NATIONALE INDUSTRIE MOOIE FOTO'S HAUFF-FILMS VRIJDAG 2i JULI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het nieuwe moderne Sanatorium voor Geestes- en Zenuwzieken „de Hooge Riet", gelegen naast de Psychiatrische Inrichting „Huize Veld wijk" te Ermelo, dat gisteren officieel geopend en in gebruik genomen is. Binnenaanzicht van het nieuwe gebouw. Het Prinselijk bezoek aan Limburg. 'Aankomst aan de Coöp. Roermondsche eiermijn. Links de heer P. J. van Haaren, voorz. en rechts mr G. Dahmen, pres. comm. Foto rechts: Z.K.H. bezichtigt een eiersorteermachine Verkeerschaos in de Bruggestraat te Alpheri a. d. R., over de verbreeding van wélke straat een geschil gerezen is tusschen Gedep. St. eri het gemeentebestuur. Na de versterking der fundamenten van den Marinitoren te Groningen wordt de voet met zandsteen bekleed. Voor de te houden Kaagweék' worden P laatste voorbereidingen getroffen ^fden te IJmuiden wordt een •acht. In plaats van de vier- 'n elkaar grijpende betonnen ter plaatse in groote canvas- Prins Bernhard bezoekt Limburg Bezichtiging Roermondsche eiermijn Ook de ,JSphinx" te Maastricht werd bekeken 1 Prins Bernhard heeft gisteren zijn teerste, informeels bezoek gebracht aan de provincie Limburg, waarbij gebruik werd gemaakt van een open auto. De Prins zat voorin, naast den chauffeur. In zijn gevolg bevonden zich jlhr mr C. Dedel, particulier secretaris en kapitein de Roo van Alder- werelt, adjudant Allereerst gold 't bezoek Roermond, waar 'de schoolkinderen bevlagd en bewimpeld langs de straat stonden te juichen. Eerst ging de tocht naar het Landbouwhuis, het centrum van de organisatie van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond. In een der versierde zalen werd Z. KIL opgewacht door den Commissaris der Ko ningin in Limburg, Z. Exc. mr dr W. G. A. van Sonsbeeck, de leden van Gedeputeerde Staten van Limburg, het bestuur van d-m L. L. T.B., benevens eenige Rijksconsulenten en burgemeesters uit de omgeving. Van het Landbouwhuis werd gereden naar de Coöperatieve Roermondsche Eier mijn, een der hoofdcentra van den eieren- export van Nederland. Het personeel stond buiten in eer. haag opgesteld en juichte den Prins toe. In de commissariskamer sprak de heer P. van Haren, voorzitter, een dankwoord tot den Prins voor diens komst. Spr. gaf een beknopt exposé over der. aard en om vang van het bedrijf, zijn doelstelling en zijn plaats in de groote standsorganisatia Alléén fcnsros-verkoop Importeur: P. J. TH. SCHUHMACHER, Leeuwarden Telefoon 6305 Óf' <aren êaworJeri ^jjolfcsivelvaart NUTSSPAARBANK BREDA Catharinastraat 15 Renteberekening 2.7 pCt 's-jaars Schoolsparen Spaarbusjes Safe-inrlchiincj der boeren. De heer J. Breukers, direc teur, gaf enkele technische details over aan voer en afzet van het product. Toen volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij de Prins vol belangstelling tal van vragen stelde en de machinale sorteering, schou wing en verpakking der eieren ln oogen- schouw nam. Door de bevlagde straten der stad werd gereden naar ,,Hoosterhof" de proefboerderij van den L. L. T. B. te Beesel. Een klein incident deed zich voor, toen te Roermond de slagboomen van een spoor wegovergang jui6t dicht vielen voor een naderenden kolentrein. Het volk drong in groote massa rondom de auto van den Prins, en juichte hem luide toe. De Prins nam het geval nogal ge moedelijk op en lachte hartelijk. Te Beesel begroette ir H. Bemelmans directeur van den L. L. T. B., den Prins en gaf een uitleg van het selectieberlrijf, dat vervolgens werd bezichtigd, terwijl de Bee- selsohe Harmonie nationale liederen speel de. Onder eeuwenoude, breede takken van noteboomen was in de openlucht een kof fietafel aangericht, waaraan de Prins en zijn gevolg en versohillende autoriteiten aan zaten. Het ^as ongeveer twee uur, toen Z. K. H. afscheid nam en zijn tocht voort zette naar het Zuiden, naar Maastricht. Ook groote geestdrift te Maastricht Ook te Maastricht betoonde de bevolking zich zeer geestdriftig. Een motorescorte van de gemeentepolitie begeleidde de auto van den Prins op den tocht door de druk bevlagde stad. Duizen den belangstellenden hadden zich langs den weg geschaard, waarbij vooral de jeugd tal rijk vertegenwoordigd was, die den Prins uitbundig toejuichte. Voor het gouvernementsgebouw stond een eere-escorte opgesteld van Maastrichtsche padvinders en katholieke verkenners, die, hun koninklijken commissaris 't padvinders lied toezongen. De Prins dankte de groeps leiders voor de hulde en ging vervolgens het gouvernementsgebouw binnen Een half uur later vertrok hij voor een bezoek aan de N.V. Aardewerkfabriek „De Sphinx", waar de Prins wederom met padvinders-eerbewij zen werd begroet Op de fabriek, waarvan de ingangspoort en verschillende lokalen versierd waren, werd de Prins verwelkomd door de direc teuren en de leden van 't bestuur van dit oudste Maastrichtsche bcdriit. Na een rond gang door de in vol bedrijf zijnde fabriek, waarbij de Prins groote helangstelling toon de voor de verschillende phases der aarde werkfabrikaten, werd den vorstelijken be zoeker een speciaal voor hem vervaardigde groote vaas aangeboden, een pronkstuk van Maastrichtsche ceramiek. In de St Servaaskcrk, waarheen de Prins zich vervolgens begaf, werd hij verwelkomd door den deken J. Ingendael. De Prins bezichtigde daar het oude monu ment van St Servaas, de historische crypten en de rijke kerkschatten. Op het ontspanningsoord St Pieters Fort werden de Prins en zijn gezelschap daarna ontvangen door het gemeentebestuur, waar bij ook de oud-hurgemeester van Maastricht, mr L. B. J. van Oppen de waarnemend ter ritoriaal bevelhebber, majoor Thibaud en de garnizoenscommandant, majoor A. Kloeke, aanwezig waren, evenals het Oranje-comité en vele plaatselijke autoriteiten. Op dit pittoresk bergplateau met z'n breed uitzicht over de stad en de Maasvallei was de publieke belangstelling zeer groot. Temidden van de honderden Maastrichte naren werd den Prins hier door het ge meentebestuur een thee aangeboden, waar bij de Javaansche (prins. Raden Hardjodi- ringo, eenige dansen uitvoerde. De tocht, na afloop van deze ontvangst, leidde wederom door vele met vlaggen ver sierde straten naar het gouvernementsge bouw, waarde avondmaaltijd werd gebruikt, Geeft uw radiotoestel aan Hechtenisstraf mogelijk bij verzuim Wie een radio-ontvangtoestel bezit, is verplicht daarvan aangifte te doen. Deze aangifte kost niets; zij kan geschieden op een formulier, dat op elk postkantoor gra tis wordt verstrekt. Wie verzuimt aangifte te doen men is hiertoe binnen 14 dagen na plaatsing van het toestel verplicht stelt zich bloot aan hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden of boete van ten hoogste 1000, Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft doe het thans d a d e 1 ij k. Een ver ontschuldiging dat men het niet wist wordt niet aangenomen NED. SANATORIUM TE DA VOS Gisteren is de eerste steen gelegd voor het verbouwen en de uitbreiding van het Nederlandsche sanatorium te Davos. De bouwplannen zijn uitgewerkt door de Ne derlandsche architecten gebr. van Niekerken te Den Haag en den Zwitserschen architect Hans Engi te Davos. DE WTARAKAN"-REIZEN De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het m.s. „Tarakan" gister middag om half twee van Bergen (Noor wegen) vertrokken is en de thuisreis naar IJmuiden heeft aanvaard. Aan boord is al les wel. Het schip wordt Zaterdag a.s. te ongeveer zes uur v.m. aan het terrein van de hoog ovens te IJmuiden verwacht. „Ik kom van de politie" Een officieele waarschuwing De minister van justitie brengt in het al gemeen politieblad het navolgende onder de aandacht van de hoofden van plaatse lijke politie: Het komt voor, dat personen, die in dienst zijn van een particulier recherche bureau, zich bij het instellen van een on derzoek hetzij bij de politie, hetzij bij par ticulieren legitimeeren door vertooning van een of ander bewijs, waarop zij worden aan geduid mei de hoedanigheid van „recher cheur". Het zal duidelijk zijn, dat, voor zooveel de uitwerking op het publiek be treft, vertoon van een dergelijk stuk op een lijn staat met de misleidende bewering: ,.ik kom van de politie". Het publiek, dat veelal in dit opzicht te goeder trouw is, komt daardoor in den waan te verkeeren, dat het te doen heeft met een politie-ambtenaar en verstrekt aan den particulieren rechercheur dp verzochte inlichtingen. Hoewel ten overvloede wordt er nog maals op gewezen, dat dergelijke personen als particulieren moeten worden beschouwd en iedere politiebevoegdheid missen, even als iedere aanspraak op voorlichting of medewerking van de zijde der politie of van het publiek. MAAKT U GEMAKKELIJK OP VRAAGT ZE UW FOTOHANDELAAR Uit Oost- en West-Indië De kwestie-De Raad in den Volksraad Van Helsdingen legt een verklaring af Namens de Chr. S. Partij heeft de heer Van Helsdingen in den Volksraad een verklaring afgelegd over de kwestie-D e Raad. In zijn maidenspeech, aldus de heer Van Helsdingen, heeft ons geacht medelia, de heer De Raad, aangekondigd, dat hij niet sprak als verkozen lid en vertegen woordiger der C.S.P., maar als enkeling, in zijn geloofs- en politieke overtuiging ver want aan de C.S.P., dat formeel zijn positie sinds zijn verkiezing is gewijzigd, maar dat hij zich materieel aan de beginselen van cie C.S.P. gebonden blijft achten. Als vertegenwoordiger der C.S.P. kan ik uiteraard met deze opvatting en deze hou ding allerminst accoord gaan. Ik laat de feiten spreken. Betrokkene werd aange wezen als a.s leider der C.S.P. en haar hoofdvertegenwoordiger in den Volksraad, werd op do verkiezingslijst als eerste ge plaatst; als zoodanig door C.S.P. en aanver wante kiezers gekozen en bezet dus een C.S.P.-zetel. Er doen zich allerlei feiten voor waarop ik hier in het college natuurlijk niet inga waardoor het vertrouwen in hem als leider en als vertegenwoordiger ver loren gaat. De Partijdag der C.S.P. besl'ste on 1 Mei j.l. den betrokkene gehoord dat hij niet langer als vertegenwoordiger der C.S.P. in den Volksraad kan zitting nemen en verwacht uiteraard niet anders dan dat hij den CS.P.-zetel, die hem naar politiek recht niet meer toekomt, ter be schikking stelt van de C.S.P., opdat norma liter de aanwijzing van een zijner opvolgers op de verkiezingslijst kan plaats vinden. Be trokkene neemt de beslissing van den Partij dag sinds 1 Mei in overweging en meldt eerst 11 Juli, dat hij voorloopig den zetel blijft behouden. Dit zijn de feiien Het hoofdbestuur der C.S.P. blijft van oor deel en het vermoedt, dat alle politieke partijen het geheel daarmee eens zullen zijn dat, waar de grondslag voor de verhou ding tusschen leider en partij of voor ver- kozene en kiezer, n.l. de zedelijke band, het gestelde vertrouwen door de beslissing van den Partijdag is komen te vervallen, de be trokkene niet meer den C.S.P.-zetc] kan blijven bezetten ook niet als partijloos nolitiek ?eestverwant maar dat hem niets anders overbliift dan dien r S P.-zetel edprom ter beschikking van de partij te stellen. Door dit indisciplinair optreden !okt hij een openlijk désaveu tegen zich uit, waar het hoofdbestuur veel liever had ge zien, dat deze onverkwikkelijke zaak ge- ruischlooe was afgedaan. INDIË OP DE JAARBEURZEN BATAVIA, 20 Juli (Aneta). De regeering heeft een aanvullende begrooting ingediend tot een bedrag van 20.750 ter financiering van Indische inzendingen op verschillende jaarbeurzen in Europa gedurende 1939. MEDAN, 20 Juli. (Aneta). De „Sumatra Post" verneemt, dat het bureau voor lucht vaart aan Medan mededeeling deed van de nieuwste toekomstige eischen voor alle In dische vliegvelden Hierbij is bepaald, dat startbanen van 1450 meter lengte aanwezig moeten zijn, indien in twee richtingen kan worden gestart of geland en van 800 meter indien dit in één richting het geval is, met vrije strooken aan beide zijden van 200 m. Voorts, dat een terrein vrij van obstakels in het verlengde van de startbanen aanwezig moet zijn in de verhouding 1 30 over een lengte van 3 K.M. en een breedte van 150 m. De eischen zijn een gevolg van desiderata van de K.L.M. en gegevens uit Amerika. SEMARANG, 20 Juli (Aneta). Vanmorgen heeft een koelie een aanslag gepleegd op den chef van de werkplaats van de firma de Vries Robbé-Lindeteves, den heer J. H. B. Wieche. De dader, zekere Kasmoe. was in dienst van een aannemer, en was van morgen ontslagen. Hij wachtte den heer Wieche op voor het kantoor van Lindeteves waar deze per fiets passeerde. Met een gras- mes bracht hij den heer W. een ernstige verwonding toe aan het dijbeen, waarvan de slagader werd doorgeslagen. Het bloed verlies van het slachtoffer was zeer zwaar. De dader bleef na den aanslag staan, ter wijl zijn slachtoffer hevig bloedend op den grond lag. Zonder moeite kon hij gearres teerd worden. De heer Wieche, wiens gezin in Europa vertoeft, was voornemens binnenkort met verlof te gaan. ROFFELRIJMEN OP SINT MARGRIET lk schrijf dit lied Op Sint Margriet. Ik schrijf t op hoop van zegen. Het deert mij niet Dat het nu giet: Ons landje snakt naar regen. De grond is droog En droef het oog Der vee- en weideboeren. Het zit ze hoog Dat ze. zóó vroeg Al spoeling moeten voeren. Wat zullen wij. Stadsburgers, bij Zoo'n fiksche stortbui zeggen I Laat ons ons blij En vroolijk bij Margretha nederleggen. Of 't giet of niet Op Sint Margriet Dat blijft maar om het even. Een mensch geniet Toch zooveel niet ln uitgedroogde drevenl Als 't giet en gutst Bl'jf goedgemutst: Het kan niet blijven gieten. Je zult je rust Aan koeler kust Toch evengoed genieten. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Kort na zijn aankomst in de C.B.Z. is de heer Wieche aan de verwondingen over» DOOR TIJGER AANGEVALLEN BENKOELEN, 20 Juli (Anpta). Een in» landsche kolonist is bij daglicht door een tijger aangevallen. Het slachtoffer werd in deerniswekkenden toestand in het zieken huis opgenomen. Gemeld wordt, dat op het kolonisatie terrein een groote tijgerplaag heerscht. VOOR NEDERLAND EN N ED E R L A N D SC H-1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEQTUI8EN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5