Ricarda Huch VACANTE EEiWECK HEERENSLIPP-OVER MOLENAAR'; KINDERMEEL Wolhuis de Wending cILÜW "fiMwl&ien xijaolotop „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRIST EI.IJKE DAGBLADEN ïo—15 JULI 1939 A Een wel zeer apart geheel dat. ondanks de gedekte tint. zo mers aandoet. 75 jaar oud (Van onzen Duitschen correspondent) HET is merkwaardig stil geworden rond om Rioarda Huch. Is zij zelve de schuld ervan, doordat men zelden of nooit meer iets van haar te hooren of te lezen krijgt? Of moet de oorzaak daarvan gezocht worden in het feit, dat men haar werk te koel, te berekenend, te intellectueel begon te vin den? Een onomstootelijk feit is het, dat zij voor haar werk meestal mannelijke figuren heeft uitgezocht en deze keuze' ging dan vaak gepaard met een innerlijke gesloten heid, welke het vrouwelijk gevoel als het ware op den achtergrond stelde. Men behoeft hierbij slechts te denken aan haar drie deelen omvattend epos „De groote oorlog in Duitschland", gesohreven in de jaren 1912 tot 1914. Zij behandelt daarin den Dertigjarigen Oorlog en geeft opnieuw een waardevol staaltje van haar geschiedkun dige exactheid. Alleen krijgt men zoo hier en daar het gevoel, dat zij er zelf niet bij betrokken is, dat het alleen maar om de nauwkeurige historische weergave van brok geschiedenis te doen is, waarbij haar eigen land betrokken was. Maar niettemin voelt men zich al lezende steeds meer ge vangen door den grootsohen opzet en de innerlijke oprechtheid als het er op aan komt, men-chelijke episodes tot in de kleinste finessen in onze herinnering terug te brengen. Men bedenke daarbij, dat dit epos geschre ven werd in een tijd, toen de historische ro man in discrediet geraakt was. En daarbij bracht zij een onzalig tijdperk in de ge schiedenis van haar volk naar voren, waar aan men in den keizerlijken glanstijd lie ver niet meer herinnerd werd. Thans zou men het een waarschuwing kunnen noemen voor komende geslachten en het is ons bij herlezing te moede, alsof deze begaafde vrouw ons manend toeroept: „De geschie denis herhaalt zich!" Zoo gezien, was dit driedeelig werk eigenlijk het begin der wedergeboorte van historische romans, want sedertdien en vooral in de jaren van na den oorlog zijn ze weer mode geworden en vinden ze ook in ons land een groot aantal lezers. Ricarda Huch voorspelde en voorzag het ontstaan van een mannelijk tijdperk en vele van haar werken dragen van deze overtui ging haar stempel. Wij denken aan haar ro mans over de Ital. vrijheidsbeweging in de 19de eeuw en noemen als het meest bekende „Het leven van Federigo Consaglioneri'' voorts „Michael Unger" en de in 1893 vei schenen „Herinneringen van Ludolf Ursleu den Jongere". Bij al deze werken krijgt onwillekeurig het gevoel, dat de schrijfster met haar eigen tijd niet kon opschieten dat ze derhalve haar toevlucht zocht en vond in een vroeger tijdperk, dat meer voldeed aan haar innerlijke eischen. Ricarda Huch was, zoo gezien, een voorgangster van onzen tijd, nu ook vele Duitsche vrouwen afkeerig geworden zijn van de kerk en het geloof, maar zich aangetrokken voelen tot een „Weltansohauung", welke het heldendom verheerlijkt en aan het Duitsche volk een plaats toekent waarvan het zelfs in zijn vroegeren glanstijd nooit heeft gedroomd. Geen wonder, dat zij door haar eigen tijd- genooten niet begrepen werd en dat men haar geestelijken adel, die wars was van 't middelmatige, verkeerd uitlegde. Sedertdien heeft een oorlog binnen vier jaar tijds alles- ondersteboven geworpen en Ricarda Huch zou allang vergeten zijn, had ze niet korte lings met haar „Jeugherinneringen" ons doen beseffen, dat zij nog leeft en zelfs nog werkt. En al ls zij inmiddels een vrouw van 75 jaar geworden, haar werk ademt nog steeds den geest van een sterfte persoonijk- heid, van een vrouw, die weet, wat zij wil. Haar dichterlijk temperament werd op zijn best weergegeven in de vele en schoone ge dichten, die ze vroeger geschreven heeft. Zij ademen den levenslust en het verterend verlangen van een vrouw, die het leven van allen kant leerde kennen en met zichzelf hard gevochten heeft -»m boven het banale uit te komen op een niveau, waar zij haar innerlijk evenwicht terugvond. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat zy naar berusting zocht, want uit al haar werk krijgt men veeleer den indruk, dat zy niet in de kalme bezonnenheid, maar in den strijd de ver vulling zocht van haar werkzaam leven. Berlijn, 5 Juli 1 Nadruk verboden. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jon kerf ra nsstraat 117 Tel. 51992, bij Goudscheslngel Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naait Bervoeti WL ROTTERDAM (Adv.) bijzondere zorg. De melk gaat heel gemak kelijk bederven en dit moeten wij voorko men. Dit kunnen wij voorkomen, als wij de melk voor een dag in één keer koken, ze vlug afkoelen, en ze dan in een gesloten pannetje in den kelder bewaren. Kunnen wij de melk in den kelder moeilijk goed houden, dan plaatsen wij het pannetje in een andere pan gevuld met koud water, wat een paar keer per dag vernieuwd wordt Voor flesch en speen moeten wij eveneens bijzondere zorg dragen. Denkt U er steeds om, om flesch en speen direct na gebruik goed schoon te maken? U kunt de flesch daarna vullen met schoon water of ook be waren in een pan met schoon water. Draagt U er vooral zorg voor dat de zuigeling op geregelde tijden zijn voedsel krijgt. Blijft geregeld het consultatiebureau bezoeken! Voor het kinderhoekje NIET steeds is het mogelijk om kinderen een eigen kamer te gev:r. Ruimte en geld ontbreken in de meeste gezinnen om zulks te verwezenlij ken. Uit een opvoedkundig oogpunt is het echter gewenscht, dat het kind een eigen hoekje heeft, waar hij kan spelen en waar hij tevens zijn speelgoed kan opbergen. Is hij grooter, Jan is zoo'n kast tevens geschikt om boeken op te bergen, terwijl aan de op- klaptafel schoolwerk wordt gemaakt. Wij geven op deze schets een ontwerp '-an Onze baby in warme dagen. Nu de zomer met zijn mooie, maar ook warme dagen, weer voor de deur staat, het de taak en de zorg van de huisvrouw om verschillende maatregelen te treffen. Onze eerste zorg gaat dan naar onze baby. Ieder van ons weet, dat deze kleine mensch- jes heel slecht tegen de hitte kunnen en da' juist in het warme jaargetijde zoo vaak babyziekten optreden in den vorm van maagdarmstoornissen en dergelijke. Laten we nu eens beginnen met de kleeding van onze baby. Wij moeten er op letten, dat wij de baby niet te warm en te vast klee- den. Een katoenen hemdje en een luier is voor een flinke gezonde baby in deze war me dagen voldoende. Wij behoeven de baby ook niet zoo warmpjes meer toe te oekken. Zorgt U er verder voor, dat de wieg op een koele plaats staat, waar het frisch en niet benauwd is. Wij moeten de baby iederen dag heelemaal wasschen en beter en liever nog baden. Hebt U last van vliegen leg dan een stukje vitrage over de wieg, de kleine zal er dan geen hinder van hebben. Als de baby goed gezond is moet U hem zooveel mogelijk buiten zetten op een koele, fris- sche plaats. De voeding van de zuigeling speelt in dit warme jaargetijde ook een belangrijke rol. Voor alles geldt de natuurlijke voeding. Moet de zuigeling kunstmatig gevoed wor den, dan vraagt dit van de huisvrouw weer een zeer doelmatige kast, die ongetwijfeld een plaatsje in de huiskamer verdient. Men kan zoo'n kast van triplex laten maken, dat men laat beitsen en in de was zetten of eventueel in een of andere kleur lakken. De kast is voorzien van vakken, die veel berging bieden, terwijl onderaan twee laden zijn. Het middenstuk kan neergeklapt worden en als tafel dieiist doen. Bij het sluiten worden de pooten eveneens opgeklapt. Voor de smalle zijkanten worden gordijnen gehangen. we trouwens voor ons welzijn liefst niet al te veel moeten gebruiken, trekt niet erg aan. Inplaats van gebraden nemen we het gekookt en wanneer we het dan als gehakt in kleine balletjes klaarmaken, dan ver- eischt het niet V/2 uur koken, maar is het in enkele minuten gaar. Bekijk b.v. eens het recept van onderstaande smakelijke zomer- schotel. Deze methode bespaart brandstof en maakt bovendien langdurig verblijf in de warme keuken overbodig. Wie de smaak van gekookt vleesch wat flauw voorkomt, kan deze afdoend verbete ren met eenige druppels Maggi's Aroma, die bovendien eetlust opwekt en daarmee de spijsvertering bevordert, wat met warm weer ook wat zeggen wil. Ook de andere recepten vereischen niet meer dan een half uur kooktijd. Den tijd, dien we in de keuken tóch moeten door brengen, kunnen we dan tevens ten nutte maken voor het bereiden van een of ande ren eenvoudigen schotel, die we den vol genden dag koud kunnen geven, zoodat we dan geen vuur hebben aan te leggen. ZOMERSCHOTEL (4 pers.) 1 K.G. erwten, 1 bos worteltjes, 1J^ K.G. aardappelen, H P°nd gehakt, 2 3 thee lepels Maggi's Aroma, 1 eetlepel paneer meel of 2 beschuiten, zout, peper, noot, 1 eetlepel bloem, 1 stukje boter of vet, 1 ei, wat peterselie. Vermeng het gehakt met het rauwe ei, het paneermeel, peper, zout, noot; maak er bal len van. Breng ]/2 L. water met 2 theelepels zout aan de kook, doe er de schoongemaak te erwten en worteltjes in en kook ze plm. 15 minuten. Voeg dan de geschilde, in stuk ken gesneden aardappelen toe en het gehakt laat alles zachtjes nog 15 minuten koken. Smelt een stukje boter of vet, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit; doe dit dan voor zichtig bij het groentennat Laat het nog even doorkoken onder af en toe roeren. Voeg dan de Aroma toe en wat fijn gehakte peterselie. EIERRAGOUT IN PETERSELIESAUS (4 pers.) 6 eieren, L. kokend water, 3 Maggi's Bouillonblokjes, 1 eetlepel fijngehakte peter selie, 1 stuk boter, 3 eetlepels bloem. Kook de eieren 8 minuten, pel ze, snijd ze dikke plakken. Los de Bouillon blokjes op in het kokende water, Smelt de boter in een diep pannetje, voeg de bloem- toe, roer er de kluitjes uit, doe er de bouil lon by, laat het, onder roeren even door koken en meng er de plakjes eieren en de fijngehakte peterselie door. Geef bij dit gerecht gekookte aardappelen of in water gaargekookte rijst en plakken rauwe of gekookte ham. MACARONI IN TOMATENSAUS (4 pers.) M pond macaroni, L. kokend water, 4 theelepels Maggi's Aroma, 1 ui, 1 stuk boter, V/2 eetlepel bloem, 1 klein busje tomaten puree, Yi pond gehakt, 1 ei, 1 eetlepel pa- neenheel, zout, peper, noot. Kook de macaroni gaar in 1 L. kokend wa- sen theelepel zout, giet ze af. Ver meng het gehakt met het rauwe ei, het pa neermeel, zout, noot, maak er balletjes van. Smelt een stuk boter in een diep pannetje, voeg de geraspte ui toe, stoof ze even gaar, doe er de bloem bij, roer er de kluitjes uit, voeg het kokende water toe, de tomaten puree en laat het sausje even doorkoken. Doe er de gehaktballetjes in en laat deze eenige minuten koken, roer er voorzichtig de macaroni door en de Aroma. Geef er gekookte aardappelen bij en desverkiezend ook in de keuken Iedereen bereidt zich weer voor op de cantie. Vrijheid, rust, ontspanning, zijii slechts enkele van de vele heerlijkheden, die het woord „vacantie" bij schier ieder voor den geest roept. Voor de huisvrouw beteekent het vaak ech ter een vermeerdering van inspanning: de van school gekomen kinderen eischen extra toezicht en de midzomerwarmte maakt het werk in de keuken verre van licht! D.w.z., wanneer we met de weersomstan digheden geen rekening houden en evenmiri met de nieuwere inzichten op voedings- gebied en kook-techniek. Vet staat bij warm weter tegen en ook het vleesch, waarvan V/2 L. water, 4 Maggi's Bouillonblokjes, 1 stukje spek, allerlei groenten als worteltjes, ui, peterselie, selderij, bloemkool, enz., 4 aardappelen, een stuk boter. Snijd het spek in kleine dobbelsteentjes, bak het in een diepe pan, voeg de boter toe en bak hierin de gesnipperde ui, en ge raspte wortels lichtbruin. Voeg nu het wa ter toe en de Maggi's Bouillonblokjes, de gehakte selderij en de in stukjes gesneden bloemkool en kook dit zachtjes 15 minuten. Voeg er daarna de geraspte rauwe aard appels bij en laat alles nog pl.m. 10 minu- De beste voorraadvorming Is het sterlllseeren Duurzaamheid onbeperkt Weck-glazen zijn gecon troleerd op betrouwbaarheid. Men lette daarom vooral op het merk „WECK", ook voor de gummi- Benoodigd materiaal: 250 gram wol; naalden no. 2H en 3. VOORPAND: Opzetten 120 st. op naalden No. V/2. Hierop breit men het boord in 1 st. ver draaid r., 1 st. av., 7 c.M. hoog. Nu gaat men over op naalden No. 3 en meerdert in één naald welke recht gebreid wordt 1 st. Daar na gaat men over in patroon als volgt: le naald: 3 st. r., 1 st. av., 6 st r., 6 st. av, 6 st r., vanaf herhalen, eindigen met 1 st. av., 3 st. r. 2e naald: 3 st. av., 1 st r., 6 st. av., 6 st. r., 6 st. av., vanaf herhalen. Dus recht komt op recht, averecht op averecht Deze 2 naalden herhalen tot een geheele lengte van 34 c.M., doch in iedere 10e naald maakt men de kabel. Men breit deze naald als volgt: 3 st. av., 1 st. r., 6 st. av., de 3 eerste st. van de volgende 6 rechte st op een hulp naald plaatsen; nu eerst de laatste 3 st recht breien en dan de 3 st. van de hulp naald breien; dan weer, 6 st. av., vanaf herhalen. Als het werk 34 c.M. lang is, breit men de eerste 14 en laatste 14 st. heen en terug recht dus ribbels. De overige st. in patroon. Dit doet men nog 7 naalden. Dan kant men op rechte kant 7 st. af, 7 st r. breien, 2 st samen, naald uitbreien in patroon. Op averechte kant 7 st. afkan ten, 7 st. r., 2 st. samenbreien, naald volgens patroon uitbreien. De 7 st. aan begin en einde der naald blijven steeds heen en terug recht gebreid, dus rib bels. Als men aan het armgat 8 ribbels in 't geheel heeft, begint men aan de punt voor hals. De middelste st. wordt op de averechte kant recht gebreid. Volgende naald volgens pa troon breien. Nu de middelste 3 st recht breien, weer een naald overbreien, waarbij de middelste 3 st. weer recht gebreid wor den. Dan de middelste 5 st. recht breien, enz. tot men 15 st. recht in het midden heeft. Nu breit men op rechte kant de 7e en 8e steek van de middelste 15 steken samen. Het werk is nu gesplitst en men heeft langs den hals aan beide kanten 7 steken, welke evenals aan armgatkant in ribbels gebreid, worden. In iedere 3e naald moet men nu 2 st. naast de bies aan den hals samenbreien tot er 35 st. overblijven, dan doorbreien tot het arm gat in rechte lyn gemeten 19 c.M. lang is. Schouder in 5 x 7 st. afkanten, aan armgat kant beginnend. Andere kant is het spiegelbeeld, doch op de laatste 7 steken van den schouder (dus aan den halskant) worden nog 32 ribbels gebreid voor bies langs den achterkant. RUG: wordt 't zelfde gebreid als voorpand, doch de punthals vervalt. Als het armgat in rechte lijn gemeten 19 c.M. is, worden de schouders afgekant in 4 x 7 steken, aan armgatkant beginnen, de overige steken ineens afk anten voor hals. ten koken. Maak de soep af met fijngehakte peterselie en eenige druppels Maggi's Aroma. 1 groote bloemkool, 4 eieren, 4 eetlepels melk, 2 theelepels Maggi's - Aroma, H D- melk, 2 eetlepels bloem, een stuk boter, zout, wat kaas of ham. Kook de bloemkool gaar in water met een beetje zout. Smelt een stukje boter in een diep pannetje, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit en doe er telkens een beetje melk bij. Laat het sausje even doorkoken, maak het af met een beetje zout. Maak de roereieren goed luchtig. Klop hier voor de heele eieren met 4 eetlepels melk en de Maggi's Aroma. Smelt in een diep pannetje een stukje boter, voeg de eier- massa toe en blijf steeds kloppen met de eierklopper tot de massa gestold is. Leg nu midden op een schaal de bloemkool en be dek deze met de bloemkoolsaus, leg er een rand van roereieren omheen, bestrooi ze dik met geraspte kaas of stukjes ham en geef er gebakken aardappelen bij. Men kan deze schotel ook koud serveeren, men geeft er dan geen bloemkoolsaus bij, maar inplaats hiervan mayonnaise. stijf moeten worden, daarna kan men voor, de rest het water verdunnen. Kragen, man chetten en voorstukken van overhemden worden na het stijven over de handen-uit gewreven en vóórdat men met strijken be gint moet men zich ervan overtuigen, dat er geen stijfsel boven op het goed zit, aan gezien deze onderaan het heete ijzer zou gaan plakken. Het goed, dat met rauwe stijfsel gesteven is, wordt opgerold en in een schoonen doek eenige uren weggelegd. Voor gordijnen, blouses, japonnen, die men in bepaalde gevallen een weinig wil stijven wordt gekookte styfsel gebruikt. Men rekent naar gelang van de soort van het weefsel ongeveer 14 pond op ongeveer drie liter wa ter. Dikke stoffen nemen meer stijfse op dan de dunnere. Zooals steeds zal ook hier de ervaring de beste leermeesteres blijken te zijn en na enkele proefnemingen, weet men ieder gewassohen stuk de gewenschta stevigheid te verleenen. Men maakt stijfsel met wat koud water aan tot een papje, voegt daarna de gewensohte hoeveelheid kokend water bij, steeds roerende. Men kan de stijfsel desgewenscht een enkele minuut laten opkoken, noodig is het echter niet. Bij het gebruiken van gekookte stijfsel moet men de te stijven stukken één voor één onderdompelen, daarna droog laten worden vóór het stijven invodhten. Stijven van waschgoed Vele huisvrouwen weten voor het te sty ven waSahgoed niet de juiste hoeveelheid te nemen, zoodat zij op goed geluk stijfsel aanmaken. Het goed kan voor het ophangen, dus na het spoelen gesteven worden of kort voor het strijken. Aangezien nat goed moeilijker stijfsel opneemt moet deze wat dikker ge nomen worden, dan wanneer het goed reeds droog is. Boorden en manchetten moeten geheel droog zijn voordat zij gesteven wor den en deze worden met rauwe dus on gekookte stijfsel gesteven. Voor 12 boorden 6 paar manchetten en 6 overhemden rekent men ongeveer pond stijfsel op te lossen in 1 liter water en voegt hieraan toe een volle theelepel borax, die men in een scheu tje heet water heeft opgelost. Het eerst worden de stukken gesteven, die het meest zei de dokter doenas dat ik het hier wel naar mijn zin heeft, maar ik wout toch wel gauw veranderen. U moet niet denken, dat ik in de stad groossig gaat worden, omdat ik zoo netjes gaat praten. Dat moet ik doen voor de keukenmeid. Ik magt niet zeggen „hij heb of hij heit". Ze zegt, je moet altijd „heeft" zeggen en „moet", want mot is een dier. En „hij leit" is ook onfesoenlijk. Ze zegt, zeg maar altijd „hij legt". En ik mag ook de t niet inslikken. Ze zegt, als ik netjes praat, krijgt ik veel gauwer opslag. U heeft gezegd, dat ik alles moet doen, wat de keukenmeid zegt. Dat doet ik ook, maar het is soms erg moei lijk en ik bent bang, dat ik er slecht van wort. Ja, heusch moeder, ik moet van haar liegen en dat heeft ik bijna nog nooit gedaan. Iedere week moet ik twee keer liegen. Dat kan niet anders. Ik zalt u vertellen, waarom. Me vrouw is gek op beesten. De keukenmeid zegt, „je heeft nog nooit zoo'n beest achtige mevrouw gezien". En dat is waar. Den eersten avond, dat ik hier was, schrokt ik me haast een ongeluk. Want moeder, achter in den tuin is het erg griezelig. Daar legt een graf! Heusch, moeder, een echt graf met een steen en een boompje en een hekje er om heen. Ik moest er in de schemer langs en ik schrokt me naar. Ik liept hard naar de keuken terug en de keukenmeid moest me bijbrengen met water. Ze zeit, „je hoeft niet te schrikken." zeit ze, zelige tuin, hoor moeder. „want daar legt een hond begraven". Maar ik gelooft het niet, want er staat met gouden letters op den steen „Hier rust mijn lieve En nou heeft mevrouw nog een kat. Een dik, vet mormel. Daar moet de keukenmeid twee maal in de week visch voor bak- Rosa oud 9 jaar". Een hond heet toch nooit Rosa. En wie doet nou zoo met een hond1 Maar de keuken meid zegt: Je kunt gerust gelooven, dat het een hond is, dom schaap, want an ders zou de pelissie toch wel prinses vanbaai heb- baal hebben opgemaakt." Maar 't is toch een grie- ken. Mevrouw kan geen vischlucht verdragen en daarom moeten wij om de beurt een vischschoteltje voor de kat klaarmaken. De graten moeten we weg gooien, want Viola kant er zich in verslikken. Viola heet de kat. En nu zalt ik u vertellen, wat de keukenmeid doet. Ze koopt twee mooie bot ten. Die laat ze aan me vrouw zien. Als ze dik ge noeg zijn, knikt mevrouw. Anders moet ze ze gaan ruilen. Dan gaat mevrouw uit, omdat ze de baklucht niet verdragen kan. Dan bakt de keukenmeid de botten en ze maakt er twee schoteltjes van. Heer lijk zien die er uit. Dan komt mevrouw thuis en bekijkt de schoteltjes. Dan knikt ze en stuurt de kat naar de keuken. Maar nou komt het erge, moeder. Dan geeft de keukenmeid al de graten aan de kat en wij eten ieder een schotel tje visch op. Ze zegt. dat het moet. want dat het zonde is, om zulke goede gebakken visch aan een kat te geven. En ze rzegt. dat Rosa gestorven is, om dat hij veel te lekker eten kreegt. Na een uurtje komt mevrouw in de keu ken. Ze vraagt: „Wel Daatje, hoe heeft het ge smaakt! Is alles er in ge- gegaan „Heerlijk, mevrouw," zegt Daatje dan. „Ja, alles is op, ze heeft gesmuld, niet waar, ViolaKijk, ze legt te spinnen van genoegen:' Dan knikt mevrouw weer en gaat weg. Daatje zegt: „me liegen toch niet, me spreken de onvervalschte waarheid." Maar ik gelooft toch, dat me liegen. Wat denkt u er van, moedert Zout ik toch maar niet veranderenIk dient toch liever bij een mevrouw, die niet zoo beestachtig is. Die zich noemt 'Tw lieve dochter GRIETJE. Materiaal voor bovenstaand model Is verkrijgbaar bijt NOORDEINDE128 DEN HAAG TEL 11 25 57 tegenover de Oranjestraat DE BESTE RECEPTEN NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel, Citroen, Ananas. Fram bozen, Marasquin. Amandel, enz. Pru's 0.25. Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water, pommade, brillantine, crèmes, enz. PrUs ƒ0.40.—. Vraagt steeds merk NECTAlt. Bü apothekers en drogisten verkrijgbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8