KLAARHEID EN WAARHEID! VLAGGEN Chateau Paulet ZAT, r DAG 5 AUGUSTUS 1939 fc DERDE BLAD PAG. g De va j, welke naar de oplossing van de hu'dic kabinetscrisis kan leiden, had aanvankelijk een normaal tracé. Het be ginpunt was de eerste ontmoeting van het nog zeer jeugdige Kabinet met de Kamer; toen kwam het conflict met de meerder heid der v lksvertegenwoordiging; vervol gens de parlementaire consekwentie van de motie van afkeuring: het aangevraagde ontsla 1 en het verzoek der Koningin om de kxDpende zaken af t^ doen. Dat was het eerste weggedeelte. Toen begon de bouw van de tweede helft van het project: de fractie-voorzitters en de ambtelijke adviseurs werden uitgenoodigd om H.M. van raad te dienen. Die advie zen zijn cïeim en blijven dat. Doch nie mand verkeert in twijfel over de hoofd zaak. allen zullen het daarover eens ge- weest iij.i dat thans aan een prominente figuur der R.K. Staatspartij de opdracht tot de /orming van een Kabinet behoorde te worden egeven. Dat is geheel in over eenstem met de constitutioneele usance. Het va- ook niet in strijd met. maar overeenkom ;ti? artikel 77 der Grondwet: want de K ain9in benoemt en ontslaat de heefden der departementen, doch de mi- nisters zijn verantwoordelijk. Het zou dan ook h niemand verbazing hebben ge wei f als een voorman der oppositie, ir casu. een Roomsch-Katholiek staatsman tot die eervolle taak geroepen was. Nu gebeurde echter iets, dat bevreemd de Zeer duidelijk betoogde de R.K. pers, iets later pesteund door andere bladen, dat de for ateur eerst moest pogen een „na tic naai Kabinet te vormen. Want in deze moeilijke, spannende tijden behoort ons volk één te zijn. Dat klinkt toch een beetje zonderling. Schuilt er cenige overdrijving in, als we be* eren, dat op dit oogenblik Dr Colijn de aangewezen man is om aan het hoofd van een nationaal Kabinet te staan? Wij durven het fe zeggen, want het is de over- heerschende publieke opinie in ons land. De Roomsch-Katholieke fractie heeft echter Dr Colijn teruggewezen. Dat was. parlementai gesproken, haar volste recht. Maar dan moet zij de consekwentie ook aandurven en ze onbeschroomd en onver bloemd aanvaarden. De eerste consekwen tie is deze, lat drie Kamerfracties, Anti revolutionairen, Christelijk-historischen en Liberalen zich tegen de motie-Deckers verklaarden en dus pok tegen een natio- naai-Katinet onder andere leiding. Het tegendeel te beweren zou kinderpraat zijn, Een Kabinetsformateur, uitgenoodigd yolgens de parlementaire usance, kon de eerste étappe, hem door de Roomsch-Ka- tholieke en daarna ook door de roode en rose pers gesuggereerd, gerust overslaan er onmiddellijk aansturen op een meer- drrheidskab iet van genoemde groepen. Kon hij daarbij misschien nog éen paar politiek loslcopende ministers vangen, dan ware hem daarmee geluk te wenschen; doch een nationaal Kabinet kon het nooit worden. Wij waren en zijn nog van meening, «dat de Kamermeerderheid, die zich, vol gens afspraak, onder leiding der Roomsch- Katholieke fractie tegenover het Kabinet- Colijn stelde, dit conflict nadrukkelijk heeft nagestreefd. Welnu, he; geldt ook in de parlemen taire praktijk: wie daden stelt, dient de consekwentie te aanvaarden. speculanten, doch van ons volk op het spel staan In een artikel in de rubriek ..Arbeid en Kapitaal" in de „Volkskrant" werd de in dit citaat aangegeven sociaal-economi sche tegenstelling nog eens verduidelijkt. Men moet, zoo werd daarin betoogd, de politieke en religieuse en militaire facto ren even ter zijde laten: Anders zou het wel eens uit kunnen zijn met de sociale, de economische wen schen. verlangens en verwachtingen waarbij de bestrijding der werkloosheid de voornaamste rol speelt. Er zijn, zoo heet het dan verder, maar twee mogelijkheden: waardeert men Ka pitaal hooger dan arbeid öf wil men „weer terug naar de door de feitelijke ont wikkeling volmaakt geloochenstrafte de- flatie-periode van vóór September 1936". „Het Nederlandsche volk blijkt zich helaas van deze tegenstelling niet vol doende bewust, terwijl de leidende per sonen en organisaties niet voldoende doen om het daarvan bewust te doen worden. Welk een volmaakt onbeduidende rol speelt het feit, of wij wat meer of minder staatsschuld krijgen tegenover het feit. of wij onze werkloozen aan het werk krijgen? Ziedaar de tegenstelling zoo scherp mogelijk naar voren geschoven en de sa menwerking tusschen Roomsch-Katholie- ken en sociaal-democraten in feite zoo krachtig mogelijk bepleit. Waarom wij hierop zoo de volle dacht vestigen? Willen we Rome van ons afstooten? Ons blad heeft op het tegen deel onvermoeid aangestuurd. Maar het gaat niet op eenerzijds samenwerking te vragen en anderzijds de geschillen op de spits drijven. Op het oogenblik, waarop wij dit schrij ven, weten wij nog niet, hoe de nieuwe Kabinetsformateur een definitieve oplos sing der crisis ten slotte zal kunnen vin den. Wij achten het, politiek gesproken, een riskant bedrijf. En wij houden vol, dat niet een medestander van Dr Colijn, want als zoodanig diende Mr de Geer zich aan, de aangewezen man was om orde in de chaos te scheppen, maar dat de Kamer meerderheid, die Dr Colijn tot heengaan dwong, dit had behooren te doen. Op de nieuwe coalitie rustte de taak om het ijzer te smeden, terwijl het heet was. Of sommige partijen er zich misschien aan zouden branden; of het wapen wellicht ons volksleven zou kwetsen, hadden wij af te wachten. Mocht dit laatste het ge val zijn, dan zou op de roes wel bezinning volgen. Thans nog eens te gaan lijmen en kra: men geeft geen baat. Een noodzakelijke operatie kan tot levensbehoud leiden. Ou&e cn}ttoiicrnc$tl)il^eryenX).Paart(es 3ofmaaitv 100.000 mijl per onderzeeer met Prof. Vening Meinesz Een vlot en interessant boek van Albert Cham bon Geschiedenis van de zwaarte krachtmetingen en van den onderzee-dienst Er is echter meer. Nog geen twee maanden geleden werd ïn de Roomsoh-Katholieke pers met in stemming hernnerd aan een uitspraak van de „Limburger Koerier", welke aldus luidde: „De Roomschen zijn veertig jaar anti-socialistisch opgevoed en de R.K. Staatspartij zou een plotselinge koers verandering niet kunnen verdragen". Van socialistische zijde toonde men be grip voor deze mentaliteit, want de hoofd redacteur van de roode pers schreef in het jongste Gedenkboek: „Wij ontkennen niet, dat het groote verschil in geestelijke achtergrond moei lijkheden zou kunnen baren; ook onzer- zijds is juist hierom het enthousiasme voor een regeeringsverbond met de Staatspartij liefst samen met ande ren! niet onverdeeld". En nog maar pas achtte de „Residen tiebode" het samengaan van Roomsch- rood een ..ramp" voor het land. Doch ondanks al deze verzekeringen scheen men, om het vijfde Kabinet-Colijn te verdringen, over alle bezwaren te wil- !;n heenstappen. En, duidelijker dan ooit begon zoo moest althans de indruk zijn de Roomsch-Kath. pers in te zien, dat men op economisch-sociaal gebied toch mijlen ver af staat van de conservatieve ami-revolutionairen. Hoe kon anders de Maasbode" schrijven: Hij, Dr Colijn, heeft het met zijn po sitie ab leider der anti-revolutionaire partij vereenigbaar geacht, ons land uit te leveren aan de economie en de ideo logie der liberalen. Hij, en niemand an ders heeft moedwillig den band doorge sneden met het katholieke deel der natie''. Anderen gingen, principieel gesproken, nog verder, fn een ander blad werd met instemming herinnerd aan wat de voorzit ter van het R.K. werkliedenverbond on langs zei; „Wij interesseeren ons voor de op lossing van de kabinets-crisis, omdat de belangen, niet van wat financiers en Er is over de reizen van onze onderzee booten, gemaakt in verband met zwaarte krachtmetingen, reeds vrij veel geschreven. Toen we dan ook van het Comité „Onze Marine" te Den Helder het boek ontvingen, waarvan de titel hierboven staat, was onze eerste gedachte: alwéér een boek over de reizen van onze onderzeeërs? Maar nu we het gelezen hébben, heeft die eerste gedachte plaats gemaakt voor een andere meening, namelijk deze, dat geen van de boeken, tot nu toe op dit gebied verschenen, het haalt bij de pennevrucht van Albert Cham- fa o n, den bekenden Marine-journalist. Interieur van een Nederlandsche on derzeeboot. maken, 200 dagen zonder een begeleidend schip. Toch was dat een prestatie, die waard is in de herinnering bewaard te blijven. Voor dien tijd was er immers nog nooit één onder zeeboot geweest, die zoohi groote reis onge- convoyeerd gemaakt had. Och, het zou wel gaan, zoo meende men. als men maar langs de kusten voer, van de eene haven naar de andere. Maar dwars over den Oceaan, om zwaarteki-achtmetingen en loodingen te ver richten, het was onbestaanbaar, zoo meenden de experts in binnen- en buitenland. Want het gerucht van dit stoute waagstuk drong al heel gauw door tot de Marine-menschen an andere landen. De Hollanders zijn echter vele eeuwen lang en zeevarend volk bij uitnemendheid ge weest en dat was de reden, dat men tenslotte de knoop doorhakte, en zeide: wij gaan. Ze zijn gegaan, 32 opvarenden op een scheepje van 67 meter lang en ze hebben het er best ifgebracht! Maar dat het geen kinderspel yas, dat blijkt wel uit het boeiende relaas, dat Chambon laat vertellen door den ook uit In „100.000 mijl per onderzeeboot" wordt op een heel vlotte wijze verteld van het i prachtige werk, dat onze Marine in samen- i f!'" werS matroos Vander- werking met prof. Vening Meinesz verricht le bovendien ftLG. FRIESCHE LEVENSVERZ. MY LEEUWARDEN - BURMAN1AHUIS GROOT NOORDHCLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS BEIDER GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN op het gebied van de zwaartekrachtmetingen op de oceanen. Het lijkt zoo eenvoudig. Je stapt maar in een onderzeeboot, je vaart een eind den Oceaan op, daar duik j.e enkele tientallen meters onder de oppervlakte en dan doen de toestellen de rest wel. Kinder spel, nietwaar? Maar zoo eenvoudig is het niet. Chambon vertelt daarvan. Velen zullen het misschien al vergeten zijn, dat in 1926. op 27 Mei om precies te zijn, de K XIII uit Den Helder vertrok om een wereldreis te De Amerikaansche onderzeeboot „S 48" met prof. Vening Meinesz en zijn Am. collega Harry Hess op de onderbrug. duidelijke uiteenzet ting geeft van de historie van de zwaarte krachtmetingen door middel wan slingerproe ven. Dit zijn allemaal interessante dingen, die op een prettige wijze verteld worden, zoodat men ze graag leest. Chambon heeft boven dien de verdienste, dat hij over het varen met kennis van zaken weet te vertellen. Hij is geen vreemde op dit terrein. Daarom kan zijn boek, dat door het Comité „Onze Marine" te Den Helder uitgegeven is bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij C. de Boer Jr., Den HelderAmsterdam, er in be langrijke mate toe bijdragen, de belangstel ling voor onze Marine en voor het werk, dat in samenwerking met prol Vening Meinesz verricht wordt, te verlevendigen. Dat be doelt het comité met deze uitgave gelooven, dat succes dan ook niet uit zal De eerste gelukwenschen kwamen uit Indië SOESTDIJK, 5 Aug. Stapels geluk- Wenschtelegrammen stroomen nog steeds op het paleis Soestdijk binnen Wij vernamen, dat de eerste tele grammen, die ten paleize bezorgd zijn een heel pakket afkomstig waren uit Nederlandsch-Indië. Dit is ook verklaarbaar, want toen de blijde mare in Indië bekend werd, was het daar reeds volop dag. Onder deze eerste Indische tele grammen bevinden zich o.a. de ge lukwenschen van den Gouverneur- Generaal. Jhr Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, en van den com mandant zeemacht, vice-admiraal Fervverda. GEEN REVOLUTIONAIRE DAAD Aan het zonderlinge rondschrijven van „Nationaal Herstel" hebben wij niet aandacht besteed. Het is een beetje mal, parlementaire critiek te veroordeelcn met een beroep op Art Ti der Grondwet, dat luidt: „De Koning stelt de minislerieele depar tementen in, benoemt er de hoofden ontslaat die naar welgevallen". Dat „welgevallen" hier heel wat anders is d"an willekeur, zoodat de Kamer en het volk via de pers geen critiek zouden mogen oefenen op het optreden van bepaalde per sonen als ministers, is zóó evident en van zelfsprekend, dat men er geen woord over behoeft te zeggen. Wij zouden hierop niet teruggekomen zijn, indien één onzer lezers ons niet geschre ven had, dat wij, naar zijn meening, de revolutionaire daad der Roomsch-Katho- lieke fractie niet naar waarde hebben ge- geeeeld'. Ons antwoord op dit In zachte termen ven-at verwijt is, dat wij de houding der R.K. fractie o.i. genoegzaam hebben gelaakt, doch dat er o.i. geen reden is om van revo lutionair optreden te spreken. Ten eerste gaat een beroep op art 77 der Grondwet niet op. Want aan art 77 gaat art. 55 vooraf en daarin leest men: Koning is onschendbaar; de Ministers zijn verantwoordelijk". Dit be teekent heel een voudig: de Ministers zijn verantwoordelijk en verantwoording schuldig aan de Staten- Generaal voor elke regeeringsdaad, Welke zij met hun contra seign (mede-onderteeke- ning) voor hun rekening nemen; dus --«ok voor hun eigen benoeming als Minister, of in casu de Minister-President voor de aanwijzing van zijn ambtgenooten. De Kamer had d'us het volste recht den Minis ter-President en het geheele Kabinet ter verantwoording te roeoen voor hun op treden. Dr Colijn, dit in de tweede plaats, sprak het duidelijk uit, dat hij 't met deze beschou wing volkomen eens was. Juist om de Kamer in de gelegenheid te stellen haar meening oiver zijn Kabinetsformatie te zeg gen, liet hij geen uur verloren gaan om met zijn ambtgenooten in de Tweede Kamer te verschijnen. Dat kon ook zuet anders, want wetten be hooren in „gemeen overleg" tusschen Regee ring en Staten-Generaal tot stand te komen; en hoe zou dat kunnen gebeuren, wanneer de basis voor dat „gemeen overleg" ten eenenmale ontbreekt? In de derde plaats mogen wij opmerken, dat Dr Colijn het staatsrechtelijk volkomen oorbaar achtte om met een motie van wantrouwen te komen. Immers, hij sprak het duidelijk uit: wan neer de Kamer verklaart niet tot samen- bereid te zijn, dan weet ik niet, hoe gauw ik door het klapdeurtje verdwij nen zal. Dezelfde houding nam de minister-presi dent ïn 1935 aan. Toen verzocht hij buiten •erband met eer.ig wetsontwerp mr Aal- berse instant el ijk om te verklaren, of diens fractie nog vertrouwen in de Regeering stelde. Toen mr Aalberse deze vraag ontken nend beantwoordde, bood het Kabinet-Colijn zyn ontslag aan. In de vierde plaats willen we er nog op wijzen, dut staatsrechtelijk gesproken Dr Deokers het Kabinet niet „naar huis stuurde". DiU kan de Kamer niet doen. De motie keurde slechts het optreden Kabinet af. Het Ministerie hèd deze motie naast zich neer kunnen leggen, zooals ook de heer Kersten adviseerde. Men had kun nen w-achten tot de verwerping van de be grooting. Maar Dr Colijn is te parlementai: om dit te doen. Daarom vroeg hij ontslag. Zoo is er dus staatsrechtelijk op de hou ding van de Kamermeerderheid niets aan te merken. Een geheel andere vraag het billijk, verstandig en in het belang van het land was, om thans reeds een conflict to forceercn. D i e vraag hebben wij ontken nend beoordeeld en daarover bestaat tus schen ons en onze lezers geen verschil van gevoelen. De Kabinetscrisis Trekt vandaag minder belangstelling Enkele beschouwingen over de politieke crisis en in verband met de opdracht aan Jhr. de Geer kunnen heden geen plaats vinden. We moeten volstaan met de mede- deeling, dat de Kabinetsformateur gister middag een bezoek heeft gebracht aan Mr Terpstraanti-rev. lid der Tweede Ka mer, die van 1929 tot 1933 minister van Onderwijs is geweest in het derde Kabi net- Ruys. Vanmorgen ontving de Kabinetsforma teur te zijnen huize den demissionairen minister van Defensie, dr J. J. C. van Dijk. Het standpunt der anti-revolutionaire fractie is niet officieel bekend, maar men mag als vanzelfsprekend aannemen, dat geen medewerking verleend zal worden. Het Kamervotum van 27 Juli verspert den weg. Ondanks de zonderlinge verklaring van Mr de Geer houden we dat vol. Gisteravond heeft Dr J. v. d. Tempel soc.-dem. lid der Tweede Kamer weer an derhalf uur met Jhr de Geer gesproken en daarna heeft hij zich weer naar den frac tieleider, Ir Albarda, begeven. Dit wijst er o.i. op, dat de heer v. d. Tempel in beginsel niet ongenegen is deel van het komende Kabinet-de Geer uit te maken, doch dat er eerst eenige moeilijk heden opgeruimd moeten worden. Mr. de Geer heeft noch voor het in overweging nemen van de opdracht, noch thans (voor zoover bekend) met Roomsch- Katholieke politici gesproken. Blijkbaar is hij van hun medewerking zoozeer over tuigd, dat hij eerst met de „lastige" par tijen een accoord hoopt te treffen. Volledig succes kunnen we daarbij niet verzekeren en ook niet toewenschen. Het spijt ons, dat noch aan Dr Deckers, noch aan Mr van Schaik een opdracht is verleend. De geboorte van de Prinses Een origineele gelukwensch Onze speciale verslaggever te Soestdijk telefoneerde ons nog: In den loop van den morgen kwamen zeer vele gelukwenschen op het paleis binnen, per brief en per telegram. Bloemstukken werden bezorgd, en het was een af en aan- loopen van bezorgers van felicitaties. Een heel origineele gelukwensch bereikte het Prinselijk Paar op de volgende wijze. De postdüïvenvereeniging Pool Baarn had ccn duif gestationeerd te Bussum en de post- duivenvereeniging „De blauwe duif" te Bus sum had een duif gestationeerd in Baarn. Toen vanmorgen het bericht van de ge boorte bekend was, werd de duif van Baarn losgelaten. In zes minuten tijd was de duif te Bussum gearriveerd en de postduiven vereniging aldaar stelde burgemeester Iernhout van de aankomst van de ouif in kennis. Daarop werd in een zilveren buisje een op dun vloeipapier getikte geluk wensch gesloten, en aan den poot van den Baarnschen postduif bevestigd, welke daar op werd losgelaten. In zes minuten tijd had ook deze duif de vlucht volbracht In Baarn werd de ouif in een rood-wit-blauw geschil derd mandje met oranje strikjes overhan digd. De gemeente Soest organiseerde vandaag verschillende feestelijkheden. Om kwart over elf was er een kranslegging voor het monu ment van wijlen Koningin Emma, vanwege de Vereeniging „Soest Vooruit". Om half twaalf vond een carillonbespeling plaats door den heer J. Vincent, beiaardier te Am sterdam op een klokkenspel c.at voor het monument geplaatst was. Voor vanmiddag staat een jcugddefilé en voor vanavond een défilé van vereenigingen op het program, De drukte in hotel Trier Nadat in de vroege morgenuren de drukte van den nacht geluwd was. omdat zoowel de telefonisten als de journalisten gingen uit rusten van c.e vermoeienissen van den nacht werd het tusschen tien en elf uur zeer druk. De telefoonbellen rinkeldën onophoudelijk, en zeer vele gesprekken werden aangevragd. Hoe druk 't vannacht geweest is kan blijken uit het feit, dat er in twee uur tijd niet min der dan 78 telefoongesprekken werden afge wikkeld, waaronder twaalf inter nationale, onder andere met Londen, Parijs. Berlijn en ook vanochtend vlogen de gesprekken over de lijnen met binnen- en buitenland. De geboorte-aangifte Naar op dit oogenblik bekend is, zal de geboorteaangifte Maandag ten Paleize plaats vinden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD Te Benthem. vlak bij de Nederlandsche grens, hebben zich bij boringen exploisies voorgedaan. Bij Ede heeft een ernstige botsing plaats gehad, waarbij drie personen zwaar- en twee licht gewond werden. Het eeuwfeest van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Het laatste deel van het nieuwe kanaal tusschen Utrecht en den Vaartschen Rijn is gisteren in gebruik genomen. Chamberlain over Ttngelands gebonden-i heid in Europa in verband met de Chi-t neesche problemen. Fransche militaire missie te Londen aangekomen. Te Danzig is een waarschuwende Pool-! sche nota overhandigd. REGEN OF ONWEERSBUIEN Weerverwachting voor het geheele land: Enkele plaatselijke regen of on weersbuien, voornamelijk in den namid dag en avond. Hier en daar ochtend nevel, overdag wisselend bewolkt Vrij warm weer. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van 's avonds 3 tot 's avonds 4 Augustus is in het midden wan het land! de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 758.4. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 18.0 C. 6 Aug. Zon op 5.28 uur, onder 8.43 uur 6 Aug. Maan op nm. 10,45 u. ond. vm. 12.04 U 7 Aug. Zon op 5,30 uur. onder 8,41 uur 7 Aug. Maan op nm. 11,12 u. ond. nm. 1,11 FIETSERS LICHT OP 6 Aug. Van 's)av. 9,13 u. tot 'smorg. 5,00 U 7 Aug. Van 's av. 9,11 u. tot 'smorg. 5,01 u In alle maten (NederL Fabrikaat) STAN DAARDVLAG compleet met stok en bevestigingsplaat Franco hals geleverd ORANJE ROOD-WIT-BLAUW N.V. HANDELSCOMPAGNIE, R'dam BOOMPJES 65 Tel.24200 (5 lijnen) De journalisten vlogen direct na het bekend worden van hun kamers en bestormden de telefooncellen om het bericht aan de redactie door te kun nen geven. Stormschadeverzekering STORMSCHADE-VERZEKERING l Een specialiteit op het gebied van Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVAlüM" te Amsterdam. Spuistraat 219/21, Tel. S562G Vraagt eens een prospeclus nnn! VOLE N DA M HOTEL „VAN DIEPEN" Telef. 203 Aan de Haven MET TERRAS en groote Parkeerplaats -► GOEDE KEUKEN <- Dagschotels 0.90. Lunch 1.50 Ruim de helft van Tsjoengking verwoest TOKIO, 5 Aug. (Domei). Zaterdagmorgen heeft de Japansche luchtmacht opnieuw den zetel der Kwo-min-tang. Tsjoengking. met bommen bestookt, met name de Clii- neesche regeeringsgebouwen en de militaire werken. Dit is de dertiende aanval op Tsjoengking cn meer dan do helft van do stad is thans volkomen verwoest. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN OLDEBROEK. 5 Aug. De 19-jarige onge huwde timmermanszoon W. van Valk Azn., die Maandagavond j.l. alhier door een M acht auto werd aangereden en o.a. een schedel- basis-fractuur opliep, is gisteravond in het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle zonder tot be wustzijn te zijn gekomen «an de gevolgen van dit ongeval overleden. Cognac Generaal Agent ANHRg KERblfcNb f.ib kOTft TSL3I6ÖO fllJKS-TEWOON STDOOMCND VAAM UAK EN KOUD WATER OP ALLE KAMERS badkamer -f-q-

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9