m1 De beveiliging van onze grenzen ZA" RD AG 23 JULI 1939 TWEEDE BLAD PAG. s Geëscorteerd door zes sleepbooten is de tinbagger molen „Karimata" gisteren van Kinderdijk naar Hoek van Holland gesleept, om daar door de ,Jioode Zee" te worden overgenomen en naar Ned.-Indië te worden overgebracht. Het transport passeert Rotterdam Links: Tot besluit van zijn tweedaagsch bezoek aan Zuid-Limburg bezichtigde Z.K.H. Prins Berth- hard de Staatsmijn Maurits te Lutterade. De Prins inspecteert de reddingsbrigade. Inzet: na een ondergrondsch bezoek van twee uur 'Journalisten vingen bot. Ze hoopten iets te weten te komentoenDr H. Colijn na een langdurig bezoek H. M. de Koningin verliet, dochde auto reed door. De scheeve toren van Pijnacker is in een jaar tijds 2 centimeter ver der uit het lood gezakt, zoodat de afwijking thans l.SS meter be draagt. Grondige restauratie is dringend noodig. Dr H. Colijn terug in zijn woning aan de Stadhouderslaan te Den Haag na het onder houd dat hij met H. M. de Koningin op den Ruigenhoek had. VEROVERT SPRONGSGEWIJZE C )ERL. MOTORRIJWIELMARKT. WONDER: ie prijs van deze jke KWALITEITS-MACHINE Is: TS 235.Vraagt prijsc. en -waarden aan Uw motorhande- R abriek EMPO te VORDEN Een tocht langs kust- en grensverdediging De verzorging en de legering van de manschappen De landsgrenzen van oms land zijn lang. Ze moeten bewaakt worden, wat geen ge makkelijke taak is. Maar de excursie met den Generalen Staf heeft ons toch den stel-i ligen indruk gegeven, dat ook in dit t> zicht veel bereikt is. Indien de vijaDd denkt onder begunsti ging van den nacht de versperring te kun-- nen naderen verrekent hij zich ook. Want wij hebben geweer^chutter- en mitrailleur- stellingen gezien, waarvan het vuur ge fixeerd was, dat wil zeggen: de schietwa penen rusten in vorken, doodat de vuurrich- ting bepaald is. De vijand moet ooor de vuurlinie komen. Wil hij de versperringen vernietigen, dan zal hij artillerie in aanzienlijke hoeveelheid moeten laten aanrukken. Dat onttrekt in de eerste plaats materiaal aan een hoofd front en bovendien kost het tijd, den tijd, dien onze weermacht juist moest winnen. In een weiland naast den weg zien wij on stelling van geweerschutters, die tegen een omtrekkende beweging moet waken. Al deze veraedigingswerken liggen maar niet zoo open en bloot te kijk. Stel u voor een vriendelijk landelijk tafreel. Een schaapskooi tusschen het groen. Een plekje om zich eens neer te zetten en te rusten. Maar in deze schaapskooi huizen geen scha pen. Neen de kooi verhult een sterke kaze mat en in de schietgaten staat het geschut gericht. Of stel u-voor een lief plantsoentje bij een wooncentrum. Kleurige bloemen binnen het perk en in het midden verheft zich een rn c.amezuil. Voor een naderenden vijand zou het plantsoentje veranderen in een vuur spuwende kazemat Dit zijn maar enkele voorbeelden. Maar het systeem van camouflage kan ad libitum worden uitgebreid: het is een kwestie van fantasie De luchtbescherming Onze militaire gids, de kapitein van den staf J. D. S. Paters, bracht ons ook in kennis met den commandant van een luchtbeschermingskring, een ander belang wekkend terrein van den militairen arbeid. -Want al wordt het luchtgevaar ook vaak overdreven, het blijft van het grootste ge wicht. dat de centra, de burgerbevolking -tegen bedreigingen uit de lucht zooveel mo gelijk beschermd worden. Van de nadering van vijandige vliegtuigen wordt de kring door middel van radiomel dingen, verzorgd door d«n luchtinlichtings- dienst in het geheele /and, op de hoogte ge steld. Dan moet aJ/es vliegensvlug gebeuren, want voor een snelvliegend toestel is de af stand van onze grens tot waar ook in het land niet groot. Ook de luchtdoelbatterij verneemt per radio de nadering van den vijand. Zoodra deze in zicht is, wordt met het zeer ver nuftige vuurleidingstoestel de vuurrichting bepaald en langs electrischen weg naar de stukken overgebracht, waarna gevuurd kan worden. Dit alles, de bediening van hoogtemeter en vuurieidingstoestel, de bediening van de stukken, is een zeer speciaal werk. Rust en bedrevenheid zijn hier vereischt. Het instru mentarium moet goed verzorgd zijn en da gelijks gecontroleerd worden; men moet ook de beschikking over voldoende reserve materiaal hebben. Luchtdoelmitrailleurs hebben een twee ledige taak: zij moeten speciale objecten beschermen en de luchtdoelartillerie bevei ligen tegen laagstekende vliegtuigen. De legering Indien kust- en grensstellingen plotseling bemand moeten worden, rijst de moeilijke vraag: hoe moeten de manschappen gele gerd worden? waar moeten ze slapen, eten? Bij de oplossing van dit vraagstuk is men tot typische staaltjes van geïmproviseerde legering gekomen. Tot de minst gunstige slaapgelegenheden behoort wel de legering in stallen van boer derijen of die in de gewelven van een oud fort. Hier Is de atmosfeer soms niet al te frisch. En als men bedenkt, dat hier man nen liggen, die uit hun arbeid gerukt zijn, beseft men, dat velen toch wel een groot offer hebben te brengen. Een van 'de mach tige zoeklicht- installatiesdie des avonds met krachtige stra lenbundels naar vliegtuigen speu ren. Elders liggen de soldaten in tenten en vaak wordt die tijdelijke legering verbeterd door den bouw van barakken. Vaak zijn tooneelzaaltjes in kleine plaatsen gerequi- reerd en in kazernes veranderd. Ieder heeft hier zijn plaatsje, ieder heeft hier zijn eigen bergruimte. Schuren en bijgebouwen van hotels e.d. worden evenzeer benut. De voedselvoorziening is even gedif ferentieerd, nu eens heeft de troep een eigen keukenwogen, dan weer moet het eten .per keukenwagen worden aangevoerd. Maar' dit hebben al deze keukens gemeen: het eten is goed en de pers heeft zich het haar aan geboden bord snert uitstekend laten smaken Wij zijn ten slotte nog in de gelegenheid geweest om een moderne kazerne te bezich tigen. Het verschil met de kazerne van vroe ger is wel groot. „Licht en lucht" is hier het parool. Ruime vertrekken, muren, die voor een groot deel door ruiten worden ingeno men, moderne badcellen, een hygiëne waar aan de soldaat vaak zelfs gewend moest worden. Zoo zijn er thans gelukkig vele kazernes in ons land, een erkenning van de waar heid. dat de soldaat, die voor de verdedi ging van het land klaar moet staan, ook recht heeft op goede verzorging. 400j0ste WEGWIJZER VAN DEN A.N.W.B. Op Vrijdag 28 Juli a.s. des middags or half vier zal de 4000ste wegwijzer van de A.N.W.B. geplaatst worden te Bilthover den provincialen betonweg van Soest- dijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst de richtingen Maartensdijk en Bilthoven, Prins Bernhard, eerevoorzitter van den A.N. W.B. zal dezen wegwijzer onthullen. UITVOERING ELECTRICITEITSWET De Regeeringspersdienst meldt, dat het in het voornemen van den Minister van-Water staat ligt, om te bevorderen dat de algemeene maatregel van bestuur, ter uitvoering van artikel 12 van de electriciteitswet, tegen 1 Januari 1940 zal worden uitgevaardigd. Bij die voorziening zullen met name voorschrif ten worden gesteld omtrent installatie-mate rialen. Vermoedelijk zal nog gedurende een belangrijk deel van het jaar 1940 de moge lijkheid van verhandeling van materialen, welke niet ten volle aan de voorschriften voldoen, blijven opengesteld. H. AALDERINK t GRONINGEN, 22 Juli. In den ouder dom van 86 jaar, is alhier overleden de heer H. Aalderink. De /erledene was lid van het dagelijksch bestuur van den Armenraad te Groningen en hoofd-bestuurslid en lid van verdienste van de hoofdafdeeling der zoet- watervisscherij van de Ned. Heide-Maat- schappij. Gedurende 37 jaar, tot zijn pension- neering in 1929, was hij eerst commies en later hoofdcommies ter secretarie te Gronin gen, afdeelin.® militaire zaken Officieele berichten P.T.T. K. B. Is mot tngonx van 1 September i»39 aan den commie* TTT H. D Knook, aan gewezen als directeur van het kantoor te Hoek van Holland, op zün verzoek eervol ontslag ver leend: Is met Ingang van 16 Juli 1939 aan den commies bil den PTT-dlenst C. Smaal op »t1n verzoek, eervol ontslag verleend: en Is met In gang van 1 Augustus 1939 aan den commies bij den PTT-dlenst D. Jonker, aangewezen als directeur van het PTT-knntoor te Nunspeet, op z^n verzoek eervol ontslag verleend. De wijziging der woningwet Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Woningwet is het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarden verscheidene leden het te betreuren, dat aard en inhoud van de memorie van toelichting aanleiding kunnen geven tot de opvatting, dat het hier een weinig belangrijke verlenging van een vroeger gegeven machtiging betreft. Zulk een opvatting toch zou onjuist zijn. Aan- vaardiging van dit voorstel zou integendeel een zeer belangrijke beslissing inhouden. Het gaat hier immers om de al of niet voort zetting van de vergaande regeeringsbemoei- ing met de uitvoering van de bepalingen der woningwet, in het bijzonder ten aan zien van den vereenigingswoningbouw. De Kamer, aldus deze leden, behoort zich van de mogelijke gevolgen van zulk een voort zetting terdege rekenschap te geven. Er bestaat naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden gegronde twij fel of de regeering zich bij het hanteeren van de haar toegekende bevoegdheid wel overeenkomstig het verlangen der Kamer tot het keeren van „al te groote afwijkin gen" heeft bepaald. Eenige andere leden betoogden, dat van de bevoegdheden, welke in 1934 aan de re geering werden verleend, een te vérgaand gebruik is gemaakt. Weer andere leden deelden deze bezwa ren niet. Zy konden zich dan ook voors hands met de gevraagde verlenging ver eenigen. Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen Dezer dagen had te Utrecht de Jaarlijksche Leidersvergadering plaats van den Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer H. v. d. Berg, van 's-Gravendeel, werden notulen en verslag van den secretaris, den heer A. M. v. d. Kruk, ten gehoore gebracht, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar hard gewerkt was voor de reorganisatie van het Knapenblad en voor de verschijning van een Leidersblad. In Juni verscheen het eerste nummer der verbeterde uitgave en binnenkort zal het eerste nummer van de leiders uitkomen. Het financieel verslag, uitgebracht door dr. G. D a v e 1 a a r. stond in gunstigen toon aard. Besloten werd contact te zoeken met de andere jeugdbonden. De heeren H. v. d. Berg en A. M. v. d. Kruk. werden in deze periodieke verkie zing weder herkozen. Des middags hield de heer A. v. d. Ak ker, van Bussum. een referaat, over: „Ka raktervorming en de K.V.". aan de hand van de volgende stellingen: 1. Een strikte omschriiving van het karak ter. een omschrijving, die door alle karak- terologen wordt aanvaard, is er allerminst Bij karakter denken we aan: echtheid, stand vastigheid. wilskracht zelfstandigheid, ver antwoordelijkheidsgevoel. 2. Karakter geeft kleur aan de Dersoonlifk- heid. brengt teekening in ziin daden. (Ka- raktersoorten). 3. Alle opvoeding moet karaktervormend zijn. De puberteitsleeftijd eigent zich in bij zondere mate tot karaktervorming. 4. De K.V. verricht karaktervormend werk door het bevorderen van plichtsbesef, nede righeid. eerlijkheid, onbaatzuchtigheid, wel levendheid. 5. Middelen, om tot karaktervorming te komen ziin o.a. voorbeeld, gewenning, tucht, vrliheid. Een levendige discussie ontspon zich en droeg er zeker toe bij. dat deze vergadering als zeer geslaagd mag heeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7