„DE HOOGE RIET" De Vrije Universiteitsdagen te Arnhem VRIJDAG 14 JULI 1939 DERDE BLAD PAG. 9 EEN NIEUW SANA TORIUM VOOR GEESTES EN ZENUWZIEKEN WORDT 20 JULI TE ERMELO GEOPEND Met t.e spreken van „het oudo Veldwijk" zou men stellig eere geven aan het baanbre kende werk, door de Chr. verzorging van krankzinnigen hier sinds meer dan een hal ve eeuw verricht. Maar men zou óók gevaar Joopen, het doelbewuste streven naar moder niseering van dezen arbeid uit het oog te verliezen. De spoorlijn AmersfoortZwolle moge oppervlakkig een scherpe scheiding maken tusschen oud en nieuw, in wezen is het prachtige sanatorium, dat binnen wei nige dagen z'n deuren zal openen, ten nauw. ste verbonden met en een natuurlijke uit bouw van het werk, dat z'n centrum heeft in het oude 'Hoofdgebouw, waarvoor de buste van Prof. Lindeboom een stille taal spreekt over de barmhartigheid, om Chris tus' wil aan zwaargetroffenen betoond. I-Iet oude Veldwijk maar i s het nog wel oud? We loopen langs vernieuwde gebou wen; we zien de hooge houten traliehekken vervangen door gazen omheiningen; we pas- seeren allerlei vormen van arbeidstherapie, die de nuttelooze bedrust heeft vervangen; .we, zien een moderne centraallceuken, die de gansche bevolking van pl.m. 1000 personen voorziet; we zetten ons neer in een keurige tlieesckenkerij (waar bezoekers met patiën ten rustig kunnen zitten)we zien meer bloe men vóór en in de (2S) paviljoens kort om, Veldwijk is niet oudl Maai* nog veel méér wordt ons dit duide- Jijk aan de overzijde van de spoorlijn, waar ,.Ue Hooge Riet" thans voltooid is. Dit wordt ecu Sanatorium voor geestes- en zenuwzie ken, die. v r ij w i 11 i g komen, m.a.w. op het verblijf bier rust niet het pijnlijk stempel der rechterlijke machtiging, maar bovendien wordt door het tijdig zoeken van dezen vorm Van verpleging de kans op genezing ver groot. Men weet, hoe de Verg. tot Chr. .ver zorging van geestes- en zenuwzieken dit systeem ook reeds in haar andere stichtin gen toepast; hier echter worden voor 't eerst le, 2e en 3e klasse-patienten opgenomen. Het achter een wijd, hellend gazon met Vijver en bordes gelegen Sanatorium strekt dn letterlijken zin z'n vleugels naar alle kan ten uit. Licht en lucht hebben aan alle zij den ruime toegang en alle kamers (er is iplaats voor 100 patiënten) zijn beneden. Bo ven is alleen de huisvesting der zusters. Men 'denke zich voorts dit in lidit-gele 6teen op getrokken gebouw in de natuurschoone om lijsting van het Veluwsche hoogland, of, om het wat concreter te zeggen: het grenst aan Ben lommerrijk wandelterrein van 60 H.A., waarin o.m een tennisbaan is aangelegd. Is er zoo gezorgd voor een opwekkende en krachtwekkende omgeving, niet minder vol doening wekt het inderdaad boven lof verhe ven complex van zorgen besteed aan het ge- rief en het welzijn der patiënten. Er is letter lijk om alles gedacht; heel de aankleeding in lichte tinten, kamers in verschillende kleu ren, piano en radio in de stemmige salon der de klasse, ruim gelegenheid voor arbeids therapie, buitenzitjes met aansluitende per gola's voor wandelende patiënten, toepassing der nieuwste vindingen op hygiënisch en medisch gebied, nacht- en noodverlichting, ja zelfstwee schuilkelders .voor 60 per sonen elk. In het centrum van de vier vleugels be- fvindt zich alles, wat met kleeding, voeding en verpleging te maken heeft, ook weer ge heel beneden. De vleugels voor le en 2e klasse omsluiten een binnentuin met fontein, terwijl de 3e klasse evenzeer beschikt over een binnentuin. Alle kamers zien uit op de prachtige omgeving; de le en 2e klasse-pa tiënten hebben een kamer voor ieder, de 3e klasse heeft zaaltjes van 4—6 bedden en na tuurlijk eveneens ruime lokaliteiten voor rustig zitten en maaltijden. Dat alle dag- en ziekenzalen op de zonzijde uitkomen; dat alle ledikanten der ziekenzalen zoo op het terras kunnen gereden worden; dat de verpleegsters beschikken over 21 keurige ka mers, toilet- en badkamers; dat de centrale Verwarming alle gewenschte temperaturen geeft en zoowel gewone al3 permanente ba den aanwezig zijn het zijn altemaai bewij zen van het \vel zeer gelukkig geslaagde po gen, hier een geheel te scheppen, waarvan a 11 o onderdeden samenwerken tot geeste lijk en lichamelijk welwezen van hen, die hier rust en genezing komen zoeken. Om dit tot stand te brengen, was zeer nauwe samenwerking tusschen den architect (de heer E. J. R o th u i zen te Arnhem) en den gen .-dir., dr B. Chr Hamer, noodig. ITet is voor een leek reeds duidelijk, dat die ei. „rweest is. Er was ook noodig een uitvoe- rintr-in-de-puntjes. waar het zoozeer aan komt. on do sfeer, waarin de patiënten leven. Wij zouden niet durven zeggen zulk 'n mooi en tóch niet luxueus aangekleed Tehuis nog te hebben gezien. En wat de. schaduw kanten betreft: voor de zieken staat een com plcx van de modernste apparnien gereed: er is gelegenheid .voor psycho-therapeutische Het nieuwe Sanatorium behandeling; er is hydrotherapie, electrothe- rapie, hoogtezon, er is een keurige behandel en operatiekamer, er zijn isoleerkamers, en als dan geen menschelijke hulp meer baat,, is er de afzonderlijke sterfkamer en buiten de rouwkapel, een sober gebouwtje met opbaarkamers, waar de familie in stilte nog toeven kan bij de(n) doode. Dit alles is gebouwd en gemeubeld tus schen 1 April 1938 en Juli 1939. En op 20 Juli zal in de stichtingskerk op Veldwijk de of- ficieele opening plaats hebben. Een grootere tegenstelling als tusschen de krankzinnigenverpleging van zeg een halve eeuw geleden en die van nu is wel niet denkbaar. En niet gering is de geestelijke en physieke zegen, in die tegenstelling, nu openbaar wordende. De vordering der nsy- chiatrische wetenschap heeft zulk een wijd eld van mogelijkheden geopend, dat geslo- en scheen; die mogelijkheden tot werke lijkheden te maken, mogen we zien als de achtergrond van de sanatoriumverpleging, waarvan „De Hooge Riet" nu de jongste de monstratie is. Is het niet bemoedigend te we ten, dat bij vroegtijdige medische behande ling (liefderijke verzorging inbegrepen) reeds nu aanwijsbare resultaten geboekt wor den, zoodat zij, wien anders de pijnlijke krankzirinigverklaring wachten zou, nu nog met een deskundig geleide rustkuur te ge nezen zijn? Dit klemt temeer, nu de tijdgeest, het levenstempo en de maatschappelijke de pressie, meer zenuw- en geesteszieken ople veren dan voorheen. Zij vinden een samen stel van nieuwere methoden gereed, waarbij vooral de arbeidstherapie een rol speelt. (Op de Hooge Riet is voor eiken vleugel een the rapiezaal ingericht). Maar bovenal mogen we niet vergeten, dat dit Sanatorium nog een andere fundeering heeft dan die, waarop het 120 X 80 m opper vlakte beslaande gebouw rust. Is het niet dc Christus Consolator, die aan dit tehuis z'n hoogste beteekenis geeft? In het bronzen hekwerk voor de breede voordeur en in hel glasmozaïek in de hooge vestibule zijn de emblemen van menschelijk leed en Godde lijke barmhartigheid verwerkt; zij symboli- seeren den geest, waarin hier gezorgd en verpleegd, gewerkt.en gebeden zal worden. Ook de geestelijk gedeprimeerde of defecte is een zieke, en de grootc Geneesmeester is tevens de Almachtige, in Wiens hand leed dragenden èn verplegenden veilig zijn. door Wiens hand zij geleid worden en uit Wiens hand zij ontvangpn, wat bij Hem alleen mo gelijk is: een vrede, die óók het verstoorde verstand te boven gaat. Dit te weten, ver diept de blijdschap over de openine van dit Sanatorium. En doet ons op goeden grond hnpen. dat het ten zegen zal zijn voor velen, die gewond werden in den soms zoo hangen strijd om'hef geestelijk evenwicht. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE. STAND B RUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf, werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADD1NXVEEN - TELEF. 50 (Reel.) Pensioenfonds voor de Grafische vakken Op 12 dezer werd te Amsterdam onder leiding van den heer H. Diemer, de Alge- meene Vergadering gehouden van de Ver- eeniging „Pensioenfonds voor de Grafische Vakken", ter behandeling van de jaarstuk ken over 1938. In zijn openingswoord vestigde de voor zitter de aandacht op de per 31 April in het boekdrukkersbedrijf ingevoerde vroegde pensionneering, waardoor een daad werkelijke bestrijding van de werkloosheid is bereikt. Uit het door den directeur Ir J. N. Smit uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat de be- drijfsgewijze pensioenverzekering van alle georganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet, aan het einde van het boekjaar 1332 ondernemingen bestreek met 11.550 verzekerde werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioe nen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag 6.315.132.89 per jaar, overeenkomende met 'n verzekerd kapitaal van 63.151.328,90 (v.j. 61.431.755,50). Op den balansdatum waren 575 werknemers in het genot van pensioen met een gezamenlijk jaarlijksch pensioen van 284.668,38. Dr. COLIJN ter jaar vergadering De busjes-actie in de volle aandacht Wetenschappelijke bijeenkomst Aan het gisteren gegeven verslag van de V.U.-dagen ontbrak nog het (te laat ontvan gen) antwoord, door Prof. Dr. D. H. Th. Vollen hoven gegeven op de critiek, door eenige sprekers op zijn rede gegeven. Antwoord Prof. Vollenhoven Op de opmerkingen van Prof. Waterink antwoordt Spr. dat het subjectivisme daar om nominalisme wordt genoemd, wijl het in de universalia der realistische theorieën slechts nomina, d-us bloot namen zag. Nomi nalisme stamt dus uit de polemiek, subjecti visme niet, dat is positiever. Trouwens ook het subjectivisme heeft een universalialeer in welke het lang niet altijd individualistisch is: men denke aan stroomingen als de na- tionaal-socialistische. Wat Prof. WoLtjer be treft, deze nam wel de traditioneele om schrijving over, maar zag het verschil tusschen realisme en subjectivisme zelf zeer helder. Daarom kon Spr. hem met instemming ci toeren. De conclusies werden indirect bewezen: referent wilde nu eens niet weer de grondgedachten van de wijsbegeerte der wetsidee bespreken, maar laten zien. wat men, van haar uitgaande, bij de ordening van de vele themata bereiken kon: Aan Prof. Hepp antwoordt Spr. dat de indeeling van de nietsohriftuurlijke wijsbe geerte in realisme en nominalisme ook door Prof. Woltrjer als hoofdindeeling werd gezien. Een nadere uitwerking van overeenstem ming en verschil met de genoemde groote realisten heeft spreker ten deele reeds vroe ger gegeven. Mettertijd komt ook dit. al ligt het niet in de bedoeling aan al deze denkers afzonder lijke werken te wijden. Dat zou een geheel leven kosten. En onze tijd vraagt uitwerking niet van detailverschillen maar van de groote lijnen tegenover de steeds sterker wordende antichristelijke stroomingen in de wijs- de wijsbegeerte in de richting van de wijs begeerte der wetsidee te zoeken is. Met de opmerking van Prof. Dooye- w e e r d kan Spr. instemmen. De tegenstel ling rationalisme-empirisme is inderdaad schromelijk overschat. De hoofdindeeling is immens Schriftuurlijk tegenover niet Schrif tuurlijk: dan volgt, voor de niet-gchriftuurlijke themata die in realistische en subjectivisti sche. De subjectivistische gaan dan weer uit een in irrationalistische en niet irrationalis- tische; de laatste in practische en theoreti sche; de theoretische dan weer in die der jaardag zonder uiterlijk huldebetoon heeft willen vieren. Want als men 70 jaar wordt dan is dat eigenlijk geen verdienste, maar genade, en dan is er reden tot groote dank baarheid. En die dankbaarheid kan men het best tot uiting brengen in den huise- lijken kring. Een uitzondering heeft spr. evenwel gemaakt voor het werk van de vrouwen en meisjes voor de V.U. Zij sloven zich in het geheele land af voor de Geref. Hoogeschool, en haar wilde spr. niet teleurstellen. Daarom is hij vanmiddag naar Arnhem gekomen. Het Vrouwen V.U.-plan 1937 dat aanvan kelijk alleen was opgezet om gelden te ver zamelen voor de nieuwe faculteit der medi cijnen is in genoemd jaar omgezet in de busjesactie. Want men vond het jammer deze zoo geslaagde actie stop te zetten. Dat socratici Plato en Aristoteles onderzoekt en dan de bestrijding van hen door de Stoa opmerkt, deze strijd wel degelijk aan oudheid zelf bekend en bewust was. Ten aanzien van Prof. N a u t a merkt spre ker op dat de Geref. Beginselen nadere for muleering vragen en zijns inziens deze voor De „IJzeren long" van Philips Voortaan fabricage in eigen land Plaats voor twee personen en een geneesheer Bestaande vindingen verbeterd Men is er thans ook bij do Philips- fabrieken te Eindhoven in geslaagd een zgn. „ijzeren long'"'te vervaardigen. Naar men weet is dit een apparaat, waarmee (patiënten worden behandeld, die lijden aan een stoornis in de func tie van de ademhalingsorganen. In een soortgelijk toestel heeft onge veer een maand geleden de bekende Amerikaansche raillionairszoon Fred. Snite. een reis over den Oceaan naar Frankrijk gemaakt. In één der Philips-laboratoria hebben wij gisteren een belangwekkende demonstratie meegemaakt met het toestel, dat in do Phi- lips-fabrieken is vervaardigd. Dit toestel biedt groote voordeelen boven de bestaande buitenlandsche apparaten. Doch naast betere uitvoering is van groot belang, dat voortaan deze toestellen ook in Nederland zelf door onze eigen industrie kunnen worden vervaardigd. De demonstratie was vooral hierom zoo interessant, omdat kon worden nagegaan hoe een gezonde „patiënt", die zich in hot toestel begeeft men zie de foto op do werking reageert. Men komt dan voor wonderlijke ervarin gen te staan. Als de patiënt is „ingepakt' probeert hij aanvankelijk zelf adem te halen, d.w.z. hij verzet zich tegen do wer- Philips respirator voor twee kin- deren of één volwassene. De medicus behandelt de patiënte voor de duidelijkheid is de deur geopend afgebeeld). king van het toestel, dat juist bedoelt de functie van de ademhalingsorganen over te nemen. Wil hij dus praten, dan kómt er met de regelmaat van een klok een ,;inzinking", hij slikt woorden in, om daarna weer verder te ipraten, totdat hem andermaal het spre ken wordt belet. Dan begrijpt de patiënt, dat hij zich „over moet geven" endan gaat ook alles van zelf. Het is alsof hij „vacantie" neemt. I-Iij behoeft niet meer zelf adem te halen, want de „ijzeren long" heeft deze functie van hem overgenomen. Hij ligt rustig en stil. Hij voelt alleen door de neusgaten of den mond de lucht in -en uitstroomen. Is hij daaraan gewend, dan kan hij net zooveel praten als hij wil. Komt de patiënt natuurlijk weer de ge zonde! uit het toestel, dan bemerkt hij, dat ademhalen toch heusch nog een vrij zwaar karwei is! Doch alles went, cn daarom merken wij er ook niets meer vian. Be vinding van Philips Thans eerst iets over de wordingsgeschie denis van de „ijzeren long" van Philips. Enkele maanden geleden heeft de hoofd inspectie voor de Volksgezondheid aanee drongen op aanschaffing van een „ijzeren long" door een zoo groot mogelijk aantal ziekenhuizen in ons land. Dit deed de Phi- lipsfabrieken besluiten de vervaardiging er van zelf tor hand te nemen en dan natuur lijk in een betere kwaliteit dan de be staande byitenlandsohe apparaten. Half Mei werd met het experimenteeren begonnen en thans heeft men het doel be reikt, zoodat het vervaardigde apparaat inderdaad zeer aanzienlijke voordeelen heeft boven de in Amerika, Engeland en Zweden ontwikkelde uitvoeringen. Bij de keuze van het te volgen respiratie- systeem diende Prof. Noyons van Utrecht, van voorlichting. Besloten werd het z.g.n. „principe van Drinker" te volgen, d.w.z. den patiënt, behalve het hoofd, geheel in te sluiten in een ruimte, waarin periodiek een onder- §n een overdruk wordt teweeg gebracht. In verband met de moeilijke ver zorging van den ipatiënt in de respirator van Drinker heeft men bij Philips gemeend de practische toepassing van dit principe geheel te moeten wijzigen. Plaats voor twee personen De essentieele wijziging bestaat hierin dat de ruimte met fluctueerenden druk zóó groot gemaakt is, dat hierin niet alleen dén of twee kinderen of één volwassene kunnen worden opgenomen, doch tevens de medicus of de verpleegster door een deur in de ge heel metalen cabine kunnen binnentreden, zoodat de patiënt kan worden behandeld, resp. verzorgd, zonder onderbreking van de kunstmatige ademhalingsfunctie. In een afgesloten ruimte onder de matras is het pomp-aggrogaat voer electrisohe- en in noodgevallen voor handaandrijving ondergebraciht. Door een bijzondere con structie van dit toestel was het mogelijk, ondanks den betrekkelijk grooten inhoud van de cabine, de aandrijving zeer licht te maken. Waarneer de spanning van het elec- trische net mocht afvallen, kan nu door een zuster, zelfs gedurende meerdere uren, het werk van de motor worden overge nomen. In de cabine kan zoowel onder-als overdruk, of desgewensoht alleen onderdruk worden geproduceerd. De bedden zijn 7.00 uitgebalanceerd, dat de patiënt gemakkelijk in een achteroverhellenden stand kan wor den gebracht, met het hoofd naar beneden gericht (ligging van Trendelenburg). Doze ligging is van veel beteekenis als voorbe hoedmiddel tegen het önlstaan van long ontstekingen tijdens de verpleging. Tevens zuurstolkamer Het meest bekende toepassingsgebied voor de respirator geldt de behandeling van patiënten, die tengevolge van kinderver lamming een stoornis in de functie van de ademhalingsspieren hebben gekregen. Ech ter is dit lang niet de eenige indicatie; in auc gevallen, waarin de ademhalingsfunc tie zoodanig is gestoord, dat kunstmatige ademhaling geïndiceerd is (bv. vergiftiging door lichtgas of narcotica, electriciteits- ongcvallen, verdrinking), verdient de respi jt?'* %;er,'e de voorkeur boven de gewone methoden van kunstmatige ademhaling. Door Prof. Noyons werd bovendien nog i overweging gegeven de respirator dus danig te bouwen, dat deze tevens als zuur stofkamer kan worden gebruikt (o.a. voor hart- en longpatiënten). Aan dit advies werd gevolg gegeven, zoodat de door 1 nilips gebouwde respirator een toestel ge worden is met een ruim toepassingsgebied, dat te beschouwen is als een zeergewcnsch- i°onUi ie ,van h.ct therapeutisch arse naal der ziekenhuizen. De prijs van het apparaat is nog niet vastgesteld, doch zal liggen6 tusschen de 2000 en f 3000 i7inHL«e ^st®r gehouden demonstratie te Eindhoven, hebben dr G E. C. Burg«r directeur van den Gezondheidsdienst van Ani'^^rf H' y°"dr«n»h en ir J. B. tLV f de noodige toelichting venstrekt.1 Behalve deze respirator vervaardigde Philips een kuras, waarbij alleen de romp van den patient wordt ingesloten. Daar 1 rof Noyons voor zwaar-zieken de geheelo omsluiting van het lichaam raadzamer acht is deze kuras meer voor de nazorg van de patiënten bestemd. overschatting van het practische en van het wetenschappelijke denken; de sciëntialisten zijn dan voorts deels, pseudo-aristotelisch, deels mannen van het mathematische weten- sdhapsideaal. En eerst laatstgenoemde groep gaat dan weer uiteen in „rationalisten" (in engeren zin) en „empiristen". Saamvattend concludeert spreker dat juist het zien van de groote lijnen voorkomt dat men verkeerde probleemstellingen aanvaardt daardoor straks bij verkeerde systemen uitkomt. Verwelkoming van Dr H. Colijn De middagvergadering, waarvan wil ver slag hebben gegeven, had nog een bijzondere bekoring door de binnenkomst van Dr Colijn, die juist gistermorgen de hernieuwde op dracht tot Kabinetsformatie had onbvangen. Met daverende hoera's begroet, nam de Mi nister-President, die vergezeld was van zijn echtgenoole, zijn plaats aan de bestuurstafel in, waarna Ds. T. Ferwerda als voorzitter de samenkomst opende met te doen zingen Ps. 138 1. Daarna sprak hij een hartelijk welkom tot den President-Directeur, Dr. H. Colijn. Wij zöjn, aldus Ds. Ferwerda, bijzonder verheugd, dat Dr. Colijn, ondanks de vele beslommeringen, welke bij deze dagen heeft, en die zooveel van zijn krachten vergen, toch dezen middag voor ons beschikbaar heeft willen stellen. Want wij kunnen hem niet missen. (Daverend applaus). Inbusschen behoeft ons medelijden met hem, aldus spreker, die nu vanmorgen derom met de formatie van een Kabinet is belast, niet al te groot te zijn. Dr. Colijn heeft mij n.l. verteld, dat hij dezen zomer in verband met de bijzondere omstandigheden geen vacantie kan nemen, maar dat hij dezen dag beschouwt als een vacantiedag. Het doet ons goed, dat Dr Colijn dezen middag te midden van het Gerefor meerde volk doorgebracht, beschouwt als een vacantiedag. Wij hopen, aldus besloot spreker, dat God hem sterkte zal geven bij den moeilijken arbeid, welke op zijn schouders is gelegd en blijven hem met onze gebeden omringen (applaus). Behalve door Dr H. C 0 lij n is de verga dering bijgewoond door minister Dr J. J. C. va n Dij k, oud-minister J. A. de Wilde en den commissaris der Koningin in Gel derland, mr S. baron van Heemstra. Op de toespraak van mevr. S. Verda m- O k m a uit Amsterdam tot Dr Colijn als president-directeur der V.U. over het resul taat der busjesactie heeft Dr Colijn geant woord: Dr Colijns antwoord op de busjes-actie Het was op het randje, aldus spr., dat hij hier vanmiddag aanwezig kan zijn. Hij had 's morgens eerst afscheid moeten nemen van een zijner kinderen die weer naar In- dië vertrekt cn daarna werd hij in aanra king gebracht met een der belangrijkste dingen van staat, hetgeen ook zijn werk medebracht Spr. heeft tot den voorzitter dezer verga dering reeds gezegd, dat hij dit jaar wel geen vacantie zal kunnen nemen. Daarom heeft hij vanmiddag maar vacantie geno men om die door te brengen in zijn uitge breide familie (applaus). Zich tot mevr. Verdam richtend, herin nerde spr. eraan, dat hij zijn 70sten .ver Hen snapshot tijdens de gisteren ge houden vergadering. Op de voorste rij mevr. Colijn, de echtgenoote van den minister-president. was noodig, omdat de V.U. 'de hulp detf vrouwen niet kan missen. Spr. is bijzonder erkentelijk, dat een aan tal van 25.608 spaarsters is bereikt. Dit is een aantal, waarvoor groote erkentelijkheid past. In de persoon van mevr. Verdam bracht spreker dank aan alle meisjes en vrouwen, niet namens zichzelf maar na* mens de Vrije Universiteit. De V.U. moet, leven van de liefde van het Geref. volksdeel* In Engeland en Amerika schenken million* nairs soms millioencn aan een universiteit- De V.U. moet het hebben van de kwartjes en de dubbeltjes, de centen en de halve cen ten van ons volk. Indien iemand de V.U. een millioen gulden zou schenken en de kwartjes en dubbeltjes zouden verdwijnen, dan zou dat geen onverdeelde zegen zijn voor de V.U. Want in die kwartjes en dubbeltjes spreekt zich uit de liefde voor het beginsel, waardoor de V.U. gedragen wordt. Spr. wekte de aanwezigen op den arbeid voor de V.U. onversaagd voort te zetten. Laat ons ons inspannen om het erfgoed der vaderen niet alleen te bewaren, maar zoo mogelijk ook op hooger plan te brengen, aldus besloot Dr Colijn zijn met applaus onderstreepte rede. Georganiseerde werknemers Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het aantal ge organiseerde werknemers in ons land, naar een voorloopige berekening, begin 1939 769.-100 tegen 743.000 beg-n 1938. De ledentallen der verschillende vak- centralen waren als volgt: Ned. Verbond v. Vakvereer.igingen 306.200 (293.600); R.K. Werklieden Verbond 177 200 (170.000); Chr. Nat. Vakverbond 113.900 (110.40Ö); Nederlandsche Vakcentrale 46.300 (45.500); Nationaal Arbeids-Secr. 10.650 (11.200); Ned. Syndical. Vakverbond 1.600 (2000); Oud-Katholiek Vakverbond 700 650niet bij een vakcentrale aangesloten 112.850 (109.650). (Tusschen haakjes zijn de cijfers van 193S). De adspirant-leden (9,400 in 1939, 7.400 in 1938) zijn in deze cijfers niet mc-degeteid. WONING AFGEBRAND OSS, 14 Juli. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand uit gebroken in de arbeiderswoning van J. Sieben te Oss. De bewoners werden door de buren gewekt en moesten zich in nacht gewaad in veiligheid stellen. Het huis en de geheele inboedel is verbrand. Eenige kip pen zijn in de vlammen omgekomen. Het m.s. „Algarve"dat door de N.V. Boele's Scheepswerven te Bolnes werd gebouwd voor reke ning van de N.V. Hammer steins Reederijmaakte gisteren zijn proefvaart op den Nieuwen Water weg. Een overzicht aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6