Van opvoedingsfouten en opvoedingsraad Knippatronen. EHle weck 2cpffiiSl KUIJPERS' STOFFENHUIS GRATIS „VAM EM VOOR OE VROUW- UITGAVE VAfl DE VIJF SAMENWERKENDF CHRIST EI.IJKE DAGBI.ADEN 2429 JULI 1939 Een leesbaar boek, waarin echter iels b:langrijks worat gemist. ALLEN zullen we het wel "eens gehad hebben, dat we het een of ander wel degelijk wisten, maar dat we er toch even op gewezen moesten worden. Wanneer we dan een beschouwing lezen of hooren, zeg gen we zoo onder elkaar: Dit of dat was me inderdaad bekend, doch tot nu toe leefde 'het eigenlijk onbewust in «is, en er was een spreker of schrijver vocw noodig, om de gedachte, die in ons nog geen vorm had gekregen, onder woorden te brengen en ons helder voor oogen te stellen. Dit alles moeten we wel eens overwegen, wanneer we een boek ter lezing ontvangen, dat over opvoedkunde handelt. Zulke boeken en dat is maar goed ook zijn veelal sterk op de praetijk ingesteld. Er worden allerlei voorbeelden in gegeven, en de schrijvers hebben er meestal wel slag van, de geval letjes zóó duidelijk weer te geven, dat we ze spoedig, indien niet alle, dan toch in meerderheid, kunnen onderschrijven. En dan kan er al gauw een gevaar om den hoek komen kijken, het gevaar namelijk, dat we ais ons oordeel uitspreken: De schrijver, de schrijfster weet eigenlijk niets nieuws te berde te brengen, maar somt uitsluitend de lesjes op, die we allen allang kennen. En vooral bij de opvoed kunde loopen we dat risico, omdat het op dit terrein wei eens moeilijk valt, aan anderen het oor te leenen. We meenen dan spce;5ig. dat die anderen óf geen nieuwe ge zichtspunten openen, óf namelijk als we het niet met hun oordeel eens zijn er toch feitelijk maar heel weinig van afweten. Het resultaat is aan, dat in de wijze, waar op wij in onze eigen omgeving de opvoe-1 ding ter hand nemen, heel weinig of zelfs j in het geheel geen verandering wordt aan gebracht. Ja zelfs, we voelen ons in onze/ meening versterkt, dat we het nog zoo slecht niet deden. En, nietwaar?, dat plegen niet de meest vervelende gedachten te Wat ontbreekt Iets belangrijks, ja voor ons het allerbelang rijkste, hebben we in dit boek gemist. Het is de levenseisoh voor alle paedagogie om de kinderen te wijzen op den grooien Kin dervriend. Ook, ja vooral in de opvoedkunde immers geldt het woord, dat de vieeze des Heeren het beginsel der wijsheid is. En een boek, hoe goed ook overigens, verarmt zichzelf, zoo het van deze gedachte niet doordrenkt is. Wat baat het een kind, indien het een op voeding erlangt, welke aan allerlei rede lijke eisahen voldoet, maar vreemd blijft aan de schatten, die het aardsche verre te boven gaan? Hoe - bekend paedagoge oordeelt Met deze inleiding dachten we het pad te moeten effenen voor de aankondiging van een nieuw werk over opvoedkunde, geschreven door de bekende paedagoge Prof. Dr Hildegard Hetzer, onder den titel „Opvoedingsfouten en opvoedingsraad In andere deelen van Europa en ook in Amerika heeft Hildegard Hetzer reeds veel naam gemaakt, maar ten onzent was zij tot heden niet zoo erg bekend. Toch heeft ze ons wel een en ander te verteilen. En niet steeds is het prettig, wat ze zegt. Zoo is ze van oordeel, dat ouders niet per se goede opvoeders behoeven te zijn. Wèl echter b'ijkt ze van meening te zijn, dat bepaalde fouten, die vrij spoedig in de paedagogie WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat117 Tel. 51992, bij Goudschesingel Schiedamscheweg 65 Bfc, Telef. 31774, naast Bervoeti tra ROTTERDAM worden aangetroffen, zonder al te vee'i moeite verbeterd kunnen worden, en di,. laatste lijkt ons van veel belang. Zij gaat daarbij uit van de gezonde gedachte, ,dat voorkomen beter is dan genezen, ook in del opvoeding. En een tweede regel van betee-l kenis is, dat elk kind individueel moet, worden bezien, maar dat altijd rekening' moet worden gehouden met de eischen van het milieu van de heele samenleving. Trou wens, het wil ons voorkomen, dat, zoo men de opvoeding ook ons eveneens zeker ge tracht waartegen verschillende bezwaren aan te voeren zijn het schrijven van een boek heel weinig waarde zou hebben, tenzij het een boek zou worden, dat niet meer te hanteeren zou zijn.... Daarom lijkt tem pering van den individualistischen inslag in de opvoeding 00 kons eveneens zeker ge- wenscht. Het gaat niet aan, het boek, dat een breed Teeks onderwerpen aanstipt, op den voet b volgen. Op enkele punten wijzen we. Zoc merkt de schrijfster op, dat de oude -s gau„, hot gevdar eaan loopen, te veel vai. hun kinderen te willen eisohen. En daarhi j zien we te spoedig over het hoofd, van w een groot paedagogisah belang het spelen kan zijn, het spelen, dat er snel bij inschiet. Ook moeten de kinderen langzaam-aan lee- Ten, met geld om te gaan, zij het natuur lijk met kleine bedragen. Voor'.l echter moeten we het kind helpen, als het er naar ïoekt, zijn ware plaats in de gemeenschap te vinden. Een afzonderlijke plaats in de opvoeding neemt de straf in. Wat ons voorts van waarde lijkt, zijn op merkingen als de volgende: „De beste ga rantie voor de geestelijke gezondheid van een kind is een moeder met een harmonisch, evenwichtig karakter, die niet door moei lijkheden met zichzelf in beslag wordt ge nomen". „Een moeder, in wier innerlijk geen harmonie heerscht, die met haar eigen hart overhoop ligt, moet te veel aandacht aan zichzelf besteden en staat niet klaar als het kind haar noodig heeft". Inderdaad, de op voeding is nu eenmaal niet los te maken van den opvoeder, van de opvoedster. Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zeil Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANGEN per BRIEFWISSELING van het INSTITUUT FEMINA 5 Place des Bienfaitenrs 5 - BRUSSEL Schrijft ons om U in te lichten. Vraagt ons kosteloos programma no. 20 Voor het Badseizoen De Zomer is de vacantietijd en zeer velen maken van dezen tijd gebruik om eens heer lijk in zee, natuurbaden, of badinrichtingen te zwemmen en te zonnebaden. Zoo komt het badpak in aanraking met zout, zoet of chloorwater en met zand, gras, of plankiers, waardoor het er niet meer frisch uitziet. Menige zwemmer en zwemster ziet echter de noodzakelijkheid niet in, dat een badpak van tijd tot tijd eens flink gewasschen moet worden. Zij gaan van de veronderstelling uit, dat zij, met na het zwemmen en zonne baden het badpak even uit te spoelen, kun nen volstaan. Dit is echter geenszins het geval; een zwempak moet zoo nu en eens grondig gereinigd worden. Gebruik hiervoor echter geen scherpe waschmidde- len. Dames, wasch de badpakken eens met Lux en ze zien er weer als nieuw uit! Hier onder geven wij U het waschvoorschrift: Maak een lauw, bijna koud Lux sop. (een fflinke eetlepel op een Liter water, zomer- temperatuur). Stop hierin het badpak en pers met de handen het sop goed door het weefsel, zonder wringen of wrijven. Spoel het badpak enkele malen in schoon water van dezelfde temperatuur uit, totdat het water helder blijft en voeg aan het laatste spoelwater een scheutje azijn toe (een eierdopje op een Liter water). Knijp ver volgens het water voorzichtig uit het bad pak, zonder wringen, of haal het losjes door een wringer en rol het in een bad handdoek stevig uit om zooveel mogelijk water eruit te verwijderen. Leg het daarna in zijn model te drogen, maar niet i zon of bij vuur! De beste voorraadvorming is het sterlliseeren Duurzaartiheld onbeperkt Weck-glazen zijn gecon troleerd op betrouwbaarheid. Men lette daarom vooral op het merk „WECK", ook voor de gummi- ringen. Prijzen opnieuw verlaagd TUINTAFELKLEED van ruitjeskatoen Dit kleedje is een prettig en gemakkelijk handwerkje voor in den zomer. Het ver- eischt weinig inspanning en voldoet toch bizonder. De kosten zijn zoo laag, dat ze voor vrijwel niemand een bezwaar behoè- Iven te zijn. Men kan hiervoor als grondstof gebruiken geruit katoen of linnen. De ruitjes moeten echter dezelfde tint hebben als de overige stof, desnoods iets donkerder^ daar het kleedje met kleurige zijde gebor- j duurd wordt. Ons model is van beige geruit linnen en en met 85 cM. in 't vierkant (zoom mee gerekend). li if IM |s II i ■jCprï DêUJJJUU /i ro rm Het is bewerkt met beige, groene, bruine en terra corton perlé no. 5. Men heeft elk 1 strengetje noodig, behalve van de terra 2. De zoom wordt naar den goeden kant om geslagen (21/2 cM.) en vastgezet en bewerkt met een rand van borduurwerk in kruis en platsteek (zie werkteekening) Daarna verdeelt men het kleedje in vier kante vakken, door er groene en beige draden coton perlé door te rijgen. De kregen hoeken worden met een eenvi motiefje versierd. Op de werkteekening, die op ware grootte gegeven is, staan alle kleu ren en steken duidelijk aangegeven. Wij hopen en vertrouwen met dit werkelijk artistiek ontwerp vele van onze lezeressen een genoegen te doen. 'ff tan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. 27 Juli tot 19 Augustus zullen géén knippatronen afgeleverd kunnen worden. Wenscht men voor onze kleine of grootere meisjes nog even vlug een jurkje te maken, nen laat met vacantie gaat, dan is dit eenvoudig en vlot modelletje bijzonder geschikt. Het rokje, weinig ruim in de taille en in de onderwijdte iets ge klokt, is zelfs voor oningewijden ge makkelijk te ma ken. Het ruime mouwtje wordt geknipt met een zoom van V/2 r cM. breed; deze wordt teruggevou- wen en op J0 de arm wijd- te ingerim- peld, waar door het strookje ontstaat. Het kraagje kan naar verkiezing gemaakt worden wit piqué of van dezelfde stof als die van het jurkje. Een aardige afstekende garneering, b.v. twee fel afstekende knoo- pen verbonden door koordje, in de kleur van de knoo- pen, voltooit het geheel. Het model is geschikt voor den leeftijd van 6 tot en met 14 jaar. Be halve voor een zomerjurkje van katoenen stof, zal het model nog beter tot zijn recht komen wanneer men de jurk maakt uit crêpe de chine of imprimé met klein dessin, 'ot laat in het najaar kan dit jurkje dan, ook voor gekleed, worden gedragen. De benood;gde stof wordt bij de patronen aangegeven. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doorgemeten tot middenvoor. De lengte, zoo lang men de jurk wenscht. De taillewijdte, strak om de taille. Dc heupwijdte, ongeveer 15 cM. onder de taille, over het breedste gedeélte 'glad ge meten. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon bedraagt 45 cent 5 cent porto, toe te zen- 6Uw -fc^nxJemn vujfiolot op cfi&efóenA jt&ioopi Bestelbon voor het patroon van het meisjesjurkje no, 43. Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon voor het meisjesjurkje no 43, waarvoor bijgaand het bedrag in post zegels. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heupwijdte Leeftijd Naam Adres Voorzichtig met insecten steken Iedere zomer weer opnieuw worden vele volwassenen en kinderen geplaagd door steken van verschillende insecten, die lang niet altijd even onschuldig blijken te zijn. Hoe vaak doet zich door het openkrabben der plekken geen infectie voor. Men moet zelfs trachten te voorkomen door muggen beten jeukende bulten te verkrijgen. Heeft mug reeds gestoken, dan moet men met een vochtig gemaakt klontje suiker krac tig over de gestoken plek wrijven, waa door reeds de eerste hulp verleend is g worden. Dezelfde diensten bewijst het i wrijven met een stukje soda of met e< weinig ammoniak. Wespen- en bijensteken zijn dikwijls van ernstiger aard en hier moet eerst met een gedesinfecteerde pincet de angel uit het wondje worden getrokken alvorens men er koelende omslagen oplegt met een of ander verkoelend water, b.v. eau de Goulard. Het komt zelfs wel voor, dat kinderen een wespensteek in den mond krijgen, hetgeen licht kan gebeuren, wanneer zij bijvoor beeld vruchtengebak eten, als zij een dagje uit zijn. De spoedig optredende zwelling kan zoo ernstig zijn, dat gevaar voor ver stikking aanwezig is. Gorgelen met wijn azijn is hier het eerste middel, dat aange wend dient te worden, terwijl het kauwen op plakken ui zeer goed is, daar het sterke sap hiervan het zwellen tegen gaat. Met de weinig aangename smaak kan geen rekening worden gehouden, indien men er ger voorkomen kan. Het is inderdaad wel een zeer eigenaardig verschijnsel, dat sommige menschcn insec ten bepaald aafftrekken, daarom is het aan te bevelen, dat zij zich 's morgens en 's avonds inwrijven met sterkriekende olie, b. v. vendel, laurier, eucalyptus, nagelolie, en dergelijke. f dl HET MEESTE SUCCES MET DEZE PATRONEN bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg Op vertoon van deze annonce 10 korting. 'angt men btf ieder fleschje NECTAR ESSENCE RLOEMEXOLIK recepten voor Eau de mille- fleurs. haarwaters, odeurs, huldcrömes enz. Prü« p. fleschje ƒ0.40. BIJ apothekers en drogisten verkrjjgb. Vraagt steeds NECTAR :en plantaardige kleurspoeling. en creatie van de „Laboratolrcs LINEKEE zit in haar rieten stoel onder de lage takken van een ap pelboom. Leegzitten heeft ze nooit gedaan en kan ze ook nu niet, maar haar handen bewegen werk tuiglijk de breinaalden en ze heeft al drie keer een naadje overgebreidin plaats van het te maken. Ook heeft ze vergeten te minderen, zoodat de kous wel niet mooi strak om haar enkels zal komen. En daar is ze toch anders wel op gesteld. Ondanks haar vijf en zeventig jaren ziet ze er nog graag verzorgd uit. Daarom breit ze haar kousen niet van grove wol, zooals buurvrouw, die niets om haar uiterlijk geeft. Ze breit ze van fijne wol op dunne pennen. Het is wel een heel werk, zoo'n paar fijne wollen kousen, maar ze doet er jaren mee en och, zooveel paren zal zij op haar "leef tijd niet meer verslijten.... Bij deze gedachte is ze be- qv «pa, het naadje fe difc- wijls over te breien en de minderingen te vergeten. Op haar leeftijdl Ze zucht. Enkele dagen geleden nog zag ze haar lange leven als iets moois, een wel daad, een geschenk van God, dat alleenc de zeer sterken ten deel valt. Toen was ze nog blij met haar gezondheid, haar flinkheid, haar werklust en levensmoed. Vandaag ziet ze alleen den last, dien een hooge ouderdom met zich draagt. Vandaag voelt ze alleen haar ver latenheid en hulpeloosheid, nu ze zoo oud is geworden, dat ze haar man heeft overleefd. „Hoe kan een mensch zoo gauw veranderendenkt ze verwonderd. Ze heeft toch lang van te voren al geweten, wat nu gebeuren gaat. Alle buren en vrien den zeggen, dat het ge lukkig is, dat haar zoon eindelijk een goede vrouw gevonden heeft. Ze moet haar verstand gebruiken en niet zeggen: „ik verlies mijn zoon," maar „ik krijg er een dochter bij". En dan, als je zoo oud bent, is het toch wel prettig, eindelijk eens rust te krij gen. Haar heele leven heeft ze voor dnderen ge zorgd. Nu wordt het -tijd, dat anderen eens voor haar zorgen. „Heusch, 't gemak went. Je sluit je huisje, je kruipt in je ka mer in 't huis van je zoon, je schoondochter bereddert alles voor je en je hebt rond in haar tuintje, waar ze de perkjes nog samen met haar man heeft aan gelegd. Links staan de leege konijnenhokken. Ze worden al jaren niet meer gebruikt, maar ze ziet er haar kinderen nog bij staan met wortelloof en koolbladeren. Rechts is de kippenren. De witte Leg- geen zorgje meer aan je Nu vallen de handen slap neer in haar schoot. De breipennen krijgen rust. Dat is niet erg, want als ze morgen merkt, hoe ze heeft zitten broddelen trekt ze toch alles weer uit. Ze is veel te precies, om genoegen te nemen met geknoeide kousen. Op haar Ueft\jdl Ze kijkt horns heeft ze zelf gefokt en het rapen van de eieren is een dagelijksche vreug de. Als ze naar de vrucht- boomen kijkt, komt er een vochtige glans in haai oogen. Die boomen heeft haar man nog geplant en ze weet nog als de dag van gister, hoe hij na het planten zei: „het boompje groot, de planter dood". Maar toch had hij de boompjes nog vele jaren groot gezien en samen hadden ze zich verheugd over den rijken voorraad vruchten, die ze iederen herfst weer konden pluk ken. En achter zich weel ze het oude huis met de ouderwetsche meubelen. Vol van herinneringen is ieder hoekje, ieder ding. En dat alles moet ze nu verlaten. Op haar leeftijdl „Moeder is een mensch van een dag, moeder kan niet alleen blijven wonen," heeft de zoon bezorgd ge zegd. En de schoondochter heeft geknikt en toegestemd: „natuurlijk, moeder is welkom in ons huis." het oude huis te komen wonen. En Linekee kan dat best begrijpen. Oud hoort bij oud en bij jong iast het nieuwe. Maar nie mand weet, hoe moeilijk Linekee het in deze dagen heeft. rig op en gaat in huis. Ze ziet in alle dingen, die ze tegenkomt, herinneringen uit het verleden. Daar is de aanrecht, die haar man nog getimmerd heeft. Daar staat de kast, die hij met snijwerk versierde. Dit heele, oude huis hebben zijnhanden onderhouden en verfraaid. Zijn handenl Plotseling wordt het stil in Linekee's hart. Zijn handenl Die gedachte roept een woord in haar herinnering, een oud woord, dat bij haar ouder dom past: „wij hebben een Huis, niet met handen ge maakt, maar eeuwig in de hemelen". Naar dat Huis reist zij im mers heen. In dat Huis zal zij misschien spoedig zijn, ze is immers een mensch van een dag. Wat komt er dan eigenlijk een oud, aardsch huis op aan, dat ■vel met handen gemaakt is en dus vergankelijk. Linekee voelt haar onrust verdwijnen. Getroost volgt zij den weg, dien God haar *oet gaan. VAN LIMBURG STIRUM SCHOOL Eusebiusbuitensingel ARNHEM CHR. MEISJESSCHOOL (met internaat). Opgericht Mei 1913 Vijfjarige Cursus aansluitend aan de Lagere School. Opleiding naar aard en aanleg in velerlei richting en voor onder scheiden werkkring. Eigen erkend diplo ma. Prospectus en inlichtingen te ver krijgen bij de Directrice: Mej. C. M. ARNTZEN. doet UW man ook xoo al» hij da voordeur binnenkomt? Jal maar Mevrouw, die kooklucht van roode kool, prei, ol wat U ook kookt li toch eigen lijk heel gemakkelijk uit Uw keuken, en daar mee uit Uw geheele huls te verdrijven I De kleine Waldorp ctroomlljnventllator doet het een-twee-drle I Uw keuken altijd frisch. nooit meer Uw ramen beslagen. Prijs 124.Zendt U vandaag nog onderstaande coupon In om een folder met mei Inlichtingen t waldorp ventilatoren n.v. waldorpstr. 268 den haag teL 112289-117610

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10