WOENSDAG 12 JULI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 De bemanning van een der Engelsche gevechtsvliegtuigen, welke gisteren op Le Bourget arriveerden, verklaart aan haar Fransche collega's de werking van den geschuttoren in den staart van het toestel. De Japansche blokkade te Tientsin. Chineezen wachten geduldig bij den Ingang der internationale concessie op de fouilleering door de Japansche soldaten, voordat zij mogen passeeren. De middensluls te IJmuiden wordt op het oogenblik arlijke scharnieren. de 1 deuren komen te hangei deuren voorzien. Links: Een der kolossen wordt gemonteerd. Rechts: Het zijrt Op doorreis naar Engeland arriveerde gisteren op het Centraal Station te 'Amsterdam een groep Joodsche kinderen uit Danzig. Chr. Geref. Mannenbond vergadert Concentratie van krachten noodzakelijk Daarom landelijke organisatie DEVENTER, 12 Juli. De Bond van Chr. Geref. Mannenvereènigingen is on der leiding van Ds C. v. d. Zaal, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, te Den Haag, heden in de Chr. Geref. Kerk alhier bijeengekomen. De Bond heeft het moeilijk, omdat in organisatie in den Chr. Geref. hiing nog niet algemeen als nood zakelijk wordt erkend, maar toch heeft een uiteenzetting van het Bondsdoel er krachtig toe bijgedragen dat er klaar heid kwam en velen voor den Bond en zijn streven warm zijn gaan gevoelen. Op dit bondsdoel heeft de zijn openingsrede nog eens gewézen. Het moet met kracht gepropageerd want het aantal Chr. Geref. Mannenvereenigingen dat bij den Bond nog niet is aange sloten is nog te groot. In het krachtig propa- geeren van de beginselen ligl een verborgen zegen. Naar aan leiding van de uitlating van Ds. J. Jongeleen van Chr. Geref. Kerk- boae van deze ge meente, waarin deze schreef vee' te voelen Chr. Geref. Man- Ds. v. d. Zaal niet te kunnen ook een bond van deze vereenigingen noodig is, welke opvatting meer gevonden wordt i spr. op de beteekenis gemeenschapsgevoel. Spr. wil de vereenigingen niet aan handen binden en haar ruimte laten eigen initiatier te ontwikkelen. Maar dat sluit lanoelijke organisatie niet uit, maar in. Gemeenschap pelijk moet de arbeid besproken dachten gewisseld, terwijl do wetenschap dat men tesamen één doel voor oogen heeft versterkend werken kan. Een landelijke or ganisatie zal niet weinig bijdragen om het kerkelijk besef, dat in dezen tijd al meer op den achtergrond gedrongen wordt te ver sterken. Ook is een enkele vereeniging niel in staat zich de noodige hulpmiddelen aan te schaffen. Een reeks goede leidraden, be werkt door Chr. Geref. personen is noodza kelijk. Thans zijn we, aldus spr., al teveel genoodzaakt te leenen bij anderen. Hoe men uit eigen bronnen putten kan d sterker worc.t de band aan het beginsel ge voeld. Ook zijn bondsdagen onmisbaar steeds weer tot het heerlijk doel te worden bezield. Wijzende op de positie van den bond, wierp spr. de beschuldiging van het Staatkundig Gereformeerd Dagblad De Banier, alsof de organisatie een bijwa gen van de A. R. partij wil zijn, verre van zich. Ondanks alle aangewende po gingen om met de stukken het tegen deel te bewijzen blepf de redactie van dat blad doof en werd deze beschuldi ging noch bewezen noch herroepen. De bedoeling om door deze beschuldiging verdeeldheid in den Bond te zaaien had geen andere uitwerking dan dat men zich te hechter aaneensloot. Spr. riep voorts allen een welkom toe en herdacht de in het afgeloopen jaar over leden predikanten Ds W. B ij 1 e v e 1 d en Ds. J. L. de Vries. Slechts 21 van de 62 Hierna kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester de heeren K. Frugte te Amsterdam-O. en A. Kool te Dordrecht, aan de orde. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we, dat thans bij den bond zijn aangesloten 21 van de 62 Chr. Geref. Man nenvereenigingen die in ons land gevonden worden. De vereenigingen te Eindhoven en te Ouderkerk a. d. Amstel traden toe, die te Dordrecht, Schiedam, Haarlem-C., Huizen en Rotterdam-C. onttrokken zich. Met name in het Noorden des lan&s werd een krachtige actie ontwikkeld. In Amsterdam hebben de vereenigingen een district gevormd. Meer dere districten staan gevormd tg worden. Het verslag van den penningmeester sluit met een eindcijfer van f 151,94 en een batig saldo van f 30.44. Het orgaan heeft een eindcijfer van f 373,93. De verslagen weraen goedgekeurd, de pen ningmeester. van zijn beheer, gedechargeerd en de begrooting vastgesteld met een eind cijfer van f 115,—. Het aftredende bestuurslid, de heer B. J. Boerrigter te Deventer werd herkozen. Na afdoening van enkele voorstellen - We stet GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Va -1 »n 2 Vz K.G. NETTO 1813 - De Wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring 1939 N.V. Delftschf Stoomwasscher Fljen tneer/y/^ ie/f f£)oor cf Ae/ L^a/nc)J> )vé/ of brem AIJfS> Uh/f/jfs "JMCO. rern aard werd de morgenvergadering gesloten, waarna men zich aan een ge meenschappelijke koffietafel yereenigde. Zondagsrust en de taak der Overheid In de middagvergadering refereerde de heer J. Bakker te Haarle m-N. over: '.Zondagsrust en de taak der Overheid", waarbij hij de volgenoe stellingen verdedig de: 1. De wekelijksche rustdag, opgekomen uit de schepping, omschreven en vastgelegd in de wetgeving op Sinaï, geldt niet alleen voor Israel, uiaar voor alle volkeren. 2. De Heilige Schrift geeft du delijk de re ligieuze strekking van den rustdag aan. doch sluit de humanitaire strekking niet u t. 3. Schrift en Historie leeren ons, dat een juiste Zondagsviering n et is een angstval lig vermijden van iedere bezigheid, doch wel een wijden van den rustdag aan den dienst van God. 4. De overheid, haar gezag ontleenenda aan God, heelt de roeping dat te gebruiken tot verheerlijk ng van God. 5. Zij is gebonden aan Gods ordinantiën en heeft dys een taak ten aanzien van de Zondagsviering. 6. De gebondenheid van de overheid aan die ordinantiën is beperkt zoover haar ge zag strekt. 7. Dat rechtmatig gezag strekt zich uit tot de burgerlijke zijde van het 4e gebod; de geestelijke zijde van dat gebod valt buiten de werkingsfeer van de overheid en is een zaak van de kerk en consciëntie. 8. De roeping dor overheid is, om Gods dag te beschermen; te zorgen dat gods dienstoefeningen ongestoord kunnen plaats vinden, dat op publiek terrein alle onnoo- dige arbeid wordt nagelaten en om op haar lerre n een goed voorbeeld te geven. 9. Het stemt tot dankbaarheid, thans weer een regeering te hebben, die met toepas- sine van de Zondagswet van 1815, de Zon dagsrust tracht te bevorderen. Het ware toe te juichen indien verbetering van die Zon dagswet tot stand zou komen. Nadat met den referent over diens betoog van gedachten gewisseld was sprak Prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theol School te Apeldoorn ten besluite een opwek kend woord, waarna de bondsdag met de gebruikelijke plichtplegingen werd gefilo- NIEUWE GEMEENTESECRETARIS VAN SNEEK De raad van Sneek heeft met algemeene stemmen tot secretaris der gemeente be noemd: den heer L. Rasterhof, hoofd ambtenaar ter secretarie le afdeeling. De heer Rasterhof stond als nummer'één op de voordracht. Wat de grensversterking ons kost Een ton extra per dag! Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende de kosten der buiten gewone militaire maatregelen, hebben de Ministers Co lijn en Van Dijk het vol gende geantwoord. Medegedeeld kan worden, dat bij het in stellen van de kust- en grensbeveiliging paarden en auto's, welke volgens de organi satie lot de gevormde onderdeelen behooren. „in gebruik" zijn gevorderd, waarbij de duur der vordering uiteraard niet kon wor den bepaald. Het aantal paarden en auto's dat volgens de oorlogsorganisatie tot de verschillende troepena'deelingen behoort, is aangepast aan de taak van die afdeel ngen op 't gevechts- veld Toen na een aantal dagen bleek, dat zonder de voorzichtigheid uit het oog te verliezen voor de algemeene beveiligen de taak onder de gegeven omstandigheden met minder kon worden volstaan, is op 22 April j.l. bevolen, dat bij de verschillende onderdeelen slechts een aantal paarden en auto's in gebruik mocht worden behouden, dat voor de uitoefening van den dageluk- schen dienst strikt noodzakelijk was. De overige paarden en auto's zijn aan de eige naren teruggegeven. Ten tijde van het vaststellen van de prij zen, welke bij „vordering in gebruik" ten hoogste mochten worden besteed, werd aan genomen, dat deze vordering slechts van zeer korten duur zou zijn: óf wel de grens- en kustbeveiliging zou, bij een gunstig ver loop van de internationale gebeurtenissen, weder spoedig kunnen worden opgeheven óf wel bij ongunstig verloop zou ra het instellen van de grens- en kustbeveili ging de algemeene mobilisatie volgen, in welk geval zou worden overgegaan tot „vor dering in eigendom". Het werd daarom tegenover de eigenaren billijk geacht om in de prijzen voor „vordering in gebruik" een zekere vergoeding voor bedrijfsschade te verdisconteeren. Toen bleek, dat de grens- en kustbeveili ging geruimen tijd gehandhaafd zou moeten worden, is bevel gegeven de aanvankelijk vastgestelde vorderingsprijzen te herzien. In dit verband dient te worden opge merkt, dat naast de klachten, welke den minister van defensie van derden bereik ten over te hooge vergoedingen, een groef aantal klachten is binnengekomen van hen, wier paarden of auto's waren gevorderd, dat de hun toegekende vergoeding te laag werd geacht- Vraag 3 a. Op de hier gestelde vraag kan nog geen antwoord worden gegeven omdat de verantwoordingen der korpsen eerst ecnige weken na het doen der uitgaven bij het departement van Defensie binnenkomen en alsdan nog moeten worden verwerkt. b. De kosten van de buitengewone mili taire maatregelen, zonder de aanschaffing van materiaal en uitvoering van werken, kunne op heden gemiddeld per dag zeer globaal op 1100.000 worden geraamd. De boterheffing bevoegde zijde het Men deelt o volgende mede: Reeds sedert eenige weken is de z.g. zo- merprijs voor boter (n.l. de som van com- missienotcering en het bedrag van heffing en steunuitkeering) vrij aanzienlijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van Economische Zaken terzake is vastgesteld op 1.30, gestegen. Zulks houdt o.m. ver band met de omstandigheid, dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkee ring zooveel mogelijk wordt vermeden, ten einde een regelmatigen uitvoer zooveel mo gelijk te bevorderen. Gezien de huidige po sitie der botermarkt ligt het in het voor nemen, het bedrag van heffing en steunuit keering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. Karteeringsvliegtuig als ambulance In den versten uithoek van'onj rijk te Bato op Nieuw-Guinee kreeg een employé van de N.N.G.P.M. een metaalsplinter in het oog. Er moest dringend geopereerd worden, hetgeen echt;r alleen te Soerabaja kon ge schieden. De karteeringsvlieger J. Vonk, die zoo juist een nieuw vliegtuig van Java naar Bato had overgebracht en dit traject in drie dagen aflegde, is toen in de vroege morgen weer van het vliegveld te Bato ge start. Na 17 uur bijna ononderbroken vlie gen kon hij den patiënt in het ziekenhuis te Soerabaja aflevere. Men bedenke dat de af stand van Bato naar Soerabaja gelijk is aan die van Amsterdam naar het hart van Klein- Officieele berichten WATERSCHAPPEN *Van«te"* d® w-endük); tol heemraud van o*t (Nleuwendijk); tot dijkgr-uu RESTAURANT DES DEUX CLEFS PORTE DE NAMUR - BRUSSEL RESTAURANT LA CARTE KOUD BUFFET MATIGE PRIJZEN ROFFELRIJMEN VREEMD Men pakt het kwaad in 't buitenland Vaak wat hardhandig aan. Men durft het daar in het publiek Nog aan de schandpaal slaan. Je ziet het uit het persbericht Dat ik hierboven knip. Zoo n straf is mogelijk wat sterk Naar ons modern begrip. Het is ook vreemd dat men een vrouw Te kijk zet op een plein Omdat zij dronk, en oorzaak van Een ongeluk zou zijn. Hoe 't zij. ik vind het niet zoo dwaas Als wat bij ons geschiedt: De dronken automoordenaar Straft men bij óns zoo niet. Hij drinkt zich zat. rijdt menschen doo^t Ja. vier soms in getal. En gaat een jaar naar 't staatshotel In 't ernstigste geval. Of vier gezinnen zijn verwoest Door zulk een ..ongeluk". Daarover maakt misschien de pet Zich twee. drie dagen druk. Daarover maakt de rechter zich Misschien geweldig kwaad. Maar 't is een feit: het Recht verkrijgt Hier niet de volle maat. Dat vind ik vreemd, veel vreemder nog Dan bovenstaand geval. Hoewel ik dat voor Nederland Niet aanbevelen zal. Nadruk verboden.) LEO LENS. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT STEMMERIK C° LAAN VAN MEERDER VOOR1 tb DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABA1A GEMBLONGAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5