Gemengd Bloed NORTH STATE MAANDAG 31 JULI 1939 EERSTE BEAD PAG, M. SCHOONMAAKBEDRIJF ySüïïv GLAZENWASSCHERÜ AMSTERDAM ROTTERDAM gff Rv VELSEN DORDRECHT B HAARLEM m. .O LElDEN Alft" OEN HAAG DELFT Dagelijks Inwendig schoonkouder UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL (Reel.) Buitenland GERUSTSTELLEND NIEUWS UIT SPANJE Het land gaat werken aan den opbouw De generaals loyaal aan Franco De alarmistische berichten, die in het buitenland omtrent Spanje verspreid wor den, worden door den bestaanden politie leen toestand niet gemotiveerd, al ontkent men niet, dat Spanje zich in een over gangstoestand bevindt, aldus een tele gram van den Reuter-correspondent te Burgos, den zetel der Spaansche régee- ring. Er wordt aan de overplaatsing van ge neraal QueipodeLlano, naar Buenos 'Aires, waar hij ambassadeur wordt, ver volgt de mededeeling van Reuter, meer beteekenis gehecht, dan de omstandighe den wettigen. Welke houding de generaals ook tegenover de leiding der politiek zul len innemen, er bestaat geen twijfel aan hun loyaliteit aan Franco. Een herstel van de monarchie is tot nu toe in Spanje niet ter sprake gebracht en deze kwestie vormt zeer zeker niet zulk een twistappel, als in het buitenland wordt beweerd. Omtrent de economische, omstandigheden van Spanje heeft de minister van Industrie. S u a n c e s, een verklaring aan de pers afgelegd. Hij begon met te zeggen, dat het terugzenden van het Spaansche goud, dat door de republikeinen in Frankrijk gedepo neerd was, in Spanje groote voldoening heeft verwekt De minister verwacht, dat daardoor ae Fransch-Spaansche betrekkingen verbeterd zullen worden. Bovendien kan Spanje thans in het buiteniland de aankoopen doen, waar aan zijn industrie zoo dringend behoefte heeft Spanje, vervolgde de minister, importeert op het oogenblik slechts een vijfde van hetgeen het voor den burgeroorlog invoerde. Deze daling is logisch, wij hebben geen deviezen. Onze handelsverdragen zijn afge loopen. men kan zeggen, dat zeker 50 van die verdragen nöet meer bestaan. Het door- eenloopen vain de politieke- en handels belangen heeft de Spaansche regeering ver plicht beperkende maatregelen te nemen, die op het eerste gezicht schadelijk schenen Noor het vaderland, maar die in werkelijk heid een natuurlijke verdediging beoogden. Spanje spreekt thans een nieuwe taal met 'de wereld. Het kan niet toestaan, dat men, .voorwendende het handelsvoordeelen te verleenen, voorwaarden steloe. Spanje is meester over zijn eigen lot en zal zich niet buigen voor hen. die voordeel willen trek ken van zijn armoede, om zich door chan tage te verrijken. De tijd eer kolonisatie is .voorbij. Het uiteindelijke doed van Spanje's economische politiek is autarkie. De mi nister wilde niet ontkennen, dat er moeilijk heden bestaan, hetgeen echter niet weer houdt, dat hij optimistisch is ten aanzien ,van de a.s. economische vooruitzichten. Wanneer twee millioen mannen drie jaar achtereen vechten, aldus de minister, zou den de meeste landen geruineerd zijn, voor Spanje geldt dat niet Bevriende landen hebben ons hulp gezon- 'den, wij hebben een crediet van een half millioen pond sterling in Nederland kunnen plaatsen en wij kunnen weer vol tvertrouwen de toekomst tegemoet zien. De oogsten zijn schitterend geweest, voor al van aardappelen, rijst, erwten. GaldciÖ zorgt voor voldoende vlncsch, Santander voor melkproducten en di zee voor visch, 'daar wij inmiddels weer de besohlkking hebben gekregen over 500 trailers, die de rooden mee naar Franikrijk hadden geno men. Arbeidsdienst Ingesteld Naar United Press" meldt, zou voor alle Spaansche mannen van 18 tot 50 jaar bij 'decreet de arbeidsdienst zijn ingesteld. Deze dienst moet persoonlijk wordten ver richt, of worden afgekocht tegen een be drag, in verhouding tot het inkomen. Do dienst bestaat uit het uitvoeren van openbare werken. Engeland's militaire paraatheid Proefmobilisatie en manoeuvres Gedurende de maand Augustus- zullen het Engelsche landleger, de marine en de lucht macht worden beproefd op een schaal, als nooit eerder in vredestijd is geschied. De eerste maatregelen hiertoe zullen worden genomen als de leden der vlootreserve, wel ke in oprichting is, zich naar hun depóts zullen begeven. Zij zullen 9 Augustus door den koning in de Weymouthbaai worden ge- inspecteerd. 12.000 reservisten, hierbij inbe grepen de gepensioneerde marine-officieren, zullen in Portsmouth, Devonport en te Chatham bijeenkomen. De koning zal 123 schepen inspecteeren. waaronder drie slag schepen, vier kruiser-escaders, vijf flotilles torpedojagers, vliegkampschepen, onderzee ërs, flotilleleiders, patrouilleschepen, trei- lers en sleepbooten. Van deze vaartuigen behooren er zestig tot de marine-reserve. Dit is de eerste keer in vijftien jaar dat de marinereserve onder commando van vice-admiraal Sir Max Horton, die zich aan boord van 't vlaggeschip „Effingham" zal bevinden, in volle sterkte uitvaarr In de afgeloopen drie jaar zijn de sche pen van de marine-reserve aanmerkelijk ge moderniseerd en bij de inspectie door den koning zullen de schepen hun oorlogs-voor- raden brandstof, levensmiddelen en muni tie aan boord hebben. De snelheid, waarmede de mobilisatie is geschied, valt niet zoo onmiddellijk in het oog. Na de inspectie zullen de zestig sche pen manoeuvres houden en naar Portland, Rosyth en Invergordon gaan. De manoeuvres zullen de maanden Augus tus en September duren. Het verlof voor de opvarenden van de thuisvloot is dit week eind geëindigd en de schepen van deze vloot zijn op weg naar Rosyth en Invergor don. In de noordelijke Britsche wateren zijn meer oorlogsbodems bijeengetrokken, dan in de laatste twintig jaar het geval is ge weest. Tegelijkertijd zullen 135.000 man van het territoriale leger op groote schaal manoeu vres houden op verscheiden plaatsen in Engeland en binnenkort zal de luchtmacht opnieuw een groote vlucht maken. De civiele verdediging, het vierde leger, zal in den nacht van 9 op 10 Augustus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het land zullen worden ver duisterd en uit vliegtuigen van de lucht macht zal het effect worden gecontroleerd. HELSINKI, 30 Juli. De Finsche premier C a j a n d e r, heeft in een heden te Savon- linna gehouden redevoering ook de Britech- Rusische onderhandelingen aangeroerd en daarbij verklaard, dat de Britsche staats- lietten Finland de verzekering hebben gege ven, dat geen overeenkomst kan worden aanvaard, die inbreuk maakt op Finlands onafhankelijkheid en neutraliteit. Finland, zoo zeide de premier, heeft geen reden aan deze verzekeringen te twijfelen. In politieke kringen wordt Cajanders verklaring als zeer belangrijk beschouwd. Een uit vierhonderd man bestaande ge wapende bende is, naar Havas meldt, in dien nadht van Zaterdag op Zondag Trans- jordaan6oh gebied binnengedrongen. De commandant der Transjordaansche troe- pen> Kloep-Pasja, heeft zich terstond er heen begeven om een onderzoek in te stel len. Dit is die eerste keer, dat een zoo tal rijke bende aan de overzijde van de Jor- daan opereert. In officiecle kringen vat mien het voorval ernstig op. Emir Abdalilah heeft zich van zijn zomer residentie naar Amman begeven. SAMOJEDEN IN HET ROODE LEGER Naar Havas uit Mo6kou meldt, worden dit jaar voor het eerst Saunojeden voor den Ruseischen militairen dienst opgeroepen. Twee jonge Samojedien zullen zelfs naar de krijgsschool te Leningrad gezonden worden om voor officier te worden opgeleid. Tal rijke jongelieden van dit ras schijnen ge vraagd te hebben zelfs vóór den bepaalden tijd in dienst te kunnen komen Koning Carol van Roemende heeft beslo ten. dat zijn zoon, kroontrins Michael, hij gelegenheid van den vlootdag, die op 15 Aug. a.s. gehouden wordt, zal worden in geschreven als onderluitenant van de Roe- meensohe oorlogsvloot. Sinds het begin van dit jaar is de Fran- sche politie, naar de „Matin" meldt, uiterst actief geweest in den contra-spionnagedienst. Zij heeft in totaal 25.000 enquêtes en 236 ar restaties verricht. Het feit, dat de Fransche recherche thans ook geheel Noord-Afrika bestrijkt en dat er te Algiers een politie- radio-post wordt opgericht, die rechtstreeks inlichtingen aan Parijs zal verschaffen, wijst er op, aldus het blad, dat de politie voornemens is haar actie tegen de spionnen in Frankrijk nog aanzienlijk te verscherpen Amerikaansche luchtmacht houdt proefmobilisatie Ter gelegenheid van den dertigsten ver jaardag van het Amerikaansche luchtwapen is over het geheele land een proefmobilisa tie van 2000 toestellen gehouden. De aan dacht was in het bijzonder gevestigd op de kust van den Stillen Oceaan, waar van de Mexikaansche tot aan de Canadeesche grens telkens op een afstand van 13 km. observa tieposten waren ingericht Van deze posten uit moesten de waarnemers het naderen „vijandelijke" luchtstrijdkrachten aan het hoofdkwartier melden. Aan deze proefmobilisatie nemen reus achtige bommenwerpers deel. die een per soneel van 14 man aan boord hebben, en actieradius van 4800 km. hebben. Hun snelheid bedraagt meer dan 4S km. per uur. Het Albert-monument te Luik onthuld Zondagmiddag is te Luik, in het kader an de Watertentoonstelling, het Koning Albert-monument onthuld in tegenwoordig heid van Koningin Elisabeth, Koning Leo pold en zijn kinderen. Ook de Hertogin van Vendöme en de hoogste autoriteiten des lands waren aanwezig. Het monument is opgericht aan de samenvloeiing van Maas en Albert-kanaal. Bij de onthulling was Koningin Wilhel- ina vertegenwoordigd door Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg. In den och- tand had Mr. Dr. van Sonsbeeck een bloem ruiker neergelegd bij het monument van Koning Albert op het kerkhof van Robert mont Van maharadja tot bedelmonnik? De maharadja van Hathwa, Guru Maha- dcyasram Prasad Sahi, is spoorloos dwenen. Hij was met zijn gevolg bij Benares de Ganges overgestoken en bepaalde daar na, dat slechts één hoveling hem naar Chapra zou vergezellen, waar hij, volgens zijn zeggen, zijn moeder wilde bezoeken. Op het station te Chapra verzocht hij den hoveling, op hem te wachten, doch hij is sindsdien niet teruggekeerd. De maharadja is bezitter van landgoede- ;n, die hem een iaarlijksch inkomen van bijna twee millioen gulden opleveren. Hij erfde deze goederen in 1896, toen hij pas 3 jaar was, van zijn vader sir Kisjin Pratap Sahi. Aangezien de maharadja een zeer godsdienstig man is, vermoedt men, dat hij zijn troon heeft verlaten, om een sanjasi, een bedelmonnik, te worden. Ernstig vliegongeluk in de Sovjet-Unie Divisie-generaal omgekomen Naar Havas uit Moskou meldt, heeft zich in Sovjet-Rusland een ernstig vliegtuigonge luk voorgedaan, waarbij divisie-generaal Kholzoelof en drie andere officieren om het leven zijn gekomen. Alle bijzonderheden omtrent deze cata strofe worden geheim gehouden. In een open bootje naar Engeland Twee Duitsche vluchtelingen, die in open bootje uit Oostende (Belg.) waren vertrokken om te trachten de Engelsche kust te bereiken, zijn in uigeputten toestand door een Britsche reddingsboot opgepikt Tijdens den nacht stak de wind op en raakten de twee mannen in een hachelijke positie. Bij het aanbreken van den dag wer den zij opgemerkt door de kustwacht van Goodwyn. De reddingsboot werd uitgezet en zette koers naar het bootje, dat vrijwel ge heel was volgeloopen. De schipper van de reddingsboot verklaarde bij aankomst, dat het meer dan tijd was, want dat een uur later het bootje met zijn twee inzittenden in de golven zou zijn verdwenen. De beide vluchtelingen zijn door de politie in arrest genomen, in afwachting van een nader on derzoek. OVERVALLEN OP BRITSCH-INDISCHE GRENSTROEPEN Naar tilt Bannoe (EngeJsch Indië) ge meld wordt, hebben inboorlingen in de Noordwestelijke grensprovincie twee aan vallen gediaan op de Britsche grenstroepen. Eén der overvallen geschiedde te Ras mak. De Britsche soldaten beantwoordden het vuur en doodden drie inboorlingen en vervvanddien er vijf. De andere overval geschiedde op een kon vooi tueschen Thai en Damdil. De Engel- schen maakten gebruik van hun machine geweren en doodden twee inboorlingen, terwijl verscheiden gewond werden. Volgens het D.N.B. heeft de Italiaansche marine in de Golf van Spezia Zaterdag nieuw reddingsapparaat geprobeerd. Het experiment geschiedde van uit een op 70 M. diepte liggende duikboot. Volgens een officieel communiqué zijn de proeven bevredigend verioopen. De jacht op de Iersche terroristen Achttal Ieren uit Engeland gezet Naar „United Pres6" meldt, is ten ge volge van het in werking treden van de Britsche anti-terreur-wet een aohttal ver dachte Ieren door de politie uit Engeland gezet. Een joelende menigte vergezelde de acht mannen, die ieder door twee detec tives bewaakt werden en daarenboven nog door twee politiepatrouilles werden gevolgd. Zoo werden zijn naar net Euston-station te Londen gebracht waar men zich een weg moest banen door een vijandige menigte, die zich op het perron had verzameld. Ze werden onmiddellijk op den trein gezet Een aantal persfotografen 6tond klaar om foto's te nemen, doch de politie nam de toe stellen in beslag met de opmerking: „Deze mannen zijn geen helden. Wij willen niet, dat hun portret in de bladen komt". Om half drie 's nachts arriveerde de trein te Holyhead. De Ieren verlieten onder po li tiegeleide den trein en werden in een der wachtkamers opgesloten, totdat het oogen blik gekomen was om aan boord van de „Hibernia" te gaan. Toen het zoover was, moesten zij via de bagagepoort aan boord. De mannen van Scotland Yard verlieten hen eerst, toen het vertreksein gegeven was; toen pas konden zij zich vrij aan dek be ogen, Ierland is verontrust In officieele Iersche kringen .aldus Ha vas. is men ten zeerste verontrust over den terugslag, dien de actie der Iersche terroris ten op de betrekkingen tussohen Ierland en Engeland heeft. Vele aanhangers van De Valera gelooven thans- dn< de terreur niet ten doel had, Noord- en Zuid-Ierland te vereenigen, doch veeleer een vreedzame oplossing van dit vraagstuk onmogelijk te maken De hooge commissaris van Ierland te Londen, Dulanty, zal ongetwijfeld deze week een démarche oadernemen bij li vt departement van BinnenJandsche Zaken. Hij zal er dan op wijzen, dat zijn regeering peen bezwaren maakt tegen dc maatregelen, die Engeland tegen de terroristen genomen heeft, doch tevens uitdr.ikking geven aan erwachting, dat deze maatregelen niet tot ten massa-deportatie van Ieren zullen leiden, en verklaren, dat de openbare mee- rig in Ierland zeer verstoord zou zijn op Fngeliand, indien onschuldigen het slacht offer van uitwijzing zouden worden. Dulanty zou deze instructies reeds tij dens zijn jongste bezoek aan Dublin van De Valera ontvangen hebben. GEMENGD NIEUWS Een „bladluizenbestrijder" aangehouden Einde van een winstgevend bedrijf AMSTERDAM, 31 Juli. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft een man, een ouden bekende, aangehouden, die er vorige jaren en nu ook weer dezen zomer, een ge woonte van maakte in benedenhuizen te bellen met de mededeeling voor me of mevrouw, dat in vele tuinen in de buurt plantenziekte heerschte of wel. dat de blad luis boom en plant in hun tuin ruïneerde. Hij had echter een voortreffelijk middel ter bestrijding en reeds één behandeling Velen lieten zich bepraten. De man goot een emmer water, waarin hij een of ander waar deloos middel had gedaan, over de onder scheidene gewassen en incasseerde daar voor een behoorlijk bedrag. Bij zeer goedge- loovigen gaf hij zich zelfs uit voor planten- deskundige L., die voor een omroepvereeni- ging lezingen houdt over de behandeling van planten en boomen. De politie heeft thans een einde gemaakt aan de praktijken van dezen zwerver. Hij zal terzake van oplichting voor den officier van justitie worden geleid. Nu zoekt de po litie nog naar een tweeden man, die in Amsterdam en omgeving op dezelfde wijze boomen en planten „behandelt". KNAAPJE UIT HET WATER GERED DIEMEN. 31 Juli. Een adhtjarig jonge tje uit de Koningstraat te Amsterdam, dat met zijn broertjes en zusjes bij familie leden te Diemen op bezoek was, is gisteren bij het spelen in de Keulsche- vaart ge raakt. De heer Fijn, die juist uit de kerk kwam en het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong te water. Hij slaagde er in het ventje aan den kant te brengen. De jongen is in het R. K. Zuster huis van droge kleeren voorzien. MAASSLUIS, 30 Juli. Het vanmiddag binnengekomen Duitsche motorschip „Co- burg" van den Noordduitschen Lloyd, be stemming Rotterdam, is het tienduizendste schip, dat dit jaar den Nieuwen Waterweg is binnengeloopen. Het vorige jaar kwam het tienduizendste schip op 9 Augustus binnen. Jongeman bij Huisduinen verdronken DEN HELDER, 31 Juli. Zaterdag om half vier was de 16-jarige Gerard Burger uit Den Haag, met een aantal vriendinnen en vrienden aan het strand te Huisduinen De jongeman verstond de zwemkunst niet, hetgeen geen beletsel was, dat hij zich toch in zee waagde. Dat is hem noodlottig ge worden. Op een gegeven moment, toen hij zich op vrij grooten afstand van de strand- lijn bevond, verloor hij plotseling den grond onder zijn voeten en ging onder. Enkele malen kwam hij boven, daarbij om hulp roepende. Terstond begaven zich enkele zwemmers, die zich op 't strand bevonden, in zee, om te pogen den drenkeling te red den. Door den sterken stroom en de vrij hevige branding was dit echter niet zoo eenvoudig. Eveneens ging direct te water een vlet, waarin zich de heeren Jongman en Berends, de laatste agent van politie, begaven. Ook deze vlet had te kampen met de branding. Er werd gedoken en gedregd, doch men slaagde er niet in het lichaam van den knaap terug te vinden. Ook de reddingvlet van Den Helder met aan boord de loods- commissaris, de heer P. C. van Diest, is ter stond naar zee gegaan ter hulpverleening. Men heeft echter geen resultaat mogen boe ken. Vijfjarig meisje doodgereden te Sittard SITTARD, 31 Juli. Gistermiddag is te Win traken (gemeente Munstergelcen) het vijfjarig dochtertje van den heer Daemen onder een auto geraakt en gedood. Het meisje stak. komende uit de Dorpsstraat, onverwacht den Rijksstraatweg Sittard— Heerlen over, om zich naar de ouderlijke woning te begeven, welke aan de overzijde van den Rijksweg is gelegen. De auto kwam uit de richting Sittard en werd bestuurd door een dame uit Sittard. De kleine kwam onder den wagen en was op slag dood. De vader, die aan de deur van zijn woning stond, had het kind nog beduid te blijven staan, maar het meisje had dit teelten niet begrepen en was doorgeloopen. Het kind was het jongste in een gezin van negen kinderen. De Crailoosche bosschen Door Gooisch Natuurreservaat aangekocht In de Zaterdag gehouden bestuursverga dering van de Stichting Het Gooische Na tuurreservaat deed de voorzitter de mede deeling, dat de onderhandelingen welke ruim een jaar lang zijn gevoerd over den aankoop van de bosschen van Crailoo, eenige dagen geleden tot een goed einde zijn gebracht. Ongeveer 57 ha. eigendom van de bouwmaatschappij Oud Crayloo zijn thans voor een prijs van 208.000 aange kocht, behoudens de goedkeuring van het bestuur. Deze belangrijke aanwinst bestaat ten deele uit zeer fraai oud loof en naald hout. DOODELIJK ONGELUG MET EEN RIJWIEL TILBURG, 31 Juli. Zaterdagavond Mr. Theo van Eijl met eenige kennissen per fiets op weg van Diessen naar Tilburg. Op een gegeven oogenblik geraakte de heer Van Eijl. vermoedelijk door een defect aan zijn stuur, zijn evenwicht kwijt en kwam te vallen. Bij den val liep Mr. van Eyi een hersenschudding op. Hij werd naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht Hoewel zijn toestand aanvankelijk geen reden tot ongerustheid baarde, is hij gisteren over leden. Mr. van Eyl, die ongeveer 40 jaar oud ia geworden, was bij de laatste verkiezingen tot lid van den gemeenteraad van Tilburg gekozen. GRONINGEN, 31 Juli. Gisteren is de om streeks 40-jarige Gardenier uit Groningen met zijn motorrijwiel in de kom van de gemeente Noordbroek, ter hoogte van hotel Schrage, in botsing gekomen met een luxe auto. De man werd van het motorrijwiel geslingerd en ernstig gewond opgenomen. Ttvee geneesheeren hebben hem hulp ver leend. De man is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. NIJMEGEN. 31 Juli. Gistermiddag heeft te Heumensoord nabij Nijmegen een felle bosch- en heidebrand gewoed, waar bij anderhalve hectare heide en dennebosch aan het vuur ten offer is gevallen. De Nij- pieegsche boschbrandweer, onder "leiding Van brandmeester Schmidt, rukte onmid dellijk uit en wist, bijgestaan door burgers c|e schade te beperken. Naar wij vernemen wordt hier kwaadwilligheid vermoed. De politie van de gemeente Heixmen stelt een onderzoek in. 1 iï AMERICAN ^/CIGARETTES ROFFELRIJMl ER KOMT EEN FEEST ambt Er komt een feest op Feijenoord Zooals we zelden zagen. Waarvan geen mensch ooit heeft [gedroQ Kerk In onze jonge dagen: De Omroep met de Bijhei zal Haar derde lustrum vieren Bij 't jubelende klokkenspel En klapprende banieren. Daar zullen vele duizenden. Ja zelfs tienduizendtallen Bij 't steken van de loftrompet Hun feestgezang doen schallen. Daar zullen groeten onder ons Gods groote daden prijzen En op de rijke zegen Gods In deze arbeid wijzen Daar zal ook. als een feest voor 't oog, Het kijkspel niet ontbreken. Waarin èn kleur, èn klank, èn lied Van 's lands historie spreken. Daar zal 't een feest zijn van de geest Wanneer de zenders zingen Van Gods onwankelbare trouw. Van 's Heeren zegeningen. Daar zullen w' allen, als één man. Een stuk historie schrijven Als wij beloven, meer dan ooit Onze Omroep trouw te blijven. Dat wordt een zeldzaam heerlijk feest, Om nimmer te vergeten: Wij komen daar niet onze kracht. Maar onze liéfde metenl (Nadruk verboden)LEO Li in li In 1! naar zich gedie 30 IV mett Kerk laast Veer VI DINSDAG, HILVERSUM I 1675 cn 414-4 M. AVRO-U. dliig. 11.0011.30 v.m. en 6 307.00 RVU. Orgelspel, 8.15 Berichten. 8.17 Graif :iek. 10.— Morgenwijding, 10.16 mofoc Gramofoi lUZie 10.30 Voor de ziek, 10.50 Cause eldbeeld", 11.— Causerie i Madame Curie. 11.30 Aeollan-orkest, Berichten, 12 17 Gramofoonmuziek (cal-, Interview). I.I5 Viool cn orgel. 2.— met planobegelei lijk Ie1 M L 2.30 Cai (Marokko)", ensemble en gramofoonm Kinderkoor. 6.— Kinderhalfuur. 5.30 AVP Amusementsorkest en solist. 6.28 Dance-Band 7.30 Pianovoordracht. 3.— richten ANP, radiojournaal, mededeelinn 8.20 Omroenorkest en solisten. 9 05 „De oorsprong van de opera'' foonmuzlek 10.15 Rs Berichte semble HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-I'Itxendlng. 8.00 Gram.muziek (ca 8.15 Ber.) 9.00 Pil tige Hoogmis. 10.00 Gram.muziek '12.1 12.15 Beriohten). 12.30 Lajos Veres en Hongaarsch orkest (1.00—1.30 U-ram.mi 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Urain.muzlek. KRO-orkest (opn.). 5.45 Felicitaties. Hst 7.00 7.15 Causerie chine in de saneedkunst". 7.35 Gram.i 8.00 Berichten ANP, mededeelingei Haarlemsche orkestvereen. 9.15 Het I octet (opn.). 9.40 Inleiding volgend tUSSEL 322 en 484 M. 322 M.s 12 20 Grsii foon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50—2.20, 5.1lf 1 7.05. 7.20 en 8.20 Gromofoon. 484 M.: 12.20, 1.30—2.20 en 5.20 Gra.moft 7.05 TrompetvoordraohL 7.36 Litei kaal programma. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door D1.J.A.VI5SCHER. (19 John Vancouver stond met zijn verklaring volstrekt alleen. Kon men nu den ouden Indiaan nog maar vinden! Men had een bode gezonden naar zijn stam, doch daar wist men Xiiets van hem af. Hij was onvindbaar! Was hij misschien reeds het slachtoffer geworden van de wraak der bandieten, en lag zijn lijk ergens in het bosch? Mistroostig door de teleurstelling keerde bet gezelschap terug naar Monterey, volkomen onverrichterzake. Toch waren niet allen zoo gedrukt als de Sheriff. Don Mariano was ten slotte best tevreden. Immers, Don de Vasquez had zelf beweerd, met vele getuigen, dat hij gedurende de laatste veertien dagen niet weg was geweest van zijn rancho. Van de nachtelijke samenkomst kon dus niets uitlekken; zelfs al zou de bandiet hem verraden, dan zou hij toch niet geloofd worden, en met zijn vele getuigen in tegenspraak zijn met zich zelf. Die onvoorzichtigheid, om met zoo'n man contact te hebben zou dus nooit gevaarlijk kunnen worden. Tenzij en Don Mariano werd opnieuw onrustig toen hij daaraan dacht tenzij de oude Indiaan weer voor den dag kwam en om een of andere reden zou vertellen dat hij hem had gewaarschuwd dien nacht, zooals hij ook John had gewaarschuwd na dat nachtelijk gesprek. Maar de mond van kapitein Don Carlos was blijkbaar voor altijd gesloten en voorloopig was er niets te vreezen. John Vancouver was in 't geheel niet ontevreden over de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Ten slotte had hij aan dien overval op den reiswagen de kennismaking met Benecia te danken. En wat kon hem verder die bandiet schelen, ook al begreep hij dat hij zich nog meer dan vroeger in acht moest nemen voor diens wraak. Nog een dag bleef de Engelsche planter in Monterey, om dan opgewekt naar New Home terug te keeren en het blijde nieuws van zijn jonge liefde te gaan vertellen aan zijn ouders. Zonder verdere lotgevallen kwam liij thuis. Hij had afgesproken om aan zijn ouders toestemming te vragen voor een verloving, en haar dan uit te noodigen ter kennismaking en een bezoek aan de plantage te brengen. Hij was een te goed pleiter voor zijn eigen zaak dan dat hij zijn brave ouders niet zou kunnen winnen voor iets waarvan zijn levensgeluk afhing. Ook zij waren eenigszins verlegen met het verschil van Godsdienst. Dit was de grootste hinderpaal, maar John meen de, dat men hierover maar eens openhartig moest praten. Als er liefde was, oprechte liefde, dan was er geen bezwaar te groot om overwonnen te worden. „Beste John'', merkte zijn moeder op, „je vergeet één ding. Wat je zegt is waar, maar voorwaarde voor alles, ook voor jouw toekomstig geluk, is dat jullie verbintenis Gods wil is. En daarom hebben wij maar een ding te doen. Wij hebben alles in 's Heeren hand te stellen". „Ik heb aan Benecia verteld", antwoordde John, „dat uw bijbel uw gids is. Ik heb daar voorbeelden van gegeven en Benecia was er diep van onder den indruk. Ook ik zou niets willen dan wat God wil, maar beste moeder" zoo vervolg de hij „als u Bencia leert kennen dan zult u niets liever willen dan dat God haar tot uw schoondochter maakt. Het was te begrijpen dat de ouders van John zeer verlan gend waren, het meisje te ontmoeten waaraan hun zoon zijn hart had geschonken. Daarom kon men weldra weer een reiswagen zien gaan door de eenzame wouden in de richting van New Home, thans vergezeld van zulk een sterke escorte, dat elke bandietentroep, zelfs al waren ze zöo brutaal als don de Vasquez, zich wel gewacht zou hebben dezen aan te vallen. Er gebeurde dan ook niets onderweg. Op een grooten afstand van huis kwam John haar en haar ouders, die meegereisd waren, tegemoet aan het hoofd van een eere-wacht. Het was een schilderachtige ruiterschare die daar aankwam. De bedienden van den planter waren op hun fraaist uitgedost. Over de zadels hingen kleeden, door de bruine vrouwen geweven, vaak met de schoonste patronen van rood en geel. Ook waren er vele ruiters die shawls droe gen in bruin en wit, met blauw afgezet, de geliefde kleuren bij de Roodhuiden. En alles rijk bestikt met parelmoer en kralen. Zelfs de toornen der paarden waren versierd, en vanaf de hoogte waar men het dal inreed en waar het gezelschap in de verte den eerestoet zag naderen, was het werkelijk een fraai schouwspel. De mannen hadden hun guitaren en hun andere Indiaan- sche instrumenten meegebracht en tokkelden lustig de vroo- lijkste liederen, toen men gezamenlijk verder trok. Weldra was men de bezitting New Home genaderd. Reeds was men een Indianendorp doorgetrokken. Het was don Mariano opgevallen dat de hutten zoo goed gebouwd waren en dat het er nergens zoo vuil uitzag als elders gewend was. Hij maakte er John een complimentje over. „Och'', zei deze, „onze menschen moeten ons ook aan hart gaan. Wij probeeren een voorbeeld te geven en u dat het wordt nagevolgd". Hoe verder men kwam, des te meer wekte alles de bc dering van den vader van Benecia. Deze vond het alles ook wel zeer belangrijk, maar haar dachten waren op dit oogenblik wel met wat anders Trotsch en gelukkig zag ze telkens naar den kloeken pij ter die naast haar wagen reed. Hoe verlangde ze naar 1 oogenblik waarop ze zijn ouders zou mogen begroeten, j En daar ginds stonden ze dan. In de poort van den zwan aardenwal die om het huis heen was opgeworpen. Het was een plechtig oogenblik. John's vader stond daar, gekleed zooals hij in Oud-En<|ïr land naar een feest ging. Keurige gelakte laarzen, een gi lederen gespannen broek, een donkerblauwe jas met kopei knoopen en kanten lubben uit de mouwen, een zijden vest bloemen geborduurd, een hagelwit boord waarin de kin en een glimmend gelakte hoed. In de hand een ebbenhoul stok met gouden knop. En zijn vrouw! Al bij de eerste ontmoeting moest Beni haar liefhebben. Hoe keurig stond haar de groote hoed met blauwe bh men, onder de kin vastgestrikt. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2