CHIEF WHIP Gemengd Bloed ZATERDAG 29 JULI 1939 2 EERSTE BLAD PAG. a - RONDBLIK ENGELAND NEEMT ANTI-IERSCHE MAATREGELEN Éen reeks van omstreeks dertig Iersdie terreur-aanslagen, in verschillende deelen van Engeland gepleegd, heeft de Britsche regeering genoopt tot het treffen van maat regelen, om eigendommen en menschen- levens tegen verdere actie van het zooge naamde Iersche republikeinsohe leger te beveiligen. Gelijk men weet is „Iersche republikeinsbhe leger" niet meer dan een naam, en heeft het complot van samen zwerende Iersche republikeinen, hetwelk met terreurmiddelen Engeland wil nopen, van Ierland, te zamen met Ulster, één on gedeelde republiek te maken, met een offi cieel léger niets anders dan de strijdbaar heid gemeen. Dat deze lieden intusschen hun patriottische, maar daarom nog niet goed te keuren vrijwillige taak serieus op vatten, moge blijken uit het feit, dat zij volgens een in het lagerhuis afgelegd ge tuigenis al voor millioenen ponden schade in Engeland hebben aangericht, 73 men- schen min of meer ernstig hebben verwond, en twee zoodanig verminkt, dat zij daarbij het leven hebben ingeschoten. Tegen een listige, weloverwogen actie als 'deze Iersche terreur is langs den weg van normale middelen niet zoo heel veel te be reiken. De moderne explosiemiddelen zyn zoo gemakkelijk te vervoeren en aan te wenden, dat het practisch onmogelijk is, de samenleving daartegen te beveiligen, en zulks te meer, daar de plegers der aansla gen zeer ruim in hun geldmiddelen blijken te zitten, vermoedelijk omdat zij uit het buitenland worden gesteund. Wat baat daartegen het extra bewaken van bruggen en openbare gebouwen? Minister Hoare heeft daartegen nieuwe middelen in het geweer gebracht, men kan gerust 'zeggen zeer harde middelen, welker eenige verde diging ican zijn, dat zij doo~ de omstandig heden onafwijsbaar worden geëischt.Zij komen hierop neer, dat in feite alle Ieren, die ziah in Engeland ophouden, vogelvrij worden verklaard. Zoo er tegen een Ier verdenking bestaat, dat hij met zijn oom- plotteerende landgenooten betrekkingen onderhoudt, of de hand heeft in een ge welddaad, kan hij zonder vorm van proces.- worden vastgenomen, en buiten het land worden gezet. Slechts zij, die twintig jaar of langer hun vaste woonplaats in Engeland hebben, zullen tegen zulke politie-actie be veiligd zijn. Mocht een gedeporteerde het wagen, ondanks zijn uitwijzing opnieuw Engeland binnen te komen, dan gaat hij automatisch, zoo spoedig de politie hem aantreft, de gevangenis in. Bovendien zul len lijsten worden aangelegd met de namen .van alle Iersche onderdanen in Engeland, Wier gedrag suspect is, opdat men hun gangen van dag tot dag zal kunnen nagaan. Een der belangrijkste zijden van de nieuwe Britsche anti-terreur-wet is wel deze. dat men individuen, tegen wie sterke verdenking van medeplichtigheid ontstaat, dpch die door het aantoonen van een alibi, 'of door handige beantwoording van vragen zich totnog toe buiten schot wisten te houden, nu zander meer bij de kraag kan nemen en buiten het land zetten. Uit het een en ander ziet men, dat de positie der Ieren in Engeland tengevolge ,van deze wet bijzonder onaangenaam dreigt te worden. Ook hier geldt het weer, als bij zoovele andere gelegenheden, #at de goeden met de kwaden moeten lijden. De recht vaardigheid eischt te erkennen, dat hun landgenooten het ook zoo bont hebben ge maakt, dat zij als het ware zelf deze harde afweermiddelen van het parlement hebben afgedwongen. De Ier in Engeland is nu als het ware in de tweejarige periode, dat deze wet geldigheid zal bezitten, vogelvrij. Reeds gisteren had een en ander tot gevolg, dat er een ware Iersche Exodus naar het „Groene Eiland" plaats had. De treinen naar de kust waren meer dan vol, en vermoedelijk heb ben van deze drukte heel veel schuldigen gebruik gemaakt, om den grond, die hun te warm onder de voeten wordt, stilletjes te verlaten. Het is nog niet bekend, hoe de Iersche republikeinsohe regeering op deze wet zal reageeren. Te Dublin hult men zich dien aangaande in volmaakt stilzwijgen. FRANSCH PARLEMENT BLIJFT iTOT 1942 AAN PARIJS, 28 Juli. (HAVAS). Na afloop van 'den vanavond gehouden kabinetsraad werd vernomen, dat de raad op voorstel van Daladier en na een uiteenzetting van den premier, tot overeenstemming is gekomen over een belangrijken maatregel van poli- tieken aard, t.w. een uitstel der verkiezin gen en een verlenging van deze zittings periode van het parlement van 31 Mei 1940 tot. 31 Mei 1942. Deze maatregel wordt ingegeven door den ernst van den internationalen toestand. STRAF OPTREDEN TEGEN DE IEREN TE LONDEN Arrestaties op groote schaal Twee uur na de inwerkingtreding- van de nieuwe Engelsche wet tot voor koming van geweld heeft de Britsche minister Hoare acht uitwijzingsman- daten onderteekend tegen verdachte Ieren in Londen, die al dikwijls in ver hoor waren genomen, verdacht van ter roristische actie, maar op wie de politie geen vat had kunnen krijgen. De man nen worden onder escorte naar de Ier sche boot gebracht en zullen onmiddel lijk de gevangenis ingaan, zoo zij het wagen terug te keeren. Op Leicester Square en in het district Euston Road zijn gisteravond nog telefoon draden doorgesneden en hierin ziet men de laatste daden der terroristen. Op het oogen- blik worden te Londen nog vier mannen vastgehouden, terwijl de politie bezoeken heeft gebracht aan de adressen van perso nen, die, naar men wist, met de actie van het republikeinsche leger sympathiseeren. Er wordt een lijst van namen opgesteld, die aan den minister van binnenlandsche zaken zal worden voorgelegd in verband met de nieuwe wet. Te Belfast stelt de politie op inkomende schepen een onderzoek in naar uit Enge land gevluchte terroristen. Ér is een belangrijke conferentie gehou den op het ministerie van binnenlandsche zaken. Aanwezig waren de commissaris van politie en zekere leiders der politie in de provincie, waar het Iersche republikeinsche leger zich heeft doen gelden. Er werd ge sproken over bijzonderheden tot verscher ping van de nieuwe wet. Zekere Ieren, die de laatste paar dagen uit hun woningen te Londen zijn vertrok ken, werden gisteravond door de politie ge zocht. Indien zij zullen worden aangehou den, zullen zij worden vastgehouden tot het ministerie van binnenlandsche zaken be slist zal hebben of zij zullen worden gede porteerd of dat hun namen in een speciaal register zullen worden Ingeschreven. Weer strubbelingen te Moskou Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron is er bij de onderhandelingen tusschcn de drie mogendheden te Moskou Donderdag opnieuw een kink in den kabel gekomen. Molotof zou namelijk bezwaar hebben ge maakt tegen het Fransch-Britsche voorstel om een verklaring uit te geven, dat de drie staten een „accoord om tot overeenstem ming te komen" hadden bereikt. Molotof zou gezegd hebben, dat het wei nig waarde heeft een verklaring te publi- ceeren, dat op vele punten een accoord is bereikt, zoolang er nog verse' Mlen blijven bestaan over de kwestie, die Moskou van het hoogste belang acht, namelijk de indi recte agressie. Dientengevolge heerscht er thans weer onzekerheid, of Chamberlain Maandag in het lagerhuis een verklaring over de be sprekingen te Moskou zal afleggen. PELMANISME ls «Is mental-training bfl uitnemendheid, 31e onvoorwaardelijk wordt aanbevolen door mannen en vrouwen van naam als Prins Karei van Zweden. Lord Baden Powell, Ds. Norwood, Canon Hannay, prof. dr. A. Marlque en die de geestelijke en moreele herbewapening bevordert. Indlvïdueele leiding, aangepast aan iedere trap van ontwikkeling. Deze training versterkt Uw Zelfvertrouwen, Concentratievermogen, Geheugen, Conver- van Uw Ons boekje met volledige Inlichtingen „De volwaardige mensch" zenden wfl U op aanvraag gratia en vrijblijvend toe PELMAN INSTITUUT (Opgericht 1900) AMSTERDAM - TeL 41878 - Damrak 68 Londen Parijs New-York, Melbourne Durban Bandoeng DE OPZEGGING VAN HET AMERIKAANSCH-JAPANSCHE VERDRAG China heeft goede verwachtingen Zal Engeland wellicht volgen Volgens een officieel bericht uit Tsjoeng King ontvangen, heeft de Chineesche mi nister van buitenlandsohe zaken, Wang Tsjoeng H o e i, tegenover buitenlandsche journalisten verklaard: „Het Chineesche volk juicht de opzegging van het handels verdrag door de Vereenigde Staten toe als een bewijs, dat Amerika zijn positie en zijn prestige in de Stille Zuidzee wenscht te be houden. Wij hopen, dat dit een aanwijzing is, op grond waarvan men mag venvachten, dat de Vereenigde Staten er'met meer be slistheid naar zullen streven, te doen wat in hun vermogen is, om een einde te maken aan de internationale wetteloosheid en vrede en vertrouwen te herstellen. Amerika is thans in staat hier en elders een beslisten invloed ten gunste van den vrede aan te wenden. De kracht en het aanzien van de openbare meening in de groote republiek aan de andere zijde van den Stillen Oceaan is voldoende, om de weegschaal te doen overslaan naar rechtvaardigheid, recht en orde onder de volken". De houding van Londen In antwoord op vragen betreffende de Britsc.he reactie op de Amerilcaansche nota, waarin Japan in kennis wordt gesteld van de opzegging van het handelsverdrag, ver neemt de diplomatieke correspondent van Reuter in Britsche kringen, dat, ofschoon het oogeniblik voor dezen maatregel wellicht plotseling door de regeering der Vereenigde Staten is gekozen, het onjuist zou zijn, den maatregel een verrassing te noemen. Het optreden der Amerilcaansche regeering, zoo zegt men, toont aan, dat de Britsche en Amerikaansche politiek in het Verre Oosten nauw evenwijdig loopt. De houding van Amerika wordt in Engeland goed begrepen en men meende, dat de Britsche houding in de Vereenigde Staten een zelfde begrip ont moette. Gem der beide regepringen', zoo be sluit de diplomatieke redacteur, heeft ge tracht, de andere te binden en evenmin is het waarschijnlijk, dat in de toekomst een dergelijke poging zal worden gedaan. Er dient, aan herinnerd te worden, dat Engeland een handelsverdrag met Japan heeft, dat van 1911 dateert Het besluit der Amerikaan sche regeering, haar verdrag op te zeggen beeft natuurlijk Britscihen kringen aanlei ding gegeven, hun aandacht te wijden aan het nnt van deze methode, om te trachten hun rechten en belangen in het Verre Oos ten te beschermen. Natuurlijk wenscht men hier niet het succes van de onderhandelin gen te Tokio over een regeling van de kwestie-Tientsin in gevaar te brengen, doch als een soortgelijke maatregel, als 'die welke de Vereenigde Staten genomen hebben, voor betere bescherming, van de Britsche belan gen noodig geacht mocht worden, zou zulk een maatregel niet uitgesloten zijn. Engelsche minister maakt noodlanding x De Engelsche Minister van Luchtvaart K i n g s 1 e y Wood, zou gisteren een be zoek gebracht hebben aan Lord Craigavon te Belfast om luchtvaartaangelegenheden roet den premier van Ulster te bespreken. Deze was zelf naar het vliegveld van Belfast gegaan om zijn gast af te halen. Maar wie er kwam, geen Kingsley Wood. Na ander half uur wachten kwam eindelijk telefo nisch de mededeeling. dat Wood geëscor teerd door twee andere vliegtuigen op tijd uit Liverpool vertrokken was maar boven de lersdhe zee zulk zwaar weer en onweers buien had ontmoet, dat de bestuurder het onraadzaam had geacht den tocht voort te zetten. Een der beide begeleidende machi nes is ook teruggekeerd, het andere heeft de Iersche kust gehaald, maar op meer dan 100 K.M. ten Zuiden van Belfast. Het vliegtuig, waarin de minister zidh be vond beleefde op den tenigvveg nog een hachelijk avontuur, dat Overigens goed ls afgeloopen. De storm en het onweer luyiden zich Oostelijk naar de kust van Lancashire verplaatst en het was midden op den dag zoo donker, dat de bestuurder zijn weg niet kon vinden en bij Kirky, een dorpje bij Bar row in Furness, een heel eind benoorden Liverpool een noodlanding heeft moeten maken. Hierbij is een vleugel gebroken. De bemanning en de minister met zijn secre taris cn twee begeleidende officieren werden flink door elkaar geschud, maar zij zijn ten slotte heelhuids uit de beschadigde 'machi ne gekropen. Het bezoek is afgelast. In de buitenwijken van Jeruzalem heeft de politie 41 personen gearresteerd, die worden verdacht van deelneming aan de aanslagen dor afgeloopen dagen. Tachtig Joodsohe gevangenen zijn in voedselstaking gegaan uit- protest tegen het 'vasthouden van een Jood, die volgens hen zijn straf ge boet had. in de vrije natuur.. gezonde buitenluchtals toppunt van genot.... de beste sigaret voor Uw gezondheid. (Heel I Kan de „Thetis" nog gelicht worden Het zal van het weer afhangen Op een conferentie van de Britsche admi raliteit, óe bergingsmaatschappij en de werf is besloten, de pogingen tot het lichten van de gezonken duikboot Thetis" voort te zetten. De correspondent van de „Daily Tele graph" verneemt hieromtrent te Liverpool nader dat er twee k drie weken noodig zul len zijn om het bergingsvaartuig „Zelo" ge heel gereed te maken voor de nieuwe ber gingspogingen, daar de lieren, die bij de eerste pogingen afknapten, moeten worden versterkt. De kabels zijn nog aan het schip beves tigd', en de boeien, waaraan de „Zelo" was vastgemaakt, liggen nog op hun plaats. De moeilijkheden bij het lichten zijn zeer groot, daar het wrak zeer diep ligt, en de werkzaamheden der duikers ernstig worden belemmerd door sterke stroomingen op groote diepte Ook de vele kabels, die aan bet schip zijn bevestigd, bemoeilijken hun werk. Het lichten van de „Thetis" hangt geheel af van de weersomstandigheden en binnen eenige weken zullen waarschijnlijk de herfst stormen reeds beginnen, die het bergings werk ongetwijfeld nog zullen bemoeilijken. I-Iet onderzoek naar de ramp van de „Thetis" zal niet hervat werden vóór eind September, naar bekend gemaakt werd na een korte zitting van het Gerechtshof tot liet aanhooren van een verklaring van den attorney general betreffende de vorderin gen van d'e bergingswerkzaamheden. Som- merveil achtte het mogelijk, dat de Thetis gelicht zal kunnen worden en, na het mid den van September naar de kust zal kun nen worden gebracht. DUBIEUSE VORDERINGEN P FIDUGIA-INCASSO'S - STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Reel. Het Britsche ministerie van propaganda In een uitvoerige verklaring over dfe grooting voor een Engelsch ministerie voor inlichtingen en buitenlandsche propaganda heeft Hoare uiteengezet, dat het de wensch is van de Britsche regeering, om in vredestijd een „schaduw-ministerie" te vor men-, dat geen feitelijke activiteit zou ont wikkelen in vredestijd, maar dat in oorlogs tijd een organisatie van wijde strekking zou zijn. In geval van nood zal de persafdeeling der organisatie snel kunnen werken èn doeltreffend. De perscensuur zal behandeld worden als een deel van het ministerie voor inlichtingen op een basis van samenwer king met de pers. Terwijl bijgevolg de uit eindelijke controle in handen zou liggen van den minister, zou een bepaalde verant woordelijkheid op de pers gelegd worden, welke, zoo ver dat mogelijk is, een aanzien lijke bewegingsvrijheid zal toelaten, Hoare voegde hieraan toe, dat de voorbe reidingen eveneens goed gevorderd zijn voor de6 levering van films, die geschikt zijn voor gebruik in oorlogstijd, terwijl ten aanzien van de radio-uitzendingen het aan de B.B.C. overgelaten wordt, om in nauw verband met het ministerie voor de inlich tingen te werken. BLOEDZUIVEREND werken BOOM's Laxeer- Slijm-, Gal-, Maag-) pil len. Deze pillen zijn zui ver plantaardig en ver drijven overtollig gal en slijm. Ze werken zacht, bevorderen een goeden stoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje met 15 pillen ï7Va cfv 30 pillen 31 ct., met 50 pillen 57 ct. De anti-Britsche actie te Tientsin „Terug naar de Chineesche wijkl" „Terug naar d'e Chineesche wijk", aldus de oproep, die door het comité der campagne voor een anti-Britsche boycot gericht is tot de Chineesche bewoners der Brileohe con cessie in Tientsin. Zonder aandacht te schenken aan de Britsch-Japansche conferentie te Tokio gaat het comité voort met zijn anti-Britsche cam pagne. die op felle wijze wordt gevoerd. Na dat kortgeleden een oproep was gericht tot do Chineesche bevolking van Tientsin om alle relaties met Engeland te verbreken, heeft het comité gister aandrang geoefend op de Chineesche bewoners der Britsche concessie, om hun werkgevers in den steek te laten en terug te keeren naar de Chinee sche wijk. De anti-Britsche nationale bond" heeft, naar Reuter seint, den Engelschen te Tientsin den raad gegeven de stad zoo spoe dig mogelijk te verlaten, wanneer zij hun leven willen redden. De mededeeling besluit met de woorden: „Wij zullen met ijver cn bloed het anti-Britsche verzet organiseeren en voortzetten''. Ondanks dit alles zijn, volgens Havas, bui tenlandsche waarnemers van oordeel, dat deze heele actie volstrekt niet het populaire en spontane karakter draagt, dat men er in zekere kringen aan toeschrijft. De hetoogin- gen schijnen integendeel georganiseerd te zijn en uitgelokt door orders, welke gege ven zijn aan de leden van verschillende Chineesche vereenipingen en aan de ambte naren van het nieuwe regime in Noord- Minister Beek te Gdynia De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck is per vliegtuig uit Warschau te Gdynia aangekomen, waar op het oogen- blik ook de Poolsche commissaris-generaal in do Vrije Stad' vertoeft. Laatstgenoemde heeft een onderhoud met den Volkenbonds commissaris, Burckhardt, gehad. In Poolsche kringen bewaart men het stilzwijgen over het doe] van de reis van Beek, doch in buitenlandsche kringen te Warschau neemt men aan, dat do minister zich persoonlijk wilde laten inlichten over den toestand te Danzig en den commissaris- generaal instructies heeft gegeven in ver band met de ontwikkeling aldaar. Het Spaansche goud terug Anderhalf miljard passeert de grens BAYONNE, 28 Juli. (Havas). Vijf geblin deerde vrachtauto's, waarmede .een bedrag van 1500 millioen francs aan Spaansoh goud' dat bij het filiaal van de Bank van Frank- rk te Monte de Marsan werd bewaard, wordt vervoerd, zijn vanavond bij de grens aange komen. De auto's werden geëscorteerd door een afdeeling van de mobiele garde. Het convooi werd aan den grenspost te Irun ontvangen door kolonel Sanzagero, commandant der militaire strijdkrachten in Bidassoia. Tal van officieren en politiebeamb waren aanwezig. Zonder incident zijn de auto's de internationale brug gepasseerd. Bloemen op Dollfuss' graf Een gedenkplaat besmeurd De Oostenrijkers blijven langs het graf van Dolliusss trekken. Zijn graf ligt op het Hitzingkerkhof te Weenen, en het is thans geheel bedekt met bloemen, evenals het graf van mevr. Herma Schuschnigg, de om gekomen vrouw van den bondskanselier. Politie-agenten worden niet gezien. Drie dagen geleden is een marmeren ge denkplaat aan den muur van een school, waaruit indertijd de nationaal-socialisten waren vertrokken om zich van de bonds- kanselarij meester te maken, ingewijd. In den afgeloopen nacht is deze plaat door on bekenden besmeurd met een laag onaf- wasohbare menie, zoodat men de plaat heeft moeten verwijderen. ONLUSTEN TE HYDERABAD Twee dooden HYDERABAD, 28 Juli (Reuter). Bij schermutselingen tusschen Hindoes en Mo hammedanen te Hyderabad in Britsch-Indië zijn twee personen gedood en 26 gewond. De politie heeft twee maal het vuur geopend, en de hulp van het leger is ingeroepen. In (Reel.) de streek is de „curfew" afgekondigd. Oud-premier van Zuid-Slavië na gecompromitteerd he mi Knoeierij met invloed en aandeelen ro' i nö De Zuid-Slavische regeering heeft doeixii' middel van de politie de directie van het tj Belgrado en ook daarbuiten welbekendj "ilad „Vreme" doen aanzeggen, dat zi mi taanden voet ontslagen is en dat eei kl< door de regeering aan to wijzen commissarij WJ in het vervolg met de leiding zal wordeij belast. br' De „Hrvatski Dnevnik", het orgaan vaf .lai c!e partij van Matsjek, onthult thans di redenen van dit ingrijpen der regoering. ji De „Vreme". aldus het blad, werd sedeij p de oprichting beheerd door oud-minister] president S t o j a d i n o w i t s j; het was hei officieuze orgaan van alle elkaar opvolgende, regeeringen. De laatste directeur was broer van Stojadinowitsj. Sedert den vai mc van laatstgenoemde, trad het blad op als set oppositie-orgaan en tevens als spreekbui] er van den vroegeren minister-president, het- st{ geen vrij paradoxaal was voor een krantj waarvan men algemeen wist, dat de staat] vei in den persoon van den minister-president u? voornaamste aandeelhouder was. die De „Hrvatski Dnevnik" geeft daarvoor di ï'1 volgende verklaring: Ua „In welingelichte kringen is het niet on- sta bekend, dat de staat bezitter was van eereei pakket aandeelen in de „Vreme". Toei| S?T Stojadinowitsj premier was, beschik] z'e te hij daarover in naam van den staat, maar. dai niet in eigen naam. Deze aandeelen nu, di( 'e den staat toebehoorden, zijn eenigen tijd' ge in leden tegen iedere wettelijke bepaling in, spi afgestempeld en er werden nieuwe aandee tra len uitgegeven, hetgeen dus ten nadeel] van den staat geschiedde. Wanneer di „Vreme" als naamlooze vennootschap is moeilijkheden had verkeerd', aldus de lil Hrvatski Dnevnik" had de saneerinj langs wettigen weg moeten geschieden er- niet door vernietiging van een deel van he; katpitaal ten profijte van nieuwe aandeelho,y 03 ders. Deze zaak is zoo ernstig, dat zij waas-Vr schijnlijk door de justitie zal worden onde| j zocht. i"1 Hiermede worden dus de geruchten beves tigd, die reeds geruimen tijd in Belgrad de ronde deden, dat Stojadinowitsj, toen h" nog aan de macht was, de „Vreme" te zAjne- voordeele had' geccnfislceerd om er niet ai wm leen de spreekbuis van zijn (politiële, mas ook een persoonlijk voordeelig zaakje va .te maken, door het blad met behulp VS1- staatssubsidies en de censuur een igepri^i legeerde positie te geven. De maatregel, thans door de regeering van Tsvetkö w i t s j genomen, om de „Vreme" weer ondei invloed van den staat te brengen en d'e gel rechtelijke gevolgen, die dit alles zal heW ben, vormen derhalve den genadeslag aai{- het regime met totalitaire neigingen', dal Stojadinowitsj had willen instellen", 1 Goud ontdekt in Canada's Noorden Gelukzoekers trekken op avontuur Hoog in Canada's Noorden ia een rush" ingezet. Als in de dagen van dc goiuil vondsten aan de Klondyke trekken wederi A om tallooze gelukzoekers vanuit de stedea'ri in het Zuiden Noordwaarts, doch thans op'ipe| heel wat moderner wijze dan eertijds. Mc qq torrijwielen, autobussen en zelfs ook vlieg', -^ machines snellen naar het Yellow-Knifs<; A gebied in de omgeving van het Groottf- Twee mijnwerkers brachten de blijd'e tij-!__ ding naar Edmonton. Zij brachten kleine A goudlclomipjes mee, om de ongeloovigen te overtuigen van de waarheid van de groote-Te! ontdekking, die zij zouden hebben gedaan/Lo| Als een loopen-d vuurtje ging het toen dooïlred Edmonton en allengs ook door geheel Miöf den- en N.-Canad'a en binnen enkele uren] wearen duizenden men^ehen met allerlei vervoermiddelen op weg. Het rnoet wel een geheel andere goldrush geweest zijn, dan die van het Klondyke-gebied. Teen primi-! tieve vervoermiddelen, waarmede de goud-i delvers zich moeizaam Noordwaarts bewo gen, thans vliegmachinesDoch het doel is hetzelfde: zoo spoedig mogelijk een goe de „claim" te bemachtigen en die af te zet ten. 'een verhaal uit het midden der vorige eeuw te-; door DI.J.A.VI5SCHER. (18 „Een alibi!" riep don de Vasquez. „Hoeveel getuigen zijn er noodig om te bewijzen dat ik thuis lag? En kan die oude Indiaan, en kan hier de heer Vancouver zich niet vergist hebben? Of moet ik dit als een poging beschouwen om mij nog eens te overwinnen, en dan voor goed? Breng me dan naar Monterey en laat een dokter me onderzoeken en mijn wonden aantoonen. En verder heb ik niets te zeggen''. „Waar is Fernandez?" vroeg plotseling de sheriff. De bandiet schrok. Viola verbleekte. Die vraag kwam zoo plotseling. Maar hij redde zich uit den strik. ..Fernandez? wel, die heb ik een paar weken geleden weg gejaagd. Lui volk kunnen we hier niet gebruiken, vooral als ze stelen ook! Die zwerft in de bosschen. Misschien is hij wel naar kapitein Soto, in de bergen van San Benito en heeft zich bij diens bende aangesloten". „Houdt u vol", vroeg de sheriff thans, zich tot John wen dend, „dat het don de Vasquez was die u hebt gezien? Is u volstrekt zeker?" „Ja!'' was het besliste antwoord. De Vasquez keek hem aan met een blik vol doodelijken ihaat. „Dan bent u de eenige getuige, mijnheer Vancouver!" be gon hij. „En tegenover u staan wel twintig anderen". Op dit oogenblik wenkte de sheriff John, en beiden gingen op een afstand staan. De Vasquez lachte spottend. „Ik ben overtuigd", zei de sheriff zacht, dat ze liegen maar ze zullen de duurste eeden zweren". „En de oude Roodhuid dan?'' „Die heeft hem dien dag ergens zien rijden. Meer niet. En niet met zijn troep, maar geheel alleen. Onze bewijzen zijn niet sterk. Wij hebben vandaag weinig bereikt. Wij ver trekken nu naar Los Flores en willen een bode zenden naar de Mosquorito-Indianen om dien ouden kapitein don Carlos te ontbieden. Deze weet misschien bij ondervraging nog meer. Maakt de paarden klaar!" beval hij aan zijn bedienden. De Vasquez gaf Viola een wenk. Deze trad naar voren en was de beminnelijkheid zelve. „Willen de heeren eerst niet wat gebruiken?" vroeg ze. „U zult toch zoo niet weggaan?" „Dank u,'' was het korte antwoord van de Sheriff. „Don de Vasquez, u blijft onder verdenking staan en zult nader van mij hooren." De mannen stegen op hun paarden, reden weg in snellen draf en waren weldra in de verte verdwenen. In de gelagkamer gebeurde toen iets ongewoons. Don de Vasquez was van zijn bed afgesprongen en schopte zich de windselen en doeken af waarin zijn gewonde been was verpakt. Hij scheen plotseling geheel hersteld te zijn, lachte dat hij schudde en brulde van plezier over de grap die was uitgehaald. Viola kwam aan met een flesch en glazen. Door de glazen deur van de veranda kwamen allerlei kerels binnen, die proestten van het lachen. Ook de twee halfbloeden, die bij de aankomst van den Sheriff zoo onschul dig aan een tafeltje gezeten hadden, waren er bij. „Laat ons feest vieren!" riep de Vasquez. „Vooruit jon gens! Stemt de guitaren. Hier, Viola, Wij hebben den eersten dans!" Hij greep haar om het middel en zwierde met haar rond terwijl de guitaren tokkelden en de kerels met hun gespoorde laarzen de maat trappelden. „Was het niet prachtig!'' riep Viola uit. „Als ze eens geweten hadden dat de paarden, met Don de Vasquez op- het bed er tusschen, klaar stonden in het bosch vanaf van morgen vroeg, nadat we gehoord hadden van het aanstaand bezoek!" Iedereen had uitbundig plezier over de grap, en er werd op den goeden uitslag daarvan zoo gedronken dat de meesten hun bezinning kwijt raakten. „Zeg, jongens!" riep Don de Vasquez aan het eind van het feest terwijl hij zelf stond te waggelen op zijn voeten. „Zeg, jongens, die ouwe Indiaan Don Carlos, die had het hem gelapt. Die ouwe schelm is nu 125. Zeg eens, moet die nog 126 worden, of niet?" „Neen!" brulden de mannen, en grepen naar hun messen. „Afgesproken!'' schreeuwde de Vasquez met heesche stem. „En nu allemaal naar huis! En ieder houdt zijn mond. Ik ben nog en maand ziek, begrepen? En als er één mij verraadt, dan zal hij een stuk lood in zijn lijf krijgen". „Leve de bende van kapitein Don de Vasquez!" riep Viola. En die kreet werd herhaald, met de razende geestdrift van de dronkenschap. 't Was ondertusschen al avond geworden. De groote petroleumlampen hadden al een paar uten gebrand, maar nu vond de eigenaar dat het tijd voor de late bezoekers werd om naar huis te gaan. Hij draaide eenvoudig de lampen één voor één uit, schreeuwde met een vloek dat betalen niet noodig was, en Bi dat ze allen moesten inrukken. L* Struikelend en vechtend verdwenen de bezoekers. Buiten Ry hoorde men nog wat ruziestemmen, maar toen was het stil.; Vr. VII. B Het onderzoek op Los Flores leverde zeer weinig op. Dej comedie die zoo meesterlijk was gespeeld in de kroeg van de Vasquez, werd hier met de grootste brutaliteit vervolgd. Het was merkwaardig, hoe weinig bedienden er thuis waren toen de Sheriff aankwam. Eigenlijk was er alleen R maar de oude moeder, een kwaadaardige halfbloed, die henr ternauwernood antwoorden wilde, een meid, die zich hield j», alsof ze doof was, of het werkelijk was, een kleine jongen!-^ die iedereen uitlachte en een knecht die de indruk maakte O een normaal mensch te zijn, maar die ook bij alle heiligen bezwoer dat Senor Tubercio wel veertien dagen te bed had gelegen en niet had kunnen loopen, en dat hij juist den vorigen dag was weggebracht naar huis op een bed tusschen twee paarden in. 'pjci Hij noodigde de bezoekers met groote openhartigheid uitpili om de kamer te zien, en het bed waarop hij gelegen had. i „Ziet, Senores", zei de man toen ze in het onaanzienlijk' optrekje stonden, „daar staat het bed. Het is nog niet eens afgehaald. U kunt zien dat er pas iemand op heeft gelegen." De Sheriff was inwendig woedend, al hield hij zich kalm< Hij was er van overtuigd dat alles in elkaar gezet was omi het gerecht om den ,tuin te leiden, maar voorloopig was eï nergens een kans om, de bedriegers te ontmaskeren. (11 KL ensK n. LJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2