rötfiO» KERK EN ZENDING ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk Vijftiende Zitting. Na opening en gebsd, worden de notulen der laatste zitting vastgesteld. Aanvulling der agenda heeft Voorlezing wordt gedaan van het afschrift van een besluit van een Synotdlus Contracta in zake hooger beroep, ingesteld door J. P. Haanschoten van een besluit van hel Prov. kerkbestuur van Gelderland; eveneens van een besluit van een Synod'us Contracta inzake het hooger beroep, ingesteld door Ds. H. J. Pijn acker Hordijk van een besluit van het Prov. kerkbestuur van Fries land; eveneens van een beslissing van een Synodus Contracta in zake een geschil tus- schen de ringen den Bommel en Gorinchem. Voortgezet wordt de bespreking, verband houdend met de benoeming van een secre taris. Besloten wordt, wanneer deze een belangrijk stuk der zitting in beslag zal nemen, de behandeling van het reorga- nisatievraagstuk uit te stéllen tot een volgende zitting. Benoemiaf ran des secretaris De salaris-* en pensioenregeling van den ts benoemen secretaris wordt vastgesteld. Tot stemming overgaande, wordt uit de voorgedragen personen benoemd tot secretaris Ds. K. H. E. Gravemeijer, Herv. pred. te 's-Gravenhage. Opzicht en tucht Daarna krijgt namens de Commissie voor de Nieuwe Wetsvoorstellen het woord Ds. Boons tra, om rapport uit te brengen over het voorstel van Ds. N. H. Kuiperi van Acquoi, om aan ert. 17 al. 1 van het Regl. voor kerkel. opzicht en tucht toe te voegen: „of adviseerend lid of secundus lid." De bedoeling is het verbcd, dat, wie in eenige zaak als lid van een kerkelijk bestuur ge handeld of tot het besluit de uitspraak en de beslissing heeft medegewerkt, in geen hooger bestuur van dezelfde zaak mag kennis nemen, ook uit te breiden over de adviseerende of secundi-leden van een bestuur. De commissie oordeelt, dat genoemde invoeging ten op zichte van secundi-leden onnoodig is, daar doze, een lid' vervangend, optreden als lid- Ten 'opzichte van adviseerende leden acht zt de toevoeging wel gewenscht, daar behalve de secretaris van een Prov. kerkbestuur, buiten de leden van dat bestuur benoemd (voor wie een dergelijke bepaling is ge maakt) ook de consulent hieronder kan vallen. Bij aanneming van deze wijziging, kan al. 2 van dat artikel (over gemelden secretaris handelend) vervallen. Zij stelt dus voor al. 1 te lezen: „Wie in eenige zaak als lid van het kerkelijk bestuur of als advi seerend liden al. 2 te schrappen, De vergadering gaat hiermee accoord. Voorkoming van gedingen Namens de Commissie van de Considera- tiën rapporteert Dr. Oorthuys over de invoeging van een nieuw hoofdstuk betref- 'lende voorkoming of bijlegging van gcdm gen, in het Regl. voor kerkel. opzicht en tucht. De bedoeling van dit voorstel is ge dingen voor den burgerlijken rechter te voorkomen of te beëindigen, waarin ke;. lijke instanties of ambtsdragers als zoodanig partij zouden zijn. t Treffende der conside- ratiën is, dat ze zoo radicaal zijn, voor of tegen. Slechts een enkele dubieert. De groote meerderheid der Prov. kerkbesturen advi seert vóór aanneming van dit hoofdstuk; de overgroote meerderheid der class, vergade ringen tegen. De bedoeling wordt algemeen toegejuicht. Echter wordt tegen de eenzijdige samenstelling van en het overwicht van kerkvoogden in den Bemiddelingsraad. be zwaar gemaakt. Van deze poging wordt weinig effect verwacht, wgnneer niet eerst de kwestie Bestuur-Beheer tot een afdoende oplossing wordt gebracht. Bestuur en beheer De commissie, van oordeel dat de kwestie Bestuur en Beheer tot een afdoende oplos sing moet worden gebracht, maar eveneens van oordeel, dat deze poging tot bemiddeling een gezegende uitwerking hebben kan. omdat hier geen recht wordt ontnomen, maar gehandeld wordt overeenkomstig der plicht der liefde, dat op het erf der Christelijke kerk van de zijde der pre dikanten, de eerste stap wordt gedaan om procedures te voorkomen, stelt voor in art. 8-9 2e te lezen: De bemidde lingsraad telt 10 leden; en onder 3e de leden worden benoemd:in dier voege, dat de Prov. kerkbesturen en de Commissie tot de zaken der Waalsche kerken uit hun ressort elk één lid, het Algem. College van Toezicht alsmede de Vereen, v. Kerkvoogden elk vier (in pl. v. vijf) leden daartoe voordragen; in art. 90 2e achter: „wijstuit den raad 3 leden aan" in te voegen: „waarvan tenminste één dienstdoend predikant behoort te zijn en onder 3e na de woorden „kenbaar maken" in te voegen: „zij hebben het recht een door hen niet gewenscht lid uit de bemiddelings commissie te weren", en het aldus veranderd ontwerp definitief vast te stellen, en aan de hoofdelijke stemming van de leden der Prov. kerkbesturen en der Waalsche commissie te onderwerpen. De Bemiddelingsraad Een zeer geanimeerde discussie wordt ge voerd, waarbij gewezen wordt op de stem ming, die tegen dit ontwerp is gemaakt; op het misverstand, dat bij velen heerschte. Veel predikanten zullen blij zijn wanneer er een Bemiddelingsraad is, waar zij in een dergelijk geval kunnen aankloppen. Door de bemiddeling in te roepen is hun positie moreel veel sterker geworden, terwijl een kerkvoogdij die zou weigeren mee te werken, daardoor opziehzelf al haar positie verzwakt. Aan het recht van predikanten wordt niet te kort gedaan, daar zij alzoo het reoht behou den tot een procedure de toevlucht te nemen. Het mooie is juist dat de predikanten de Christelijke gedachte in toepassing zullen brengen, even de uitoefening van hun recht te willen opschorten. In stemming gebracht, wordt de conclusie met 15 te yen 4 stemmen aangenomen. Ds. Stelma rapporteert vervolgens over de verslagen der kerkvisitatie van Zeeland Met belangstelling wordt kennis genomen van dit rapport. Namens de Commissie ad hoe leest Prof. Korff de eindredactie voor van de wijziging van art. 16 v. h. Regl. op het Hooger Onder wijs, die met dank wondt aanvaard. Daarna sluiting der zitting. GERIEF. KERKEN Aangenomen: Naar Naaldwijk (2e pred. pl.), Dr. J. L. Koole te Vreeland. Naar Lutten a. d. Dedemsvaart, F. A. Hofman te Waarder. GEREF. KERKEN IN H.V. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor lerseke, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. HULPPREDIKER Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te En schedé is benoemd (voornamelijk voor het Evangelisat ewerk) cand. W. W ij m Leeuwarden. GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN Het Zendingsrapport Weer zijn drie rapporten voor de Syncde van Sneek verschenen. Allereerst het lijvig rapport inzake de Zending, vergezeld' var voorstel tot algemeene herziening der Zen dingsorde. Het Zendingsrapport bevat de verslagen der Zendende Kerken, van de Geref. Kerken in Ned. Inddë, ever de oplei dingsscholen, Zendingsblad en Zendingska- Iqpder. het Zendingsbureaoi, de zaak-Ds. K. van Dijk, Zendingsconsulent, Bijbelvertaling, Zendingshoogleenaar enz. Wat de Zendingsorde van 1902 betreft, merken Deputaten op, dat zij niet meer past bij de tegenwoordige toestanden (er zijn thans tal van geïnstitueerde leerken, vear- eenigd in dassen en samenlevend in syno daal verband met een eigen kerkorde), wes halve deputaten een herziening hebben ont worpen. Zending onder de Joden Voorts is versohenen het Rapport van de Deputaten voor de Zending onder de Joden, behelzende de verslagen van den arbeid, door Ds. J. van Nes Cz., Ds. C. Kapteyn Dz. en Ds. R. Bakker verricht. Verstrooide Gereformeerden Als d'erde ontvingen wij het Rapport in zake de geestelijke bearbeiding der ver strooide Geref. in Ned. Indië. Deputaten klagen zeer over de poovere financieele hulp uit het moederland. CLASSICALE ZENDINGSDAG TE ZEIST De zendingsdag van de classis Utrecht der Geref. Kerken zal Donderdag 10 Aug. a.s. in het Zeisterbosch te Zeist naibij de Boschwacliterswoning worden gehouden on der leiding van Dr. H. Kaajan te Utrecht. In de morgenbij eenkomst zullen het woord voeren de heeren Ds J. C. Gilhuis, Gerei, predikant te Mijdrecht, met het derwerp „Menschen met 'n breeden blik' Ds. G. D. Iiuiper, miss. predikant te Solo, met verlof in Nederland, die zal spreken over: „Zend ng in rust en in haast". In de middagvergadering zullen als spre kers optreden de heeren Ds. A. F. J. P i e- r o n, beroepen miss. predikant voor de zen ding onder de Chineezen op Midden-Java, onderwerp „Een geopende deur"; Ds. W. Schouten, Geref. pred kant te Zuilen, derwerp „De drang tot zending" en Ds. H. v. Au del, idem te Soest, onderwerp: „Het Licht der wereld" De Evangelisatie-muziekvereeniging „Ma- ranatha" zal den zendingsdag opluisteren. Aan dezen zendingsdag gaat ook nu aan den avond van 9 Aug. in de Geref. Kerk aan den Woudenibergschen straatweg te Ze st een bidstond vooraf. Voorganger zal zijn Ds. J. O v e r d u in Geref predikant te Arnhem. De 'bidstond vangt om acht uur aan PROTESTANTSCH WERELDVERBOND De afdeeling Zwitserland is uit het Pro- testantsch Wereldverbond getreden. De bezwaren van de Zwitsersche groep komen hierop neer, dat van den aanvang af de invloed van den Du'tschen „Evange- lischer Bund" te overheerschend was. Bo vendien heeft de Evangelischer Bund zich na de overwinning van het nationaal-so- cialisnie meer en meer in d enst daarvan gesteld, wat blijkt uit aanvallen op ver schillende personen in de D(eutsch) E(van- gel) K(orrespondenz). Het orgaan van het Wereldverbond, de Protestantischer Rund schau, is niet minder eenzijdig en bevoor oordeeld. De Zwitsersche groep hoopt echter eenmaal in internationaal verband terug te ZENDINGSARTS De heer D. Verh agen, Gen. Dir. van het Zendingsziekenhuis te Solo op Java bericht ons, dat hij de twee laatste maan den van zijn verlof Augustus en Septem ber dooilbrengep zal te O o s t v o o r n e, Zw artelaan 41 6 Oct. a.s. hoopt hij van Genua per m.s. „Johan v. Oldenbarncveldt" naar Splo terug te keeren met zijn gezin. THéRèSE NEUMANN Eenige dagen geleden werd in de Duitsche pers het ook door ons vermelde bericht doorgegeven als zou de bekende gestigmati seerde Thérèse Neumann van Konnersreuth overleden zijn. Het bisschoppelijk ord na- riaat van Regens/burg laat nu bekend ma ken, dat dit bericht onjuist is: Thérèse Neu mann is nog in leven. ONDERWIJS W. VLIETSTRA De heer W. Vliet stra, hoofd van de Geref. school voor L.O. en U.L.O. te Bols- ward, heeft 4 Aug. j.l. het onderwijs met pensioen verlaten De heer Vlietstra werd in 1879 te Harlin- gen geboren en ontving zijn opleiding aan de Chr. Normaalschool aldaar. Hij behaalde achtereenvolgens de hoofdacte, de Na-acte en de acten Fransch, Du tsch en Engelsch. Op 18-jarigcn leeftijd ving hij zijn loop haan te Nijkerk op de Veluvve aan en was achtereenvolgens werkzaam aan de Chr scholen te Antwerpen, Dirksland, Scheve- ningen en Amsterdam. In laatstgenoemde plaats arbeidde hij 11 jaar, waarna in 1914 zijn benoeming volgde tot hoofd van de Geref. Muloschoo! te Middelstum. Na een verblijf van ruim 5% jaar vertrok hij naar Bolsward, waar hij nu ruim 19 jaar werk zaam is geweest. De heer Vl ctstra was ook l'eeraar aan do Rijkszuivelschpol en aan de Handelsavond school De Hanze. Hij gaat zich thans-met- terwoon te Séheveningen vestigen. t. Gesl. na voortgezet ex. i er J. Th. Srherpenhul&en. de heei A r n Oidekei*k: Utrecht; B. Roeleveld, Wassenaar; J. A. C. van Rooy, Tilburg; J. F. Rogier. Hillegcrs- berg; A. Everaars, Haarlem; R. Sloots Gro ningen; F. H. Quaedackers, Hoenebroek'en P, Dekker. Meppel. Afgew. 7. Leeuwarden. Geal. de heeren S. Andrln- Wartena; J. Zantema, Warga, R. Schip- hof. Wier. Afgew r d a n H. I. Ambacht; P. H. J. van L inschat en en mej. C M. Stok, R'dam. Co-mm. II. Gesl. C. Verschuien, Capelle a. d. IJssel; J. Mol jr, Alph-en a. d. Rü'nJ. Krug Vikingen; G. E. Visser leerdam. Utrecht. Gesl. de dames M. Kooi}, Bilt- hoven; J. M. C. Vis, Utrecht. Afgew. 5. Zwolle. Gesl. de heer P. J. A. Brummel- huis, Hengelo en Mej. G. H. Heinink, Olden- Hoogduitsch M.O.-A (hulsacte) Den Haag Gesl. Mej. A. Stamhuis, Vlieland en de h-eei J J. Krips, Leeuwarden. Afgew. 7. Fransch M.O. A: Utrecht. Gesl. de dame.! Th. Heerkens Thji-sen. tlaai le u. L. Rijswijk (Z.H.); de heeren J. C. A Bergacker Haarlem; G. Beetstra, Bussum; G. E. Al- biegts, Voorburg (Z.H.) en J. B. G. Assmann Engelsch M.O. Utrecht. Gesl. de dam H. M. de Haan, Heemstede; E. Huet Bussui E. M. Spoorwaker en J. W. van Ri'j, R'dai de heeren J. A. Haalmeijer en \V. J. A. W genaar, A'dam; R. B. D. Powell, Haarlem; Frnnsch L.O. Utrecht. Gesl. de dames C. G. Goudriaan, Ovenschie, H. Hallier, R'dam; C. J. Hansen, den Haag; C. den Hartog; Maar tensdijk; M. C. van Helden, Heemstede, H. W. van Marwijk, Enschede; E. M. J. van Donke laar, Terneuzen: de heeren L. A. de Bruyn, Lelden; J. P. Bult Gameren. A. H. J. Casbe- lijns, Tilburg; fl. v-an Dalf: DaLsen, Leiderdori Ambacht; C. H. Dieker, H-engelo; M. B. Doe diens, W-esterlee; H. Duerink, Zwolle; D. j van Dijk, V-eJip; P. A Eggermont Ginneke en R. Turksma, Wlnsum. Dultsch L.O. Den Haag. Gesl. de dames E. A. M. Akkermans, Berlikum (N. Br.); I Ensohede:"C. J. C. Do.rnbach, A'dam; H. J. 1 A. M. Eliens, Den Bosch; J. W. A. Berfeli de Zeeuw, Berllcum (N.Br.); A. J. M. Wlegei Driel (bij Arnhem); C. C. A. Schippers, Am- hem; A A. C. v. d. Velde. R'dam; de heer H. A Horst-, Drachten; G. Kreuzen, Selh- D. J. Oudenampsen, Laren (Gld), K. J. Vink, Ou,de Pekela; D. C. v. d. Kamp Den Ha' (Ov.); H. H. Koster, Woltcrsu-m'; G. A Ur ba-rg, Vorden; P. Schuiringa, H-arden.berg; J. Smit, Loosduinen; H. C. Vru.gt, Beverwijk; C. J. Huijgen, R'dam; P. H. Kroon, Werken-" Hoogenberk, Uti Tonge, Laren; S. G. de Jong, R'dam; A. A. M, van der Knaap, Delft; O. M. Noordhof. A'dam; G. Huis-bergen Groningen; J. C. Ruitenberg, Werkendam; de heeren M. A. Meeuwse, Rijs wijk; P. L. Ploeger, A'dam; F, J. Dum, Eind hoven, C. Folkersma, Aiblasserdam; J. A. de Wit, Leerdam; H. Zoeteman, Tiel; J. J Adams Deurne, II. A. J. Hesse, Groningen; A. Jager. Appingedam; H. van Leenders, Wittelte; G. H. Llgterlnk, Ernracn, J. van der Molen. Dokkum J. A A. van Poppel Breda; IC, Sprieker, Hau- lo en R. J. Wolthufs, Emmen. lotarlnnt. Den Haag. deel I: Gesl. Met H. Messemaeckes v. d. Graaff, Voorbur ■1 II: C. C. Th. Nauta, Leeuwarden. HARTJES van MIJNHARD! bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep BIJ apothekers en drogisten, kokei 12 st 50 ct doosje 6 st 50 ci TWEE AVONTUURLIJKE ZWEEDSCHE MEISJES Reis door 36 verschillende landen Als in vroeger jaren een avontuurlijke jongen van huis wegliep, werd de politie ingeschakeld 'en bracht deze binnen enkele dagen den globerotter in spe weer thuis te.-wijl de bengel thans met behulp van de radio denzelfden avond zijn vrijheid reeds zou moeten opgeven. Mevr. Listerilc, te Stockholm, zoo vertelt de „Javabode" dreigde ook met de politie toen zij per brief haar beide dochters ein delijk in Finland kon bereiken. Ma<ar deze twee harer veertien kinderen waren het huis uitgegaan met het vaste voornemen een bezoek te brengen aan alle landen der aarde en lieten zich door geen smeekbeden noch dreigementen daarvan afbrengen. De was ampel overwogen en besproken tusschen Liesbeth en Greta en toen de zaak welke zij beheerden, na zeven jaar voldoen de had opgebracht om den tocht te wagen, pakten zij een weekeindkoffertje en een rugzak vol en verlieten den 20sten Mei 1938 het huis, voorgevende, een wandel tocht door Zweden te gaan maken. In zeke ren zin is koning Gustaaf van Zweden me deplichtig aan dit avontuur, daar Z. M. zijn handteekening vóór in het boek plaat- waarin nu reeds S00 handteekeningen staan, bijeengegaard in 36 verschillende landen. Enkele ingewijden zorgden er voor, dat de kranten in Stockholm zich niet eerder mol het geval konden bemoeien voor de jonge vrouwen goed en wel over de grens Finland waren. Daar was het, dat zij de brieven van familie, vrienden en ken en vonden/lie haar allen -bezwoeren liet plan op te geven, dat daarom zoo 'waas was. daar zij geen andere dan haar loedcrtaal spraken noch verstonden. De hoogst noodige Duitsche zinnetjes deden zij onderweg op en zij konden zich daormee behelpen door vrijwel geheel uropa. Was het perste gedeelte van de reis een iverdeeld genot, minder werd dit bij den tocht, door Bulgarije, waar zij gedwongen erden een revolver aan te schaffen en ior Turkije waar dezelfde revolver haar eer werd afgenomen. Moei1 ijk werd ook de reis door Irak en Iran, waar zij onder politiebegeleiding perj INDUSTRIE-TERREINEN GUNSTIG GELEGEN TERREINEN uitsluitend bestemd voor Handel en Industrie. Naar keuze van gegadigden: koop, erfpacht ol huur. autobus moesten reizen, terwijl tot nog toe het traject practisch te voet was afgelegd. Toon eindelijk Calcutta (Britself Indië) was bereikt, werd een der gezusters zoo ziek, dat driemaal een opneming in een zieken huis noodig bleek. Daar was het, dat zij liet noodige Engelsch opdeed en waar de heide Imeisjes besloten ieder liaar eigen weg te gaan, voorloopig. Op geneeskundig advies zag Liesbeth af van den tocht door China en Japan, scheepte zich in naar Singapore en bereikte Batavia, waar zij een dag of .tien geleden, aankwam. In een museum in Finland had zij het adres van een wereldbekende insekten- en vlinderverzamelaarster te Soekaboemi (Ja va) gekregen. Nauwelijks voet aan wal ging zij deze dame bezoeken en beleefde daar een harer meest interessante kennis makingen. Mevr. Walsh, Zwitsersche van geboorte, woont reeds 28 jaar in Ned.-Indië, lieoft de schitterendste verzameling vlin ders en insecten en voorziet verschillende musea in Europa van kostbare exemplaren, ai e zij grootendeels zelf gevangen heeft. De Zweedsche reizigster scheept zich over eenigen tijd in naar Australië, waar zij ha?r zuster hoopt te ontmoeten, waarna zij tezamen verder reizen via Hawaii, naar Amerika, Afrika, ftlle landen, der wereld.... Wanneer zij eenmaal weer in Zweden zijn aangeland, stellen zij zich voor een di'iedeelig boek samen te stellen met her inneringen en indrukken van haar we reldreis. Echtelijke twist te Oss Vrouw zeer ernstig gewond OSS, 5 Aug. In de Vierhoekstraat vond gisteravond een bloedige vechtpartij plaats, waarbij een vrouw zeer ernstig werd ge wond. De arbeider G. J. leefde reeds langen tijd in onmin met zijn vrouw, waardoor meermalen vechtpartijen plaats hadden. Toen J. gisteravond om zeven uur thuis kwam vielen er wederom woorden. J. ont stak zoo in woede, dat hij een broodmes van de tafel greep en daarmede zijn vrouw te lijf ging. De vrouw bukte zich. maar kreeg een diepe snede in het gelaat. Op haar' hulpgeroep schoten verschillende hu ren toe. die de vrouw wisten te ontzetten en de gemeentepolitie waarschuwden. Deze overmande den woesteling en bracht hem over naar het politiebureau, waar hij werd ingesloten. Een ontboden medicus achtte den toe stand der vrouw zeer ernstig. Generaal-majoor W. F. Sillevis verlaat den dienst ARNHEM, 5 Aug. Generaal-majoor W. F. Sillevis, commandant van het tweede legercorps te Arnhem, heeft tegen 1 Novem ber eervol ontslag uit den militairen dienst BANKEN EN EFFECTENKANTOREN OP DEN NATIONALEN FEESTDAG AMSTERDAM, 5 Aug. Op den nationalen feestdag, Maand-ag as., zull-en d'e banken effectenkantoren te Amsterdam kantoor houden gelijk op Zaterdiag gebruikelijk is, DEN HELDER, 5 Augustus. Vanochtend kwart over aoht is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den heer C Hoogschagen aan den rijksstraatweg nabij de Blauwe Ketc, gemeente Den Helder, Door aen rijksveldwachter van Julianadorp werd de brandweer gealarmeerd, waarop de spuit van Juilanadorp, twee motorspuiten en een materiaalwagen van de ipolitiehrand- weer van Den Helder en een molorspuit var de Kooy ter assistentie vertrokken. De boer derij werd bewoond door den heer Hoog schagen en een gezin met twee kinderen. Het h-uis stond direct in lichter laaie. Eenige geldswaardige papieren konden ge red worden. Het huis, landbouwwerktuigen en huisraad en 100.000 kg. hooi gingen in de vlammen op. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Wat men in de dikke leerboeken der alge meene geschiedenis vindt, is hier in zéér De knopten vorm samengevat. Alles wat op het hoafdexamen zoo gea-egeld ter sprake komt, is vermeld. Men bemerkt daaruit direct, dat de auteur een ervaren opleider-examinator is, die precies weet, welke gevaarlijke klippen en klipjes er onder de oppervlakte voor- den exa minandus verborgen liggen. Enkele voorbeel den. Naar de heloten of staatsslaven van bi. 15 hoort men op elk examen vragen als de oude Gneksche geschiedenis aan de orde komt. Even. zoo dient de candidaat de staatsinrichting van Sparta en Athene goed te kennen. De meesten w-eten niet welke opgravingen er op Kreta plaats hebben gehad. Jn telegramstijl heeft SfSebJaoht8 «oortjeliJlie moeilijkheden Een enkele maal zou eenige uitbreiding mo- gelbk of gewenscht zijn. Een vraag, die bijv. veel gesteld wordt is, waarom in Sparta de uit voerende macht aan twee koningen werd op gedragen, in plaats van aan één. Met enkele Financieel weekoverzicht Opgaande conjunctuur in de V.S. Roosevelt lijdt nederlaag op nederlaag Zeer stille beurshandel op het Damrak De Kabinetscrisis duurt voort Vrij dagavond 1 Op de effectenbeurs gaat de eene dag na de andere vuorbij zonder dat veel van een opleving is te bemerken. Dit moet voorna melijk worden toegeschreven aan de onze kerheid, waarin men omtrent de interna tionale politiek verkeert. Wel is waar is de situatie niet zoo dreigend als nog slechts korten tijd geleden het geval was, maar de spanning blijft toch onverminderd voort bestaan. Engeland doet alles om de Russen op zijn hand te brengen en het schijnt in die r.chting nu iets gevorderd te zijn, nu er militaire besprekingen tusschen de generale staven zullen plaats vinden. Maar de ge dragslijn van de Russen is zoo sphinx-ach- t-ig, dat het nog lang niet zeker is, of men op den duur tot definitieve resultaten zal geraken. Ook in het Verre Oosten maakt men het den Britten lastig genoeg, doch het Engelsche Imperium heeft onverwachts een flinke steun gekregen van de V. S., die plotseling het handelsverdrag met Japan, dat sinds 1911 dateert, hebben opgezegd, waaruit wel blijkt, dat de Amerikanen zoo niet met wapengeweld, er toch n et tegen op zien Japan economisch in den grond te lboren als zij daartoe de kans schoon zien. Wanneer men bij dit alles bovendien nog bedenkt dat we in het hartje van den zo mer- en vacantietijd verkeeren, dan valt het te verstaan, dat er op de effectenbeur zen en met name op het Damrak niet zoo- iveel te. doen is. Roosevelt lijdt nederlagen Intusschen lijdt de Amerikaanscne regee ring nederlaag op nederlaag, en dit wijst er op dat het verzet tegen de regeeringspoli- tiek aan de overzijde van den grooteh wa terplas hand over hapd toeneemt. Eerst heeft 't Amerikaansche Huis van Afgevaar digden geweigerd de uitgaven- en leenmgs- et nog in deze zitting te behandelen, daar na heeft de begrootingscommissie van het I-Iuis van Afgevaardigden aangevraagde ..•edieten tot een bedrag van 216 millioen gereduceerd tot 53 millioen, tensiotte heeft het Huis de door Roosevelt ngediende wo- nihgbomvwet, waarmee 800 millioen ge moeid was, verworpen. Al zijn de politieke verhoudingen in de V. S. zeer verworden, dit neemt niet weg, dat u t al deze dingen blijkt hoe de tegen zin tegen d'e New-Deal experimenten in de Volksvertegenwoordiging groeiende is Roo sevelt moet zeer ontstemd zijn over dezen gang van zaken en het is nog lang niet ze ker dat hij zich gewonnen zal geven. Mocht hij zijn zin niet krijgen dan zouden er aan de beslu ten van het Huis wel eens ver gaande economische consekwenties kunnen astzitten. Niet te loochenen valt immers dat de Amerikaansche conjunctuur voor een belangrijk dee| afhankeli'k is van de regeer ngsopdrachten. Doch aan den ande ren kant dient ook overwogen te worden, dat men in Amerika zeer verheugd zou zijn, wanneer aan de hinderlijke regeermgs- bemoeiing nu eens een einde werd maakt, zoodat op deze manier het particu lier initiatief zou worden gestimuleerd. Een factor van groote onzekerheid zou hiermee uit den weg zijn geruimd. Opgaande conjunctuur Intusschen blijft de Amerikaansche con junctuur zich nu reeds sinds half Juni in opgaande lijn bewegen. De koperprijs is ver hoogd en ook de ïoodprijzen leggen een nij ging tot stijgen aan den dag. Dit wijst op een toenemende vraag naar grondstoffen en dus op stijgende industrieele activiteit. Trouwens ook het algemeen indexcijfer van de conjunctuur-bedrijvigheid is stijgen de. De wagonverladingen zijn in de afgeloo- pen week toegenomen en ook de waarde van de constructiecontracten is gestegen. Natuurlijk zijn er ook nog wel schaduw- punten te noemen, zooals de teleurstellende d videnddeclaratie van de Tidewater, welke het kwartaalsdividend verlaagde van 8 0.25 tot S 0.15. Daaruit kan men afleiden, dat de positie der Amerikaansche petro leumindustrie nog veel te wenschen over laat. Wel is waar zijn over het tweede kwartaal de resultaten verbeterd, doch de direct e beoordeelt de toekomst blijkbaar pessimistisch, nu de voorraadspositie van de petroleum-industrie zich vrij teleurstel lend ontwikkelt. Ook het stakingsspook moet n et worden onderschat, en '.ast but not least ook de internationale politiek. Doch wanneer men deze factoren uitscha kelt is er zeker reden tot gematigd opti misme, voor wat de ontwikkelin? van de Amer kaansche conjunctuur betreft. Zeer stille handel Op het Damrak is in de afgeloonen week de handel zeer stil geweest. Het jaarverslag van de A.K.U. veroorzaakte voor de desbe treffende aandeelen een reactie, doch de omstandigheden in aanmerking genomen, heeft het bedrijf in 1938 werkelijk niet onbe vredigende resultaten weten te bereiken. Op de su kermarkt was van belang hot bericht, dat de Internationale Suiker-raad het suikerquotum voor de vrije markt ge durende het derde restrictie-jaar gesteld heeft op 3.111.000 ton. Op papier is thans tusschen de restrictielanden overeenstem ming here kt Java heeft 40.000 ton prijs gegeven van haar standaardquotum van 1.050.000 ton doch men zal dienen af te wachten of storende factoren het bereikte evenwicht niet illusoir zullen maken. In ons land duurt inmiddels de Kabinets cris s voort. Op de aandeelenmarkt heeft dit geen „inflatiestemming" doen ontstaan Men wacht gelaten af, wat het resultaat zal zijn. Op de Staatsfondsenmarkt 's het herstel dat vorige week na de vorming van het vijfde kabinet Colijn baanbrak weer verloren gegaan. Doch overigens hebben de koersen zich vrij goed weten te handhaven. 21 Juli 28 Jul; 4 Aug 21/,% N.W.S. 70H 70 A 703/4 3% Ned. 1937 90% 91% 98% 91 31/9% Ned. 1911 98 M 98 3 O.I. 1937 94% 92V4 92 3 (3Yo) Ned. 193S 90 94% 94% AKU 353/4 38% 37% Philips 2001/2 201% 202 Lever Bros I28V4 1313/4 131% Kon,. Petr. 300% 308% 303% HAL 971/9 99 5)9% HVA 401% 406 399 Deli-Mii 188% 188 189% A'dfl*" Rulblber 188% 195% 194% HET RADIOPROGRAMMA OP MAANDAG 16.00 Schriftlezing en meditatie. 16.15 Con cert door de Arnhemsche Orkestvereeni ging, o.l.v. Leo Pappenheim, Orgel en Gr,.- mofoonmuiziek. 17.00 Hymne, C. M. von "W-eber (tekst: C. Rijnsdorp), uit te voeren door het koor van de Herst. Evang. Luth. Gem. te Amsterdam, het NCRV-orkest en Solisten. Het geheel onder leiding van Piet Orke (vervoLg). Egm Populaire Orgelbespeling door Arthur Gray. 19.00 Politieberichten 19.15 Gram.muziek. 1S.20 Gereserveerd voor de VPRO. 20.00 Weer- en nieuwsberichten, herhaling SOS-berdchten. 20.15 u. Concert door het NCRV-klein koor en -orkest, o.l.v. Plet van der Hurk. en declamatie. 21.39 u. Spreker. 21.50 Zang door de jongedames- zangclub Con Amore", met medewerking van het H.'E.M.O.-Orkest te den Haag, o.l.v. J. D. van Ramshorst. 22.00 Berichten en actueel halfuur. 22.30 Oranje feestconcert in de Oude Kerk te A'dam, Spr. Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, Utrecht. Orgel: Felke Asma. 23.30 Gram.muzlek. JILVERSXJM, 301,5 M. Nationaal Programma, rerzorgd door de KRO von 8.0016.00 nar. 8.00 Morgenconcert. 8.30 de K.R.O.-melodis- ten o.l.v. Piet Lustenhouwer. 9.00 Nationale liederen door De Meesterzangers, o.l.v. Fred Boshart. 9.10 het K.R.O.-orkest o.l.v. Mari_ nus van 't Woud. 10.00 Nederlandsche liede ren door Louis Smitshuvsen (bariton), aan den vleugel: Fred. Boshart. 10T5 „Oranje- dragei HDkje" Annie de Hoog-Noi 10.35 Nederlai „Orpheus" met het Rotterdamsch Phllharmo-i nisch orkest o.l.v Eduard Flipse. 10.i5 „Oranje's jong 12.15 John. Kristel en ziin orkest. 13.01 derlandsch ICoor-interrnezzo. 13.20 John. Kristel en zijn orkest; 14.00 „Oranjefeest" leigen muzikale illustratie. 15.15 door de Haarlemsche Orkest- o.l.v. Toon Verhey, achter vermeld kunnen rdere plaatsen kunnen nog kelijke gegevens worden ilascht. Overigens blijft dit boekje een compen dium, dus een beknopte samenvatting. Ieder gebruiker van dit overzicht moet op de lc-oge bladzijden naast den tekst alle uitbreidin gen'en toelichtingen noteeren, die zijn leerboe ken, atlassen, lessen, dictaten enz. hem ver strekt. hebben. Deze wjjze van studeeren Is In derdaad een zéér goede. Persoonlijk herinner Il« me dit voor twintig jaar reeds zoo gedaan hebben: een beknopt boekje met doorschieten, den beknoptén tekst er in na- meren en daarnaast alle mogelijke verkla- inbrengen. schiedenls van een volk van begin tot eind go- teekend. Alles bijeen: een nuchter, zakelijk boekje, belang is: een betrouwbaar papier Ingezonden Stukker (Buiten verantwoordelijkheid der RedacTleJ Revolutionair optreden In uw blad van Vrijdag j.l. werd onder het hoofd: „De sprong in het duister" het „conflict" besproken. Dit artikel spreekt m.i, geen krachtige taal, zooals we dat anders van uw blad gewoon zijn. Het lijkt net of u in dit artikel de K-K Kamerfractie niet aan durft; ik zeg; het lijkt althans zoo. Zou .het niet beter geweest zijn om voor den A.-R. lezerskring deze zaak wat sterker to belichten Was de houding van de R.-K. Kamerfractie dan niet in dit geval zuiver revolutio nair? De ministers, door de Koningin be noemd, stuurde zij naar huis, zonder dat het ministerie maar één daad heeft kunnen ver richten waar naar geoordeeld had kunnen worden. En dat alleen omdat de R.-K. fractie m.i. met wrevel was vervuld over het verloop der omstandigheden, en dat men niet ten tweede male een blunder wilde slaan, zooals eertijds na de motie-Aalberse het geval was, waarbij komt de hetze tegen Golqn (want ook dat speelde m.i. hier een rol van beteekenis) door de R.-K. pers gevoerd. Dit zijn ten slotte een paar dingen die licht werpen op de houding der R.-K. in de Kamer. M.i, kan dit revolutionair gedoe (al kan men dan nog zooveel verzachtende omstandigheden aanvoeren) niet anders dan scherp veroordeeld worden. Leiderdorp. G. MEUKELNE. Naschrift. De geachte inzender heeft ons antwoord op zijn beschouwing reeds kunnen lezen. SOMBERE VOORUITZICHTEN stukken, doet igeiingen do in den iaatsten tijd weer veel ;en. Klachten over de genomen n zich allerwege hooren. En het i, dat de In uitzicht gestelde in- Limptiemelk naar vetgehalte, de kan de drijfveer z(jn van de in uit 1de methode. En nu behoeft men nie de moeilijkheden zijn er om ze te ove a dergelijke daad van onuitvoerbaar lit nog weer meer ongereclitlghodei -tvloeien, moet als onuitvoerbaa: rewezen. De belangen van den ve(v :h die len het blijke beide partijen iclkhandel „h< zelf heeft irüsdrukkii in eigen kring te vort :hoeft. Mogeliik de bedrüfsgeno. ■net inspanning meer sociale gerectltig- mden; dan is do bijdrago ke orde, verzekerd en het

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8