rÖdtOj) „De Vierdaagsche" Gemengd Bloed Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat Te A.U.doekhölt™; gUPIüOIFILEK ASBEST I RUBBER N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. KNUTSELAARS DONDERDAG 37 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a DON ENGELAND EN HET CHINEESCHE VRAAGSTUK ,Men moet soms de feiten onder oogen zien. Tn het Lagerhuis heeft Butler ontken nend geantwoord op de vraag of de regee ring de oorlogsdoeleinden van Japan in China thans had erkend en of aUe verdere Britsche-Japansche onderhandelingen ge voerd zouden worden op den grondslag van erkenning van *het feit, dat een groot deel van China door Japan veroverd is en thans onder Japansche jurisdictie staat. Op de vraag of de toestand niet veeleer zoo was, dat beide regeeringen niet het reóht hebben een kwestie te behandelen, die niet haar, maar China aangaat, antwoordde Butler: „Men moet soms de feiten onder oogen zien, hoe onaangenaam ze ook zijn". Verder heeft Butter, na medegedeeld te hebben, dat geen vergunningen zijn ver leend voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Japan uit Engeland sedert 4 Februari 1938, in antwoord op de vraag of hij er kennis van droeg,, dat ernorme hoeveel heden munitie door Duitschland aan China worden geleverd, verklaard: „Ja, dat is stellig het geval." De woordvoerder van het Japansahe nisterie van buitenlandsche zaken heeft vandaag op de vraag, welken invloed het Britsdh-Japansdhe accoord had op het Ne- genmogendhedenverdrag, verklaard: „Het Negen-mogendhedenverdrag is vrijwel dood" Spanje vereenigd rond Franco De Spaansche ambassade te Parijs publi ceert een communiqué, waarin de publica tie van berichten en mededeelingen, welke „van allen grond ontbloot waren", over den toestand in Spanje, wordt betreurd. Aan het communiqué wordt toegevoegd: „Noch politieke meeningsverschillen, noch rivaliteiten, noch internationale invloeden doen zich voor. Zij die speculeeren op een denkbeeldige verdeeldheid in Spanje aanzien van de binnenlandsche en vooral de buitenlandsche politiek, vergissen zich ern stig, zooals zij zich ook vergisten over dén afloop van den oorlog. Spanje is vereenigd rond generaal F r an c o, zooals bet zelden in zijn geschiedenis was." De Poolsch-Britsche credietsbesprekingen Kolonel Koe terug naar Warschau Kolonel Koe de leider van de Poolsche 'delegatie, is uit Londen naar Warschau te ruggekeerd. De leden der Poolsche de Legatie blijven nog in óe Britsche hoofdstad om de bijzonderheden te regelen van het crediet ten bedrage van 8 millioen, dat de Brit sche regeerihg, zooals bekend, Polen gege ven heeft voor den aankoop van oorlogs materiaal in Engeland. Zooals minister Simon reed's in het Lagerhuis had medegedeeld, is het niet mo gelijk gebleken, ten aamzfen van de voorge stelde ertra-leening van 5 millioen nog tij dig genoeg tot overeenstemming te komen, opdat de noodige wetgevende maatregelen nog voor het zamerrecès door het parlement zouden kunnen worden behandeld. Het aftreden van Henderson Nog eenlge maanden te Berlijn In Londensche diplomatieke kringen wordt gemeld, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, die zich spoedig om gezondheidsredenen zal terugtrekken, mogelijkerwijze gedurende de eerstkomende kritieke maanden nog op zijn post zal blij ven, dooh niet langer dan tot 1 October. De ontgoochelingen, die hij gedurende de laatste maanden in zijn diplomatieke werk heeft ondervonden, zouden van ongunstigen invloed zijn geweest op zijn gezondheids toestand. Henderson vloog 4 Juli naar Londen, om een dokter te consulteeren, ofschoon men elders aanneemt, dat hij rapport aan zijn regeering heeft uitgebracht, want hij zag bij die gelegenheid den koning, Chamberlain en Halifax. Onlangs zou hij, zoo meldt men, zijn regeering ongunstige berichten hebben doen toekomen omtrent de brieven van King Hall. WEEST NIET AL TE BEZORGDI In het Lagerhuis Is gevraagd, of het de Engelsche regeering bekend was, dat de nationaal-socialisten te Danzig voort blijven gaan met het versterken der stad. Butler, de onderminister van buiten landsche zaken, antwoordde hierop: „Hoe- Wel er van Duitsche zijde zekere voorberei dingen zijn getroffen, geven de Inlichtingen, door minister Halifax ontvangen, op het oogenblik geen aanleiding den toestand met overdreven bezorgdheid te beschouwen. Duitsche vliegtuigen bij Britsche kust Naar aanleiding van berichten, volgens elke Duitsche vliegtuigen boven de Brit sche Oostkust waren gezien, wordt op het Engelsche ministerie van luchtvaart verno- dat de buitenlandsche militaire lucht macht van tijd tot tijd oefenvluchten boven de Noordzee onderneemt, zooals ook de En gelsche luchtmacht doet en dat de toestellen tot binnen gezichtsafstand van de kust aderen. Er zijn echter geen bewijzen, dat deze vliegtuigen de Britsche territoriale grenzen inderdaad hebben geschonden. Palestijnsch bendeleider gevat In Transjordanië, dicht bij. de grens van Palestina, is gearresteerd Joesef Aboedoerra een van de meest vooraanstaande Arabische terroristenleiders. De „Daily Telegraph" meldt hieromtrent nader, dat Joesef Aboedoerra uit Palestina is gevlucht nadat een andere terroristenlei der, Abdoel Razzek, zich bij de Fransche autoriteiten had aangegeven. Aboedoerra was egn van de leiders, voor ier arrestatie de Palestijnsche autoriteiten 500 hadden uitgeloofd. Reeds twee keer te voren had de politie hem vlak op de hielen gezeten. Beide kee- ren had hij overhaast moeten vluchten, met achterlating van kleeren, wapenen en docu menten. De „Times" meldt voorts, dat Aboedoerra een telg is uit een zeer oud geslacht, dat in den Napoleontischen tijd een belangrijke rol Galilea speelde. Hij is een man van mid delbaren leeftijd, landbouwer, fanatiek godsdienstig en vaderlandslievend. Japan rekent met luchtaanvallen TOKIO, 26 Juli (Reuter). De Japansche regeering heeft medegedeeld, dat met het oog op de voortdurende ongeregeldheden aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië, van nu af aan overal in het Ja pansche rijk de luchtvcrdedigingsbepalin- de nationale verdedigingswet van kracht zullen zijn. De besprekingen met Moskou Wellicht volgende week Engelsche verklaring Op een vraag van de Lagerhuisleden Mander en Dalton, beiden van de labour- partij, of Ghamberlain thans verdere ver klaringen kon afleggen over de Britsch- Russische onderhandelingen heeft de eerste minister gisteren verklaard, dat nieuwe in structies Dinsdagavond naar den Britsdhen ambassadeur in Moskou zijn gezonden. „Ik hoop in staat te zijn in het begin van de volgende week een verklaring te kunnen afleggen", aldus Chamberlain. Toen Dalton verder vroeg, of thans een-gekomen was, dat militaire- en vloot- officieren naar Moskou zouden gaan om daar stafbesprekingen te voeren, antwoordde Chamberlain: „Wy hebben zekere instruc ties gezonden aan den Britschen ambassa deur Seeds, maar ik heb nog niet vernomen, wat de reacties daarop zijn." Op de vraag van Mander of de Fransche regeering zioh ook voorstelt een militaire missie naar Moskou te zenden, antwoordde Chamberlain: „Ik kan geen antwoord geven de Fransdhe regeering, maar ik kan Mander verzekeren, dat de Fransche en Brit sche regeeringen in Volledige samenwerking optreden." Aanslag verijdeld te Damascus Op het hoofd der regeering gemunt Te Damascus is een aantal personen ge arresteerd, die op het punt stonden een aan slag te plegen op het hoofd van de voor- loopige regeering van Syrië. Eenige dagen tevoren was de regeering er echter reeds van op de hoogte gesteld, dat terro risten een samenzwering voorbereidden, die ten doel had, den president van den raad van directeuren, eenige andere hooge amb tenaren en politieke personen om het leven te brengen. Daarom waren voorzorgsmaat regelen genomen en de woningen der be dreigde personen werden op onopvallende wijze bewaakt. Gisteravond werd een groep van vijf per sonen waargenomen in de nabijheid van de woning van den president van den raad van directeuren, Behije el Khatib. De individuen werden door de politie verrast, op het oogeniblik, dat zij him eersten aanslag ten uitvoer wilden brengen. Een der samen zweerders wilde op de politie schieten, doch hij werd met twee medeplichtigen ontwa pend en in hechtenis genomen. De twee anderen wisten in het duister te ontkomen met achterlating van geweren munitie. De gearresteerden legden een vol ledige bekentenis af. Op hun aanwijzingen werden nog een ge wezen agent van politie, een nationalist, er een invloedrijk journalist gearresteerd. Een andere verdachte, zekere Omar Ala- onie, griffier aan het hof van cassatie, wist, vóór de aankomst der politie te zijnen huize, ite vludhten. SCHETS i het Parcours van den tweeden marschdag, 26' Juli 1939. Weinig regen en veel uitvallers Vandaag naar Arnhem NIJMEGEN, Dinsdagavond. „In de JordaaónWat de Amsterdam- sche politie-mannen precies zingen hooren we niet. Maar het refrein, dat een van Neer- lands populairste stadsbuurten tot thema heeft, wordt telkens helder uitgehaald. Die Mokummers zijn, al net als de Rotterdam mers, trotsch op hun stad. Dat toonen zs ook tijdens de Vierdaagsche. En het smeu ïge versje moge al weinig van een marsch- liedje hebben, er valt toch een flink tempo bij vol te houden. Liedjes en costuums Men moet overigens oppassen om uit de Het Spaansche goud te Parijs Moet terug naar Spanje Reuter meldt uit Parijs: Het hof heeft beslist, dat het Spaansche <goud, dat door de republikeinen bij de Bank van Frankrijk was gedeponeerd aan de Bank van Spanje moet worden geven. ARBEIDSDWANG VOOR DE TSJECHEN? Het „Petit Journal" meldt uit Praag, dat met medewerking van vertegenwoordigers het leger en van de Gestapo een plan ij voorbereid voor deportatie op groote schaal van de Tsjechische mannen. Er is een voor- loopig cijfer vastgesteld van 1.750.000 valiede mannen. Het blad voegt hieraan de volgen de bijzonderheden toe: Terstond na een algemeene mobilisatie moet de eerste zóne, Praag, Pilsen, Mora- ■isch Ostrawa en het steenkolengebied van Silezië, 750.000 man leveren, de andere vier zones een millioen gedurende de volgende twee weken; 500.000 Tsjechen zullen in de steenkolenmijnen in het Ruhrgebied worden gebruikt, 250.000 voor wegwerken en 200.000 in het landbouwgebied van Silezië. Reeds thans worden, al naar gelang van de be hoeften van Duitschland duizenden Tsjechi sche arbeiders in ploegen uitgevoerd en te werk gesteld bij ondernemingen, die hen gebruiken, zonder dat zij het recht hebben ergens anders heen te gaan. De regeering-van Argentinië heeft haar agreement verleend voor de benoeming van generaal Queipo de Llano tot ambas sadeur voor Argentinië BERLIJN HOUDT AFWEEROEFENING In groot-Berlijn heeft men gisteravond de aangekondigde luchtbeschermingsoefening gehouden. Even voor zeven uur gaven de sirenes het alarmsignaal, waarop de straten in weinige oogenblikken leeg waren. De voorbijgangers hadden zioh naar de schuilplaatsen begeven en het verkeer stond geheel stil. Boven de 6tad verschenen escadrilles, die door het afweergeschut onder vuur werden genomen. keuze van het lied conclusies te trekken ten aanzien van de plaats van herkomst der randelende zangers. Een troepje meisjes lat ons vandaag bij Beuningen passeerde, zong met zulk een overtuiging: „Daar is mijn vaderlanddat een paar vriende lijke toeschouwsters lichtelijk-aangedaan' opmerkten: „Och die kinderen komen heele- maal uit Limburg". Maar „die kinderen* (met permissie) waren nog geen twee meter verder of ze zetten uit volle borst in: „Aam- sterdaam, er is geen stadje dat maar even je tippen kaanZoek het nou maar uit. 't Zou ons nog niets verwonderen of we hadden met inwoonsters van Neerlands eer ste havenstad te doen Uit de kleederdracht kun je in den regel ook al niet veel opmaken. Natuurlijk: mili tairen zijn militairen. Dat zie je aan de uni form. De politie-pakjes, hoe onderscheiden ook, zijn over 't algemeen ook nog wel als zoodanig te herkennen. Maar met de Bur gerwachters hebben sommige menschen al at meer moeite. Hun keurige groene pak jes met de vlotte kwartiermuts zijn lang niet overal bekend. En de leden van het Nationaal Jongerenverbond, die met hun kleurig costuum en goed-geordende groep een best figuur slaan, doen bij oningewijde toeschouwers óók nog wel eens vragen rijzen. Dan zijn er nog, die zich met voorbedach ten rade min of meer vermomd hebben. Zoo loopen er een paar cow-boys mee. Maar die vallen buiten beschouwing. Dat is geen frissche, doelmatige wandelkleeding, zooals het Uitvoerend Comité die zoo graag ziet Waar komen die heeren met indrukwek kende tropenhelmen vandaan? Zijn het In- disch-mannen of „gewone burgers"? En die wandelaar op klompen? Er staan een paar kijkers naast ons, die op al die vragen (en op nog vele andere) een afdoend antwoord klaar hebben. Ze hebben nu al jarenlang telkens den vierdaagschen veldtocht van nabij gadegeslagen en kennen de meeste vaste klanten. Doch niet zonder voldoening bemerken we, dat ook zij ln dien vriende lijken heer, die daar zoo juist in licht-grijs en schiller-hemd met rustigen wandel- stap passeert, niet den President van het Arnhemsch Gerechtshof vermoeden. „Is het tóch?" vragen ze ten overvloede. En paar minuten later vertellen ze het een pas- aangekomen toeschouwer. Het komt er overigens ook niet zoo bar op aan om te weten wie er meeloopt Dat zijn een paar regels uit een versje dat dezer dagen in en om Nijmegen óók veel gezongen wordt. Ze komen voor in het marschlied „De Vierdaagsche". En ze bevat ten waarheid. Alle deelnemers, van wat rang of stand, gaan gedurende deze vier dagen denzelfden gang. Ze hebben met ge lijke moeilijkheden te kampen. Ze oogsten een gelijk succes Toelaatbare eerzucht Het woord „succes" mogen we in dit ver band eigenlijk niet noemen. Bij dit inter nationale sport-gebeuren gaat het nu eens niet om succes. De Vierdaagsche is geen wedstrijd. Zooals de leiding er niet op let wie er na volbrachte dagroute binnen komt, zoo laat het haar ook betrekkelijk koud wanneer de eindstreep wordt over schreden. Wél wordt in aanmerking geno men in welke conditie men dit doet. Wie op het gebied van snel-wandelen of zelfs hard- loopen sensationele topprestaties wil leve ren moet daarvoor maar niet de Vierdaag sche kiezen. Dan vindt hij een ondankbare jury en een kilhartig publiek. Maar: menschen zijn menschen. Oók als ze, met een vlot pakje aan, aan de Vier daagsche meedoen. Een beetje eerzuchtig zijn ze op hun prestaties dan ook wel. Dat m o g en ze ook zijn. We namen het dat 65- jarige heertje, dat we vanmiddag in een café achter een glaasje bier troffen, dan ook ganschelijk niet kwalijk dat hij 'n tikje ,,op- schete". Hij deed het ook in een sympathie ken vorm. „Kijk eens", zei hij, „als het voor mij een zware dag was geweest had ik hee- lemaal niet meegedaan. Ik loop de veertig kilometer aan één stuk-door. Nou ja 's even rustenHij had 't er inderdaad best af gebracht. Maar of hij nu de waarheid en niets dan de waarheid sprak toen hij ons erzekerde dat het uitzoeken van twintig ansichtkaarten (dat had-ie zijn vrouw be loofd) nog het zwaarste karwei van den dag was En we konden ons ook bést indenken dat die Rotterdamsche politieman voldaan was er de prestaties van het corps. „Die an dere politie-corpsen loopen óók goed. Maar 't jaar zijn ze ons nog niet gepasseerd. Vandaag waren we om half twee al bin nen." „Zonder uitvallers?" Natuurlijk teneer." Eerlijk gezegd noemde'onze zegsman een ander politie-corps met name. Maar dat laten we nu maar zoo. We willen de politie mannen niet tegen elkaar opjagen. U kunt er op rekenen dat die gelijksoortige groe pen elkander ongemerkt tóch reeds in de gaten houden wanneer ze zoo en route zijn... Dat onze Rotterdamsche agent zoo zelfver zekerd was had overigens een goeden grond. De mannen, die nu onder leiding van In specteur Versloot deelnemen, hebben flink getraind. Anders mochten ze niet mee. En at is heel wat waard. Dr Avenarius van den geneeskundigen dienst zou ongetwijfeld heel wat minder klachten krijgen wanneer alle deelnemers aan de Vierdaagsche zich goed hadden voorbereid. De afstanden zijn voor gezonde menschen beslist niet te lang. Dat blijkt wel uit het feit dat oud en jong telkens weer de route volbrengt zonder eenige lichamelijke schade. Het tegenovergestelde is het geval: vier van zulke dagen in de vrije natuur en met gezonde lichaamsbeweging zijn 'n wel daad voor een mensch. Maar dan moeten voeten en bcenen, longen en spieren, lang zamerhand op zoo'n deugdelijk opfrisscher- tje voorbereid zijn. Vandaag stelde het parcours overigens niet de zwaarste eischen. De weg was goed, de omgeving afwisselend en het weer lek- ker-frisch. Wat wil men nog meer. En toch zijn er vandaag vijftien uitvallers méér dan den eersten dag. Negentien per sonen hebben den tweeden marschdag niet volbracht. Dat verwondert ons niet. De tweede dag is altijd rijk aan uitvallers. Dan wreken zich de ongemakken welke reeds den eersten dag openbaar werden, doch toen nog, met de lippen op elkaar, overwonnen werden. Dat geldt wel in 't bijzonder nu de Dinsdag zoo regenachtig was. Elf deel nemers verschenen vanochtend (Woensdag) niet aan de start. Maar er gingen er nog verschillende op stap waarvan de leiders toen reeds zeiden: „die houden het van daag niet". Voor Donderdag staat de wandeling naar Arnhem op het programma. Over de brug gen van Waal en Rijn. Die harde, gladde betonweg met zijn druk verkeer heeft weer zoo zijn eigen bezwaren. Het resultaat wachten we maar weer af. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON 2613 ,Rec" Keikeli Open: 'die voo ding de :lek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Kj^, DROITWICH 1500 M. 11.05 Gram. muziek. 12. OS Leid f Orgel. 1.35 Strökkwartet. 2.20 Giam.muziek. ten 2.35 Orkest. 3.20 Zang en plano. 3.50 Militair Orkest. 4.50 Gram.muziek. 7.10 Strjjkkwar- (vvelljke tet. 9.50 Zang 10.20 Orkest. - maal i RADIO-PARTS 16-48 M. 9.3010.C0 Gram. muz. 'Wie 5 12.30 Zang. 1.05 Gram.muz. 3.35 Zang. 4.40 lafgeno: "ii0k' afgewe ]en go REULBN 450 M. 6.50 Gram. muziek. 7.25 Or- lijver d kest. 11.05 Gram.muziek. 12.20 Mil. Orkest r u, 2.30—3.20 Populair concert. 4.20 Orkest. 7.20 zcer Concert 7.50 Gram.muziek. 3 30 Orkest. leerste !en de i'p i sVór™ |«endin jzlek. 4.50 Zaï 5.25 Kwartet. 0.35 Sol uzlek. 5.21 Dansmuziek (gr. pi.). luzlek. 9.20 Symphonleconcert. Prof. geleeri flek. 1.50—2.20 Gram. de Ne -prkett 6.38 en 8.20 gtellin heerdh Inog. cl Kerabc Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve werdo Lestu bereic CHEM.PRAEP ARATEN JTRECHT VERL. HOOQR. WEO 2 Kent U onze vloeibare pakking Alle andere soorten verpakkingen. Carborundun Pasta en Auto Tornol ln alle kleuren. Oranje Schellak. VRAAGT HEDEN NOG PRIJSOPGAVE" TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGROLLEN A II6R0NIN0Et AMSTERDAM KL Wittenburgarstraat 78 Speciaal voor Ran to ren, Kerb en. Kloosters» Winkels. Ziekenhuizen, eto, ojtl leveranciers Rijk» keil j leers t ikund theol lezini Slot collei giscT hand A. K HILVERSUM I: 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA. 10.00 VI'RO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO. L1.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. Gram.muziek. 1.30 Orgel, viool en zar.g. 2.15 Populair concert (opn.) en declamatie. .3.00 AVRO-Dance-Band en soliste (opn.). 3.5" Nina Dolcé-s Puszta-orkest (opn.). 6.00 E; meralda. 6.28 Berichten. 6.30 Declamati 6.50 Gram.muziek 7.00 VARA-Kaltnder. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „Da heilige". 8.00 Vioolvoordracht 8.30 Lezing „Protestant- sche religieuze poëzie". 9.00 Reportage. 9.20 Orgelspel. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Gram. mu ziek. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Planovoordraoht. 11.30 Jazzmuziek (ST. pl.). 11.5512.00 Gram.muziek. 1III.VERSUM II: 301,5 M. Algew, Programma verzorgd door de NCnV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber gram.muziek (9.309.40 Golukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Pl3novoordracbt gram.muziek. 12.00 Ber. 12.15 Gram.mi hierna: Een woord voor U. 12.45 Orgelspel. 1.45 Qulgtolla en gram.muziek. 2.30 Christ. gram.muziek. 7.00 lectuur. 3.0C izlek liefhebbi 7.45—7.55 haling SOS-Ber. 8.15 St&fmustek lek. 6.30 Voor r. 7.15 Literair halfuur. :lek. 8.00 Ber. ANP, her- GcmeeuregebDQweja VAKDER LINDENEKVELDHUIS amsterdmi-ROTTERDAM-groningi* VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN (Zlncs.de -la Camp Ine) KLOKZINK - KETELZTNK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenl/e fabrikant» ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL B Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, niterst zuinig, enorme bindkracht, vlek vrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of Rndere ons. onder adresopg. v. Uw leverancier FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104. TELEFOON 83047 een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI5SCHER. (16 Daar woonden Mestiezen, die op een of andere wijze voordeel hadden van de aanwezigheid van het speelhuis. Be zoekers. die gewonnen hadden of die erg verhit waren door de whiskey, waren meestal royaal met het geven van fooien, of konden heel gemakkelijk worden afgezet. Vaak moest ook een planter, die te veel gedronken had. naar huis worden geleid en dan ging er gewillig een van de dorpelingen mee. Daar waren ook nog wel eens zaakjes op te knappen waar over niet werd gesproken, en als don de Vasquez op een van zijn strooptochten ging, kon hij er zeker van zijn dat hij mak kers genoeg vlak bij zich had. De kroeg zelf was een wit huis van leem en hout opge trokken, met een plat dak en een soort van waranda aan den voorkant. Een groote glazen deur gaf vandaar toegang tot de ruime gelagzaal, waar het meestal broeiend heet was. Op den elleboog geleund zat er hier en daar een halfbloed, schijnbaar onverschillig en doelloos te staren, met zijn glas whiskey voor zich: maar in de sluwe spleetoogen gloeide een venijnige kwaadaardigheid, wairaau niets ontging. Veel fraais was er niet te zien in de beruchte bar waar zoovelen hun geld hadden verloren en waar zoo vaak revolt verschoten hadden geknald en blanke messen zwaar hadden verwond. Achterin was de tapkast over de volle breedte van de zaal Daar waren wat koperen kranen te zien en wat spiegelglas achter de kannen en glazen op de kastplanken. Midden in de zaal stond de groote tafel met de roulette, die op het oogenblik van het binnenkomen van den sheriff was overdekt. Het maakte wel indruk toen deze man van de wet met rinkelende sporen binnenkwam, gevolgd door don Mariano, John Vancouver en een paar dienaars. „In den naam der Wet!" begon de sheriff. „Is Tiburcio de Vasquez te spreken? Wie is hier zijn ondergeschikte?" Een halfsuffe halfbloed knipoogde sluw tegen een kame raad tegenover hem. Ze wisten wel dat dit bezoek te wach ten stond. Een van hen stond op, nam zijn grooten hoed af, zoodat zijn ravenzwarte Indianenlokken hem over de schouders vielen, deed diep onderdanig en zeide: „Senor! Wij zijn hier maar bezoekers. Wij zullen iemand voor u roepen, maar het schijnt u niet bekend te zijn dat don de Vasquez een ernstig ongeluk is overkomen!" „Zoo!'' zei de sheriff kortaf. „Dat hoor ik dan wel nader. Roep nu eerst iemand voor ons!" De halfbloed verdween met een spotlach in de oogen, en kwam weldra terug met een knappe jonge vrouw. Ze was opzichtig gekleed in een donkerroode japon waarop goud borduursel was genaaid. Over de schouders droeg zij een witte zijden sjaal. In haar zwart-glimmende haar, dat strak gespannen was om het hoofd, met een scheiding in het midden, op de wijze der Indiaansche vrouwen, prijkten eenige kasynea vaa gekleurd glas. Ia haar oorea droeg zij zware gouden ringen. Ze was blijkbaar gewend om onverwacht bezoek te ont vangen. Met een innemenden glimlach in haar donkere oogen boog ze voor het gezelschap. „Goeden middag, Senores! Dat alle Heiligen u mogen ge leiden. Waarmede kan ik u dienen?" „Wie bent u?" vroeg de Sheriff. Er kwam een uitdrukking van boosheid op het gelaat der vrouw, maar ze herstelde zich en zei allervriendelijkst: „U kent mij niet, Senorl Maar die Senor daar achter u" en ze wees op John „die kent me wel, want ik heb hem eenmaal hier gezien". De halfbloeden aan de tafeltjes volgden met gespannen aandacht het gesprek, en keken elkander aan. „En wie is u dan?" vroeg de man van de Wet. „Mijn naam is toch immers Viola! Ik ben in dienst van don Tiburcio de Vasquez en doe het werk voor hem hier, als hij op reis is, of ziek is zooals thans". „Is hij ziek? Wat scheelt hij? En sedert wanneer is hij ziek?" Weer kwam die booze trek op haar gelaat, maar ze speelde haar rol goed. „Weet u dan niet van het ongeluk dat hij gekregen heeft? Nu ongeveerhoe lang is het ook geleden, jongens?" vroeg ze aan de halfbloeden. „Gisteren veertien dagen'', zeiden er twee tegelijk. „Wat voor ongeluk?" vroeg de sheriff, die alles opschreef. „Op jacht, met zijn paard en al gevallen. Hij lag onder. Toen ze hem er onderuit hadden gehaald kon hij niet meer loopen en moest naar huis worden gedragen". „Ligt hij .te bed?," „Dat weet ik niet, Senorl" „Weet u dat niet? U moet geen praatjes verkoopen. Wij komen hier voor een ernstig onderzoek!" „Zeker, Senor!" beaamde de vrouw zoo onderdanig moge lijk. „Maar ik weet waarlijk niet of hij te bed ligt. Hij is niet hier!" „Doorzoekt het huis, mannen!" beval de sheriff. „Slaat niets over. Ik heb het gevoel dat we hier voor den mal worden gehouden!" De vrouw haalde de schouders op en zei onverschillig: „Gaat uw gang, u zult niets vinden!'' De twee halfbloeden stonden op, legden een geldstuk neer op de toonbank alsof ze hun gelag betaalden, en verlieten het huis. De dienaars van den sheriff gingen alle kamers door, het waren er trouwens maar enkele, doch ze vonden niets. De vrouw had staan wachten met saamgeknepen lippen, en een blik vol haat op John Vancouver gericht. Toen de dienaars terugkwamen, lachte ze schamper en zei: „Houd ik u nu voor de gek? Uw aantijging was niet zeer I beleefd! U ziet, dat don Tiburcio de Vasquez hier niet is!'' i „Waar is hij dan?" vroeg de Sheriff. „Misschien is hij nog te Los Flores, waar zijn moeder woont. Daar hebben ze hem heengebracht. Maar in hoe verre hij genezen is, weet ik niet. Misschien is hij wel weer vertrokken. En dan zou hij zeker weer hier heen komen.'' De Sheriff fronste het voorhoofd en zag don Mariano en John aan, fluisterende: „Ge doorziet de zaak zeker ook? Dat ongeval is een verzinsel. In Los Flores is hij natuurlijk niet. Niet meer of nooit geweest!Maar wat is dat?" (Wordf vervolgd)]»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2