Parlementaire arbeid vond voortgang Het Erfgoed der Hervorming Zuid-Afrikaansche „Ossewa-trek" door Nederland TWEEDE KAMER Suppleloire defensiebegroo ting aangenomen Kabinetscrisis of geen kabinetscrisis, de wetgevende arbeid moet voortgaan, zooals liet leven zelf voortgaat. En zoo heeft dan gisteren, nadat' de verwikkelingen rondom het intermezzo-kabinet zich in de voorbij gegane dagen goeudecls binnen dezelfde muren hadden afgespeeld, de Tweede Kamer zich gezet aan de behandeling van een reeks aanhangige wetsontwerpen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was! Alsof er geen vuiltje aan de lucht was'? Neen, dat was toch niet het geval. Er zal iels in de hioht van afmatting na een ge streden strijd. Men zou juist nü iets van toenadering ver wacht hebben tusschen de groepen, die zich zoo broeocrlijk vereend hadden gevonden achter de motie-Deckers. Men had allicht heel wat heen en weer geloop mogen ver wachten. Maar deze verwachtingen zijn niet vervuld. Oordeelen we verkeerd, of hcersohte er inderdaad een stemming van beklem ming? Elke fractie bleef den meesten tijd kalm in eigen hoek, en de eenige afwijking in deze gedragslijn zouden we misschien mogen zien in het feit, dat ae Kamervoor zitter zich vrij langdurig onderhield, res pectievelijk met de heeren Deckers en Al- barda. Doch het zou een al te stoutmoedig gissen zijn, zoo men op grond van deze sim pele gegevens in de figuur van den presi dent een vcrbindingsschakel tusschen de beide grootste fracties zou zien En ook overigens was dit of c.at „anders dan anders". Lang werd gehandeld over een begrootingspost van f 33 millioen, maar we verheelen ons niet, dat onder meer normale omstandigheden de discussies nog wel iets langer hadden kunnen duren. Meer dan één spreker beriep zich op c.e huidige situatie als om een korte behandeling van het wets ontwerp te rechtvaardigen. En Minister van Dijk, de eenige bewindsman, die ditmaal voor het forum van de volksvertegenwoor diging had plaats genomen, zei thans, toen het zoo bij een kwestie te pas kwam, niet, dat hij een of ander denkbeeld aan zijn ambtgenoot van Sociale Zaken in over weging zou geven, maar dat hij het „aan het departement van Sociale Zaken" zou „overbrengen Inderdaad, wanneer de raads lieden van ae Kroon herhaaldelijk tot wis selen gedwongen worden en het parlemen taire werk nochtans voortgang hebben moet dan krijgt het regceren spoedig iets onper soonlijks. De zekerheid, aan een bepaalde verschijning inhaerent, gaat sneller ver loren, en in dit alles zitten elementen, die te betreuren zijn. Een bewindsman van kwaliteiten We zullen voor dezen keer in ons overzien van het debat kort zijn, zooals de Kamer zelve eveneens kortheid betraoht heeft. Mi nister van Dijk waartoe het te herhalen? is een bewindsman, wiens kwaliteiten door verreweg het grootste deel van het parlement zonder omwegen erkend worden. Is het niet tcekenend, dat gistermorgen, dus toen de motie-Deckers reeds was aangeno men, het vooraanstaande R.K. blad De Maasbode van hem schreef: „Het aanblijven van Dr v. Dijk aan Defensie zou ons zelfs met het oog op de continuiteit van beleid in de hand van een bekwaam, doortastend, maar daarenboven reëel en voorzichtig man van groote beteekenis lijken in verband met den tegenwoordigen toestand". We laten nu ruston, dat de aanhangers van de richting, welke dit blad voorstaat, ook Minister van Dijk als lid van het vijfde kabinet-Col ij n hebben weggestemd, doch zijn deze woorden daarom niet te meer kenmerkend en tee kenend? Bij dit alles overwege men nog iets. De vaak directe cischen, welke defen sie in de tegenwoordige omstandigheden stelt, maken liet. bij tijden noodzakelijk, met de uitvoering van plannen een aanvang te maken, nog vóórdat zij in het parlement zijn aangenomen. De volksvertegenwoordi ging zal dit eer slikken al slikt zij het diet immer: men denke aan het geval het I-Laagsche Lyceum,plein bij 'ji Minister wiens gezonde parlementaire inzióhten en nuchter realiteitsgevoel vertrouwen inboe zemen, dan bij iemand, van wien deze kwa liteiten niet in gelijke mate vaststaan. Het betreft bier punten, die dadelijk voor discus sie geschikt lijken. Zoo vroeg de heer Tila- uus zich af, of enkele uitgaven niet reeds eer voorzien hadden kunnen worden, zoodat haar een plaatsje ingeruimd had kunnen worden op de gewone begrooting van 1939. Terecht betoogde de Minister, dat hij niet voor elke aangelegenheid e«n aanvullende begrooting kaïi indienen. Men spaart tot er een aantal hijeen is, waarvoor men de Kamer haar oordeel kan vragen, zonder zich in futiliteiten te verliezen. Op deze wijze wordt gestreefd naar harmonie tus schen administratie en wetgevende maoht, al voegen we er dadelijk aan toe, dat deze werkmethode steeds een waakzaam oog van Minister èn parlement vraagt en haar slagen, zooals gezegd, altijd afhankelijk blijft van de persoonlijke hoedanigheden den bewindsman in kwestie. Het is een sterk parlement, dat nu en dan heel licht den teugel kan laten vieren, zonder dat het daarom tot slapheid zou moeten vervallen. Enkele losse punten Van meer dan één zijde werd aangedron gen op bevredigender regeling van de kost winnersvergoeding. Veel zeide de Minister cr niet van, hetgeen we in deze situatie bil lijken kunnen. Men vergete niet. dat hierbij voortdurend overleg wordt gepleegd met de gemeentebesturen. En voorts komt het ons voor, dat deze en dergelijke aangelegenhe den vanzelf tot sneller behandeling geraken, zoodra de eerst -noodige militaire maatrege len een karakter van grooter consolidatie hebben aangenomen. Merkwaardig was wel het geval van de 25 pet wcrkloozcn, die bij oproeping tot den dienst plotseling niet meer werkloos bleken te zijn. De Minister sprak terecht van „raad selachtig". Enkele sprekers achtten het minder juist, dat speciaal dienstplichtigen uit de grens streken werden opgeroepen. In de defensie van het vaderland immers heeft heel het volk een taak. Maar de Minister zeide zijn leant, dat het van veel waarde is, als de gewensohte troepen dicht in de buurt zijn. Een open oog heeft de bewindsman voor de preferentie, welke de Nederlanósche in dustrie bij overigens gelijke omstandigheden behoort te hebben, wat betreft de levering van materiaal. Van belang wns voorts hetgeen ongemerkt werd over het nieuwe militaire Zoolang de zaak van het centrale v'^gveld hangende is, kan Rotterdam natuurlijk geen afstand doen van Waalhaven en daarom moest naar 'n ander terrein worden uitgezien. Dit zal dan nu waarschijnlijk bij Verhoven (bij Gilze) komen. Wat aangaat het vlieg veld bij Katwijk, deelde Minister van Dijk mee, dat de meerdere kosten, welke ont staan, doordat de aanleg thans in werkver schaffing geschiedt, en ciie 7 ton bedragen, zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, ten laste van Sociale Zaken komen. Na dit debat bestond geen aanleiding meer tot repliek, zoodat het ontwerp terstond verd aangenomen, waarbij in 't tegenstem- nen de communisten en de christen-demo- :raten elkander vonden. De uitzonderlijke parlementaire toestand ond ook hierin zijn neerslag, dat er bij do •ceks kleine wetsontwerpen, die aan het he rin van de vergadering onder den hamer doorgingen en die hoofdzakelijk contingen- tceringen betroffen, ook enkele waren, die dien-zelfden morgen eerst in ae afdeelïngen n behandeld. Inderdaad, wat klaar is, is klaar! Helaas geldt dit nog niet ons nieuwe kabinet. Het auto-ongeval van Mr van Rijckevorsel CANNES, 29 Juli. Naar wij vernemen hebben mr L. E. M. van R ij c k e v o r s e 1, ice-consul der Nederlanden, verbonden aan de Nederlandsche legatie te'Parijs,.en zijn echtgcnoote. die bij een auto-ongeval tc Cannes gewond werden, slechts zeer lichte k\\ elsuren opgeloopen. Na het ongeval waren zij weliswaar naar een ziekenhuis te Cannes overgebracht, doch dat konden zij, na verbonden te zijn, terstond weer verlaten. LECTOR SOCIALE VERZEKERINGS- GENEESKUNDE Door het curatorium van de stichting .Bijzonder lectoraat vooi het onderwijs in de Sociale Verzekeringsgi neeskunde aan de Universiteit te Amsteruam vanwege de Coöperatieve Vcrceniging Centraal Beheer A." is tot lector benoemd dr. P. M u n- indam te Groningen. Dr. Muntendam is oud-controleerend geneesheer van. Centraal Beheer, geneeskundig inspecteur van Volksgezondheid en- privaat-docent in de sociale geneeskunde aan de universiteit te Gi oningen. Postduiven worden beschermd Het schijnt veel voor te komen, dat postduiven in de vludht worden aan geschoten en gedood. Bij den Minister van Justitie is een klacht hierover ingekomen en deze heeft hieromtrent een onderzoek doen instellen. Inderdaad is komen vast te staan, dat in sommige streken dit euvel veelvuldig voorkomt, zoodat maatregelen noodig zijn. De minister richt zidh mitsdien in het Algemeen Politieblad tot de rijks- en gemeentepolitie met het verzoek de noodige aandacht hieraan te willen besteden. Speciaal moet er toegezien worden, dat houders van machti- gingen tot het houden van vuurwape nen ter verdediging van huis en erf geen misbruik van hun vergunning maken, door schade toe te brengen aan beschermde vogels. Dat zulke maatregelen noodig zijn valt te betreuren. Schieten op nuttige vogels als postduiven is een werk, dat met onvruchtbaarheid geslagen is. Aan den provincialenweg van Soest' naar Utrecht is te Bilthoven de ■iOOOste wegwijzer van den A.N.W.B. geplaatstZ.K.H. Prins Bernhard heeft na een toespraak van den voor zitter,den heer H. P. J. Bloemers. de onthullingsplechtigheid verricht. Noodzakelijkheid van Chr. Staatkunde II Het is bekend, dat Prof. Haitjema nog al sympathiseert met Karl Barth. Dit neemt evenwel niet weg, dat hij toch wel kritiek durft oefenen op dezen Zwitserseheai the- Prof. Haitjema spreekt het omonwonden uit, dat het geloof een gave Gods is en nood zakelijk is als instrument, om Christus en Zijn weldaden aan te nemen. Maar hij acht het verkeerd, dat Barth daar zóó den nadruk op legt, dat deze te veel uit het oog verliest, dat het geloof ook tot activiteit prikkelt, waarom onze Geref. vaderen niet alleen spraken van de hebbelijkheid, maar even zeer van de dadelijkheid des geloofs. Hij keurt daarom af, dat Barth Ram. 1 17 al dus vertaalt: „Der Gerechte wird leben aus Meiner Treue" (Gods trouw). Het spreekt als vanzelve, dat Prof. Haitje ma dan ook vasthoudt aan de mogelijkheid en de verplichting tot Christelijke Staatkunde. Dat hij Christelijke Staatkunde voorstaat, moge hieruit blijken, dat hij heil zoekt voor het staatkundig leven in de theocratie, die geen andere totalitaire macht erkent, dan die van Gods Woora. Hij moge o.i verkeerd zien, dat „theocra tie" de voor ons land aangewezen regee- ringsvorm dient te zijn, het feit nochtans, dat hij alleen de totalitaire macht van Gods Woord erkent, bewijst toch voldoende, dat hij zoekt naarenijvert voor Christelijke Staatkunde. UIT OOST- EN WEST- INDIE De G.S.P. en het college van gedelegeerden Er is niet gebedeld om een stem Het Hoofdbestuur dor Christelijke Staat: kundige Partij schrijft het volgende: Naar aanleiding van in eenige bladen voorkomende minder juiste berichten en daaraan vastgeknoopte beschouwingen in verband met de verkiezing van Mr. C. C. vHclsdingen tot gedelegeerde, maakt het H. B. der Christelijke Staatkundige Partij het volgende bekend1: Het valt te betreuren dat over deze aan gelegenheid is geschreven zonder dat voor af informaties bij Mr. van Helsdimgcn zijn ingewonnen. Ware dit geschied, dan zou men bet volgende hebben'vernomen: De heer Van Helsdingen heeft niet aan de I.K.P. gevraagd om een stem, doch "de heer Kersten heeft do overtollige stem van de I.K.P. aangeboden. Na gehouden ruggespraak met het dage lijksoh bestuur van de C.S.P. heeft Mr. van Hclsdingen zich zoowel direct als iruli- recht onthouden van ieder initiatief ter verkrijging van de stem van den heer D e Raad. De heer Van Helsdingen heeft niet den heer De Raad gevraagd om zijn stem, maar co heer De Raad heeft ongevraagd, door middel van den heer Moelia laten we ten, dat hij zijn stem op den heer v. Hels dingen zou uitbrengen. Het H. B. van de C.S.P. heeft het toen noodig gevonden, den heer De Raad te berichten, dat hij, wan neer hij meende op den heer Van Helsdin gen te moeten stemmen, niet moest ineenen, dot daaraan cendgerlei consekwenties voor hem of de C.S.P. verbonden zouden zijn. Dit schrijven gewerd hem uiteraard vooi stemming. Dc houding, d;e let hoofdbe stuur van de C.S.P. in deze verkiezing van tevoren voor zichzelf had vastgesteld is ge weest: geen gebedel om een stem. De heer De Raad kan niet waar maken, dat het I-I E. of Mr v. IT. ook maar éen poging heeft ondernomen om zijn stem-te krijgen. Elk initiatief is van hemzelf uitgegaan en de reactie hierop door het H. B. zou alle etden aan den lieer De Raad gegeven heb- m niet zijn stem op Mr. van Helsdin gen uit te brengen. Geheel los var, het vorenstaande was de heer De Raad mondeling medegedeeld cn ook door dezen aanvaard1, dat mr. van Helsdingen hem bij de algemeene besehou- ingen als den wettigen vertegenwoordiger ;r partij zou moeten desavoueeren. Voor dc stemming is eeii der Volksraads leden ongevraagd naar Mr. C. C. van Hels dingen gekomen en- heeft gevraagd, of hij verzekerd1 was van zijn verkiezing tot ge delegeerde, zoo niet, da-n zou dit lid op hem stemmen. De heer Van Helsdingen desd mededse- ling van het door den hoe1' Moelia namens den heer De Raad medegedeelde en door het H.B. van dc C.S.P. geantwoorde. Dit lid beeft toen zelf aan. den heer De Raad ge raagd, of hij op Mr. van Helsdingen zou stemmen. H.B. schaart zioh volkomen achter de door zijn voorzitter aangenomen hou ding en meent, niet te mogen nalaten krachtig te protesteeren tegen de aan on juiste medccteolingen in sommige bladen vastgeknoopte ook voor den persoon van an Helsdingen grievende comn De rijstoogst in Noord-Sumatra KOETARADJA, 28 Juli (Aneta). De rijst oogst in Idi, Lhosoekon, Zuio-Lhoseumawe en Oost-Bireucn is gedurende het afgeloo- pen kwartaal slecht geweest, dooh wordt ge deeltelijk gecompenseerd door een beter beschot in de overige rijstgebieden. De lukking van den rijstoogst is aangevat aanplant op ruimere schaal van tweede gewassen, doch de aanihouaende droogte heeft een ongunstigen invloed op de oogst- verwachtingcn. De voedselsituatie is eohter niet veront rustend. Een historisch gebeuren Vanuit Schiedam begint „die groote trek" SCHIEDAM, 29 Juli. Een unieke gebeurte nis staat Nederland te waöhten. Een tweetal origineele Zuid-Afrikaansche ossenwagens zullen naar ons land komen en een tocht door alle provinciën maken. Het zijn wagens die „die groote trek" hebben medegemaakt en thans zijn ondergebracht in een museum in Zuid-Afrika. Zij zullen elk getrokken worden door twaalf ossen, terwijl een groot gezelschap van Zuid-Afrikaansche boeren met bun vrouwen, gekleed in Voortrekkerscostuums, den trek door ons land, dat met zoovele ban den aan Zuid-Afrika verbonden is, grooten luister zullen bijzetten. Dit wordt een historisch gebeuren van groote beteekenis, hetwelk ongetwijfeld ertoe zal leiden, dat Nederland en Zuid-Afrika dichter bij elkander komen. Ieder herinnert zich het Eeuwfeest va Groote Trek, dat ook hier te lande werd herdacht, o.a. door dc vlucht van „De Rei ger" naar Zuid-Afrika. Voorts is op 10 October van het vorige jaar aan een aantal Nederlandsche oud-strij ders de oorlogsimedaille uitgereikt. De Zuid- Afrikaansche gezant, Dr II. D. van Broek huizen, heeft toen een beroep gedaan op medewerking, om te trachten de culturcelc en commercieels banden tusschen de Unie cn Nederland te versterken. Deze oproep heeft weerklank gevonden, in 't hijzonder bij den Oud-Commandant F. A. van der Loo, die zich altijd nog intens voor de Unie interesseert. Een grootsch plan Er'bestaan plannen om begin 1910 een groote Ncderlandsch-Zuid Afrikaansche ten toonstelling te houden, aie een zoo volledig mogelijk beeld van het zonnige, rijke Zuid- Afrika zal geven onder den naam van: „Een Nasie in Opbouw". Om de aan dacht en de belangstelling voor deze mani festalie van het Zuid-Afrikaansche leven er streven op te wekken, zal een „Oésewagen Trek" door Nederland worden georganiseerd. Schiedam is ae eerste Gemeente van ons land. die de „Trekkers" officieel welkom zal mogen hceten en vanuit deze stad vangt „die groote trek" aan. Op initiatief, van de afdeeling Schiedam van het Alg. Nederlandsoh Verbond is een Comité gevormd onder Eer e-voorzitterschap van den burgemeester, Mr Dr F. L. van Haaren, waarin ae Söhiedamsche afdeelin- gen van de „Princevlag", „de Oranjegarde", „Het Nationaal Jongeren Verbond", „De Nederlandsche Padvindersvereeniging" de R.K. verkenners en tal van andere vereeni- gingen en personen zitting hebben, ten einde den „Trekkers" een waarlijk grootsche ont vangst tc kunnen bereiden. Ook van den kant van het gemeentebestuur is medewer king toegezegd. De burgemeester van Schie dam zal de „Trekkers" aan de grens der ge meente welkom heeten. Tot de gasten zal ook de gezant van de Unie van Zuid-Afrika, Dr H. D. van Broekhuizen behooren. De ontvangst aan de gemeentegrens op den Rotterdamschedijk zal met oud-Afri- kaansch ceremonieel plaats vinden. In Schiedam is men reeds druk bezig voorbereidingen te treffen voor dit festijn. De stad zal op waardige wijze worden ver sierd. Het ligt in de bedoeling de versiering en verlichting, welke worden aangebracht ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in ons Prinselijk Gezin, te laten zitten. Op het speelterrein in het Sterrebosch wordt een kampplaats ingericht. Tevens staan vele feestelijkheden op het progri o.a. zullen oud-Hollandsohe en oud-Afri- kaanscho volksdansen worden uitgevoerd', terwijl de gezant van Zuid-Afrika een zal houden. De officieelc ontvangst is bepaald op een Zaterdag, terwijl de Zondag als een rustdag zal worden beschouwd. De daarop volgende Maandag zullen óe ossewagens nog te Sohie- I dam blijven en is het natuurlijk nog fees Democratische Staat Prof. Haitjema is geen bewonderaar van het democratisch Staatsbestel. Nu moet gezegd worden, dat de liberalis tische democratie der negentiende eeuw in derdaad de liefde voor een democratisch staatsbestel niet kon aanwakkeren. Prof. Haitjema herinnert er aan, hoe die liberalis tische democratie met haar kunstgrepen ter verdrukking van minderheden en haar into lerantie tegeoyer 't Christelijk openbarings geloof ons Protestantsch-Christelijk volks deel jaren lang onder een zwaar juk heeft doen doorgaan. En hij heeft o.i. waarlijk geen ongelijk, wanneer hij in de totalitaire Staatsidee slechts een vorm van sprongvariatie ziet naast de liberalistische democratie uit een zelfden oervorm. Het maakt werkelijk niet zooveel verschil, of de enkele, vrije, verlich te, redelijke mensch vergoddelijkt woreït, of wei het volksgeheel met zijn in bloed en bo dem wortelende raciale heerlijkheid. Maar hij vergeet, dat naast of beter ge zegd tegenover die liberalistische ook kan en mag gesproken worden van gezonde democratie. Kerk recht heeft op die erkenning of ooSi andere kerkformaties. En hoe tc denken over het artikel, waar.a gezegd wordt, dat Joden geen deel vormen van de Nederlandsche natie? Hoever is de draagwijdte van dat artikel? •dt een Jood. die tot het Christendom overgaat, dan wel op eens beschouwd als behoorend tot de Nederlandsche natie? En kinderen, geboren uit een huwelijk van aen Jood met een niet-Jodin of omgekeerd, hofl hebben we die tei beschouwen? Het Christelijk Onderwijs We willen het Ontwerp nog eens verder onder de loupe nemen. Er wordt ook in ge sproken over h«e:t onderwijs. Met onverdeel de instemming lezen we, dat men de op richting en instandhouding van scholen zooveel mogelijk aan particulieren heeftl over te laten en dat alleen waar het parüi culier initiatief ontbreekt, de Staat zich" met de oprichting heeft te bemoeien. Maar de Staat heeft intusschen toe te zien',, dat voldoend lager onderwijs wordt gc« geven. En het onderwijs is slechts daar voldoend, waar het Christelijk element niet ontbreekt. Het toezicht op dat Christelijk element dient opgedragen te worden aan den Kerka raad der gemeente. Doch eilieve, aan welken Kerkeraad'? Aan dien der Herv. Kerk, der Geref. Kerk, der Oud-Geref. Gemeente? Eü plaatsen, waar elke Prot. Kerkforma- tie ontbreekt? Men zal ons toe moeten gewin, dat da moeilijkheden zich opeen stapelen bij da practische uitvoering van zulk een wet. En nu staat er in het ontwerp wel bij, ïïat het den ouders vrijstaat hun kinderen al ol niet aan dit onderwijs te doen deelnemen, Maar wij vragen: ligt het Christelijk element dan alleen in het Bijbelsch onderricht? Ligt het ook niet in de andere vakken? Wanneer we op die wijze, stel de moge' lijkheid ervan, een bepaald onderwijs aan de ouders opdringen, maken we ons dan niet schuldig aan de tyrannie van het lil»'; ralisme der 19e eeuw waaronder we zoo ge< zucht en waartegen we zoo hebben gepro testeerd? ECONOMIE EN FINANCIEN Braats' Machinefabriek Uit het jaarverslag van de Constructie werkplaatsen en Machinefabriek Braat te Rotterdam wordt het volgende ontleend. De opleving waarvan in het vorige jaar verslag melding werd gemaakt, had in het 2c halfjaar van 193S geen voortgang en er in die periode een dalende lijn waar te nemen. Bedoelde inzinking was echter niet een dusdanige beteekenis, dat dc aan genomen werken niet verlies moesten wor den geboekt, maar had nog wel dit gevolg, dat de loonende prijzen, welke in het eerste halfjaar van 1938 konden worden gecalcu leerd, voor een gedeelte teloor gingen. De exploitatierekening laat een voordeelig saldo zien van f 60.699. Voor afschrijving komen de volgende bedragen in aanmer king, t.w. op machines f 15.000, gebouwen f 10.000, gereedschappen f 20.000, electrische installatie f 10.000, pneumatische klinkin- stallatie f 5000, totaal, f 60.000, zoodat alsdan een onverdeeld saldo overblijft van f 699, hetwelk op nieuwe rekening overloopt. (Over 1937 bedroeg het winstsaldo f 52.075. Het verliessaldo van vorige jaren ad f 230.226 werd gedekt door afschrijving op de aandeelen en winst uit inkoop van aan- deelen). De verlies- en winstrekening staat Debet voor: salarissen f 3S.547, interest f 47.789, algemeene onkosten f 105.608, af schrijvingen gebouwen loopkranen en elec trische geleiding f '20.000, machines, gereed schap cn drijfwerk f 40.000, saldo nieuwe rekening f 099. cn Credit voor: fabricagerekening f 251.39-1. dividend f 1.250. KALEIDOSCOOP De beurs to New York opende in ver band met buitenlandsche markten onregel matig; hoewel de berichten uit het Ameri- kaan-sche zakenleven gunstig waren. Later op den dag w er dien de sporen vaster, doch piet de staal waarden wilde -het niet, ondanks gunstige berichten uit de staalimdu- Even-als het begin was het slot onregel matig met ove-riieersahend kleine koerever- De gulden liep nog iets terug en vertoon- Theocratische gedachte Prof. I-Iaitjema zoekt het heil des volks in de theocratie, d.i. in de Godsregeering, zooals die bij Israël onder de O. T.-bedeeling gevon den werd, evenwel met dit onderscheid, dat thans de Godsopenbaring met de Hiedllige Schrift is afgesloten. Bij Israël waren het nationale en het gods dienstige leven dooreen geweven als sche ring en inslag van het weefdoek. Maar nè. den Pinksterdag zet God Zijn Kerk in het midden der wereld. brengt ongetwijfeld de dure roeping mee, om de beginselen, neergelegd in God; Woord, uit te dragen in die wereld. Maar de Overheid, al is deze zelf Christelijk, mag o.i geen vloeschelijke wapenen gebruiken tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Voor de roeping der Overhead in de N. T.- bedeeling der Kerk hebben we ons vast houden aan Rom. 13. Paulus spreekt daar niet van goed en kwaad in religieuze maar in algemeen z e d ei 1 ij k e n zin. We stemmen toe, dat Prof. Haitjema even min als wijlen Dr. Hoedemaker, de Kerk over den Staat wil doen heersche-n. Hij acht het noodzakelijk, dat de Overheid het oordeel der Kerk inwint bij de openbare uitlegging der Schrift, maar die Overheid heeft daarna vrij en zelfstandig te beslissen. Zoo houdt hij het Reformatorisch beginsel vast. Niet voor verwezenlijking vatbaar Maar wij vragen in ernst, staande op den bodem der werkelijkheid, of dat ideaal is verwezenlijken. Van een ongeloovige Over heid is het zeker niet te verwachten. Maar dan wel van een Christelijke Overheid? Nog gezwegen van het feit, dat „Christelijk" sluiten kan Hervormden, Gereformeerden, Roomschen enz. meenen we toch, dat een Christelijke Staat, zooals die door Prof. Hait jema in navolging van Dr. Hoedemaker ge dacht wordt, niet voor verwezenlijking vat baar is. Wie zal b.v. als Christen de nood zakelijkheid van het openbaar gebed Gemeenteraad ontkennen? Toch niemand zeker. Stellen we ons nu voor. -dat een Christelijke Overheid de gemeentewet wijzigt en dat openbaar gebed verplichtend Voor schrijft. Heeft het dan inderdaad eenige be teekenis, wanneer een Burgemeester in den Raad van een gemeente, welke schier geheel godsdienstloos is, het voorgeschreven gebed voorleest? Diet vraag stellen is tegelijk voor ons haar te beantwoorden. Trouwens, wie als A.R. het ontwerp- Grondwetsherziening van Dr. Hoedemaker, dat Prof. Haitjema in zijn boek opneemt, aandachtig leest, zal het moeten toestem men dat dit ontwerp niet te aanvaarden zelfs niet door een Christelijke meerderheid in de Kamers en door een Christelijke Re- geerfing. Er komen in dit ontwerp ongetwijfeld vele artikelen voor, waarmede we ons vol komen kunnen vereenigen. Wie onzer stemt niet toe, dat God de eenige Souverein Dien het volk en de Overheid beide als zoo danig hebben te eeren. Wie onzer houdt itfet staande, dat Overheid het publiek-reohtelijk karakter van de Kerk heeft te erkennen. Alleen dringt zich daarbij de vraag op, of alleen de Herv. de een depreciatie van 21.9 tegen 21,8 pCt. deai vorigen dag. Verhandeld werden 810.000 a-andee-llen. Op de Londensche beurs was de gulden flauw en werdfen vele verkooporders uitge voerd; waartegenover veel aankooporder! van "ballans binnen kwamen. Ook w pond eerst stijgend in vraag, doch later daalde de koens hiervan weer. Beginselprogram, geen werkprogram Men zou echter Dr. Hoedemaker en Prof] Haitjema onrecht aandoen, indien men be weerde, dat zij dit ontwerp-grondwetsher- zienring zagen als een werk program voot de Christen-staatslieden. En dat ligt aller* minst in onze bedoeling. Daarvoor eeren wij hen als Christen veel te hoog. Zij zagen di! ontwierp meer als beginsel program dan als werkprogram. weten daarom maar één uitweg. La^ ten de Kerken haar roeping verstaan, om in de kracht des geloofs met den ijver der Christelijke l'iefdo het Evangelisatie-wen ter hand te nemen. Wij weten wel, dat ii deze -bedeeling de macht van het ongeloo! nimmer volkomen zal worden gebroken Veeleer wijst de Schrift ons op een toenemei an die macht, naar mate het eind des eenwen nadert. Maar God is machtig, om althans op bf! paalde plaatsen en in bepaalde streken di macht te breidelen. En de Kerk zie toe, da zij door haar ontrouw niet mede schuldi sta aan die toename van het ongeloof. Intusschen mogen we niet uit het oo verliezen, dat een proeve van grondwet! herziening ons toch plaatst in de volle wer kelijkheid van het leven, in het leven vai het heden. En in die werkelijkheid is ztllfc proever mi et voor verwezenlijking vai' baar, zelfs o.i. niet'geoorloofd. De Apostel Paulus vermaant ons tot ;d voor de Overheid, opdat we een stilt gerust leven mogen hebben in alle god; ligheid en eerbaarheid. Verder strekt zi< zijn gebed niet uit. Tot zulk een stil rust leven behoort niet de onderdrukkii ran de tegenstanders, maar wel de gelegt herd om onze beginselen te propage eren 'ereld rondom ons. Daarom dient Overheidswegeverwijderd alles, wat rijen invloed van het Evangelie op volksleven belemmert. GEENSWACHTER. 1 VAN ONZE ADVERTEERDER! Met de N.C.R.V. naar Luik Naar de Internationale Watertcntoonstelling Men verzoekt ons mede te deelen, dat ei nog tot a.s. Maandag 12 uur gelegenheit bestaat zich aan te melden tot deelnam aan de excursie naar de Internationale Wsf tertentoonstelling te Lujk op a.s. Woensdaj 2 Augustus. Men zie ae desbetreffende annonce in di| nummer. Het doorgaan der reis is vert z*>kerd. Een paspoort of bewijs van Ncderlandetf schap is voor dezen tocht niet noodig. Druiven eten in het Westland Een veel bezochte druivenrestauratie In een tijd waarin overvloed van fruit if zooals in jaren met verschillende soorten niej het geval geweest is, kunnen zich nu ook ój heerlijke druiven uit de Westlandsche kassei 't weer aanvullen. Ook de druiven zijn er di jaar weer overvloedig, en de kweekers ho-pej op goeden afzet en loonende prijzen, Daaro» hoopt men ook, dat deze zoo bij uitstek natie-I nale vrucht die de laatste jaren meer gemeei goed geworden is, zich meer en meer in dl belangstelling van ons volk mag gaan heugen. Een der middelen om meer bekendheid de druiven te geven, werd enkele jaren g— den gevonden, in de oprichting der z.g. drui ven restauraties, doch verschillende dezer in stellingen zyn verdwenen: zjj konden zich nis handhaven. Een restauratie welke echts steeds meer bekendheid kreeg en zich in ee voortdurend grooter bezoek mocht verheugd Is die van den heer A. Boon, gelegen aan da Zwartendiik te Monster, waar men een zet' goeden kijk op de druiventeelt kan krijgen if de vele kassen welke men er aantreft, ij eigenaar heeft daar verschillende attrac;i<i aan verbonden: er is een volledige speelt- f waar de jeugd zich naar hartelust kan maken, tevens een veld voor korf- en sport. Ook treft men er verschillende aan en de kleine ponny's zien we er m berijders over het veld draven. Het behoeft dan ook geen verwonderii elk jaar opnieuw tallooze scholen en gu J schappen de druiven-restauratie van den Boon bezoeken. Een gelegenheid, zooals men er in ons»la. i maar héél weinig aantreft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6