iclfS» fêo£s'. Gemengd Bloed "zenuwen" AKKERTJE RADIOTELEGRAFIST TER MAANDAG 10 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MEXICO BEKLAAGT ZICH OVER DE DEMOCRATIEËN Het kan met haar geen handel drijven Een lid van de Mexicaansche regea- ring heeft volgens Havas verklaard, dat den laatsten tijd in Mexico de acti viteit van Duitsche, Japansche en Itali- aansche propaganda-agenten zeer is toegenomen en dat men daaraan weinig kan doen, zoolang Mexico op deze lan den voor zijn handel aangewezen is. Mexico moet om te leven zijn producten verkoopen. Indien de democratieën niet wen- schen met IVtexico te onderhandelen en met nnme petrblcüm te koopen, is het verplicht aan anderen te verkoopen. De jongste be sluiten der Vereenigde Staten met betrek king tot het koopen van Mexicaansch zil ver, drijven ons, aldus de zegsman, verder naar de totalitaire landen. Hoe wilt gij. dat wij kracht betoonen tegenover het optreden der nationaal-socialisten, wanneer wij ge dwongen zijn, zaken met hen te doen. Wij handelen tegen onzen zin, doch kunnen niet anders. De minister wenscht een vernieuwing der handelsbetrekkingen der democratieën met Mexico. Wij zullen dan niet aarzelen einde te maken aan de activiteit vai agenten van totalitaire staten. Doch laten wij ons er wel van bewust zijn, dat wij in een overeenkomstige positie bevinden Spanje aan den vooravond van den opstand van Franco. De nationaal-socialistische agenten stellen alles in het werk om hier een regeering aan het bewind te krijgen, welke hun gunstig gezind is. De democra tieën hebben nog tijd den toestand te ach terhalen. Zij hebhen daar ook belang bij daar Mexico in geval van een wereldcon flict een strategisch punt van de eerste orde zou zijn. De onderhandelingen te Moskou M o 1 0 t J w heeft gisteravond om zes uur het Kremlin te Moskou de Britsche en Fransche ambassadeurs en Strang, den expert van het Foreign Office, ontvangen. Het gesprek, dat gevoerd werd, is het lang- geweest. dat tusschen deze politici tot toe is gehouden. De snelle opeenvolging de besprekingen duidt o een versneld rhythme van de onderhandelingen, doch kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiervan. Gezien het moeilijke karakter van de be sprekingen, welke ten doel hebben den vTede in Europa te bewaren en het lot van verscheidene derde mogendheden, zullen de besprekingen nog een week, of langer kun- duren, voordat nadere mededeelingen worden gedaan over de resultaten, zelfs dien men eerder in beginsel tot stemming komt. In de verklaring, welke door het agent schap Tass omtrent de besprekingen in he Kremlin is gepubliceerd, wordt gezegd, dat definitief resultaat is bereikt". Weer een serie Poolsch- Duitsche incidenten Een rode van Förster Te Starograd is een Duitscher, K genaamd, gisteren doodgeschoten, to poogde te ontsnappen san een Poolschen po Ktieofficier, die hem had gearresteerd op Poolsch gebied, nalbij de grens van de vrije stad. De politieofficier is in arrest gesteld. Uit Warschau wordt gemeld, dat aan vroegere Poolsch-Tsjcchische grens in Te- schen Duiteche troepen sijn geconcentreerd. De troepen hebben op ruim honderd meter van de grens prikkeldraadversperringen van 20 tot 30 meter breed opgericht en nab:j Ostra in Moravië zijn groote hoeveelheden materieel voor versterkingen aangekomen. De Poolsohe pers maakt melding van twee Incidenten te Dantzig. Een Poolsch spoor wegbeambte is aangevallen door vier nauwu .Jntzet 'door een collega. Volgens de Duitsche lezing van 't geval werden de nationaal-socialisten door den Pool aangevallen en hebben zij ge handeld in zelfverdediging. Verder is een twaalftal artbciders van de Schichau-werf, waar onlangs in den nacht wapens aan land werden gebracht, door de Gestapo vr~ Dantzig naar een concentratiekamp gezo Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft gouwleider Förster bij de sluiting van congres van de N. S. D. A. P. te Oliva Neufahrwasser verlangd, dat een oploss zou worden gevonden voor het wederrechte lijk door Polen op de Westerplatte in stand gehouden munitiedepót, dat een voortduren de bedreiging voor de haven en de stad Dantzig is. Spr. zeide, dat Polen geen recht heeft in Dantzig een munitiedepót te onder- honde n.terwiji het den Dantzigers zelf ver boden is oorlogstuig te hebben. Hierdoor Ls een onhoudbare toestand geschapen. Förster zeide verder, dat Dantzig thans meer Duitsdh is dan ooit, de bevolking van Dantzig weet, dat het haar in Duitschland beter zou gaan, doch zelfs wanneer het Dantzig sledhter zou gaan, dan 'bestaat nog geen Dantziger. die niet met hart en ziel ver langt naar Duitschland terug te keeren. De Dantzigers hebben geen tanks en het is te kinderachtig te meenen, dat Dantzig Polen aan zal vallen. Veeleer heeft Dantzig. in ver band met het Poolsche chauvinisme, reden tot vreezen. De Dantzigers zijn ever rustle en voelen zrich veilig in de hand den Führer. DUITSCHLAND BENUT DE SCHANDPAAL op het veroorzaken van verkcersongejuKKen. Volgens dc Berliner Börsenzeitung heelt de politie te Solincen bü Keulrn een 61-jaritf> vrouw, diie in dronkenschap ooraaak was v een ongeluk, op het plein te kijk gesteld. De Italiaansche deviezenwetgeving Doodstraf op zware overtredingen dc Italiaansche wetgevende vergade ring is een wetsontwerp ingediend, waarbij de doodstraf kan worden toegepast op ern stige overtredingen van de de vie-zen wetten Deze straf kan evenwel alleen worden uit gesproken tegen hen, die tegenover buiten landers of buitenlandsche mogendheden ernstig de nationale economie hebben bena deeld. Van deze personen zullen tevens alle bezittingen verbeurd worden verklaard In andere gevallen zijn de straffen gevangenis straf en zware boete. Alle misdrijven van deze soort zullen worden berecht door bij- re rechtbanken tot bescherming var den staat Wang Tsjing-wei thans pro-Japansch Hij zal premier worden 1 n g T s j i n g- we i heeft Zondag de te, die hij tot dusver in acht gcn< had, laten varen en een verklaring gepubli ceerd, waarin hij de vorming van een nieu we centrale Chineesche regeering bespreekt. Hij betoogt, dat een samengaan van China Japan noodzakelijk en voor beide landea 1 voordeel is. De eenige, die bij een voort bestaan van 't Japansch-Chineesche conflict gebaat is. is de derde internationale, aldus Wang Tsjing-wei. Wie China weer tot wel vaart wil voeren, moet de door prins Ko- jye aangeboden hand aannemen. Uit de omgeving van Wang Tsjing-wel wordt vernomen, dat de vorming vai ve centrale Chineesche regeering onder zijn leiding nu wel vaststaat Delegaties van de regeeringen te Peking en Nanking zijn reeds naar Tsingtau afgereisd, waar heden 'n conferentie begint, waarin over de techni sche vraagstukken in verband met dc van een nieuwe regeering zal worden gesproken. Aanhangers van Wang Tsjing-wei achten het echter voorbarig om van de conferentie van Tsingtau reeds de uitroeping der trale regeering te venvachten. Waarschijn lijk zal op de conferentie een voorbereidend comité ter vorming eener regcoring benoemd worden, waarin ook de regeeringen te Han- ko.u en Canton stem zullen hebben. De Yankee Clipper te Southampton De eerste officieele passaglersvlucht de bemanning. Behalve de bagage de passagiers werd nog een aanzienlijke mail meegevoerd. De publiciteitsagent van de Pan American Airways, Vandusen, verklaarde dat de vlucht r comfortabel was geweest. Het moeilijk- deel van den overtocht was het aan land gaan met een motorbootje te Southampton. De in het zuidwesten van Frankrijk nende Tsjechen en Slowaken hebben gister een congres gehouden te Bordeaux, ond- ■voorzitterschap van Oeusky, den gezant va het voormalige Tsjedho-Slowakije te Parija Met alg 1 resolu van Frankrijk verklaren plechtig, dat zij den aangebonden strijd niet zullen 6taken. voor zij de vrijheid en de onafhankelijkheid van de Tsjecho-Slowaaksche republiek her overd hebben. Wij geven uitdrukking aan onze erkentelijkheid jegens de Fransche regeering en alle regeeringen der democratie sohe landen, die met Frankrijk verbonden zijn, welke de militaire geweldsdaad v^MM nat.-soc. regime niet erkend hebben". doet men thans zonder last van Men neemt 'n De strijd aan de grens van Mandsjoekvro Japanners achten het einde nabij De Japansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat volgens hun meening het incident tusschen de troepen Buiten-Mongolië en Mantsjoekwo enkele dagen ten einde zal zijn, de rechteroever van de grens- 1 vijanden zal zijn gezuiverd en door de Japansche troepen de bruggen, welke in Juni door de Sovjet- Mongoolsche troepen zijn geslagen, nield zullen zijn. Ook zijn deze autoritei ten van meening. dat een nieuw offensief uit Buiten-Mongolië niet waarschijnlijk is. Een bijzondere corresipondent van Havas ls, evenals een aantal van zijn collega's ia de gelegenheid geweest een tweetal Rus sische krijgsgevangenen te spreken. De was een reservist uit de omgeving Voronetz, die sedert twee maanden onder de wapenen was en de ander recruut, afkomstig uit de omg Moskou, die sedert September f.1. te Oelan Bator in garnizoen lag. Beiden waren op 28 Juni met een karavaan te Nomonham aangekomen. Deze karavaan telde 120 auto's, welke elk 15 tot '20 soldaten vervoerden. Zij werden 1 Juli door een tankafdeeling gevangen genomen op den rechteroever de Khalka-rivier. De Japansche militaire autoriteiten heb ben verder medegedeeld, dat do resten 20 Sovjet-Russische vliegtuigen zijn gevon den. De correspondent van Havas heeft zelf net wrak van 'een lioht metalen bombarde mentsvliegtuig van de Sovjet-luchtmacht ge vonden, van het type S.B. De meeste vlieg tuigen, welke door de Japanners omlaag geschoten zijn, waren van het type 116, dat volgens de Japansche officieren een eenigs- zins gewijzigde vorm is van het type, dat in het begin van den Spaanschen burgeroorlog met succes werd gebruikt De snelheid van toestel is niet grooter dan 300 km per Onlangs zijn evenwel ook jachtvlieg tuigen van het type TZKB in de lucht i snelheid i l 350 „SPEELPLAATSEN" BIJ DANZIG Ervaringen van een Reuter- correspondent De Danzigsche correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan den veelbe sproken Bischofsberg. waar, volgens de na tionaal-socialistische pers, kinderspeelplaat sen worden ingericht „Terwijl ik in de brandende zon de e' -He helling van den berg beklom, zoo vertelt de correspondent, „werd het slingerende, blin kend pad vaak verduisterd door de wolken stof, opgeworpen door treinen militaire vrachtauto's, uit Oost-Pruisen, die op weg den top. Iedere vrachtauto had een dekzeil over de lading, en de wegen, die boven voerden, werden bewaakt door jonge leden van den Danziger Heimwehr". ,Op den top gekomen", zoo gaat Hij voort, „zag ik, hoe de „kinderbewaarplaats" omge- en was door een prikkeldraadversperring. Door openingen tusschen de boomtakken, die tot camouflage dienden, ving ik een glimp op van het luchtafweergeschut, dat daar stond opgesteld. Nauwelijks was ik bovengekomen of twee gewapende schildwachten traden op mij toe. "a mij m'n fototoestel te hebben afgenomen erzochten zij mij, hen te volgen. Langs hel dere. roodbetegelde barakken lei groep werklieden, die de laatste hand legden aan een schildershuisje' een open ruimte telde ik meer dan vijftig nieuwe militaire vrachtauto's Oost-Pruisische nummerborden. Veldkeu kens lagen halfverborgen tusschen de hoo rnen en de voorwerpen, die zich daar m do buurt, onder dekzeilen verborgen, bevonden leken mij tractoren voor geschut toe". Heimwehr-lieden vroegen mij", ver dent, „wat ik daar in het in den Bischofsberg kw; doen. Ik toonde hun het plaatselijke blad zette uiteen, dat ik de kinderspeelplaats, in oogenschouw kwam nemen". „Wat is dat allemaal voor onzin", infor- ieerde een jonge luitenant „Het is een krant, luitenant", antwoordde »n mijner begeleiders. „Daarin wordt go zegd, dat wij hier een kinderspeelplaats aan leggen". De luitenant deed geen moeite zijn glim Voor latere indiensttreding als RADIO TELEGRAFIST bij de NED. TELE GRAAF MIJ. ..RADIO-HOLLAND", kan een beperkt aantal leerlingen toegelaten worden tot de scholen van die Maatschappij te Amsterdam en Rotter- dam. AANVANG CURSUS SEPTEMBER e.k. Toelatingseischen: M.U.L.O.-B of H.B.S. 3-j. cursus met goede cijfers voor talen en wiskunde. Leeftijd 1620 jaar. Geneeskundige keuring gaat vooraf. INSCHRIJVING SLUIT 1 AUGUSTUS a.s. Inlichtingen worden op schriftelijke aanvrage verstrekt door RADIOHOLLAND, Keizersgracht 562, Amsterdam (C.). sche luchtmacht Aan de betoogingen Belgische, Fransche, Engelsche, Duit- I RUBRIEK^ sche en Zwitsersche vliegers deel. GRAAF CIANO NAAR SPANJE Italiaansche minister van buitenland sche zaken graat Ciano. is gistermiddag J de luchthaven Ostia naar Gaeta ver trokken, waar hij zich onmiddellijk aan boord begaf van den pantserkruiser Eugenlo de Savoia, waarmede hij naar Spanje ver trok. Havas wijst er op. dat de Italiaansche dagbladen ter gelegenheid van Ciano's ver trek schrijven, dat het in verband met zijn bezoek belachelijk is te spreken over afslui ting van een Italiaansch-Spaansch pact. De onderteekening van een dergelijk diploma tiek instrument zou geen zin hebben Beide landen hebben dezelfde ideologie en dezelfde belangen, zij volgen dezelfde politiek, een politiek van Europeesche orde. HITTEGOLF IN AMERIKA Sinds vier dagen heerscht in de Vereenig de Staten een hittegolf, welke gepaard gaat een buitengewone droogte. Er zijn reeds 47 slachtoffers. Er is een groote trek naar de stranden. Het aantal gevallen van ver drinking neemt voortdurend toe „Heel juist, dat doen we ook", zeide hij. En zich tot mij wendend voegde hij er aan toe: „U moet uw film bij mij laten. Dan kunt u vertrekken". Ik vroeg hem aldus de correspondent of de honderden gespierde jongemannen in olijfgroene politie-uniform met hun automa tische geweren en handgranaten de kinder speelplaats zouden g „Dat hangt van de Roosevelts moeder naar Engeland Gast van den koning De 84-jarige moeder van president Roose velt, een krasse dame, die op weg is naai Engeland, is uitgenoodigd om het volgende week-end de gast te zijn van het Engelsche koningspaar op Royal Lodge, Windsor. Indien mevrouw Roosevelt vroeg genoeg aankomt om de ontvangst ten hove van Donderdag a.s. bij te wonen, zal zij deel uit maken van de koninklijke groep, waarbij zij besdhouwd wordt als buitenlandsche be zoekster van koninklijken rang, waardoor zij niet behoeft voorgesteld te worden, zoo meldt de „Daily Express". RULGAARSCH BEZOEK AAN BERLIJN BEëINDIGD osseiwanow, de Bulgaarsche mi- r-president is gisteren uit Duitschland vertrokken. Via Zuid-Sla vië keert hij naar Sofia terug. Alvorens de grens te passeeren, zond hij van Ribibentrop een telegram, waar hij dank uitspreekt voor de hartelijke ontvangst in het teeken der oprechtste vriendschap en verzoekt Hitier zijn dank baarheid en gevoelens van grootste hoog- aohting en bewondering over te brengen. Ook aan Göring heeft hij een telegram ge zonden, met dankbetuiging voor de ont vangst en voor de vriendschappelijke en bemoedigende bespreking, die hij met hein gehad heeft. DOODSTRAF GEREQUIREERD TEGEN BESTEIRO De procureur-generaal te Madrid heeft tegen Julian Besteiro, den oud-voorzitter van den verdedigingsraad van Madrid, die voor den krijgsraad is verschenen, de dood straf geëischt KATTENBROOD met vlees of met vis, ls het voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER (Reel.) Zwitsers staan terecht wegens spionnage Op 10 dezer zal te Zürich het proces tegen acht Zwitsersche nationaal-socialisten, leden van de vereeniging „De trouwe eedgenoo ten", aanvangen. De hoofdverdachte is Dr Zander, publicist en voorzitter van de ver eeniging. Volgens de akte van beschuldiging stond Zander, die ziah sinds November 1938 in preventieve hechtenis bevindt, reeds eenige jaren lang in verbinding met Duitsche agenten. Hij had een uitgebreiden inlichtin gendienst ten bate van Duitschland in Zwit serland geschapen. Aan het hnofd van dezen dienst stond een zekere Johann Frei, die opdracht had gegeven den inlichtingen dienst van den Zwitserschen generalen staf te bespionneeren, alsmede de Fransche lega tie en de Engelsche en Tsjecho-Slowaaksche consulaten in het oog te houden. Twee leden van het nationale front wor den eveneens beschuldigd van industrieels spionnage en van tendentieuzo bericht-- geving, waardoor de betrekkkingen tus schen Zwitserland en Duitschland in gevaar gebracht konden worden. Duitsch vliegtuig gevallen nabij Brussel Acrobatische toer met funeste gevolgen Tijdens een demonstratie te Brussel door ;n escadrille Duitsche vliegtuigen is het toestel van kapitein Wille verongelukt bij het uitvoeren van een z.g. tonneau, welke nanoeuvre bestaat in den langzamen roll, i manoeuvre, waarbij de bestuur der zijn toestel, recht vooruit vliegende, langzaam om zijn lengte-as laat wentelen. Kapitein Wille werd aan het hoofd ge wond, terwijl zijn armen en beenen gebro- n. Hij werd naar het militaire hos pitaal te Brussel overgebracht, alwaar hij spoedig overleed. Het ongeluk geschiedde tijdens een inter nationale demonstratie van de militaire luchtmacht, ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de Belgische luchtvloot. De demonstratie werd bijgewoond door koning Leopold en prinses Josephine-Charlotte, alsmede door den Belgischen minister landsverdediging, generaal Denis, de leden van het diplomatieke corps, generaal Vuil- lemain, den commandant van de Fransche luchtmacht, maarschalk Sir Cyrill Nawhall, commandant van de Britsche luchtmacht en generaal Milch, commandant van de Duit- GEMENGD NIEUWS INBREKERS GEPAKT TE IJMUIDEN I De politie te IJmuiden heeft, in samen Werking met de marechaussee te Beverwijk viertal personen gearresteerd, verdacht inbraak met diefstal, de vorige week oen kapperswinkel in de Ken nemerlaan alhier, waarbij een belangrijke hoeveelheid reukwater en een aantal kistjes sigaren werden ontvreemd. WRAAKNEMING OP PAARDEN In de buurtschappen Mortel en Berglaren onder de gemeente Gemert, werden Zondag, morgen in twee verschillende weiden twee paarden aangetroffen, die hevig bloedden uit onden aan de nek. Een der paarden _an het bloedverlies besweken, terwijl r het andere beest door tijdig ingrijpen nog in het leven heeft kunnen houden. Onmid dellijk werd door de rijks- en gemeente politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de paarden met een mes aan den nek zijn gewond, waardoor vreeselijke wonden waren ontstaan. De paarden be hoorden aan dien kolenlhandelaar Verhees den landbouwer v. d. Zanden. Deze wandaden, die in den vroegen Zondagmor- i moeten zijn gepleegd, hebben ter plaat- groote verontwaardiging gewekt Melodlsten en solist 4.45 Zang met plano* begeleiding. 6.00 KRO-Orkest (5.45—6.06 U. Fellcitatlebezoek. (ca. 6.30 Bar.). 6.36 nu? Sportpraatje. 7.00 Ber. 7.15 Causerie „Hand* 8.15 Stedeltlk orkest Maas tri ebt. Reportage. 9.45 KRO-Boya en Sollat. 0 Hawaiian gltaarsoll met pla Ing. 10.10 KRO-Boys en solist i Kwintet 2.50 Orgel 1 i Orkest 4.35 Trio. I 4.50 Zang. 5.25 Plato 8.50 Orkest 1 Trio. 6.20 Koor. DE TWEEDE „TARAKAN"-REIS Blijkens een van den gezagvoerder ooi*, vangen telegram, heeft het m.s. „Tarakan" dat voor een tweede kampeerreis naar Noor* wegen is vertrokken, ondanks den sterken wind en een bewogen zee een normale vaart behouden. Aan boord is alles wel. 147. Kwiebus verbleekte van schrik. Zijn haren gingen recht overeind staan.1 De pruik wipte omhoog. Achter de stoel van den koning bewoog zich zacht een gordijn. Er kwam een kleine opening. Kwiebus zag een paar vurige ogen schit teren, die hom onafgebroken, belangstellend aan staarden. Toen héél voorzichtig schoof het lichaam vaneen jonge leeuw tussen de opening door 1 De Koning merkte niets. Hij praatte maar door. dcorCateaiu Tee/zeningea van ein Kras/ 148. De bek van den jongen leeuw ging open. Blikkerende witte tanden, een rosse tongï Alsof het dier een lekker hapje rook, zo snoof het zacht en 6tak de neus in de lucht* De oren gingen achterover. Kwiebus werd hoe langer hoe onrustiger* Bevend over al z'n leden staarde hij naar den leeuw. De Koning vroeg belangstellend: „Wat scheelt er aan mijn jongen?" Op hetzelfde ogenblik dook de kop van da leeuw in elkaar. Klaar voor de sprong een uerhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. (i Diep verborgen in de bosschen lag het dorp van de Mesquorito-roodhuiden, het zachtzinnige volk, dat woonde in de kuststreken van Californië. Zij stonden op een lage trap van beschaving, want met de blanken hadden nog maar enkelen fyinner-aanraking gehad, en deze aanraking hadden ze verder geschuwd. Tot den oorlog waren ze niet bekwaam. Hun wapenen waren uiterst gebrekkig en hoofdzakelijk bestemd voor de jacht. Ook zelfs daarvoor waren ze niet goed toegerust. Sommige stoutmoedigen trachtten met strikken vossen te vangen of puma's, maar de meesten vonden het toch veiliger om visschen te grijpen, waarvan de meren overvol waren. Verder voedden zij zich met eikels die van de boomen vielen, groeven wortels uit den grond, aten insecten, wormen en bessen, en leefden van den eenen dag op den andere. De voornaamsten droegen beestenvellen, maar dat waren er maar enkelen. Verreweg de meesten, ook de vrouwen, hadden alleen maar een lap om de lendenen en een veder in hun haar. De kinderen droegen m 't geheel geen kleederen. Het gevoel van schaamte was er onbekend. Deze zachtzinnige wilden woonden in hutten van stroo. zonder eenige weelde inwendig. Hun eenige sieraad bestond in wat verf. waarmee de mannen en de vrouwen hun gelaat besmeerden. Ze leefden in gemeenschap van goederen. Ieder nam wat hem goeddacht. maar het beste voedsel en de warmste die renhuiden waren voor de zieners, die met de godheid in verbinding stonden, en de opperhoofden. Er bestond onder de stam een oude overlevering, dat ze vroeger in groote steden hadden gewoond, en zoo hadden ze nog een schijn van een gemeentebestuur en rechtspleging bewaard. Yusito was een dapper jongeling van zijn stam. Hij vreesde niet de scherpe klauwen van de puma. Geen nachtelijk duister im de wouden kon hem schrik aanjagen en vele dagen bleef hij weg wanneer hij op jacht ging. Niet één van zijn stam was verder geweest dan hij. We kenlang was hij soms weggebleven en men vreesde reeds dat hem iets was overkomen. Zoo was hij zelfs meerdere dagreizen ver tot bij de hacienda's geweest, waar de blanke squatters eenzaam woonden met hun slavenstoet. Maar hij had ze slechts van verre bespied. Ze waren hem te gevaarlijk om ze te benaderen. Ze hadden wonderlijke wapens, die ze voor de schouders hielden en die dan een verschrikkelijken knal gaven, en waarmee ze op een grooten afstand een dier konden dooden. Ook nu was hij al weer meerdere dagen op reis. en ver langde er naar de eenzaamheid weer te verlaten en naar zijn dorp en het woud terug te keeren. Hij was nu dicht bij de zee, en kon aan het verlangen geen weerstand bieden om die wijde watervlakte nog eenmaal te gaan zien. Hij klom over den heuvelrug, die, met eiken en dennen begroeid, aan den zoom der wateren zou eindigen in een steile rotsmassa» Ten noorden van deze bergketen liep een lagere heuvel rug, begroeid met bloeiende heesters en laurierboomen. Tusschen beide berggroepen lag het lage dal. waarheen hij thans zijn schreden richtte, en waar het een prachtig studieterrein voor een schilder zou geweest zijn met overal die beekjes en borrelende bronnen, zingende watervallen en bloeiende struiken, hier en daar afgewisseld met een hoogte waarop cypressen troonden, en met malsche grasperken. Hij hoorde reeds van verre het bruisen van de branding, waar de golven braken op de zandige kust, de kreten van zeeraven en meeuwen vechtend op een rots. en het doffe gebrul der stoeiende zeeleeuwen. Nu klom hij tegen een rots op, en daar lag vóór hem de oneindigheid van den Stillen Oceaan, mat-blauw blinkend met schuimige randen, die elk oogenblik veranderden. Hij had dit reeds eenmaal aanschouwd, maar ditmaal was er iets bizonders dat zijn oog boerde en dat hij niet kon be grijpen. Ginds in de verte kwam wat aan. Er waren ver schillende donkere stippen die naderden,, voortgedreven door witte doeken, aan hooge staken vastgemaakt. Met groote snelheid kwamen ze naderbij. Hij telde er minstens vier. Ze kwamen recht op de kust aan. Stijf als een steenen beeld bleef Yusito staan en een doo- delijke angst maakte zich van hem meester. Hij holde toeg, maar toch kreeg ook weer de nieuwsgierigheid de overhand. Bang was hij eigenlijk ook niet. Wie had er ooit durven zeggen dat Yusito vrees kende! Hij keerde terug en sloop achter een rotsblok waar men hem nooit zou kunnen vinden, doch vanwaar hij zelf alles kon zien. De vreemde drijvende dingen werden grooter. Nu zpg hij dat er gekleurde vlaggen aan de masten wapperden. Boven op zag hij blanke wezens. Ze keken naar de kust. Er warea er onder met lange, bruine gewaden. Daar hoorde hij gerammel van kettingen. De schepen lagen stil. Er werden booten uitgezet en spoedig sprongen er mannen op het strand. Behalve die in grauwe pijen, die stokken droegen met een dwars-stok er bovenop, waren er ook die geweren op den rug hadden, en zwaarden op zij. Hij zag hoe er een Kruis werd geplant en een vlag werd ontplooid. Allen vielen op de knieën en zongen een eentonig gezang met de armen opgeheven. Later kwamen er nog meer booten naar den wal. Er werden muilezels uitgeladen, en daarna allerlei dingen, hout, meubels, kisten en wapens. Daar was zelfs een ding bij. dat ijselijk zwaar scheen te zijn en wel een boomtronk leek, die voortgereden werd. Toen het ergens neergezet werd. ging er een blanke wat inleggen en trok ergens aan. Toen kwam er een slag, alsof het onweerde en schoot er een wolk van vuur en rook uit. De Roodhuid zag nu. dat de booten terug keerden naar de schepen, nadat de achterblijvenden hun reismakkers har telijk hadden gegroet. En weldra werden de zeilen ge spannen en verdwenen de schepen langzaam-aan weer naar de horizon. Een vijftigtal mannen waren op het strand achter geble ven, en zij begonnen zich gereed te maken om de rotsen over te klimmen en het land binnen te trekken. Yusito kon vanuit zijn schuilplaats zien hoe verheugd ze waren toen zij het dal voor zich zagen uitgestrekt. Sommigen schenen daar te willen blijven, maar spoedig trok de troep weer verder. [(Wordt vervolgd]^

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2