WAKER „T O SA" Een vruchtentaart ^ONRADS BRETEL-BROEKJE Wolhuis de Wending ESS WECK „VAN EN VOOR DE VROUW AN DE VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 31 JULI—5 AUG. 1939 ni'PRPCiW7iwncM. van een huisdokter Een overbodig advies? Helaas, leert de spreekkamer wel anders. De dame met „rouge" op haar wangen is de eenige niet, die zich bij den dokter anders voordoet dan in het gewone dagelijksche leven. Worden alle medicijnen trouw ingenomen? Wordt er onder de hand niet eens geknoeid met een kwakzalver? Geeft men altijd wel heel nauwkeurig zijn levensgewoonten aan, wanneer daarnaar gevraagd wordt? Of drijft de angst, dat men ze op dokters advies zal moeten opgeven, er niet menigeen toe, het uur van slapen gaan wat vroeger op te geven dan in de werkelijkheid het geval is, of het aantal si garen, per dag gerookt, voor de helft min der te noemen? En worden anderzijds de klachten niet vaak overdreven? Als men sommige menschen 's morgens aanhoort, hebben zij oogenschijnlijk nog maar een paar uur te leven. En ontmoet men ze 's avonds in een vroolijke omgeving, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of men met dezelfde personen te maken heeft. Er zijn er ook, die zich groot houden. Vaak worden zij gestuurd door bezorgde ouders of echtgenooten. Zij weten den dokter voor uit al te vertellen, dat er niets aan hapert Een beetje pijn, nu ja, maar dat hebben we allemaal wel eens. Daarvoor hoef je toch niet direct naar den dokter! Een andere categorie weer tracht angstval lig vroeger doorgemaakte ziekten te ver bergen, omdat zij zich er voor schaamt en vaak alleszins terecht. Zoo zou ik door kunnen gaan. En de juffrouw, die van haar leeftyd eenige jaren aftrekt om jonger te schijnen dan ze is, brengt den dokter vaak veel minder gauw op een dwaalspoor dan de man, die den indruk tracht te wekken, dat er bij hem niets aan de hand is. Waarmee ik niet gezegd wil hebben, dat ik het voor bovengenoemde vrouwelijke ijdel- heid opneem. Wees eerlijk tegenover Uw dokter! Dit is een eisch, die reeds op grond van het negende gebod gesteld mag worden. En die bovendien nog klemt door de gevol gen, die in ons geval het overtreden van dit gebod met zich mee kan brengen! Want hoe kan een dokter zich een juist beeld van het ziekteverloop vormen, als men voor hem vaak zeer belangrijke gege vens verzwijgt? Zijn adviezen moeten daaronder lijden. Het zou zelfs mogelijk kunnen zijn, dat hij in dergelijke omstandigheden dingen voor- i..u^ »wi ucn iieXe schadelijk zijn. Een enkel voorbeeld moge dit toelichten. Een patiënt ligt al geruimen tijd met koorts te bed. En de temperatuur wil maar niet zakken. Geen wonder, dat de zieke ongeduldig'wordt Hij voelt zich best in staat om op te staan. Maar de dokter wil daar niets van weten. Zijn ervaring leert, dat de zieke slechts door langdurige rust kan genezen. En nu is het voor den patiënt een klein kunstje om z'n dokter bij den neus te nemen. Hy behoeft van zijn temperatuur maar en kele streepjes minder op te geven om den dokter in den waan te brengen, dat zijn toestand verbetert. En is deze op een dergelijke handeling riet bedacht, dan is de kans groot, dat aan het verlangen van den zieke om uit zyn bed te mogen komen, voldaan wordt. Maar na eenige dagen komt toch onherroe pelijk de instorting. En het laatste is dan vaak erger dan het eerste. Een ander voorbeeld! Een maagzweer is gediagnosticeerd. De lijder daaraan moet strenge bedrust houden. Pap en melk vormen de hoofdbestanddeelen van zijn diëet. Het menu is daardoor niet bepaald afwis selend. De omgeving van den patiënt kan het best verstaan, dat het daarbij moeilijk uit te houden is. Waarom het niet eens tusschendoor, buiten de voorschriften van den dokter om, -met een bordje soep geprobeerd? Dat geeft wat afwisseling en bovendien sterkt een krachtige soep aan. Maar, o wee, 's nachts krimpt de patiënt weer ilneen van zyn maagpijn. En als de dokter den volgenden dag ver schijnt ,is het voor hem in eerste instantie een raadsel, hoe die maagzweer plotseling weer tot zulke heftige reacties aanleiding kan geven. Want de familie is goochem genoeg om die geschiedenis met dat bordje soep stil te houden. Maar met dit stilhouden is de zieke aller minst gebaat. Want de dokter zou daardoor de zaak wel eens ernstiger kunnen beoordeelen dan met de werkelijkheid overeenkomt Wat niet altijd voor den patiënt even aan genaam is! Bovenstaande voorbeelden zouden met tal loos vele uit te breiden zyn. „Dwaze menschen anders, die zoo tegen zich zelf zyn", hoor ik al zeggen, ,,'k Kan my niet voorstellen, dat zoo iets voorkomt." Maar pas op, mevrouw, straks weet ge by uw visite aan uw vriendin ook niets beters te vertellen dan dat ze het eens buiten haar dokter om met dien of dien bekenden mag netiseur moet probeeren. DOCEAM. I Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zelf Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANGF.N per BRIEFWISSELING van het j INSTITUUT FEMIN A J 5 Place des Bienfaiteurs 5 - BRUSSEL I Schrijft ons om U In te lichten. Vraagt ons kosteloos programma'no. 20 MET WORTEL voor altijd verwijderd door P R IJ S 1.75 GEEt CRêME IW Weder aangroeien uitgesloten BROCHURE ELIZABETH TURNER'S HOORNBRUGLAAN 29 R. PRODUCTEN R IJ S W IJ K Door MARTINE WITTOP KONING Te* recept is ontleend aan „Young Ame rica's Cook Book", een aardige handleiding voor de Amerikaansohe jeugd jongens zoowel als meisjes! die zich graag schijnt bezig te houden met keukenwerk en die bij voorkeur zelf de zorg op zich neemt voor het onthalen van haar gasten. De vruchtentaart, die hier beschreven wordt, is gemakkelijk te bereiden; ze past bovendien goed in dit seizoen met zijn betrekkelyk ruime keus aan vruchten. VRUCHTENTAART (6 personen) 1225 gr. bloem, 3 theelepels bakpoeder, y2 theelepel zout, 2 afgestreken eetlepels sui ker, 100 gr. (1 ons) boter, 1 ei, 1 dL. melk; ongevee. 500 gr. (1 pond) pruimen (ook wel 6 groote perziken of 0 bananen; vroeger in het jaar 500 gr. aardbeien, frambozen of bessen), y4 L. slagroom, wat suiker (naar smaak) 2eef de bloem met het bakpoeder, het zout -•n de suiker; verdeel er, met behulp van twee messen, 4/5 van de hoeveelheid boter in, tot het mengsel fijn-kruimelig is. Klop het ei en roer er de melk door; ver meng de droge bestanddeelen met de vloei stof tot een goed samenhangend maar toch niet te stijf deeg, vorm er een bal van en rol dien op een met bloem bestoven tafel uit tot ruim y2 cM. dikte. Snijd er langs een deksel b.v. twee gelijke plakken van; leg er één op een met boter besmeerd bakblik, strijk er wat van de nog overgehouden weekgemaakte boter over uit, leg er dan de tweede plak op en bestrijk die met de rest van de boter. Bak de taart in een heeten oven in onge veer 15 minuten gaar; trek de helften van elkaar (wat heel gemakkelijk gaat) en be smeer ie zachte binnenkanten met wat bo ter. Bedek de onderhelft met een laagj' vruchten (de pruimen ontpit en gehalveerd, de perziken of de bananen in plakjes ge sneden, de besvruahten met een vork iets fijn gedrukt), strooi er suiker op en bedek ze met de tweede taarthelft, de geboterde weeke kant naar boven. Leg ook hierop weer een laagje van de met suiker be strooide vruchten en maak de taart af door er den geslagen room overheen te spreiden, nadat ook die met wat suiker is vermengd. draagsters rekening houden. L. de stad is en blijft de hoed nummer I. tenzij men de voor keur geeft aan uitgaan zonder hoed, doch dan behoort het kapsel onberispelijk te zit ten. Voorts zijn de hier gegeven hoofd doekjes en kapjes geschikt voor auto en fietsen, ze staan sportief en aardig, doch zijn geenzins gekleed. Deze doekjes beoogen enkel en alleen zekere utiliteit, n.l. het bij eenhouden van het haar, en de persoonlijke smaak moet domineeren Men ziet unizijde, alsmede bedrukte met bloemen, dieren, stuurrad, schelpen, kers, reddingsboeien en vele andere fanta sievolle motieven, ontleend aan de planten of dierenwereld, alsmede aan de verschil lende takken van sport. VAN KLEINE STOFRESTEN \/an kleine stofresten laten zich allerlei aardige hoofddoeken en kapjes maken, die vaak zeer origineel werken. Vele moge lijkheden zijn er om telkenmale afwisseling ;san te brengen, indien men een weinig meer stof koopt bij een bedrukt japonnetje. Zelfs bij effen toiletjes is het mogelijk een eindelooze variatie aan te brengen in rui ten, moesjes en strepen en met een weinigje fantasie en een paar geschikte handen, kan men de aardigste hoofdbedekkingen toove- ren. Als materiaal kan men katoen, zijde, linnen, georgette en wat men ook verkiest aanwenden, het komt er slechts op aan, dat de doek of het kapje een harmonisch geheel vormt met de overige kleeding. Uitdrukke lijk moeten wij er nogmaals op wijzen, dat dit soort hoofdbedekkingen voor sportieve doeleinden bestemd is, alsmede om aan het strand en buiten in bosoh en hei gedragen te worden. Iets, waarmede veel te weinig ^-^GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN voor den leeftijd van 1 jaar. Benoodigd materiaal: 50 gram 6 draads-woL Men gebruikt: naalden no. 3. Soepel breien. VOORPAND: opzetten 65 st. Eerst breit men een boordje van 3y2 cm., 1 st. r., 1 st. av., zorgend dat recht op reent averecht op averecht komt. Dan breit verder in patroon als volgt: le naald: geheel av. breien. 2e naald: 2 st. r., draad naar voren bren gen, 1 st. r. afhalen, draad naar achter bren gen, vanaf herhalen. 3e naald: 2 st. av., draad naar achter gen, 1 st. av. afhalen, draad naar voren brengen, vanaf herhalen. 4e naald: geheel recht breien. 5e naald: als 2e naald. 6e naald: 2st. av., 1 st. r., vanaf her- Deze 6 naalden vormen het patroontje en worden steeds herhaald. Als men zoo 8 cm. gebreid heeft, meerdert men aan begin einde der naald 1 st. Deze meerdering nog 1 X herhalen na 8 cm. Zorgen dat het pa* troontje na het meerderen goed doorloopt. Als men een geheele lengte heeft van 22 cm., kant men voor de pijpjes aan het be gin der eerstvolgende 6 naalden 8 steken af. Dan breit men 4 naalden geheel recht op de overgebleven 21 st Nu weer aan Het einde der eerstvolgende 6 naalden 8 st. bijzetten en in patroon verder breien. Om de 8 cm. aan begin en einde der naald 1 st. minderen. Als de zijkanten even- lang zijn als van het voorpandje breit men weer 3y2 cm., 1 st. r., 1 st. av. Dan aan be gin der "eerstvolgende 2 naalden, 22 st. af kanten en op de overgebleven 21 st. 5 cm., 1 st. r., 1 st. av. breien. Daarna de middel ste 5 st. afkanten en dan de beide bretels apart afbreien op de 8 st 20 cm., 1 st. r, 1 st av. Dan breit men een knoopgaatje in, door 2 st te breien, 4 st. afkanten, 2 st breien. Deze 4 steken in de volgende naald weer opnieuw opzetten. Men breit nu aan het begin van iedere naald de eerste 2 ste ken samen, tot er niets meer over is. De an dere bretel evenzoo. Nu neemt men van ieder pijpje 56 st op en breit op de rechte kant 1 naald averecht dan I naald recht en kant alle steken losjes af; 2e pijpje evenzoo. Zynaadjes dichtnaaien. Matertaai voor bovenstaand model Is verkrijgbaar bijt NOORDEIN DE 128 OEN HAAG TEL 11 25 57 tegenover de Oranjestraat De vorn. is vierkant of driehoekig en sommige zijn evenals de hoofddoeken, die de vrouwen op het land dragen, onder de kin geknoopt, hetgeen wel de meest een voudige manier is. Andere doeken zyn bij wijze van tulband om het hoofd gedraaid, terwijl men zeer vele aparte kapjes ziet dragen, zooals onze schets er enkele geeft. Bovenaan een piqué kapje met „ri<ts"-slui- ting, die ten doel heeft er eventueel een taschje van te maken! Onderaan een bont gekleurde doek, die achter tegen het hoofd geknoopt wordt en bovenaan een dito, waar de punt, en knoop boven het voorhoofd komen. Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds Ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN De beste voorraadvorming Is het sterlllseeren Duurzaamheid onbeperkt Weck-glazen zijn gecon troleerd op betrouwbaarheid. Man lette daarom vooral op het merk „WECK", ook voor de gummi- ringen. Prijzen opnieuw verlaagd cUw -Aunjdensn Tzynololop cfc&o&etiA jiiksofo! Een ideale haartint en een betooverende glans I 1 Vroeger bezongen de dichters de goudon „lans ln goudenhaar. Heden zegt de bekoorlijke vrouw tot hai per: Geef i LCMINEX geeft aan een betooverende glans. LUMIXEX is een plantaardige kleurspoellng, geen verf. LL'MINEX ls eei Instanto Vlte". Importeur voor Holland en Kolonlfin H HESKER, Taimamtraat IDS. DEM HUG i de ..Laboratoires DE BESTE RECEPTEN NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel. Citroen, Ananas. Fram bozen. Marasquin. Amandel, enz. PrUn f 0.2S. Bloemenolicn met recepten voor odeur, haar water. pommade, brillantine, crèmes, euz. Pr|j» ƒ0.40Vraagt steeds merk MECTAR BU apothekers en drogisten verkrijgbaar EINDELIJK UITKOMST' Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae s Expilator. Dit electnsrh zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevaarlijk permanent de leelijk staande haartjes, daar do haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat voor zeifbehandeling waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is Zeer geschikt om op reis mede 'te nemen. Tallooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en garantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke U gaarne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP .PUNKTO" Smldsploin 11. VOORTHUIZEN I (GldPostrekening 123808 Prijs Nederl.-Indië en buitenland 9.50 (franco) bij vooruitbetaling. NIDAS heeft nu een maal geen beminne lijk humeur. Hij is altijd wat brommerig geweest en dat weet hij zelf wel. Maar toch is hij er van overtuigddat hij de we reld met een minder som ber oog zou aanzien, als er geen jongens bestonden. Toen hij nog niet zoo oud was en werk had op de fabriek, hinderde hem het bestaan van dat volkje niet zoozeer. Mocht er al eens een hem voor de voe ten loopen, dan had hij die gauw genoeg wegge- snauwd. En een lange tong, die achter je rug wordt uitgestoken, daar sta je eenvoudig boven. Maar nu hij waker is ge worden op bouwterreinen, staan de zaken anders. De snauwen zijn nog even welgemeend als vroeger, maar ze hebben geen of wei nig invloed op de lieve straatjeugd. De jongens, de vreeselijke jongens, ze zwerven als roovers rond het terrein. Ze kapen bak- steenen en bouwen er oventjes van. Ze ratsen overgeschoten endjes tioee bij drie en stoken er in die oventjes een vuurtje. van. Ze moesten liever met een flink endje op hun strakke broekjes ge trommeld worden. Ze smelten stukken oude fietsband op de gloeiende steenen, zoodat de lucht op het terrein voor uren be dorven wordt. En als hij dan met zijn stramme bee- nen de gangetjes tusschen de steenhoopen doorstrom pelt, rond de keeten speurt en met korte pasjes langs de schuttingen sloft, ge leid door zijn reukorgaan, vindt hij wel de plaats der wanbedrijven, maar de daders zijn spoorloos ver dwenen. En iederen avond, rond schemertijd, verzin nen ze weer wat anders. Het is om tureluursch te worden. Beno en Arbo hooren wel bij de vrienden, die Nidas het schemeruur zuur ma ken, maar tot nu toe zijn ze aan dit misdrijf on schuldig gebleven. ,^Als de lampen aangaan, binnen komen," is het parool bij hen thuis en welke ook hun gebreken mogen zijn, deze wet hebben ze nog steeds trouw nageleefd. Doch :p zekeren laten na middag geven ze zorgeloos gehoo. aan de lokstem van de verlaten bouwterreinen, He geheimzinnig wenken en roepen. De schemer sluipt er al tusschen de steen hoopen, een eenzame, kromme dwergboom treurt vergeten en bestoven tus schen puin en rommel. Daarboven licht, nog bleek, de maan. Nidas zit nog niet lang op beginnen argeloos hun spel tusschen de steenhoopen. Ze rennen door de nauwe doorgangen, zitten elkaar na, botsen tegen elkaar op, gillen en schreeuwen en nemen geen enkele voor zorg. Beno en Arbo weten zelfs niet, dat er voorzich tigheid betracht moet wor den op de bouwterreinen, daar ze voor het eerst hier DE zijn plaatsje bij de keeten. Hij is vanavond gekomen met het vaste voornemen eens en voor altijd een eind te maken aan de bal dadigheden van de jon gens. Wraakgierig loert hij rond en luistert. Hij om klemt zijn stok en smeedt vage plannen ter afstraf fing van de rakkers als hij ze te pakken krijgt Maar het troepje, waartoe Beno et Arbo behooren, weet daar niets van. Ze spelen. Maar de anderen weten het wel en als ze Nidas, met een grijns op 't verweefde gezidhl, eien naderen, JcTwtet h mï-4cm ar- schuwingsroep: „Loèktë&ns uit, scherp met "éën Weg zijn de vrieudSjes, tia- ïedreigd door üeh opge heven stok vrfh Ridas. Beno en Arbo evenwel spelen genoeglijk door. Ze zitten elkaar na rondom een meterslangen steenwal van meer dan manshoogte. Naar hen keert zich nu Nidas' opgekropte woede. Hij zal ze krijgen, die bru tale apen. Ze zullen het weten, dat ze een ouden man geplaagd hebben. Zijn wraakzucht geeft hem een ongekende vlugheid. Ach ter Beno en Arbo aan rent hij rond den steenhoop. Als hij merkt, dat hij ze zoo nooit krijgt, keert hij zich om en snelt in tegen overgestelde richting. Bij een hoek zien de jongens hem te voorschijn komen, geven een schreeuw en hollen terug. Zoo gaat het nog een poos door, tot Nidas voelt, dat hij niet meer kan. Hijgend valt hij op een stapel hout neer. Als hij wat bekomen is, staat hij op. Zijn be sluit is genomen. Hij heeft de jongens herkend en weet, dat ze dicht bij de terreinen wonen. Vastbe raden stapt hij de straat op, naar hun huis Beno en Arbo zien opeens met schrik, dat overal in 't rond de lampen aan zijn. Gauw, gauw naar huis. Met de vuisten naar vo ren, als hardloopers, dra ven ze door de stille straat. „Aardige man was dat," zegt Beno, „ik zag hem lachen jö, toen wij om 't hoekje kwamen." „Maar wij waren toch vlugger dan hij, hij kon ons niet te pakken krij gen," glundert Arbo. Doch als ze thuis komen, hebben ze weinig reden meer om te glunderen. Dat ze zoo laat zijn is nog tot daaraan toe, maar om een ouden man zoo te pla gen is meer dan schande. „Schamen jullie je niet? Waarom deed je dat, zeg!" „We dachten, dat hij met ons speelde," zegt Beno bedremmeld. En Arbo knikt: ,Ja, dat dachten .JDenk dat dan nooit meer," zegt vader barsch. „Vooruit, naar je bed." Dien avond denken Beno en Arbo diep na over het raadsel hoe het toch komt, dat je dikwijls straf krijgt voor iets, dat je niet ge daan hebt, en waarom vele prettige dingen zoo'n droe vig einde hebben. En Nidas verdiept zich in overpein zingen, hoeveel gemakke lijker de taak van een wa ker zou zijn, als er geen jongens waren. Vaders! Ook O staat waarschijnlijk morgens op met een sigaar ol pijp aan en gaat er 's avonds •nee naar bed....l Och oee. cooken Is niet zoo slechtMaar die gordijnen en die klee- deo waar de „rook' In trekt dat Is erger I Doe moeder een plezier, laat een Waldorp stroomlijn ventilator In Uw kamer aanbrengen 1 Pr.J. I» slecht, I 21 Geen rook meer In Uw kamer, nooit benauwde luchtjes. Zendt U van daag nog onderstaande coupon in voor een •older met nadere Inlichtingen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7