TRIUMPH Gemengd Bloed DAGELIJKS GROEIT LUX j DE POPULARITEIT VAN DE BESTE I CENT VIRGINIA Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. VRIJDAG 14 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a BUITENLAND OPNIEUW POOLSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN? Warschau is ertoe bereid Concessies, die het niet kan toestaan De kalme atmosfeer, die op het oogen- blik in Polen heerscht, trekt bijzonder de aandacht van diplomatieke en jour nalistieke kringen in Warschau. De Poolsche pers wijst er nadrukke lijk op, dat de regeering nog steeds be reid is, de geschilpunten, die haar van de Duitsche regeering scheiden, de kwestie-Danzig en den corridor, langs den weg van onderhandelingen in een vreedzame sfeer te regelen, waarbij iedere unilaterale oplossing zou zijn uitgesloten. Politieke kringen in Warschau herinne ren in dit verband aan de redevoering van Beck van 6 Mei j.l., waarin hij verklaarde, dat opdat het woord „vrede" een volle wer kelijke waarde zou krijgen, twee voorwaar den vervuld moesten worden, nl. vreedzame bedoelingen en vreedzame methoden van Wanneer men de beide voornaamste ge- schilkwesties tu6schen Polen en Duitsch land in het licht van deze opvattingen be kijkt, worden de limieten van een even- tuecle regeling duidelijk afgebakend. De in politieke kringen te Warschau al gemeen aanvaarde opvatting is, dat ten aanzien van de corridor-kwestie de Pool sche regeering bereid is, voorstellen te be- studeeren, die er toe strekken, het Duitsche verkeer door Pommeren naar Oost-Pruisen te vergemakkelijken, o.m. op het gebied der wegen. Maar het is natuurlijk volstrekt uit gesloten, dat de regeering ooit een vraag in overweging zou kunnen nemen betreffende instelling dwars door het Poolsche Wojwodeschap Pommeren van een exterritoriale Duitsche strook, die volgens berichten uit Duitsche bron bijna. 20 K.M. breed zou hebben moeten zijn. Het Poolsche standpunt te dien aan zien is zeer duidelijk: „Wij hebben er geen enkel belang bij, de Duitsche medeburgers te hinderen in hun ver bindingen met de Oostelijke provincies. Wij hebben echter geen enkel motief om onze souvereiniteit te verminderen op ons eigen gebied." Wat Danzig betreft, verklaart men boven dien, dat deze kwestie weinig ruimte laat .voor een compromis. Aan den eenen kant kan de Duitsche meerderheid der vrije stad Zich vrijelijk ontwikkelen van nationaal, cultureel en ideologisch standpunt gezien; zij bezit haar regeering en haar partij bestuur. Aan den anderen kant kan Polen de kwestie-Danzig slechts beschouwen door zich te stellen op het gebied „der Poolsche rechten en handelsbelangen". Het kan niet toestaan, dat deze in welk opzicht ook be perkt worden. Overigens echter zou men de mogelijkheid onder oogen kunnen zien van een compro mis op juridisch plan voor een regeling Van de positie van Danzig als vrije stad. De Poolsche regeering heeft Duitschland op 26 Maart reeds aangeboden gezamenlijk het bestaan te waarborgen van de rechten der vrije stad. Op dit aanbod is geen ant woord ontvangen. Ook hier zal Polen nooit toestaan, dat het gebied van Danzig geplaatst zou worden buiten de Poolsche douanezöne en nog minder, dat een „Anschluss' van Danzig bij Duitschland verwezen lijkt zou kunnen worden. Zoo blijft de Poolsche regeering, trouw ban de politiek van vrede, in volledige 'overeenstemming met Engeland en Frank rijk en na de plechtige waarschuwingen ,van den Britschen premier aan Duitsch land, steeds bereid deze problemen te be- studeeren door middel van onderhandelin gen, welke zich voltrekken in een vreed zame sfeer. Eveneens trouw aan haar politiek van standvastigheid weigert de Poolsche regee ring iedere onderhandeling, die het aspect aanneemt van een intimidatie- of chantage poging van den kant van Duitschland. Zij zal nooit een duimbreed wijken in de ver dediging van haar rechten en vitale be langen- ENGELSCHE VL00T- MANOEUVRES OP HANDEN 12.000 gepensionneerden moeten onder de wapens In het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat 12.000 bij de reserve ge plaatste gepensionneerde vlootofficieren en •manschappen, tegen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de vloot- en lucht- oefeningen, die in Augustus en September gehouden zullen worden. In zijn desbetreffende mededeeling ver klaarde Chamberlain, dat, teneinde het grootst mogelijke voordeel te trekken uit de gecombineerde vloot- en luchtoefeningen in Augustus en September en teneinde daar door de doeltreffendheid der vloot te bevor deren, regelingen worden getroffen, waarbij schepen, die thans in de reserve zijn, zul len deelnemen aan de oefeningen. DE BRITSCH-JAPANSCHE SPANNINGEN IN CHINA Engelsche fabrieken te Shanghai geisoleerd De Japansche legerautoriteiten te Shanghai hebben rond drie onder Britsche leiding staande bedrijven aldaar prikkeldraadver sperringen opgericht, teneinde deze fabrieken geheel te isoleeren. Britsche protesten tegn dezen maatregel zijn zonder meer van i> hand gewezen. Het gaat hier om eenige ws verijen, welker leiders aan de Japansche le gerautoriteiten hadden verzocht, toestemming te geven, dat veertig arbeiders werden te werk gesteld op terreinen aan den noordelij ken oever van de Soe Tsjau-kreek in het onder Japansche controle staande gebied. Verklaard werd. dat het verzoek zou kun- ;n worden ingewilligd onder de volgende voorwaarden, welke noodig werden geacht voor de handhaving van orde en recht in het bewuste gebied. 1. De Chineesdhe arbeiders der fabrieken mogen alleen zekere aangegeven wegen bruggen passeeren, wanneer zij naar him werk gaan of van hun werk terugkeeren. 2. Er mogen geen mieuwe bruggen worden gebouwd over de Soe Tsjau-kreek. 3. Het Britsche consulaat-generaal moet certificaten afgeven aan de arbeiders. Dit besluit zal het noodig maken nog 12.000 gepensionneerde vlootofficieren en manschappen op te roepen. Zij zullen zich op 31 Juli bij de depóts moeten aanmelden. De koning zal de reserveschepen bezicihti- m in Weymouth op 9 Augustus. Verwacht wordt, dat de oefeningen onge veer zullen duren tot de derde week in Sep tember en dat de reservisten weer naar huis zullen kunr.en gaan, wanneer aan het einde van de maand de 6chepen weer in do reserve zullen zijn opgenomen. Chamberlain zeide nog, dat de revue over 130 schepen zal worden gehouden, welko zoowel slagschepen als zeer kleine oorlogs schepen zullen omvatten. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de schepen, die uit de reserve gehaald zullen worden, omvatten: een slag' schip, een vliegtuigmoedersghip, vier krui ser-eskaders van vier schepen eik, een mij nonlegger, een destroyer-depötschip, vier flottieljes destroyers en vier onderzeeërs. Men herinnert er aan, dat de admiraliteit haar toevlucht tot een gelijken oefenings maatregel genomen heeft in 1924. DE BERGING VAN DE „THETIS" LONDEN, 13 Juli. (Havas). In verband met den kraclhtigen Zuidwestelijken wind zijn de werkzaamheden tot 'berging van de „The tis", in de baai van Liverpool, vandaag tijde lijk gestaakt. Zij zullen hervat worden zoodra /eer beter is. <r Voor de practische huisvrouw 1 Het reuzenpak Lux bevat meer dan dubbel zoveel als het ge wone pak en kost toch maar 25 ct. Het reuzenpak is dus I extra voordelig! En... dan nog I twee verschillende breipatro- I nen en een' hele bon voor geschenken. Vrattg het reuzenpak De uitwijzingen uit Bolzano Vragen in het Lagerhuis LONDEN, 13 Juli (R.O.). De uitzetting van Engelsche onderdanen uit Bolzano is tijdens het vragen-uurtje in het lagerhuis ter sprake gebracht. Door de labouraSgevaardigden Maclcen en Riley. De eerste stelde voor om, tenzij de uitwijzingsbevelen ingetrokken worden repressaille-maatregelen te nemen door Italianen bevel te geven uit Engeland te vertrekken. In zijn antwoord verklaarde Butler, dat de Britsche ambassadeur te Rome de kwes tie reeds ter sprake gébracht heeft bij de ltaliaansohe regeering en volledig de reoh- ten der Britsc-he onderdanen heeft voorbe houden. In 't bijzonder heeft hij de aandacht gevestigd op de kwestie van overdracht naar het buitenland van de opbrengsten van noodige liquidaties van Britsdh bezjt. Het schijnt, dat de Italiaansche autoritei ten bereid zijn, deze kwestie in gunstige overweging te nemen. Tevens heeft de am bassadeur de aandacht gevestigd op het feit, dat zekere Britsche eigenaars yan bezittin- 4. De Japansche militaire autoriteiten zul len de passen intrekken, indien de maat schappij nalaat, de bovengenoemde voorwaar den in acht te nemen, of indien de leger autoriteiten dat om een andere reden noodig achten. Volgens het telegram nebben de Britten de Japansche voorwaarden genegeerd en jonken over de Soe Tsjau-kreek laten varen de Chineesche arbeiders van en naar de fabrieken te laten gaan. Teneinde de binnenkomst van anti-Japan sche terroristen tegen te gaan en de orde vrede te handhaven hebben de Japanners onlangs de beide fabrieken en de nabijgele gen fabriek der China Car and Foundry Cy. door een prikkeldraadversperring afg ten. De Britsche consul-generaal heeft M-aan- ig een protest bij de Japanners ingediend. Hij verklaarde, dat de voorwaarden, gesteld in de nota van November, onaanvaardbaar waren en dat de oprichting van een prikkel draadversperring een vijandige daad w De Japanners hebben, gelijk uit het boven staande blijkt, dit protest naast zich neerge legd. De toestand te Tientsin Uit Tientsin wordt gemeld, dat een Britsch stoomschip zich Maandag zou hebben ge mengd in de Japansche inspectie van de scheepvaart op de Pai-rivier, toen het twee Chineezen oppikte, die van een geheim zinnige jonk waren gedoken, toen Japansche ambtenaren deze jonk naderden. Het verluidt, dat de Japanners bij de plaat selijke Brits-dhe diplomatieke ambtenaren krachtig zullen protesteeren, daar gezien is, dat de zeelieden de Chineezen bij hun ont snapping hebben geholpen. De aniti-Britsdhe stemming te Tientsin is toegenomen. 2)000 employé's van den spoor weg van Peiping naar Shanghai K-wan héb ben in het Peia Ningpark vergaderd ai anti-Britsche organisatie opgericht. Uit Kai Feng wordt gemeld, dat het trek van Britsche onderdanen uit de pro vincie Honan slechts een kwestie van tijd Volgens dit bericht zouden de Chineesche studenten, de Britsche scholen en het per soneel en de patiënten de Britsche zieken huizen in deze provincie hebben verlaten. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Koe Lang Soe heeft na een levendig debat tusschen de Japansche leden en die der andere mogendheden de Japan sche eischen tot aanstelling van een Japan ner als hoofd der politie en tot het in dienst nemen van Japansche politiebeambten „voor het handhavèn van de orde" verworpen. 300 ARRESTATIES IN SLOWAKIJE BRATISLAVA, 13 Juli (Havas). Wegens corruptie ziijn driehonderd politici van het oude regiem gearresteerd. Onder hen bevin den zich Milan H o d z a, de vroegere minis ter-president, Vavro Srobar, minister van Slowakije en verscheidene oud-kamerleden en -matoren. HITTEGOLF IN ZUID-SPANJE Zuid-Spanje wordt op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. Te Sevilla heeft mjen gister een tempe ratuur van meer dan 50 graden Celsius in de schaduw gemeten. Tot dusver zijn reeds elf personen ten gevolge van zonnesteek overleden, van wie zes in de provincie Cordoba. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge- steeds W.L. D. SCHOENEN DE LASTEN DER BRITSCHE DEFENSIE Uitgaven der bewapening stijgen tot 730 millioen Bij de indiening van de begrooting in derde lezing heeft Sir John Simon gespro ken over de financieele positie van Enge land en gezegd voor dit financieele jaar ongeveer 1320 millioen pond sterling aan uitgaven te hebben geraamd. Daarvan zul len 942 millioen worden verkregen uit ont vangsten en 380 millioen door het opnemen van leeningen. De totale uitgaven voor de verdediging, die reeds waren opgegeven tot een bedrag van 580 millioen, zullen mogelijk worden verhoogd tot 630 millioen, doch zullen in wezen 730 millioen beloopen. Het zal mogelijk zijn ongeveer 150 mil lioen op te nemen door de uitgifte van schatkistbiljetten. Slechts een deel van de financieele hoeften van dit jaar zal in de vlottende schuld kunnen worden opgenomen. Daarom zal het te gelegener tijd noodzakelijk zijn den beleggers, grooten en kleinen, te vra gen op zoo ruim mogelijke schaal bij te dragen aan de nieuwe defensieleening. Spre ker heeft het vertrouwen, dat aan dezen oproep gehoor zal worden gegeven. Het Huis heeft vervolgens met 206 tegen 141 stemmen een motie der labourpartij ver worpen, waarin werd voorgesteld, het wets ontwerp niet aan te nemen. Vervolgens werd 't wetsontwerp in derde lezing aangenomen en doorgezonden naar het Hoogerhuis. Simon zette uiteen, dat de begrooting voor dit jaar 1400 millioen zal beloopen en dat gen wellicht geen vertegnwoordigers ter >e hebben om zorg te dragen voor hun belangen en hij heeft gevraagd, alles in het werk te stellen om den last voor de Brit sche onderdanen zoo gering mogelijk te doen zijn. Aangezien de maatregel van toepassing 's op alle buitenlanders zonder onderscheid, voegde Butler ten slotte aan zijn mede- deelingen toe, overweegt Halifax geen ver geldingsmaatregelen. Gisternacht is op een militair vliegveld nabij Liverpool brand uitgebroken nabij een belangrijke hulpflabriefc voor den bouw vliegtuigen. De politie te Liverpool heeft terstond een onderzoek ingesteld en de brandweer tracht te voorkomen, dat het vuur overslaat n: nabijgelegen fabriek en het gebouw van het vliegveld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er niet van kwaadwilligheid sprake is. EEN DUITSCHER GESTEENIGD? WARSCHAU, 13 Juli. (Havas). De Pool sche bladen melden, dat do Duitsche burger Bruno Wohl, uit het Memelgebied, ei 12-jarig zoontje door steenworpen g zijn door een bende nationaal-socialisten. Wohl had geweigerd toe te treden tot de nationaal-socialistische partij. Hij had toe stemming gekregen om zich in Zweden vestigen. SPANJE HEEFT 50.000 INVALIDEN! Volgens officieele gegevens zijn tijdens den Spaansohen burgeroorlog 50.000 man schappen. die in de nationalistische gestreden' hebben, invalide geworden. Hier van zijn 301 totaal invalide en 208 blind. Opeen landgoed in Guadalajara wordteen invaliden-hospitaal ingericht. De provincie Barcelona heeft toegezegd, aan 10.000 inva liden een werkkring te verschaffen. Andere krijgen betrekkingen als concierges in par ticuliere huizen en kantoren. IN ZWEDEN NAJAARSMANOEUVRES Van 19 tot 23 September zullen onder leiding van den Zweedschen koning in het kustgebied van Stockholm herfstmanoeu- vres worden gehouden, waaraan zal wor den deelgenomen door 18.000 man, 700 motor voertuigen, 40 schepen en 135 vliegtuigen. Zoo'n ziek geradbraakt gevoel Dag-in, Dag-uit dezelfde klachten. Lood* care armen en beenen, doffe zagenda hoofdpijn, prikkelbaar cn dan ook nog die stramme pijn in armen en beenen. Dat zijn zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruschen zal dat ver helpen, zooals het deed bij tienduizenden mannen en vrouwen, die zich eens even ellendig voelden als gij nu. Neem Kruschen Salts! Kruschens zes minerale zouten sporen Uw bloedzuiverende organen, lever, nieren en ingewanden, aan tot grootera werkzaamheid, waardoor alle schadelijk teveel aan zuren uit Uw gestel wordt ge filterd. Begin dadelijk Uw Kruschen-kuur, Over enkele weken zult ge U weer ae oude voelen en fit eiT opgewekt Uw dagelijksch! werk doen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E< Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. (Reel.)! UIT OOST- EN WEST-INDIE Grafschennis te Telok-Betong Voor het eerst sinds mensehenheugenig heeft zich in de Lampongsche Districten en wel te Telok Betong een geval van graf-» schennis voorgedaan. Kortgeleden ontdekte een Chinees, die be- g was op de Chineesche begraafplaats dei tombe van een familiegraf te restaureeren, dat in het graf van den ongeveer dertig jaar geleden overleden Po Tji, ter hoogte van het hoofdeinde een diepe put gegraven De familie van den overledene werd op de hoogte gebracht; na een onderzoek gaf zij het gebeurde bij de politie aan, die een onderzoek instelde. Po Tji bekleedde in China, vóór hij in Indië aankwam, het z.g. go pin ham-ambt, aan de uitoefening waarvan de dracht van een uniform en andere waardigheidsteeke- nen was verbonden; deze uniform en waar* digheidsteekenen worden in de Chineesche samenleving als zeer kostbaar beschouwd. De voorwerpen werden den overledene meer daji 900 millioen uit de belastingen zal moeten worden verkregen. Wijst mij een ander land ter wereld met onze bevolking, zeide spr., dat, wannee voor dezen enormen last geplaatst is, millioen kan vinden uit dagelijksche belas tingen. Terwijl de overblijvende 500 millioen om te leenen een verontrustend cijfer is, moeten wij erkennen, dat wij dezen grooten last zullen moeten dragen. De rustige ontvangst van deze begrooti is het gevolg van twee dingen: 1. De wetenschap, dat het noodzakelijk is. 2. Ons volk heeft zonder eenig partij verschil, zoowel in dit Huis als in het land, een vastberadenheid, dat wij, er kome wat wil, zullen moeten vinden datgene wat noo dig is voor de vrijheid, veiligheid en kracht van ons land. Britsche propaganda in Duitschland Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In de laatste weken wordt Duitschland met een vloed van brieven overstroomd, die post uit Engeland komen en schijnbaar particuliere brieven zijn. Al deze brieven zijn echter geschreven met het doel, het Duitsche volk tegen zijn leiders op te zetten. Onlangs weer is een groot aantal exem plaren verspreid van een brief van Stephen King-Hall, die op domme wijze met „beste Duitsche lezers" in contact tracht te komen om zoo onder het Duitsche volk een defai tistische stemming te kweeken. Gelet op het feit, dat deze brief in een opvallend groot aantal exemplaren naar Duitschland werd gezonden, hebben wij te Londen een nader onderzoek naar de eigen lijke bron laten instellen, een onderzoek, waarvan de resultaten verbluffend waren. Bijzonder goed ingelichte en ingewijde kringen hebben namelijk geconstateerd, dat de heer Stephen King-Hall geenszins die particuliere persoon is, voor wien hij zich uitgeeft, doch in dienst staat van de pas opgerichte propaganda-adfeeling van het Foreign Office, die onder leiding van Van- sittart staat, en dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, de- brief niet alleen persoonlijk kent, doch bij de opstelling daarvan peet heeft gestaan. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN - TELEFOON' 2613 30 jaar geleden, toen hij op 80-jarigen leef tijd stierf, in zijn graf meegegeven: eert lange zwarte, met gouddraad bestikte jas, steenen armbanden en ringen, een halsket ting uit geurig hout vervaardigd en een met parels bestikte hoed. Een en ter waarde van ongeveer 800 dollar. De grafschenner heeft de nog stevige hou ten doodkist aan het hoofdeinde met een koevoet geforceerd en de waardevolle voor werpen, waaronder zich ook nog geldstuk ken bevonden, weggenomen. De koevoet werd in de onmiddellijke nabijheid van het graf teruggevonden. De politie heeft twee verdachten, beiden Chineezen, doodgravers van beroep en be kend staande als opiumschuivers, aangehou den; tot dusverre ontkennen zij echter hard nekkig. Aardverschuiving eischt 14 doodeii Ook slachtoffers van bandjirs TASIKMALAJA, 13 Juli. (Aneta). Door aardverschuivingen zijn gistermiddag in da desa Tjikondang vele huizen bedolven. Hierbij werden veertien personen gedood. Bij een bandjir van de Tjibandjaran zijn drie personen verdronken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de rivier Tjikembang gebandjird. Hier door zijn vele huizen meegesleurd, o.a. de bale-desa (gebouwtje voor inheemsche rechtsspraak) te Tjihaoer. Een houten brug is geheel vernield; het verkeer is gestremd, Bij deze laatste bandjir kwamen geen per soonlijke ongelukken voor, doch de schade Juweelendiefstal te Medan Een brutaal staaltje is in den nacht van 28 op 29 Juni uitgehaald in de pasanggra- han van den sultan van Serdang te Medan, Op de bovenverdieping had Tengkoe Dar- mansjah met zijn echtgenoote een slaapka mer betrokken, waarvan de deuren, toegang gevende naar de rest van het huis, waren afgesloten, doch niet aan de balconzijde. Des nachts, te ongeveer drie uur eenig gestommel hoorende, riep Tengkoe Dar- mansjah wie zich in de slaapkamer bevond, doch toen daarop geen antwoord kwam, heeft hij verder geen aandacht aan het ge« druisch geslagen. Toen men des ochtends te ongeveer negen uur ontwaakte bleek echter, dat wel dege lijk iemand het huis was binnengedrongen, waarbij de indringer een goeden slag heeft kunnen slaan: van de slaapkamertafel wa ren sieraden weggenomen met een geza menlijke waarde van 3495 .aldus de „Suro< Post". een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI5SCHLR. De voorbijgangers werden stil van ontzag. Priesters bogen 'diep als ze hem voorbijgingen. Overal nam men de '"J115"1 af of bleef eerbiedig staan tot hij voorbij was. Ja, zelfs de honden die in de goten lagen te slapen, schenen bevreesd te zijn om zoo'n machtig heer aan te blaffen. De burgers van Monterey waren trotsch op hun bloed en don Mariano de Veja wel zeer bizonder. Hij voelde zich afstammeling in lijnrechte linie van de oude Castiliaansche ridders die het land waren binnengekomen als veroveraars. Over het Indianenbloed waarmede zijn beroemde stam zich had vermengd, werd maar zoo weinig mogelijk gespro ken. Het was wel een wonder dat het geslacht zich had kunnen handhaven. Immers .pas zesenvijftig jaar geleden was het dat de stad door een Fransch vrijbuiter Buchard. die met twee *inc freqatten de haven binnenliep, geheel verwoest werd. Alleen de' kerk bleef behouden. De bewoners werden vermoord of vluchtten naar de bosschen. Na vijf jaren vestigde zich een zekere David Spence, een Schot, die in het Zuiden handelde, op de puinhoopen. Voor en na keerden nu ook de gevluchte Dons en Caballeros terug en herbouwden hun woning En nu was de stad Monterey zooals Mariano de Veja het trotsch uitdrukte weer een heilige en koninklijke stad. De naam was zelfs koninklijk: Rey de los montes, koning der bergen. Daar was ginds dat nietige San Francisco, alleen door toeval ontstaan en bevolkt door het uitschot van New York, Hongkong en Sidney. Met verachting werd er over gespro ken. Men telde het niet. Monterey was de groote stad. En don Mariano de Veja de groote man in die stad. Voor een deel kwam hem die eerenaam toe, hoewel deze niet meer zoo gold als vroeger. Dertig jaar geleden was hij de grootste grondbezitter ln het land, maar nu was zijn rijkdom veel minder geworden. Zijn stormachtig leven was daar oorzaak van. Toen hij nauwelijks in staat was een paard te bestijgen en een degen te hanteeren, voegde hij zich bij een troep avon turiers en zwervers en wist spoedig invloed op hen te krij gen. Hij was los van zeden, zooals al de anderen, maar toch was hij voor wat anders bestemd dan voor het leven met een inlandsche squaw en om het bandietenpad op te gaan. Als zijn makkers in speelhuizen en kroegen zich vermaak ten, wijdde hij zich aan de studie en werd de meerdere van allen. Zoo was hij op zijn twintigste jaar reeds kapitein en nam met zijn troep deel aan alle oproeren en omwentelingen. Eerst hielp hij de radicalen om de Spaansche heerschappij te ondermijnen, het jaar daarop vocht hij met de Jezuieten tegen de radicalen. Toen de bisschop van Monterey over deze laatsten de banvloek had uitgesproken, volgde hij den bis schop als zijn geestelijken herder. Hij werd gevangen ge nomen en ia boeien geslagen* en was zóó verontwaardigd dat zijn eigen landgenooten hem dit aandeden, dat hij zwoer, zich voortaan te zullen scheren als een Engelsche lord en de gewoonten der Engelschen te volgen. Dat deed hij inderdaad, maar er kwamen na zijn invrij- heidsstelling moeilijke dagen. Toen Californië op het toppunt van zijn macht was. maakten vier mogendheden aanspraak op het bezit van het land. Spanje beweerde de oudste aanspraken te hebben, want de oorspronkelijke veroveraars waren uit dat land afkomstig. Engeland beweerde dat de Zeevaarder Sir Francis Drake het land had ontdekt, het Nieuw-Albion had genoemd en bij het rijk van Koningin Elisabeth had ingelijfd. Rusland beweerde, dat het langen tijd eenige plaatsen aan de kust in bezit had gehad. En Amerika beweerde, recht te hebben omdat het vlak bij lag en omdat de regeering van Mexico met de zelfstandigheid had genoegen genomen. Toen had don Mariano moeten kiezen. De bisschoppen kozen Spanje, goede Katholieken mochten niet aarzelen, want de andere landen waren kettersch. Maar don Mariano leerde Engelsch en las zorgvuldig de Amerikaansche en Engelsche bladen. Hij las. dat een Engelsche vloot voor de kust kruiste en dat een Amerikaansch leger onderweg was. Aanvankelijk keek hij dus twee kanten uit, gereed om op het goede oogenblik een besluit te nemen. Dat men met hem rekende, bewijst de inhoud van 'n geheim rapport aan den President van de Vereenigde Staten waar in over hem wordt gesproken als van een man van aanzien lijke familie, goed opgevoed en onderwezen, die zich uit het militaire leven schijnt teruggetrokken te hebben, hoewel hij op zijn landhuis nog altijd een troep soldaten in dienst had. Vroeger trotsch en ongenaakbaar, is hij tegenwoordig vrien- delijk en voorkomend, maar altijd met het air van den gebored edelman, die zich genadig tot zijn minderen neerbuigt. Zijd huis staat altijd open voor de vreemdelingen, doch hij slaat al zijn gasten nauwkeurig gade en schenkt zijn vertrouwen alleen aan mannen van verstand en karakter. Zijn invjoed is merkbaar in geheel Californië en in het graafschap Solano, waar hij zich doorgaans ophoudt, heerscht grootere veiligheid voor personen en goederen dan elders. Hij vraagt niets en het geld verlokt hem niet. Niemand kan hem recht doorgron den, misschien zou een titel of betrekking hem het meest welkom zijn. Daar hij geen markies kon worden, werd hij tot generaal benoemd. En nu was don Mariano besloten. Hij koos de vlag van de sterren en strepen. Toen meende hij zijn grooten slag te kunnen slaan. Hij hoopte dat de hoofdstad van Californië op zijn domein zotl komen, en stichtte aan de haven van San Pabeo een nieuwe stad. Hij stond zijn fraaiste landgoederen af aan den staat en bouwde een gerechtshof; maar toen hij driehonderd dui zend dollar had uitgegeven voor werk en openbaar nut ifll zijn nieuwe stad, bracht de republiek der Vereenigde Staten de hoofdstad over naar Sacramento. Dit was een nekslag voor Mariano. Hij was nog wel een groot man, maar voelde zijn invloed hard achteruitgaan. Het grootste deel van zijn bezittingen was hij kwijt. Daar bij kwam, dat zijn eene dochter reeds gehuwd was met een Engelschman, en zijn zuster eveneens. (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2