TRIUMPH Gemengd Bloed LUX ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS EEN PREMIE-VRIJE VERZEKERING GOALPARA-THEE DE BESTE \c. SIGARET VRIJDAG si JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a VR ROOSEVELTS POLITIEK ECHEC De positie van een president derVerecnig- 'de Staten is aanzienlijk invloedrijker dan bijvoorbeeld die van een president derFran- eche Republiek. Is laatstgenoemde niet veel meer dan een verpersoonlijking van de waardigheid tier natie, de eerste burger der Vereenigde Staten staat inderdaad aan hel hoofd van de regeering, en wel verre van een neutrale, liefst geheel kleurlooze figuur te zijn, wordt van hem verwacht, dat hij de inzichten van de bovendrijvende politieke partij, welke hem aan de jnacflit heeft ge bracht, zoowel op binnen- als buitenlandsch terrein zal doen zegevieren. Hij brengt bovendien bij zijn intrede in het Witte Huis over geheel de linie zijn personeel mede, üav.z. niet alleen hen, die men naar Euro- peeschen maatstaf ministère zou mogen noemen, doch ook een geheole bezetting ,voor alle invloedrijke amfotenaarsf uncties. Het is te begrijpen, dat deze omstandig heden zich vaak op zeer grillige manier laten gelden, waar het 't terrein der wereld politiek aanbelangt, omdat deze een zaak is waarvan de wel zeer practisahe, doch weinig algemeen geschoolde Amerikaan bitter weinig kaas .heeft gegeten. Neemt men dezen specifieken Amerikaansdien ach tergrond in beschouwing, dan eerst wordt .verklaarbaar, dat wijlen Wilson juist in eigen land met zijn Volkenbondsproject zulk oen leelijke nederlaag heeft geleden,, en be grijpt men eveneens, hoe het toch komt, dat de huidige hoogwaardigheidsbekleeder in 't Witte Huis wel veel sympathieke, somtijds ook zwaarwichtige woorden kan spreken, doch dat het hem daarom nog niet gelukt de publieke opinie van zijn volk, voorzoo ver deze in het Congres vertegenwoordigd is, diepgaand te beïnvloeden. Roosevelts jongste échec- inzake de wijzi ging der neutraliteitswet is daarvan een merkwaardig voorbeeld Gelijk men weet heeft in Amerika zeer mng de vrees over- heersciht. zicli te intiem met de wereldaan- gelegerJheden op te houden; men was im mers beducht, opnieuw in een oorlog te worden betrekken, die groote offers zou vra gen, zonder dat de baten, welke men mede meende te mogen verwachten, inderdaad binnenkwamen. Vandaar, dat vele leidende politieke figuren de zgn. isolatie-fpolitiek /voorstaan, en de neutraliteitswet in dien geest zouden willen wijzigen, dat verboden werd naar welken oorlogvoerenden staat ook, ooriogsbenoodigdheden uit te voeren. Deze „isolationisten" meenden, zoo gevrij waard te zijn voor een herhaling van de gebeurtenissen, welke in 1916 hun land in den krijg hebben meegesleept, toen name lijk de Amerikaansche handel in oorlogscon- .t.rabande tot een scherp Duitsch optreden tegen het Ameri'kaansche zeeverkeer heeft geleid* Waarom het j reuxenpah j LUX Omdat het reuzenpak bijzon der voordelig is! Het bevat jmeer dan dubbel zoveel als |het gewone pak en kost toch [maar 25 ct. Endan nog twee verschillende breipatro- nen en een hele bon voor ge schenken. Vraag het reuxenpah Roosevelt, Cordell Hul en hun medestan ders zagen het probleem anders Zij waren an inzicht, dat het niet genoeg is, het transport van wapens cn munitie te ver bieden; men zou daar&an moeten toevoegen heele lijst van grondstoffen, en daar door opnieuw in een zeer netelig parket ge raken. Bovendien gelooven deze heeren niet in een volledige neutraliteit. Verstrekt Amerika aan niemand wapens, zoo beweren zij, dan worden daarvan landen met geen of weinig eigen fabricage de dupe, tenvoor- deele van de groote industrielanden. Roose- elt wilde derhalve den handel volkomen Tijgeven, mits de koopers zelf hun bestel lingen uil de Amer kaansche havens zou den komen halen, en contante betaling zou den meebrengen Weliswaar zouden dan landen als Duitschland en Italië, die over geen deviezen beschikken, in een nadeelige positie komen ten opzichte van Frankrijk n Engeland, doch dat acht de Ameri'kaan sche staatspresident geen bezwaar, omdat hij met zijn sympathieën geheel aan den Fransch-Britsclien kant stsat. De Senaatscommissie voor buitenland- sche zaken heeft dit preeidentieele sti punt niet kunnen deelen. en besloten, de behandeling van het betreffende ontwerp tot een volgende zittingsperiode uit te stel len, vermoedelijk in de verwachting, dat in- middels de Buropeesche politieke crisis wat zou zijn gqluwd. Hull en Roosevelt waren over dit besluit zeer gebelgd, en hebben een conferentie gehouden met de democra tische en repubiikeinjsc.he kopatukken, om alsnog hun overtuiging te doen zege- voeren, en een weg te vinden, om den Senaat tot goedkeuring van de beraamde wijzigingen te nopen. Roosevelt heeft zich daarbij wederom bediend, gelijk hij in de afgeloopen maanden reeds herhaaldelijk deed, van het spookbeeld van een dreigen den oorlog. Het middel heeft echter niet de verwachte uitwerking gehad, en zoo bleef hem niets anders over, dan voorloopig zijn échec te aanvaarden, hetgeen in Berlijn en Rome wel eenige voldoening zal hebben ge wekt. Roosevelt immers is hun verklaarde tegenstander, en de gevoelens komen in dit opzicht niet van één kant. Voor Londen Parijs beteekent Roosevelts nederlaag even eens een tegenslag, doch minder groot, dan men wel zou vermoeden. De nuchtere poli tici van Downingstreet en Quai d'Oreay im mers wisten reeds uit lange ondervinding, dat men in Washington vaak nog eenigs- zins buiten de Europeesche werkelijkheid staat en hebben daarmede ongetwijfeld ook practisch rekening gehouden. Wapendepot ontdekt in Galilea Een Amcrlkaansch geestelijke ontvoerd Doeltreffende samenwerking tussc-hen de Palestijnsohe politie en Syrische autoritei ten heeft tot resultaat gehad, dat een wa penopslagplaats in AJkoemi, een dorp aan de Syrische zijd'e van het meer van Galilea, in beslag is genoanjen. Twintig geiweren, 1200 houders patronen, uniformen en pa- troontaisechen vielen den autoriteiten 111 handen. Zes arrestaties werdlen verrioht, om. twee personen, die uit Palestina waren gevlucht. De trein uit Egypte heeft bezuiden Reho- voth vertraging gehad, doordat een land mijn ontplofte onder dien militairen trolley, die voor den expressetrein uitreed. Er vie len geen slachtoffers. Een tweede landmijn, een eindweegs verder onder de spoorlijn aangebracht, werd verwijderd. De Amerilkaanscbe geestelijke Gerould Gold/ner uit Cleveland wordt door bandie ten oui der will© van een losgeld va houden in de heuvels tusscben Bethlehem en de Doode Zee. Goldners vader, die even eens gevangten genomen was is gister vrij gelaten -teneinde een regeling te treffen voor het op 1000 pond sterling bepaalde losgeld. Hangende een beslissing van den Ameri- klaansehen consul-generaal zal geen los geld wor-deni betaald. Een oproep van den Duitschen Rijksstu dentenleider heeft volgens het D.N.B. tot ge volg gehad, dat .meer dan 45.000 mannelijke en vrouwelijke studenten zich hebben opge geven voor hulp bij den oogst en naar het Oosten van het land zijn vertrokken. Deze 45.000 maken bijna 58 procent van alle Duit- sche studenten uit. INCIDENT AAN DE GRENS VAN DANZIG Poolsch beambte door Duitschers gedood Donderdag heeft zich een incident voor gedaan aan de Poolsch-Danzigsche grens, waarbij een Poolsch grenswachter door Dan- zigers gedood is. Om tien uur overschreden bij Trzionski, een Poolschen douanepost, ge legen op 30 m. van de grens bij Tozew, een Danzigsch douane-ambtenaar en twee natio- naal-socialisten de grens, drongen op Poolsch gebied door en doodden met een revolver schot den grenswachter Witold, die trachtte hen te arresteeren. De moordenaars vlucht ten naar Danzigsch gebied. De Poolsche autoriteiten hebben een on derzoek geopend. Om 13 uur meldde zich een vertegenwoordiger van den Danzigschen senaat aan bij het Poolsche commissariaat- generaal, waar hij verontschuldigingen der Danzigsche autoriteiten aanbood. De Dah- zigsche middagbladen trachtten het inci dent 'als van geringe beteekenis voor te stellen. Zij schrijven, dat de grenswachter slechts gewond werd. Beek heeft gisteren een bespreking ge- had met den premier Skladkowski over de schietpartij en een beslissing zal niet worden genomen voordat de zaak vei> der ampel met Smigly Rydz is besproken. In officieele kringen neemt men volgens Reuter het incident zeer ernstig. Waar nemers gelooven dat Polen een zeer ern stige waarschuwing tot Duitschland zal richten, waarbij gewezen wordt- op de ern stige gevolgen die zouden voortvloeien uit een herhaling van een dergelijk incident. De evacuatie van Zuid-Tirol Blijkens een telegram van den Romein- schen correspondent van de „Times" is een der eerste administratieve maatregelen tot evacuatie der Duitsch-sprekende bevolking in Zuid-Tirol het uitsluiten van Duitsch- sprekende arbeiders uit 'de werkverschaf fing. Aldus zouden Duitsch-sprekende werk- loozen, die ter plaatse fiogal talrijk zijn, worden aangemoedigd naar Duitschland of naar andere gedeelten van Italië te eml- greeren. Men verwacht, dat de verwijdering der ongeveer' 10.000 voormalige Oostenrijkers, die niet het Italiaansche staatsburgerschap hebben aangenomen, tegen het einde van het jaar voltooid zal zijn. Dan zal men be ginnen met degenen, die na den wereldoor log voor Italië hebben geopteerd. Men geeft zich er rekenschap van, het. overbrengender. landelijke bevolking een delicate onderneming is, die veel tijd zal kosten, doch zij zal vergemakkelijkt worden door eerst de gezinnen te laten ver trekken, die geen landarbeid beoefenen en die daardoor gemakkelijker weg kunnen. Egypte wil een vloot bouwen CAIRO, 20 Juli. De Egyptische regeering heeft besloten, een begin te maken met den bouw van een Egyptische vloot, waarmede een bedrag gemoeid is van 3.500.000 pond sterling. De verwezenlijking van het bouw- program zal twee jaar duren MAC-DONALD OVER DE ILLEGALE IMMIGRATIE Joodsche leiders zelf hebben schuld eraan Critiek in het lagerhuis De Labour-afgevaardigde Williams, heeft het Lagerliuis-debat over Palestina ge opend. Hij oefende critiek op aangekondigde schorsing der immigratie, die, maar hij zcide, de hoop van tienduizenden over Europa erepreide mensohen geheel vernietigd. De liberale afgevaardigde Man der be toogde, dat men öf het mandaat in zijn be- staanden vorm moest uitvoeren, öf het zoo wijzigen, dat er een federale staat ontstaat met een gebied en een status, waarin de Joden zelf controle op hun immigratie op voldoende ruime schaal kunnen uit oefenen. In zijn antwoord zeide minister Mac Donald, dat tusschen 1 April en 24 Mei 1300 Joden in Palestina zijn geko men. In 'het half jaar, begonnen op 1 April, zijn in totaal 10.350 immigranten binnengekomen, het grootste quotum durende drie jaar. Sinds 24 Mei zijn 3507 clandestiene immigranten door de Engel- sche patrouilles en vaartuigen aangehou den. Vijfhonderd tot duizend illegale immigranten zijn onopgemerkt binnen gekomen en thans bevinden zich 4000 menschen op schepen, die eveneens ille- roordelijk zijn voor deze georganiseerde on wettigheid. MacDonald antwoordde hierop, dat hij niet zoover wil gaan. Men weet wel, dat er andere Joodsche autoritei ten zijn behalve het Joodsohe Agentschap daarbuiten. Hoewel het Joodsche Agent schap zelf niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor het organiseeren van de onwet tige immigratie, heeft het deze wel aange moedigd in sommige verklaringen, welke 't heeft gepubliceerd en de Britsche regeering doet een beroep op de Joodsche autoriteiten het Joodsche volk, hieraan een einde te maken. gaal willen Im-mig-reeren. Dit totaal van ongeveer 8000 doet het quotum van le gale immigranten, dat wij, aldus de mi nister, voor het nieuwe half jaar op het oog hadden, wegvallen. Ongeveer 40 pet der illegalen zijn niet af komstig uit Groot-Duitschland, maar uit Polen en Roemenië en men raadt deze menschen aan hun papieren over boord te werpen, zoodat zij, wanneer zij in Palestina aankomen, geen bewijzen hebben op grond waarvan wij zouden kunnen bewerken, dat zij weer in hun land van afkomst zouden worden opgenomen. Dezen houden hierdoor een deel der Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa, die wij gaarne in Palestina zouden ziien buiten dat land. Men heeft hier duidelijk te doen met een georganiseerde beweging, die ten doel heeft de imanigratiewettcn te breken en de poli tiek van het Witboek te vernietigen. Dit is. aldus MacDonald, een toestand, waarin wij niet. kunnen berusten. Het schenden van de immigratiewetten schept een toestand in Palestina, die steeds ernstiger wordt. Het verwekt groote onrust onder de Arabische bevolking cn de aanstichters willen de Brit sche- régeefing" verdacht" maken door twijfel te wekken'aan haar oprechtheid bij de ten uitvoerlegging van de politiek van het W; boek. Eens te meer verbreidt zich een wan trouwen aan onze goede trouw, niet alleen onder de Palestijnsche Arabieren, maar ook in de aangrenzende landen. Dit kan slechts leiden tot een aanblazen van do vonken van het Arabische verzet tot vlammen, waar van de gevolgen voor de Joodsche gemeen schap in Palestina op zijn minst even stig zouden zijn als voor wien ook. De Minister merkte verder op. dat de Labour-afgevaardigde Williams heeft ge vraagd of de vertegenwoordigers van het Joodsche Agentschap in Palestina verant- sluit U als 't ware, door op de huidige normale prijzen eehigen voorraad te nemen van de beroemde IN GESOLDEERDE LOODVERPAKKING Zelfs ingeval de wereld bespaard blijft voor wat wordt gevreesd, komt U met GOALPARA-Loodverpakking voordeelig en beter uit. 3-ponds-kistJe 5.25 dus ca. 5-ponds-kistje 8.50 34 cent per ons. Indien Uw winkelier ze niet heeft, wende U zich rechtstreeks tot de Importeur van de verpakte GOALPARA THEE, Heerengracht 451, Amsterdam. (Reel.) De Russisch-Japansche schermutselingen Tokio zou een regeling wenschen Uit welingelichte Japansóbe bron wordt vernomen, dat de Japansche regeering beredd zou zijn de kwestie Nomonhan aan de grens van Mant- sjoekwo en Mongolië langs diploma- tienen weg te regelen volgens de ver leden jaar voor de kwestie van Tsjangkoefeng goedgekeurde oplos sing. Deze kwestie werd toen geregeld door neutraliseering en ontmiming door de beide partijen van het betwiste gebied en de benoeming van een gemlengde commis sie, welke belast werd met de vaststelling de grens. De regeering zjou aldus dc zienswijze onderschrijven van het Japan sche en ManJtsjoetowosohe leger, welks woordvoerder te Hsingking op 11 Juni heeft verklaard', dat Mantejoekwo met genoegen bereid was alle vooretellen van Buiten- Mongolië voor de open/ing van onderhande lingen tot herstel van die kiaHmte te aan vaarden. De Poolsch-Britsche besprekingen LU fchr. Er word» goede vordering gemaakt leder in hi De diplomatieke redacteur van ReuteR [tiend verneemt, dat de Britsch-Poolsche onder* j De handelingen gisteren zoozeer gevorderd zijn, Sno dat binnenkort de teekenimg van een ovef- ben eenkomst verwacht kan worden. [welk Die overeenkomst zal inhouden, dat eeïj pvüör Britsche leening van 8 millioen pond doofl» I Hi< Polen gebruikt zal worden voor den aan- njnie koop van wapens en grondstoffen in Enge* jgehö land. Een leening van 5 millioen pond blijfü king ter vrije beschikking van de Poolsche regee- ring, met eenige kleine voorbehouden, di« |,De niet als belemmeringen zouden worden be- schouiwd. De Fransche regeering zal verder, Me een leening van 600 millioen frank toestaan 'de s] voor den aankoop van oorlogsmateriaal. (Unie Indien men vandaag te Londen niet to? pen een resultaat komt, zal de leider van d£ bove: Poolsche missie, kolonel Koe, waarschijnlijk krud naar Warschau terugkeeren om rapport uit Ma te brengen. De andere leden van de Pool- jversj sche missie zullen in Londen achterblijven/ beid de onderhandelingen over de technisch* R.K. bijzonderheden voort te zetten. optrc Wat de militaire stafbesprekingen in War schau aangaat zijn te Londen de beste rap porten ontvangen. Russische bommen op Japansch hospitaal In de Jajpaneahe hoofdstad is groote 'op-i schudding veroorzaakt door een vertraagd legerbericht, volgens hetwelk Zondag jl< negen eovjet-Russdieche boimbardetmients- aijn verschenen bovieni een Ja- Het onderzoek naar de ,Thetis"-ramp Prof. Haldane over zijn proefnemingen Voor het hof van onderzoek naar de oor zaak van de ramp van de „Thetis" heeft Prof. Haldane gisteren meegedeeld, dat hij zich veertien uur had laten opsluiten in een luchtdichten cylinder om de gewaarwordin gen te ondergaan van de mannen die van het Davistoestel gebru.k hadden willen ma ken en daarin niet waren geslaagd. Na zijn eigen proefneming had getuige nog vrienden in den cylinder opgesloten en get. en een dier vrienden was ook misselijk geworden door de verbruikte lucht, toen hij weer in de buitenlucht gekomen was. veronderstelde, dat de mannen die in de ontsnappingskamer verdronken waren, het zelfde gevoel van misselijkheid en duizelig heid zouden hebben gehad, weshalve z probeerd hadden 'de klep van het Davis toestel te vroeg te openen, waardoor ze ver dronken waren. Get. veronderstelde aan de hand van zijn ervaring, dat het lot van de bemanning niet zoo vreeselijk was geweest als de leek zich voorstelde. Als de lucht steeds slechter begint te worden krijgt men een gevoel van groote vermoeidheid, alsof men een zware, psysieke inspanning achter den rug heeft en men dommelt spoedig in, zonder bijzondere pijnen. Alleen zenuwlij ders, die zich willen verzetten, hebben een zwaarderen doodsstrijd. In de middagzitting is overste Oram nog gehoord over de vraag, waarom niet dade lijk een gat in den boeg van de duikboot was geboord om verbinding met de opvaren den te krijgen. Get. antwoordde onder groo te spanning in de zaal, dat op het oogen- blilc, dat het nog mogelijk geweest zou zijn gat te boren geen snij apparaat van vol doende sterkte aanwezig was aan boord van de „Vigilant" of de „Brazen" en toen het apparaat aangevoerd was was 't te laat, want de „Thetis" was van positie veranderd en de boeg was weer onder water gegleden. Vliegramp in Zwitserland Zes dooden Gistermiddag is bij Constanz een 1 giensvliegtuig van die Swiss Air, dat op d'e lijn ZürichWee men vlooar. neergestort. De bestuurder, de radio-teilegrafiet, een em ployé der luchtvaartmaacschappij en drie passagiers kwamen om het leven. Het schijnt, dat aan een van de motoren stoornis is opgetreden en dat d'e vlieger Ackermann een noodlanding wilde maken. De verongelukte marconist heet Mannhardt en de omgekomen employé Lips. ITavas weet nog uit Zürich als bijzonder heid te melden, dat de vlieger Walter Ackermann 36 jaar oud. was en sinds 1927 in diienst was van de Swiss Air- en dat hij Jiucihtimillionaiir" was sedert 1937. VICTORIA- WATER GEZONDHEID pansoh veldhospitaal op eenigen afstand de grens tusschien Mandejoekiwo en Buiten-Mongolië en daarop eenige bomimjen (hebben laten vallen ondanks de Roode Kruis vlaggen. Het betrokken bericht meldt, dat ver scheidene bomimjen de tienten op het ter- reiim van het hospitaal raakten, waardoor 4 persotnien gediood en 5 gewond werden* In het bericht wordt hieraan nog toege voegd, dat het Zondag jl. niet de eerste' maal was, dat sovjet-Russische vliegtuigen; non-combattanten en open etedien bombar deerden, doch dat zij dit herhaaldelijk el ders in Mand&joekwo hebben gedaan. DE VLAM SLOEG IN HET VET Ten huize van S. in de Paflmstraat te Amer sfoort waren moeder en 17-jarigq dochter bezig met vetkoken, toen de vlam ln de pan sloeg. Bij het naar buiten bren gen van de pan geraakten de kleeren van oe moeder in brand en ook de kleeren vari de dochter vatten vlam, toen zij hulp wilde verleenen. Met brandwonden over het ge- heele lichaam zijn moeder en dochter in ernstigen toestand naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. Terwijl de landbouwer G. W. ten H. te V a a s s e n, met een grasmachine nabij zijn woning aan het maaien was, is het twee jarig zoontje in een onbewaakt oogenblik' voor het mes van de machine geloopen, met het gevolg, dat een der voetjes van het kind werd afgesneden* GARANTIE-STANDCRO EN GARANTIE. STAND BR U I N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW 1 ARCHITECTEN HUISEIGENAREN Traant Uw schilder bij alle buitenverf- I werken bovenstaande merken I Worden S Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek V/ADDINXVEEN - TELEF. 50 een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. <n Over Hem had ze vaak met de Indiaansche vrouwen ge- 'sproken, zij het dan ook op gebrekkige wijze, omdat de taal zulk een belemmering was; maar gaandeweg was dat beter geworden. Ook kapitein don Carlos was vaak aan de hoeve geweest. Hij had vrij goed lezen geleerd bij een monnik in lang vervlo gen dagen, en hij had zelfs nog een paar stukken uit gebeden boeken bewaard, die hem heilig waren geworden. Het was hem nog lang niet volkomen duidelijk, piaar hij begon te begrijpen dat alles wat mevrouw Vancouver ver belde, te maken had met wat hij vroeger had gehoord, en met allerlei van de oude kerk. Hij had daarover gesproken met John, en deze was er eens met hem heen gereden. Diep had hem toen de eerbied ge troffen van den ouden Roodhuid voor het verwoeste heilig dom. Geleidelijk begon het te dagen in den geest van den ouden kapitein don Carlos, en knoopte hij de verhalen van mevrouw Vancouver vast aan zijn eigen verleden, als een schoon ver volg daarop. Hij was met lichaam en ziel verknocht geraakt aan de fa- Jhilie,, Daar was een groote verandering in zijn leven geko men en daarom was het een kwaad ding voor don de Vas- quez, dat hij het gesprek van dezen met Mariano had beluis terd in dien nacht. John Vancouver reed met twee van zijn bedienden naar huis. Ze waren naar Monterey geweest, hadden daar ver schillende inkoopen gedaan en geld van de Bank gehaald. Ze waren goed gewapend, alle drie. Een buks vóór zich op het zadel, twee pistolen in den gordel en de machete aan hun zijde. Dat was noodig, want de laatste maanden waren er nu en dan eenzame reizigers of een ver-gelegen hoeve overval len door en kleinen troep bandieten, die telkens" met hun buit over de Mexicaansche grens wisten te ontsnappen. Wie er de leiding had, wist niemand met zekerheid te zeg gen, maar er was een vermoeden dat Tiburcio de Vasquez er de hand in had, want hij speelde met grof geld, bedronk zich voortdurend en leefde zoo liederlijk mogelijk. Ook kende John de wraakgevoelens die de bandiet tegen hem koesterde, en hij was op zijn hoede. Het was volkomen rustig op den weg. Juist waren ze weer een bosch doorgereden en trokken nu verder in Zuidelijke richting. Straks zouden ze links afwijken, en het zou niet lang meer duren voor ze de bergen van de Monte Carmelo in de verte blauw tegen den' horizon zouden afgeteekend zien. Tot op dit uur waren ze geen sterveling tegen gekomen, maar nu scheen er wat te naderen. Duidelijk hoorden zij het gedreun van paardenhoeven en hun geoefend oor zeide hun dat er vijf ruiters waren. Er was ook nog een ander geluid bij. Het gekraak van wielen. Een reiswagen, die wel heel zeld zaam was in die streek. Verwonderd ?ag het drietal op. Wat zouden ze nu ont moeten? Gevaar scheen er niet te dreigen. Bandieten reisden niet met wagens! Misschien was het de een of andere rijke Mesties die te lui was om paard te rijden en die liever in de zachte kussens van een gemakkelijk rijtuig zat. Ginds in het dal kwamen de reizigers aan. Toen de ruiters opgemerkt werden stond de wagen even stil, doch een die er naast reed sprak met de inzittenden en stelde hen zeker ge rust, want men reed weer door. Weldra was men elkaar genaderd. Een der ruiters die bij den wagen behoorde een keurig gekleed man reed naar voren, nam zwierig den hoed af en groette John Vancouver. Hij scheen hem te kennen. „Goeden middag, mijnheer Vancouver! Ontmoetingen zijn in deze wouden niet alleen zeldzaam, doch ook vaak niet ge- wenscht! Maar dit is een uitzondering!'' John reed zijn paard vlak naast den ander en groette be leefd. „Ik schijn dus geen onbekende voor u te zijn", merkte hij op. Hij keek ondertusschen naar den wagen en zag hoe een jonge dame belangstellend de ontmoeting gadesloeg. „Ik heb de eer, de major-domus te zijn van don Mariano de Veja van Monterey. Ik geleid zijn dochter, donna Benecia, naar haar ouderlijk huis. Vergun mij dat ik u aan mijn mees teres voorstel". De beleefdheid dwong te gehoorzamen, en deze plicht viel John niet zwaar. De twee ruiters keerden zich nu naar den reiswagen die op eenigen afstand was blijven staan. Donna Benecia, die achterin zat met een oude dienstbode naast zich, begroette den jongen Engelschman met een vriendelijken glimlach en beantwoordde diens beleefde woor den in zuiver Engelsch. „U spreekt de taal van mijn land alsof ge daar geboren waart!" merkte John op. „Ik moet dagelijks Engelsch spreken", was het antwoord, „Mijn zuster en mijn tante zijn met Engelschen getrouwd. Ik houd van uw volk. Fernandez, onze major-domo, heeft mij ook veel dingen verteld van uw ouders!" „En van u!'' viel Fernandez haar in de reden. „Ja, dat is zoo", zei het meisje met een schalkschen glim lach. „U bent, volgens de berichten, een soort van draken- dooder, een prins uit het sprookje! Ik heb geweldige verhalen gehoord over de manier waarop gij een vrijbuiter, een zekeren! don de Vasquez hebt overwonnen. En daar ken ik mijnheer Vancouver van!" „Daar was ik bij!" riep Fernandez lachend, 't Was prach tig! Dat heerschap kegelde dwars door de heele bar heen, met de vaart van een kanonskogel. Een goede les!" John haalde de schouders op. „Zoo heel schoon was het toch niet! Ik houd niet van ruw geweld, maar ik moest mij verdedigen. Zonder eenige reden werd ik aangevallen. Gelukkig zijn de gevolgen niet zoo ernstig geweest, want men heeft hem al lang weer zien ros sen door de vlakte''. „Maar u moet voorzichtig zij.n!" zei Fernandez, „want, mijnheer Vancouver er is geen grooter schurk dan die kerel'. Hij spreekt aanhoudend uw naam uit, onder de hevigste vervloekingen. Hij staat u naar het leven!" „Best mogelijk", zei John, „maar daarom vrees ik niets want de oude bijbel van mijn moeder zegt dat mij geen haac van het hoofd zal worden gekrenkt zonder den wil van mijij Hemelschen Vader", (Wordt vervolg dj).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2