WOENSDAG 19 JULI Ï939 TWEEDE BLAD PAG. 5 „ST. MAARTEN" mten v ,an NlelW>r0(*u roöp. FaWl c U Y K SPECIALITEIT in alle MELKPRODUCTEN Uitsluitend en alleen in fijnere kwaliteiten Vraagt Uw winkelier FRANCOIS BLOM'S PRODUCTEN Vele malen in Binnen- en Buitenland met GOUD bekroond. sr ]/\PeSfM'S GOUDSIROOP 1813 - De Wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1939 N.V. Delftsche StoomwasscheHi v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151—152, DELFT, Tel. No. 166 De P.T.T. op de Vierdaagsche Een rijdend postkantoor Het autopostkantoor der P.T.T. zal tij- i dons de 4-daagsche afstandsmarschen van 25 tot en met 28 Juli a.s. op het terrein van de Prins Hendrik kazerne te Nijmegen worden opgesteld. Er zal een tijdelijk bij kantoor voor den post- en telegraaf- en telefoondienst in zijn gevestigd. De aldaar geposte correspondentie zal, al3 gebruike lijk, van het speciale stempel van dit rij dend postkantoor worden voorzien. Op hetzelfde terrein is ook een hangbrie- venbus gevestigd. De tijdens de marsch- dagen in deze hangbrievenbus geposte cor respondentie zal van den afdruk van een bijzonder voor de 4-daagsche afstandsmar schen vervaardigd gelegenheidsstempel worden voorzien. Buitenconferentie te Lunteren TWEEDE DAC LUNTEREN, 19 Juli. Nadat de tweede dag der conferentie van diaconieën in de Ned. Herv. Kerk ingezet was met een over denking naar aanleiding van Matth. 26 11 door Ds L. J. R, Kalm ij n, van Vollenhove, kwam aan de orde het onderwerp: „De Verzorging van het misdeelde Kind" Hij werd ingeleid door Dr A. van Voorthuysen, oud-inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs te Utrecht en door Ds J. Th. Meyer, pred. der Martha-stich- ting te Alphen aan den Rijn. Misdeelden, aldus spr., zijn degenen, die behept zijn met een hinderlijk gebrek, dat tijdens het verdere leven niet of weinig ver andert, als blinden, dooven, lichamelijk ge- brekkigen en de geestelijk onvolwaardigen. Vervolgens besprak dr van Voorthuysen het ontstaan der misdeeldheid, waarbij de nadruk gelegd wordt op de geestelijke mis deeldheid. Vaststaat, dat betere geestelijke eigen schappen door gunstige omstandigheden tot ontwikkeling kunnen worden ge bracht en dat slechte eigenschappen door armoede e.d. te voorschijn worden geroepen. Door de bestrijding dezer oorzaken zal het nu en dan gelukken, de misdeeldheid te voorkomen. Ook door pogingen tot beper king van ongevallen. De misdeeldenzorg gaat uit van Overheid en particulier initiatief. In enkele door misdeelden zelf uitge geven organen wordt bij herhaling de wensch geuit, zoo spoedig mogelijk van de particuliere liefdadigheid verlost te worden. Spr. echter meent, dat het particulier initiatief niet gemist kan worden. Als de misdeelden in bedrijven te werk ge steld zullen worden kan dit initiatief niet worden ontbeerd. Ook de verschillende we reldbeschouwingen maken dit noodig. Het leven van de volwaardigen zou armer wor den als het verantwoordelijkheidsgevoel voor den misdeelde ging ontbreken. Echter zijn aan het particulier initiatief nadeelen verbonden weshalve de Overheid op dit gebied ook moet optreden. Spr. tïgt in dit verband de aandacht op de geor ganiseerde onvolwaardigheidszorg, zooals deze in het verslag der Staatscommissie in zake O.V.A. wordt beschreven. Resumeerende zeide Dr v. Voorthuysen, dat de hulp, die aan misdeelden- moet wor den verleend, niet kan volstaan met een voorziening in de behoefte aan noodzake lijk levensonderhoud, maar dat ook moet worden gezorgd, dat zooveel mogelijk het gebrek worde verbeterd, dat doelmatig onderwijs wor de verstrekt en dat hulp wordt, verleend bij het verkrijgen van arbeid. Referaat-Ds J. Th. Mever Als tweede spreker trad op Ds J Th. Meyer, Pred. Dir. der Martha-Stichting te Alphen a. d. Rijn. Aanleiding tot dit referaat is een vraag, die, onder vooraanstaande leden van de Herv. Kerk gerezen is: Wat wordt er van onzen kant voor het misdeelde kind gedaan en wat moet er nog gedaan worden? Waar Dr van Voorthuysen gesproken heeft over het vraagstuk van het misdeelde kind, is aan Ds Meyer gevraagd te spreken over de practische mogelijkheden. Het onderwerp is ruim: onder het mis-, deelde kind verstaan wij het physisch en psychisch misdeelden kind. Daaronder valt het kind, dat in de Johanna-Stichting ver pleegd wordt en het venvaarloosde kind, het psychopatische en het debiele kind. Voor het venvaarloosde kind en het psy chopatische kind zijn van Hervormde zijde verschillende inrichtingen. Voor het debiele kind zijn geen speciaal Hervormde interna ten. De Hervormde debiele kinderen zijn verstrooid hier en daar in de Hervormde gestichten ondergebracht, maar dit geeft op den duur moeilijkheden. Niet alleen worden de normalen in een groep met min of meer debielen tegengehouden, maar ook het debiele kind krijgt niet, wat het behoeft. Het heeft een aparte behandeling noodig. De Geref. Kerk heeft voor deze kinde ren gezorgd: het is nu de vraag, of de Hervormde Kerk deze zorg van zich mag afschóiven. Het zou zeker verder de aandacht verdienen te vragen, of het niet wenschelijk is een goed pro- test&ntsch observa tiehuis of paedologium te bouwen voor jon gens. De behoefte daaraan wordt vaak gevoeld. Tn den loop der morgenvergadering kwam Z.Exc. Minister H. van Boeyen, verge zeld van Ds A. B. te Winkel ('s-Graven- hJge) ter vergadering. Z.Exc. die als minis ter van Binnenlandsche Zaken ook de Ar menzorg onder zich heeft, kwam een per soonlijk bewijs van medeleven met de Fe deratie geven, maar kwam tevens met Ds te Winkel namens het bestuur der Vereeni- ging „Ned. Herv. Stichting tot Verpleging van Gcestes- en Zenuwzieken. Minister van Boeyen, door den voorzitter begroet, heeft de conferentie hartelijk toege sproken en in een korte rede gedankt voor de hem geworden uitnoodiging om hier te genwoordig te zijn. Hij roemde de verhou ding van het departement tot de Federatie, hij prees den uitstekenden geest, die dank zij den voorzitter steeds op deze conferen ties heerscht en getuigde van zijn behoefte om door zijn tegenwoordigheid te demon- streeren zijn belangstelling voor het werk der Federatie. De Minister wees erop, dat er tal van vragen zijn, niet -of het ee ander geschieden zal, maar hoe en door wien het gedaan zal worden. Veel diaco nieën meenen aan het einde van haar kun nen te zijn, maar men vergete niet dat het offer der Kerk nog niet tot het mogelijke werd opgevoerd. De Federatie heeft reeds veel gdaan. Voor de Kerk zijn er nog tal van arbeidsvelden. De Ned. Herv. Kerk RESTAURANT DES DEUX ClEFS PORTE DE NAMUR - BRUSSEL RESTAURANT a LA CARTE KOUD BUFFET MATIGE PRIJZEN de Federatie mogen aan de Overheid een belangrijk stuk arbeid uit de hand nemen door het offer der gemeente. Met de beste wenschen voor de Federatie besloot de Minister zijn toespraak. Verder werd deze vergadering bijgewoond door Mr A. J. van Beek Calkoen na mens de Redactie van Het Geref. Corres pondentieblad, die eveneens door den voor zitter werd welkom geheeten. Des middags maakten de Conferentie- gasten een excursie naar de Heldring gestichten te Zetten, terwijl des avonds een .Praatavond" gehouden werd, waar ver schillende diaconale onderwerpen en vraag stukken onderling besproken werden. Toenemende Roomsch-Kath. invloed Van verroomsching is geen sprake In verband met hetgeen we pas schreven is het niet ondienstig hier, zonder commen taar over te nemen, wat het weekblad voor Vrijzinnige Hervormden opmerkte over de z.g. verroomschingvan Nederland. Wie daar van spreekt, zegt het blad, doet de feiten ge wéld aan! Dit neemt echter niet weg dat er tuurlijk wel sprake is van een toeneming van Roomsch Katholieken invloed. De in voering van de evenredige vertegenwoor diging bij de verkiezingen heeft het aan tal Roomsdhe kamer-zetels bijna verdub beld. maar in plaats van een toeneming van macht moet men hier veel mee zien een herstel van onrecht, want de toe stand was toch onrechtvaardig, dat de Roomschen, die steeds ongeveer een der de deel van de bevolking uitmaakten, een aantal kamer zetels hadden, dat daar ver beneden bleef. Natuurlijk heeft de Roomsoh-Katholiek groep groeten vloed, ook op oris onenba-e vonder de Roomsch Katholieken kan geen leering in Nederland worden gevormd. Maar ook dat is niet de schuld van R. Katholieken, maar veeleer de schuld van de niet-Roomschen, die het enkel en alleen aan zichzelf te wijten hebben, dat hun eigen verdeeldheid aan den Roomschen invloed ten goede komt, want alleen vormt Rome nog steeds een minderheid. En ook al hebben de Roomschen het als minderheid in ons protestantsche land be ter dan de protestantsche minderheid welk Roomsch land ook, dan nog mag dit nimmer een reden zijn om aan de Room schen de vriiheid te onthouden, die voor zichzelf zou wenschen. Hetzelfde geldt ten opzichte van het onderwijs. De gelijkstelling van openbaar- en bijzonder '(Reel.) onderwijs, zou Rome ook niet alleen tot stand hebben kunnen brengen en het gaat dus ook niet aan om hier Rome een ver wijt van te maken. Nog onlangs las ik, dat omstreeks het begin van deze eeuw, er van de ongeveer 180 burgemeesters in Zuidholland er ruim 160 liberaal waren. Dat de Roomschen thans ook hun aandeel in de bezetting van de openbare functies krijgen, mag men toch niet zien als een Roomsdh gevaar, want dat is hun recht. Lange jaren hebben de Roomschen niet kunnen beschikken over voldoende intel- lectueelen om een evenredig aandeel in de openbare ambten te kunnen bezetten, vandaar dat de laatste jaren de Room sdhen daar veel aandacht aan hebben ge schonken, o.a. door de stichting van de Universiteiten te Nijmegen en Tilburg. Onze agrarische uitvoer Volgens de maandstatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, hebben wo over de eerste helft van 1939 naar het bui tenland uitgevoerd: (de cijfers tusschen haakjes zijn die van het eerste halfjaar van 1938): Boter. 29.943 ton ter waarde van f24.395.000 (25.606 ton ter waarde van i 22.548 000). Kaas. 26.410 ton ter waarde van f12.323 000 (29.842 ton ter waarde van f 14.950.000). Gecondenseerde gesuikerde volle melk. 30.547 ton ter waarde van f9.268 000 31.697 ton ter waarde van f9.698.000). Gecondenseerde gesuikerde ondermelk. 29.135 ton ter waarde van f 6.088.000 (36.036 ton ter waarde van f 7.473.000). Ongesuikerde gecondenseerde volle melk. 15.785 ton ter waarde van f 4.255.000 13.440 ton ter waarde van f 3.G09.000). Melkpoeder: 4945 ton ter waarde van f 1.731.000 3896 ton ter waarde van f 1.549.000); voor taptemelkpoeder <«3798 ton ter waarde van f509 000 (2625 ton ter waarde van f565.000) en voor karne melkpoeder 444 ton ter waarde van f61.000 (1045 ton ter waarde van f 165.000). Caseïne: 1040 ton ter waarde van 337.000 (1234 ton ter waarde van f653.000). Eieren: 53.465 ton ter waarde van f 19 421.000 (41.628 ton ter waarde van f 17.674.000) Kleiaardappelen: 52.832 ton ter waarde van f 1 712.000 (54.324 ton Ier waar de van f 1.991 000); pootaardappelen 32.084 tnn ter waarde van f 1.563.000 (25" ton ter waarde van f 1216.000); z n aardappelen 2251 ton ter waarde f70.000 (9612 ton ter waarde van f292.0üü). INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT STEMMERIK &C° LAAN VAN MEERDER VOORT 66 I DEN HAAG j EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. ROFFELR1JMEN DIE DORST Op Houtrust heeft de Legershow De aandacht wel getrokken. Er waren er die van de kracht Van onze wapens schrokken. Maar heel wat meer zijn er geweest Die met voldoening zagen Dat Neerland zijn verdediging Niet met oud roest hoeft wagen. Er waren ook nog anderen. Zooals de dikke dame Die wij op onze wandeling Door Houtrust tegen kwamen. Zij stond dan bij een stuk geschut Haar kennis te verrijken. Een kranige sergeant-majoor Liet haar het wonder kijken. Hij trachtte haar en het publiek De werking te verklaren En vroeg tenslotte vriendelijk Of er nog vragen waren. Natuurlijk had de dame die. Heel domme en heel vele. Wat den majoor klaarblijkelijk Geweldig ging vervelen. Toen zei ze: „Zeggeris, sergeant. Kan dat cok zóó bewegen?" ..Pardon, mevrouwl 'k ben geen sergeanti Wierp hij haar bitter tegen. Een heer. die van een grapje hield. Benutte vlug dat foutje En zei: „Meneer is geen sergeant. Maar korporaal, mevrouwtje!" (Nadruk verboden.) LEO LENS» NEDERLANDERS IN DE DOLOMIETEN Op het oogenblik verfpeft een go7elschap van de Nederlandsche reisvereeniging op een autoreis in de Dolomieten (Zuid Tirol), Naar deze reisgroep mededeelt, ondervindt men geen enkele belemmering, indien men in de diverse plaatsen niet langer dan eon nacht logeert Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", thans tot motorschip omgebouwd, maakte gister- zijn proefvaart. De heer H. de Booy, penningmeester der 1Noord-Zuid-Holïandsche Redding Maatschappij, hield voor het vertrek van het schip een rede. De stafmuziek der Koninklijke Marine maakte met een gedeelte der te Amster dam, geplaatste marine-troepen een marsch door de hoofdstad. Links: Op het Departement van Algemeene Zaken had Dr Colijn gister een conferentie met mr J. W. Beyen, president der Bank van Internatio nale Betalingen. Samen verlaten ze het Departement. Rechts: Het gouden bestaansfecst van het viaduct van Garabis, een der groote werken van Ir Eiffel, werd in Frankrijk gevierd met een recon structie van den tocht van den eersten trein over dit bouwwerk in 1889, waarbij alles „in stijlgehouden w,erd. De landenwedstrijd boogschieten Bergeyk trok veel belangstelling1 'ederland en België te schutters in actie. Federatie van Diaconieën Ned. Herv. Kerk in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5