Gemengd Bloed tJlodf- ^ASPIRIN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. a Twee spoorweg ongelukken in Engeland Bij Steventon stort sneltrein van een dijk Te Bramshot boort locomotief zich door menschenmenigte Gedurende het afgeloopen week einde, toen in Engeland het verkeer zeer druk was, in verband met het vacamtie-seizoen, heeft een tweetal spoorwegongelukken plaats gehad, waarbij verscheiden personen wer den gedood of gewond. Bij Steven- ton stortte een sneltrein in volle vaart van een dijk; te Bramshot reed een trein in op een groep van 2000 vacantïe-gangers, die onvoorzichtig de rails wilden oversteken. In beide plaatsen waren zeer veel slaüht- Het ongeluk bij Steventon geschiedde in een scherpe bocht tusschen genoemde plaats en Saltooath. Aan de buitenzijde dezer bocht 'ligt een herstellingsoord voor mijnwerkers. .Vijftig verpleegden zaten juist aan tafel het was half twee in den middag toen zij tot hun ontzetting den trein den dijk af za- igen rijden en recht op zich af zagen komen. Op slechts enkele meters van het tehuis kwam het gevaarte tot stilstand). De locomo tief boorde zich tot de assen in den grond en kantelde vervolgens om, de eerste wagon werd! tegen de machine omhoog gedreven ei bleef met het voorste eind in de lucht ste ken, terwijl de beid- volgende wagons ii elkaar gedrukt werden. De twee volgende .wagons ontspoorden, doch bleven op den dijk staan, terwijl slechts de laatste twee wagons in de rails bleven. Een vreeselijk schouwspel wachtte den in- wonenden van het tehuis, toen zij, na van den schrik bekomen te zijn, ijlings te hulp schoten. Tusschen de ruines zaten talrijke passagiers bekneld, terwijl de tuin bezaaid was met wrakstukken, bagage, schepjes emmertjes, e. d., van de 400 personen, o.w. ,vele kinderen, die op weg waren naar Ar- drossan, waar zij de boot naar het eiland lArron zouden nemen. Doktoren, verpleegsters en ambulances werden onmiddellijk telefonisch ontboden, diodh in afwachting daarvan boden personeel en verpleegden van het herstellingsoord needs de eerste hulp, waarbij lakens en de kens als voorloopig verbandïnaiberiaal fun geerden. De eerste drie wagons lagen in een dusdanig iabielen toestand, dat men ze eerst moest schragen, alvorens in de ooupé's te kunnen doordringen. Het reddingswerk nam zoodoende ver scheidene uren in beslag en de redders ver keerden in voortdurend levensgevaar. De locomotief moest eerst met een kraan wor den opgehesohen; onder de machine vond men het lijk van den stoker. De machinist was dit lot ontkomen doordien hij kort voor het omkantelen van de locomotief was plingerd. Van verschillende gewonden is de toe stand kritiek; ook worden nog enkele ponen vermist. Het spoorwegongeluk te Bramshot, in het Engelsche graafschap Hampshire, had) onder die volgende omstandigheden plaats. Een extra-trein zou vandaar een groep van 2000 (werklieden, die aan een militair kamp ge- Werkt hadden, naar de kust vervoeren, van- Waar zij naar het eiland Jersey in het Ka naal zouden worden gebracht om eenige dagen vaaantie te genieten. Toen de trein aankwam staken, na-ar oog getuigen verklaren, deze 2-000 man gelijk tijdig de rails over in het verlangen, een igoedie plaats te bemachtigen. Doch de trein kwam niet tot stilstand; de locomotief boor de zich een weg in de samengepakte menig te, die zich op die rails bevond; een spoor vtan verwoesting achterlatend. Voor zoover thans bekend, zijn vijf personen gedood) en (talrijke gewond. CHAMBERLAIN GAAT VISSCHEN thömberlain is, vergezeld van zijn vrouw, Zondagavond naar Schotland vertrokken, Waar hij zich aan zijn geliefde 'bezigheid, Ihet vissollen, ga-at wijden. Hij zal echter dagelijks contact houden met Londen. EXCELSIOR Heeren- of Damesrijwiel met orig. torpedonaaf, nikk. delen zw. ver chroomd, moffelwerk geh. roestvrij, de aller beste Englebert banden, het kan niet beter 36.-. Belgisch-BaUonriJwiel m. org. tor pedonaaf, nikk. delen zw. verchroomd, mof felwerk geh. roestvrij, Englebert ballon ban den, rijden reusachtig licht, f 38. Tandems zw. kruisframes, v. en achter zw. Eng. Brittes-Hubb trommelremnaven 72.50. Al onze rijwielen zijn m. 3 j. schr. garantie, Lev. fr. remb., vrij zicht, Vr. prijsc. met kortingbonnen. Stofzuigers, groot sleemodel, -120 of 220 volt, enorme zuigkracht, 3 jaar gar. 32.—. Rijwlelfabriek „EXCELSIOR" yLAARDINGEN Telefoon 632 Red Het Danzigsche douane-vraagstuk Senaat der Vrije Stad geeft toe De Senaat van Danzig heeft, ingevol ge een krachtig Poolsch protest, een tegen bepaalde Poolsche douane-ambte naren afgekondigden maatregel inge trokken. Dezen ambtenaren was name lijk medegedeeld, dat van Zondagnacht af hu:i diensten in de Vrije Stad niet langer noodig waren. De Senaat heeft de Poolsche regeering er van op de hoogte gesteld, dat hij het besluit inge trokken heeft en in den loop der vol le week de algemeene kwestie der douane-ambtenaren in de Vrije Stad zal behandelen. Uit de berichten der verschillende pers- bureaux over deze aangelegenheid blijkt, dat Polen in de afgeloopen dagen twee nota's aan den Senaat van Danzig heeft ge zonden. De eerste nota behandelde het al gemeene vraagstuk. Polen herinnerde daarin aan de overenkomst van 1920, waar bij het 't recht kreeg toezicht op de douane te oefenen en het aantal benoodigde inspec teurs vast te stellen. Polen verklaart zioh bereid de inspecteurs bij de vetfabrlek Amada op hun post te laten een terug trekken zou er toe leiden, dat deze fabriek niet meer naar Polen kan exporteeren mits Polens rectfiten geëerbiedigd worden. Nog voordat de Senaat op deze nota ge antwoord had, heeft de Poolsche regeering een tweede, in zeer krachtige termen ge stelde nota verzonden, naar aanleiding het aan haar inspecteurs aangezegde ont slag. In deze nota, waarin een termijn voor antwoord gesteld zou zijn, verzocht de Poolsohe regeering intrekking van dezen maatregel en tevens een spoedig antwoord op haar eerste nota inzake het algemeene probleem. De Senaat van Danzig heeft daarop degede-eld, aldus Reuter, dat de maatregel niet toegepast zou worden en dat hij de eerste Poolsche nota, dus betreffende het algemeene probleem, gedurende de komen de week zal behandelen. In antwoord hier op heeft de Poolsche regeering de hoop uit gesproken, dat de Senaat dat probleem op een voor Polen bevredigende wijze zal we ten te regelen. Men wijst er te Warschau op, aldus Reu- er, dat door het antwoord van den Senaat iet algemeene probleem der Poolsche douane-ambtenaren nu gedurende de vol gende week overgelaten is aan een beslis sing van Berlijn. Uit Polens energiek op treden blijkt, aldus verklaart men met na druk, dat het niet bereid is toe te staan, dat zijn douanerechten in de Vrije Stad aange tast worden. Autobus raakt onder een trein Tien rïooden, twintig gewonden Op een overweg in Babelsberg, een wijk van Potsdam, (Duitschl.), is een volle auto bus door een goederentrein gegrepen en 300 meter meegesleurd. Tien personen wer den hierbij gedood en 20 gewond; het voer tuig werd totaal vernield. De overwegwadhter had juist na het pas- seeren van een personenauto de hoornen gieopend om de bus door te laten, die den dienst met het centrum van de stad onder houdt. Het is nog niet bewezen of den wach ter eenige sobuld treft; de politie stelt hier naar een onderzoek in. Duitschland houd vast aan koloniale eischen De Duitsdhe Rijksstadhouder Ritter Von E p p heeft te Dresden een rede gehouden, waarin hij o.a, zeide: De politieke tegen standers van Duitschland moeten ervan overtuigd zijn, dat het den Duitschers ernst is met hun eisch naar koloniën en dat men te doen heeft met een eisph van het volk, die niet af te wijzen is. Het buitenland zal er niet in slagen in deze kwestie een wig te drijven tusschen leiding en volk in Duitsoh- De oplossing van het koloniale probleem zal de laatste groote actie in die reconstruc tie van het Duitsdhe volk zijn. Het zou een miskenning der werkelijkheid zijn, wai men zou aannemen, dat wij in zake het koloniale vraagstuk niets zullen onderne men ,voor de andere vraagstukken een op lossing hebben gevonden. TIJDBOM IN PALESTIJNS SPORTVELD Tijdens een match, die te Haifa op een cricketveld van de politie gespeeld zijn spelers en omstanders aan groot gevaar ontsnapt. Men ontdekte n.l. een tijdbom, die 'midden in het veld begraven was en door een hapering van het mechanisme niet tot ontploffing was gekomen. De bom werd ter stond onschadelijk gemaakt. FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres rh uit dep^,° Versc« de ^£,0 Zoo aa" In bussen 6 st0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 st. 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM fRecU Politiek proces te Madrid Ruim 50 terechtstellingen Enkele dagen geleden zijn de inspecteur der Spaansche militaire politie, majoor Ga- baldon en zijn 17-jarige dochter hij Talavcra door een drietal bandieten, die zich als kapi teins hadden vermomd, met mitrailleurs neergeschoten. Uit het te Madrid gevoerde proces, hetwelk met ruim 50 terechtstellin gen eindigde, is gebleken, dat de politie binnen enkele dagen reeds circa honderd personen gearresteerd had, die van mede plichtigheid verdacht werden. Bij nader on derzoek werden zestig van hen in staat van besehui diiging gesteld. Deze beschuldiging luidde, dat zij recht streeks betrokken waren bij een complot, dat tot doel had, de rechtstihe leiders een voor een neer te schieten. Men zou beginnen met majoor Gabaldon en twaalf andere lei ders te Madrid en in de omgeving daarvan te vermoorden. Deze en nog andere leiders stonden op de zwarte lijst, die de politie bij ;n der huiszoekingen gevonden heeft. De meeste gearresteerden zijn communis ten, anarchisten en andere Spanjaarden, die reeds lang door de politie voor andere de licten gezocht werden, welke voor het mee- rendeel reeds tijdens den burgeroorlog be dreven waren. Er waren ook officieren bij, die in het republikeinsche leger gediend hebben, als ook mannen en vrouwen, die als spionnen 'oor de regeering Negrin gewerkt hebben. De meeste, leden van dit complot hebben bij de terechtstelling verklaard, dat zij zich er van bewust waren, dat zij voor hun vroe gere delicten langdurige gevangenisstraf of mogelijk zelfs de doodstraf zouden kunnen beloopen, indien zij door de politie gevonden zouden worden. Het was om deze reden, zoo verklaarden zij, dat zij besloten hadden toe te treden tot de „groep van de klasse-bloed wraak", zooals deze organisatie genoemd Bij de huiszoekingen vond de politie zeer eel bezwarend materiaal; behalve docu menten vonden zij honderden revolvers, handgranaten en dolken, alsmede tal wan middelen waai'mede dó leden zioh konden vermommen, teneinde niet door de politie herkend te worden. tellen, die onze positie begrijpen en daar naar hun houding hebben bepaald. Een enorme menschenmenigte hoorde deze rede met stijgende geestdrift aan. Meer dan 150.000 ipersonen, grootendeels legüon- nairs en hun gezinnen, waren uit alle deelen van Polen naar Krakau gekomen om do herdenking te vieren van het feit, dat 2.5 jaar geleden de strijd voor Polens onafhan kelijkheid te Krakau begon. Een orkaan van toejuichingen volgde op de rede van dun maarschalk en er werden spreekkoren ge vormd,'waarin de menigte riep; „Damzig is Poolsch, Danzig zal Poolsch blijven". Vervolgens staken de honderdduizenden de hand omhoog en legden in koor den vol genden eed af: „Wij zweren plechtig, in tijd van oorlog onversaagd voor de eeuwige macht van Polen te zullen strijden tot de overwinning is behaald en in tijd van vrede alle krachten van alle burgers te zullen vereenigen in nuttigen arbeid en samen werking van allen". JAPANSCHE BOMMEN TREFFEN BRITSCHE SCHEPEN De anti-Britsche agitatie duurt voort Polen herdenkt zijn vrijheidsstrijd Smigly-Rydz spreekt over Danzig Gisteren was het precies 25 jaar geleden, dat honderden Poolsche legionnairs, onder leiding van Pilsoedeki, een kamp nabij Krakau verlieten, om voor de onafhanke lijkheid van Polen te gaan strijden. Ter herinnering aan dit feit, heeft maarschalk S m i g 1 y-R ydz in cjeze stad een r houden, waarin hij o.a. zeide: „Wanneer heden ten dage de woorden oorlog en vrede om beurten op iedere lippen liggen, kunnen wij verklaren: „Wij willen den vrede, juist zooals alle andere volken, maar geen geweld kan ons de overtuiging opdringen, dat het woord' vrede voor den een „nemen" en voor den ander „prijsgeven' beteekent. Wij koesteren geen agressieve planpen tegen wien ook, doch niemand zal kunnen betwijfelen, dat wij met alle midde len ons zullen verzetten tegen eenige directe of indirecte poging om onze belangen, onze rechten of de eer van onzen 6taat aan te tasten. Danzig is een sfead, die sinds eeuwen met Polen is verbonden. Danzig long van Polens economisch organisme. Duidelijtk heeft Polen zijn standpunt in deze kwestie uiteengezet, in bewoordin gen, die geen ruimte laten voor tweeër lei uitleg. Niet wij zijn het, die de kwestie Danzig hebben opgeworpen. Niet wij zijn het, die ons zullen losmaken van onze internationale verplichtingen en ons optreden in zake Danzig is slechts een antwoord op dat van de tegenpartij. Laat niemand gelooven 'n zinspeling op Hitler dat onze vaderlandsliefde ons minder plichten oplegt dan zijn vader landsliefde hem. Wij waarschuwen na drukkelijk tegen deze misvatting. Tot mijrn genoegen kan ik verklaren, dat wij onder de mogendheden vrienden Japansche bommenwerpers hebben hij luchtaanvallen op den Jangtse twee Brit- sche schepen getroffen, die zich bij It6jang (in Hopei) bevonden. Beide schetpen zijn in brand gevlogen en vernield. Naar Reuter verneemt, is een Britsche onderdaan licht gewond. Bij den eersten luchtaanval werd liet Britsche stoomschip „Kiang Wo", metende 2209 ton, rechtstreeks getroffen. De vlam men sloegen uit het schip omhoog, zoodat de Britsche kanonneerboot „Ganet", die zich ,in de nabijheid bevond, onmiddellijk ter assistentie uitvoer. Men trachtte nog den brand te blussöhen, doch dfit gelukte niet en de vlammen sloegen weldra over een ander Britsch schip, de „Siang Wo", metende 2595 ton, dat evenimdn gered kon worden. Beide schepen, die toebehooren aan de Indo-China Steam Navigation Co Ltd te Hongkong, brandden volkomen uit. Inmiddels had schout-bij-nacht Holt, cle oudste Britsche zee-officier, die zich ter plaatse bevond, in zeer krachtige bewoor dingen ae p ro teste er d bij admiraal Oikawa, den bevelhebber van het derde Japansche eskader in de Ghineesche wateren. Kort daarop volgde een tweede luchtaan- ■al oip Itsjang. Vijftien Japansche bommen werpers strooiden hun bommen dit, waar- >r eenige terechtkwamen op de terrei- an de Asiatic Petroleum Cy en omgeving van de Britsche schepen, die daar anker lagen. Dit was voor schout-bij nacht Holt aanleiding om ten -tweeden male te protesteeren. Hij beeft uiteengezet, dat zich ter plaatse geen militaire doelen be vinden en dat het gebied als een toevluchts oord voor vluchtelingen beschouwd wordt. Bij den tweeden luchtaanval werden geen Britsche onderdanen getroffen. Wei vreest men, dat een aantal Chineezen bij dit bom bardement is omgekomen. De propaganda tegen Engeland De anti-Britsche agitatie in Noord-China duurt onverminderd voort. De burgemeester van Peking heeft aan een verslaggever van United Press verklaard, dat ook de Britsche invloed op het onderwijs in Qhina dient te verdwijnen. Men heeft 1de Chineesche be volking reeds gewaarschuwd, dat zij de kir deren van de Britsche scholen moet weg halen, terwijl de anti-Britsche commissie te Peking tevens aan de Britsche zendelingen heeft laten weten, dat zij met hun evange lisatie-arbeid dienen op te houden. Te Kobe is wederom een anti-Britsche be tooging gehouden, waaraan ditmaal, na; United Press verneemt, ook een aanti Duitschers en Italianen heelt deelgenomen Eenige Japansche sprekers hielden rede voeringen, waarin zij de anti-Japansche houding van Engeland laakten. 'elingelichte Japansche kringen, aldus Domei, verklaart men, dat Japan niet ver antwoordelijk is voor de anti-Britsche agi tatie, die zich in NoortNChina ontwikkelt. Deze agitatie, zoo zeggen deze Japanners, komt voort uit de provoceerende houding., die Engeland bewust aanneemt, door de regeering van Tsjoengking te steunen. Het gevolg daarvan is, dat Groot-Brittannië hier mede den toom opwekt van de Qhdneezen, die naar orde en vrede in China verlangen. En wat de anti-Britsche campagne in Japan betreft: deze is, zoo zegt men, eenvou dig het resultaat van de obstructie, die En geland pleegt bij de ipoginzen van Japan, een nieuwe orde in het Verre Oosten op te bouwen In dezelfde kringen merkt men op, dat Engeland thans voldoende ingelicht moet zijn over den emst, waarmede Japan de kwesties opvat in zake het herstel van de orde en vrede in de concessie en het verbod van den Chineeschen dollar. Indien de Britsche regeering niet voornemens is, een werkelijke oplossing te vinden voor deze kwesties, dan zal Groot-Brittannië zelf de verantwoordelijkheid moeten dragen voorde afbreking van de besprekingen te Tokio en voor alles wat daarbij zou kunnen komen. VACANTIE! DENKT AAN DINSDAG, 8 AUGUSTUS 11)39 HILVERSUM I 1875 i Feestviering te Berlijn (Van onzen Duitschen correspondent) Het ver-af zitten van huis voelt men niet alle dagen. Maar soms, als het nationale bewustzijn weer eens extra verlevendigd wordt, dan slaakt men toch opeens de ver zuchting: „Wat jammer, dat we zoo veraf zitten!!" Immers, men stelt zich in zijn ver beelding de nationale vreugde voor, welke alom heerscht over de voorspoedige geboor te van ons tweede prinsesje! Wat zullen er veel beschu.ten met oranjemuisjes gesmuld worden, wat zal het druk zijn langs straten en wat zal men zoowel 's morgens als 's avonds benieuwd zijn naar de offi- cieele berichten omtrent den toestand van Moeder en Dochter! Nog geen anderhalf jaar geleden beleef den we deze vreugde bij de voorspoedige geboorte van onze eerste Prinses, die nu als Beatrix al over heel de wereld een be langstelling geniet, waarvan ze zelve nog weinig kan beseffen. We zeggen: over heel de wereld, want men staat versteld over de interesse, die alom ter wereld voor heel ons Koninklijk Huis ook in den huidigen tijd van politieke spanning betoond wordt. Wij zouden daar menig leerrijk staaltje van kunnen vertellen, maar discretie geeft in zulke gevallen veelal den doorslag. Het frappeerde ons speciaal de laatste weken, hoe ook in toonaangevende nationaal-socia- listische kringen met eerlijke belangstel ling geinformeerd werd naar het welbe vinden van Prinses Juliana en nu het heuglijk feit werkelijkheid geworden is, worden we van Duitsche zijde op spontane wijze gelukgewenscht. Jammer genoeg is de kans niet zeer groot, dat er in de eerstvolgende dagen een viering kan plaats vinden in de Bauch- strasse, want Jhr. van Haersma de With bevindt zich op 't oogenblik voor familie aangelegenheden in ons land. Wel zullen „Nederland en Oranje" en „Hollandia" Maandagavond te half 9 in den Zoölogi- schen Garten een gemeenschappelijk feest organiseeren, waar baron van Boetzelaar van Dubbeldam als plaatsvervanger van den gezant het woord zal voeren. Zoo zal de geheele Nederlandsche kolonie te Berlijn dan toch in de gelegenheid gesteld worden, om de geboorte onzer tweede Prinses te vieren en 'bij den aanhef van het tweede couplet van onze. nationale hymne „Mijn schilt ende betrouwen syt Gij 0 God., mijn Fleer!" zullen wij eendrachtig bidden voor het welzijn van heel ons Koninklijk Huis! Berlijn, 6 Augustus 1939. HILVERSUM II. 301,5 M. ICRO-I l.'BOidlnr. 8.00 Gramofoonmuzriek (ca. 8.15 Berichten), 0.30 Gezongen H. Mis. 10.30 GraoioJ'c-enmuz,, 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoontnuzlcir, 1.15 John Kristel enzijn TroubnO - urs. 2.0C Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmmaiek 4.M John Kristel en zijn Troubadour*. 5.45 Feli citaties. G.05 KRO-Kamerorkest (opn.) (ca. 6.3-0 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Cause rle „Handwerk en machine in d-: pnram»iv: tiek'\ 7.35 Musica Cathollca. 8 0-, Berle>r<,-«j ANP, mededeellngon. 8 15 Haar lom se he Or-| Menschensmokkelarij in België Opwinding te Zeebrugge De Belgische vreerndelingïnpo'.itie Knocke had dezer dagen twee vreemdelin gen, wier papieren niet. in orde waren, aan gehouden. Zij vernam bij het ingest el :c onderzoek, dat een aantal buitenlanders zou trachten clandestien België binnen te komen, door in de haiven van Zeebrugge te landen. De politie aldaar werd gewaar schuwd en met behulp van douanebeambten werd een val opgesteld. Toen het vaartuigje aan wal kwam, wer den alle opvarenden, een twaalftal aange houden. Een hunner wist zidh echter los te rukken, greep een rijwiel en reed pijlsnel weg, achtervolgd door agenten en douane beambten. Toen de man bijna achterhaald was, trok hij een revolver en loste talrijke schoten, die geen van alle doel troffen. Een der douanebeambten raakte den vluchteling niet oen revolverschot, zoodat hij zijn vlucht poging moest opgeven. Hij is licht gewond naar het ziekenhuis te Brugge overgebracht. Alle anderen, die uit België uitgewezen waren, zijn in de gevangenis te Brugge óp- gesloten en ter beschikking van den procu reur-generaal gesteld, die deze zaak nader /.al onderzoeken. GEMENGD NIEUWS DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD AMERSFOORT, 7 Aug. Op den Soestdij kerstraatweg, ter hoogte van hotel Birkho- ven, is Zaterdag de 60-jarige wielrijdster mej. van Beek uit Amersfoort, bij het ov steken van den weg door een vrachtauto aangereden en onmiddellijk gedood, stoffelijk overschot is naar „De Lichten berg" overgebracht. 1,4 M. AVRO-r«t.; 8.00 Orgelspel. 8 ia Berichten. 8.17 Gramofoonmuaiek. 10.00 Mor- -Üding:. 10.15 Gramofoon) ncis 1 Voor de ble. 11.00 Cï reldbeeld1'. 11.10 Huishoudelijke wenkenj 11.35 Francis Keths ensemble. 12.15 lier);!-.-! ten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.00 Interview] 1.05 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Gramo4 foontouz. 2.00 Causerie over Dr Jan Pieter He (Je. 2.30 Jetty Cantors ensemb!) (3.15—3.4, Gramofoonmuziiek). 4.30 Kinderkoor. 5.0'j Kinderhalfuur. 5.30 De Romance) en soliste, 6.28 Ber. 6.30 Causerie .Heit p uk es rond i heelal: 2. Wiskundige fantasle-; i of werke lijkheid". 7.00 AVRO-Dance-Band 7.30 PJan>- voordracht. 8.00 Berichten ANP. rad<o-jour« idedeelingen. 8.20 Causerie De be wegelijke 9 3-0 R.adiotc kest solist L. H. Perquin O.P. 00 Vervolg 0 Rococo-octet (opn.) 0.45 Gra» ek. 10.30 Berichten ANP. 10 40— 11.20 Grann.muziek. ll.Bfl 12.00 Gr) DROITWICH 1500 2.50 orkest. 3.50 orgel. 4.20 piano. -l.SC-f mofoon. 7.05 orgel. 7.20 orkest. 10.50 orgelj RADIOPARIS 104S M. 9.00 en 9.30 Gram.im!-! dek. 12.35 zang. 1.10, 1.45, 2 35 en 3.30 Kra- nofoon. 3.50 viool. 4.05 en 4.35 gra.noïocn, 1.40 zang. 4.55 en 5.25 gramofoon 5.35 pl?.no,| 35 zang. 6 50 plano. 7.20 orkest. 8,20 «ra«[ i 7.20 gramof.j m 1.30 orkest,, muziek. 1 30—2.20, 5.207.05 8.20 en9.2-0 orkest. 10.3011.2 4S4 M.: 12.20'gramofoon, 12.50 1.502.20 gramofoon. 5.20 6 35 en 7.35 gramofoon. 8.20 c phonieconoert. Zoogenaamde cocaïne en morphine te koop aangeboden MIDDELBURG, 7 Aug. In de laatsten tijd kwamen de recherche te Middelburg verschillende geruchten ter o?re, als zou een drietal inwoners, t.w. T. W. J. K., T. V, C. M., zich bezighouden met het verhan delen van waardelooze rommel, welke zij" als morphine en cocaïne aan den man' brachten. Een nauwkeurig onderzoek heelt j aan het licht gebracht, dat zij bij voorkeur personen uitzochten, die absoluut geen ver stand van verdoovende middelen hadden en ter goeder naam en faam bekend slaan* zoodat zij voor geen geld ter wereld be kendheid aan het feit, dat zij 2;ch met de» zen handel inlieten, wilden geven. 'Al mocht hun dan ook later blijken, dat zijn voor duizenden guldens varen op ges» licht, de „handelaars" vertrouwden er op, dat geen aangifte zou worden gedaan, Daarbij deden de verdachten bij den koop altijd zeer voorzichtig en g I ümzinnig-, rdoor zij bij de bonafide koopers deii indruk verwekten, dat zij zich aan straf bare handelingen schuldig maakten. Zij vroegen voor een kilogram cocaïne den prijs van 1200 gulden, doch gaven de verze kering, dat bij v-erkoop zeker 800 guided winst kon worden gemaakt, Zelfs is de slachtoffers enkele malen aangeboden voon een nieuwen kooper te zullen zorgen. Da recherche heeft, ondanks de groote moei lijkheden, welke zij ondervond, een einde aan deze praktijken kunnen maken en is overgegaan tot de arrestatie van het drie tal. Zij zijn in het huis van bewaring ta Middelburg opgesloten. He onderzoek wordt voortgezet. Botsing door te laat pass< eren Een doode, twee gewonden BRUMMEN, 7 Aug. Op den rijksstraat weg nabij Reenderen, gemeente Brum men, is een verkeersongeval gebeurd met doodelijken afloop. Komende uit Zutfen, trachtte een personenauto, bestuurd doos den heer J. V. uit Brammen, .-en bus van' de Geldersche Tramweg-Maatschappij te passeeren. Uit tegenovergestelde richting naderde juist een trailer. Een botsing was onvemiijdelijk. De trailer greep de perso» nenauto in de flank, waardoor deze slipte èn tusschen de boomen door, via een heg in het langs den weg gelegen weiland te recht kwam. De auto werd totaal vernield, terwijl de drie inzittenden er uit geslingerd werden. De 19-jarige A. B. uit Doetinchera had dusdanige verwondingen opgelooper, dat doktershulp niet meer kon baton. Hij overleed kort na het ongeluk. De beide an dere inzittenden kregen slechts lichte ver wondingen. l een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V15SCHER. (25 Daar was eenige dagen geleden een monnik door Monterey gereisd, die zijn opwachting kwam maken bij den bisschop. Het was nu bijna een jaar geleden dat die overval had plaats gevonden. De monnik was naar Los Angeles geweest en had 'daar vele maanden vertoefd in een klooster. Hij woonde echter in Santa Vero dat ver in het Zuiden lag. Toen hij vandaar naar het Noorden was gereisd om zijn opdracht te vervullen, was hij niet door Monterey gekomen, doch op zijn terugreis wilde hij niet nalaten, zijn hoogen superieur te be groeten. Als vanzelf kwam het gesprek op de toenemende onvei ligheid in het land door het optreden van de stroopende benden. „Ik ben er op mijn heenreis goed afgekomen. Wij reisden (met ons drieën, zonder aan gevaar te denken, en waren geheel ongewapend, toen er plotseling een vijftal ruiters op ons aan kwam rijden, wier bedreigingen niet veel goeds [yoorsgelden, De voorste scheen een vrij voornaam heer te zijn. Hij was tenminste gekleed alsof hij naar een feest ging.'' „Hoe zag hij er uit?" vroeg de bisschop, hem in de rede vallend. „Een kerel van misschien even in de twintig, knap gezicht. Een halfbloed. Hij had brutale oogen en zijn manier van spreken was godslasterlijk. De ééne vloek na de andere." „Hebt ge zijn naam hooren noemen?" vroeg de bisschop. „Het is lang geleden, Monseigneur, en in namen ben ik nooit sterk geweest, behalve in die van onze gezegende Heiligen, maar een van die kerels heette Fernandez, en die voorname ruiter heette zooiets van Casquez of Vasquez". „Uw mededeeling is van het grootste belang, padre", ver klaarde de bisschop. „Misschien heeft uw bericht als goed gevolg, dat wij een misdadiger kunnen ontmaskeren; maar vertel mij eerst wat ze u hebben gedaan.'' „Niets, Monseigneur", was het antwoord. „Ze scholden en vloekten en dreigden met hun geweren als we niet stil hielden, maar we deden het terstond. Ik heb eerlijk verteld dat ik een arme monnik was en dat er niets bij ons te halen viel. Toen hebben ze ons bespot en nog eens uitgescholden, en daarna mochten Wij verder." Deze mededeelingen waren ongetwijfeld van groot belang. Nu waren er meer getuigen, die konden verklaren dat de Vasquez bij den overval was geweest. Allereerst had John Vancouver hem gezien op de plaats zelf, vervolgens kapitein don Carlos, de oude Indiaan. Deze had hem geheel alleen zien rijden daar ergens in de omge ving. Maar .don Carlos was onvindbaar. Spoorloos ver dwenen. En nu waren er deze monnik en zijn twee bedienden die de Vasquez en zijn bende tezamen gezien hadden. Juist op den dag van den overval zooals het bleek uit de nadere gegevens en vlak bij de plek waar de overval had plaats gehad. Daarbij kwam nog, hetgeen de monnik zich later herinner de, dat plotseling een van de bandieten had uitgeroepen: „Laat deze magere boul maar schieten, Senor. Zie eens daar ginds, daar komt wat anders aan!" En de monnik had duidelijk het kraken van wielen ge hoord. Dat was van den naderenden reiswagen. Toen hadden ze plotseling den teugel gewend en waren twee verschillende kanten uitgegaan, de hoofdman links, de andere rechts. „Tot straks!" had hij geroepen. „Pak maar flink aan en schiet goed raak. maar zorg dat de jonge dame geen leed geschiedt." De Sheriff, aan wien dit alles terstond werd gerappor teerd, overlegde met don Mariano de Veja, en zij meenden dat er al reden bestond om het onderzoek opnieuw te openen, en naar het speelhuis van don de Vasquez te gaan en dezen te arresteeren. Hij zou wel heel handig moeten zijn wanneer het hem gelukte, opnieuw zulk een fraaie comedie te spelen als hij de vorige maal had gedaan. Daar men op tegenstand bedacht moest zijn nam de Sheriff een tiental mannen mee, behalve den monnik en zijn twee bedienden. Don de Vasquez was reeds, van, te yoren onderricht door zijn verspieders, over wat hem wachtte. Hij was thuis ge-4 bleven, overtuigd dat hij zich er wel weer uit zou redden. Zijn gewonde hand zat nog wel in verband, doch begon goed te genezen. Mokkend en vloekend zag hij door het raam van zijn kroeg de mannen van het gerecht naderen. Er zouden nu kloeke maatregelen worder- genomen, Oogenblikkelijk nadat de monnik en zijn bedienden don de Vasquez hadden herkend, zou deze worden gearresteerd en meegenomen worden als verdachte, naar Monterey. Toen de bandiet den monnik zag, begreep hij met zi gewone sluwheid dat zijn zaak verloren was. Alleen leugen en brutaal optreden konden hem nog helpen. De mannen stegen af, bonden hun paarden vas en traden I binnen met de pistolen in de hand. Achter den Sheriff liep de monnik met zijn beide bedienden, „Heeft deze man u aangehouden?" vroeg de Sheriff. „Hij was het bslist!" verklaarden ze een voor een. „Dan, don de Vasquez!" sprak de Sheriff ernstig, en trad naar voren om hem de hand op den schouder t leggen -• „in naam der wet arresteer ik u. Ge moet voor het gerecht verschijnen in Monterey." De bandiet verbleekte van schrik en woede. „Waarvan word ik beschuldigd?" brulde hij „Dat zult u ginds vernemen. U gaat mee! f innen doet hem de boden aan." Twee politiedienaren traden naar voren en vilden zij':: polsen grijpen. (Wore vervolgd)],

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 4