«xlfOj) TRIUMPH Gemengd Bloed LOGISCH DAT ENORM STIJGT 'T IS DE BESTE \c SIGARET EN 'N TRIOMF IN SMAAK! VRIJDAG 28 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 HET OPGEZEGDE HANDELSVERDRAG De Amerikaansche buitenlandsche poli tiek kenmerkt zich dikwijls door een eigen aardige schutterigheid van beweging, welke bij de leidende buitenlandsche kringen, welke haar observeeren, bevreemding wekt. Wij herinneren in dit verband alleen slechts aan zekere nota van Roosevelt, die een Europeesche deining verzaakte, juist toen het tusschen Groot-Brittannië en Duitsch- land tot een begin van toenadering leek te zullen komen. Het wil ons toeschijnen, dat de binnenlandsche partijpolitiek zich in de gestes van het Witte Huis ten opzichte van het buitenlandsche beleid méér weerspie gelt, dan wij als Europeanen zulks gewend zijn en raadzaam achten. Zeer plotseling heeft Amerika zijn han delsverdrag met Japan, hetwelk van 1911 dateert, opgezegd. Deze opzegging komt vrijwel gelijktijdig met de publicatie van het Britsch-Japansche accoord van Tokio, hetwelk zulk een aanzienlijke Engelsche koerswijziging ten nadeele van Ohina schijnt in te luiden. Dat de Vereenigde Staten in dit tijdsgewricht den bestaanden Japansch- Amerikaansohen handel op losse schroeven gaan stellen, zou wel eens kunnen worden uitgelegd als een begeerte om Tsjang Kai Sjek te steunen, althans moreel, op een mo ment dat hem de hulp van Groot-Brittannië ontvalt. Amerika heeft ons echter, wat zijn inmenging in de groote wereldproblemen betreft, de laatste decenniën allerminst verwend, en het lijkt ons voorbarig, om aan te nemen, dat Roosevelt en Cordell Huil nu in eenmaal hun kans schoon zouden hebben gezien, om in het Verre Oosten het prestige en de positie van het blanke ras te onder schragen. De verklaring der Amerikaansche geste ligt vermoedelijk op een geheel ander ter rein. De leiders der Amerikaansche buiten landsche politiek, d.w.z. de president der republiek en zijn minister van buitenland sche zaken, hebben een wijziging van de neutraliteitswet voorgestaan, welke in feite Frankrijk en Groot-Brittannië ten opzichte van Duitschland en Italië in een bevoor deelde positie zou hebben gebracht. Zulks had moeten geschieden, door de wapen embargo-clausule uit deze wet te verwij deren, en den uitvoer van Amerikaansche wapens en grondstoffen vrij te geven voor ieder die zijn krijgsmateriaal in de Ameri kaansche havens zelf zou willen halen tegen boter bij de visch, Roosevelt en Huil hebben met dit voorstel een zeer leelijk échec ge leden, en gevoelen thans de behoefte aan een spoedige révanche. Welnu, door het handelsverdrag met Japan op te zeggen zou de weg vry komen, om de embargo-clau sule der neutraliteitswet tegen dit land in uitvoering te brengen, aangezien Britsche erkenning van den oorlogstoe stand in China duidelijk doet blijken, dat in dit land een krijg woedt, waarin Japan is betrokken. Automatisch zou derhalve nu moeten volgen de officieele opschorting van alle Amerikaansche wapen- en grondstof- fentransporten naar het land van den Mikado. Wij hebben hier derhalve vermoe delijk met niet anders te doen dan manoeuvre Roosevelt-Cordell Hull, on Vereenigde Staten nolens volens in de Japansch-Ohineesche affaire partij te stel len, hetgeen tevens een moreele ruggesteun voor het verzwakte Engeland zou bedui den, en wel eens op een, zij het late aan vaarding van hun voorgestelde opheffing van de geheele embargo-clausule, zou kun nen uitloopen. In het huidig tijdsgewricht is nog niet duidelijk, op welke manier het Ameri kaansche Congres op den stap van Roosevelt en Huil zal reageeren. Vermoedelijk zal zulks voor 'n goed deel ervan afhangen of de Japansche reactie op dit alles min of meer beslist zal wezen. Mocht Japan, gelijk Italië ten tijde van de dreigende sancties, de nei ging gaan vertoonen het desnoods op een gewapende botsing te laten aankomen, waarin ook Uncle Sam zou betrokken wor den, dan is hiet heel wel denkbaar dat de „isolatio'nisten", d.w.z. zij, die zich geheel buiten de wereldpolitiek wenschen te hou den, in de Staten opnieuw duidelijk zouden gaan bovendrijven, en dan het „cash and carry"-principe toch maar den voorkeur zouden geven. Goebbels antwoordt King Hall In antwoord op de brieven van King Hall zou Goebbels aan sommige En- gelschen persoonlijke brieven hebben doen zenden. Schotsche persoonlijkheden, o.a. secretarissen van golfclubs, vonden de laat ste dagen tot hun verrassing bij hun post groote enveloppen, welke een brief bevatten met het opschrift: „Antwoord van rijks minister Goebbels op de Britsche propa ganda". De brief luidt als volgt: „In het briefpamflet, dat gij, Stephen King Hall, zoo goed waart aan verschillende ingezetenen van dit land te zenden, zegt gij i uw eigen woorden te gebruiken dat gij het Duitsche volk wilt bereiken. Ongelukkig voor u en nog meer voor ons, geviel het, dat wij toevallig vernamen, dat gij in dienst stond van het Foreign Office en uw briefpamfletten geschreven, gedrukt verzonden waren op last en met den ge- inspireerden steun en hulp van lord Hali fax zelf. Dit beteekent niet, dat deze onzin nige en kinderachtige propaganda minder ernstig opgenomen moet worden. Integen deel, het feit, dat zij komt uit den winkel van Downing Street, is voldoende om haar nog stuitender en weerzinwekkender te maken. Gij kunt deze leugens vertellen andere oude zeerobben." Fraaie Electr. Ornamenten Voor elke kimer, voor elke beurs 1 N.V. Couzy, le Middellaadstr. 72 Een Mussolini-baken op Sicilië autoriteiten van de Siciliaansche stad Enna, die 950 meter boven den zee spiegel ligt, hebben, als vertolkers van de gevoelens er inwoners, besloten op den hoogen toren van deze stad, die het geogra fisoli middelpunt van het eiland vormt, een vuurbaken te bouwen, die voortdurend zal blijven branden en den naam Mussolini- baken zal dragen. Het vuurbaken, dat op zeer grooten af stand zichtbaar zal zijn, moet de diepe er kentelijkheid van het Siciliaansche volk •voor de onlangs door den Duce genomen maatregelen ter verbetering van clen Sici- liaanschen bodem symboliseeren. Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland Eén per dag! De president van de „LockheecJ Aircraft CorporationRobert R. Gross, heeft, naar de „Daily Telegraph" uit New-York_ meldt, verklaard, dat de levering van de 250 bom- bardements-verkenningsvliegtuigen, die door Engeland zijn besteld, met mathemati sche regelmaat geschiedt. Reeds zijn ruim HO toestellen afgeleverd, terwijl de produc tie ruim één toestel per dag bedraagt. De toestellen worden in kratten verzonden, met afgenomen vleugels en Staart, en gaan rechtstreeks naar Engeland via het Panama- kaïjaal. Danzig confiskeert Joodsch bezit 300 arrestaties in de i,Vrije Stad"? De Senaat van Danzig heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij Joden de bevoegd heid wordt ontnomen eigen zaken, beleggin gen of grondbezit te beheeren. Dit decreet, dat neerkomt op een verbeurdverklaring, is >k van toepassing op Poolsche Joden, die de Vrije Stad wonen. Curatoren zullen worden benoemd, die belast worden met de liquidatie der ver beurd verklaarde bezittingen. Reuter meldt voorts, dat alle verdedigings organisaties van de Vrije Stad, onder Oost- Pruisische bevel, in het „eerste Danzigsche leger" zijn ondergebracht. Dit „eerste Dan zigsche leger", een onderdeel van de Rijks- weer, zal tijdens de groote legerparade, eind Augustus voor den eersten keer naar buiten optreden. De zomer-vacantie der schoolkinderen zal met eenige weken worden verlengd, daar de schoolgebouwen nog door militairen ge bruikt moeten worden. Havas meldt uit Warschau, dat volgens berichten in de Poolsche pers de laatste da gen te Danzig 300 personen, onder wie tal rijke leden van de S.S. en S.A. gearresteerd zouden zijn en dat de gevangenissen overvol zijn met politieke arrestante. Menschen smokkelen naar Engeland Scotland Yard actief De autoriteiten van Scotland Yard hebben, naar de „Daily Telegraph meldt, de Fran- sche politie verzocht een onderzoek i stellen in Boulogne, waar een agent in een café werkzaam zou zijn voor een organisa tie die haar hoofdkwartier heeft te West End te Londen en die er haar werk van maakt, vreemdelingen en ongewenschte per sonen zonder vergunning Engeland binnen te smokkelen. De Engelsche politie heeft ontdekt dat de organisatie agenten heeft in Antwerpen, Amsterdam en een aantal Engelsche ha vens. Voor het binnensmokkelen van één vreemdeling wordt een bedrag in rekening gebracht, dat wisselt tusschen 10 pond ster ling en 200 pond sterling. Een van de veel toegepaste methoden bestond er in, de re tourbiljetten op te koopen van Engelschen, die een weekendtour genomen hadden naar het vasteland. Wanneer deze zelf passen be zaten konden zij een gewone enkele reis terug nemen. „Inval in de Povlakte" De Italiaansche manoeuvres De manoeuvres van het Italiaansche leger in de Po-vlakte, welke door generaal Hal der, den chef van den Duitschen generalen staf, zullen worden bijgewoond, zulten op 3 Augustus beginnen en een week duren. Zij zullen worden besloten met een troepen- défilé te Turijn voor Koning Victor-Em manuel en Mussolini Het operatieterrein zal zich uitstrekken over 15.000 vierk- km. en de gebieden van Piemont en Lombardije, tot de Fransche en Zwitsersche Alpengrenzen, omvatten. Het plan veronderstelt, dat een vijandelijk leger over de Alpen Piemont is binnengevallen en dat het Po-leger het moet terugwerpen. Er zullen in totaal 240,000 man aan de oefeningen deelnemen. De sterkte van het binnenvallend leger is niet bekend; in elk geval zal het 20.000 zwarthemden omvatten. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge- kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN Ernstige gas-ontpIo£fing te Algiers Drie dooden en zeer groote schade Donderdagmiddag is een aantal op de kade te Algiers liggende met gas gevulde cylinders ontploft. Drie menschen zijn hier bij om het leven gekomen, vier liepen zware brandwonden op. Er ontstond een brand, die eenige zich in de nabijheid be vindende goederenloodsen aantastte en eer vrachtschip bedreigt. Des namiddags woedde, aldus meldt Ha vas nader, het vuur aan de kade nog steeds voort. Een aantal groote gebouwen moet verloren geacht worden. De schade aan gebouwen bedraagt 5 millioen, dieaan goederen 10 millioen frank. Volgens officieele gegevens zijn 41 perso nen, onder wie vier Europeanen, gewond. Van 26 gewonden is de toestand ernstig. Men vreest, dat door het vuur verraste havenarbeiders zich in het water hebben geworpen; in de haven wordt dan ook ge zocht. De watervoorziening in Abessinië Bouw van aquaducten De „Popoio d'Italia" deelt mede, dat er een maatschappij met een kapitaal van 175 millioen lire is opgericht voor den bouw van aquaducten voor de irrigatie van Abessinië. Het kapitaal is gefourneerd door Italiaan sche banken en verzekeringsmaatschappijen. Na den aanleg van een netwerk van we gen, die de centra met elkaar zullen ver binden, zal de bevloeiing ter hand worden genomen. Eerst zullen Asmara, Addis Abe ba, Mogadisho en Harrar van waterleidin gen worden voorzien; dan volgen de daar achter gelegen gebieden. Binnen enkele dagen zal voorts de 450- km lange weg van Assab naar Adis Abeba via Sardo _n Dessie worden ingewijd door karavaan van vrachtauto's, die levens middelen zullen vervoeren. De nieuwe weg in zoover Aan belang daar de Italianen thans niet uitsluitend meer zijn aangewezen op Djiboeti en de Fransche spoorlijn. Nieuwe ministers in Spanje Naar te St. Jean de Luz verluidt, houdt Franco momenteel te Burgos belangrijke besprekingen met het oog op den binnen- landschen toestand, ontstaan door de wrij ving tusschen de Phalanx en haar tegen standers. Men gelooft, dat een nieuwe lijst van mi nisters zal worden gepubliceerd. Er zal waar schijnlijk ook tot een uigebreide mutatie in den diplomatieken dienst worden besloten. SCOTLAND YARD HOUDT RAZZIA ONDER DE IEREN Scotland Yard heeft honderden verdachte personen gearresteerd ter voorbereiding van een massa-uitwijzing naar Ierland van leden van het Iersche Republikeinsche Leger. Deze uitwijzing zal mogelijk morgen reeds geschieden, indien op de nieuwe wet de koninklijke goedkeuring wordt verkregen. Scotland Yard heeft een razzia gehouden in alle Iersche centra in Engeland. Vijf ver dachten werden op het politiebureau aan een urenlang verhoor onderworpen. Intusschen zijn de meest uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen bij alle open bare gebouwen en spoorwegen in geheel Engeland. In het bijzonder staan de bagage- depóts van de stations onder bewaking. Iedere koffer wordt, alvorens aangenomen te worden doorzocht. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE-STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd DE OPZEGGING VAN HET AMERIKAANSCH-JAPANSCHE VERDRAG Spoedig een Amerikaansch wapen-embargo Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft te Washington verklaard, dat de grond slag voor een nieuw verdrag met Japan bepaald zou worden door den gang van zaken in de komende zes maanden. Over ongeveer een maand zou het departe ment van staat in de gelegenheid zijn meer hierover te zeggen, voegde hij er aan toe. Morgenthau, de minister van financiën, heeft ook reeds een verkla ring afgelegd over de gedragslijn der Vereenigde Staten na de opzegging van het verdrag met Japan. Hij zeide, dat het vraagstuk van verderen aankoop van Japansch goud en zilver, en ook de eventueele heffing van hoogere invoer rechten van Japansche stoffen bestu deerd zou worden. Dit laatste als re- pressaille tegen de uitvoersubsidies, die, naar verluidt, de Japansche regeering zou verstrekken. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Washington meent men, dat de senaatscom missie voor buitenlandsche zaken de Pitt- man-resolutie of een dergelijke resolutie oor de invoering van een embargo tegen erschepingen naar Japan van wapens, munitie en belangrijke oorlogsmaterialen ZATERDAG, 20 Jnll 1039s t 414.4 M. VAR A-U ltzen- 7.308.00 VPRO. 8.00 u. I Gram.muziek, (ca 8.16 Ber.) 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders ln de conti nubedrijven. IC 00 Gram.muziek, (ca. 12.15 u. Berichten). 2.00 Causerie over een reis naar I Indië (met een Inleiding). 2.20 Zang, piano en gram.muziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA.* Orkest (opn). 4.20 Gram.muzlck. 4.35 Film praatje. 4.5" land Cans ties. 7.10 PÖlitiêïc"radiojóüriiaaL 7.30—8.00 x Reportage. 8.05 Herhaling SOS-Ber. 8.07 u. Ber. ANP. VARA-Varia. 8.20 Gram.muziek. 9.00 Puzzlc-uitzendlng. 9.15 Zang en piano, j 9.45 Community-singing met Orgelbegelei- ding. 10.05 De Chineesche Syncopators 10.30 Ber. ANP. 10.40 Gram.muziek. 10.45 Radio* tooneel. 11.00 Esmeralda en soliste. 11.30— 12.00 Gram.muziek. De Moskousche besprekingen De, Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Molotov, heeft giste ren wederom de ambassadeurs van Frank en Engeland en den heer Strang op het Kremlin ontvangen ter voortzetting van onderhandelingen. Reuter meldt hieromtrent nader, dat de conferentie anderhalf uur geduurd heeft. In welingelichte kringen wordt geloofd, lat de onderhandelingen bevredigenden 'oortgang maken, ofschoon nog geen over eenkomst is bereikt. Binnenkort zullen de besprekingen wor den voortgezet. Voor en na de conferentie hebben Seeds, Naggiar en Strang op de Britsche ambassade overleg gepleegd. Ofschoon de berichten over a.s. bespre kingen tusschen de generale staven van Frankrijk, Engeland en Rusland te Moskou bevestigd noch tegengesproken worden, is aldus Reuter reden te gelooven, dat zij op waarheid berusten. In verband hiermede meldt Havas uit Pa rijs, dat aldaar bevestigd wordt, dat gene raal D o u m e n c, de bevelhebber van het eerste district, die binnenkort tot den hoog- sten oorlogsraad zal toetreden, is aangewe- om aan bovengenoemde besprekingen der generale staven deel te nemen Britsche parlement spoedig op reces De oppositie is ongerust Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat het parlement op 4 Augustus op reces gaat. Greenwood en Sinclair herhaalden hun bezwaren, doch de minister-president verklaarde: „Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat, indien zich ernstige gebeurtenissen zouden voordoen, dat binnen veertien dagen of drie weken of een bepaalden tijd het geval zou ziin". Greenwood drong er op aan, dat Cham berlain de verzekering zou geven, dat de rogeering niet van de gevolgde politiek zou afwijken, zonder dat het. Huis bijeen zou komen. Cliamlberlain antwoordde, dat naar zijn meening er gelegenheid voor bijeen roepen van het Huis zou zijn, indien de re geering een belangrijke afwijking van de buitenlandsche politiek zou overwegen. Churchill vroeg, of de premier het niet ongerijmd achtte aan te kondigen, dat liet parlement tot 25 October op reces ging, indien de mobilisatie van het Duitsche leger in de eerste dagen van Augustus steeds zou voortschrijden. Hierop antwoordde Chamberlain: „Dat is een hypothetische Op de vraag of de regeering het initia tief zou nemen voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een redelijke verdeeling der oeconomische hulpbronnen van de reld onder alle landen, heeft Chamberlain geantwoord, dat een onderzoek naar een dergelijke kwestie zich zou moeten uitstrek ken zoowel tot politieke als tot oeconomi sche problemen. Naar de meening der Brit sche regeering is de tijd niet gunstig voor het nemen van een initiatief voor eenige algemeene conferentie over deze vraag stukken. inclusief ijzer en staalschroot prompt in de t-olgende zitting van het. congres zal aan nemen, alsmede een embargo op landbouw producten, die voor de oorlogvoering noo- dig zijn. China verheugt zich Tsjang Kai Sjeks hoofdstad Tsjoenking toont men zich zeer verheugd, dat na het tot stand komen van het Britsch- Japansche accoord, hetwelk als een En- gelsch verraad van China wordt beschouwd, de Amerikaansche regeering heeft, besloten, het handelsverdrag met Japan op te zeggen, In Japan bepalen de bladen zich er toe vooral op de nadeelen voor Amerika van de opzegging te wijzen. Zij betogen dat de handelsbalans tusschen Japan en de Ver eenigde Staten beslist gunstig is voor de Vereenigde Staten. Zij verklaren, dat poli tieke motieven en geen economische achter de opzegging van het handelsverdrag staan en dringen er bij ae regeering op aan dien overeenkomstig op te treden tegenover den toestand. De „Tsjoegai Sjogio", het prominente handelsdagblad, neemt den handel van ver leden jaar als voorbeeld. Japan kocht toen voor 915.353.000 yen Amerikaansche g ren, waaronder ijzer, olie, koper, ruw toen en verkocht aan Amerika voor 425.123.000 yen Japansche goederen, waar onder ruwe zijde, conserven in blik, katoe nen stukgoederen, porselein. Ruwe zijde was van deze goederen het belangrijkste. Met het oog op het feit, dat zijde onontbeerlijk is geworden voor Ame rika, en 200.000 personen werkzaam zijn in de zijde-industrie, gelooft het genoemde hlad dat de Amerikaansche regeering niet in staat zal zijn een drastische beperking van den zijde-invoer op te leggen. Het blad gelooft dat de opzegging van het handels verdrag Amerika harder treft dan Japan. De „Jomioeri Sjimboen" wijst erop, dat de opzegging door Amerika van het handels verdrag mogelijk gevolgd zal worden door een wapenembargo tegen Japan, doch de „Asahi Sjimboen" Is van oordeel, dat zelfs een Amerikaansch wapenembargo niet zal treffen omdat de Vereenigde Staten reeds in den een of anderen vorm een wapen embargo toepassen tegen Japan. UIT OOST- EN WEST-INDIF 10.000 GULDEN VERDUISTERD BATAVIA, 27 Juli (Aneta). De politie te Telokbetong arresteerde gisteren zekeren Gouw An Siem, employé van een Chinee iziok. 11.30 Godsdienstig halfin 2.00 Voor de rüpere jeugd. 2.30 Gr. muziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Leden van het Fritz HIrsch-gezelschap en het KRO-Orkest (opn.) 4.45 Gram. ----- gaaltjes. 6.16 Grt 10.30 Ber. ANP. 10.40—12.00 Grs lek. 1.20 Orke 8.20 Variété. 10.05 en 484 M: 3 22 M: 12.20 Grair muziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gram.mu ziek. 2.25 Zang en Planoduetten. 3.20 Grair muziek. 3.50 Cello. 4.20 Gram.muziek. 4.50- 6.20 Saxofoon. 6.06 Gram.muziek. 6.50 Ver- eenlglng voor blaasinstrumenten. 7.45 en 8 Gram.muziek. 8.30 Folkloristisch program: 8.50 Omroeporkest. 9.20 Symphonleconcert. 4S4 Mi 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 2.20 en 3.00—5.15 Gram.muzl- 6.35 Gram.muziek. 7.05 en 7.35 Gram.inuzl- ENGELSCHE MARINE BLIJFT OLIE STOKEN „Daily Telegraph" meldt, dat in fiet Hoo- gerhuis Woensdag weer de nadruk is ge| legö' op het groote gevaar, dat schuilt in het feit, dat de Britsche oorlogsschepen voor namelijk met olie gestookt worden, daar deze brandstof geheel moet worden inge< voerd. Leden van het Hoogenhuis drongen er op aan, dat bij het bouwen van nieuwe sohe- rekening gehouden zou worden met de on uitputtelijke steenkolenvoorraden van Enge' De Lord' van de admiraliteit zeide echten dat om technische redenen men olie zal blij* ven stoken, ondanks alle strategische voor*] deelen, aan het gebruik van steenkool ver bonden. I/)rd Cadman wees er bv. op, dat olieschepen sneller voeren dan schepen met steenkool gestookt, een van de redenen waarom de marine-autoriteiten vasthouden aan het stoken met olie. sche firma, die verdacht wordt van vei" duistering van ruim f 10.000. Verdachte had de wijk genomen naar Telokbetong, waar hij zich in een kampong verborgen hield. Hij is thans op transport gesteld naar Ban-' doeng. RICHTLIJNEN WERKLOOZENSTEUN. BATAVIA, 27 Juli (Aneta). Dezer dagen zullen de nieuwe richtlijnen voor de steun- verleening aan werkloozen officieel worden gepubliceerd, welke werden vastgesteld in een onlangs gehouden gecombineerde ver gadering van de hoofdbesturen van het centraal steuncomité, de Indische Mij. voor individueele werkverschaffing, en de ge delegeerden der afdeelingen. Hierbij werdl tevens besloten tot een samensmelting van beide corporaties tot de „Indische maat schappij tot bestrijding der werkloosheid". DE ZEDENMISDRIJVEN BATAVIA, 28 Juli 1939. (Aneta). De Raad van Justitie veroordeelde een Europeeschen beklaagde tot een jaar gevangenisstrafi overeenkomstig den eisoh. WERKING VAN VULKAAN BENKOELEN, 28 Juli. (Aneta). De Goenoeng Dempo stoot een aschregen uit Hierdoor wordt schade toegebracht aan aanplant der thee-ondernemingen. eeri verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. (17 Allen keken om. Buiten was rumoer van veel stemmen. Dreigende en vloekende. Vóór de kroeg had zich een menigte verzameld van wel honderd personen. Sommige met pistolen, andere met buksen, en de meeste met blanke messen in de hand. „Wat wil dat volk?" vroeg de sheriff, die hoegenaamd geen yrees kende. „Ik weet het niet, Senor", zei de vrouw, „maar ik zal het voor u vragen". Ze ging naar buiten. Terstond was de menigte stil. „Wat zoeken jullie?'' vroeg ze luid, opdat de anderen binnen het goed konden hooren. Toen brulden ze allemaal wat. Eindelijk waren er een paar die blijkbaar de reden van de samenscholing mededeelden. De vrouw kwam terug en vertelde: „Die menschen zijn kwaad. Ze willen wel eens weten waarvan hun heer, don Tiburcio de Vasquez, wordt beschul digd en waarom het huis is doorzocht". De sheriff lachte. „Wat een trouw! Zeg hun maar dat het hun niets aangaat jen dat ze voorzichtig moeten zijn, want anders zijn hier bin-; nen drie dagen de soldaten. Ik zal het ze zelf wel gaan zeggen". Hij trad naar buiten en sommeerde hen naar huis te gaan, omdat de heele zaak hun niet aanging. „Dat doen we nietl" riep er een. „Wij willen weten wat er met don Vasquez gebeurt!'' Ze drongen op en begonnen brutaler te worden, toen eens klaps een stem hun ruw toeschreeuwde: „Wat is dat daar? Ruk op, jullie schavuiten! Weet jullie niet wie je voor je hebt? 't Is de sheriff!" Iedereen keek op. Over de hoofden van de schreeuwende massa zag de sheriff een zonderlinge stoet het erf opkomen. Tusschen. twee paarden in. die elk werden vastgehouden door een knecht, hing een soort van bed waarop een man lag uitgestrekt met een zwaar omzwachteld been. Toen de vrouw hen aan zag komen, moest ze zich naar het venster keeren omdat haar lach haar zou verraden. Het was don Tiburcio de Vasquez die daar aankwam, en die blijkbaar nog niet loopen kon na zijn ongeluk. Hij was nog niet uitgevloekt, maar de troep joelende half bloeden hadden hem al voldoende begrepen. Ze dropen af, één voor een. Don de Vasquez was nu den sheriff genaderd en nam diep zijn hoed af. „Dat is wel toevallig! Dat bedelvolk zou soms lastig kunnen worden, maar wat moesten die schelmen met al die messen en geweren. Het leek wel een belegering!" Daar kwam Viola aansnellen. ..Tiburcio!" riep ze met groote vreugde. „Wat ben ik dank baar dat ge terug zijt! Zijt ge dan weer genezen?" De begroeting tusschen den zieke en Viola was uitermate hartelijk en niemand behoefde te vragen welke verhouding er tusschen beiden bestond. De sheriff en zijn gezelschap hadden zich voorloopig wat achteraf gehouden. „Als dat geen geboren tooneelspelers zijn!" mompelde de sheriff. „Mooi in elkaar gezet, maar we zullen eens verder zien hoe het stuk eindigt!'' Hij trad naar voren en boog zich over don de Vasquez, wiens bed men had losgemaakt en op een paar tafels neer gelegd. „Wij zijn hier in naam van de wet!" begon de sheriff. „Er zijn beschuldigingen tegen u ingebracht". „Tegen mij?" lachte de bandiet. „Dat is wel meer gebeurd, maar een beschuldiging moet bewezen worden! Wat heb ik nu weer gedaan? Maar" zei hij plotseling met opgewekte stem „daar zie ik een oude kennis. Senor Vancouver! Ik kan niet zeggen: een oude vriend, want eerlijk gezegd heeft hij mij in en gevecht aardig toegetakeld. Ik erken mijn neder laag, maar waarom zouden wij tegenstanders blijven? En wie is die andere heer?'' vroeg hij, don Mariano aanziende alsof hij hem nooit eerder had ontmoet. Maar deze deed alsof hij de vraag niet hoorde. Wel be greep hij oogenblikkelijk dat de bandiet nu niet zoo gemak kelijk die geheime samenkomst verklappen zou en dat zwijgen daarom zijn eigen belang was. Ook don Mariano was zeer benieuwd hoe de knoop, waar in men geraakt was, zou worden losgemaakt. De sheriff nam weder het woord. „U hebt eergisteren omstreeks drie uur bij het bosch van Salato een reiswagen overvallen met het doel, een jonge dame te ontvoeren die de dochter was van dezen heer, Senor Mariano". „Wat zegt u daar?" riep de beschuldigde luidkeels lachtend. „Neen, dat is fraai! Eergisteren lag ik op Los Flores op mijn bed en kon geen voet verzetten! Evenmin als nu. Doet u de moeite en ga er heen, vraag iedereen, van den kleinsten staljongen tot den oudsten knecht. Vraag mijn moeder! En ze zullen allen zweren bij al wat heilig is. dat ik thuis lag!" „Afgesproken werk!" zei de sheriff. „Dus getuigen beteekenen niets meer in Californië! En een eed geldt ook niet meer! Welnu, als het zoo is. beschuldig mij dan maar van landverraad, van brandstichting, van al wat 9e En binnen een week hang ik aan een boom". „Maar men heeft u gezien als aanvoerder van de troep!" hield de sheriff halsstarrig vol. „Wie heeft mij gezien?" vröeg de bandiet brutaal. „Hier, de heer Vancouver heeft u gezienl" „Ja, don de Vasquez", sprak deze. „ontken nu maar niet. Mijn oogen hebben mij niet bedrogen. Gij waart het zelf. En de oude hoofdman der Mosquorito-Indianen, Don Carlos, had u in de omgeving zien rijden". „Een complot! Viola, ik moet hangen! Het spijt me voor jou! Hoor je t wel goed? Een stokoude, half-idiote Indiaan, die zelf zegt dat hij 125 jaar oud is, heeft mij ergens zien rij den. en deze Engelschman verklaart dat hij mij ergens heeft zien staan, en derhalve heb ik een aanval gedaan op een reis wagen. Terwijl ik nota bene met halfgekraakte beenen als een zuigeling hulpeloos in bed lag op Los Flores. Welnu, heeren, neem me terstond maar mee. Getuigen helpen me toch niet ün dat noemen ze dan nog Rechtl" ..Matig u. don de Vasquez!" riep de sheriff hem toe. Dit is nog slechts een onderzoek. In Californië geldt voor ieder, een hetzelfde recht. En kunt u een alibi verschaffen, dan bent _u yrii (Wordt .vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2