rcdtO)) Gemengd Bloed Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER A.U.LjQiKHÓLT RonS DONDERDAG 13 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK WAT GEBEURT IN BOLZANO? Da Italiaansche provincie Bolzano, bij vele Nederlandsche touristen bekend, voor wie de naam Merano sohoone reisherinne ringen zal kunnen oproepen, grenst aan het voormalige Oostenrijksche gebied, en grenst dus thans, nu Hitiers oude vaderland als Oostmark deel is gaan uitmaken van het Derde Rijk, aan Duitschland. Bolzano, de naam klinkt Italiaansch, doch is slechts een markeering van het aloude Bosen, en dit fraaie grensland is dan ook niet anders dan een deel van het vermaarde Tirol! meer kan het dus al niet. Gelijk men weet hebben Führer en Duce, toen zij door den gang der buitenlandsche politiek steeds meer op elkander bleken aangewezen te zijn, een soort van bloedbroe derschap gezworen, waarbij Hitier het plechtige woord heeft gesproken, dat de Brenner voortaan de Duitsch-Italiaansche grens zou vormen. Aan de eene zijde van de bergen de Duitschers, aan den anderen kant de Italianen, en daartusschen hoofdzakelijk slechts een geografische communicatie; dat is de befaamde Brennerpas. Evenals aan den kant der Fransche grens, alwaar hij officieel heeft afstand gedaan van alle aanspraken op Elzas en Lotharin gen, heeft de Führer ook naar de zijde van Italië eens en voor al aan Duitschland zijn vasten vorm wenschen te geven. Hij heeft daarbij een offer moeten brengen, ditmaal niet, gelijk zulks met Frankrijk het geval was, door een bevolking van gemengden aard en afstamming vaarwel te zeggen, doch door aan de Zuid-Tirolers, die voor honderd procent Duitsch zijn, de hoop te ontnemen, ooit hun schoone berglandje bij het Rijk te zien gevoegd. De ras- en bodembeginselen hebben hier derhalve schipbreuk moeten lijden tegen de politieke praktijk, welke eisohen van zoo groot belang stelde, dat alle theorie daarbij in het niet moest vallen. Intusschen heeft men de laatste weken herhaaldelijk geruchten kunnen beluisteren, dat er tusschen Berlijn en Rome over het lot van deze Zuid-Tirolers besprekingen zouden zijn gevoerd. Hitier zou ze tóch on der zijn zeggenschap wenschen te hebben, zij het dan ook dat alleen de menschen Duitsch zouden worden, en hun oude land Italiaansch zou blijven. Inderdaad blijkt thans een overeenkomst te zijn beklonken, waarbij in groote lijnen plannen voor een moderne volksverhuizing zijn vastgesteld. De Zuid-Tirolers zouden naar politiek Duit- sche gebieden kunnen worden overgebracht, met schadeloosstelling op ruime schaal voor wat zij aan roerend en onroerend eigendom in Noord-Italië zouden moeten achterlaten. Voorts zouden allen, zonder onderscheid, moeten emigreeren, ook zij die niet den minsten lust mochten gevoelen, Groot-Duit- scher te worden. Laatstgenoemde categorie zou dan verhuizen, zuidelijker Italië in, ten einde van de grens verwijderd te zijn. De hierboven vermelde volksverhuizing Is wel een heel radicaal middel, om grens- en minderhedenproblemen te liquideerenI Men kan zich voorstellen, hoe zulk een ont worteling van een eeuwen op één schoon plekje van de aarde gewoond hebbende, eenvoudige bevolking, met zeer veel hartzeer ja zelfs met tafreelen van vertwijfeling oproer, in haar werk zal moeten gaan. De Tiroolsche bevolking is vastgegroeid met haar bergen, haar eigen oude gebruiken, en gaat prat op haar schilderachtige kleeding. De staatkunde verstoort hier een mooie idylle. Is het wonder, dat men bij deze ca tastrofale gebeurtenissen geen dwarskijkers dulden kan, geen vreemdelingen, hetzij zij als „bijwoners", dan wel als touristen con tact met Tirol hebben? De fascistische oeca- se, krachtens welke Bolzano voorloopig ver boden gebied wordt verklaard, is dus zonder meer begrijpelijk, oznder dat men daar achter nu persé oorlogsvoorbereidingen en dergelijke zeer onplezierige dingen behoeft te zoeken. De onderhandelingen met Rusland Chamberlain heeft niets mee te deelen Op vragen in het lagerhuis betreffende de vorderingen der Engel sch-Russische onderhandelingen, heeft Chamberlain verklaard, dat hij voor het oogenibldk nieta had toe te voegen aan zijn verklaring te dien aanzien van twee dagen geleden. Antwoordende op een aanvullende vraag of de Britsohe regeering een spoedige pu blicatie wilde overwegen van alle voorstel len, die van beide kanten naar voren ge bracht zijn, zeidie Chamberlain: waarschijn lijk zal er een publicatie komen van de naar voren gebrachte voorstellen vóór wij gereed zijn, maar ik aoht het op het oogen- blik niet wenschelijk. Het zou kunnen lei den tot verdere verwijten. Op een vraag betreffende Danzig zeide GhaimberlaAn, dat hij niets had toe te voe gen aan de volledige verklaring van 10 Juli. De kaart geeft de Italiaansche provincie Bolzano weer, waarin zich nog een Duitsche minderheid bevindt; eenige dagen geleden werd melding gemaakt, dat op grond van een Duitsch-Italiaansche overeenkomst, de Duitsche bevolking van Zuid-Tirol haar ge hoortcgrond zou moeten verlaten om naar het Groot-Duitsche rijk terug te keeren. Behalve voor de Duitschers, die drie maanden tijd gekregen zoudgn hebben, zijn er thans uitwijzingsbesluiten door Italië genomen tegen de vreemdelingen, die voor al in Bolzano en Merano wonen (Alto-Adige Zaterdag Japansch-Britsche besprekingen? Engelsche maatregelen tegen Japansche visscherij Nieuwe actie in Foekien verwacht Volgens een Reuter-bericht uit Tokio wijst alles erop, dat aldaar Zaterdag de Britsch-Japansche onderhandelingen over Tientsin zullen beginnen. Vermoedelijk zal A r i t a morgen den Britschen ambas sadeur uitnoodigen naar het departement van buitenlandsche zaken, voor het hou den van een voorbereidende bespreking. Volgens een bericht „uft Japansche bron te Singapore zijn 1000 Japansche visschers op Malakka buiten werk geraakt door maat regelen van de Britsche autoriteiten. Ook de binnenkomst van Japanners in Malakka wordt aan beperkingen onderworpen. De Japansche visscherij van Malakka heeft jaarlijks alleen te Singapore 5 mil- lioen yen opgebracht. Deze industrie wordt thans door de drastische maatregelen van de Britsche autoriteiten tegen de Japansche visschers met vernietiging bedreigd. Ook zouden de Britsche autoriteiten vol gens bedoeld bericht een vernieuwing der vischrechten weigeren. Van de 1500 Japan sche visschers worden reeds 500 gedwongen, een werkkring aan land te zoeken, terwijl de overigen in den loop van dit jaar zonder werk zullen geraken. Nieuwe Japansche operaties aan de kust Vice-admiraal Oikawa, de opperbevel hebber der Japansche vloot in de Chinee- sche wateren, heeft door tusschenkomst van den Japanschen consul-general Mio r a. aan het buitenlandsche consulaire corps laten weten, dat een nieuwe militaire ope ratie tegen drie zeehavens in de provincie Foekien zal beginnen. Hij verklaarde, dat de Japansche marine nieuwe operaties zal ondernemen te Toeng Sjan, de Zuidelijkst gelegen golf in Foekien. te Tsjauon, een golf ten westen van de Toeng Sjanbaai en ook te Tsjoean Tsjau, een haven ten noord-oosten van Amoy. De operaties zullen Zaterdagochtend 8 uur (Tokioschen tijd) aanvangen. Verzocht wordt, oorlogsbodems en koopvaardijsche pen van derde mogendheden deze havens voor Zaterdagochtend acht uur te doen ver laten. Volgens mededeeling zal de binnenkomst en het vertrek uit deze havens onmogelijk worden. Daar de Japansche marine ver sperringen zal aanbengen na den vastge- stelden tijd, zulks om strategische redenen, zal men aan Japansche zijde niet de ver antwoordelijkheid aanvaarden voor schade, door buitenlandsche schepen welke weige ren de havens te verlaten, op te loopen. Buitenlanders wordt aangereden zoo spoe dig mogelijk dit gebied, dat een nienwe gevechtszone zal worden, te verlaten. Boven-Etsch-gebied)deze moeten om politieke en militaire redenen in een kort tijdsbestek Zuid-Tirol verlaten. Op de kaart is de Brenner-pas aangege ven, die voor Italië en Duitschland van groot strategisch belang is, vooral voor het verplaatsen van troepen naar beide landen. Het nevenkaartje geeft Noord-Italië weer met Zuid-Tirol, een gebied, dat Italië in 1919 van Oostenrijk bij zijn rijk heeft inge lijfd en waarvan het Noordelijk gedeelte nog bewoond wordt door een Duitsche min derheid. De uittocht naar Palestina Immigratie wordt half jaar stilgezet In het lagerhuis heeft MacDonald me degedeeld, dat liet aantal illegale immigran ten in Palestina onlangs zoo groot is ge weest, „dat ik thans den hoogen commissa ris machtiging heb verleend aan te kondi gen, dat geen immigratie-quota zullen wor den uitgegeven voor de volgende zes maan den van 1 October tot 31 Maart 1940. Of er na dien datum een hervatting zal komen van de immigratie-quota moet afhan. gen van de dan heerschende omstandighe den ten opzichte van de illegale immigra tie". MacDonald. die deze verklaring aflegde in een schriftelijk antwoord op een vraag van den conservatief Sutcliffe zette uiteen, dat de regeering bijzonder verlangend is hulp te verleenen hij de vestiging van Joodsche vluchtelingen uit midden-Europa en dat der halve speciale voorzieningen zijn getroffen voor de toelating van deze vluchtelingen. Gedurende de laatste paar maanden echter is een georganiseerde poging in het werk gesteld om de behoorlijke regeling der im migratie te doen mislukken door handel in illegale immigranten. Aangezien velen dezer immigranten Joden, zijn uit Polen en Roemenië, bedreigt deze beweging tot zekere hoogte de Britsche po gingen om de vluchtelingen te helpen. De Britsche regeering, zoo voegde MacDonald hieraan toe, is vastbesloten, deze poging om de wet van Palestina een nederlaag te doen lijden tegen te gaan; een poging, die in ieder geval de verbittering in het land doet voort duren. De aantallen illegale immigranten, die in Palestina blijven, worden afgetrok ken van de toekomstige quota legale immi granten. De terreur Toen de politie een huis in Jaffa binnen drong om een terrorist te arresteeren, vuur de een man een schot af, waardoor ..en Britsch politie-sergeant ernstig werd ge wond. De politie beantwoordde het vuur en trof den terrorist, doch hij wist nog te ont komen na zijn pistool te hebben laten val len. Dorpelingen nabij den berg Carmel hebben een bendeleider, Mohammed Sandik ge naamd, gevangen genomen en aan de politie uitgeleverd. Hieruit blijkt wel, hoe de nei ging onder de Arabieren toeneemt om samen te werken met de autoriteiten. Grandi gaat Londen vaarwel zeggen Hij wordt minister van justitie a n d i, de Italiaansche ambassadeur te Londen, gaat deze stad vaarwel zeggen, daar hij benoemd is tot minister van justitie. Sedert eenigen tijd deed het gerucht ie ronde, dat Grandi niet weder naar Lenden zou teruggaan. Hij werd besohouwd als de man van de Italiaansch-Britsehe toenade ring en zijn vervanging in Londen kan wel licht geïnterpreteerd worden als een teeken voor een wijziging der Italiaansche houding jegens Engeland. Sommige kringen zien in het feit, dat Grandd tot nieuwe functies is teruggeroepen, het voorspel tot het uitzenden naar londen van een ambassadeur, die in de Engelsche hoofdstad essentieel de politiek van de spil zal voeren. Men meent te weten, dat Grandi zelf er meer prijs op had gesteld te worden over geplaatst naar Washington, doch dat Musso lini besloten heeft, dat de beste oplossing was. Grandi een portefeuille te geven tot. de internationale horizon eenigszins verhel derd is. Men wijst er overigens op, dat niets erop duidt, dat Grandi niet langer Mussolini's volle vertrouwen heeft Buitenlandsche diplomaten betreuren Grandi's terugroeping ten zeerste en hetzelf de gevoel schijnt vrijwel zeker te heerschen op het ministerie van buitenlandsohe zaken te Rome. Omtrent de opvolging van Grandi als am- ifoassadeur te Londen vernemen wij van betrouwbare zijde, dat óf de Italiaansche gezant te Berlijn, Attolico, óf Ciano's zwa ger, graaf Maslstrati, naar alle waarschijn lijkheid. den post zullen verkrijgen. Men rekent echter nog op de mogelijkheid, dat de vacature niet onmiddellijk zal wor den aangevuld. Ulster met Engeland één De minister-presidenrt van Noord-Icrlamd, Lord Craigavon, heeft Jn een rede ver klaard, dat de oorlog elk oogenMik kan uit breken, doch dat, als het ergste moest ge beuren, het Britsche volk met onbesmeurde handen aan het conflict zou deelnemen voor de verdediging van een rechtvaardige zaak. Als, zoo zeide Craigavon, de (Metators ditmaal niet begrijpen, dat het Engeland ernst is, zullen zij bitter teleurgesteld wor- den. Alle hulpbronnen van Ulster zijn gc heel ter beschikking van het Britsche rijk gesteld. Slechts drie maanden na de introductie van liet nieuwe budget Li het Britsch' ministerie van oorlog door de uitbreiding van de Critsche bewapening gedwongen om nieuwe supplementaire credieten aan te vragen, nl. 79.105.900 pond voor het leger, ,o. 27.1(62.000 pond voor de nieuw gevorm de militie, 13.137.000 pond voor de opvoering van bet aantal manschappen bij het terri toriale leger en 35.618.000 voor het versnel len van het verdedigingsprogramma van h*.t leger. NIEUWE BRITSCHE VLUCHT BOVEN FRANKRIJK Op grooter schaal dan Dinsdag Er worden plannen ontworpen voor een tweede vlucht van Britsche bommenwerpers boven Frankrijk op nog grooter schaal dan Dinsdag j.l. Deze vlucht zal zeer spoedig waarschijnlijk reeds de volgende week worden gehouden. Hoewel het juiste aantal toestellen nog niet is vastgesteld, zullen toch meer machi nes aan de vlucht deelnemen aldus ver klaarde een ambtenaar van het Engelsche ministerie van luchtvaart tegenover een vertegenwoordiger van Reuter. Geraamd wordt dat de totale bemanning der deelnemende luchtvloot 1000 personen zal omvatten, waaronder 300 piloten. Ver klaard wordt dat de toestellen vluchten zon der tusschenlanding zullen maken. Het i3 pohter niet waarschijnlijk, dat zij verder zul len gaan dan de Zuidelijke grenzen van Frankrijk. De zonder tusschenlanding afge legde afstand zal vermoedelijk grooter zijn dan het vorige maximum van 1200 rnijl. De plannen voor een spoedig bezoek van Fransche bommenwerpers aan Engeland vor deren ook. Aanvankelijk zullen het vluch ten bij daglicht zijn. Duitsche misnoegdheid Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uif Berlijn: Een groot deel der avondbladen houdt zich bezig met de vluchten, welke Britsche vlieg tuigen over Frankrijk hebben gemaakt en met berichten van Engelsche bladen over de mogelijkheid van dergelijke vluchten ook naar Polen. De Berliner Börsenzeitung schrijft: Van Engeland uit is Polen slechts te bereiken over de Noord-Europeesche of over de Zuid Europeesche staten. Wij hebben eenige reden aan te nemen, dat deze staten, die voer een deel met Duitscnland door nauwe vriend schap verbonden zijn, en aan den anderen kant bedacht zijn op strenge handhaving van hun neutral Mt, ieder verzonomovei hun gebied te mogen vliegen, zullen voelen son provocatie. De omsingelingspol 'tick is met haar gevaarlijke el forten ook den kleinen staten volkomen bekend. Ten op zichte van de door de I.ondensche Times genoemde gemiddelde snelheid der Welling ton bommenwerpers constateeron wij, dat wij in Duitschland een dergelijke snelheid reeds bij onze moderne verkeersvliegtuigen gewend zijn, waahbij de tijden door tusschen- landingen zijn meegerekend. Deze hoogge roemde Wellingtonbommenwerpers zouden dus in geval van ernst een snelle buit om neer te halen zijn voor jagers, voor zoover zij ontkomen mochten aan het luchtafweer geschut. De .Berliner Lokalanzelger" schrijft: Zelfs voor Engelsche vliegers zal het niet eenvou dig zijn ook maar pleziervluchten naar Polen te ondernemen om den Poolschen groot heldswaanzin te streelen. De bomrnenwer pers hebben gevaarlijke ontplofbare siof aan boord, ook wanneer zij over neutrale gebie den gaan. Wellicht juist dan bijzonder veel. ERNSTIGE BRANDEN IN PORTUGAL De ongewoon hevige hitte, welke momen teel in Portugal heerscht en waardoor tem peraturen worden geregistreerd van veertig aden in de schaduw en zestig in de zon. heeft in het land verscheidene branden veroorzaakt. Gster werd het paleis van den graaf van Tala a in Zemfica bij Lissabon geheel in do ii gelegd, waarbij o.m. de kostbare an tieke meubelen en schilderijen een prooi der vlammen werden. Bij Sacavem in de omgeving van Lissa bon brandde voorts een landgoed af. NIEUWE DUITSCHE LEGFRFORMATIE Bij besluit van den bevelhebber van hel Duitsche landleger zullen de gepantserde regimenten en de cavallerie van 19 Sept. af samengesmolten worden in een nieuw wa pen, dat den naam snelle troepen" dra gen zal. De ..snelle troepen" omvatten: gepantser de regimenten, afdeelingen, bestemd voor den strijd tegen pantserwagens, regimen ten gemotoriseerde jagers, bataillons motor rijders. regimenten cavallerie, afdeelingen wielrijders en afdeelingen gemotoriseerde .verkenning6 troepen. föwyt Vmix LcruAt flj coeA, YTuixVbla U L scUim. koop SUNLIGHT ZEEP O urOUctax YTum iulcW, -umAjüi EN MOOI1 zeep van onbekende ri3 herkomst! RIJDAjG, 14 JULI 1039 HILVERSUM I 1875 cn 414,4 M. 8.00 VAIIA^ 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. D.OO VARA. 10.40 VPRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muziek, (ca, 8.16 Eer.) 10.00 Morgenwijding 10.20 Deola* matie. 10.40 Orgelspel. 11.10 u Declamatie, 11.30 Esmeralda. 12.-00 De Palladiana (OrH 12.15 Ber.) 12.45 Gram.muziek. 1.05 AVKO* Amusementsorkest 2.00 Gram.muziek. 2.13 Causerie „Athene, de Grieksche hoofdstad", 2.35 Pianovoordracht 3.00 Disco-variété. 4.00I Gram.muziek. 4.30 Pianovoordracht 5.00 u, Voor de kinderen. 5.30 Jack de Vries' In* ternationals en soliste. 6.00 Orgelspel eiï Zang. 6.28 Ber. 6.30 Causerie „Memlinc en Brugge". 6.50 Gram.muziek. 7.00 VARA-Ka* lender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekkeri'% 7.23 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „Da dichter en het Evangelie". 8.00 Zang en Piano. 8.30 Lezing over Amerika. 9.00 VARA1 Orkest. 9.30 Radiotooneel. 9.45 VARA-Or* kest 10.10 Declamatie. 10.30 Ber. ANP. 10.49 Avondwiiding. 11.00 Hobo en Piano. 11.80 i n-uziek (gr.pl.) ziek. L1.5512.00 Gram.mU4 HILVERSUM II, 301,5 M. Algemeen Program* ma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schrift* lezing. Meditatie. 8.15 Ber. Gram.muzleki, (9.30—9.45 Geluk wenschen). 10.30 Morgen* dienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.-90 u« Ber. 12.15 Qulntolla en gram.muziek. (Ia de pauze: Causerie „Een woord tot U"). 2.0*1 Gram.muziek. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Kamen] muziek en gram.muziek. 5.00 Declamatie. 5.35 Gram.muziek. 6.30 Ber. Hierna: Vooij tuinliefhebbers. 7.00 Ber. 7.15 Lit. halfuur, 7.45—7.55 Gram.muziek. 8.00 Ber. ANP, her* halirng SOS-Ber. 8.15 NCRV-gemiengd koofl en -orkest. 9.39 Causerie over Aug. Herm. Francke (1663—1727). 10.00 Ber. ANP, ac* tu-eel halfuur. 10.30 Orgelconcert 11.10 uufl Gram.muziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing, Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds eereed. geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, eeen resten, uiterst zuinig, enorme bindkraebt, vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkeliet of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT „Oogsttremen" in Oost-Pruisen „Gemotoriseerde oogsttremen", door 'den arbeidsdienst in Oost-Pruisen als nieuw hulpmiddel aanvaard, zijn gister voor den eersten keer te Seneburg in bedrijf gesteld. De gemotoriseerde treinen bevatten alle instrumenten en machines, welke noodig zijn om den oogst binnen te halen. Daarvoor zijn dit jaar in Oost-Pruisen 20.000 man van den arbeidsdienst opgeroepen. Koch, de gouwleider van Oost-Pruisen, heeft in een toespraak verklaard: Terwijl een wilde opwinding tegen Oost-Pruisen aangolft en een losgebarsten internationale pers een Europeesohen oorlog voorspelt, bewijst Oost-Pruisen door zijn geweldige organisatie voor het binnenhalen van den oogst zijn wil tot vreedzanuen opbouw. Behalve de arbeidsdienst, aldus KocK, zijn 14.000 studenten uit alle deelen des rijks gekomen om te helpen, den oogst in Oost-Pruisen binnen te halen. Ambtenaren en partijfunctionarissen werden voor dit werk eveneens opgeroepen en hebben voor diat doel een extra verlof van acht dagen gekregen. Ontploffing aan boord van Amerik. vliegtuigmoederschip NORFOLK (Virginia), 13 Juli (Havas). Gisteren heeft zich aan boord van het vlieg tuigmoederschip „Ranger" een ontploffing voorgedaan, die leidde tot het uitbreken van een brand, welken men eerst na drie uur meester kon worden. Verscheiden matro zen werden gewond. De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. Hiernaar zal een officieel onderzoek worden ingesteld. De brand schijnt belangrijke schade te hebben aangericht. Men verwacht, diat de „Ranger" in het dok zal moeten worden opgenomen. PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. (Zlncs.de -la Camplne) BLOKZINE KETELZINK ZWAVELZÜÜB SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante ln Nederland van MAAGDELUS BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT VAK DER LINDEMEKVELDHUIS amsterdah-ROTTE RDAM-groningen VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN Naamtooze Vennootschap VAN AARSEN t VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN MOOK TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGR0LLEN A I I6RONIN6Et een verhaal uit heUmidden der vorige eeuw dooi* DI.J.A.VISSCHER. (4 Hun verdorven aanleg dreef hen als van zelf in de richting van de misdaad. Het land werd overstroomd met bandieten, die zoowel de Amerikanen en de Indianen, als hun eigen rijk-geworden rasgenooten aanvielen, en nog altijd hoopten dat ze op een of andere tijd weer de macht in handen zouden krijgen en de gehate vreemdelingen zouden kunnen ver- ^D^stam der Roodhuiden, waartoe Yusito behoorde, die sedert lang den naam van kapitein Don Carlos droeg, had in die lange jaren de wisseling van voorspoed en tegen spoed krachtig ondervonden. Van de schoone dagen van weleer was niets meer over. Onder het Mexicaansche bewind hadden zich twee par tijen gevormd, die van de clericalen en die der liberalen. Onder het presidentschap van Alvaredo spitste zich de strijd tusschen beide partijen zóó toe, dat er een burgerkrijg ontstond, waarbij veel bloed werd vergoten. De clericalen meenden terecht, dat de inboorlingen kin deren waren, die door de geestelijken en leeraars moesten worden geleid en geregeerd. De liberalen beweerden dat zij vrije mannen waren, die in een vrije republiek zich zelf moesten besturen. De liberale partij kreeg de overhand. Aan de Indianen werd medegedeeld, dat zij los waren van het gezag der priesters en de vrome vaders werden overal het land uitge dreven. Ook Fray José Maria, de prior der monniken van Car- melo, werd uit zijn klooster verjaagd. Van officieele docu menten voorzien en zwaar gewapend waren de soldaten van Alvaredo op komen zetten, hadden de kerk gesloten, de velden in bezit genomen en de broeders weggejaagd. Alvaredo en zijn partij hadden gedacht dat zij de belangen der Indianen hadden behartigd, maar ze hadden zich deerlijk misrekend; want terstond na hun vrijverklaring begonnen de Indianen te kwijnen, nu zij de goede geestelijke leiding misten. Zoolang Fray José Maria nog te San Carlos vertoefde bleven zijn bekeerlingen nog bij hem, doch toen hij vertrok ken was, verborgen zij zich weer in hun dichte bosschen. En alle pogingen om hen terug te roepen waren vergeefsch. Maar kapitein don Carl-os was trouw gebleven, met het geringe aantal van zijn stamgenooten dat nog over was. Hij kon niet vergeten wat hij vroeger geleerd had van de vrome broeders. San Carlos bleef voor hem en de zijnen de vereerde patroon. De kerk was bijna een ruïne geworden, het dak ingevallen, maar toch werd zij beschouwd als een heiligdom. Eenmaal per jaar gingen de Indianen er heen om hun patroon te eeren en te zingen ter eere van onze Lieve Vrouwe, en een feest maal te houden met gezang en dans. En al mocht dan ook de stam waarover hij gebood, maar gering in aantal zijn. don Carlos beschouwde zichzelf als hun koning; een waardige patriarch, voor wien iedereen ontzag had. In den zomer vertoefde hij in de bosschen, des winters naderde hij de nederzettingen en kreeg daar al het noodige voor de zijnen. Ze kenden hem allen, en hadden eerbied voor hem. Helaas had hij eerst ook zijn groote ondeugden gehad. Hij zwierf dan graag langs de herbergen om een glas whiskey, en als hij onmogelijk wist hoe hij zich van voedsel kon voorzien, dan meende hij dat hij wel wat van een ander kon wegnemen, en vond dat hoegenaamd geen diefstal. Verder was hij trouw. Vooral in zijn dienst aan het Hei ligdom. Hij zorgde dat de verwoesting zoo lang mogelijk werd tegengehouden. Hij zette ergens boomstammen tegen aan wanneer er een stuk muur dreigde te kantelen. Hij ver zorgde ook de graven van zijn broeders die daar rondom de kerk lagen. Hij was heel oud, maar nog steeds een kind ge bleven, dat helaas de onontbeerlijke leiding van de broeders miste. III Don Mariano de Veja wis een machtig heer in zijn stad. Hij had vrijwel alles te zeggen in Monterey en iedereen hield rekening met hem. Zijn prachtige witte villa met plat dak, een zuilengalerij er voor, en prachtige serres, waar op gemakkelijke stoelen bonte, met goud en zilver rijk bestikte kussens lagen, blonk in alles uit boven de andere woonhuizen. De straat waaraan ze lag scheen anders nog wel voor eenige verbeteringen in aanmerking te komen. Ze slingerde zich tusschen allerlei villa's, danshuizen, barbierswinkels en billardzalen door. Middenin liep een open riool en op de meeste binnenplaatsen was een mestput. Verder waren er nog eenige smederijen en whiskey-kroegen, een Chineesche bleekerij en dan voor 't overige niets dan lage witte huizen# uit leem en planken opgetrokken. Don Mariano de Veja stond op het punt om uit te gaan. Reeds waren de paleisdeuren van zijn villa geopend door een paar bronskleurige bedienden. Zijn witte paard met het roodgelakte zadel en met zilver gemonteerde toom stond al te trappelen van ongeduld en werd met moeite vastgehou den door een bediendé in een uniform, zoo bont, dat deze eerder belachelijk leek dan deftig. Daar kwam don Mariano. Als een koning kwam hij aan- schrijden, zijn bedienden verwaardigde hij geen blik. De zilveren sporen aan zijn glimmend gelakte kaplaarzen, die tot boven de knie reikten, rinkelden bij eiken stap. Hij droeg een gordel met goud ingelegd, waartusschen een paar pistolen dreigden. Bovendien droeg hij nog een zwaard. Een rijk versierde leeren jas en een breed-gerande hoed vol tooiden zijn costuum. Hij was zich ten volle zijn waardigheid bewust. Hij was dan ook een groot man. Hij was in de kracht van zijn leven, hoogstens vijftig jaar oud en forsch gebouwd. Zijn gelaat was glad geschoren, en dat had een oorzaak die aan de ingewijden bekend is. Vroeger droeg hii ook die verv? zwarte knevels en de puntbaard, gelijk de andere „Dons" onder de Mestiezen die droegen, maar sedert hij den kant der Vereenigde Staten had gekozen had hij zich volgens de beloften geschoren als een Fransche markies. Don Mariano de Veja steeg te paard en reed weg. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2