Gemengd BI loed Instantine WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 NVv.h. J. GILT AY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 (Reel.) RONDBLIK TERUGTOCHT IN MIDDEN-CHINA Uit de tijdelijke Chineesche hoofdstad Tsoen-gking seint de correspondent van Keuter merkwaardige, "oorshands nog niet te controleeren berichten over een terug trekkende beweging van de Japansche troe pen in Midden-China, voornamelijk in het Jang Tse-gebied. Zulks is te curieuser. daar het juist in dat gebied is geweest, dat zij door hardnekkigen strijd en het overwinnen van zeer veel tegenstand, terrein wisten te veroveren. In Noord- en Zuid-China_. doch wel in het bijzonder in Honan, zou daaren tegen verhoogde militaire Japansche activi teit vallen te vermelden, waaruit men meent te mogen afleiden, dat het Japansche opper bevel de beide uiterste flanken van het Chineesche strijdgebied vaster in de hand wil krijgen, en daartoe het centrale terrein een tijdlang meent te moeten laten glippen. Wie zich tracht te realiseeren, hoe ontzag lijk uitgestrekt de ruimte is, waarin de Japansche troepen hebben te opereeren, en hoe geweldig groot de moeilijkheden zijn, wat het onderhouden van de onderlinge' verbindingen betretf, kan zidh wel voor stellen, dat op dezie manier, namelijk door het toepassen van zelfbedwang, de Japan ners met het oog op permanente resultaten, in een betere positie kunnen komen te ver- keeren. Zij zouden op deze wijze, zoowel in noord als zuid. het beste van het veroverde gebied kunnen consolideeren. hetgeen een eerste vereischte is, om tot afdoende paci ficatie en eventueel tot beëindiging van den oorlog te geraken. Behalve deze motieven schijnen er echter ook nog andere een beslissende rol in de huidige Japansche krijgsbewegingen te spe len. In het Russisdh-Mandsjoekwosche grensgebied is het den laatsten tijd weder bijzonder roerig; in feite woedt hier reeds lang een onverklaarde Russisdh-Japansche oorlog, die echter nog tot betrekkelijk kleine afmetingen beperkt blijft. Doch wie zal voorspellen, dat de vlam zal blijven smeu len, en dat zij niet plotseling van vandaag op morgen zal gaan uitslaan? De Russen en de Engelschen werken nu reeds zoo langen tijd te Moskou aan de verbetering der wederzijdsdhe betrekkingen, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat zij elkan der ook zullen gaan vinden in hun Japan sche relaties. Japan, dit moge hieraan nog worden toe gevoegd, heeft tijdens den loop van het conflict met Ohina er bij den voortduur van blijk gegeven, maling aan Engeland te hebben. Het heeft zich o.a. reeds zoo dicht bij de Engelsche bezitting Honkong genes teld, dat het de vraag is, of deze zich lang zou kunnen handhaven, als de strijd een maal werd ingezet. Engeland ziet zeer goed in, dat er van alles dreigt in het Verre Oosten. Men denke slechts aan het Britsch- Fransdhe vlootberaad, dat nog zeer onlangs te Singapore heeft plaats gehad, en aan de koortsachtige manier, waarop de versterkte bezetting van deze machtige Engelsdhe vlootbasis thans haar paraatheid aan het vergrooten is. Het is heel goed mogelijk, dat de jongste troepenverplaatsingen in Ohina derhalve mede zijn gebaseerd op de over weging, dat wellicht spoedig een front in Chiina zal moeten worden gevormd, hetwelk tegen Engeland is gericht. De bestaande internationale spanningen doen zich zoo tot aan de „einden der aarde" gevoelen. Het minste nut, hetwelk men daarvan hopen mag, is wel, dat daardoor althans China's nationale -erzet tegen den vreemden over weldiger wat maar lucht zal kunnen be komen. Ramp met «Je Philippijnsche Veerboot 'tt personen verdronken Tusschen de Philipipijnsche eilanden Sa- mar en Ley te is tijdens slecht weer een rao- iorveer gekapseisd. Aan boord bevonden zich tachtig perso- hen. Acht en dertig Irunner konden zich met behulp van recklinggordels ttoven water houden totdat zij door schepen werden op gepikt. Vier en veertig personen zijn ver dronken» Eden zegt: Engeland heeft slechts één taak Te overtuigen van zijn vastbeslotenheid In een brief, door Eden aan zijn kiezers gericht, schrijft de oud-minister, dat de politiek van pacificatie veertig vadem diep begraven is en dat de regeering die poli tiek heeft vervangen door de organisatie van een vredesfront tot het bieden van ver zet tegen verdere agressie. „Gedurende de volgende weken, aldus vervolgt Eden, zullen wij ongetwijfeld een opeenvolging van geruchten vernemen, waarvan sommige optimistisch, andere pes simistisch zullen luiden. Wij zullen afwis selend* kennis moeten nemen van verzeke ringen, dat er geen oorlogsgevaar bestaat en van bedreigingen, met wat er zal gebeu ren, indien wij niet zullen doen, wat men ons zegt. Het Britsche volk zal beloften noch ver zekeringen gelooven. Het zal slechts door daden overtuigd worden. 't Engelsche staatsmanschap heeft thans slechts één taak: de regeerders en 't volk van Italië en Duitschland te overtuigen van onze onwrikbare vastbeslotenheid. Indien wij daarin slagen, indien wij anderen er van overtuigen, wat het ware temperament van het Britsche volk is, zal er geen oor log zijn". Het Poolsche douanetoezicht te Danzig Nieuwe twisten aan de orde In vervolg op een nota, waarin de senaat van Danzig bij het Poolsche commissariaat protesteerde tegen de kwestie e'er douane beambten bij de firma Amada, heeft cle senaat den douaneautoriteiten van de vrije stad opdracht gegeven als inspecteurs der Poolsche douane voortaan slechts diegenen te beschouwen, die door den senaat zijn aangewezen. De ancere, niet door den senaat erkende douane-ambtenaren, krijgen den naam ..grensbeambten". In Poolsche kringen te Danzig wordt dit verschil tusschen Poolsche douane-ambtena ren als volkomen willekeurig beschouwd. Men zegt, dat dit onderscheid niet erkend kan worden door de Poolsche regeering, die uitsluitend! bevoegd blijft voor de aan wijzing en de instructie harer ambtenaren. De moeilijkheden te Moskou Wil Engeland een achterdeur openhouden? MOSKOU. 1 Aug. (Tass). Volgens pers berichten heeft Butler, de parlementaire onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, in een Maandag in het parlement afgelegde verklaring gezegd, dat de Brit sche regeering met den grootsten spoed voortgaat de bestaande yerschillen van op vatting tusschen Sovjet-Rusland en Groot- Brittannië uit den weg te ruimen en dat de voornaamste vraag is geweest, of de onaf hankelijkheid der Baltióche staten zou moe ten worden aangetast. „Ik ben het er mee eens", aldus heeft Butler gezegd, „dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaamste reden is voor het rekken der onderhandelingen." Tass is nu gemachtigd te verklaren, dat, indien Butler werkelijk 't bovenstaande heeft gezegd, hij de houding der sovjet- regeering heeft verdraaid. In werkelijkheid is het verschil van opvatting niet, of de onafhankelijkheid van de Baltische staten al dan niet zal worden aangetast, daar bei de partijen deze onafhankelijkheid wen- schen te waarborgen, doch dat geen ach terdeurtje moet worden opengelaten in de formule van „indirecte agressie" voor agressors, die de onafhankelijkheid van de Baltische staten zouden willen aantasten. Een der redenen voor het rekken der on derhandelingen is, dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agres sor openlaat. VRIJE MIDDENSTANDSWONINGEN TE KOOP en TE HUUR Nieuw gebouwde Middenstandswonïngen a. d. breede Sportlaan en Burgemeester Ver- kadesingel te VLAARDINGER-AMBACHT. Bev. begane grond: ruime hal en vestibule, kelder-keuken, groote kamers suite; verdie ping: 3 slaapkamers, 2 waschtafels en bad kamer met ingetegeld bad. Verder: groote zolder met slaapkamertje. Flinke voor- en achtertuinen met achteruitgang. Schuur met groot kolenhok enz. Deze panden zijn met en zonder Centrale Ve nvarming ingericht. Huurprijs vanaf 38.— tot en met 47.50 per maand. Reeds verschillende van verkocht en yer- huurd. Ook zeer geschikt voor geldbelegging. Te bevragen bij den'Bouwer: W. VAN VLIET, Raadhuisstraat No. 4, te Vlaardinger-Ambacht Telefoon 309. De militarisatie van Danzig Mededeelingen van de „Gazeta Polska" Voor het eerst spreekt de officieuze Gaze ta Polska in een correspondentie uit Danzig over militaire voorbereidingen in de Vrije Stad, waarover het de volgende bijzonder heden geeft: Voor de crisis van Maart j.l. bevonden zich in Dantzig 1000 manschappen van de Landes-polizei die thans gereorganiseerd worden tot drie regimenten van 1500 man schappen elk. Twee van deze regimenten zijn reeds gevormd en met het derde is men bezig. De S.S. en de Heimwehr van Dantzig tellen ongeveer duizend man en de drie po- litieregimenten kunnen beschouwd worden als een divisie infanterie. De S.S. vormen de technische troepen van Dantzig. Al die troepen worden bijna geheel door Duit- schers gevormd, die als „toeristen" in Mei en Juni over zee naar Danzig gekomen zijn. Een aantal is ook over land gekomen. Op het oogenblik is het voornaamste militaire centrum ingericht te Matzkau. Zoolang dit nog niet gereed is, zijn de troepen gelegerd in drie kazernes te Wiebeiuwall, Samgasse en Langfur, in de electrische centrale te Dantzig, in de abattoirs aldaar, in scholen te Zoppot, in de Dantzigsche beurs en in de vacantieschool te Bischofsberg. De troepen blijven daar, totdat de maatregelen te Matz kau zijn voltooid. ITet in Dantzig aangekomen zware ge schut is ingescheept te Hamburg en Stet tin en des nachts gelost in de dokken van Schinau. Op dezelfde wijze zijn naar Dant zig vervoerd drie batterijen veldartillerie en tien batterijen luchtdoelgeschut. 36 stuk ken anti-tankgeschut en ongeveer 40 stuk ken ander geschut zijn thans opgesteld te Heubude aan de kust Een deel van deze wapening bevidt zich natuurlijk op den grensweg tusschen Oost-Pruisen en het ge bied der Vrije Stad. De Berlijnsche correspondent van de Ga zeta Polska, die dit artikel geschreven heeft, zegt voorts, dat aan die grens inci denten zijn voorgevallen, en dat Poolsche douane-beambten zijn toegetakeld met het doel controle onmogelijk te maken en den invoer van wapenen in Dantzig te verge makkelijken. Een groot deel der wapenen is van Tsjechischen oorsprong. Alle wegen op het gebied der Vrije Stad.-welke naar Polen leiden zijn versterkt en van antitankge- voorzien. De wereldtentoonstelling te New-York Do strop wordt grooter De correspondent van het A.N.P. te New- York meldt: Ook het verkrijgbaarstellen van „ltoopjeskaarten" voor de wereldten toonstelling te New-York en de verlaging van den toegangsprijs na 9 uur, zijn niet in staat geweest, tot nu toe, het tentoonstel- lingsbestuur een teleurstelling te besparen. Men had verwacht, dat de kaarten, die met één dollar een waarde van ruim twee en een halve dollar vertegenwoordigden, het bezoek gedurende het weekeinde tot een milioen zouden doen toenemen. Het resul taat is echter vijftig procent onder de ver wachting gebleven. Ondanks het „koopje" was het bezoek slechts 14.000 boven dat van het tot nu toe drukste week-einde zonder prijsverlaging. De van 75 cent tot 40 cent verlaagde toegangsprijs na 9 uur bracht slechts enkele duizenden bezoekers op dit uur naar de tentoonstelling. Men verheelt zich de teleurstelling over dezen gang van zaken niet, temeer daar na de ,ykoopjes-dagen" het bezoek weer gedaald is onder het gemiddelde. Op 25 Juli dus tachtig dagen na de opening is de 15 rnillioenste bezoeker ge noteerd. Het valt dus te bezien, of het be zoek ver boven de 30 millioen (dat is de helft van het oorspronkelijk verwachte aan tal) zal stijgen. Inmiddels is thans gebleken, ó'at het ge tal bezoekers op den openingsdag, dat als 605.000 stond genoteerd, schromelijk over dreven was. Het bedroeg slechts 265.000. Het tentoonstellingsbestuur heeft deze „ont dekking" zonder commentaar laten passee- Wat het Nederlandsehe paviljoen en de Nederlandsdhe afaeeling in de „Hall of Na tions" betreft (waar zich o.a. de brieven- sorteermachine der P.T.T. bevindt, die drie maal per dag wordt gedemonstreerd) deze hebben niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Voortdurend beweegt zich .een stroom van bezoekers door de gebouwen. Vooral het Indische panorama geniet de bewondering. Geen Nederlander of oud-Ne derlander die op de tentoonstelling komt, verzuimt dit „stukje vaderland" te bezoe ken. Het moderne pijnstillende middel Azimut 't is van vfoay&i* (Heel.) Twee Engelsche vliegtuigen in zee Drie militairen verdronken Op twaalf mijl van Lossiemouth zijn twee vliegtuigen der Royal Air Force in zee ge stort. Een ooggetuige heeft verklaard een hevige ontploffing te hebben gehoord, welke veel weg had van het geluid van grof geschut. Toen hij opkeek, zag hij twee vliegtuigen, die met een groote snelheid in zee vielen. Een der toestellen kwam in stukken en brokken boven. Bij het ongeluk zijn drie personen om hei leven gekomen- Arbeidsonlusten te Cleveland Groote politiemacht op de been In de auto-industrie te Cleveland (Ver. St.) zijn weer eens arbeidsgeschillen en stakingen uitgebroken. Een der vakorganisa ties heeift 27 arbeiders gesignaleerd als „onderkruipers"; de politie heeft hen hierop onmiddellijk onder bescherming gesteld. Tweehonderd politieagenten patrouillee ren in de .onrust zone" nabij de Fisher-car- rosseriefabrieken als voorzorg voor nieuwe gewelddadigheden. De stakers hebben toe gestemd een regeling voor deze zone na te leven. Sleohts een beperkt aantal posters wordt hier toegelaten, begeleid door politie. Een kleine groep arbeiders is aan 't werk gelbleven en verblijft 's nachts in de fabriek om de postende stakers niet te passeeren. De geheele politiemacht is gemobiliseerd en verricht diensten van 12 uur. Alle verloven zijn ingetrokken. Maandag werden 12 stakers gearresteerd, van wie 9 worden beschuldigd van ordever storing. een goud- en zilverschat gevonden De „Daily Mail" meldt, dat oudheidkundigen te Sullon Hoo, nabij Ipswich (Suffolk) in de graftombe van een Angelsaksischen koning een goud- en zilverschat hebben gevonden, waaronder een massief gouden helm, met edelsteenen ingelegd. De waarde van deze vondst wordt op een millioen pond sterling gesteld. Het gedeelde Ierland Bijgaand kaartje geeft er een beeld van, dat de wensch der nationalistische Ieren naar een ongedeeld Ierland nog steeds niet in vervulling is gegaan. Zuid-Ierland >s een vrijwel onafhankelijke republiek, Noord- Ierland of Ulster, dat een gemengde Britsch- Iersche bevolking bezit, behoort nog steeds tot het Britsche Rijk. De Valera heeft met krachtige argumen ten bij Londen aangedrongen, de scheiding tusschen Noord- en Zuid-Ierland op te hef fen; dit zou op een faire en loyale wijze kunnen geschieden. De Valera verklaarde, dat slechts 'n vereenigd Ierland in oorlogstijd Engeland bijstand zou kunnen verleenén. De terroristische actie van de I.R.A. in Engeland, heeft Ierland tot bezorgdheid ge stemd, vooral nu de Britsche regeering krachtige maatregelen heeft genomen om de aanhangers vgn het Iersche-republikeinsche leger uit te wijzen. De aanhangers van de Valera gelooven, dat de terreur niets anders beoogt, dan de kwestie van vereeniging van Noord- en Zuid-Ierland te vertroebelen. De Valera zelf heeft de actie scherp ver oordeeld. niet het minst omdat hij zelf in ziet, dat langs dezen weg van geweldple ging geen regeling te bereiken is. Integendeel, is al, wat in het laatste jaar in moreel opzicht reeds gewonnen werd thans door de buitensporige actie van de I. R. A. weer verloren gegaan. Tnoordy S T E ReSjJl ip^JPijfipGe r^l and pill rtKiMAi mui Britsche ministers blijven bij huis Ditmaal vacantia in eigen land Terwijl in andere jaren een groot deel der Engelsche ministei-s hun vacantie in het buitenland doorbracht, zullen dit jaar alle ministers, met uitzondering van den minis ter van volksgezondheid, Elliott, die twee weken aan de Azurenkust zal doorbrengen, hetzij in Engeland, hetzij in Schotland blij ven, zoodat zij, indien noodig, snel naar Londen kunnen terugkeeren. Lord Halifax zal zich naar zijn land goed in Yorkshire begeven, „telkens, zoo zegt men, wanneer de omstandigheden hem zullen veroorloven het Foreign Office .te ver laten". Het is nog niet bekend, waarheen minis ter-president Chamberlain zioh zal be geven. Tsjechen ontvluchten hun land „Levensvoorwaarden ondragelijk" De Poolsche pers verneemt uit Kattowitz, dat een 50-tal Tsjechen gisteren naar Polen is uitgeweken en zich ter beschikking van de Poolsche autoriteiten hebben gesteld, met het verzoek hen niet meer naar het protec toraat terug te sturen, waar „de levensvoor waarden ondragelijk zijn geworden". Drie andere Tsjechen zijn eveneens naar 'Poolsch gebied gevlucht. Zij sprongen op het station Chojnice in Poolsch Pommeren uit een rijdenden trein. De vluchtelingen maakten deel uit van een convooi arbeiders, dat naar Oost Pruisen werd getransporteerd, om daar werkzaamheden te verrichten. Ook in Frankrijk is via den zeeweg een transport Tsjechen aangekomen. 541 in ge tal, die zich verbonden hebben in Franschen dienst te gaan. Zij zullen via Marseille naai Noord-Afrika worden gebracht. Nieuwe taak voor dr. Schacht? Volgens Havas doet te Berlijn het gerucht de ronde, dat Dr. Schacht, Duitschlands oud-minister van economische zaken en oud-president van de rijksbank, binnenkort belast zal worden met een belangrijke taak voor de coördinatie van den Duitschen uitvoer. Officieel is dit gerucht echter niet be- vastigd. Het berust hoofdzakelijk op de ver dubbelde krachtsinspanning, die Duitsch land zioh getroost voor den strijd om de buitenlandsche markten en om zich een uitvoer te verschaffen, die groot genoeg is, om de Duitsdhe industrie van voldoende grondstoffen te voorzien. Engelands oorlogsvoorraden Reserve van benzine en olieproducten De Britsche minister voor den mijnbouw, Geoffrey Lloyd, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat, met het oog op het belang van benzine en andere petroleumproducten in oorlogstijd, een uitvoerig plan is opge steld voor handhaving van de voorraden, opstapeling van reserves, organisatie van het vervoer over zee, distributie in het bin nenland en controle op de prijzen. De reser- vevoorraden zijn zeer toegenomen.- Minister Geoffery Lloyd zeide verder, dat er plannen zijn uitgewerkt voor de coördi natie der distributie en voor de verzekering van een zoo econmische en doelmatig moge lijk gebruik van brandstof door rail- en weg verkeer. Het onderzoek naar de mogelijkheid van een grooter gebruik van surrogaat brandstoffen in geval van oorlog schrijdt voort. In tijd van oorlog zullen vracht- en passagiersvoertuigen gerantsoeneerd worden door een orgaan, ingesteld door het ministe rie van verkeer, en het rantsoenschema zal voor alle particuliere auto's ingevoerd wor den. De plannen kunnen, aldus de minister, zoonoodig onmiddellijk in werking gesteld worden. Reuter verneemt, dat men, als gevolg van de regeeringsmaatregelen, niet verwacht, dat de petroleumvoorrad en in geval van oorlog ernstig getroffen zullen worden. Er zijn rege lingen voor den invoer van petroleum opge steld, zoodat aan de behoefte van alle vitale diensten geheel voldaan kan worden,- terwijl er een redelijke ruimte blijft voor de hand having van alle diensten, die van eenig bo lang zijn, met een minimale ontwrichting. De reservevoorraden voor militaire en bur gerlijke doeleinden zijn zeer uitgebreid. Wat- de rantsoeneering van benzine betreft, volgens Reuter zal het particuliere autorij den niet verboden worden, doch wel zal het gebruik van benzine voor luxe-doeleinden sterk beperkt worden. Reeds zijn lYz mil lioen rantsoenboekjes gedrukt, terwijl meer dan 25 millioen benzinecoupons gereed lig gen. De Palestijnsche onlusten Negen Arabieren gedood Negen Arabieren zijn gedood en één is ge wond' in handen gevallen der Britsche troe pen na een botsing tusschen Arabieren en militairen. Een bende van twintig Arabie ren had een peloton Britsche troepen ten Zuiden van Hebron beschoten. Zes geweren en 73 patronen zijn den Britten in handen gevallen. Het was het eerste belangrijke treffen sinds eenige weken* DONDERDAG, 3 AUGUSTUS 1030. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uit zending;. 8.00 Gram.muztek. (ca. 8.15 Ber.X 8.45 Orgelspel. 9.00 Gram.muziek. 10.00 u. Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.3u Vo-or de vtouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.31 Omroeporkest (ca. 12.18 Beo-.) 12.30 AVRO-Vaudevllle-orkest en ao* lis-ten (opn.) 1.00 Interview. 1.05 De Roman-» cers en soliste. 2.00 Het Sylvestre-tirlo. 2.48 AVRO-Aeolianorkest en gram.muziek. 4.0(1 Voor zieken en thuiszitten den. 4.30 Gram, muziek. 5.00 Jeugdhalfuur. 6.30 AVEO-Amu» ©ementsorkest en solist. 6.2'8 Ber. 6.31 Re* portage. 7.01 Oabaretprogramma. 7.40 Re* portage. 8.00 Ber. ANP. Radiojournaal. Mededeelingen. 8.20 Verkorte opera ,.Daa Dreimaderlhaus" .(opn.) 9.20 Grarn.muzlek, 9.25 Uit Duzern: Syrnphonieconcert o.l.v» Arturo Toscanini. 10.20 Gram.muziek. 10.3(1 Gram.muzlek met toelichting. 11.01 Bar» ANP, hierna tot 12: AVRO-Danoe-Band. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.00 KRO. 10.00-4 12.00 NCRV. 8.00 Gram.muzlek. (ca, 8.15 u, Ber.) 10.00 Schriftlezing, meditatie, gram, muziek. 14.20 Reportage. 10.30 Versterkt NCRV-Harmonieorkest. 11.09 Opening van het Generaal Appèl, ca, 1.15 Ber. 1.30 Gr, muziek. 2.00 Versterkt NCRV-Haxmonle* Orkest, 2.-15 Reportage van het Generaal Appèl. 6.00 Marcando-Ensemble, en gram, muziek (ca. 6.30 Ber.) 7.01 Ber. 7.15 Boek* bespreking. 7.45—7.55 Gram.muzlek. 8.00 II Ber. ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Reporta* ge van het Generaal Appèl, afgewisseld door het Amsterdamsch salonorkest. 11.18 Gram.muzeik. ca. 11.5012.00 Schriftlezing, DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram.muzlek. 12.08 Orkest. 1.05 Gram.muzlek. 1.20 VrooUJk» voordracht. 1.35 OrgeL 2.35 Polltle-muziek* corps. 3.35 Orkest. 5.05 Gram.muzlek. 6.28 Orkest. 6.50 Orkest. 7.41 Strijkkwartet. 8.2(1 Gevarieerd programma. 9.05 Orkest en bo* listen. 9.50 Radlotooneel. I RADIO—PARIS 1G4S M. 9.01 en 9.30 Gram, muziek. 12.35 Zang. 1.10 en 1.46 Orkest, 2.10 en 2.35 Gram.muzlek. 3.35 Zang. 3.50 Plano. 4.05 Gram.muzlek. 6.26 Plano, vloot en zang. 6.05 Radlotooneel. KEULEN 450 M. 6.50 Gram.muzlek. 7.35 tui» Orkest. 8.50—9.50 Omroeporkest. 2.303.21 Concert. 4.21 Orkest. 7.30 Concert. BRUSSEL 322 cn 484 M. 32 2 Ml 12.20 Granfc muziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.502.20^ 5.207.02, 7.20 en 8.20 Gram.muzlek. 9.2» Syrnphonieconcert. 11.00—11.20 Gram.mu* ziek. 48 4 M.t 12.20 Gram.muzlek. 12.50 Omroep* orkest. 1.10 Gram.muzlek. 1.30 Omroepor* orkest. 1.502.20 Gram.muzlek. 6.20 Om* roeporkest. 6.35 en 7.35 Gram.muzlek. 8.2(1 Gram.muzlek. 9.2Q en 10.30 Orkest en ao*. list. I Een Fransch fantasietje? Duitschland zou Slowakije aan Hongarije willen aanbieden Volgens een bericht uit Londen in, dei „Figaro" zou een groot aantal Duitschei agenten binnen zijn gedrongen in Slowakije, welk gebied Duitschland practisdh oontro* leert. Duitschland zou het plan hebben, Hongarije het Slowaaksche grondgebied aan te bieden in ruil voor een accoord', dat tot ie absolute controle van Duitschland over, Hongarije zou leiden. Op grond van dit accoord zouden de Duitsche troepen zich vrijelijk in Hongarije kunnen bewegen, tot aan de grenzen van Roemenië toe. De stra tegische beteekenis van zulk een operatie is gemakkelijk in te zien. Zij zou ten doel hebben, iedere mogelijke hulpverleening door Roemenië aan Polen en ieder en op stand in Hongarije te verhinderen. Zij zou vooral aan de Duitsche troepen de grootste bewegelijkheid geven. DE UITWIJZING VAN VERDACHTE IEREN Gisteren heeft de Engelsche Minister vart Binnenlandsche Zaken nog zes bevelen tot uitzetting onderteekend, personen betreffen de, die verdacht worden in betrekking tei staan met 't Iersche Republikeinsche leger» In het geheel zijn thans 25 van dergelijke) bevelen onderteekend'. valsche munterij in een gevangenis Twee beambten van de gevangenis te Park* hurst (eiland Wight) zijn ontslagen, nadat een onderzoek had aangetoond, dat valsche bank biljetten van tien shilling, die op het eiland en in het Zuiden van Engeland circuleerden, in de gevangenis zelve waren vervaardigd. VOETBAL Het voetbalspel in woord cn beeld. Een practische uitgave van Tweka. De N.V. Tweka Tricotfabrieken te Geldrop heeft een tweede, geheel herziene druk! uitgegeven van het boekje „Het voetbalspel in woord en beeld". In zestig bladzijden! druks worden in dit werkje de zoo lastiga regels van het voetbalspel vermeld en - dat is het voornaamste op duidelijke, prettige wijze toegelicht. Eenvoudige, maar, duidelijke teekeningetjes verklaren boven» dien lastige situaties, zoodat het geheel voor vele voetballers een begeerenswaardig beziti is. Er zijn nog zoo heel vaak twistpunten aangaande den uitleg van bepaalde spelre* gels, die voornamelijk voortkomen uit on voldoende kennis. De uitgave van Tweka kan op dit gebied veel goed doen. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. Een week later kwam Viola naar de haciënda loopen, be geleid door haar ouden vader, een Halfbloed, wiens eenige rijkdom zijn schoone dochter was geweest. De joi. _,e vrouw was armoedig gekleed. Haar zwarte haren hingen haar verwilderd over de schouders. Van haar uitda gend brutale houding van vroeger was niets meer over. Op haar gelaat waren nog de striemen te zien van de zweep slagen. Zij maakte een zieligen indruk en er sprak een name loos verdriet uit haar oogen toen zij ze eindelijk durfde op slaan en de moeder van John aanzag. Deze sprak heel vriendelijk met haar. Viola dacht dat ze terstond zou worden ondervraagd over al wat ze van don de Vasquez wist, maar ze behoefde niets te vertellen. Eerst mocht ze tot rust komen, en moest ze weten dat er nog menschen waren die haar liefhadden. Haar werd verze kerd hoe welkom ze was. Haar oude vader vroeg vergunning om ook op de hacienda |te mogen blijven, omdat hij bang was voor de Vasquez en zijn makkers. Hij wilde desnoods wel voor niets werken. Ook hij mocht blijven tegen een billijk loon, en de oude man zwoer 'in, een stil hoekje yaa den stal* waar hij was neergeknield, bij al de Heiligen van wie hij wel eens gehoord Bad, dat hij senor Vancouver zou dienen tot aan zijn dood. Het duurde niet lang of Viola had al haar schuchterheid afgelegd. Mevrouw Vancouver en zij waren al spoedig beste vriendinnen. Het meisje was zeer gewillig en werd weldra onmisbaar in huis. Ook keerde haar vroolijkheid terug en ze werd zeer ge waardeerd wanneer ze bij de guitaar haar Indianenliederen zong. Geleidelijk aan was ze ook haar hart gaan uitstorten en had allerlei van haar verleden verteld. Het was niet bijzonder fraai, maar het verschilde maar heel weinig van de verhalen van andere armoedige Indiaansche vrouwen die toevallig door schoonheid uitblonken en daardoor de aandacht van de aanzienlijke Mestiezen trokken. Zij had veel beleefd en veel gehoord gedurende de paar jaar dat ze roet don de Vasquez had samen geleefd, die haar eenvoudig had weggehaald uit haar vaders huis. De schurkenstreken van den bandiet waren erger dan men had vermoed. Tegen moord en doódslag had hij nooit opge zien. In het bosch lagen ze, die in een dronkenmanspartij door zijn kogel waren geveld of neergestooten door zijn breede dolkmes. Mannen, die spoorloos verdwenen waren en van wie nooit meer iets werd teruggevonden. Natuurlijk had Viola ook verteld van die handige comedie toen men don de Vasquez zocht en deze een ongeval had voorgewend. Heftig werd Viola toen ze vertelde hoe razend hij was ge weest toen hij van de verloving van Senor John met Benecia had gehoord. Toen was het verscrhikkelijk geweest met welke vervloekingen van zichzelf hij gezworen had, zich te wreken. Toen ze dit verhgal vertelde, was het duidelijk, dat zij den bandiet ook had liefgehad, en dat een hevige jaloerschheid in het spel was, maar nu was er niets meer over van die liefde, die feitelijk alleen hartstocht was geweest. Voor die liefde was nu felle haat in de plaats getreden, en toen mevrouw Vancouver er haar op wees, dat een kind van God geen baat mocht koesteren en dat de Heiland zelf had gebeden aan het kruis voor zijn vijanden, toen zweeg ze stil. Haar vurig karakter kon daar nog niet bij. Omdat mevrouw Vancouver het zeide, zou het wel waar zijn, maar zooiets ging haar verre boven haar verstand. Ze haalde de schouders op en zpide: „Maa- donna Vancouverl Dat is toch voor een mensch niet mogelijkl" „Alleen voor een mensch die Gods liefde heeft leeren kennen. Viola!" antwoordde mevrouw Vancouver, en zag haar aan. „Maar om Gods liefde te leeren kennen, moet men eerst zichzelf hebben leeren kennen. Als zondaar, mijn kind. Zeg me eens oprecht wat je vindt: heeft alleen don de Vas quez schuld, of heb je zelf ook schuld aan dat ruwe leven zooals je dat hebt geleid?" Viola zweeg en sloeg de oogen neer. „Vond je het niet prachtig, al die mooie kleeren te krijgen en die gouden sieraden? Heb je meegedaan bij de drinkge lagen, of niet? O, denk niet dat je mij daardoor minder lief bent. Ik be grijp hoe moeilijk het was. Maar nogmaals, heb je ook schuld of niet?" „Ja, mevrouw!'' kwam er aarzelend uit. „Ik heb meegedaan En ik hel gebroken met hem omdat ik jaloersch was. Zoo is het". Ze barstte in tranen uit. En, nu was het oogenblik aangebroken >vaarop het yolle Evangelie van Jezus Christus aan Viola kon worden ver* kondigd. Mevrouw Vancouver wist zoo goed hoe ze dat moest doen. En toen ze samen gebeden hadden, en ook het jonge meisje in gebroken klanken haar schuld beleden had, was er vreugde in beider hart, want de jonge, verdoolde ziel had den weg naar huis gevonden. Vanaf dat oogenblik was Viola voor haar pleegmoeder nog een grooter hulp. Nu ging ze begrijpen van hoe groote waarde het Evangelisatiewerk was dat van uit New Home werd ge-, daan onder de Mestiezen in de omgeving en de Mosquorito* Indianen in het woud. Mevrouw Vancouver had geen betere hulp kunnen hebben; dan Viola, de dochter van den halfbloed, die de moeilijke taal der Indianen kende, en op haar guitaar en met haar mooie stem de liederen kon begeleiden die de Indiaansche kindertjes leerden zingen en de ouderen op de geregelde samenkomsten Zoo was de komst van Viola een groote aanwinst voor New Home geworden. Alles leek daar nu volkomen rustig en vredig. Van don Carlos vernam men hoegenaamd niets. En over don de Vasquez slechts vage geruchten. Er werden telkens diefstallen gepleegd van paarden en vee, soms zag men den sheriff met zijn mannen voorbij trekken als ze op onderzoek waren, maar tot op heden was het niet gelukt, den bandiet op heeterdaad te betrappen. Het begon er op te lijken alsof hij zijn wraakgevoelens tegen John geheel vergeten was. Men dacht eigenlijk heel weinig aan hem, en had het eigenlijk veel te druk met twe£ nieuwe plannen, (Wordt vervol-gdJV

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2