VACANTE! Onze Zomer-fotowed strijd KUIJPERS' STOFFENHUIS Ü3 „VAN EN VOOR DE VROUW- UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN ïo—15 JULI 1939 B Te beginnen met volgende week zal gedurende de zomermaanden ons Vrouwenblad éénmaal per week verschijnen. Van 27 Juli tot 19 Augustus zullen géén knippatronen afgeleverd kun nen worden. Lezeressen die van plan waren ge durende deze termijn patronen te bestellen van reeds verschenen nummers, geven wij dus in over weging dit zoo spoedig mogelijk te doen. Is er wel één woord dat in deze maanden zóóveel in gedachten en gesprekken voor komt, als het woord „vacantie"? In deze warme zomerdagen, als de werk zaamheden ons wel eens wat zwaar kun nen wegen, toovert de gedachte aan „va cantie" een glimlach op ons gezicht en doet ons met hernieuwden moed ons werk verrichten. Want over enkele weken dangaan we met „vacantie". Vóór we echter goed en wel in onzen trein of auto zitten, óf (indien we een bootreis maken) op het water dobberen, moet er nog héél wat gebeuren en vallen er, vooral voor de huisvrouw, nog ettelijke werkjes op te knappen. De garderobe wordt tijdig nagezien In de eerste plaats moet, liefst enkele we ken vóór ons vertrek, de garderobe van de vacantiegangers nagezien en, zoo noodig, aangevuld worden. Het weer is in ons land nu eenmaal zéér veranderlijk en dus ook warme kleeren mee! Ditzelfde geldt eveneens voor een reis in de bergen, als mede voor een boottocht. In het laatste ge val zal een plaid of reisdeken ook goede diensten bewijzen. Laat kleeren, waar ge erg zuinig op wilt zyn, thuis. Het is voor U en Uw kinderen een kwelling in de vacantie nog zorg daar over te moeten hebben. Neem practische, liefst waschbare kleeren mee. Vergeet geen regenjassen en kaplaar zen, maar ook geen zonnebrillen en zonne hoeden. Kortom, wees op alles voorbereid. Wat moet er nog 1 in den koffer?. Indien ge alles op de laatste dagen aan laat komen, is er gevaar, dit of dat te ver geten, waar ge juist in de vacantie zoo'n plezier van had kunnen hebben. Een ver standige huisvrouw legt daarom tijdig een lijstje klaar, waarop zij zoo nu en dan op schrijft wat er mee moet in den koffer. Het pakken gaat zoodoende handig en vlug, zon der piekerijen en tobberijen in den vorm van „ben ik niets vergeten?" Speelgoed voor de kinderen voor mooie en voor reeenachtiee daeen. Lectuur voor de volwassenen, handwerkjes, gezelschaps spelen, enz. Een verbandtrommeltje mag in geen geval ontbreken. „Beter méé verlegen, dan óm verlegen". Neem wat waschknijpers en een eindje touw mee; ze komen U beslist van pas. Schrijf ook naaigerei, een warmwaterkruik en een buisje asperine op Uw lijstje. Men zit vaak op grooten afstand van winkels en daarmee dient ge "terdege rekening te hou den. Hoe we ons huis achterlaten Als de koffers gepakt zijn en de heer des hu zes gezorgd heeft voor het opgeven van 't vacantie-adres aan postkantoor en admi nistratie van ons blad, resten er voor de huisvrouw nog enkele plichten, betreffende het huis, indien dit althans onbewoond achterblijft. Alle etensresten dienen weggegooid, bloemvazen schoongemaakt, aschbakken en prullemanden geleegd te worden. Maak uw huis zooveel mogelijk motvrij door met een van de in den handel zijnde insectendoodende vloeistoffen te spuiten in kasten, doozen met wintergoed, enz. Leg tusschen dekens en onder vtoerkleeden krantenpapier. Sluit de hoofdkranen van gas, waterleiding en electrisch licht af. Hebt ge een deurtje aan den binnenkan' van Uw brievenbus, vergeet dan niet di vóór Uw vertrek open te zetten; ge zult bi Uw thuiskomst verrast zijn wat er in Uv afwezigheid aan goede raadgevingen in de) vorm van reclame in de vestibule terech gekomen is, welke hoeveelheid zeer zeke een verstopte en uitpuilende brievenbus to gevolg zou hebben gehad. Ga alle ramen en deuren nog eens goed n en trek dan de huisdeur achter U toe me het vaste voornemen, alle zorgen voor eeni gen tijd opzij te zetten. De jeugd kan zich zoo heerlijk en onbe zorgd aanpassen aan de vacantievreugde ei alle schoolzorgen vergeten. Menige volwat sene kan hier een voorbeeld aan nemen want de vacantie dient om anze gedachter los te maken van het dagelijksche gedoe Iedere dag, ieder uur van de vacantie geef! nieuwe indrukken, die er toe mede werken: dat men zich losmaakt van alles wat den geest dag in dag uit gevangen houdt. Het laatste is voor velen een kunst en wie deze niet verstaat moet trachten haar deelachtig te worden en zich steeds weer oefenen, want hierin ligt het geheim der ontspan ning opgesloten. Is men in de vrye natuur, dwaalt men door bossohen dan moet men aan niets anders denken dan aan de won- HT'iike rust. die van boomen en heesters cn de gansche omgeving uitgaat. Als men aan op het zachte mos ligt te genieten, dan hoort men niets dan het zingen der vogels en bet ruischen der bladeren. Steeds verder dwalen de gedachten af, van tijd tot tijd zal men in het verre verschiet wazige trekken zien van schrijfmachines, kantoor boeken, enz. Wie denkt er in zulke oogenblikken nog aan schoonmaken, nieuwe gordijnen, kou sen stoppen en soortgelijke prozaische din gen? Genieten van de vele kleine vreugden, die het leven biedt en de gedachte aan huis en het alledaagsche gedoe weten uit te schakelen, hierin ligt de kunst verscholen, om zich na de vacantieweken herboren te gevoelen. Toegerust met frisschen moed en nieuwe kracht, schikken wij ons daarna weer met vreugde en opgewektheid tot het werk waartoe God ons in deze wereld geroepen heeft en zijn wy Hem dankbaar voor al het genotene. Vragenrubriek Vragen voor deze rubriek worden alleen beantwoord, indien een 5 ct postzegel in gesloten wordt. Mevr. v. d. K. te S. Om boorden glan zend te krijgen wordt een stukje kaars met wat borax in kokend water opgelost en dit bij de stijfsel gevoegd, waarmee de boor den gesteven worden. Dadelijk na het stij ven worden deze droog gestreken. Is dit gebeurd, dan begint het glanzen met een speciaal glansijzer. Aan dit ijzer zit een rondf kant. U legt den boord op 't glans- Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zelf Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANGEN per BRIEFWISSELING van het INSTITUUT F E M I N A 5 Place des Bienfaitenrs 5 - BRUSSEL Schrijft ons om U in te lichten. Vraagt ons kosteloos programma no. 20 (Reel.) plankje, bevochtigt hem met een sponsje of lapje (niet tè nat, daar anders de stijfsel aan het ijzer kleeft) en gaat nu snel met den ronden kant van het ijzer over den boord, waarbij de glans direct opkomt. Mej. A. K. te R, Op de puddingsaus, welke men in fleschjes koopt, is patent ge nomen en het bereiden ervan is fabrieks geheim. Wij kunnen U echter wel een re cept geven voor het maken van pudding- saus, indien U ons dan even bericht, wat U bedoelde: gesteriliseerd of om direct te ge bruiken en welke vruchtensoort. Mevr. J. v. A. te U. Het ophangen van linnen zakjes, gevuld met ijs, dat aan klei ne stukjes verdeeld en vermengd is met grof zouit en zaagsel, brengt koelte in een provisiekast. Men schroeft aan den onder kant der planken bijv. een haakje, waar aan men een ijszakje hangt, terwijl men ei voor het wegdruppelen van het water eer kommetje onder plaatst. Het is een eenvou dig hulpmiddel, dat echter uitstekend werkt by gebrek aan kelder of ijskast en verdient ongetwijfeld toepassing. Mej. A. S. te R. Wit ivoren heften van mes sen, die geelachtig geworden zijn, wrijft men in met citroensap of 10 pet. waterstof en laat ze daarna in de zon verder bleeken. Mevr. B. v. D. te D. Omkrullende hoeken van vloerkleedjes worden met verwarmde lijm bestreken. Ook zijn er een soort „rub- bemetjes" in den handel, die onder het ge- heele kleedje bevestigd worden en wegglij den voorkomen. Mej. A. U. te V. Hartelijk dank voor Uw schrijven. Wij zullen er t.z.t gaarne ge bruik van maken. Wal elen we volgende week ZONDAG Tomaten met roerei en ham Gev. kalfsborst Doperwten Aardbeien-Charlotte MAANDAG Koud vleesch Bloemkool Geb. aardappelen Koude rijstebrij DINSDAG Runderlapjes Andijvie Beschuit met bessensap WOENSDAG Rauwe groentenschotel met mayonnaise Griesmeel met abrikozen DONDERDAG Heilbot met eiersaus Worteltjes Citroenvla VRIJDAG Tomatensoep Gehakt met slakropjes ZATERDAG Gev. komkommer Gebakken aardappelen Koffievla Van de met gemerkte spy zen vindt men de recepten hieronder TOMATEN MET ROEREI EN HAM 5 tomaten; 4 eieren; 4 eetl. water; stukje ui; 50 gram ham; 50 gram boter; peper; zout; paneermeel. De tomaten worden gewasschen, daarna snydt men er het bovenste kapje af en schept met een lepeltje het vruchtenmoes uit. Moes met een weinig water opkoken De e.eren worden los geklopt met het wa ter en wat zout. In een pannetje wordt ruim de helft van de boter gesmolten, waarin men het uitje en de ham even fruit, daarna het ei toevoegen en roeren; tot een gelei achtige massa laten vormen, die niet te nat noch te droog mag zijn. De massa wordt in de uitgeholde "tomaten verdeeld, waarna men het kapje er bovenop legt en de vruchten in een -vuurvast scho teltje plaatst, waarin het tomatenvocht, zoo noodig met een weinig water komt. Boven kant bestroo.en met paneermeel en de rest van de boter er op verdeelen. Ongeveer 15 minuten in den oven plaatsen. AARDBEIEN CHARLOTTE 1 ons biscuit (bonne mère)250 gram aard beien; 100 gram suiker (basterd); 2y2 dl. slagroom; 1 eiwit; 10 gram gelatine (rood). Aardbeien wasschen en met het aanhangen de water even verwarmen, daarna door paardeharen zeef wrijven. In dit moes lost men al roerende de suiker op, waarvoor lichte basterd wordt gebruikt, omdat deze vlug smelt. Gelatine in koud water weeken, uitknijpen en in een half kopje heet water oplossen. Het eiwit en de room worden apart styf geklopt, daarna luchtig met elkander vermengd en als het aardbeien- moes volkomen koud is, mengt men de room erdoor. In een Charlotte-vorm, met opstaande kanten plaatst men de b.scuits langs de zijkanten stevig naast elkander en vult het binnengedeelte met de pudding. Als deze volkomen stijf is, worden de over stekende randjes afgesneden en stort men de pudding, die vooral 's zomers liefst daags te voren gemaakt wordt. Bedrukte weefsels aan de spits Tot de weefsels, die zich de laatste jaren steeds weer opnieuw in de gunst van Ma dame Mode mogen verheugen, behooren in de allereerste plaats de imprimé's, zoowel de zijden als de katoenen. Een typisch ver schijnsel is, dat men meestal asm het begin van een voorjaar hoort profeteeren, dat men de komende maanden veel minder bloemen, strepen, ruiten en moezen zal zien dragen en aan effen weefsels een grootex-e plaats zal worden ingeruimd. Ondanks alle voor spellingen handhaven zij zich niet alleen, doch de keuze wordt steeds grooter, terwijl nieuwe kleurencombinaties en nieuwe ont werpen voor de noodige afwisseling zorg dragen. Moesjes worden als nieuwste vinding ge combineerd met strepen en bloemendecora- ties, hetgeen speciaal bedoeld is om aparte effecten te verleenen aan geplisseerde rok ken. Deze bewerking maakt, dat nu eens de bloemen of strepen, dan weer de moesjes zichtbaar zijn, terwijl aan bovendeel en mouwen het dessin in zijn geheel tot uit drukking komt. Molyneux is onlangs uitge komen met een ensemble, bestaande uit een wijde, opengedragen, donkerblauwe mantel en een zijden japon met dito fond, bedrukt met sigarettenverpakkingen uit verschillen de landen en gedragen met breede roode ceintuur. De imprimé's der avondjaponnen getuigen eveneens van groote fantasie, het geen echter maakt, dat men al te opvallen de motieven slechts een enkele maal zal kunnen dragen. Zoo zagen wy bij een Fran- sche collectie o.a. een zwart zijden robe bedrukt met takken seringen op ware grootte. Jeanne Lanvin kwam uit met een zwart zijden avondjapon, bedrukt met groote struisveeren, waarvan er een op het boven deel bewerkt was met kleine roode kraal tjes. Schiaparelli toont zich de laatste jaren wel zeer grillig, zoowel wat haar ontwerpen als imprimé's betreft, hetgeen echter maakt, dat zij zeer aparte effecten weet te lanceeren. Thans heeft zij een klein Chineesch meisje teekeningen laten maken meestal bloe men en dieren die heel kinderlijk aan doen en bedoeld zijn om op katoenen strandkleeding gedragen te worden. Ensembles bestaande uit een effen japon en bedrukte mantel ziet men dezen zomer wel van zijde als van katoen dragen, zelfs cretonne en chintz komen er voor in aan merking. Onze schets geeft een zomercom- plet bestaande uit wit zijden japon en be drukten mantel, die kraagloos is, doch breede revers heeft. Het model bestaat aan de voorzijde uit vier en achter uit drie lan ge banen, die het mogelijk maken een zeer gunstige lyn ten opzichte van het figuur te verkrijgen. Sluiting met vier knoopen en kleine verticale zakjes onder de taille. Deze mantel leent zich van effen zijde of moiré in donkerblauw of zwart uitste kend voor gezette figuren, mits met lange, aansluitende mouwen. Aangezien de mode zeer snel wisselt en het niet mogelijk is ieder seizoen een geheel nieuwe garderobe aan te schaffen zal men bestaande japonnen met bedrukte weefsels kunnen modemiseeren. Men kan b.v. over de geheele lengte een smalle voorbaan aan brengen en wel zóó, dat deze een klokkende onderlijn geeft en zoodoende aan de eischen der mode beantwoordt. Wollen japonnen kunnen echter ook gecom bineerd worden met effen zijde, doch dan moeten de kleuren overeenstemmen, tenzij men sterke kleurencontrasten wenscht als b.v. zwart met een of andere kleur blauw, violet of groen. Wie over een zekere mate van fantasie be schikt, kan deze thans den vrijen teugel laten en heeft het in de hand origineele combinaties te zoeken, die zeer apart kun nen werken. Nauwelijks was onze eerste mededeeling over den zomer-fotowedstrijd in zee, of er kwamen al inzendingen binnen en er waren heel aardige op namen bij. Bedriegen de voorteekenen niet, dan belooft deze wedstrijd wel iets zeer bijzonders te worden en zal er om de prijzen een heele strijd gestreden worden. Want die belooningen waren nog niet eens bekend! Wat moet het nu wel worden, nu wij mee kunnen deelen dat voor de prijswinnaars beschikbaar zijn: ie prijs: Een Agfa Billy- Compur 4.5 Dit is zeker een camera voor den veeleischenden amateur. Immers alle foto's kunnen hier mede worden gemaakt. De Anastigmaten Apotar 4.5 munt uit door uiterste scherpte. Voorlensinstelling voor afstan den van 1 M. tot oneindig, dus zoowel geschikt voor portret foto's als voor vergezichten. Brillant-zoeker én optische doorzichtzoeker, waardoor men bewegende objecten gemakke lijk kan blijven volgen. Met zelfontspanner en rompontspanner. Elegant afgewerkt met verchroomde hoeksteunen, is het toestel in opgevouwen vorm, ondanks het formaat van 6X9. gemakkelijk mee te nemen. De winkelprijs bedraagt niet minder dan 60. Als 2e prijs is beschikbaar een prachtige staande schemerlamp met kap, die niet alleen een sieraad in iedere kamer zal zijn, maar waar onder het ook een genoegen is de, ook voor onzen wedstrijd gemaakte, foto's op een rustigen winteravond weer eens te bekijken. En verder stellen wij een aantal In leer ge bonden fraaie fotoalbums ter beschikking, waarin men een verzameling kan aanleggen van de mooiste foto's, dezen zomer gemaakt en daardoor in staat is nog jarenlang weer te genieten van wat deze va cantie aan moois en prettigs bracht. Ziezoo lezeressen, ons dunkt, dit zijn wel prijzen die aanlokken. Natuurlijk doen we allemaal dezen zomer extra ons best om een paar goede opnamen te maken. De voorwaarden en bepalingen voor deel neming hebben nu twee maal in ons Vrou wenblad gestaan. Bewaar dus 1 exemplaar in ieder geval zorgvuldig en zendt uw foto's dus vóór 15 September a.s. aan de Redactie „VAN. en VOOR DE VROUW.I" HET MEESTE SUCCES MET DEZE PATRONEN bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg Op vertoon van deze annonce 10 korting. till pafrone /AN deze moderne strandjas, die hier op 7/8 van de geheele lengte is getee- kend, kan het patroon ook, naar verkie zing, op geheele lengte worden gemaakt. Beide lengten wor den dezen zomer toegepast. De strandjassen wor den gemaakt van sen tamelijk zware cretonne of van een effen of be drukt piqué. Ook een een-C^-^j voudige ge- ~~L" bloemde katoen komt in aanmerking, doch daar deze niet voldoende afkleedt, verdient 't aanbeve ling de katoenen jas te voeren met een witte badstof. Deze badstof is per meter in den handel ver krijgbaar. Zeer vlot wordt het geheel, wanneer men revers, kraag en zakken maakt van dezelfde witte bad stof waar de jas mee wordt gevoerd. De zakken versiert men dan met een pas uit de gebloemde stof van de jas. De benoodigde hoe veelheid stof wordt bij de patroons aan gegeven. Voor elke voorkomende maat zijn patronen te be stellen. Men meet de vol gende maten: De halve bovenwijdte, van midden-achter, onder den arm doormeten, tot midden-voor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, tot zoo lang men de jas wenscht De voorlengte, van den halskuil, tot laag xn de taille. De ruglengte, van den halswervel, tot laag in de taille. De taillewijdte, tamelijk strak om de taille., De heupwijdte, ongeveer 20 cM. beneden de taille, om het breedste gedeelte, glad ge meten. Men wordt verzocht de maten niet te ruim te meten, doch men legt den centimeter glad om het lichaam, dit omdat de over- wijdte aan de patronen wordt toegevoegd. Alle patronen worden zonder naden ge maakt. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon bedraagt 50 cent 5 cent porto, toe te zen den aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. BESTELBON VOOR PATROON No. 41 Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon voor de strandjas no. 41, waarvoor bijgaand het bedrag in post zegels. Halve bovenwijdte Voorlengte Ruglengte Taillewijdte Heupwydte Naam Ingekomen boeken en tijdschrifter Calvé-Delft's Zomerboekje recepten van Martine Wittop Koning. Een buitengewoon verzorgd boekje, zoowel wat inhoud als technische uitvoering betreft. De naam van de schrijfster zegt al genoeg. Het boekje is verlucht met fraaie foto's en teekeningetjes van Jo Spier. Er zal wel geen huisvrouw zyn of zy zal uit deze keurcollectie recep ten eenige vinden, die zij met succes ge bruiken zal Het nieuwe Modeblad bevat als steeds een ruime keuze modellen voor oud en jong, met een uitvoerig knippatronenblad. De Vrouw en Haar Huis. Het Juni-nummer handhaaft ten volle den goeden naam, welke dit tijdschrift op te houden heeft. Als steeds goed verzorgd met prachtige foto's, geeft het een keur van interessante artike len o.a. over den Hoogen Raad, mevr. Colijn en mrs Roosevelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8