee of geen, heb ik nooit kunnen bewonderen. Dat men onder bepaalde omstandigheden liever geen wethouderszetel bezet, dan een aan tal, waarbij van te voren vaststaat, dat men geen behoorlijk werk zal kunnen verrichten, kan ik mij indenken. Maar hot karakter van het College ivian B. en W. als dagelijksch bestuur der gemeente brengt mede, dat elke belangrijke groep ln den Rand erin vertegenwoordigd dient te zijn. Het deelnemen aan dit dagelijksch bestuur is niet alleen een redht, het is ook een plicht. Die plioht mag men tegenover zijn kiezers niet verzaken, tenzij zeer bijzon dere omstandigheden hiertoe nopen. Ook tn die gemeenten, waarin zetelverlies wel licht zal leiden tot verlies van een zetel in het College, moet men dit bedenken. Eén wethouder is in elk geval aliijd on eindig veel meer dan geen wethouder". Dit standpunt 'getuigt van meer verant woordelijkheidsgevoel dan dat van de s.-d. fractie, die op 30 Juni j.l. aan de "voorzitters der drie rechtsche flracties berichtte: ,.De Soc.-Dem. Raadsfractie maakt be zwaar er toe mede te werken, dat het Col lege van B. en W. aldus wordt samenge steld, dat slechts één sociaal-democraat daarin zitting heeft. Zij acht dan den in vloed der sociaal-democraten op het beleid van het College te gering, dat zij daar voor mede-verantwoordelijkheid zou kun nen aanvaarden". De soc.-democratische fractie wiQ blijkbaar gaarne vluchten uit de verantwoordelijk heid", door het reëele aanbod van één zetel af te wijzen en er twee te eischen. in de hoop. dat de rechterzijde wel voet bij stuk zal houden. Dit laatst zegt men natuurlijk niet baron, maar wie met de geschiedenis van dc Leid- >dhe wethoudersverkiezingen eenigermate op de hoogte is, die weet, dat Mr van Eek wel liover een oppositie-partij aanvoert, dan dat hij als leider van een der regeeringspartijen moet aanzien, dat hij allerlpi verklezings leuzen en -beloften niet kan inlossen. In plaats nu van het als een plicht te zien deel te nemen aan het dagelijksch be stuur eener gemeente, en althans eenigen invloed in het College te kunnen oefenen, preforeeren de heer Van Eek c.s. de gemak kelijker en meer populaire oppositie-houding, aardoor zij weer naar hartelust kunnen beloven en critiseeren. Wij hebben het vermoeden, dat op den eersten Dinsdag in September namen6 de fractie in den Raad wel geciteerd zal worden uit het. hierboven weergegeven stuk van Dr. Mok, tenzij Tenzij het niet meer noodig is dan. omdat men in dc soe.-dem. raadsfractie zich nader bezonnen heeft, en bedacht heeft dat één beter is dan geen en dat het beneden de tnnding van do grootste raadsfractie zon blijlven, wanneer zij in een ongetwijfeld itersl moeilijke periode zich zou onttrek ken aan haar plicht, mede de verantwoor delijkheid voor het dagelijksch bestuur der gemeente te dragen. Rangeerder door treeplank getroffen ALKEMADE WONINGBOUWVEREEN. ALKEMADE En ernstig gewond Alhier had dezer dagen een spoedeischen- de algemeene vergadering plaats van aan- Vanmorgen te 9.10 uur is op het Stations- deelhouders in verband met de afgekomen emplacement een vrij ernstig ongeluk ge- tocslemming van den Minister van Binnen- dmpa I "X». °7 T hoofdwond bekwam. Hij was bezig met het a™ ^",.7 et 1 van den met het rangeeren van een goederentrein, toen uit de richting Den Haag 'n sneltrein naderde. Z. stond- op de treeplank van een van de goederenwagens, toen hij, om een sein te geven aan den machinist, hiervan afsprong en kwam te vallen juist op het oogenblik, dat de sneltrein passeerde. Z. werd aan het hoofd geraakt door een treeplank van den sneltrein en kreeg een diepe wond onder 't linkeroog. Zijn overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis was noodzakelijk. Hij zal ver moedelijk zijn linkeroog moeten misscu, Nog zeer zorgelijk Naar wij vernemen is de toestand van den 62-jarigen gepensionneerden spoorweg beambte J. van Blitterswijk, die Maandag middag j.l. bij het omwaaien van de Stad huisschutting zeer ernstig werd gewond nog zeer zorgelijk. Tot heden is het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De heer van B. is ongeveer 2 jaar geleden gepensionneerd en heeft voor dien tijd al tijd dienst gedaan als overwegwachter der Ned. Spoorwegen aan den overweg Morsch- weg en als brugwachter aan de spoorbrug Galgevvater, zoodat hij bij het Leidsch pu bliek geen onbekende is. GEVEILDE PERCEELEN Het huis met voor- en achtertuin te Oegstgeest Juffermansstraat 18 in bod: f4.200, kooper de heer H. Korswagen N.zn. q.q. te Leiden voor f 4.350. BURGERLIJKE STAND ORHUWD: O J v Arkel 23 Jr en J Mlereme Jr A Brouwer 23 Jr en E M J Korpershftel Jr J Fallaux 25 Jr en M J Blok 23 Jr - Freeke 24 Jr en L Stokkel 18 Jr J A Ladat Ir en C Reaeer 22 Jr J Nlevaart 20 Jr en Water 18 Jr D Slooa 21 Jr en A v Tonperor Jr J Trouwro 24 Jr en A M Beekman 2- j Werken 24 Ji J I^epelai BEVALLEN: A W v Rooi OVERLEDEN: P v d Bos ring cnaa 62 jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Geen feest toch feest Een groote menigte uit Alfens burgerij heeft Zaterdag haar ingenomenheid 'betuigd met dc geboorte van de kleine Prinses. Alfen was weer eens een vlaggenzee en zelfs do dreigende luchten vermochten het uit&teken van de vlag niet tegen te hou den. In allerijl heeft men voorts in verschillen de straten gewerkt om nog wat versiering aan te brengen. Uitstekend slaagde men daarbij in de Raadhuisstraat die vooral bij daglicht heel mooi is. 's Avonds was het de Toussaintstraat die door de prachtige ver lichting een schitterenden aanblik gaf. Waartoe een actieve buurtvereeniging in staat is, bleek hier wel heel duidelijk. Ongeveer half 8 begon de groote trek naar het centrum en spoedig waren de hoofd straten overbevolkt. Een deel van het pu bliek begaf zich naar het St. Jorisplein, waar de jeugdoptocht samengesteld werd. Ondanks het feit dat het aantal deelne mende vereenigingen niet groot was, de optocht een succes. Het is ons echter een raadsel dat 'bijv. de Chr. Oranjevereeniging niet officieel met het vaandel vertegenwoor digd was, dat van de drie muziekvereeni- gingen slechts de neutrale medewerkte en de Chr. en de Roomsche niet verschenen en voorts dat ook andere Chr. vereenigingen op het appèl ontbraken. Het was alleen de Oranje-Garde die ons Chr. volksdeel verte genwoordigde. Het strekt hen tot eer en dat anderen er niet waren betreuren we. Dat de optocht goed en vroolijk verliep kwam wel dat Alphens jeugd zich zoo echt ongedwongen arm in arm ibij den stoet aan sloot. En hierbij bleek dan inderdaad dat als alles meeloopt, men een grooten optocht krijgt. .„.j Een eere-saluut brengen we aan d'e leden van het algemeen feestcomité waaronder haar voorzitter, denh eer W. A> Kam. die te voet bijna het geheele parcours van ruim anderhalf uur meegingen. In dichte drommen stond het publiek langs den weg om het voorbijtrekken gade te slaan, waarbij vooral een kleine peuter tusschen de tamboers van de Oranje-Garde bij het publiek in den smaak viel, en het ook leuk te zien hoe dapper het kereltje meestapte. Tegen 10 uur kwam de 9toet voor het Raadhuis waarbij men op het plein werd opgesteld. Even later traden Burgemeester en Mevr. Colijn naar buiten op het bordes, waarna een vaandel en vlaggengroet werd gebracht. Burgemeester Colijn hield hierna een kor te toespraak. Hij wees er op hoe schijnbaar de geboorte van dit Vorstenkind niet zoo veel emotie heeft verwekt als toen Prinses Beatrix geboren werd. Het publiek is over het geheel er kalmer onder. Het is echter slechts schijn wat wel blijkt uit de intense spanning waarin we ons reeds de dagen vóór de geboorte bevonden. En er is ook reden om verheugd te zijn. Immers, aan de Oranjestam, die uit dreigde te sterven, zijn thans weer vier loten en de band tusschen Nederland en Oranje is weer hechter dan langen tijd het geval was. Spr. wees er ver- volgens op, dat we ons wat onwennig ge voelen in de feestdrukte van heden en van den Maandag, den nationalcn fecetüag Immers houden wij in onze gemeente pas op 31 Augustus feest. Dit heeft echter ook zijn goede zijde. Het feestcomité heeft nu nog enkele weken tijd een goed feest voor te bere den en spr. wekt de burgerij op om aan het comité de «volledige medewer king te geven. Na een dankwoord tot de deelnemende vereenigingen werden drie hoera's op ons Vorstenhuis uitgebracht en twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Van het laatste kwam weer niet zoo heel veel terecht, omdat Alphens burgerij het nu eenmaal „gek" schijnt te vinden, om daar maar op straat ons Wilhelmus te zin gen. Iedereen ziet dan dat je de mond open doet. Dat gaat tooh niet? Vervolgens werden do lichten in de ka ders van het raadhuis gedoofd, waarna driemaal een aantal potten met Bengaalsch vuur ontstoken werd, wat een praahtig schouwspel gaf. Middels een uitstekende versterkers-installatie van Radio-Hertog werden enkele vaderlandsche liederen ge speeld, ook met de bedoeling dat meegezon- ;n zou worden, maar het ging niet. Resumeerend was het toch een gezellige avond, die tenslotte met enkele woorden van den heer Ilam werd beëindigd. Om half 12 was de Zate-dagsche rust weergekeerd. bouw van 24 woningen in deze gemeente zulks met rijksvoors.chot. Nadat de vergadering door den voorzitter den heer A. van der Bijl was geopend, kwam het eenige punt van de agenda in behandeling nl. voorstel tot gunning van den bouw van 12 arbeiderswoningen te Oude-Wetering aan J. Hoeksel, uit Gouda voor de som van f 25.040 en voorstel tot gunning van den bouw van 12 arbeiderswo ningen te Rijpwetering aan S. D. Hemsber- gen te Alphen aan den Rijn voor f 29.653. Met algemeene stemmen werd besloten den bouw aan beide aannemers te gunnen. Ver volgens werd nog medegedeeld dat het be stuur besloten had de waarborgsom voor goede 'bewoning te verlagen tot f 25, des noods te betalen in wekelijksche termijnen van 10 cent. HAZERSWOUDE BLIKSEM SLOEG IN EEN HOOIBERG Tijdens het hevig onweder, hetwelk zich boven onze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in den hooiberg bij de woning van mej. A. Slootweg, in het Langeland. Hoewel de brand terstond ontdekt werd, kon de motorspuit wegens de afgelegenheid polder geen dienst doen. Een kleine motor- pomp, die op de algemeene begraafplaats gebruikt wordt, werd per vrachtauto naar het terrein van den brand getransporteerd. De woning kon behouden worden, de hooi berg brandde geheel af. FEESTSTEMMING Zaterdagavond trok het muziekkorps door het dorp om de eenige feestelijke stemming bij dc blijde gebeurtenis te ondersteunen. Hedenavond zal een lichtstoet rondtrekken, waarbij een ieder die van lampion met stok voorzien is, zich kan aansluiten. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. van Gorkum slaagde voor het practijk-diploma boekhou den „Mercurius" en Eng. Handelscorrespon dentie. Veertigjarig ambtsjubileum Ds T.J.Jansen Schoonhoven HILLEGOM RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 9 Aug. a.s., des nam. te 2 uur. Agenda: 1. vaststelling notulen der vorige vergaderingen; ingekomen stukken; 3. on derzoek van de geloofsbrieven van d.e nieuw ingekomen raadsleden; 4. comptabiliteitsbe- sluiten; 5. reclames plaatselijke belastingen; 6. voorstel tot nadere wijziging van de ver ordening op de heffing van schoolgelden; 7a voorstel tot wijziging van de ambtenaren- en werklieden-reglementen; b. voorstel hou dende voorziening inzake werkzaamheden door het gemeentepersoneel ten behoeve van de Luchtbescherming; c. voorstel inza ke'kindertoelage aan de werklieden; 8. stel tot het verleenen van voorschotten in gevolge de Landarbeiderswet; 9. voorloopige vaststelling bedrag der uitgaven voor open baar lager onderwijs over 1938; voorstel tot nadere vaststelling van de Instructie voor den Gemeente-Ontvanger; 11. rekening van inkomsten en uitgaven van den School- artsendienst 1908; 12. mededeelingen ver lenging huur C. A. Rijnbeek van een op slagterrein aan de Haven alhier. DE BLIJDE GEBEURTENIS Het klokgelui in den vroegen morgen, maakte ons al spoedig bekend met de ge boorte van ons tweede Prinsesje. Weldra wapperden de vlaggen van de openbare bouwen, terwijl ook de particulieren niet achter bleven, 's Avonds om half acht sprak de Burgemeester, via de Hillegomsche Ra dio-Centrale, de burgerij toe. Het zou. aldus 6pr., niet passend geweest zijn, als hij bij dit heugelijk feit de bevolking niet had toe gesproken. De nationale feestdag zal niet gevierd worden, de drukte in het bedrijf laat dit niet toe, terwijl er tevens reeds zooveel offers gevraagd zijn. Wij weten ech ter dat deze niet voor niets zijn gebracht. Laten wij God vragen of ons land nog lang door Oranje geregeerd mag worden! Wij allen beseffen toch, dat Oranje d e kleur is voor onafhankelijkheid en vrijheid. Wij willen blijven één als volk van Nederland. Vervolgens werd om negen uur een muzi kale rondwandeling gemaakt door het dorp, waarna de burgerij voor het Raadhuis nog weer door den Burgemeester werd toege sproken. COLLECTE De gehouden collecte ten bate van 'het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" heeft f 25.50 opgebracht, BOUWWERKEN Het bouwen van de bioscoop is opgedra gen aan de laagste inschrij fster, de firma Nijman en Rusman, alhier. KATWIJK a. d. RIJN COLLECTE De gewone maandelijksche collecte voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk al hier heeft opgebracht f 40.02. ORANJE BOVEN Nog pas heel kort was het heugelijke nieuws van de geboorte der Prinses bekend of het bestuur der Oranjevereeniging was direct in actie om van den 5den Augustus een zeer bijzonderen dag te maken. En dat ls dan ook gelukt. Hiertoe droeg voorname lijk bij de medewerking van de Harmonie Katwijk welke in den namiddag het dorp doortrok, vaderlandsche en andere liederen spelend. Voor den avond was er een volks zang georganiseerd en wel onder leiding ■an den heer Couprie te Leiden en met me dewerking van de Harmonie. Dit was een waar succes. KATWIJK AAN ZEE IN FEESTSTEMMING Dat Zaterdagmorgen de feeststemming er in ons dorp al spoedig in zat, is daarom begrijpelijk omdat Katwijk zoo aangename herinneringen heeft aan het verblijf van H.K.H. Prinses Juliana tijdens Haar studie tijd te Leiden. Den heelen dag was Katwijk aan Zee in feeststemming doch voorname lijk in den namiddag. En ten slotte had er onds een optocht met begeleiding door de Muziekvereeniging U.N.I. plaats, een kleurige stoet waaraan honderden deel namen. Dc Nationale feestdag valt van daag samen inet de eerste feesten van de Herdenkingsrede Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambst jubileum heeft Ds. Jansen Schoonhoven al hier Zondagmorgen j.l. een gedachtenis- predikatie gehouden. Onder öe velen die naar de Paulus- kerk waren geko men was o.m, aanwezig een de putatie gemeentebestuur bestaande uit de beide wethou' ders de herren Zandbergen en Egniond, en de gemeente-secreta ris, de heer R. Reitsma. Verder zagen wij Ds. Drost uit Nijmegen, enkele afgevaardigden van den Kerke- raad uit Almen .a. Na het uitspreken "van votum en zegen- groet werd gezongen Psalm 121 1. Gelezen werd een gedeelte uit Jesaja 52 en uit 1 Timotiheus 1, waarna de jubilaris voorging in gebed. Hierna hield Ds Jansen Schoonhoven zijn predikatie naar de woorden uit Psal.n 48 vers 10: „O God!, wij gedenken Uwer weldadigheid', in het midden Uws tem pels. Vandaag voor 40 jaar, aldus ving spr. aan zat ik op denzelfden tijd in het vriendelijke kerkje van Sluipwijk, om daar bevestigd te worden door mijn oom Ds ten Bosch. Nog levendig 6taat het spr. voor den geest. Zoodoende was dvj gemeente Oegst geest van het begin af aan spr. verbonden. Spr. danlu allen, die vanmorgen gekomen zijn en dankt tevens voor het medeleven, en het stoffelijk blijk van waardeering hem Zaterdag overhandigd. Spr. zou vele men schen uit deze en voorgaande gemeenten willen danken. Hij zou bijzondere namen willen noemen, doch maakt slechts voor een tweetal een uitzondering- '1e voor het Burgerlijk Bestuur van Oegstgeest, ver tegenwoordigd in de personen hierboven genoemd. Weest ervan overtuigd, aldus spr., dat wij het ambt der overheid als een Goddelijk ambt erkennen en dit ook iri onze gebeden gedenken. Een hartelijk woord richt spr. eveneens tot zijn eohtgenoote, die hem in zijn 40-jarigen loopbaan zoo trouw terzijde heeft gestaan. Voor alles echter, aldus vervolgt gpr., is dit een kerkdienst, dus luisteren wij naar de woorden uit Psalm 48. Er waren vele teksten die spr. had kun nen kiezen, doch steeds bleven zijn gedach ten bij het genoemde woord', omdat spr. Gods weldadigheden wil gedenken in liet midden van Zijn tempel. Gods weldadigheid zou niet flonkeren als Gods temipel er niet was. De tempel toch is ,de plaats waar do hemel zich buigt naar de aarde. De tempel 's een Huis Gods, De menschen maken lechts het gebouw, doch God bouwt de kerk of tempel. In Christus is de echte tempel en wordt het ware Bethel gevon den In het midden des tempels zijn wil zeggen: in Christus zijn. Hij heeft het ge bouw van Gods liefde op deze donkere aar de willen bouwen, en daarmede Zijn wel dadigheid willen toonen. Spr. neeft in zijn leven vele menschen ontmoet, die met Gods weldadigheid in de \yar zitten en haar soms met een vloek wegwerpen. Dit is ten hemel schreiend, doch wij al len staan aan 't zelfde gevaar bloot. Willen wij een hoop en vastheid' in *t leven hebben dan moeten wij ons wend"cn tot Christus en naast hem staan. Dan pas zien wij Gods weldadigheid en dan ziet spr. ook he-t longe stuk van 40 jaren met zijn licht en duister nis, met schittering overgoten. Riet dankbaarheid gedenkt spr. zijn leer meesters, die zoo veel voor spr. in het leven zijn geweest. Achter dit alles echter ligt Gods Hand. Terugziende op dit alles mogen wij ons afvragen: Waaraan hebben wij dit verdiend? God kan hiervoor nimmer genoeg gedankt worden. Spr. heeft verschillende standplaatsen gehad, en heeft daar veel ge- i leerd. Alles overziende, kan spr. niet an- 1 dens zeggen, dan dat het een gevarieerde loopbaan was. Bij alle verschillen heeft spr. één ding ge zien en ondervonden, n.L dat de mensch.' van God gescheiden een vredeloos wazen is, j maar dat liet Evangelie een kracht Gods is, Spr. besluit zijn predikatie met 't leven te vergelijken met 'n muziekstuk, waarin twee motieven klinken, het motief der weemoed en dat der schuld. Tot weemoed stemt, dat P velen door den dood' ontrukt zijn, en schuld- V, besef moet er zijn over nalatigheid en ver- zuimde kansen. Staan wij nu buiten den tempel, dan zullen beide motieven met el- kaar gaan worstelen, zoolang, tot God er een einde, aan maakt. Het einde zal zijn weening en knersing der tanden. Elij'ven wij echter staan in Gods tempel, dan zaïllen wjj zijn dia weldadigheid ondervinden. Eer. ander mo- losi tief zal klinken en zich in een machtig jui Halleluja, waarin wij mogen meezingen, 6tr ver boven de andere verheffen. Laten wij dus steeds meer en beter luisteren naar het motief van Gods weldadigheid. Dan zal alles anders worden, en het Licht yan Goda trouw ons toestralcn. Na deze predinatie speelde de organist d'e heer D. v. d. Ree k, „Wijsheid en goed heid', o God van genade, zijn Uwe wegen". _l Met het zingen van Gezang 3:6 en het ziji uitspreken van de zegenbede werd de vei dienst besloten. ble Hierna volgden nog verschillende toe- dei spraken, het der Verschillende teoespraken Namens den kerkeraad werd het woorJ iin' gevoerd d-oor den heer N. Heertjes. Deze jL vertolkte de dankbaarheid van de gemeen te voor hetgeen Ds. Jansen Schoonhoven naast God voor de gemeente heeft gedaan, Ql in prediking, rondgang en catechisatie, bij blijdschap en droefheid. Maar boven aUes, tjtjj zoo vervolgde spreker, is de kerkeraad dankbaar, omdat gij mocht zeggen* „Zie Dj op Hem die het kruis droeg", Spr. dankte Smi tenslotte voor de prettige samenwerking tot huil heil der gemeente en besloot met dc woor« 309 den: „God bestendige Zijn zegen over u en gern de uwen". ling Namens de kerkvoogdij sprak Dr. van hebl Arkel. Deze wees op het •voorrecht en ge- gebi luk, dat Ds. Jansen Schoonhoven het Evan- ïuja gelie mocht brongen en op het vele werk deel door hem in de 15 jaren te Oegstgeest ver- Dt richt. Er was veel in Oegstgeest te doen, en gran do jubilaris heeft hiervan in ruime moto zijn deel gehad. n r De heer M. J. van Doorn voerde h'et woord namens de gemeenteleden en over- handigde buiten het gescnenk dat reeds Zaterdag werd aangeboden een herinnerings ui album. vere Tenslotte werd nog het woord gevoerd uur door Dr, K. J. Brouwer. Deze sprak ais worc voorzitter der federatie van samenwerken- uari de Zendingscorporaties4 Het is spr. een voorrecht zijn gelukwens ohen te mogen - aanbieden, en hij is dankbaar voor do J. groote zendingsliefdc door Ds. J. Schoon- hoven steed's betoond. Steeds werd de Zen- aan dingszaalc door hem zooiwei in Woord als °1UZ: eebpd herdacht. Hij beschouwde de kerk als zendingskerk. Spr. besloot eveneens met een B^u zegemvensch uit te spreken. t°n 1 Ds. Jansen Schoonhoven dankte tenslotte derd met een enkel woord voor de verschillende toespraken, en verzocht tenslotte nog te vn zingen Psalm 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" INI Aa Geschenken Zaterdag j.l, werden reeds een aantal bloemstukken en andere geschenken o.m, van c.<en kerkeraad, kerkvoogdij en de com missie uit de gemeente aangeboden. Hier het onder was een door den heer M. J. va; wer< Doorn geschilderd portret, alsmede een al- Aan bum met handteekeningen, waarin behalve fent een geschreven opdracht van Burvemeestec hora van Gerrevink, kerkeraad en kerkvoogdij, - een aantal penteekeningen voorkwam van keel de verschillende kerken en pastorieën, uit Ora; de plaatsen die de jubilaris voorheen diende, de a Deze penteekeningen zijn vervaardigd door den architect Fred. B. Janzen uit Am- VC sterdam, 1 V.V.V.-week. Dat komt dus prachtig uit. Het feest zal er des te grooter, de stemming er des te aangenamer om zijn. WAARSCHUWING De inspecteur van politie brengt ter ken nis dat Dinsdagmiddag van één uur tot half vier door militairen op het militair scliietterrein in de Zuidduinen proeven zul len worden genomen met springstoffen. Den inwoners van het zuidelijk dorpsgedeelte wordt aangeraden de ramen van hun wo ning op een kier te houden, ten einde breuk van ruiten te voorkomen. DE BLIJDE GEBEURTENIS Zaterdagmorgen werd in onze gemeente het blijde nieuws door twee herauten te jjaard aangekondigd. Reeds vroeg stonden hier en daar groepjes menschen het heuge lijke nieuws te bespreken, nadat de klokken hadden gebeierd. Do Oranjevereen., actief als altijd, had kans gezien om in een mini mum van tijd een optocht te organiseeren, waaraan door veel kinderen en enkele wa gens werd deelgenomen. Twee muziekcorp sen, t.w. de Katwijksche U.N.I. en de Val- kenburgsche Harmonie, wisten er de stem ming in te houden. De politie, onder leiding van inspecteur Warmoltz, droeg zorg dat alles een vlot verloop had. 's Avonds werd een fakkeloptocht gehouden, welke plaats vond vanaf do Koningin Wilhelminastraat. Het was een imposant gezicht al die bran dende fakkels bij een donkeren avondhemel. Tot slot werd nog een vreugdeboom ontsto ken, welke was opgesteld bij de muziektent. Een geweldige menschenmassa was hieihij tegenwoord g. De U.N.I. luisterde dit vreug debetoon op met pittige marschen. Het was reeds laat toen men naar huis ging. Door het gemeentebestuur en de Oranjevereen. werden telegrammen van eelukwensch ver zonden aan de Koninklijke familie te Soest- dijk. AANTAL BADGASTEN Bij het politiebureau stonden heden 9273 badgasten ingeschreven, met een totaal van 1910 lijsten. NOORDWIJK ORANJEHULDE Ofschoon reeds vroeg in den morgen met dc meest moderne hulpmiddelen, dje men zich denken kan, aan inwoner en vreemde ling was. medegedeeld, dat de blijde ge-J Gemeentelijk Radiodistributiebedryf MAANDAG 7 AUGUSTUS 3: 8Keulen, 10.20 Radio PTT "51 VI.. 2.20 Keulen. 2.50 Droit- -1 VI., 6.05 Radio ■ft Keulen, SCI- N. 12.20 Bruss wioh, 4.20 Keulei., PTT N, 6.20 Londen Reg-, ,u Jvouloll Brussel Vl„ 11.20 p„|j» ptt (Esperanto-ultzen- ding:. Programma 4: 8.— Brussel VI., 9.20 Luxem- hurp. 10.35 Londen Reg-.. 1.35 ParJJs Radio. 2.25 Londen Reg-., 5.20 Droitwioh. 5.50 Brussel Fr 6 20 Droltwich. 4.50 Brussel VI., 7.50 Londen mfoDrouïSt""' DINSDAG 8 AUGUSTUS 10 20 Brussel VI., 11.20 Keulëm. Ptt°m aniTiaK 8Brussel VI, 9.20 Radio van .-L1015 d'versen. 10.35 Lon&en R„ 12 20 '1 Droitwioh, 1.20 Londen R., 2.50 Droltwich 4 35 ®aa*s Londen R., 5;20 JDroltwIch, 5.50 Keulen.6!20 ÏWas: 705 Droltwich. 7.60 jfle conc elf Agenda deeh De De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wortjt van 5 tm 11 Aug Gere füS' wa®r1enomcn door de apotheken: apo- Blanken, Hooge Woerd 171, telef. ^°°ri ?M?fi t11 n' F; Reyst' Steenstraat 35, telef, dien; 1 Ge88tgeest: Oegstgeesteche apo- Psali theek, Wilhelmmapark 8, telef. 26274. blijd Kerk Werd dika' men toch geen afstand doen van het oude gebruik om zich het blijde nieuws bif monde van een Tweetal herauten te laten kond doen. Bij hun verschijnen waren de straten reeds met vlaggen getooid en het WC „oranje op de borst" toonde jioeveel genoe gen het luisterend publiek de blijde bood- de schap deed. Vervolgens verscheen Dorus, de omroeper, om op te wekken tot deelname f e. aan een grootsch défilé van vereenigingen ®esr en van niet tot vereenigingen behoorende personen. Spontaan traven velen aan dien g oproer» gevolg, zoodat des avonds breede Vrr rijen langs het raadhuis trokken om burge- q r meester en vroedschap de overtuiging te geven dat er nog veel gehechtheid is aan J?:"0' het Vorstenhuis. Tenslotte kwamen de ma- v f' gistraten ook in den stoet terecht, die nu een tocht door de uitgestrekte dorpen maak te, waarbij de muziekkorpsen hun goeda sloto;

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8