CHIEF WHIP Zwitserland in Zürich ROOSEVELT OVERWINNAAR ZATERDAG 8 JULI 1939 EERSTE BEAD PAG. a BUITENLAND De nieuwe orde in Azie Japan viert den tweeden verjaardag van den oorlog De anti-Britsche actie zwelt steeds meer aan In geheel Japan en in de door Japan bezette Chineesche gebieden is met veel plechtigheid de tweede verjaardag van den oorlog met China gevierd. Deze vie ring heeft zich o.a. gekenmerkt door een sterk toegenomen anti-Britsche agitatie. Te Tokio werd door de leden van een patriottisch verbond gedemonstreerd voor de Britsche ambassade. Zij droegen span doeken mee, waarop de wenscb werd kenbaar gemaakt dat de Engelschen rich van het vasteland van Azië zouden terug trekken. De nationalistische partij Tohakai heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin ge- eischt wordt, dat Japan zich meest*-* moet maken van de concessies in China. De ver- eeniging Kominkyodoto partij der samen werking van den keizer en zijn onderdanen heeft een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt: „Engelschen, trekt u terug van liet Aziatische continent. Let op de con ferentie te Tokio". Dezelfde partij heeft een circulaire rond gezonden, waarin den Engelschen teruggave gevraagd wordt van al hun bezittingen in het Verre Oosten. Voorts heeft kolonel Mo- raki Sjimitsoe, de chef van het persbureau van het ministerie van oorlog, een lange verklaring uitgegeven, waarin hij den wil van Japan bevestigt, om van nu af aan een krachtige houding jegens Engeland aan te nemen. De Kokoemin Sjimboen publiceert een fel anti-Engelsch artikel, waarin o.m. gezegd wordt: „Het eenige middel om de nieuwe orde in het Verre Oosten te vestigen, is een vastbe raden anti-Britsche politiek. Laten wij ons van onze missie bewust worden: Engeland minstens uit het Verre Oosten verjagen. Het doel van de huidl:ge anti-Britsche politiek is niet overmeestering van Britsche econo mische en gebiedsbelangen. maar Engeland te treffen in zijn waardigheid van controleur van de wereld en modder in zijn gelaat te werpen". De kwestle-Tientsïn In een verklaring over de Britsche Oost- Azië-politiek zegt kolonel Sjimitsoe, dat Japan vastbesloten is, de vijandige houding van de internationale concessies in China te onderdrukken. De Japansche regeering heeft tot dusver alle anti-Britsche propaganda en demonstraties tegengehouden, in de hoop dat Engeland tot bezinning zou komen. Deze tijd is thans voorbij. De komende Japansch-Brit- sche onderhandelingen zullen onverwijld worden afgebroken, indien Engeland ran zijn totdusver ingenomen standpunt ~<>u vasthouden. Nooit tin de geschiedenis van de Japansch-Britsche betrekkingen is het la- pansche volk van een dieperen haat tegen Engeland vervuld geweest dan than Japan zal zich bii de tenuitvoerlegging van zijn missie door geenerlei sancties of andere re- prcssaillemaatregelen van Engeland laten int'mideeren. Nog geen Poolsche stappen te Berlijn Ook Chamberlain blijft zwijgen Toestand in de vrije stad vrijwel stationnair Volgens inlichtingen uit goede bron, die te Parijs zijn ontvangen, is de Pool sche regeering niet voornemens, een pro test-demarche te ondernemen bij den Dan- zigschen senaat. De houding van de regeering te War schau is volstrekt onafhankelijk van iede- ren buitenlandschen druk en wordt uit sluitend ingegeven door den toestand in de vrije stad. De maatregelen van militairen aard. die te Danzig genomen zijn door de Duitsche autoriteiten, zijn nog niet van dien aard, dat daardoor nadeel wordt toegebracht aan de positie van Polen in de vrije stad. De Poolsche regeering heeft trouwens de nocdige voorzorgsmaatregelen genomen. Daarom zal de Poolsche regeering, zoolang de Poolsche belangen, in het bijzonder ten aanzien van de haven van Danzig, de scheeD vaart op de rivier en het verkeer over den spoorweg niet geschonden worden, groote reserve in acht nemen. Wanneer de te Danzig genomen militaire maatregelen de positie van Polen mochten dreigen te compromitteeren, en de reeds thans door Warschau vastgestelde grenzen te buiten zouden gaan, zou de Poolsche re geering. alvorens te repliceeren met maat regelen van denzelfden aard, beslissingen op economisch gebied kunnen nemen. Naar Reuter uit Londen meldt, is Cham berlain, die, naar verwacht werd, in het lagerhuis een belangrijke verklaring nopens Danzig zou afleggen naar Birmingham ver trokken, orn daai- het weekend door te bren gen. Wellicht zal hij het woord voeren op een daar te houden vergadering, doch aan slechts enkele woorden zeggen.. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat Chamberlains belangrijke verklaring in het lagerhuis „in verband met de eischen der parlementaire procedure" tot Maandag is uitgesteld. Naar echter de Un. Press van een Pool- schen woordvoerder vernam, zou Warschau om dit uitstel hebben verzocht Militaire maatregelen worden voortgezet Intusschen seiat echter Havas inlichtingen uit Poolsche bron, ten bewijze dat de mili taire toebereidselen in de vrije stad worden voortgezet. In den afgeloopen nacht zouden acht machinegeweren in bij de dokken van Schichau staande huizen zijn opgesteld. Te Schichau worden de wapen- en munitie zendingen, die uit Duitschland komen, ge lost. Verder werden machinegeweren en licht geschut naar de kazernes van Danzig ge transporteerd. waar de keuringsraad herkeu ringen verricht. Danziger burgers van Pool- sohj nationaliteit, die eveneens waren opge roepen, zich aan een herkeuring te onder werpen, werden direct vrijgelaten, toen zij het be .vijs hadden geleverd Poolsche onder danen e zijn. Daarentegen zouden twintig Danzigers zijn gearresteerd, wijl ze zich niet hadden gemeld. Agenten der gestapo hebben gisteren Amerik'a's nieuwe steunwet aangevallen Een groot opgezette staking De vakarbeiders van de „Works Progress Administration Workers" zijn een groot op gezette staking begonnen, als protest tegen het nieuw afgekondigde Amerilötansche loo- nensysteem De beweging is gericht tegen het congres, met de bedoeling een herziening te verkrij gen van de kortgeleden aangenomen steun wet, die reeds in de steden New-York. Chica go. Cincinnati, Cleveland, Milwaukee en Minneapolis in werking is getreden. Naar schatting zijn in New-York alleen reeds 100.000 menschen zonder werk. omdat 25.000 man thuis zijn gebleven. Door deze stakers, die behooren tot de Amerikaansche arbeidersfederatie, werden gistermorgen vele publieke werken opgehouden. Tot nu toe werden de vakarbeiders vol gens dezelfde loonschaal betaald als de werkende leden van de „Union". Zij werkten slechts een paar uur tot de hun toegewezen steungelden verdiend waren. Men verwacht een verbitterden sta-ijd, daar de stakers auto matisch hun „huishoudsteun", namelijk geld voor levensmiddelen, .verloren hebben. De herziening der Amerikaansche neutraliteitswet Het republikeinsche lid van den Ameri- kaanschen Senaat, Johnson, heeft ver klaard. dat 34 senatoren iedere wijziging zul len bestrijden in de bestaande neutraliteits wet met alle fatsoenlijke en wettige midde len, d:e tot hun beschikking staan. „Wij zijn onwrikbaar gekant", aldus de verklaring, „tegen een verwerping of wijzi ging van de bestaande neutraliteitswet. die den verkoop of export verbiedt van wapens en munitie en oorlogstuig aan oorlogvoeren de naties. Wij zijn tegen iedere vi-ijheid van bande Ion voor het hoofd der uitvoerende macht in hot bepalen man den aanvaller of de aan vallers lijdens een oorlog in het buitenland Wij gelooven in de ware neutraliteit van onze natie in geval van oorlog. Wij zijn vast besloten, dit land uit een oorlog te houden, door neutraal te (blijven in een gewapend conflict". Men ziet in Washington in deze verkla ring een bedreiging, dat een langdurig debat gevoerd zal worden over de regccringsvoor- sfellen betreffende de neutraliteitswet. De senatoren, dJie achter do regeering staan, zijn echter niet erg getroffen door dezen stap van Johnson en verklaren, dnt zijn mvloed niet meer is, wat hij geweest i6. 7M geven uitdrukking aan toenemend vertrouwen, dat Rooseve.lt ten slotte zijn zin zal krijgen, hoe wel eli toegeven, dat langdurige, bittere de- B&tteü' waarschijaliüc aijiij huiszoeking gedaan bij den hoofdinspecteur der Poolsche douane, Swida, wiens terug roeping, naar men zich zal herinneren, dooi de Danziger autoriteiten was geëischt na het incident van Kalthof. Ook hebben Poolsche. douane-inspecteurs zch voor den eersten keer den toegang zien weigeren tot het vliegveld van Danzig, waar zij kwamen om te controleeren. Samenwerking der Britsch- Fransche luchtwapens De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de grootste belangstelling gewekt is door een regeling, die in overwe ging is betreffende samenwerking tusschen de Britsche en Fransche luchtwapens. Ver nomen wordt, dat de onderhandelingen ver gevorderd zijn. Het is duidelijk, dat het van de grootste waarde zal zijn wanneer het personeel der beide luchtwapens in staat is routine te krijgen in lange afstandsvluehten over on bekend terrein en in de taak van het uit pikken van doelwitten op den grond etc. die daarbij naar voren komt. Britsche vliegtui gen zullen hijgevolg nonstop-oefenvluehten kunnen ondernemen door geheel Groot-Brit- tannië naar plaatsen in Zuid- en Zuidoost Frankrijk. Deze regelingen zullen de nauw ste samenwerking met zich mede brengen tusschen de leden der beidt luchtwapens en hen in staat stellen te profiteeren van el kanders .ervaring, terwijl zij tevens een goed inzicht zullen krijgen in elkanders proble De besprekingen te Moskou Men is voorbereid op een échec Naar Reuter verneemt, hebben de Engel- sche en Fransche ambassadeurs te Moskou de nieuwe instructies van hun regeeringen ontvangen en zullen zij vermoedelijk op nieuw met Molotof confereeren. Na ontvangst hunner instructies hebben Seeds, Strang en Naggiar onmiddellijk van gedachten gewisseld. Volgens een „U. P."-bericht heeft Halifax aan den sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, duidelijk gemaakt, dat Engeland en Frankrijk in hun instructies de sovjet-for mule inzake indirecte agressie zooals dooi Rusland voorgesteld, zullen verwerpen. Een woordvoerder dor sovjets deelde den ,.U. P."-correspondent mede, dat Moskou op dit punt zal blijven staan. Na de ontmoeting tusschen Halifax en Maisky vermoedt men in Russische kringen, dat Engeland en Frankrijk een laatste of voorlaatste poging zullen aanwenden om het pact op brcedere basis te redden door Nederland en Zwitser land van hun lijst te schrappen. Het „Thetis"-mysterie De vijfde dag van het onderzoek naar den ondergang van de Thetis was gewijd aan technische bijzonderheden en getuigenver klaringen van deskundigen ten aanzien van den duikbootbouw en de proeven, die geno men werden voor den noodlottigen duik. Het mysterie van den open boegklep vormde het onderwerp van vele vragen. Kapt. lubt. Maquire, die de leiding had der proeven van de Thetis, verklaarde, dat hij nooit in zijn ervaring het geval was tegenge komen, waarin de handle in gesloten stand verkeerde, terwijl de klep zelf open stond. Evenmin had hij er ooit van gehoord, dat een boegklep los raakte. In dit verband kan er aan herinnerd wor den, dat Woods voor het gerechtshof ver klaard heeft, dat hem, alvorens hij de ach terklep van torpedobuis 5 opende, waardoor het water naar binnen stroomde, gerappor teerd was, dat de indi cators in gesloten stand verkeerden. KOMEN ER HUIZEN OP DEN OLIJFBERG? De Engelsche Minister van Koloniën heeft de pers een mededeeling doen toekomen, waarin bekend gemaakt wordt, dat de Olijf berg weldra het gel vaar zal loopen voor een deel met gebouwen te worden bedekt in ver band met de uitbreiding van Jeruzalem. Het gemeentebestuur is machteloos, omdat de berg het eigendom is van een particulier. Bepleit wordt een fonds in het leven te roe pen voor den aankoop van deze heilige plaats. gezonde sportgezonde buiten lucht als toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid De Zuid-Tirolers verhuizen nhar Duitschland Te Rome wordt volgens Havas bevestigd, dat een overeenkomst is gesloten tusschen de regeeringen te Rome en te Berlijn ten aanzien van alle kwesties welke verband houden met de minderheden. Deze ovei komst heeft in het bijzonder betrekking op Zuid-Tirol, dat in 1918 Italiaansch is gewor den. De onderhandelingen over deze over eenkomst hebben eenige maanden in beslag genomen. Het zou Duitschers, of Italiaan- schen onderdanen \an Duitsche origine in Zuid Tirol gemakkelijk gemaakt worden zich in Duitschland te vestigen; zij zouden dan een schadeloosstelling krijgen voor de in Tirol achter te laten bezittingen. Het schijnt dus niet te gaan om een mas saal overbrengen van alle Zuid-Tirolers van Duitschen oorsprong naar het Rijk, zooals aanvankelijk van verschillende zijden is ge meld. Er wonen ongeveer 200.000 menschen in Zuid-Tirol; in 1919 zijn ongeveer 5000 Duitschers uitgeweken. Binnenkort zal de tekst van de overeen komst gelijktijdig te Rcme en te Berlijn wor den gepubliceerd. Twee Italiaansche vliegtuigen gevallen Tezamen acht dooden ROME, 7 Juli (Havas). Een militair wa tervliegtuig van het centrum in Cagiiari is door onbekende oorzaak tijdens een nacht vlucht in zee gestort. De vijf leden van de bemanning, drie onderofficieren en twee sol daten. kwamen om het leven. LUCCA, 7 Juld (Stefani). Op het vliegveld Tassignano is een militair vliegtuig neerge stort. De drie leden der bemanning kwamen om het leven. Ex-koning Zogoe bezoekt Polen Ex-koning Zogoe van Albanië is, vergezeld van zijn gemalin, zijn dochtertje, zijn vier zusters en een gevolg van vijftien personen, uit Roemenië te Llow aangekomen. Het ge zelschap had zestig stuks bagage bij zich. Verwelkomd door het stadsbestuur, bezich tigden de hooge gasten vervolgens de stad en zetten des miiddags hun reis naar War schau voort, waar koning Zogoe eenige da gen denkt te blijven, om zich vervolgens paar de haven van Gdynia te begeven. Nederlandsch kapitein voor Engelschen rechter Beschuldigd van menschensmokkelarlj Voor den politierechter van de Theems is gister de zaak behandeld tegen een zekeren I. S., van beroep bakker, wien ten laste wordt gelegd, dat hij als vreemdeling zonder vaste nationaliteit omstreeks 30 Juni j.l. zon der vergunning van het Nederlandsche s.s. „Insulinde" aan land is gegaan. De rechter heeft de preventieve hechtenis, waarin S. zich bevindt, verlengd. De kapitein en vijf leden der bemanning van de „Insulinde" hebben zich wegens me deplichtigheid moeten verantwoorden. De kapitein is tegen een borgstelling van 500 pond sterling voor den tijd van een week voorloopig in vrijheid gesteld, terwij] de le den der bemanning voor denzelfden tijd voorloopige vrijheid zijn gesteld. Met een zweefkabelbaan over het meer Als men zoo eens des avonds t .1 dat het duister begint te worden en <ne lat de lichten aangestoken zijn, vanaf een r heu vels rondom Zürich op het tentoonstellings terrein en dcszelfs omgeving neerziet, Is het een bij uitstek feeëriek uitzicht dat men bewonderen kan. De twinkelende lampjes zijn als evenzoo vele sterren, die hier en da: r, nu eens ver spreid, dan weer dicht opeen, aan de oevers van het meer en tegen do hellingen zijn rondgestrooid, en de schoonheid van dat alles wordt er niet minder op, wanneer men hoog genoeg is, om het geroezemoes van de stad ver onder zich te laten, en ook de donkere grondtoon van het verkeer gansch en al verstorven is. Dan ziet men het Zwitsersche landschap wel in een heel bij zonder en ook heel mooi aspect, en wij ge- looven, dat men de tentoonstelling van Zü rich toch eigenlijk niet volledig heeft „ge daan", zoo men niet eens vanuit verre hoog ten op haar neerziet. Maar het typisch-Zwitsersche karakter is aan deze expositie ook overigens geenszins vreemd. Het komt integendeel in sterke mate naar voren, doch wellicht nog het meest in het zweefkabelbaantje, dat tusschen twee geduchte torens over het meer is uit gespannen. Het is al een ietwat ongewone gewaarwording, als men zich in een lift mot vensterglas aan de zijkanten, die het licht overal toelaten en een uitnemend ver gezicht waarborgen, pijlsnel de hoogte in voelt trekken. Het overgaan van de eene luchtlaag in do andere brengt in het land der bergen toch reeds merkwaardige in drukken en gevoelens met zich, en dat alles wordt er ze.ker niet minder op, als de spoed, waarmee men van de aarde „loskomt", er een is van niet te onderschatten hoedanig heid. Langen tijd tot mediteeren heeft men echter niet, en binnen weinige momenten is men op het bovenste platform beland. Een reisje per glazen huisje Maar, dan begint pas de groote moeilijk heid. Want wil men aan zijn oorspronke lijk heldhaftig voornemen inderdaad gevolg geven, dan is nu het oogenblik wel zeer aanstaande, waarop msn ia het glazen, huisje moet stappen, dat aan een kabel be vestigd is en dat u hoog in do lucht, niet minder dan 75 meter boven den gemeenlijk beganen grond, in langzaam, als het ware vertraagd tempo naar de overzijde zal stu wen. En zoo kan het gebeuren, dat men even later zich voelt zweven boven de blau we. 1;"\. nmpclende golfjes van het meer. stoombootjes, waarvan men zooeven, bene den, nog hoeft kunnen constateeren, dat toch heusch zoo klein niet zijn, lijken nu van het soort, dat men te water pleegt te latenzoolang de jongeuskiel nog om de schouderen glijdt. Het uitzicht is werkelijk schitterend, daar van boven uit het glazen hokje, en al gaat alles dan niet zoo t nel als de vliegmachine, waarin men zich overigens wanen kon, heeft den tijd waarlijk wel noodig, om over al rond te zien, en zoo zou men er nog toe kunnen komen, de menschen te benijden, die, zoo vertelde men ons, eens enkele uren boven het meer hebben gehangen in hun hutje, omdat er een defect in de leiding was Zwitserland, het land van de vergezich ten èn het land van het vater. Welnu, komt men wat het eerste betreft aan de ver langens van de toeristen tegemoet, ook wat het tweede betreft blijft men óp de tentoon stelling niet achter. Er een kaïnaaltje aangelegd over een belangrijk stuk van het terrein, en door het kanaal.je stroomt nu onafgebroken een beekje, 6tirk genoeg om een serie bootjes voort te drijven, waarin men zich zetelen kan en waarmee men zich gezapig door frissche bloonuybedden, onder artistieke bruggetjes en zei ft door enkele paviljoens kon laten voeren. De mensch is nu eenmaal spoedig op zijn gemak ingesteld, en vooral op een tentoonstelling, als er nog waarlijk gen«g te wandelen overblijft, grijpt men gryig de gelegenheid aan, alles eens kalmweg lan?s zich heen te laten trekken. Van coloradokever en pers We deden reeds uitkom er, dat naar vol ledigheid is gestreefd. Lich en schaduw wisselen elkander gestadig,af. En zoo kan bet gebeuren, dat men bij ff>n collectie van welvaart getuigende lardbouwproducten ook een plaat kan ontdekten, waarin het verspreidingsgebied van dn coloradokever in Zwitserland staat aangegevenOok daar is men dus al zoover Maar de coloradokever is toch waarschijn lijn wel de eenige ongenoode. althans onge- wenschtc gast, al zijn er nog wel andere onderwerpen, waarbij niet alles gelijk is aan koek en ei. En dan denken we aan de bijzonder aardige en zeer geslaagde afdee- ling van de pers. Eerst hebben we even el i)gestaan voor een voorwerp, dat we niet dad olijk konaen thuisbrengen, maar toen hebben we de diagnose aldus vastge? dat het een aardbol was, die in een vischnet was opgehangen. Is de pers een net, waarin mer. de aarde vangt? Een journalist be taamt hierover het stilzwijgen. Even laior ziet men de werking van de kranten op merkwaardige wijze toegelicht door miGdel van enkele spiegels. Gaat men voor den een en spiegel staan, dan ontdekt men, dat het glas geheel donker is gemaakt. Men heeft van doen met „de verzwegen waarheid". De volgende spiegel is wazig gehouden: de waarheid is hier gecamou fleerd. Voor een deroen spiegel staande, meent men niet zichzelf, doch hoogstens een caricatuur van zichzelf te zien, een zelfde effect als men voor zgn. lachspiegels kan waarnemen: de waarheid is hier ver draaid. Maar de reeks is gelukkig nog niet ten einde, en zoo kan men ook een spiegel bewonderen van het zuivenste en helderste glas; we hebben hierbij van doen met d< meest oprechte waarheid, die men zich wen- schen kan. Even later ziet men dë emblemen, waar mee, naar men zegt, de journalist zich da gelijks pleegt in te laten: schaar, lijmpot en vooral niet te vergeten de prullemand. Eu we hadden er wat voor willen geven, als we hier ten voeten uit konden weerge ven wat men ter plaatse kan lezen over de drukfouten! Het lijkt ons niet waarschijn lijk, dat al die drukfouten zonder ingezon den stukken gepasseerd zullen zijn! Tenslotte, wat leest de mensch? Deze vraag wordt aldus beantwoord, dat men in een hoek van het vertrek op één van de muren een aantal figuren heeft afgebeeld, zooals een hoogleeraar, een kunstenaar, een huisvrouw, een bakvisch, een jongeman, een student, een handwerker, en op den muur, loodrecht op den eerste, een aantal onder werpen, zooals men ze dagelijks vinden kan in de krant, heeft geplakt Nu loopen er draden van de figuren naar de onderwer pen, en zoo wordt aangege.ven, waarnaar de belangstelling vazi de betreffende personen uitgaat. Eerst is het niet zoo gemakkelijk, do draden te ontwarren en te volgen, maar heeft men er eenmaal wat kijk op gekre gen, dan ziet men tevens, dat het met de interesse van het publiek wel moet mee vallen. En zoo verlaat de dagbladman, ook na zijn ervaringen voor de spiegels en na zoo meedoogenloos met zijn emblemen ge confronteerd te zijn, den stand van de pere toch niet geheel ongetroost...^, Financieel weekoverzicht Zijn monetaire volmachten verlengd Een week kabinetscrisis in ons land Danzig staakt betalingen Zoo is dan Roosevelt als overwinnaar uit het monetaire strijdperk getreden. Hot prestige van den Amerikaansaluen Presi dent blijkt nog steeds een flink stootje te kunnen verdragen. Met 43 tegen 39 stem men heeft de Senaat het compromis om trent de monetaire wet, vastgesteld door de gemengde commissie uit beide hui zen van het Congres, aangenomen. De wet is thans doorgezonden naar het Witte Huis om onderteekend te worden. Het com promis houdt in een verlenging van den duur der monetaire volmachten tot 30 Juni 1941. Roosevelt behoudt diis de bevoegd heid de dollar op 50 pCt. van de vroegere goudwaarde vast te stellen (zij bedraagt thans 59.06 pCt). Ook de zilverkwestie is thans van de baan. De prijs voor buiten- landsch zilver zal voortaan van dag tot dag worden vastgesteld. Gister bedroeg de- 36 %S ets tegen 38 8 cents enkele dagen geleden en 43 8 cents daarvoor. De binnen- landsche zilverprijs wordt 70 cents het geen 5.36 8 cents hooger i6 dan de tevoren geldende prijs van 64.64 cents. De zilver markt, die te Londen den laat6ten tijd voortdurend in reactie was, zal thans tot rust komen en een nieuw evenwicht kun vinden. De kwestier van de monetaire volmachten voor Roosevelt is overigens an weinig beteekenis geweest in zooverre binnenlandsche politieke strubbelingen er de oorzaak van zyn geweest. In laatste in stantie moet een groepje Amerikaansche «ilverproducenten er aansprakelijk voor worden gesteld. Intusschen hadden zij nog heel wat onheilen kunnen verwekken. Zou den de buitenlandsche zilveraankoopen zijn stopgezet, dan zou daaronder de koop kracht van de zilverproduceerende landen, w. o. China dat een zilveren standaard heeft, zeer geleden hebben. De tijd zal trou wens toch wel leeren van welken invloed de nieuwe richting zal hebben die de Ame rikaansche züverpolitiek inslaat nu prijs van dag tot dag woedt vastgesteld. Colijn moet blijven Het internationale beursleven gaat nog in sterke mate gebukt onder de politieke strubbelingen, die thans haar cul minatiepunt vinden in het probleem Danzig. Voor het Damrak kwam daar bovendien nog bij de kabinetscrisis, die hier te lande nu reeds een week voortduurt en waarvan de oplossing blijkbaar nog niet in zicht is, Een prognose is althans in geen enkel op dicht te geven. Natuurlijk komt er wel weer eens een nieuwe Regeering, maar de wijze waarop :s voor de beurs juist van het grootste belang. Dat bleek j.l. Donderdag toen het gerucht ging dat Dr. Colijn de opdracht niet zou hebben aanvaard. Voorbeurs brak toen een ware speculatieve hausse baan in de ver wachting, dat er nu wel een flinke inflatie zou komen, benevens een nieuwe depreciatie van den gulden. Doch deze koersstijging werd met een slag teniet gedaan, toen bleek dat het bericht voorbarig was geweest. Daaruit blijkt wel hoe groot het vertrouwen is dat men in Dr. Colijn heeft als leider van de regeering en dat zijn heengaan niet anders dan groote consekwenties zal heb ben. Een betrouwbaar financieel economisch beleid en Dr. Colijn gaan nu eenmaal on herroepelijk samen. Daarom kan alleen in het aanblijven van Colijn de oplossing „in grooten stijl" gevonden worden, waarnaai men bij zekere groepen onder ons volk zoo „snakt!" Weinig handel De beurshandel is overigens weer van uiterst geringen omvang geweest. Dit go!d zoowel voor de Amerikaansche a f d e e 1 i n g als voor de locale markt. Het bericht dat de Nivas weer circa 45000 tons suiker heeft verkocht had geen invloed evenmin als de tijding, dat de Unilever tot dusver dezelfde resultaten heeft hehaalu als vorig jaar. De indices van hot Ameri kaansche zakenleven wijzen op een verbetering doch ook daarvan trok men zich al bitter weinig aan. De verhoudingen zijn Waar gaat U zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA. Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—85421 Reestraat 81-1, 4 k., k.. zk. 30.— p. m. Haaebioekstr. 2-III, 4 k., k., z. 27.— p. m. Hoofdweg 301-11, 3 k.. kS1.50 p. m. Zaagmolenstr 10-111. 3 k„ k., z. f 27.— p. m- Nassaultade S44-III, 3 k.. k., z, 30.— p. m. Ie Helmerstr. 137-11. 4 k„ k., z. 38.— p. m* VVoningiiist en iniicnunuen GI-tATls U wilt verhuizen P HEEMSTEDE biedt U: CENTRALE LIGGING [.AGE BELASTINGEN EEN GERIEFELIJK HUIS Vraagt inlichtingen en gratis Woninggids HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU C O R Ns. L. KWAK DREEF 276 Telefoon 10636 nu eenmaal te onzeker geworden in de we reld dan dat men met eenige animo iets zou durven ondernemen. De kabinetscrisis heeft uiteraard ten onzent nogal afbreuk gedaan aan da beleggingsmarkt, al viel per saldo da teruggang nog wel mee. Danzig heeft da betalingen gestaakt Het heeft groote onfc« stemming verwekt in het buitenland, wart uitsluitend eigen schuld, een politiek van potverteren van je welste, is er da oorzaak van. Brazilianen zijn aan den vasten kant geweest in verband met da vooruitzichten op een nieuwe regeling in zake de schuldendienst, welke hoop men da laatste maanden gaandeweg al zoo goed als geheel had opgegeven. Dat Brazilië inder daad erg scheutig zal zijn, wagen we te be twijfelen. I 23 Juni 30 Juni 7 Julf 3-3# pet. Ned. '38 96% 95% 94% 2% pet N.W.S. 71 JÉ 71H 70 A.K.U. 35% 33% 34 Lever Bros 135% 129% 127 Philips 206 199 198 Kon. Petroleum 3(6% 296% 301% A'dam Rubber Deli Batavia Tabak 144 H. A. L. 100 181 134 188 124% SPROETEN F Gebruik dan Dreyers Sproeten crème. Bin nen 5 dagen zijn de sproeten verdwenen. Onschadelijk. Iedereen die het gebruikt is enthousiast over dit middel. Prijs per pot 1.25. Franco toez. na ontvangst Firma J, DREYER, Weimarstraat 77. DEN HAAG, Giro 208105. (Reel.) De monetaire wetsontwerpen Bevoegdheden van Roosevelt verlengd Zilverprijs weer verlaagd De Amerikaansche Senaat heeft thans compromisvoorstel betreffende het mone taire wetsontwerp aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden had ziin goedkeuring reeds gegeven zoodat het ontwerp door den president geteekend kan worden. Hiermede wordt dus de bevoegdheid van' President Roosevelt, om tot devaluatie van' den dollar over te gaan, verlengd; het st.a* bilisatiefonds verlengd en blijft de machti ging tot aankoop van binnenlandscih en buitenlandsch zilver bestaan. De Minister van Financiën, Morgen* t h a u, heeft verklaard, dat de schatkist gis termiddag de aankoop van buitenlandse!* zilver heeft hervat. Hij voegde hieraan toe, dat hij het departement van Staat had ge vraagd Canada, met welk land de Vereenig- de Staten een overeenkomst hebben voofl den aankoop van 1.200.000 ounces per maand, er van in kennis te stellen, dat dezq overeenkomst zou blijven gelden, daar niets veranderd was in de bevoegdheden van de Amerikaansche regeering ten aanzien van den aankoop van buitenlandsch zilver. Gevraagd naar de bedoeling van de regoe- ring der Vereenigde Staten ten opzichte van andere landen, verklaarde Morgenthau, dat er geen onderhandelingen met andere lan den worden gevoerd over een overeenkomst, soortgelijk aan die, welke met Canada is go- sloten. Later werd bekend, dat het ministens van Financiën den prijs van buitenlandsch' zilver heeft vastgesteld op 36%. De vorige noteering was 38. Ten aanzien van de in de toekomst te vol gen prijzen-politiek, heeft Morgenthau, naar Reuter hierover nog meldt, opgemerkt, dat de schatkist den prijs zal houden op een basis van dag tot dag „totdat wij zullen zien, wat gebeurt". De^ nieuwe zilverprijs in het binnenland zal 71.11 ct per ounce bedragen. Morgen thau zeide nog, dat thans geen enkele ba* perking wordt overwogen, welke de aan- koopen van buitenlandsch zilver zou kun nen besnoeien. Ons Nienwe Feuilleton Maandag a. s. hopen wij met onze nieuwe feuilleton een aanvang te ma ken. Zooals wij reeds meedeelden zal dit van de hand zijn van den beken den schrijver Ds. J. A. Visscher, van wien vroeger o.m. verscheen: Van de arme Friesche heide, Uit het land van oude Lutske, Sietske, Wrakhout, Grommetje, enz Voor 't werk van dezen auteur met veel woorden aandacht te vragen is voor onze lezers volkomen overbo dig. Als Ds. Visscher vertellen gaat, dan weten we dat er iets goeds en iets moois komt. Het oorspronkelijke verhaal, dat straks als feuilleton in ons blad zal verschijnen, is een episode uit de boeiende geschiedenis van de vesti ging van het Christendom onder de Mesquorito-roodhur'den in Californië. De titel is „Gemengd Bloed" en doelt op de altijd weer bovenkomen* de roodhuidentrots, die onder de jonge Christengemeente telkens tot spannende conflicten aanleiding gaf. Maar ook hier zien we, hoe Christus' bloed triomfeert over alle slagboo- men in de menschelijke samenleving. Een mooi, boeiend verhaal staat onzen lezers te wachten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2