hdOÈ Gemengd Bloed Geen ontspanning inzake Danzig THo^ms TOMATENSAUS Instantine WEK UW LEVER-GALOP WOENSDAG ig JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a W' Er wordt niet onderhandeld Beide partijen even onverzoenlijk In Duitsche politieke kringen wordt nadrukkelijk de opvatting bestreden, dat in het vraagstuk Danzig eenige ontspan ning zou zijn gekomen. Verklaard wordt, dat een dergelijke opvatting door niets gerechtvaardigd wordt en dat van de zijde van Duitschland geen zwakkere houding kan worden verwacht. Men wijst er in dit verband op, dat de anti- Poolsche propaganda in de Duitsdie pers nog even fel is. Ook in Britsche kringen wordt opge merkt, dat tot nu toe niet de minste aan wijzing te bespeuren valt, dat er zal wor den onderhandeld, of zelfs dat men over weegt tot onderhandelingen over te gaan. Het Poolsohe persagentschap P. A. T. meldt verder uit Warschau, dat een bericht van de „News Chronicle", volgens hetwelk Hitier er toe zou kunnen besluiten zich tot president van de Vrije Stad Danzig te laten verkiezen, in ipolitieke kringen in de Pool- eche hoofdstad als een journalistieke canard wordt beschouwd. In dezelfde kringen wordt verder ver klaard, dat, onafhankelijk van den vorm, waarin Duitschland Danzig zou willen in lijven, reeds het feit alleen van een derge lijke inlijving, beschouwd zou worden als een onduldbare schending van den bestaan- den politieken en juridisohen status en dat Polen hierop onmiddellijk op de juiste wijze zou reageeren. Havas meldt nader uit Warschau, dat in bevoegde kringen aldaar met verwondering en verontwaardiging kennis is genomen van bepaalde in het buitenland gepubliceerde berichten over de ontwikkeling van de Poolsch-Duitsohe bertrekkingen. Zij spreken met nadruk tegen: le. dat er politieke besprekingen zijn houden tussdhen de Poolsche en Duitsche regeeringen over de regeling der tusschen beide landen hangende geschillen; 2e. dat de Poolsche regeering nooit een oplossing van de kwestie-Danzig zou kun nen aanvaarden, welke een prijsgeven van de vier punten zou zijn, die de basis zijn en blijven van de houding van Polen tegen over deze problemen; 3e. dat de Poolsohe regeering geen nieuwe feiten of toestanden ten opzichte van Dan zig, welke naar haar meening de onafhan kelijkheid en de vitale belangen des lands zouden kunnen schaden, kan aanvaarden zonder op de gepaste wijze daarop te rea geeren. Ook tegenspraak uit Danzlg met ffeLatilurWcf' OP HIT lURfi VUUltl WAT-ITOT» Rome en Berlijn het mogelijk maken ze op hun juiste waarde te schatten. Ook in Danzig zelf wordt aldus het D. N. B. commentaar geleverd op de on- derhandelingsgeruchten. Zoo 9Chrijft do „Danziger Vorposten", met betrekking tot de door sommige Euroipeesche bladen ge melde berichten, dat Duitschland bereid zou zijn over Danzig te onderhandelen en dat de toon van de pers in de Vrije Stad in de e weken veranderd zou zijn, het vol gende: „Wij kunnen slechts constateeren, dat wij, hoewel hetgeen in het buitenland wordt ge zegd ons onverschillig laat, onze z.g. „ver andering van stemming", slechts kunnen accepteeren als een wensch der anderen. Na het bezoek van den gouwleider aan den Flihrer is er voor de bevolking van Danzig een aanleiding te meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven in het bereiken van het doel, daar de te Danzig gevoerde poli tiek in volledige overeenstemming met de Duitsche opvatting is. Reeds herhaaldelijk hebben wij de uit Warschau afkomstige ge ruchten gedementeerd, volgens welke een Poolsche compromisformule voor Danzig en den corridor ook maar de geringsii kans van slagen zou hebben. Wij herhalen, dat de door Polen met laatdunkendheid afgewezen voorstellen van den Führcr slechts voor eenmaal golden. De stemming van Berlijn tegenover Warschau is uiterst koel en vastberaden. Het Groot-Duitscho Rijk kan echter op grond van zijn superio riteitsgevoel voorloopig kalm den groeien- den grootheidswaan der Polen, die ge kweekt wordt met Britsche gifbacillen, als afwachtend toeschouwer gadeslaan". De militaire voorbereidingen Inmiddels zouden de militaire voorberei dingen in de Vrije Stad stelselmatig worden voortgezet. Zoo meldt Havas uit Warsohau, dat uit Poolsche bron te Danzig wordt ver nomen, dat gister te Langfuhr oefeningen met veldbatterijen van de Rei?hewehr zijn gehouden. Allerwegen wordt thans openlijk aan militaire versterkingen gewerkt. De scholen in het gebied der Vrije Stad wor* den door de autoriteiten gerequireerd en door troepen van de Heimwehr bezet. Op de heuvels rondom de stad is verder lucht afweer opgesteld, terwijl op de daken der openbare gebouwen mitrailleurs in stelling zouden zijn gebracht. Bij de monding van de Weichsel bij Schievenhorst, zouden ver der loopgraven zijn aangelegd, terwijl daar eveneens geschut en wel van zeer zwaar kaliber is opgesteld. ;e maatregelen zouden ten deel hebben, in geval van een confict, de Poolsdhe troe pen tegen te houden, die tegen de uit Oost Pruisen oprukkende Duitsche troepen zou den o.pereeren, t Nieuwe actie tegen Chineesehe havens Het Chineesehe leger groeit De Japansche vlootautoriteiten hebben het consulaire corps medegedeeld, dat zij voor nemens zijn weer drie havens ten noorden van Foetsjau, nl. Santoeau en Lojoean met ingang van 21 en Sjatsjeng met ingang van 22 Juli te sluiten. Naar verluidt zal het Japansche verzoek tot terugtrekking van buitenlandsche sche pen en onderdanen door de Britsche autori teiten worden afgewezen. Det Chineesehe minister van oorlog, gene raal Tsjen-tsjeng, heeft verklaard, dat het Chineesehe leger, dat bij het uitbreken der vijandelijkheden weinig meer dan een mil- lioen man telde, thans tot 2.500.000 man is aangegroeid. Het land beschikt over ten minste 15 millioen strijdbare mannen, die eenige oefening hebben gehad en in zeer korten tijd kunnen worden ingelijfd. Dit ,aar wil men 4.500.000 mannen oefenen. Het is dé overtuiging van iederen Chinees, aldus de generaal, dat China den oorlog zal win- Chineesche successen Het Chineesehe persbureau meldt, dat de Chineesehe troepen de stad Tsjautsjau aan den spoorweg naar Swat&u stormender hand hernomen hebben. De Chineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de rivier de Han in de provincie Hoepei. Zij hebben de stad Tsjinkiang, die op 140 kilo meter van Itsjang gelegen is, ingenomen. Het moderne pijnstillende middel AfL&rct! 't is van nftay&i* (Reel.) DONDERDAG, 20 JULI 1030. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-UItzen I ding. 8.00 Orgelspel. 8.16 Ber. 8.17 Graji jjo] Derde Engelsche brievenstroom over Duitschland Een démarche te Londen? Ee~ derde stroom ven brieven van Stephen King—Hall is gisteren in Duitschland aan gekomen. In officieuze Duitsche kringen is men zeer verontwaardigd, en men overweegt de moge lijkheid van een diplomatiek en stap te Lon den tegen wat men noemt een „opzettelijke en onuitgelokte poging van semi-officieele Britsche kringen om het Duitsche volk tegen zijn leiders op te zetten". Dezelfde kringen blijven 't Foreign Office beschuldig-en en zeggen dat het vooral lord Halifax en lord Perth zijn, dlie King—Hall's brieven hèb>->i geïnspireerd. HET ONDERZOEK NAAR DE „THETIS"-RAMP Een van de duikers, die hebben medege werkt bij de reddingspogingen van de „The- tis"-bemanning, Frederick Orton, heeft in het onderzoek naar de ramp getuigd. Hij verklaarde, dat het niet moeilijk voor hem geweest zou zijn, om een luchtbuis mee naar beneden te nemen en die te verbinden met het ventiel van de vuurmond van de „Thetis". Op de vraag of hij de eerste maal, dat hij naar beneden ging, daarvoor tijd gehad zou hebben, antwoordde Orton bevestigend. „Weet u dan ook, waarom dat niet ge beurd is", luidde de volgende vraag. Maar Orton gaf te kennen, dat hij dat niet wist. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes b» apothekers en drogisten, f. 0.76. '(Reel.) Het onrustige protectoraatsgebied Tsjechisch minister maant tot kalmte. Te Praag heeft gisteren de Tsjechische minister van het verkeer, H a v e 1 k a, een radio-rede gehouden over den politieken toe stand binnenslands. Veel, aldus spreker o.a., van hetgeen de meerderheid des volks wenschte, is reeds verwezenlijkt. Speciaal is een einde gemaakt aan de vroeger door de partijen hier te lan de veroorzaakte tweedracht De versplinte ring van toen kan thans als overwonnen worden beschouwd. Scherp kwam spreker vervolgens op tegen de fluister-campagne. Dat ijdele politiseeren moest een einde nemen! Spreker achtte het zijn heiligen plicht, ernstig te waarschuwen tegen zekere abso luut verkeerde politieke denkwijze. De inlijving van Bóhemen en Moravië ln het Groot-Duitsche rijk heeft aanzienlijke voordeelen voor het Tsjechische economische en sociale leven ten gevolge gehad. Die voordeelen voor het Tsjechische economische leven kunnen tot nadeelen worden, wan neer het volk een standpunt inneemt, dat geen rekening houdt met de veranderde om standigheden. De onderhandelingen te Moskou een nieuw onderhoud van de ambas sadeurs van Groot-Brittannië en Frankrijk met Molotof heeft men te Parijs den indruk, dat de toestand niet merkbaar is veranderd. Seeds en Naggiar hebben de standpunten van hun regeeringen uiteengezet ten aan zien van de vraagstukken, waarover men het nog niet eens is geworden, te weten: de te waarborgen staten, de definitie van indi recte agressie en de Russische eisch met betrekking tot militaire besprekingen paral lel aan de diplomatieke onderhandelingen, Men meent te weten, dat de regeeringen van Londen en Parijs haar standpunt heb ben gehandhaafd ten aanzien van deze drie kwesties en dat Molotof na afloop van het onderhoud verklaard heeft, de kwesties aan de sovjet-regeering te zullen voorleggen. Binnenkort zal een nieuwe ontmoeting plaats vinden, De tweede oefenvlucht boven Frankrijk De tweede oefeningsvlucht van de Brit sche bommenwerpers boven Frankrijk, die tot Marseille zal gaan, zal waarschijnlijk binnen eenige dagen plaats vinden. De sta ven van de beide landen voeren nog bespre kingen voor een preciese regeling. Aan deze oefeningen zullen 120 tot 150 zware en lich tere bommenwerpers deelnemen. Voor het meerendeel zullen zij uit de Midlands en van vliegvelden in het Oosten van Engeland vertrekken. De zware bommenwerpers van het type Wellington en Hampden moeten 't 2240 'kilometer lange parcours met een ge middelde snelheid van 325 kilometer per uur afleggen. De bemanningen van de vlieg tuigen weten nog niet. wanneer zij zullen moeten vertrekken. Dit zal eerst vlak voor het vertrek worden bekend gemaakt, om de op lening zoo doeltreffend mogelijk te maken. VEEL ETEN IN DUITSCHLAND „HOOGVERRAAD" Dr Wirz, lid van de nationaal-socialistl- sche commissie voor de volksgezondheid, heeft critiek geoefend op de „neiging van het geheele Duitsche volk, te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet". Hij zeide: „Elke Duitscher, dio door on matig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de behoorlijke voeding van het ge heele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen do gezondheid, het moet noodzakelijk een soort van hoog verraad zijn". JOODSCHE PROTESTSTAKING IN PALESTINA In het Joodsche deel van Palestina is gis teren in winkels en openbare bedrijven een proteststaking begonnen tegen de gevoerde Britsche mandaatspolitiek. Het gemeentebe stuur van Tel Aviv en de Joodsche gemeente te Jeruzalem hebben den Joodschen bewo ners verzocht, de huizen niet te verlaten, om mogelijke ongeregeldheden te voorkomen. Door de straten van Jeruzalem rijden ge pantserde auto's, terwijl te Tel Aviv de orde wordt gehandhaafd door 4000 leden van de Joodsche burgerwacht. Een Engelsch generaal te Warschau De Engelsche generaal Ironside ver toeft momenteel te Warschau, voor het voe ren van militaire besprekingen met de lei ders van het Poolsche leger. De Poolsche pers schrijft daarover o.a.: Bij de feitelijke verwezenlijking van de Poolsch-Engelsche politieke overeenkomst speelt militaire sa menwerking een essentieele rol. Deze sa menwerking moet worden beschouwd als een samenwerking van twee geallieerde mo gendheden. Het bezoek van den generaal aan War schau draagt niet het karakter van een be leefdheidsbezoek, doch het heeft een zeer concreet doel waarmede de pers zich niet heeft bezig te houden. De resultaten van het bezoek van den Britschen generaal zullen zeker van groot belang zijn. Reeds thans kan men zeggen, dat Parijs Londen en Warschau militaire strijdkrach ten in gereedheid houden, welke zegenrijk iedere agressie zullen kunnen weerstaan Dit feit zal een beslissenden invloed hebben op de ontwikkeling van de politieke situatie in Europa. DE EXPLOSIE OP DE „BERLIN" Naar thans is vastgesteld, is de explosie aan boord van het stoomschip „Berlin" ont staan, doordat olie in den stoomketel was gedrongen. Bevestigd wordt, dat vijftien personen bij de explosie om het leven zijn gekomen. In tegenstelling tot de eerste berichten blijkt thans, dat slechis zes personen zwaar gewond zijn. Men hoopt het leven van alle gewonden te kunnen redden. HET ANTI-KOMINTERNVERDRAG Naar Domei meldt zal te Tokio in Maart aanstaande een bijeenkomst worden gehou den van de burgemeesters van de hoofd steden der landen, die het anti-kom Intern- verdrag hebben geteekend. Het ligt in de bedoeling een liga van deze steden te vor men en de betrekkingen tusschen de landen te versterken. De Duitsche ambassadeur en de Italiaansche gezantschapssecretaris heb ben hun medewerking toegezegd. HEn AANTAL FIETSEN IN DUITSCHLAND Het aantal rijwielen in Duitschland wordt op 17 tot 18 millioen geschat. Geheel juist is dit getal niet op te geven, aangezien er in Duitschland niet, zooals in Nederland, een rijwielbelasting bestaat. Het aantal motor rijwielen blijft beneden het half millioen; het neemt echter belangrijk toe. In Juni j.l. werden 22.300 nieuwe motorrijwielen t< laten, in het eerste halfjaar 85.300. Belasting-ambtenaar mishandeld 2Yi jaar gevangenisstraf geëlscht AMSTERDAM, 19 Juli. Op 13 April j.l. werd de belasting-ambtenaar te Bussum ern stig mishandeld door een expediteur, H. v. a. B. Menger reed op de fiets en stapte af om een gesprek te voeren met een paar ken nissen. Op dat oogenblik kwam v. d. B. langs, die kort geleden een bekeuring had gekregien van den belasting-ambtenaar en deswege tot f 20 boete was veroordeeld. „Mag ik u iets vragen", vroeg de expedi teur. die aanvankelijk een kalmen indruk maakte. Al spoedig nam hij een andere hou ding aan. „Je moet mij", zoo riep hij, „twin tig gulden geven, om de boete te betalen, die ik door jou gekregen heb. Ik heb geen cent en jij bent vrijgezel, en kunt het wel betalen". Vanzelfsprekend dacht de belastingamb tenaar hier niet over. De expediteur liet het niet bij woorden, doch gaf den ambtenaar een paar slagen, terwijl hij uitriep: „Je hebt zeker een revolver bij je. Maar ik heb wel wat anders. Op dat moment trok hij een mes, waarmee hij den ambtenaar twee ste ken in den schouder toebracht. Gelijktijdig schopte en sloeg hij hem. Gelukkig klapte het mes dicht en de ambtenaar kon op de vlucht slaan. Omstanders durfden niet tus- schenbeiden te komen, daar de expediteur en buitengewoon sterk man bekend staat. Hij achtervolgde den ambtenaar en wierp hem over een heg in een tuin. waar na hij het hazenpad koos. De ambtenaar bleek ernstig gewond en moest geruimen tijd in de Majellastiohting te Bussum worden verpleegd. Thans stond deze hardhandige expedi teur terecht. De officier van Justitie schil derde in zijn requisitoir verdachte al: bruut persoon, met een oppervlakkig ge voelsleven, die echter, hoewel hij driftig was, zeer wel wist, wat hij deed, wat wel bleek uit het feit, dat hij zich alles tot in bijzon derheden, herinnerde. Hij vorderde een ge vangenisstraf van twee en een ha'* jaar, met aftrek van de voorloopige hech tenis. De Rechtbank zk! later uitspraak doen. muziek. 10.00 MorgenwO^lng. 10.15 Graij muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gran muziek. 10.60 Declamatie. 11.10 Omroepoj Jen kest 12.00 Gram.muziek. 12.15 Ber. 12.17 j Haagsch Harmonie-Orkest. 1.00 Gram.nn ziek. 1.30 Vervolg concert. 2.15 Zang m< pianobegeleldlng. 2.35 Planovoordracht, 34 De Palladlans. 4.00 Voor zieken en thuii zlttenden. 4.30 AVRO-Musethe-ensemble 6 soliste (opn.) 5.00 Voor i AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.28 j Ber. 6.30 Sp or thai f uur. 7.00 Cabaretpr< gramma. 7.40 Cauwserie ..Het leven van Kt mal Abaturk". 8.00 Ber. ANP, radlojourna^ mededeellngen. 8.20 Omroeporkest en listen. 9.05 Radlotooneel. 9.35 Vervolg cot cert. 10.20 Gram.muzlek. 10.30 AVRO-Da* CR OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN N V v.h. J. GILTAY &ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEP. 4991 -band. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.» De Twilight Serenaders (opn.). HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.4 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.» A* 9.15 Gram.muzlek. (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Co Gram.muzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muzlek. 11.30 Godsdienstig halfutt 12.00 Ber. 12.15 Gram.mu.zlek. 12.30 KRO Jco Orkest. (1.001.15 Gram.muzlek). 2.00 ut Handwerkcurmis. 3.00 Gram.muzlek. 3.45 BUbellezIng. 4.45 Gram.muzlek. 5.00 Htuj denarbeid voor de Jeugd. 6.30 Orgelcot be cert 6.30 Ber. Hierna: Frlesche ultzendlnj 3 7.00 Ber. 7.15 Boekbespreking. 7.457.65 1 Gram.muzlek. 8.00 Ber. ANP, herhaling v SOS-ber. 8.15 Patrlmonlum's Muzlekvsi eeniging en gram.muzlek. 9.00 Causerj LH „De eeredlenst in den tö<l van het Nieuvi G< Testament". 9.30 NCRV-Orkest 10.00 Be- ANP, actueel halfuur. 10.30 Ensemble „Mo| to Cantabile" (10.4511.00 GymnastJel les.) 11.25 Gram.muzlek. oa. 11.5012.00 Schriftlezing. ai DROITWICH 1500 M. 11.05 Zang en Plano. 11.9 te Orgel. 12.10 Viool en plano. 12.20 Stiafmi w. ziek. 1.20 Zang. 2.05 Kwintet. 3.10 Deo» n matle. 3.35 Orkest. 5.20 Zang. 6.40 Septa 6.45 Causerie. 7.00 Plano. 7.25 Zangers. 7.) Orgel. 8.20 Gevar. Programma. 9.05 Orkwj 9.50 Strijkkwartet. 10.20 Korte kerkdief 10.40 Orkest. RADIO—PARIS 1648 M. 12.35 Zang. 1.05 ui 1.45 Orkest. 2.35 en 3.35 Zang. 5.25 Kwai dl tet 6.05 Radlotooneel. 8.50 Relais. KEULEN 456 M. 7.36 Klelnorkest. 8.50 OrkeiJ ,v 10.20 Volksliederen. 12.20 Orkest. 2.30 Cod cert. 4.20 Orkest, 6.55 Zang. 8.35 Orkest 9.20 Radlotooneel. 11.00 Zang. 11.20 Orbei le ten. 12.20 Orkest. y: BRUSSEL 322 en 484 Mi 832 Mi 1.05 Cabare» gi 1.50 Idem. 8.35 Radlotooneel. 9.20 Symphony «j* orkest. fc- 4 84 M: 12.50 Orkest. L80 Orkest 6.20 01 kest 9.20 Concert i TYPHUS TE BAARLE-NASSAU Dezer dagen zijn te Baarle-Nassau tw« gevallen van typhus geconstateerd bij ds landbouwer A. F. Herrijers en zijn 28-jail gen zoon. De overige leden van het gezin, de vroui van den landbouwer en zijn drie andei kinderen, werden niet aangetast De oorzaak heeft men nog niet kunnt vaststellen. De beide patiënten zijn in h< ziekenhuis te Hoogstraten (België) opgenq men. In verband met deze typhusverschijnj selen heeft de burgemeester van Baarle Nassau het zwemmen in de Mark verboden Prinses Sophie was dadelijk in druk gesprek met den Koning. In geuren en kleuren vertelde de hoge bezoekster van haar eerste reisje met de stoomwagen. En het grappige incident, dat een j'ongen bovenop hun wagon de reis had meege maakt en op haar mooiste koffer een lachenden machinist en een huilenden veer schipper had getekend; ,,Ik had den chef opgedragen dien geestigen jongen voor me op te sporen. Nu kreeg ik een paar weken geleden een briefje van hem, waarin stond, dat de jongen Kwiehus Kwast heette, dat hij uit angst was ge vlucht en op een schip terecht gekomen is. dat met man en muis in de golf van Bis- kave is vergaan." dcorCotecuL- 7ee/cenirujefL van, 156. De Koning zat met z'n hand onde het hoofd te peinzen. De Prinses, die zelf door het droevigi einde van Kwiehus ook even stil was go worden, merkte de verstrooidheid van haa gastheer niet op. Maar plotseling hief de Koning z'n hoof^ op. Hij vertelde dat hij een Hollandse jon gen in de kerker had gesloten, die ooi' Kwiebus heette. Dat de jongen in Algieri was gevonden en dat hij goed kon rekenen „Kent U hem van uiterlijk?" Maar helaas, de Prinses had den jongen nooit gezien. „Wacht, ik zal een briefj'e schrijven, daj de jongen dadelijk hier moet komen en all U dan zo goed wilt zijn hem in zijn eigen taal te ondervragen." een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V15SCHER. (9 Hij wachtte doodstil, neergehurkt achter den vervallen muur, en luisterde. Hoor! Daar was weer wat! Ginds bij de ruïne. Er viel een steen. Nu sloop hij naderbij, tot dicht bij de oude kerk. Het maanlicht was helderder geworden. Het scheen spook achtig door de gebroken vensters en verlichtte met blauwen schijn het groote gat waar vroeger de deur van de kerk was. Daar sloop een donkere gedaante door dat gat en verdween In de kerk. Het wachten was niet tevergeefsch geweest. De geheimzin nige verspieder bevond zich binnen in de kerkruimte en zou hem niet ontkomen. Hij kroop naderbij op handen en voeten en keek naar binnen. Het was daar als uitgestorven. Geen enkel geluid werd er gehoord. Van de geheimzinnige gedaante was geen spoor te bekennen. Het was alsof de grond hem verzwolgen had. Het maanlicht was steeds helderder geworden. Het scheen nu op een gehavend Christusbeeld met gebroken armen, dat jn een nis stond, en deed bet blauwe kleed met de gouden spatten gloeien ln een brand van geheimzinnig blauw vuur< Ginds was de ruïne van het altaar. Overal waren Inkt zwarte donkere hoeken scherp afgeteekend, en als een wondervreemd en nog niet voltooid mozaïk lagen er op de vloer de profielen van de geschonden boogramen. Don de Vasquez bleef staan turen, want het geheim moest worden opgelost. Zijn wachten werd beloond. Daar achter het altaar bewoog iets. Het ging vanaf den grond naar boven. Heel voorzichtig en geleidelijk. Er kwam wat uit den grond te voorschijn. Er kroop wat naar boven. Don de Vasquez hield den adem ln. Er ging een luik open en er kwam een mensch te voorschijn. Kon hij nu maar schieten! Hij greep naar zijn pistool, maar hield zich in. Een schot zou alles verraden. Het best was dat hij wachtte achter den buitenmuur totdat de geheimzinnige gedaante naar buiten kwam om deze dan onverhoeds aan te grijpen om te weten of het een vriend of een vijand was. De maan was nu geheel boven de bergen te voorschijn gekomen en overgoot alles met vol licht. Don de Vasquez zag nu een ouden Indiaan in de Kerk, die druk bezig was om steenen en puin te stapelen op het luik dat omhoog was gegaan en waaruit hij blijkbaar was opge klommen. Toen hij gereed was knielde hij eerbiedig neer voor het Christusbeeld, met gevouwen handen en gebogen hoofd, en stond toen op om weg te gaan. Toen was voor Don de Vasquez het oogenblik gekomen. Hij stond klaar met zijn machete in de hand, waarvan het vlijmscherpe staal blonk in den maneschijn. Nog een oogenblik en hij zou toegrijpen. Maar de speurzin van een Indiaan is scherp als die van de dieren in het woud. Don de Vasquez had gemeend dat hij niet was opgemerkt, maar de stokoude bewaker van het heiligdom van San Carlos wist heel good dat hij slechts van één paard de hoefslagen vernomen had, en dat Don de Vasquez nog ergens moest rondzwerven in de omgeving. Een oogenblik bleef hij staan, keek naar den ingang van de kerk, liet een schamperen lach hooren en was verdwenen. Don de Vasquez was razend. Hij vloekte en stampvoette. Maar er was niets meer te ontdekken. Heel in de verte hoorde hij weer dien schamperen lach. Hij liep heen en weer, de kerk in en uit, en langzamerhand werd hij kalmer. Hij dacht na. Er was toch een geheim ontdekt; wat kon hem ten slotte die onzichtbare verspieder schelen! Die mocht van hem ver halen wat hij wilde. Er waren wel meer dingen over hem verteld. Ware, en onware. Zijn reputatie kon wel tegen een stootje. Vooral omdat die toch al lang niet onbevlekt was. Dien kerel was hij alweer vergeten. Misschien was het die stokoude kapitein Don Carlos wel geweest, die langs de haviendas en de speelhuizen bedelde, en dien je aan 't praten kon krijgen met een paar glazen whiskey. Ook aan zijn eigen speelhuis zou de oude zich nog wel eens melden, en dan kon hij, de Vasquez, wel te weten komen of hij dien nacht had rondgespookt in de ruïne. Iets anders was veel belangrijker: wat moest die geheim zinnige gedaante daar onder in den grond? Waarvoor diende dat luik? Dat luik, dat de ander zoo zorgvuldig met steenen en pu*i had bedekt! Daar moest Wat achter zitten! Misschien was er wel een verborgen kelder vol kostbaar* heden! Misschien was er in die kerk voor lange jaren een Roodhuiden-hoofdman begraven, en zijn goud met hem! Wat zou Don de Vasquez doen? Wachten op den mor genstond. om dan een onderzoek in te stellen, of nu naar zijn speelhuis gaan om met een paar van zijn kornuiten terug te komen? Het laatste leek hem het beste. Bovendien was hij lang onderweg geweest en begon de honger hem te kwellen. Hij ging dus zijn paard opzoeken om naar huis te rijden. Daar hoorde hij een paard draven in vollen galop. Was het zijn paard? En zou die geheimzinnige belager zijn ijdier ge stolen hebben? Hij floot. Tevergeefs! Hij zocht, maar er was geen paard te vinden. En Don de Vasquez moest hongerig en vermoeid zeer vele uren loopen om thuis te komen. Hij was niet in een beste stemming toen hij aankwam. Met groote verbazing werd hij ontvangen. Men had hem al verloren gewaand, omdat zijn paard met ledig zadel in vollen ren van uit het woud was komen aandraven. Hij vertelde over zijn ervaringen wat hij kwijt wilde zijn, doch riep 's avonds een paar van zijn vertrouwden om hun mede te deelen wat hij ontdekt had. „Eerst afrekenen met Vancouver!" zei er een. „Dat heb je gezworen. En nu komt de kans morgen, want ik weet door onze mannen dat hij naar de stad is geweest, en als hij terug komt met een goeden buidel, dan is hij voor onze rekening!" (Wordt vervolgd);

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2