Mm Gemengd Bloed MAANDAG 17 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a M SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT V' HAARLEM UTRECHT jt% LEIDEN HILVERSUM lelijks h DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL mdlg schoonhouden van gebouwen (Reet.) BUITENLAND Verbittering in Zuid-Tirol Duitsche boeren willen hun grond niet verlaten Een speciale verslaggever van Un. Press meldt uit Bolzano, dat het besluit der Duit sche regeering, om alle Zuid-Tirolers van Duitsch bloed, in samenwerking met Italië naar Groot Duitschland te doen verhuizen, groot verzet heeft gaande gemaakt Vele Duitschers uit alle deelen van Zuid-Tirol, aldus deze correspondent hebben mij verklaard, dat elke vorm van een regeling, die op 'een vrijwillige ver huizing van de Duitschers berust, tot mis lukking gedoemd schijnt. Allerwege ver onderstelt men, dat er dwingende maat- maatregelen zullen worden toegepast, wanneer het blijkt, dat men te vergeefs zal wachten op het welslagen van een Vrijwillige emigratie naar het Duitsche rijk. Velen hebben de overtuiging, dat nu een probleem aan de orde is gekomen, waarvan men twintig jaar lang het bestaan heeft ont kend, een probleem, dat, zoo gelooft men, op een of andere wijze in niet al te verre toekomst algeheel zal worden opgelost Vele Tirolers zijn van meening, óat er voor de Zuid-Tirolers een termijn gesteld zal worden, wanneer de rijks-Duitschers, die in dit land wonen, naar Duitschland zullen zijn teruggekeerd. Of deze emigratie van de Tirolers vrij willig of gedwongen zal geschieden? Vele (Tirolers hebben mij herhaaldelijk verklaard, dat <\e groote meerderheid zal weigeren het land, waar hun huizen en eigendommen zich sinds mensohenheugenis bevinden, te verlaten. Telkens weer, in de verste uithoe ken van dit land, werd mij hetzelfde in geveer dezelfde bewoordingen verklaard. Boeren, houthakkers en logementhouders komen te zamen om elkander de nieuwste Ontwikkeling van den toestand te vertellen en zij verklaarden mij: „Nooit zullen wij onze woningen levend verlaten." Een hoer, die voor zijn gezin en twee koeien een poover bestaan vindt op een schrale helling der Dolomieten, zei mij, na een schichtigen blik over zijn schouder: „Ik zal nooit vrijwillig weggaan. Ze kunnen me komen weghalen, maar ik kom toch weer terug naar mijn huis. Het kan me niet schelen wat ze me ergens anders beloven. Hier hoor ik thuis. Ik ben geen misdadi ger. Ik heb niets verkeerds gedaan, waar voor ik m'n land zou moeten verlaten". Met verbluffende regelmaat hoorde ik bveral hetzelfde vertellen, en toch kon ik mij er van vergewissen, dat de Zuid-Tiro lers geen organisatie hebben in den strikte beteekenis van het woord. Ook kan niets 't vermoeden wettigen, dat zij werden aange moedigd door Duitschland. Er is geen Ty- roolsche Henlein (zooals in het Sudeten- gebied), geen Neumann (zooals in Memelj en geen Foreter (zooals in Danzig). Menschen, die den laatsten tijd veel met 'de Tirolers in aanraking waren gekomen, vertelden mij, dat er, ondanks alle verbit tering en vastberadenheid toch niet veel kans bestoud op een eendrachtig, geweld dadig verzet. Een hunner drukte het zóó uit: „De Tirolers houden té veel van hun land, dan dat zij de verwoestingen zouden Willen aanvaarden, die met tegenstand' ge paard zouden gaan." Britsche politieke propaganda in Duitschland Een tweede brief van King-Hall De Duitsche Minister van Propaganda, dr Göbbels, heeft eenige dagen geleden in de ,Völkischer Beobachter" de pogingen van zekeren mijnheer Stephen King-Hall Ge sproken, aldus het D.N.B., om op domme en drieste wijze met het schrijven van privè- brieven een wig te drijven tusschen het Duitsche volk en zijn leiding. Intussohec heefte deze heer zich gedrongen gevoeld, op nieuw een brief aan den „Besten Duitschen Lezer" te schrijven. Nadat hij in een voorwoord zichzelf heeft aangeprezen als een der bekendste kenners der buitenlandsohe politiek in Engeland, begint hij met te zeggen, dat de gebeurte nissen elkaar op het oogeniblik achterhalen. Als deze brief den lezer bereikt, is er mis schien al oorlog, schrijft liij. Dan beklaagt hij zich er over, dat de Duitsche bladen hun lezers de „grootsche" rede van lord Halifax verzwegen hebben. Hij vermoedt, naar hij zegt, dat de Führer verkeerd wordt voorgelicht en dreigt met oorlog, wanneer Danzig terug zou keeren naar het Rijk. Daarna meent de oogenschijnlijke privé- persoon King-Hall zich met den vrijwilligen terugkeer van Duitsche menschen uit Zuid Tirol te moeten bemoeien, bewerend, dat deze gedwongen zouden worden, Italiaan- sohe fascisten te worden. King-Hall stelt dan twee eischen: 1. De buitenJandsche politiek van 't nazi regime moet veranderen; 2. Of de Führer toont zidh werkelijk be reid tot vredelievende samenwerking, óf hij doet het niet, „Dit zijn eenige der themata, waarbij wij eischen op tafel te leggen hebben, wanneer wij ons bijeenzetten voor een algemeene vredesconferentie". De „Deutscher Dienst'" teekent hierbij nog aan: „Het ia veelbeteekenend, dat de Engel- sche pers blijkbaar op een wenk van hoogerhand loochent, dat de heer Stephen King-Hall in opdracht van de reclame-aidee- ling van het Foreign Office handelt. Wij vragen het Engelsche volk: Waarom isgoen zijner bladen op de argumenten en histori sche feiten in het artikel van dr Göbbels ingegaan?" De „Deutscher Dienst" besluit: „In Duitschland kent men geen angst voor oorlog En wat do leugen van dc oogenschijnlijke achterhouding van Hali fax' rede aangaat, kunnen wij met lichte ironie op het verdonkeremanen van het artikel .van Göbbels in de Britsdhe pera wijzen". Mislukte aanslag op Nehroe Vijf dooden zes-en-twintig gewonden Gp ihet Engelsche s.s. „Nankunda", dat in de haven van Colombo ligt heeft een ge heimzinnige ontploffing plaats gehad, waar door vijf leden der bemanning werden ge dood' en 26 gewond, terwijl van de 150 pas sagiers niemand letsel opliep. De explosie deed zich voor in ruim no 6 in het achter schip, waarin de postzakken waren gebor gen voor Ceylon. Een luik werd meters weggeslingerd over het dek, waardoor een groot aantal leden der bemanning werd getroffen. De havenautoriteiten hebben onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Het vermoeden is gewettigd, dat men hier te doen heeft met een mislukten aanslag op den Indischen congresleider Nehroe, wiens aanvankelijk voornemen het was, zich op de „Nakunda" in te schepen. De Britsch-Japansche besprekingen Reeds dadelijk verschil van inzicht Uit of-ficieuse Japansche bron verluidt, dat het eerste onderhoud tusschen den Ja- panschen minister van buitenlandsohe za ken Arita en den Engelschenambassadeur Cr ai g i e, hetwelk Zaterdag te Tokio plaats had, reeds aanzienlijke verschillen van in zicht zou hebben aan den dag gebracht. Het Japansah standpunt is n.l., dat het geheele vraagstuk der Britsch-Japansche betrekkin gen onder het oog moet worden gezien, ter wijl Engeland eerst een regeling van de kwestie van Tientsin wenscht. In een persgesprek heeft de commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin verklaard: De. Britsch-Japansche onderhandelingen zullen terstond worden afgebroken, indien Engeland erop aandringt, de agenda te be perken tot de regeling van de plaatselijke kwesties. Engeland staat thans op een kruis punt en indien het aarzelt, zijn vijandige houding te laten varen, zal het beschouwd worden als gereed om toe te treden tot de frontlinie van den anti-Japanscihen tegen stand, in samenwerking met het regiem van Tsjang Kai Sjek, in welk geval wij zullen concludeeren, dat Engeland besloten heeft, te zien van zijn belangen in China. Het is mogelijk, dat alle belangrijke ste den en havens in China onder jurisdictie van de voorgenomen centrale regeenng geplaatst zullen worden. In zulke omstandigheden moet Engeland zijn vijandige houding prijs geven. indien het een gunstige behandeling wenscht. Roosevelt en de neutraliteitswet Geen actie tegen senaatscommissie Vandaag zal president Roosevelt met de leiders van het Amerikaanschc Congres van gedachten wisselen over het neutrali- teitsvraagstuk, in verband met de weige ring van de Senaatscommissie, de wijziging van de neutraliteitswet nog in deze zittings periode in behandeling te nemen. De opvatting overheerscht evenwel, dat er geen poging gedaan zal worden om het be sluit van de Senaatscommissie te trotseeren. Indien de spanning in Europa nog dezen zomer mocht toenemen, zal de president, naar men verwacht, het Congres in speciale zitting bijeenroepen en de wijziging van de neutraliteitswet aan de afgevaardigden voor leggen. De President verlangt in ieder ge val de wet te wijzigen voor er vijandelijk heden mochten uitbreken. Indien de ning cdhler niet toeneemt, zou de president de aangelegenheid tot de gewone zitting van Januari a.s. laten rusten, Waarom Hitier een nieuwe kanselarij bouwde In een Duitsch kunsttijdschrift heeft i 11 e r, volgens „Un. Press", op humoris tische manier beschreven, hoe onbewoon baar de oude rijkskanselarij feitelijk was, toen hij er in 1933 als rijkskanselier zijn in trede deed. De Führer somt daarin de redenen op, waarom hij besloten had, een nieuwe kan selarij te bouwen „De politie kon niet toe staan. dat er meer dan zestig personen in de groote vergaderzaal, waar de diploma tieke recepties gehouden moesten worden, bijeenkwamen, omdat de vloer vermolmd was. Bij hevige regenbüien werd men niet alleen van boven, maar ook van onderen nat. Bij zulk een stortbui stroomde het wa ter van de Wilhelmstrasse in de beneden vertrekken, vanwaar het via alle openin gen tot in de toiletten toe omhoog welde. Geen van mijn voorgangers heeft gepoogd den toestand van dit gebouw te verbeteren, want zij verwachtten blijkbaar, dat zij toch niet langer dan eenige maanden in de rijks kanselarij zouden verblijven. Het gebouw was in 1933 volkomen in verval: plafonds en vloeren brokkelden af, tapijten waren vervuild en in het geheele gebouw heersch- te een verschrikkelijke stank, die niet weg te krijgen was. De werkkamer van den rijkskanselier, vanwaar men uitzicht had op den Wil- helmsplatz, had meer weg van een smake- looze directiekamer eener kleine sigaretten- fabriek." Om het gebouw in 1934 te kunnen gebrui ken, heeft Hitier het toen op eigen kosten geheel laten restaureeren. De voornaamste reden, die hem deed besluiten een nieuwe rijkskanselarij te bouwen, was de Anschluss van Oostenrijk in begin 1938: Hitler was toen van oordeel, dat hij een rijkskanselarij moest hebben, die meer paste bij het Groot- Duitsche Rijk. Geheimzinnig is Hitiers aankondiging in dit artikel, dat „de rijkskanselarij in 1950 voor een ander doel gebruikt zal worden." In officieele kringen verklaart men niet te weten, wat Hitier hiermede bedoelt. Turkije's nieuwe kustversterking Een Britsch-Turksche basis bij Smyrna De „Excelsior" wijst op de groote strate gische beteekenis van de Turksche plaats Tsjesjme, aan de kust van Klein-Azië, ten Westen van Smyrna. „Wat Gibraltar voor de Middellandsche Zee is en Singapore voor den Oceaan, dat is Tsjesjme voor de Ego- ische Zee", aldus het blad. ..Wanneer hiervan een lucht- en vlootbasis gemaakt wordt, kan men van dat punt uit de geheele Egeïsche zee volkomen beheer- schen. alsook het geheele Oostelijke deel an de Middelandsche Zee, Turkije en Engeland hebben dan ook in gemeenschappelijk over leg besloten, onverwijld tot de uitbreiding van deze militaire basis over te gaan. Tevens hebben de Turken langs de geheele kust van Anatolië een geduchte keten van ver sterkingen aangelegd een soort van Magi- notlinie. Deze Linie strekt zich uit van Tsjesjme tot Antalya, over een lengte van ruim 370 K.M. Deze keten van versterkingen, waar het luchtafweergeschut waarvan een deel door Duitschland geleverd verd een actieve taak moet vervullen, moet elke invasie en zelfs elke ontscheping van bui tenlands che troepen onmogelijk maken. Het front van de vreedzame mogendheden, aldus besluit het Parijsche blad, sluit zien steeds hechter en zet overal zijn bakens uit. Zijn organisatie wordt snel geperfection- neerd. Weldra zal het in staat zijn eerbied af te dwingen voor de onafhankelijkheid alle volken, de groote en de kleine". Kolonel Spear staat thans terecht Te Kalgan is thans het proces begonnen teigen den Engelsohen militairen attaché kolonel Spear, die tot de Britsche ambas sade in China behoort. Spear had getracht, van ijet Chineesche front komende, tot ach ter het Japansche front door te dringen, hetgeen hem door de Japanners als een poging tot spionnage venveten wordt Hi] zal door den 6pecialen krijgsraad niet als diplomaat worden behandeld, omdat hij zi-;h aan verdachte handelingen heeft schuldig gemaakt, en omdat Japan geen speciale voorrechten wenscht toe te kennen aan di plomaten, die zich in het door de Japanners bezette gebied van China ophouden. Engelands nationale dienst Amerikaansch vliegtuig stort in zee Drie mannen hebben het leven verloren bij een tragisch vliegongeval. Een watervliegtuig had het Floyd Bennet vliegkamp verlaten om een ziek geworden lid van de bemanning van het s.s. „Atlan tis", dat zich op 150 mijl afstand van de kust van New Jersey bevond, naar het ziekenhuis te New-York over te brengen. Na den zieke, die aan longontsteking leed, aan boord genomen te hebben, steeg het watervliegtuig weer op, maar stortte kort daarop in zee. De zieke, de commandant van het vliegtuig en de tweede piloot kwa men om het leven. De „Atlantis" kon nog vijf andere leden der bemanning reddon. Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zelf Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANGEN per BRIEFWISSELING van het INSTITUUT FEMINA 5 Place des Bienfaiteurs 5 - BRUSSEL Schrijft ons om U in te lichten. Vraagt ons kosteloos programma no. 20 Malaga ingescheept, om naar Italië terug te keeren. Als geschenken ontving hij o.a. twee granaatscherven uit de puinhoopen van het Alcazar, een voor zichzelf en een voor Mussolini. (Reel.) _ith, directeur voor openbare betrek kingen in het departement van Oorlog, heeft in een toespraak tijdens een revue over den nationalen dienst te Birmingham verklaard, dat in Engeland tegen Augustus bijna een millioen manschappen onder de wapenen zullen zijn. Dit is een volstrekt historische dag in de annalen van ons land, zoo voegde de sor hieraan toe, omdat op dit oogenblik om streeks 30.000 jonge dienstplichtigen, die zich voor den dienst aanmelden in de ver schillende kampen en depóts, de eereten van dien aard zijn, die ooit zijn opgeroepen in vredestijd. In de afgeloopen maand, zoo verklaarde Reith verder, heeft- de recruteering voor het geregelde leger alle records sedert den wereldoorlog gebroken, waardoor het ver bazingwekkende feit werkelijkheid werd, dat het territoriale leger binnen drie maan den verdubbeld is tot een troepensterkte, die de 400 000 man te boven gaat, welke nog gesteund worden door vele honderdduizen den mannen en vrouwen der vrijwilligers in den nationalen dienst. Nooit in de geschiedenis van Engeland, aldus spr., is er een spontaner ontwaken geweest van nationale geestdrift. Niemand weet, wat de toekomst voor ons verborgen houdt, maar hoe meer wij ge reed zijn en hoe standvastiger wij zijn, des te krachtiger moet de hoop zijn, dat wij nog in staat zijD om den vrede van deze ver bijsterde wereld te handhaven en te be hoeden. De nood der Joodsche vluchtelingen Drie schepen wachten voor de Syrische kust Drie schepen met 2000 Joodsche vluchte lingen aan boord, die tevergeefs getracht hebben op illegale wijze Palestina^ binnen te komen, wachen nu aan de kust van Syrië op hetgeen de autoriteiten over deze vluch telingen (beschikken zullen. De kapitein van een Italiaansch schip heeft aan de Fransche autoriteiten laten we ten, dat er onder de 650 vluchtelingen, die zich aan boord bevinden, een besmettelijke ziekte is uitgebroken, waaraan verscheiden menschen bezweken, zijn. De zee is hun graf geworden. De autoriteiten hebben daarop het schip toestemming verleend de haven binnen te varen, om gedesinfecteerd ti wor den. Een Grieksch schip, de „Osiris", dat 600 vluchtelingen aan boord heeft, is te Tripoli i-oor anker gegaan, in afwachting van de be slissing der autoriteiten van den Libanon. Op het derde schip, de „Thessalia", even eens onder Grieksohe vlag varende, bevin den zioh 700 vluchtelingen. Dit schip vaart op het oogenblik buiten de territoriale wa teren en Noorden van den staat Libanon. De president van de Fransche reoubliek heeft zioh gisteren naar Parijs begeven, naar verluidt om met het departement van Bui tenlandsohe Zaken overleg te plegen over hetfjgen met de vluchtelingen op Libaneesch gebied geschieden moet Fransche autobus stort in ravijn Eén doode, 26 gewonden Bij St Pierre de Chartreuse (Z.-Fr.) is een autobus, waarin een gezelschap kinderen een uitstapje maakte, in een ravijn gestort, doordat de wegberm verzakte. De auto sloeg enkele malen over den kop en bleef ten slotte zwaar gehavend beneden liggen. Van de kinderen bleken er 26 gewond te zijn. Van wie negen zeer ernstig; één kind kwam om het leven. GEMENGD NIEUWS De brand op de Tapanoeli Het schip te Rotterdam aangekomen Gistermorgen is het s.s. Tapanoeli van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aan de kade gemeerd. Zooals men zich herinnert heeft op 6 Juli op tot nog toe onverklaar bare wijze in twee der ruimen van dit schip, toen het in Liverpool lag, brand ge woed. In ruim 1, dat geladen was met co pra, brak een brand uit, welke geen grooten omvang aannam en welke vrij spoedig ge- bluscht kon worden. Een half uur later ech ter brak brand uit in ruim 5, waarbij de brandweer van Liverpool assistentie moest verleenen Een diepgaand onderzoek is inge steld, waartoe de ruimen werden verzegeld, maar een resultaat heeft dit nog niet opge leverd. Kapitein N. Baggus heeft na aankomst in een persgesprek bevestigd wat hierboven in herinnering is gebracht Vermoedelijk zijn er twee brandhaarden gesticht In Engeland is men niet tot een slotsom kunnen komen over de vraag hoe de branden konden zijn gesticht en door wie. BOERDERIJBRAND TE DREUMEL Zondag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de met riet bedekte boer derij van de weduwe Van Oss te Dreumel. In zeer korten tijd was het groote gebouw een vuurzee. Een landbouwschuur met daaraan grenzenden hooiberg, waf groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, stond eveneens spoedig in lichter laaie. Daar de bewoners ter kerke waren, kon bijna niets van den inboedel in veiligheid worden gesteld; alleen de levendo have bleef behouden. De vrij belangrijke schade wordt grooten- deels door verzekering gedekt GEROOFDE OOIEVAARS TERUG Dezer dagen bleken drie ooievaars te zijn geroofd van een nest op het landgoed Gooi- Iust te 's-Graveland. Daarover werd een bericht verspreid en als gevolg daarvan ontving de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten zoodanige inlichtingen, dat zij de hulp van de rijksveldwacht kon inroepen en dat de drie ooievaars enkele uren later in beslag genomen werden, het geen met het opmaken van proces-verbaal gepaard ging. De vogels zijn thans weer op Gooilust en worden in een der dierenhok- ken verzorgd, totdat zij in staat zijn te vlie gen en de reis naar het Zuiden te aan vaarden. MOTORRIJDER VERONGELUKT LOENEN A/D VECHT, 17 Juli. Zaterdag middag is op den Rijksstraatweg een mo torrijder, de 23-jarige Steppe uit .Utrecht, bij het uitwijken voor een voetganger een boom gereden. Hij is korten tijd later overleden. De voetganger die met een rij wiel aan de hand liep, bleef ongedeerd; de fiets werd vernield. DINSDAG, 18 Jnll 1939. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. AVRO-Ult7.cn* ding. 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.muziek» (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 u, Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en plano. 11.00 Causerie. „De vrouw, en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Het Lyra-Trlo. 12.15 Ber, 12.17 Gram.muziek. 12.45 AVRO-Amuse» mentsorkest. 1.30 Enseimhle Vldak. 2.00 Om» roeporkeat. (opn.) 3.00 Jetty Cantors en-» semble en gram.muziek.. 4.30 Einderkoor, 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 De Twilight-Sere» naders en Orgelspel. 6.28 Ber. 6.3 driften, aanleg 1 In Rome zal volgens Havas een wetsont werp ingediend worden, om speciale afdee- lingen bij den Italiaanschen luchtwacht dienst in te richten, waarbij ook blinden dienst zullen kunnen nemen. Blinden zijn namelijk nog gevoeliger voor geluiden dan het joersoneel, dat reeds gespecialiseerd is in het gebruik van luisterapparaten. CIANO VERLAAT SPANJE De Italiaansclje Minister van Buitenland sohe Zaken, Ciano, die een bezoek aan Franco en de voornaamste Spaanscho steden heeft gebracht, heeft zioh heden tc aanpassing Dance-Band e tentoonstelling al of niet Intelligente dieren" lezing. 7.00 AVRO»! ..De| ln 't Rijksmuseum ~te Amsterdam". 8.00 Ber. ANR Radiojournaal, mededeellngen. 8.20 Omroep» n orkest, en solist. 9.05 „Postzegels, een kijk» Je achter de schermen" Interview. 9.25 u» O Gram.muziek. 9.35 Vervolg concert. 10.20 u, Radlotooneel. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Ber, ANP, hierna: Alpenmuzlek. 11.4012.00 u, g Gram.muziek. HILVERSUM II 301,5 M. KRO-UItzendlng. 4.0Q J 5.10 HIRO. 8.00—9.15 Gram.muziek. (Ct, 8.15 Ber.) 10.00 Gram.muziek. 11.30 Gods» flat dienstig halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Or» kest. 1.00 Gram.muziek. 1.20 Vervolg concert1 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram.muziek. 4.05 onl Lezing „Wetenschap en de economie van Edward Bellamy". 4.30 Gram.muziek. 4.35 Pa' Ber. 4.40 Gram.muziek. 4,45 Lezing „Leven jiOI wij meer dan éénmaal op aarde?" 5.10 KRO Melodisten en solist (5.45—6.05 Felicitaties)! PW 6.35 Ber., sportihalfuu-r. 7.00 Ber. 7.15 Cau- an serie „De klassieken ln het onderwijs". 7.35 1 Gram.muziek. 8.00 Ber. ANP, miededeellngen on 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.IS Gram.muziek. 9.30 Het Rococo-octet en gr, Pr' muziek. 10.00 Orgelconcert en Zang. 10.80 ja Ber. ANP. 10.40—12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 Mi 11.50 Sextet. 1.05 Soils» 011 ten. 1.20 Orkest. 2.05 Zangers. 3.20 Orkest, go< 4.20 Zang en Pianoduetten. 4.50 Radlotoo» neel. 5.20 Kwintet 6.50 Causerie. 7.05 VlooJ I en plano. 7.50 Reportage. 8.20 Radlotooneel ha. 9.50 Causerie. 10.10 Orkest. 11.00 Band. RADIOPARIS 1648 M: 12.35 Zang. 1.05 «H Va: 1.45 Stafmuziek. 4.50 Plano. 7.20 Orkest, 8.35 Zang. 8.50 Ensemble. 9.50 Radlotooneel, KEULEN 450 Mi 8.60 Kwintet. 12.20 Orkeet,flj( 2.30 Populair Concert 4.20 Orkest. 5.50 u, Koorzang. 7.05 Plano. 8.30 Orkest 12.20 U, Orkest en gitaartrio. 201 BRUSSEL 322 en 484 M: 32 2 Ms 8.20 Orkest, ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK AMSTERDAM, 17 Juli. Gistermiddag Is op den Graafscheweg, nabij het Maas- eq Waalkanaal een jongetje op de fiets, rijden» de achter een autobus den weg overgesto« ken, zonder te letten op een motorrijwiel,- dat vlak achter de bus reed. De knaap werd aangereden en tegen den grond geslingerdj doch hij kwam er goed af. De motorfiets» rijder, J. Hadmna uit Hengelo (O.), sloeg echter om en bleef bewusteloos liggen. Hij had een ernstige hersenschudding opgeloo» pen, KIND DOOR AUTO AANGEREDEN PRINCENHAGE, 17 Juli. Het zesjarig g, zoontje van de familie W. is, toen het deq' 153. Een mooie staatsiekoets reed twee dagen later door de straten van Parijs. Zes prachtige, vurige schimmels, in toom ge houden door twee koetsiers, trokken het gala-rijtuig voort. Achterop troonden met plechtige, uitge streken gezichten twee deftige palfreniers, De mensen op straat gingen eerbiedig op zij. Een enkele heer, die de inzittende dame herkende, nam beleefd zijn hoed af. De vrouw van Prins Willem der Neder landen was in de Fransche hoofdstad geen onbekende. Prinses Sophie was erg ont wikkeld en ze praatte graag met kunstenaars en wetenschappelijk ontwikkelde mensen. door Cotcau, Tee&zningefc van feinh 154. In het koninklijk paleis te Versail* 1 les was alles voor de ontvangst gereed. j De Prinses werd door deftige, buigende kamerheren naar haar gereserveerde witte appartementen geleid. Als ze zich verfrist 1 had zou de vorst haar zyn opwachting maken. Koning Philip, die nog Bourbons bloed j in zijn aderen had, hield streng de etiquettej Toen Prinses Sophie wat van de reis be komen was, werd de Koning aangediend, Hij begroette haar met een diepe buiging en een handkus. Belangstellend informeerde hij naar haar gezondheid en het verloop van de reis. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V155CHER. (7 Geestelijk was don Vasquez zeer bekrompen, maar in lichaamskracht kon niemand hem evenaren, evenmin als in losbandigheid. Met 't mes en de buks was hij de held en de schrik der omgeving. Niemand kon zoo goed een wild paard beteugelen, en bij de bolero of de fandanqo, de inheemsche dansen, was hij de eerste van allen. Zijn haat tegen die blanken, die zijn land geleidelijk ver overden, die overal bruggen aanlegden en zich heer en meester waanden, was ontzettend. Kon hij ze schade be rokkenen, dan liet hij het niet na. Hij had met de „witte duivels" gevochten in de kroeg, maar had deerlijk het on derspit moeten delven tegen een reusachtig sterken Brit, en nu was hij dol van woede. Nog was zijn invloed niet groot genoeg en vreesde men die blanken, maar geleidelijk was hij de leider geworden van een groep ontevredenen, en menige eenzame hacienda had al een nachtelijk bezoek gehad van de wilde bende, waarbij schuren waren in brand gestoken en vee was ge- Stolen. Maar Los Flores lag vlak bij de Mexicaansche grens, en wie kon het gestolen goed achterhalen wanneer het daar in de ondoordringbare wouden verdwenen wasl Meestal bleef Tiburcio de Vasquez zelf ook een tijdlang weg na zoo'n overval, totdat het weer veilig was. Adams, de Sheriff van Santa Clara, en Bowland, de Sheriff van Los Angeles waren zijn grootste vijanden. Ze hadden hem vaak onder handen genomen bij een bezoek op Los Flores, maar aldoor waren er makkers die met dure eeden bezwoeren dat ze hem tijdens zoo'n overval ergens anders hadden gezien, en dat het vreemde Mexicaansche bandieten waren die de grens waren overgetrokken. Iedereen wist dat dit gelogen was, maar tot nog toe had men Tiburcio de Vasquez niet kunnen vangen. Zijn bruta liteit grensde aan het roekelooze en vervulde de Roodhuiden en Mestiezen met groote bewondering. Geleidelijk aan was zijn persoon omgeven van een aureool van verheerlijking. In het geheim beschouwde men hem als een held en men ging zijn hoop op hem vestigen voor de meerdere vrijheid van de Mestiezen-partij. Hij kon op ieders bescherming en stilzwijgen rekenen. Weken lang was hij verborgen geweest op een hacienda vlak in de nabijheid. Vooral de Indiaansche squaws aanbaden zijn romantische verschijning en hij wist deze vereering op zijn wijze te be nutten. Het was wel na lang aarzelen dat don Mariano de Veja besloten had het verzoek tot een samenkomst met de Vasquez in te willigen, doch hij meende, zelfs al was hij generaal in dienst van de Vereenigde Staten, dat hij zijn rouw geenszins brak door te gaan onderzoeken wat de Vasquez eigenlijk ja het schild voerde. „U wilde mij dus spreken?'' begon Don Mariano. „Welnu, ik ben vol belangstelling". „Maar gij weet, dat ik in dienst van de Vereenigde Staten ben", zoo ging hij voort. „En ik denk deze trouw te blijven „Dan is er niks te praten!" viel de Vasquez plotseling uit Mariano zag even verstoord op, doch ging verder, het vorige nadrukkelijk herhalende. „Ik ben vast besloten om trouw te blijven. Ik ben mijn er varing met de Mexicaansche partijen nog niet vergeten, Don Vasquez, maar als ge mij rustig aanhooren wilt, dan zal ik u zeggen waarom ik aan uw verzoek gevolg gaf. En kunt ge niet luisteren, welnu, ginds staat mijn paard in twee minuten ben ik op weg naar huis. Ik eisch dat ge eerst mijn opvattingen kent en daarna moogt gij spreken.'' „Ik luisterl" zei de ander gemelijk. „Ik ben niet tevreden met den gang van zaken in Califor- nië," betoogde Don Mariano. Het land stroomt vol van Brit ten en Amerikanen, die de grond van de Indianen afkoopen, en wij kunnen tegen hen niet op. Ze zijn beschaafder dan onze Mestiezen. Ze hebben veel meer geleerd. Laat ons eer lijk zijn: ze zijn energieker, ijveriger. Ik wil nog wel verder gaan: ze zijn ook eerlijk. Maar van dat alles is het gevolg, dat er straks drie partijen in het land zijn: de Roodhuiden, die natuurlijk niet meetellen, de Mestiezen, waartoe gij en ik behooren, die dan niets meer t zeggen hebben, en de blanken, die de heerschappij voeren." „Dat laten wij niet toel" riep Don Vasquez. „Liever brand ik hacienda na hacienda af met mijn troep, dan dat ik zoo iets zou dulden! Het land is van ons! De anderen zijn in dringers!'' „Gij moet niet zoo luid uw meening zeggen," merkte Mai riano op. „Wij konden eens bespied worden!" Daar klepperde het hek van den Kloostertuin. De Vasquez sprong op, greep een pistool uit zijn gordel en verdween in het duister om te ontdekken wat het was. Don Mariano wachtte. Na een kwartier kwam de ander terug. Hij was kwaad. „Bij den heiligen San Carlos! Ik heb een Indiaan gezien! Zóó zag ik hem, en zóó was hij verdwenen!" Don Mariano schrok. Nu zou het weldra bekend zijn in Monterey dat hij in 't geheim een bespreking had gevoerd met den beruchten de Vasquez. Dat kon wellicht landverraad worden genoemd, met al de gevolgen er van. Maar hij kon het toch ook anders uitleggen, door te verklaren dat hij een poging had gedaan om een onrustig element in het land als de Vasquez tot rust te brengen en tot een dienaar van de regeering te maken. Hij besloot om het dien kant uit te sturen. En wat een onnoozele Indiaan durfde te beweren, kon hij, de machtigste man van Monterey, toch gemakkelijk logen straffen! Voor vrees was er hoegenaamd geen reden! Het onder houd kon rustig voortgang hebben! „Laat ons dubbel voorzichtig wezen nu we gewaarschuwd zijn. Misschien hebt ge u trouwens vergist.'' „Mijn oogen vergissen zich niet!" viel de ander uit. „Maar| wees kort, want over een uur zit Sheriff Rowland ons op de hielen. Wat wilt ge van mij?" (Wordt vervolgcf)]i

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2