Hun tweede kind ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kanongebulder deed de Haagsche burgerij ontwaken (Van een onzer redacteuren) 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Toen tus- schen één uur en half twee vannacht de te lefoon rinkelde, hadden wij nog ruimschoots gelegenheid na kennisname van het groote nieuws, ons nog eens om te draaien. Doch ook voor ons kwam de tijding zoo onver wacht, dat wij tot slapen niet meer in staat waren. Ondanks het op alles voorbereid zijn, beteekende deze geboorte trouwens .voor de geheele pers een volslagen verras- ging. Om ruim zes uur richtten we onze schreden naar het Malieveld, vanwaar om klokslag zeven de saluut'batterij de groote mare kond zou doen. Het druilregende een beetje en het gras op de uitgestrekte vlakte bezorgde ons al spoedig een paar natte voe ten. Maar de warmte van de feestvreugde, die zich van ons ondanks het vroege uur al had meester gemaakt zorgde er wel voor dat we de goede stemming behielden De uit vier stukken bestaande batterij, die eergister aan den rand van het veld een plaatsje had gekregen, werd om zes uur door een aantal militairen van het tweede regiment veldartillerie met de hand naar 't midden van het grastapijt getrokken Dat gebeurde even na het oogenblik, dat de tij ding bij de reveille in de Frederikskazerne was bekend gemaakt. Hier stond een telex installatie, zoodat men even snel was inge licht, als waar ook elders in ons land. Doch men had het nieuws opzettelijk nog eenige uren voor het garnizoen stil gehouden. Be grijpelijkerwijs verwekte het bericht onder de militairen een stormachtig enthousiasme. Men holde door de kazerne en wierp de kepi's in de lucht en spoedde zich zoo snel men kon om de noodige maatregelen te treffen. Om half zeven hadden zich eenige honderden Hagenaars, waaronder een groot aantal dienstboden, in de buurt van de bat terij opgesteld en wachtten met angstige spanning op het ontzettende lawaai, dat de vuurmonden nu weldra zouden versprei den. Toen het bijna zoover was hield de re gen op. De vuurvlag werd naast de batterij geplaatst en kapitein K. A. Enk la ar, de batterij commandant, trommelde zijn man netjes samen. Hij werd geassisteerd door den eerste luitenant F e i t h, twee sectie commandanten en vier stuks-commandan ten, terwij] ieder stuk geschut door drie man bediend werd. In de caissons stonden de wit rieten korfjes met de granaten, die bestonden uit hulzen van messing waarin een lading rookend kruit. Men had ditmaal zijn keus op dit kruit laten vallen, omdat het lawaai hiervan buitengewoon krach tig Is. Inmiddels kwamen ook enkele autoritei ten van hun belangstelling blijk geven. Wij merkten onder meer op: den commandant van het 2e regiment veldartillerie, overste D. A. M. Lucardie, zoomede eenige leden ,van den Generalen Staf en den Commissa ris van politie W. A. Riekum. Het eerste scihot Plotseling donderde het eerste schot, het geen onder het publiek een zekere sensatie verwekte. Het werd afgevuurd uit het meest rechtsche kanon, waarop na vijftien secon den het volgende vuur gaf en zoo telkens het naburige totdat de 51 saluutschoten hadden weerklonken. In den omtrek zag men de eene vlag na de andere op de groote gebouwen verrijzen. De trams waren in een oogwenk tijd gepavoiseerd en ook de taxi's die al in de weer waren snelden al met onze driekleur rond. Door de politie waren hals over kop de vereischte maatregelen ge troffen om in den loop van den dag de drukte zoo goed mogelijk te kunnen be- heerschen. De klokken van welhaast alle torens luid den een half uur. Plechtig klonk het gezang door de verschillende stadswijken, doch helaas ziweeg de grootste, onze aloude St. Jacob, die blijkbaar defect was. Dit komt wel meer voor, wanneer het geonweerd heeft, zooals dat gisterenavond het geval was. Nadat de batterij was uitgevuurd kwa men de paarden aangestapt om de kanonnen weg te brengen. De huls van de eerste gra- naat werd in beslag genomen door overste Lucardie om deze als herinnering een plaatsje te geven in de Frederikskazerne, zooals dat ook gebeurde bij de geboorte van Prinses Beatrix. Ook het publiek verliet nu het Malieveld waar ijverig gemaaid werd om het grasdek zoo egaal mogelijk te ma ken. Hedenavond zuTlen hier immers de duizenden Oranjeklanten, die hebben deel genomen aan den grooten optocht tesamen komen om onder de gister reeds aange brachte Oranjeboomen hun vreugde te uiten. De filmiauto van Profilti alsook persfo tografen en journalisten rukten thans in, om in de stad de noodige indrukken op te EEN KONINKLIJK ZUSJE GEBOREN Daar heerscht in het vredige land [bij de zee Een vreugde als zelden tevoren Daar is in het witte paleis van Soestdijk Een tweede Prinsesje geboren! God heeft rond de troon van ons [Koninklijk Huis De donkere wolken verdreven. God hee[t aan ons roemrijk Oranje- [geslacht Weer jeugdige wasdom gegeven Wat wonder, dat thans in de huizekens [klein De jubel breed uit is gebrokenl Wat wonder dat nu. waar er [Hollanders zijn, Het dundoek hö6g uit wordt gestokenl 't Is [eest in ons land, het is [eest in [ons hart! Wat zou onze [eestvreugd verstorenI 't Is feest, want er is onze kleine Prinses Een Koninklijk zusje geborenI ftiïladruk verboden)4 LEO. LENS.' doen. Het was interessant te zien,, hoe gauw de Oranjeverkoopers van de partij waren. Om acht uur kon men geen straat doorko men, of men werd aangeklampt en zoodoen de was in korten tijd heel de burgerij met strikjes en knoopjes uitgedost. Het Oranje-zonnetje Het Oranjezonnetje dat tegen achten doorbrak, gaf aan het geheel een waar feestcachet. De vroolijke gezichten die men overal zag, straalden hierdoor nog meer dan anders het geval wa$ geweest. Nu is het wachten op het tijdstip van tien uur, waarop de burgemeester De Monchy van af het stadhuis de oorkonde zal voorlezen van de geboorte..Onmiddelijk daarna ver trekt van deze plaats een achttal herauten, die de proclamatie van den burgemeester op verscihillencje punten van do stad zullen bekendmaken. Zij worden daarbij geholpen cfoor twee bazuinblazers. Bovendien zal door het Haagsche Comité voor volksfeesten een krans worden gelegd bij het standbeeld van Prins Willem I voor het paleis Noordeinde en 'n tweede voor 't gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder in 't Rosarium. Ver derzal wanneer dit onder de gegeven omstan digheden mogelijk is, het carillon van den Haagschen toren worden bespeeld. De dag van heden wordt besloten met een grooten optocht, waarvan wij zooeven gewaagden, die met muziek wordt opgeluisterd door een twintigtal harmoniecorpsen. Deze optocht neemt om acht uur een aanvang in de om geving van Houtrust Rotterdam hoort de blijde tijding (Van een onzer redacteuren). ROTTERDAM, 5 Augustus. Twee minuten voor drie in het holst van den nacht. Daar rinkelt de telefoon vlade naast mijn bed met oorverdoovend lawaai! Met een schok schrik ik wakker. Dat is natuurlijk nu eens geen brandmel ding, maarde groote waarschuwing! Nieuws uit Soestdijk. In m'n zenuwachtigheid schakel ik eerst de telefoon over naar beneden. Dat euvel is gauw verholpen. Daar is de telefoonjuffrouw: „Wilt u op GEBOORTE-JUBEL 5 AUGUSTUS 1939 Juich nu. o Neerland juich! een KIND is U gegevenl Draag-uit d'Oranjekleur: als Welkom in dit levenP Een nieuwe parel siert de Nederlandsche Kroon, Versterkt thans bovendien den Vaderlandschen troonl Uit machtigst Kathedraal en kleinste Kerkgebouw Dringt nu een lofgezang voor Gods gena en trouw. Van dankbaar Nederland, in blij gestemden zin. Door orgelklank geleid, ten hoogen hemel inl In 't Zilverwit paleis, in Baarn's schoone dreven. Kwam de ORANJEBOOM opnieuw, tot bloei en levenl Is thans met gouden stift, in 't Levensboek gegrift Een lief PRINSESJE Kleinals NASSAU's jongste Wichtl Zoo blijft het vast Verbond met dAller-Potentaat", Sinds eeuwen her „gemaakt" een heil voor Neêrlands Staat Als 't Volk der Koningin, Die veilig op Hem bouwt, In biddend opzien steeds, aan GOD zich toevertrouwt. Naast hoogsten lof dien Heer, voor al de zegeningen Waarmee Hij 't Vaderland genadig wil omringen Wordt U, ons Vorstenhuis met alle Uwe Leden Bijzonder nu herdacht in al onze gebeden. En Uw ORANJEVOLK dat op deez' jubeldag Zijn onverzwakte trouw in kracht vermeerd'ren zag: „Wenscht U oprecht geluk met 't KLEINOOD U gebracht, „Het zij een RIJK Gewin, voor gansch Uw NAGESLACHT11" Rotterdam, 5 Aug. 1939. St. BOERS. de telex letten!" Natuurlijk, het blijde nieuws van Soest dijk is op komst. Even later snorren taxi's door de stille verlaten Rotterdamsche straten. Naar het bureau aan den Goudschesingel. Een van de taxichauffeurs is al goed op de hoogte: ,,'t Is pen Prinses, meneer!" 't Is een van de weinigen, die op dit uur de geboorte van de Prinses al vernomen hebben! Hoe, dat is een raadsel. Zelfs in het holst van den nacht dringt de blijde mare snel door in de slapende stad! De eerste indrukken De geboorte van een Prinses drong echter pas goed tot de heele bevolking door toen de Rotterdamsche haven om zeven uur een machtig fluitconcert -begon. Op dat moment was hier en daar in de stad de vlag al uitgestoken door matineuse burgers, die of uit de ochtendbladen of op andere wijze de blijde tijding vernomen hadden. De afspraak was. dat ingeval het bericht 's nachts zou komen, een sirene van den Rotterdamschen Lloyd het sein zou geven voor het stoom fluitconcert van Neerlands grootste ha/ven. Alles klopte als een bus. Precies op tijd werd het machtige lied van de Rotterdam- Enkele opmerkelijke figuren uit de schaduw ER is geen reden tot verbazing over het feit, cat als regel het tweede kind van onze Prinsen en Koningen minder van zich deed spreken, dan zulks met het eerste wel het geval was. De orde in de opvolging in het hooge bestuursambt bracht dit als van zelfsprekend met zich. Maar dit mag ons toch niet doen vergeten, dat ook ,yhet twee de kind" somtijds een plaats van beteeke- nis heeft ingenomen in onze historie. Alle aanleiding is er toe, in deze verblij cl'ende dagen eens in het bijzonder aandacht te wijden aan deze figuren en persoonlijk heden, die naar den aard der zaak meer malen „menschen in de schaduw" waren, doch daarom nog niet onopgemerkt voorbij gegaan mogen worden. En als we in het vervolg van dit artikel dus het tweede kind gaan noemen van de Prinsen Willem I, Frederik Hendrik, (Prins M auri ts is niet gehuwd geweest), W illem IV en V, (W illem II kreeg slechts één kind, Willem III bleef kinderloos)alsmede van de Koningen Willem I, II en III, dan lijkt het ons vanzelfsprekend, dat we bij deze rij van geslachten het tweede kind van Haar niet vergeten, Die met eere als de stammoeder mag worden aangeduid, van Juliana i Stolberg. Behalve deze oorzaak van piëteit is daartoe nog de reden van dank baarheid, wijl deze hooge vrouwe niet na gelaten heeft, Haar zoons steeds te wijzen op het verhevene van de taak, welke Haar oudste, Willem, op zich had genomen, te weten de bevrijding van de Nederlanden. Met nauwelijks genoeg te waardeeren op offering heeft Zij Zich metterdaad bereid verklaard, Haar zoons voor zijn ideaal te willen geven. Dit mogen we vooropstellen, ook omdat Haar tweede kind, Jan, al is hij dan niet zóó nauw betrokken geweest bij den opstand tegen Spanje, toch daarin een functie van beteekenis heeft vervuld. Jan van Nassau Jan, de jongere broer van Prins Wil lem I, werd geboren op 22 November 1535 uit het huwelijk van Willem van Nas sau, Dillenburg en Catzenellen- bogen en Juliana van Stolberg. Beide ouders waren reeds eer gehuwd ge weest, en uit die eerste echtvereeniging had Willem één en Juliana vijf kinderen. Over deze kinderen schrijven we verder niet, ook reeds om de eenvoudige en feitelijk afdoen de reden, dat over hen zeer weinig bekend is, doch we gaan uit van het huwelijk tus- sohen Willem van Nassau en Juliana van Stolberg, dat met name in de geboorte van him oudsten zoon Willem voor ons land wel van zeer groot belang geacht mag worden. Toen de echtgenoot van Juliana van Stolberg op 6 October 1559 overleed, ging 't bewind over de Duitsohe landstreken aan den Rijn naar erfrecht over op den tweeden zoon, Jan. Deze omstandigheid had tot ge volg, dat de intcressenofecr .van dezen voor al op die landen geconcentreerd bleef en hij niet in gelijke mate als zijn andere broers voeling heeft gehouden met de pogin gen van Prins Willem I in den opstand. Toch komt hij in onze geschiedenis voor en wel als stadhouder van Gelderland, welke functie hij evenwel na eenigien tijd weer neerlegde. Doch intusechen had hij zich ver dienstelijk gemaakt bij de totstandkoming van de Unie van Utrecht in 1579, welk stuk onder meer onderteekend is door hem, „Johan Graeff zu Nassauw, Catzenelleboge" enz. Jan van Nassau leeren wij uit de his torie kennen als een ernstig, plichtsgetrouw man, die een werkzamen aard aan den dag legde. Van hem kon worden getuigd, dat hij was „een zuivere persoonlijkheid, die zich gaf zooals hij was'', „een door en door eer lijk man, die zijn meening nooit verborg, en daardbor ook soms wat ruw in den Aan dit alles mag nog worden toege voegd, dat twee zoons van Jan van Nassau stadhouder van Friesland zijn geweest, namelijk Willem Lode w ij k en Ernst C a s i m i r. Philips Willem van Oranje Gaan we thans over tot het tweede kind van Prins Willem I, dan moet melding worden gemaakt van een merkwaardige levensgeschiedenis. Het huwelijk met Anna van Buren werd op 9 December gezégend met de geboorte van een dochter, Maria, en op 19 December 1554 met die van een zoon, Philips Willem. Het kind, dat het levenslicht zag op het kasteel te Buren, wercl op 18 Februari van het volgende jaar te Breda ten doop gehouden. Door een opvallende" gebeurtenis is de le vensgang van Philips Willem geen geleide lijke geweest, maar heeft hij tal van jaren ver van het ouderlijk gezin, van broers en zuster en van vaderland moeten doorbren gen in het land', waartegen de Nederlanden in dien tijd in opstand waren gekomen, in Spanje. In Februari van het jaar 1566 had Wil lem I zijn zoon laten inschrijven als stu dent aan de Universiteit te Leuven, en vandaar werd hij twee jaar later op bevel van Philips II ontvoerd door A1 v a, waarbij vooral diens secretaris, De Clias- s e y, een belangrijke rol heeft vervuld. De bedoeling van deze handelwijze was tweeër lei. In de eerste plaats was het voor Phi lips II dienstig, zoo hij beschikken kon over een gijzelaar van naam, en in de tweede plaats wilde hij zijn jeugdigen gevangene een streng R.K. opvoeding doen toekomen. Geschiedschrijvers van het slag, dat er op uit is, de historie te gebruiken ter verste viging van hun vooropgestelde denkbeelden, hebben wel als hun meening verkondigd, d'at Willem I zijn zoon opzettelijk naar Leuven zou hebben gestuurd met 't voorop gestelde doel, dat hij zx>u worden ontvoerd. Willem zou er namelijk vast van overtuigd zijn, dat zijn goederen in den opstand in elk geval verbeurd verklaard zouden wor den, in welke omstandigheid1 deze goederen later ongetwijfeld aan don R.K. zoon Phi lips Willem zouden worden teruggegeven en derhalve niet voor de familie verloren zouden gaan. Doch zulk een geschiedschrij ving rekent wel heel weinig mot karakter en persoonlijkheid van onzen eersten Prins. Aannemelijker schijnt het, dat de vader het gevaar heeft onderschat, waarin zijn zoon zou kunnen komen te verkeeren, zoo hij te Leuven ging stu.deeren, Een balling in Spanje Philips Willem, die ons geteekend wordt als een man, beminnelijk in den omgang, werd ontvoerd naar de Universiteit van Al- cala in Spanje, waar zijn opvoeding werd voortgezet, zij het ook niet geheel in de zelfde richting als in de Nederlanden ge schiedde. Vermeldenswaard is, dat hij van uit Spanje in het geheim correspondentie heeft gevoerd, zoowel met zijn vader als met zijn door ons reeds genoemden oom Jan. Blijkbaar zagen de Spaansche machthebbers in, dat de ballingschap van Philips Willem hun niets opleverde, of anders is het om meer verborgen motieven, maar vaststaat, dat in 1595 aan Philips Willem vergund werd, naar de Nederlanden terug te keeren Doch en zulks behoeft niet al te sterk te verbazen, gezien zijn Spaansche opvoeding de Staten-Generaal vertrouwden hem niet al te best en schreven hem maar alvast vooruit, dat hij de grens niet zou overmo- genHij kreeg heerschappij over Oranje, over goederen in Dauphiné, Bourgondië, Brabant en Vlaanderen, o.a. over de stad Breda, alsmede het vruchtgebruik vau Luxemburg. Gemakkelijk heeft hij het in zijn regeering niet gehad, waartoe zijn Spaansche verleden wel vooral sterk zal hebben bijgedragen. Doch dat die opvoeding, daar opgedaan, heem in wezen niet geheel heeft kunnen raken, blijkt wel uit het feit, dat Philips Willem in Augustus 1607 bij het zgn. Edict van Vrede in Oranje vrijheid van godsdienst toestond! De man. wiens le ven door de langdurige ballingschap be denkelijk geknakt is geworden, stierf in Februari 1618 kinderloos te Brussel. Prins Fre.d'erilc Hendrik huwde in 1625 gravin Amalia van Solms, die haar echtgenoot tussohen 1626 en 16f2 negen kinderen schonk, van welke echter de oud ste, Willem II, de eenige zoon was, die volwassen werd. Prins Willem II kreeg slechts één kind, dat bovendien eerst acht dagen na den dood van den vader het levenslicht aanschouwde. Zooals gezegd, stierf Prins Willem III, de Koning-Stadhouder, kin derloos. Het tweede kind van Prins W i 1- 1 e m IV stierf, evenals zulks met het eerste en het vierde kind het geval was, op den dag van de geboorte, en hetzelfde geschied de met het tweede kind van Prins Wil lem V. Het tweede kind van Koning Willem I was een meisje, dat op 6-jarigen leeftijd stierf. Alexander heette de tweede zoon van Koning Willem II. Hij stierf in 184S te Madeira. De latere Prins Alexander, onze laatste Prins uit het Huis van Oranje, werd naar hem vernoemd. Het tweede kind van Koning W i 11 e m III heette M a u r i t s. Het overleed op 4 Juni 1850, 7 jaar oud. En nu is dan. voor het eerst sinds 1842, weer „een tweede kind" geboren. Het tijds gewricht schijnt niet aanlokkelijk. Maar we mogen gelooven, dat dezelfde God, Die eeuwenlang vorstenhuis en land zoo nauw verbonden heeft gehouden en met de Oran jes geweest is, ook in vaak moeilijke jaren, ook over de jonggeborene de vleugels van Zijn bijstand zal willen uitstrekken! sche haven ingezet en gedurende vijf minu ten clrong tot in de verste uithoeken van de stad dc blijde mare door. Dat deed, voor zoover dat nog noodig was velen zijn immers op dat tijdstip al riaar hun werk de bevolking wakker schrikken. Men verliet in allerijl de slaapkamer om zich te vergewissen van het blijde nieuws. Wat zou het zijn: een Prins of een Prin sesje? Naar de radio! Ook deze gaf om zeven uur al acte de présence. 1-Iet Wilhelmus weerklonk, het drong door de huizen heen en zoo gaf men elkander het groote nieuws door. Dadelijk werd ook 'van tal van woningen de vlag uitgestoken, zoodat Rotterdam om goed half aaht één vlaggenzee was. De tranis en de gemeentelijke autobussen waren gepavoiseerd, van het Stadhuis wap perde vroolijk de nationale driekleur, "het stedelijke groen-wit-groen en het Oranje. Extra-bulletins gingen gretig .van de hand en ook de verkoopers van Oranjestrikjes ver schenen bij tientallen ten tooneele. Opgewonden vertelde men elkander ln den vroegen morgen het blijde nieuws. Kortom, overal brak de feestvreugde zich baan, onstuimig en enthousiast. Het feestkleed nog niet klaarl Gaf de mlaggentooi in den vroegen mor gen aan de stad reeds een feestelijken aan blik, temeer waar Rotterdam door een stra lende Oranjezon werd overgoten, het eigen lijke feestkleed was toen nog niet gereed. Daarvoor kwam de mare al te onverwachts en bij volkomen verrassing. Met man en macht is men vanmorgen dan ook aan het werk getogen om het feest kleed in gereedheid te brengen. Zoo o.a. op de Blaak, waar een groote gasfakkel verrijst en op den hoek ,van den Heemraadsingcl en de Middellandstraat. En natuurlijk ook in het stadscentrum was men druk in de weer in de café's en op de ten-assen, om straks een groote schare feestelingen te ontvangen. Op den Coolsingelboulevard was de be drijvigheid al heel groot. En dat werkte aan stekelijk, want reeds om kwart over zeven zagen we op het terras van I-Ieck's Lunch room sie'h de eerste feestelingen, met Oranje getooid, installeeren om iets te gebruikehj Vroeger kan het waarlijk toch al niet! A.s. Maandag is het Nationale feestdag. Velen 1/Offcn er mee, dat de blijde marei na vannacht twaalf uur is gekomen. Ware hot vandaag Nationale feestdag geweest, zij zouden slechts een halven dag vrij zijn geweest. Nu kan er Maandag nog eens flink opnieuw worden gefeest! Dat wordt een weekend zonder weerga! De torenklokken luiden! Om acht uur vanmorgen was de Maas stad een half uur lang vol beierende klok- keklanken. Na de haven hebben zoo de to renklokken het eerst van Neerlands nieu we Prinses ingefluid. Natuurlijk kan de geboortedag zelf niet zonder feestbetoon voorbijgaan. De harten der echte vaderlanders popelen hun vreugde te uiten. Terwijl wij dit schrijlven is het programma nog in bewerking. Het Oranje-magazijn, waar geschenken. Voor Maandag a.s. is het programma in groote lijnen reeds klaar. Maar er zijn tee kenen dat het nog belangrijk wordt uitge breid Rotterdam zal het geboortefeest van Neerlands nieuwe Prinses op waardige "wijze vieren! Indie verneemt de blijde tijding Snelle reactie, doordat het er reeds dag was Uitbundige feestvreugde overal BATAVIA, 5 Aug. (Aneta) Indië ont-ing de tijding van de blijde gebeurtenis, in tegen! stelling niet het moederland, op klaarlic-nien dag ln de zonneschijn van den achturigen morgenstond. De jeugcj was rustig naar school gegaan en vertoefde daar reeds een uur en de in den handel werkzamen maak ten zich op om naar de benedenstad te rijden om hun werkzaamheden daar aan te vangen* Het was wonderlijk lioe snel de tijding overal verspreid' was, waartoe werd medege werkt door den omroep per radio en de sire nes, die de uitgifte van een bulletin verkon digden, dooh vooral ook door den „rond roep" oip straat, waar elkander geheel niet kennende burgers elkander het heugelijke nieuws toeriepen. Overal verschenen vlaggen. De kopstukken van de Kali Besar, voor zoover zij onderweg waren, keerden terug naar huis of spoedden zich naar hun kanto ren, al naar gelang hun ingeving om ec'ht- genoote of personeel van het heuglijke nieuws in kennis te stellen. In de scholen vingen de kinderen aan met het zingen van nationale liederen, gevolgd door een schoolwandeling op dezen blijden, zonnigen dag, waartoe de op dit vroege uur nog weldadige koelte nog mogelijkheden liet. De eerste, die het bericht ontving, was de Gouverneur-Generaal, die onmiddellijk tele grammen met gelukwenschen naar het moe derland verzond. Vrij spoedig na de eerste doorgave bleken alle telefoonlijnen geblokkeerd. Het telefoon kantoor evenals het telegraafkantoor bleken, ondanks de vooruit getroffen maatregelen, toch overvallen, doch gingen met man en macht voort om Je onmogelijke taak aan de duizenden aanvragen en aanbiedingen tege lijk af te doen, te volbrengen. Intusschen gilden de sirenes van Aneta, de dagbladen en de schepen op Priolc over Bata" via en Tandjong-Priok, terwijl de tong-tongs deze geluiden in zwakkeren vorm overnamen en aldus ook de inheemsche bevolking in de vreugde betrekkend'. Voor het gebouw van Aneta aan den Post weg Noord verdrongen zich onmiddellijk honderden die trachtten een der bulletins met het heugelijke nieuws in hun bezit te krijgen. Al spoedig donderden op het Koningsplein de saluutschoten, die gelost werden door de aldaar opgestelde batterijen. Hiervoor be stond groote belangstelling van de zijde van net publiek. De straten van de hoofdstad waren onmiddellijk na het bekend worden van de blijde tijding druk bevolkt en de werkdag nam direct het karakter aan van een feestdag. De Volksraad zond telegrammen met ge lukwenschen aan I-I. M. de Koningin en aan het Prinselijk Gezin. De vergadering van den Volksraad werd morgen, na ontvangst van het bericht, verdaagd tot Dinsdagmor gen a.s. De voorzitter, Mr Jonkman, deel de de ontvangst van het officieele bericht mede in een geestdriftige, bezielde rede, wel ke hij besloot met den al-oudcn kreet „Oranje boven", die door de geheele verga derzaal en alle tribunes, waar de aanwe zigen de toespraak staande aanhoorden, met vreugde werd overgenomen. De heerV a n M o o k, directeur van het de partement van Economische Zaken, sloot zich in even geestdriftige eerbiedige termen namens de regeering hierbij aan. SEMARANG, 5 Aug. Het bericht omtrent de geboorte van een Prinses verrastte Se- marang, en nog langen tijd na het binnen komen van het bericht kwamen telefoontjes in ter informatie. Binnen enkele minuten waren reeds over al de vlaggen uitgestoken, doch op straat was vooralsnog weinig drukte te zien, aan gezien de menschen zich op kantoor bevon den. De kantoren sluiten echter vandaag vroeg, teneinde een aanvang te kunnen maken met de feestviering. BANDOENG, 5 Aug. (Aneta). De ontvangst van bet gehoorteberioht had' bier tot resul taat dat spoedig in de geheele stad vlaggen verschenen. De scholen sloten en de jeugd kreeg vrijaf. Waar de mededeel ing werd ont vangen, werd spontaan het Wilhelmus aan geheven. Hetgefheele Zaterdagsche stads leven kreeg een andere wending. De stem ming van de menschen op de kantoren stond niet toe langer aan den arbeid te blijven. De met vlaggen en oranje getooide jeugd vulde de straten en later sloten zich duizenden 'volwassenen hierbij aan, zoodat Bandoeng binnen een paar uur in de vol maaktste feeststemming verkeerde, De gelukwenschen van Indië BATAVIA, 5 Augustus (Aneta)1; On middellijk na ontvangst van het blijb'e nieuws uit het moederland, zond de gou verneur-generaal een telegram aan H.M. de Koningin. Dit luidde aldus: Uwe Majesteit moge mij veroorloven om mede namens de ingezetenen van Nederlandsch-Indië uiting te geven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede het bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana ie bevallen van een Prinses, hier te lande is ver nomen. Bij de aanbieding van zeer eer biedige gelukwenschen moge ik mij tot tolk maken van aller innige bede voor 't welzijn van moeder en kind. Mede namens de bevolking van deze gewesten moge ik uiting geven aan do gevoelens van groote vreugde en dank baarheid, waarmede het bericht van de geboorte van een Prinses hier te lande is ontvangen en aller eerbiea'ige geluk wenschen en innige bede voor het wel zijn van moeder en kind vertolken. Het hoofdbestuur van do vereeruiging van hoogere politieambtenaren verzond even eens telegrammen aan den landvoogd en aan het Prinselijk Paar. Het eerste saluutschot SEMARANG, 5 Aug. (Aneta). Om vijf mi nuten voor half negen Indischen tijd (kwart over twee 's nachts in Nederland) viel alhier het eerste saluutschot. In de kazerne wer den nationale liederen gezongen. Bij het telegraafkantoor heerschte een groote drukte om het bericht te verifieeren. Het feest in Batavia BATAVIA, 5 Aug. ^Aneta). Bij het bekend worden van bet geboortebericht schakelden de N.I.R.O.M. en de andere omroeporgani saties in Nederlandsch-Indië aanstonds de feestprogramma's in, dus juist op den eer-> sten dag waarop de speciale dienst in af» wachting van de blijde tijding inging. De Chineesche wijk in de benedenstad' was in een opmerkelijk korten tijd in een vol ledige vlaggenzee herschapen, terwijl ook de daar gevestigde Europeesche zaken zich hierbij niet onbetuigd lieten. De omgeving van het paleis Koningsplein zal vanavond de grootste attractie op illu- minatiegebied zijn, aangezien Noordwijk, Rijswijk, en een deel van Molenvliet op kunstvolle wijze zijn versierd, op zoodanige wijze, dat het licht in het water weerkaatst wordt. Vereer concentreerde de belangstel ling zich op het paleis aan Rijswijk, waar de gelukwenschregisters ter teekening wa ren gelegd. De Volksraadvergadering ging bijna niet door BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Omtrent de in derhaast bijeengeroepen vergadering van den Volksraad waarin de voorzitter mede- deeling deed van het geboortebericht kan het volgende vermakelijke incident worden medegedeeld: aanvankelijk waren slechts dertig leden aanwezig waardoor het ver eischte quorum van 31 leden niet was be reikt. Tenslotte betrad de heer Wirjopranoto de zaal en maakte het quorum voltallig, waarmede hij den onsterfelijken naam van „Jan Quorum" veroverde. De toespraak van den voorzitter BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). In zijn toe spraak waarin hij den Volksraad mededee- ling deed van het geboortebericht, verklaar de mr Jonkman o.a.: ten tweeden male is 't huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard den kinderzegen deelachtig geworden. Voor alles gaan onze beste wenschen uit naar het welzijn van moeder en kind, en wij willen daarbij on middellijk eerbiedig en van ganscher harta voegen onze gelukwenschen voor het Prinse lijk gezin en de Koninklijke Grootmoeder, Wij willen de verzekering geven van ons medeleven in dit geluk van ons geliefd Vor stenhuis. Het past ons bovendien in den Volksraad van Nederlandsch-Indië om met een enkel woord rekenschap te geven, welk een zegen deze verdere opbloei van de Oran je-dynastie beteekent voor het Nederland- sche volk en den Staat der Nederlanden ia' al zijn deelen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6