STADSNIEUWS VRIJDAG ai JULI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Nog slechts vijftienhonderd werkloozen in werk- Het aantal bij den Gemeentelijken Dienst voor 6ociale zaken ingeschre ven werkzoekenden bedraagt thans 1576. Er zijn echter niet minder dan 1670 per sonen in de werkverschaffing ge plaatst Ook wanneer men beide cijfers 1>ij elkaar optelt is het cijfer intusschcn nog gunstig. Op 21 Juli 1938 stonden nog 3721 en op 22 Juli 1937 nog 4002 werkzoekenden inge schreven. De 1576 werkloozen zijn als volgt over de verschillende groepen verdeeld: bouw vakarbeiders 342, fabrieksarbeiders 35, kan toorpersoneel 114, hotel- en cafópersoneel 36, houtbewerkers 47, kleermakers 63, land en tuinarbeiders 3i, metaalbewerkers 189. sigarenmakers 11, technici, opzichters enz. 15, textielarbeiders 116, transportarbeiders 320, typografen 42, voedingsmiddelenarbei ders 112, vrouwen 100. Motorclub Leiden Goedgeslaagde avondrit Al is het aantal deelnemers aan het avondritje van Woensdag j.I. door onvoor ziene omstandigheden ecnigszins i>eneden de verwachtingen gebleven, toch kan de M. C. L. met een aantal deelnemers van 24 ruim schoots tevreden zijn Over de routekaart, de gesteldheid der te berijden wegen, en de prijzen werd niet anders dan iof gehoord. Tiet routevalletje op 200 meter van de finish, waar 8 deelnemers hun zeer goeden hans op een mooien prijs plotseling in rook zagen vervliegen doordat zij nog 30 straf- (punten opliepen, werd op recht sportieve .wijze door deze „slachtoffers' opgenomen. Het aantal sitrafpunten varieerde van 4 tot 103, 9 deelnemers bleven met hun aantal strafpunten beneden 10, de rest had er veel meer. De 12 prijswinnaars waren: le H. Boode, Delfgauw, 4 strafpnt.; 2e L. de Wit M.C.L., 5 strafpnt.; 3e J. Blokland, 5 strafpnt.; 4e A. Boot, Voorbuig, 5 strafpnt.; 5e P. Drijvers, Delfia, 5 strafpnt.. 6e J. J. de I ange, Voor burg, 6 strafpnt., 7e J. Kantein M.C.L., 6 strafpnt., 8e P. J. Majolée M.C.L., 8 straf pnt., 9e M. Koopman M.C.L., 9 strafpnt, 10e, J. JSmits, Voorburg 10 strafpnt.; lie H. jW. Spierenburg M.C.L. 10 strafpnt. en lie J. J. Stouten Jr., M.C.L., 18 strafpnt. Bovendien werd aan het lid van de Haa/sc/he MC. „Kopklep', mejuffrouw Ada Merrenbach de extra damesprijs uitgereikt. De 4de route liep over Lammeibrug, Vliet langs naar Voorschoten, de Vink, Haagsche Schouw, Oegstgeest, Rijns/burg, Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout, Rijnsburg, Oegst geest, Haagsbhe Schouw, de Vink naar Lei den terug. Viaduct bij Rhijnhof Wegenaanleg begint Do Rijkswaterstaat 'fgeb. departemen't van waterstaat) heeft heden aanibesteed: het maken van twee viaducten in gewapend beton in den rijksweg nr 4 ter plaatse ven het punt van samenkomst mei den rijks weg nr 4!b, nabij de Slaag, onde.r de ge meente Oegstgeest, met bijkomende werken. Laagste inschrijving was van L. P. v. d. Geer en Stuifzand te Leiden voor 138.400,—. Keuringsdienst van Waren Het jaarverslag over 1938 In druk is wenschenen het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, waaronder Leiden en om geving thans ressorteert over het dienst jaar 1938. Het aantal Inwoners van het gebied be droeg op 1 Januari 1938 500.391. De controle werd in het algemeen op de zelfde wijze voortgezet. In de grootere ge meenten werden de bakkerijen en /melk- verkoopers-bedrijven wat vaker aan een inspectie onderworpen. De uitvoering eer Besluiten vraagt meer tijd en inspanning van het personeel belast met den buiten dienst en van de administratie Door invoe ring van verschillende besluiten, zooals Gasmaskerbesluit, Kapokbesluit, wijziging van andere, zooals het Jam-lirnonade Be sluit en het Algemeen Besluit (het verbod van gebruik van eendeneieren), het toe zicht dat gewenscht is op markten, in café's, restaurants, enzis het noodig an dere werkzaamheden der keurmeesters te beperken. Daarnaast is schriftelijke voor lichting en waarschuwing van handelaren gewenscht, terwijl de nauwkeurige admi nistratie, ook in verhand met het opmaken van het jaarverslag, zooveel tijd vraagt, dat het administratieve personeel soms overbelast is. De regeling, die np de veemarkt te Lei- 'den getroffen was met Qiet oog op het ver plichte aanzuren, van de melk van het vee, dat daar gemn'.kon werd, bleef goed voldoen. Wel bleef het voortdurend noodig op te letten, dat de bepalingen werden na geleefd. De Eierveilingen waren meest van geringen omvang- de reinheid der daar aangevoerde eieren was beter dan het vo rige jaar De toestand van de visch in winkels en op straten en markten is verbeterd. Het aantal gevallen, dat hier ondeugdelijke visoh werd aangetroffen, is afgenomen. Op di n 3-Octobcrdag te Leiden moest stevig worden ingegrepen, orn aangevoerde be dorven haring in beslag te nemen. Enkele processen-verbaal werden hier opgemaakt. In enkele gemeenten werd eenige malen de gebakken visch, die aan werkloozen werd gedistribueerd, gecontroleerd. Het verslag bevat voorts uitvoerige gege vens over de verrichte werkzaamheden voor elke branche afzonderlijk en tabella rische gegevens over de gehouden controle, Geslaagd Geslaagd voor het Federatie examen Boekhouden en aanverwante vakken (Mer- ruriuc-diiplomn): de hoeren J. W. Atteveld te. Leiden; J. P. Brandenburg, te Leiden: H. Ketel, Koudekerk; G M. Krol. Leiden; P. v. Leeuwen, te Leiden: C van Nieuwkoop, te Sassenheim en F. Swagers te Leidpn, allen leerlingen van den lieer T A. Jansen, Ka- merlingh Onneslaan 15, to Leiden. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19gr. Celsius AFSCHEIDIEEST OP DE VAKSCHOOL VOOR MEISJES Voor de leeiiingen van de klassen: Hulp in de Huishoucin.fr, Huishoudkundige, Kin derverzorgster, «oetuumnaaister en coupeu se van de Yaks-hool voor Meisjes op het Rapenburg alhier, die na gehouden examen hun diploma gekngen hebben en de school zullen verlaten is risteren een gezellig af- scheidfeest gegeven. Reeds vroeg verkeerde de school in feost6t>mmirjg, De Directrice mj. C. H Iloytink en de leeraressen maak ten met de leerlingen «en polonaise door de geheele school. Nadat de meisjes, di> als kabouters en boerinnen verkleed waien, verschillende spelen hadden uitgevoerd, vereenigden zich om 12 uur de Directrice, leraressen en leer lingen aan een gemeensehippelijke lunch. Na deze lunch werden nog tooneelstukjes opgevoerd en leuke vo!ksdar«en gehouden. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreek uur te houden. VAN EEN STEIGER GEVALLEN De 16-jarige J. v. d. A. uit Zoeterwoude is gistermiddag bij het verrichten van werk zaamheden in de opslagplaats van bouw materialen, Korevaarstraat 31, van een 3 meter hooge steiger gevallen. De jongeman werd niet ernstig aan het hoofd gewond en is door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis gebracht om verbonden te worden. Tijdelijke verhuizing Aangezien de Vakschool van Meisjes, Huishoud- en Industrieschool, Rapenburg 23, geheel verbouwd zal worden, zaïl op 1 Augustus a.s. deze Vakschool voor 8 maan den naar het voormalig Gymnasium aan de Doezastraat overgebracht worden, BURGERLIJKE STAND BEVAJLLEN: M Vermeer—<v d Linden zn H M Spiering-v Dük zn A v d MetJ—Brugman dr j KluiversLaterveer dr C Ze»Gu- dr J Guüt—Vlieland zn A WUlemsen even zn M HoogstratenDen Braver zn M H v Leeuwen—Lorö dr A J Devilee Franken dr OVERLEDEN: C Leemans vrouw van "W H UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN UITSTAPJE CHR. SCHOOL HOOFTSTRAAT De leerlingen van de Chr. school aan de Hooftstraat hebben gisteren reeds hun deel gehad van het jubileum, dat in het a.s. na jaar door de school gevierd zal worden, doordat zij een uitgaansdagje maakten naar Katwijk. Wel zullen velen 's morgens met bezorgd gelaat de donkere dreigende wolken aan schouwd hebben. Doch Pluvius toonde-zich dezen dag een vriend van deze uitga&nde jeugd en hield het vocht in de hoogere regi onen. En dit was dan tevens de oorzaak dat de kinderen wel het vocht op konden zoe ken, want de temperatuur was zeer mild, al hield de zon zich schuil. Hoe het zij, er is dezen dag door jong en oud genoten van en strand en duinen, terwijl ook de boot- en tramtocht voortreffelijk verliepen. AUTOBOTSING Op den Kortsteekterweg kwamen een luxe auto, bestuurd door J. F. A. alhier, en een groote trailer, bestuurd door W. W.. uit Woudenberg, met elkander in botsing. De luxe auto liep belangrijke schade op, welke onderling geregeld zal worden. ALPHENSCHE ZWEMCLUB A.R.C. heeft het in den wedstrijd tegen het Haagsche Zwip niet bol kunnen werken, en met 3-2 verloren, waardoor de Hagenaars kampioen worden. Veel publiek was aanwezig om het drietal wedstrijden bij te wonen. De eerste wedstrijd ging tusschen A.Z.C 3 en G.Z.C. 4, waarbij A.Z.C. iets sterker was, maar men deelde de puntjes broederlijk met 11 Vervolgens speelde het tweede zevental tegen L.Z.C. 2 uit Leiden. De Leidenaars wa ren sterker, doch voor de rust werd niet ge scoord. Uit een strafworp nam A.Z.C de leiding, maar het Leidsche overwicht vond toen de bekroning in 2 doelpunten. Einde 2—1. In den wedstrijd tusschen A.Z.C. 1 en Zwip 1 waren de gasten sterker. Zij namen al spoedig de leiding. De A.Z.C.-verdediging was echter in vorm en zoo maakte A.Z.C eerst gelijk, om kort na de rust de leiding te nemen. Voor de technische meerderheid der gasten moest men echter toch bukken en door twee doelpunten ging de overwin ning met 3—2 naar Den Haag. VOETBAL Gisteravond speeldet A.R.C. 3 en wedstrijd tegen de A.R.C.-veteranen. Het was een aar dige wedstrijd, waarbij bleek dat sommige der veteranen nog aardig mee kunnen. Spe ciaal keeper Buis speelde een uitstekenden wedstrijd. De jongeren wonnen tenslotte met 4—2. AUTO RAMT GROENTENWAGEN Bij het achteruitrijden uit de Jongkndt Coninckstraat, botste de auto van J. v. E. alhier tegen den groentenwagen van M. K. De wagen werd grootendeels vernield, ter wijl het paard, dat er voor stond, licht ver wond werd. Proces-verbaal werd opgemaakt GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer M. Stappen slaagde te Gouda en Den Haag voor het exa men Boekhouden, afgenomen door de Ver- eeniging van Leeraren en Mercurius. DE TOESTAND VAN v. Z. namen we gisteravond dat jezp nog steeds i-l .jZ.gu »B. Uij wus uug steeds buiten kennis. UITVERKOOP-MISERE Door de politie is tegen verschillende win keliers in onze gemeente proces-verbaal op gemaakt wegens het onjuist annonceeren van dc opruimingen. Slechts een 5-tal quali- ficaties van de opruiming mogen worden ge bruikt en wel: Seizoen, Balans, Restanten, Jaarlijk8che en Halfjaarlijksche. Velen ad- vertereen met groote zomeropruiming, enz. enz. en zagen zich deswege op de bon gezet. HAZERSWOUDE UITSTAPJE ,^FéBE" De Ned. Hen'. Meisjesvereeniging „Fébe" maakte per autobus van „Trio' te Boskoop onder leiding van de presidente Zuster Boer een uitstapje. Het gezelschap bestaande uit 18 Jonge dames bezócht o.a. het vliegveld te Soester- berg, bracht een bezoek aan het Belgisch Monument, de Pyramide van Austerlitz, Oudehands Dierenpark én de Zijpebrug bij Velp," HILLEGOM ERNSTIGE BOTSING Donderdagmorgen kwamen twee militai ren uit den Haag per motor de van de En delaan af op weg naar Haarlem. Op 'het kruispunt v. d. EndelaanWilhelminalaan —Molenstraat, kwam uit laatstgenoemde straat een luxe-auto aanrijden. Daar het uitzicht daar ter plaatse zeer slecht is, be merkte de motorrijder de auto te laat en een botsing was onvermijdelijk. De bestuur der zoowel als de duorijder kwamen te val len. Daar van eerstgenoemde de bril brak bekwam hij verschillende snijwonden bij zijn oog. Wonder boven wonder werd het licht niet beschadigd. De duorijder bekwam echter zeer ernstige kneuzingen aan zijn arm. Na bij omwonenden te zijn binnenge bracht en nadat door Dr Wijkmans en E.H. B.O. eerste hulp was verleend, werden bei de gewonden per ziekenauto naar hun gar nizoensplaats vervoerd. GESLAAGD Voor het door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen gahouden examen Boekhouden, slaagden onze plaats- genooten A. Teeuw, L. J. Brouwer, P. G. Out en C. J. Wilhelmus. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig waren de heeren B. v. d. Bent, M .van 't Wout en D. Meer burg. Mededeelingen worden gedaan over de gevoerde correspondentie ten opzichte van de gevraagde loonsverhooging voor de werk lieden op het Vliegveld, welke verhooging volgens Ministerieele beschikking niet kon plaats hebben. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van algemeene voorwaarden betreffende den verkoop van bouwgrond door de ge meente. Bij iederen verkoop worden aan den raad de algemeene voorwaarden medege deeld hetgeen vrij omslachtig is. B. en W. achten het gewenscht om de voorwaarden van algemeene strekking niet meer in elk raadsbesluit te vermelden doch deze afzon derlijk vast te stellen en dan in het vervolg in ieder raadsbesluit tot verkoop van bouw grond naar deze algemeene voorwaarden te verwijzen. Besloten wordt conform het voorstel van B. en W. nadat de heer v. Rijs hierover lang gediscussieerd heeft en tenslotte mede deelde dat hij geacht wil worden tegen te hebben gestemd. Debat over woningbouw Voorstel tot verkoop van grond. Door de hierna te noemen personen is verzocht van de gemeente bouwgrond in koop te mogen hebben. B. en W. stellen voor aan deze verzoeken te voldoen tegen den hierachter te vermelden prijs: Gcbr. van der Plas een perceel langs de Meidoornstraat, groot 427.50 M2 tegen een grondprijs van f 5.25 per M2; en een perceel langs de Meidoorn- straat evengroot pn tegen denzelfden prijs. N. J. van Duy venbode aannemer alhier vraagt een perceel langs de Schoolstraat, groot 519 M2, en een perceel langs de Schoolstraat groot 694 M2, beide tegen een prijs van l 5 per M2. HOLLANDSCHE AOlOfl'7 SOCIËTEIT A loU/ Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN B. en W. stellen den Raad voor beide per- ceelen, 2.4.4t H.A., en 1.87.40 H.A. tegen ge noemden prijs aan te koopen. De heer van R ij s vraagt zeggenschap van den Raad inzake de egalisatie-werk zaamheden, die nood'g zullen zijn op deze gronden, hetgeen de Voorzitter toezegt. Aldus wordt dan besloten. Vuilverwijdering Voorstel met beirekking tot de vuilverwij dering. In vorigs vergaderingen is langdu rig over deze aangelegenheid gedebatteerd. (Tenslotte was de Raad met de toelichting van B. en W. nog niet tevreden en durfde men hiertoe niet besluiten uit vrees voor rook en stank in de kom der gemeente. Thans heeft een commissie, bestaande uit de raadsleden de heeren J. Dubbeldam, dr. J. Hueting, J. van de Perk, J. Hoek on B. van de Bent met den secretaris, den heer Boekhoven, Ir. J. de Bruyn, Ir F. dei Pont, den directeur der Gasfabriek den heer E. A. van Daalen en diens secretaris den heer Ir C. A. Doets een bezoek gebracht aan de vuil verbranding te Amersfoort die 7 k 8 jaren in bedrijf is. Vervolgens ging het naar Amstelveen, waar de oven bij aankomst in vol bedrijf was en toch niets aan den uitgang van den •schoorsteen was te zien. Bij den te plaatsen 1 oven in Katwijk zijn nog verschillende ver beteringen aangebracht. De commissie is ge heel voldaan over wat zij op dit gebied zag en er van overtuigd dat de plannen voor Katwijk met zorg zijn samengesteld en de Juiste oplossing voor de vuilverwijdering zullen brengen. Ook dit punt vraagt een zeer langen tijd. Bijna alle raadsleden nemen aan de bespre kingen deel en het blijkt, dat men na hel rapport van de commissie nog lang niet be vredigd is. Na uitvoerige besprekingen van voor- en .tegenstanders, commissieleden, wethouders en den voorzitter wordt het voorstel en W. toch aangenomen met 9 tegen 5 stem men. Tegen de heeren Van Rijs, J. Schone- veld, M. van der Marei, Grimbergen en Van Tongeren Schcolzakcn Voorstel tot het geven van een subsidie aan de stichting „Het Rijnlandsch Lyceum" te Wassenaar. De subsidie wordt j voor een leerling uit Katwijk en zal ten hoogste f 100,bedragen. Goedgekeurd. Vaststelling der uitkeering ex art. 104 der L. O. wet 1920. Door de besturen van Apel doorn en Leiden werd een opgaaf ingezon den van de door deze gemeente verschuldig de uitkeering in de exploitatiekosten wegens het bezoeken door uit de gemeente Katwijk afkomstige kinderen van in die gemeenten gevestigde bijzondere lagere scholen. De verschuldigde bedragen zijn: voor Apel doorn f 9,29, voor Leiden f 91,90. Aldus werd dan besloten Voorstel tot vaststelling der vergoeding igevolge artikel 101 der L. O. wet 1920 over 1936. De vergoeding bedroeg per leerling f 10,73. Ht betreft de vergoeding aan 14 Bij zondere Scholen te Katwijk. Conform het voorstel van B. en W. Gemeentelijk Radiodistributiebedrij I RIJDAG 21 JULI ramma 3: 8.Keulen, 10.20 Brussel Vla ,20 Keulen, 2.35 Brussel VL. 5.20 ld Fr.. 6.20 id, VI., 7.05 ld. Fr.. 7.20 Keulen.8-20 Parijs R.. 8.50 el Fr. gramma 4: 8.— Brussel VI., 9 20 id. Fr., dlv., 10.35 Londen R-. 12.35 Droftwlch, 120 Londen R., 5.2-0 Droltwlch, 6.50 Londen R.. 7.40 -ijs R.. 8.05 Londen R., 8.20 GRD of dlv.. 10.— Droltwlch ZATERDAG 22 JULI Programma 3: 8Keulen, 10.20 Radio PTT N., 13.20Bruasel Fr., 12.50 id. VI., 2.20 Keulen, 50 ParUs R.. 4.2.0 Keulen, 6.50 Parijs R.. 6.05 (1 VI.. 7.35 ld. Fr., 7.50 Londen R., 8.20 Keulen, 9.20 Brussel VL. 11.Keulen. Programdia 4: 8.Brussel VI. 9.20 Radio adlo PTT N., 9.50 Luremburg-, ld*35 Londen R., 05 Parlls R„ 2.20 Londen R-. 3.— Brussel Fr., 2.0 Londen R., 5.20 Droltwlch, 6.35 Brusel Fr, 05 Droltwlch, 8.20 Keulen, 8.30 Droltwlch, 9.50 Londen R., 10.05 Droltwlch. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 Juli a.s. waargeno men door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. A. Haasnoot, Waaigat alhier vraagt twee orceelen, n.l. een perceel langs de Vlier straat groot 690 M2, en een perceel langs de Vlierstraat groot 670 M2, prijs f 5.25 per M2 G. de Best J.A.z. vraagt drie perceelen, nl. oen perceel langs de Vlierstraat groot 685 M2, prijs f 5.25 per M2, een perceel langs de Vlierstraat groot 685 M2, prijs f 5.25 per M2, en een perceel langs de Vlierstraat groot 765 M2, prijs f 5.75 per M2. J. Houwaard aannemer te Katwijk vraagt twee perceelen, n.l. een perceel langs de Weth. D. Ouwehandstraat groot 551 M2 prijs f 5.25 per M2, en een perceel langs de zelfde straat groot 1006 M2, prijs f 5.25 p. M2 Ten slotte hebben W. Vooys en A. Ver does, aannemers alhier een tweetal percee len grond in koop gevraagd en wel een per ceel gelegen langs de Weth. D. Ouwehand straat, groot 613 M2 prijs f 5.25 per M2, en een perceel gelegen langs straat 12a van het uitbreidingsplan „Nieuw-Zuid" groot 2644 ^12, koopprijs f 5 per M2. B. en W. stellen den raad voor aan de verzoekers de gevraagde gronden in koop af te staan tegen den bij ieder perceel genoem den prijs. Een onverwacht en zeer lang debat heeft over dit punt plaats, waaraan voornamelijk deelnemen de heeren van R ij s. v. Ton geren en Schone veld. De afgevaardig. den der S.D.A.P. en de C.D.U. verwijten B en W. dat te weinig aan arbeidswoningbouw is gedaan en dat het Grootbedrijf groote sommen verdiende aan grondpoliLek ten koste der arbeiders. De voorzitter en de heer v. Ton en trachten uitvoerig aan te toonen, dat genoemde raadsleden het tegendeel beweren van wat geschiedde, dat de gronden duur worien door de vele eischon in den tegen- woordigen tijd en de wetten en verordenin gen aan het gemeentebestuur van hooger- hand opgelegd. Er is, zegt de voorzitter, n et meer te bouwen met winst. De gemiddelde huurprijs van de woningen der Bouwverec- niging is f 352. Dat is lager dan waar ook in deze omgeving en deze lage huurprijs wordt in Den Haag uitgespeeld om het uur loon voor de werkzaamheden op het vlieg veld niet te verhoogen. Ten slotte wordt, na deze zeer lange en soms heftige discussie het voorstel z. h. st. aangenomen. Het Witte Hek Voorstel tot aankoop van grond ten Noor den van den Zeeweg, n.l. het z.g. Witte Hek" en daarnaast gelegen gronden. Meer dere malen, zeggen B. en W., zijn door het college onderhandelingen gevoerd om de gronden bekend onder den naam „Het Witte Hek' aan te koopen, doch steeds zijn de on derhandelingen afgestuit op den tc hoogen prijs. Thans is het College van B. en W. tot overeenstemming gekomen met de NV., eige naresse dezer gronden (de heer D. Parle- vliet Lzn.) en kan de gemeente deze gron den in bezit krijgen tegen f 1,90 per M2. On der zekere voorwaarden kan de heer l'arle- vliet de nog niet voor bouwgrond benoodig. de gronden voor gedurende twee jaar in huur krijgen. Tegelijk zijn door B. en W. pogingen ge daan om ook de gronden naast de gronden „Het Witte Hek" in eigendom te krijgen. Deze gronden zijn eigendom van de Erven F. D. Ouwehand. B. en W. zijn er in ge slaagd deze gronden te verkrijgen voor f 1.20 per M2 onder voorwaarde, dat de overdracht ten laste der gemeente komt. De op dezen grond staande schuur is in den verkoop niet inbegrepen. De grond mag gedurende 1939 gratis door Gebrs. Ouwehanri gebruikt worden. Gebrs. Ouwehand wordt de gelegen heid gegeven bedoelden grond, voor zoover de gemeente dezen niet noodig heeft na 1939 te huren tegen een nader overeen te komen huurprijs. ten. Geldleeningen Voorstel tot het aangaan van twee geld leeningen. Voor het Electriciteitsbedrijf noodig f 50.000.en voor het Gasbedrijf "0.000,totaal f 120.000,De Boerenleen bank te Katwijk aan Zee is bereid deze lee ning te verstrekken en wel tegen een rente an 3Vi -pCt. en voorts onder gewone voor- 'aarden. Vervolgens is noodig een leening van f 150.000,voor aankoop van gronden aan den Zeeweg („Het Witte Hek" en omgeving) en voor financiering der gronden in Nieuw Zuid. Door bemiddeling van het Bankiers kantoor Staal en Co. te Den Haag ontvingen B. en W. een aanbieding tot het verstrekken dezer leening tegen een rente van 3V£ pCt. Goedgekeurd. Voorstel tot toetreding tot de gemeen schappelijke regeling tot onderlinge hulp verleening in geval van brand. Bedoeling is toe te treden tot een regeling welke reeds is ontworpen door den Provincialen Bond om in geval van brand aan elkaar en in bepaalde kringgemeenten hulp te verleenen naar de onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland door de commissie te stel len nadere regelen. Bereids is reeds een 100-tal gemeenten tot deze regeling toegetre den. De contributie voor deze gemeente be draagt f 1,S0 per 1000 inwoners. Voor eigenlijke kosten der hulpverleening is een zeer uitvoerige regeling ontworpen. B. en W. stellen den Raad voor om in het belang der veiligheid zoowel in deze meente als in de geheele provincie tot mede werking aan de onderlinge <hulpverleening over te gaan door toetreding tot de gemeen schappelijke regeling. De heer J. Schoneveld vraagt wat directe voordeelen zijn van deze aansluiting waarop" de Voorzitter antwoordt, dat dit eti- sche voordeelen zijn Confox-m het voorstel van B. en W. beslo ten. Voorstel 'inzake toepassing van artikel 21, lste lid der Drankwet. Krachtens het be paalde bij artikel 21 der Drankwet kan op voorstel van Gedeputeerde Staten door de Kroon worden bepaald, dat op grond van bijzondere plaatselijke omstandigheden splitsing der vergunningen ip tap- en slijt- vergunningen niet van toepassing zal zijn op een deel eener gemeente met een bebouwde kom met meer dan 5000 inwoners. Katwijk a. d. Rijn telt met een bevolking van plni. 2730 inwoners 3 vergunningen met een ver gunning voor ongesplitsten verkoop, dus 1 minder dan vijf jaar geleden. De genoemde omstandigheden zijn naar 't oordcel van B. en W. nog aanwezig, n.l. dat het zonder zoodanige vergunning voor de vergunninghouders aldaar moeilijk zal zijn met een gesplitsten verkoop van sterken drank een eenigszins loonend bestaan te vin. den. Op grond hiervan geven B en W den Raad in overweging evenals in 1934 aan Ge deputeerde Staten te verzoeken wel te willen bevorderen, dat voor Katwijk a. d. Rijn op nieuw artikel 21 le lid der Drankwet worde toegepast. De heer Van R ij s merkt op, dat onlangs bij de besprekingen over deze aangelegen heid voor Katwijk aan Zee het badbedrijf een rol speelde, terwijl thans te Katwijk a. d. Rijn de belangen van personen op den voorgrond treden. Spr. noemt dit een meten met twee maten. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Onderzoek van de geloofsbrieven der op 14 Juni 1939 gekozen raadsleden. Een com missie adviseert tot toelating. Goedgekeurd. Woord van afscheid Alvorens het laatste punt, de rondvraag, aan de orde te stellen, hield de voorzitter een korte toespraak. Onvoorziene omstandigheden daargelaten, aldus spr., is deze vergadering waarschijn lijk de laatste bijeenkomst in het weldra af- geloopen vierjarig tijdperk, waarvoor Uw College was verkozen. Deze periode heeft zich gekenmerkt door een voortdurende worsteling om onder steeds moeilijker omstandigheden de begroo- tingen sluitend te houden zonder het laatste restje van onze plaatselijke vrijheid en beJ schikkingsrecht te verspelen. Ongetwijfeld is het lofwaardig dat Uw college in dat stre ven geslaagd is, ja zoozeer geslaagd, dat wij niet aan onze laatste reserve, een nog moge lijke belastingverhooging, hebben behoeven te raken. Bedriegen de teekenen niet. dan is er aan het einde van Uw zittingsperiode wat de gemeente-financiën aangaat een lichte ontspanning merkbaar, zoodat de vooruitzich ten voor de naaste toekomst iets beter zijn dan voorheen. Spr. brengt de leden van den Raad, aan het einde van deze zittingsperiode den wel- gemeenden dank van de gemeente Katwijk >or het gevoerde beheer. Een bijzonder woortd wil spr. hierbij spre ken tot hen die niet in dit Collego terugkee- ren. Dr Hueting en de heer van der Perk als oudsten hebben vele uitmuntende adviezen jor het besturen der gemeente gegeven. Daarnevens wil ik evenmin vergeten, do verdiensten van Dr Lodder en de heeren Van der Bent en van 't Wout. Dat ik hen af zonderlijk noem, vindt zijn oorzaak hierin, dat, waar zij jonger zijn en thans heengaan, ik nog de hoop koester, dat, mocht nog een maal het algemeen welzijn een beroep op hen doen, zij de zware taak die zij thans neerleggen, weder op hun schouders zullen willen nemen. Want dit moet mij wel van het hart, dat het in vele kringen steeds moeilijker wordt ernstige mannen te vinden, bereid om de steeds groeiende verantwoor delijkheid voor de publieke huishouding op zich te nemen. Spr. dankte tenslotte o.a. zijn naaste medewerkers. Rondvraag Op het antwoord van de vraag vau den heer v. d. Bent in de laatste vergadering be- trefende het contractloon bij de wielerpaden in het duin zegt de voorzitter, dat zulks on der wegenbouw gerangschikt is en dat daar. dit uurloon, is ingevoerd. De heer M. v. d. Marei vraagt of B. en W. geen kennis droegen van het uitbaggeren op 4 meter diepte van de Buitenwatering en of B. en W. niet konden bewerkstelligen dat zulks thans in het drukke seizoen niet doorging. Ook de heer v. Tongeren heeft dezelf de vraag. Dei Voorzitter zegt dat alles zonder medeweten van B. en W. is geschied. Dat zulks thans en onverwachts geschiedde zal wel een bijzondere oorzaak hebben waarover de raadsleden zich ook wei «en gedacht© zullen heben gevormd. In ieder geval heeft het gemeentebestuur er geen zeggenschap in en Rijnland beschouwt het als een Water- schapsbelang. B. en W. zullen alsnog trach ten gedaan te krijgen, dat gewacht wordt tot na het badseizoen. De heer Jac. van Elk vraagt waarom de boomen die aan iepziekte- lijden, niet eer der gerooid worden. De voorzitter zegt, dat de gemeente-tuinman druk bezig is, eerst te Katwijk aan Zee, thans te Katwijk aan den Rijn. Hierna sluiting met gebed. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De laatste week kenmerkte zich door een slappen en lusteloozen handel. En het ergste is, dat het met alle producten slecht gaat- Wel is waar brachten de aardappelen een iets hoogeren prijs op dan vorig jaar in dit zelfde tijdvak, doch dit was dan met zeker heid te danken aan den hoogeren minimum prijs dan in 1938. Als we een vergelijking maken van de groenteprijzen van deze afge- loopen week en nog langer, en die in het zelfde tijdvak van vorig jaar, dan is deze aanmerkelijk lager, vooral voor sla en bos- peen, welke bij de voornaamste producten van aanvoer behooren. Vooral met de hos- peen is het droevig gesteld. In de eerste helft van Juli 1938 varieerde deze steeds tusschen f 5 en f 8.50 per 100 bos, doch thans was het geregeld de minimumprijs van f 2.50 voor de zeer goede peen, de extra-par tijen brachten het een enkele maal tot f 4.00 per 100 bos, doch massa's draaiden er door. Het was werkelijk een zielig gezicht, de met zooveel arbeid verkregen producten als bos- peen. welke met de meeste zorg verladen en vervoerd wordt naar de veiling, daarna te zien opgeladen en afgeladen met de vork. het product den koeien, die het een lekkernij vonden, te zien toegeworpen, omdat het ar tikel tegen den minimumprijs van f 2.50 per 100 bos geen koopman kon vinden. En de' aanvoer is maar matig. Vele tuinders wach ten nog wat af, in de hoop op beter. Maar die nog navrucht op hun land willen plan ten. kunnen nog maar kort wachten, want anders is het daarvoor te laat. Kisten peen laten z:ch betalen met f 0.30 tot f 0.60 per kist van 20 kg. Ook een slechte prijs. Van sla kan niet veel beters gezegd wor den. Vorig jaar werd enkele weken lang ge noteerd van f 1 tot f 1-80 per 100 stuks. Thans is het geregeld f 0.50. de minimum prijs. tot hoogstens f 1.10 per 100 stuks. En" ook hiervan gaat een kwantum naar de belt. Van beide producten wordt gehoopt en ver wacht, dat deze voor een flinken steun in' aanmerking zullen komen. Vorig jaar werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6