NIEUWE VREUGDE IN NEDERLAND Nachtelijke drukte in Soestdijk Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden den vijfden Augustus des voor middags 1.09 uur het leven geschonken aan een welge schapen Dochter. Moeder en Kind maken het uitstekend. (w.g.) Dr de Groot Dr. C. L. de longh Het gewicht van het Prinsesje ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 TWEEDE BLAD PAG. 3 Gerrit den Hoed biedt namens de Princevlag de eerste geluk- wenschen aan Langzamerhand werd het drukker rondom het Paleis (Van een onzer redacteuren) Het witte huis van Holland, zooals deze week het paleis Soestdijk noemden, ligt j in den zomernacht stil en verlaten. Er was aan de buitenzijde niets te zien van de spanning! welke ongetwijfeld binnenshuis in de ver trekken geheerscht zal hebben. De talrijke journalisten die reeds eenige dagen zich in Soestdijk ophielden in het Badhotel en in Hotel Trier waren Vrijdag den geheelen dag in afwachting geweest van de blijde gebeur tenis, welke, naar verwacht mocht worden, binnenkort zou plaats vinden. Maar tegen den avond scheen het alsof de blijde mare nog op zich zou laten wachten. Namiddernacht kwam er echter het gerucht, dat de geboorte nu spoedig zou plaats vinden. En het gevolg was dat de persvertegenwoor digers, die nog niet ter ruste waren gegaan, besloten om den nacht wakend door te brengen. De moeite is niet te vergeefsch geweest, want toen een uur later het waar- echuwingstelegram kwam, bleek diat zij nu op hun qui vive moesten zijn. Groote bedrijvigheid in hotel Trier Vlak daarop kwam het telegram over de telex over de geboorte van een prinses. Tientallen journalisten verdrongen zich om het telex-apparaat en direct werd het een run op de telefooncellen. Interlocale en internationale gesprekken werden aangevraagd en de dames van de P.T.T. kwamen handen tekort en oogen om de verbindingen tot stand te brengen. Eén woord van lof moest haar echter gebracht worden voor de uitstekende wijze waarop ziij dit massa-telefoonverkeer in zoo korten tijd wisten te verwerken. In hotel Hamdorff te Laren was om kwart over één reeds het bericht binnen gekomen van de blijde gebeurtenis. Het gezelschap dat daar in vroolijke stemming bijeen was, trok, na eerst geestdriftig het Wilhelmus te hebben gezongen, naar Soestdijk, om daar Hotel Trier binnen te vallen, waar het een geroezemoes was van belang. Officieren van het vliegkamp Soesterberg, inwoners van Baarn en Soest, die de heuglijke tijding ook reeds vernomen hadden, waren van de partij en zoo kon men op een zeker moment een dansende menigte voor het buffet vinden, die het zich zeer gezellig maakte. Het leek wel op een groot familiefeest. Auto's reden af en aan, en zoowel het Badhotel vanwaar het nieuws over het telex-wereldnet werd uit gezonden als Hotel Trier, gaven drukte en bewegelijkheid te zien als anders midden op den dag nog niet het geval is. Men wist van geen ophouden en den geheelen nacht door Is het een zeer feestelijke stemming geweest. Stilte bij het paleis Een groote tegenstelling daarmee Vormde het Paleis, centrum van het nationaal ge beuren dat stil te droomen lag in den zomer nacht. De hekken waren gesloten en de Rijksveldwachters deden hun ronde. Er was geen verkeer, daar dit was omgelegd en zoo heerschte er een diepe stilte rondom het Huis waar de Jonggeborene lag. Gerrit den Hoed biedt het eerste gelukwenschen aan De eerste die gelukwenschen kwam aanbieden was de vijftienjarige Gerrit den Hoed uit Utrecht, een lid van de Princefvlag. Hij is het jongste lid van de afdeeling Utrecht van de Princevlag en bradht namens de nationale organi satie een schrijven met felicitatie over. Het was een schilderachtig gezicht om den jongen, gekleed in de uniform van de Princevlag met het Oranje^blanje- bleu op zijn schouder te zien wachten voor het paleis. Met zijn witte blouse silhouetteerde hij tegen den donkeren achtergrond van het hooge geboomte. Hij moest eenige uren wachten voordat hij kon worden toegelaten. Maar gedul dig hield hij met de Rijksveldwachters de nachtwake tot om vijf uur, naar gewoonte, de paleishekken geopend werden. De majoor van de Rijksveldwacht had voor den knaap al in orde gemaakt, dat hij. zoodra het hek geopend werd, zijn felici tatiebrief mocht afgeven. En zoo werd, klokke vijf uur, Gerrit den Hoed door een veldwachter naar het paleis geleid waar hij aan den ingang zijn kostbare missive mocht aanbieden Dit was voor hem een historisch oogenblik en de Princevlag is dus de eerste organisatie die haar gelukwenschen aan het Prin selijk Paar deed toekomen. Een treffend moment was het ook toen twee arbeiders op weg naar hun werk even voor het paleis met hun fiets «topten en vroegen of er al wat bekend was. Zij be toonden zich zeer verbaasd te hoor en dat er prinses geboren was. De burgerij van Baarn en Soest was toen nog onkundig van het feit dat weer een telg uit het Oranjehuis op hun grondgebied was geboren. Blauw kleurde de nieuwe dag, en het witte palcis, omgeven door den ochtendnevel, maakte zich langzamerhand los van het nachtelijk duister. Reeds vroeg in den morgen begon zich be langstelling voor het Paleis af te teekenen. Menschen die naar hun werk gingen en schoolkinderen kwamen er zich van op de hoogte stellen van wat er rondom het Paleis voorviel. De stukken der saluutbatterij in stelling gebracht Tegen vier begaven wij ons naar de Ju- lianaschool, waar de manschappen van de saluutbatterij zijn ingekwartierd. Het was nog geheel donker, de maan scheen nog aan den hemel door een licht wolkendek heen. Het dorp ie nog in ruste. De wachter bij de spoorbaan echter is al op de hoogte. Om half drie zijn de verster kingen van de veldwacht, die het verkeer langs de toegangswegen naar het paleis zullen regelen, voorbijgekomen. En de majoor van de veldwacht heeft het hem ver teld. Hij heeft het nieuws onmiddellijk aan zijn familie doorgegeven: „Want, ziet u, nog voor negèn uur zullen drie kinderen van de kleuterschool in de Schoolstraat een cadeautje komen aanbieden aan het paleis". „Daar is ook mijn kleindochter bij", ver volgde hij trots. „Zij zullen in witzijden kleedjes gaan". Op het postkantoor is het groote nieuws natuurlijk bekend, en ook bij de politie. Het politiebureau hoorde het bericht reeds om 2 uur, toen het bureau door de I-Iilversum- sche politie werd opgebeld. Die had het be richt weer vernomen van een der omroep- vereenigingén, die zooals men weet, op de telex zijn aangesloten en zoo is dus het be richt in een kringetje rcndgeloopen. De politie heeft dadelijk den burgemeester en den commissaris opgebeld, die toen nog niet met de heuglijke tijding op de hoogte waren In het gymnastiekgebouw van de Juliana- school heerseht groote actie. De manschap- Pen zijn om vier uur gewekt, maar som migen waren al een uur eerder wakker ge worden, toen enkele fotografen van buitenaf met blitzlampen een plaatje trachtten te maken. De officieren en onderofficieren war enonmiddellijk nadat het eerste bericht op de telexkamer binnenkwam, gealar meerd. Zij behoefden echter in den nacht niet onmiddellijk hun stelling in tc nemen. Doordat het Prinsesje zoo vroeg in den morgen geboren werd, is ditmaal niet in Nederland zelf, maar in één der andere ge- biedsdeelen van het Koninkrijk, in Neder- landsch-Indië, het eerst geschoten. Tusschen Nederland en Indië bestaat namelijk een tijdsverschil van zes uur en tien minuten, zoodat het in Indië reed's volop dag was, toen de blijde mare daar verspreid werd. Om half vijf zijn de manschappen gereed en treden voor de school aan. Zij dragen nog hun werkpakken, want de gloednieuwe uniformen en uitrustingsstukken, die vooi den feestelijken dag zorgvuldig gereed ge houden zijn, zullen zij eerst aantrekken, wanneer zij de stukken in gereedheid heb ben gebracht en een oogenblik in hun ka- zernement teruggekeerd zijn. Daarvoor be staat volop gelegenheid. Na de bevelen „richten", „nummeren", „met tweeën uit de flank", „met vieren", marcheeren de mannen stram af naar liet Oranjepark, bij het politiebureau, waar de stukken onder zeilen zijn geborgen. Bij het Oranjepark houdt de troep zich 6leohts enkele minuten op, genoeg om dc stukken op straat te brengen: De cers'c luitenant Feitsma, die hierbij het bevel voert, iprijst zich gelukkig, d'at de kapitein van Nijnatten, de commandant der batterij, gisteren de eerste oefening heeft doen hou den. Want nu zijn de manschappen op be kend terrein. Zij .weten nu al, hoe zij de bochten moeten nemen door do nauw. straatjes van Baarn en lioe zij op den land weg naar het weiland, waar de stukken op gesteld zullen staan, d*e moeilijke plekken gepasseerd kunnen worden zonder opont lioud. T-. Ratelend gaan de kanonnen in snel ten der leden van de Princevlag stond tempo hun weg. getrdkken en geduwd reeds hedennacht bijna onmiddellijk na het door de zwoegende manschappen, die bekend worden voor het hek van t paleis zich echter, vroolijk qestemd. volijverig om namens de vereeniging „De Prince- van hun taak kwijten. Zij hebben plezier vlag alsJ*rste de gelukwenschen te kun- jn hun werk. Vreemd genoeg, niemand ften aanbiedenschijnt te merken, dat de kanonnen in Dr J. DE GROOT Dr C. L. DE JONGH BAARN, 5 Aug. Wij vernemen, dat het prinsesje 3.870 kg. weegt. I donderde. Zoo volgden achtereen de 51 saluutschoten. De plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester van Baarn, Jhr van R h e d e n en den commissaris van politie ,e Baarn, leden van den gemeenteraad en bestuursleden van de Oranjevereenigingen. Fotografen en filmoperateurs waren druk in de weer om het schieten op de gevoelige en de rolprent vast te leggen. Op het laatste moment kwam er nog een fotograaf ennen met een laddertje, toen het schieten reeds was gedaanHij kon nog net den wegtrekkenden rook van het laat ste schot fotografeeren, maar kreeg toen evenals de andere fotografen, zijn kans om mooie plaat te maken van de man schappen der batterij, staande in de hou ding, terwijl zij het Wilhelmus zongen. Ka pitein van Nijnatten commandeerde: „ln de houding" en daarop weerklonk het WilheLmus, dat door de groote menigte aan de overzijde van het weiland spontaan werd meegezongen. Toen na het nationale dank lied kapitein Nijnatten den helm zwaaiend uitriep „Leve de jonge Prinses!" antwoord den de artilleristen met een driewerf Hoera dat werd overgenomen door de groote me nigte belangstellenden en als een echo klonk over het wijde veld. Na het schieten begon in Baarn de kerk klok te luiden. In den hoogen toren met zijn twee nationale vlaggen klonk de meta len stem der klok die een wijd geluid van zich gaf en met een zwaren nagalm de blijde mare nog eens onderstreepte. Op den Brink voor het Gemeentehuis werd het al drukker en drukker. Arbeiders waren er nog overhaast bezig om de laatste hand te leggen aan de versiering. Vlaggemasten erden opgericht en een carré gereed ge maakt, waarbinnen zich het officieele ge beuren zou kunnen afspelen. Om acht uur was een dichte menigte voor het gemeente huis saamgestroomd toen drie herauten te paard aankwamen om uit handen van den burgemeester de oorkonde in ontvangst te nemen, welke zij op verschillende punten van dc gemeente den volkc zouden voor- In hun schilderachtige kleederdiracht met het Rijkswaper. op den rug, de trompetten in de hand, kwamen de herauten op hun paarden aandraven. Zij zwenkten en hielden hun paarden in voor het bordes van het ge meentehuis, waarop zióh onder andere de burgemeester met den ambtsketen om bevond. Toen de herauten het signaal ge- even hadden las de burgemeester de na- olgende proclamatie voor: Met innige dankbaarheid aan Hem. Die alle leven bestuurt, is het mij een groote vreugde het volgende bekend te maken: Heden werd ten paleize Soestdijk *n de gemeente Baarn een Prinses geboren. Dat zij vele jaren in gezondheid en voor spoed gespaard moge blijven tot vreugde van Haar Prinselijke Oudiers en tot heil van het Nederlandsche volk. Zoo zü het. Lang leve de Prinselijke Familie. Aldus te Baarn den vijfden Augustus 1939. Herauten zegt het voort!, aldus de burge meester. waarna hij de proclamatie aan de boodschappers overhandigde, die daarop spoorslags wegdraafden, om de heugelijke tijding, die natuurlijk reeds als een loopend door Raam was gegaan, nog eens op nieuw op verschillende punten der gemeente af te kondigen. stelling gebracht worden. Wij zien trou wens nu ook geen menschen meer op straat. Een enkele vrachtrijder komt voorbij. „Weet je, dat er een prinsesje geboren is?" „Is het toch! Dat is gauw." Nu staan de stukken in de wazige nevel an het bedauwde land en de manschap pen keeren weer naar de Julianasehool terug. Straks zullen zij fier en stram in hun nieuwe uniformen weer door het dorp trekken. Dan zullen zij wel meer bekijks hebben. Velen zullen echter eerst door het eerste saluutschot mexken, dat cje blijde gebeurtenis een feit is. Dan zullen straks ook de klokken luiden en daarna trekken herauten te paard rond, om den volkc kond te doen, dat er een Prinsekind geboren is. De saluutschoten worden te Baarn gelost Een groote menigte is er getuige van BAARN, 5 Aug. In den vroegen ochtend toen Baarn ontwaakte, was direct dc Oranjestemming er volop in. Uit alle huizen kwamen de bewoners getooid met Oranje, en men riep op straat elkaar het heugelijke nieuws al toe. Velen spoedden zich naar den Eemnesserweg waar de saluutschoten zouden woixlen gelost. Men haastte zich om de vlag uit te steken, en zoo duurde hot niet lang of de straten cn lanen prinselijke residentie boden een feestelijken aanblik, door het nationale dundoek en het oranje-blanje-bleu, dat van de huizen en openbare gebouwen wapperde. Dc gemeente Soest deed aan Baarn concurrentie aan. door het eerste te zijn met het luiden der kerkklok. Het klokkegelui klonk tusschen zes en zeven uur ver weg over de landen. In Baarn hadden de hoedenwinkeliers het razend druk met het verknopen van stroohoeden met rood-wit-blauw-oi-anje lint. De jongens achter hun melkwagen, de af- bciders op weg naar hun werk, de jongelui, die naar kantoor gingen, men zag ze alle maal met dit nationale hoofddeksel getooid, en al was de lucht druilerig eu de kans op regen heel groot, men wilde het stroodak er wel aan wagen, om ook uiterlijk zijn oranjevreugde te kunnen toonen. De saluutschoten De battery van het Eerste Regiment v* Veldartillerie, vroeger te Utrecht, thans te Harderwijk gelegerd, onder bevel van Kapitein Nijnatten, had, zooals we reeds beschreven hebben, vannacht de stelling betrokken op een weiland aan den Eem nesserweg. Vier stukken zeven centi meter veldgeschut waren daar opge steld. Vóór zeven uur kwam reeds een groote menigte om getuige te zijn van het lossen der saluutschoten. Precies zeven uur commandeerde kapitein Nü natten „Vuur!" en het eerste schot rol de met daverend geweld over het vlakke terrein. Direct daarop loeiden de sire nes van Spakenburg, maar dit geluid werd weldra overstemd door het twee de schot, dat uit een der kanonnen MAANDAG NATIONALE FEESTDAG Uit de van rijkswege vastge stelde regeling voor den dienst op kantoren van rijksinstellingen blijkt, dat het Maandag nationale feestdag is. Immers dient de eerste werkdag na dien van de geboorte te worden beschouwd als nationale feestdag. Daar echter het Prinsesje vandaag, op Zaterdag, is geboren en dus de dag. volgende op den geboortedag, een Zondag is. wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk daarop volgenden Maandag. De rijkskantoren zullen dien dag des middags gesloten zijn. voor zoover de dienst zulks toelaat. De colleges van B. en W. zijn door den minister van Economi sche Zaken gemachtigd een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te ver- leenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt en van den daarop volgenden werkdag. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de werkloozen op den Nationalen Feestdag 's middags na 1 uur vrij van stem pelen kan worden verleend. Dc eerste bloemenhulde Om acht uur vanmorgen werd de eerste bloemenhulde aan het Paleis bezorsd. De Dames van Garderen Siemons namens de Christelijke Oranje vereeniging en Mej. Steenhoff namens de Algemeene Baarnsche Oranjevereeniging brachten een groote bloe menmand voorzien van prachtige veelkleu rige bloemen en planten aan het paleis. Zij werden in den paleistuin toegelaten en kend'en hrar kleurige en fleurige last aan het paleis achterlaten. Voor het paleis was het omstreeks negen uur reeds een groote drukte van belangstellenden die aan de overziide van den weg gehouden werden en vandaar naar het paleis staarden in de hoop de offi cieele pei-sonen .die zich zouden aanmelden, te kunnen zien binnentreden. Baarn biedt op dit oogenblik een kleurigen aanblik. Hier en daar treft men Spakenburgers in hun klee derdracht aan en de Spakenburger meisjes vormen een gewild motief voor fotografen en filmoperateurs. Zij laten zich gewillig fotografeeren en dragen er zoodoende toe bij, dat het folklo ristische element in de verschillende kieken niet zal ontbreken. De jeugd vermaakt zich ermee, zich op de meest vreemdsoortige manier uit te dossen, en trekt met toeters door de straten. Vanavond zal er in Baarn een optocht plaats vinden waarbij die Bur gemeester voor het stadhuis een toespraak aal houden. Een vuurbal in het Oranjepark zal de avondfeestvreugde verhoogen. De beide telefonisten die het bericht van de geboorte van een Prinses het eerst ontvingen en het de wereld in zonden De postbode die vannachi om half twee de telegrammen van het paleis weghaalde om, ze de wereld in te zenden. Amsterdam ontvangt het blijde nieuws Om half twee reeds de eerste vlag Onze Amsterdamsche redacteur schrijft: Kanonnen en radio hebben vanmorgen Amsterdam gewekt met het blijde nieuw*, Om zeven uur daverden de saluutschoten in het Beatrixpark de vreugde uit over da ontwakende stad en de sirenes der schepen in de haven vertolkten het vroege nieuws weer op andere wijze. Vele Amsterdammers, die tijdig op hun werk moesten zijn, had-< den de verheugende berichten reeds opge-< vangen en de met vlaggen versierde beugels van de ti-am bevestigden de goede tijding. De eerste vlag woei reeds om half twee vannacht, doch dat was voorloopig een een zame. Wat later op den prillen ochtend zag men reeds overal vlaggen uitsteken en ox-anje-versierselen dragen: knopjes, strikjes en kokax-des. Aldra mengde zich het gebeier der kerk klokken in het opkomende arbcidsgedruiscti van dezen laatsten dag der week, die dit maal een feestelijk karakter droeg. Tegen negenen verschenen fraai uitgodoschte he rauten tc paard op den Dam en in andere deelen der stad, overal het nieuws in plech tige proclamatie den volke voorltzend en steeds weerklonk gejuich van do sa am ge stroomde belangstellenden. Het Paleiscartl- lon speelde zijn mooiste nationale liederen, terwijl bazuinblazei-s het luchtige klokken spel afwisselden. Het viel ons op, hoe druk er gevlagd wordt. In de smalle straten der binnenstad zagen wij een dicht woud van het nationaal dundoek. Langs de aloude patriciërsgi-achten hingen zwaar en breed uit de vlaggen, die in fiisscihe kleuren vroo- lijk afstaken tegen het donkere zomergroen* In de buitenwijken hingen de kleinere bal- konvlaggon als versiciing. In tal van stra ten was reeds vroeg de driekleur huis aan huis uitgestoken. Zoo sprak op allerlei ..-ij- ze de blijdschap zich uit over het zusje van Prinses Beatrix. Ofschoon Maandag de nationale feestdag wordt gehouden, was het in de middaguren in het centrum der stad reeds vol van feest gangers. Er heerschte een opgewekte stem ming, in afwachting van het klinkend Prin- sessefeest vanovond op don Dam, waar een imposante volksdemonstratie de gehecht heid en de trouav aan het Oranjehuis op nieuw zal uitspreken. Aan het massale ver sieringsstuk in het Damplantsoen werd van daag met haast gewerkt. Vóór deze kleuren weelde van bloemen, groen en vlaggen zullen vanavond de burgemeester. Dr. W. de V'lugt en de heer J. ter Haar Jr. bet woord voeren voor de duizenden die uit alle deelen dei- stad hierheen trekken. Het wordt /eer vol op den Dam. Duizenden zullen de fraaio verlichting van het symbolische monument en het vuurwerk op den Dam bewonderen en het défilé der feestgangers gadeslaan. Van half acht tot half negen vanavond wordt een dankstond georganiseerd in de Nieuwe Kerk, waar voorgaan Ds. J. P. van Bruggen cn Ds. R. Dijksra. Morgenochtend zullen in de onderscheidene kerken dank diensten worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5