4! Defile Grenad i de deur van Uw koelkast KLEINE ADVERTENTIE! EN ZOMER 'N KOELKAST feeren doef verkoopen ZATERDAG 8 JULI 1939 Voor H.M. de Koningin en Minister Van Dijk Tot de feestelijkheden, welke deze week worden gehouden in verband met het 110-jarig bestaan van de regimenten Grenadiers en Jagers behoorde een défilé voor H. M. de Koningin. Het werd gistermorgen om 9 uur door H. M. afgenomen op den hoek van de Van Alke- madelaan en de Zoutelandelaan. Er was veel belangstelling. In parademarsch, de Kon. Mil. Kapel "voorop, trokken de regimenten voorbij de Koningin, die plaats had genomen in een auto. waarvan de kap was opengeslagen. Aan het hoofd van de Grenadiers reed de overste van Voorthuysen, terwijl overste Scherpenhuyzen zijn jager-regiment com niandeerde. Van de v. Alkemadelaan trokken de regi menten naar het Plein, waar ze voor Minis ter Van Dijk zouden defileeren. Gemarcheerd werd: v. Zaeokstraat, Floris Grijpstraat, YVassenaarseheweg, Houtweg» Denneweg. Vos in Tuinstraat, L. Voorhout, Heulstraat. Noordeinde, Hoogstraat, Grave- straat. Buitenhof. Hofweg, Lange Poten naar het Plein. Om 10 uur nam Minister Van Dijk met zijn adjudant, kapitein Mr. J. H. Kruis, plaats op het bordes van zijn departe ment. Terwijl de diepe trommen werden geroerd kwam de troep in 't zicht en onder 't spelen van Turf in je ransel, marcheerden vervol gens cc regimenten in kranige dpfiléhouding voorbij De Mi b.stpr betuigde den beiden comman danten zijn levredenheid over de houding van den troep. Langs Lange Houtstraat, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Kneuterdijk Parkstraat, Mauritskade, Frederikstraat, Javastraat, Ba- listraat, Laan Copes iV. Gattenburgh, Carel van Bylandtlaan, Oostduinlaan, v. Bcwaar- deweg. van Diepenburchstraat en Waalsdor- perweg werd naar het kamp teruggemar- cheerd. Feestconcert en taptoe Ter gelegenheid van het 110-jarig be staan van de grenadiers en jagers heeft gisteravond in de Kurzaal een conceal van de Kon. militaire kapel onder lei ding van kapitein Dr. C L. Walther Boer plaats gehad. Tal van officieren waren in gala-uniform en gaven aan de zaal een bijzonder aspect. De Kon. militaire kapel voerde 'n zevental nummers uit, voorafgegaan door het Wil helmus, liet programma was met zorg sa mengesteld. Er kwamen onder meer op voor, een koraal fantasie op Gezang 96, van Joh. Wagenaar, waarvoor de componist, in de zaal aanwezig, de huide van het publiek in ontvangst mocht nemen, voorts de Ju belouverture van Weber, o'tmaal eindigen de met een lied uit de Valerius Gedenck- klanck, de Pacificatie van Gent van P. Benoit do ouverture van Wilhelm Teil en Zee'an dia van F. E. A. Koeberg. Warm applaus loonde de kapel voor haar fraai werk. Taptoe op het Kurhaus-terras Na het concert was er een taptoe op hei Kurhaus-tcrra6. Het weer was ideaal. Aan de taptoe namen met de K M. K. ook doel de tamboers en hoornblazers van de Gre nadiers en Jagers. Na een roffel en taptoe van de tamboers speelde de kapel „Wilt heden nu treden'. De laploe van de hoornblazers werd gevolgd door de prachtige gedragen klanken van „Dankt, dankt nu allen God". De volgende nummers aren de taptoe Infanterie 1S15, thans de Marinetaptoe en O. Heemskerck, uit Valerius' Gedenckclanck. Daarna klonk een aantal marschen met m Gevraagd MEISJES GEVRAAGD bekend met wasscherij-werkz.h bij Stoomwasscherij „De Zon" Fa. H. J. DIEBEN, Zoeterwoud- he Singel 23. BAKKERIJ-GRONDSTOFFEN Voor deze Afd. vragen wij voor direct een flinke handige jon gen. Aanmelden Zaterdag van 5 tot 6 uur, Maandag van 12 tot 1 uur. BACKER Co. N.V., fmarkt 8. VOOR BOSCH EN STRAN- IJzersterke houten klapstoelen en klaptafels, zaal- en caféstoe- len. Verder alle soorten dege lijke nieuwe meubelen tegen concurr. prijzen. Stoelen en ta fels te huur. Het bekende adres DREEF, Hooigracht 47, hoek- Gropnesteeg. vindt alles versch en frisch terug! ,s voor bedorven eetwaren iken en ijs steeds bij de hand Koopt daarom De prijzen zijn verlaagd MAAR enorm veel goedkooper l/l B O E ZONGORDIJNEN roering Zie onze étalage per dan jalouzieën of markiezen. Hout voor raam- of deurhorren worden el afgewerkt geleverd. Voorts zijn wij het aangewezen adres voor: triplex, urenhout, ronde stokken, kippengaas, horrengaas, enz. enz. HOUTHANDELMARE 106, LEIDEN NET DIENSTMEISJE, kunnende werken. Koken niet vereischt. Br. No. 9S5 Bui-, van dit Blad. In September gevraagd een HULP IN DE HUISHOUDING van 771/2 uur, werkster aan wezig. Aanm. na 8 uur 's av., Cobetstraat 57, Leiden. Aangeboden KATWIJK AAN ZEE Te huur zomerverblijven voor nog niet verhuurde verschillen de dagen. Zeer billijk. Huurder en verhuurder worden op deze wijze door mij bij elkaar ge bracht. Inlichtingen bij WERK MAN, Emmalaan 25, Oegstgeest morgens cn 's avonds. IS ER OOK IEMAND, die een nette juffr. aan eenige bijverdienste wil helpen, b.v. paaiwerk of enkele heele of halve dagen, avonden voor ge zelschap, oppassen enz. bij nette nienschen? Br. Bureau van dit AUTO Te koop een goed onderhouden Fordauto, open laadbak, plaats voor zestien melkbussen en zon der gein-eken. Adres: H. DEN HjAAN, Leidse weg 330, Voor schoten. Gezocht te Noordwijk aan Zee tegen 15 Juli in gezin met 3 kinderen AFBRAAK TE KOOP Planken, delen, kraal, rip en kaphout, baddings, latten, ras ters, 2x3, ramen, deuren met zonder kozijnen, glas in lood oen, groote partij eiken brug dek, enz. H. DE BOLSTER, Overrijn 8, Leiden. DE FORDKONING Auto- cn motorslooperij Middel stegracht 29. Onderdeden van New Imperial, New Hudson, T, W. N., Triumph, Ariël, D. K. W., J.L.O., Raleigh, Matchles^ F.N., Sacha Rush, Indian, H. D., 350, 500, 7-9 en 9-12 enz. T. STRUIK. Ned. Roode Kruis DORDRECHT, 7 Juli 1939. In de voortgezette vergadering van he Roode Kruis kwam vervolgens een door het hoofdhestuiir voorgestelde statutenwij ziging o.m. in verband met de instelling van een Mobilisatiebureau, in overleg met den Minister van Defensie. De behandeling van deze voorstellen stond onder leiding van Mr Dr D. A. P. N. Kooien. Ze vorderde aanmerkelijk meer tijd dan was verwacht. Om half één zou een ont vangst ten stadhuize plaats hebben, en om één uur zou een lunch worden gebruikt Maar de vergadering was pas om half drie klaar met de behandeling der agenda, want de voorstellen van het hoofdbestuur ontmoetten veel critiek. O.m. dat tot ophef fing van het instituut van buitengewone leden (helpsters, helpers, transport-colon- nisten enz.). De amendementen der afdee- Iingen werden echter alle verworpen en de voorstellen van het hoofdbestuur werden alle, na zeer uitvoerige bespreking, genomen. Na de lunch die nu volgde, werd boottocht gemaakt, waarbij in oogenschouw werd genomen de demonstratie van de transportcolonne van de afdeeling Dor drecht op het Pontonniersterrein te Papen- drecht. Gedemonstreerd werd het vervoer van gewonden te water en te land, waarbij een vinding van de Dordtsche transport colonne werd toegepast, die de bijzondere belangstelling van de aanwezige autoritei ten genoot. Na de boottocht volgde een officieele ont vangst ten stadhuize, waarbij het woord werd gevoerd door burgemeester J. B 1 ker van Dordrecht, en Mr W. J. bar van Lynden. Het aantal transportcolonnes bedraagt 25 50 hulpposten langs de wegen Blijkens het jaarverslag van het Ne- derlandsche Roode Kruis vertoont het le dental over 1938 een bemoedigende stij ging nl. van pijn. 17.000 in 1937 tot 22.750 in 1938. In 1938 kwam voorts een tien tal nieuwe afdeelingen tot stand, waar door het aantal afdeelingen steeg toi 12,9 terwijl de oprichting van nieuwe afdee- tamboers en hoornblazers: Marche des tam bours, van Dunkier; Leve het Reg. Grena diers, van Bouman; Sympathie-marsch, eau Baudel en Huldigingsmarksch van Walther Boer. Het slot van de taptoe werd gevormd dour het populaire Turf in je ransel en het Wil helmus. Een zeer groot aantal autoriteiten gaf van zijn belangstelling blijk door beide of een van beide feestelijkheden bij te wonen. O.a. was minister v. Dijk aanwezig. Tot slot van dgzen avond werd op het strand een groot vuurwerk ontstoken, waar van het hoofdnummer de emblemen van dc grenadiers (een granaat) cn van de jae-nrs (een hoorn) bevatte. Het aantal transportcolonnes bedraagt thans 82, terwijl in de plaatsen, waar nieuwe afdeelingen worden opgericht, alles in het werk wordt gesteld tegelijkertijd nieuwe co- Ionnes op te richten. Plaatselijke leden, die dienst doen bij de luchtbescherming moeten in tijd van oorlog of. oorlogsgevaar hun functie bij het Roode Kruis dep voorrang geven. Door het wegsmelten der financieele mid delen voor de hulpverleening in Spanje be schikbaar, zag het Comité International zich genoopt, zijn bureau daar te lande tot het uiterste in te perken. Het bleef nochtans el ders, o.a. in China, doen wat bij mogelijkheid kon worden verricht om eenige leniging te brengen in den ontzettenden nood. Toen begin September een telegrafische noodkreet uit Hongkong weird ontvangen, besloot het hoofdbestuur tot het schenken van een bijdrage van f 1000 uit het ambu lancefonds. Hulp aan vluchtelingen Toen in het midden van November een stroom van vluchtel'ngen de Westelijke gren zen van het Duitsche rijk zocht te overschrij den, heeft het Roode Kruis door de beschik baarstelling van bedden met toebehooren, voornamelijk voor de gebouwen in en om Den Haag, welke voor het opnemen van lcin- denren waren aangewezen, alle mogelijke hulp verleend. Ook elders werden, o.a. door de afdeelin gen Deventer en Leeuwarden, maatregelen getroffen om opneming van vluchtelingen mogelijk te maken. Radiotekgrafische en -telefonische medi sche raadgevingen werden door het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Gravenhage aan een 15-tal schepen verstrekt. Vereeniging „Nederl. Fabrikaat" Jaarlijksche ledenvergadering te Rotterdam Een referaat van Prof. Mr G. W. J. Bruins Luchtbescherming Evenals vorige jaren hadden herhaaldelijk besprekingen plaats met den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen, in het bijzonder over de alge- ie leiding der geneeskundige hulpver leening aan de burgerslachtoffers van lucht aanvallen. Ook werden besprekingen gevoerd met de Commissarissen der Koningin in de noorde lijke provinciën en met directeuren van ver schillende gemeentelijke en geneeskundige en gezondheidsdiensten en hoofden van luchtbeschermingsdiensten. De geneeskun dige verzorging der burgerpatiënten in oor logstijd, in hot bijzonder bij luchtaanvallen, stond daarbij in het brandpunt der bespre kingen. Hulpposten Het hulppostennet langs de voorrangs wegen werd uitgebreid met een vijftigtal nieuwe hulpposten. Het vraagstuk der voorziening in de eerste hulpverleening langs de snel verkeerswegen heeft de volle aandacht van het hoofdbe stuur, dat met de betrokken autoriteiten in voeling trad ter bekoming van de inlichtin gen, benoodigd om to kunnen overwegen en vaststellen welke voorzieningen langs die wegen het doelmatigst zijn te achten. Tot dusver was het nog niet dan bij uitzondering mogelijk een enkelen hulppost a nr. we gen in te richten. ROTTERDAM, 7 Juli. In 't Sociëteits gebouw van de Diergaarde is vandaag de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring gehouden van de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat". De vergadering stond onder presidium van den Voorz.tter. den heer dr. ir. H. M. D a m m e, directeur-generaal van de P.T.T. Om kwart over tien werd de vergadering geopend. De heer Damine ©prak een ope ningswoord, waarin hij met voldoening ge wag maakte van de bevredigende ontwik keling, die de vereeniging doormaakt. Het ledental is den laatsten tijd sterk slijpend. Evenals verleden jaar is een Ncderlandsch Fabrikaatweek in voorbereiding, terwijl men ook bezig is voor de propaganda op de scholen nieuwe middelen beschilibaar te tpllen. Spr. wees er op, dat de vereeniging vol gend jaar op 31 Maart haar zilveren ju bileum hoopt te vieren en sprak de hoop uit, dat, mede tengevolge van de reorgani satie die onlangs plaats had, de vereeni ging in de toekomst steeds beter aan haar doel zal beantwoorden. Rede van Prof. Bruins Hierna heeft prof. mr G. W. J. Bruins een rede gehouden over „De beteekenis van de binnonlandsche markt voor de Neder landsche industrie in samenhang met de belang van onzen export en import'' Spr. ving aan met de opmerking, dat de laatste jaren het verband tusschen de eigen markt en de buitenlandsche goederenruil onmiskenbaar van karakter is veranderd als gevolg van het toegenomen RegeerinL ingrijpen. Spr. lichtte dit uitvoerig toe, om vervolgens te betoogen, dat de ontwikke ling van het economisch leven in ons land allereerst moet gaan ir. de richting van het kwaliteitsproduct, hetzij door oerfeclionee- ring van het bestaande industrieele appa raat, hetzij door vestigingen van nieuwe bedrijven op dit gebied. Deze ontwikkeling is met gunstig resultaat aan den gang Er kan echter nog veel worden bereikt. Er zijn bijv. nog belangrijke lacunes in ons in dustrieel apparaat, naar welker vulling moet worden gestreefd. De vraag kan worden gesteld, welke be teekenis dit alles heeft voor het streven der Vereeniging. Aan den ecnen kant mig zij zich gedragen weten door het gestegen besef van de waarde van de eigen markt Anderzijds is bet de vraag of de genoemde factoren ook niet althans tot op zekere hoogte, in haar overleggingen moeten wor den betrokken Spr. wijst in dit verband o.a. op den momenteelen stand van de Neder- lardsch-Duitsrhe clearng en op de passi viteit van Engeland in het handelverkeer met ons land. De ervaring wijsl uit, dat zelfs op belangrijke punten het aspect op korten termijn aanzienlijk kan veranderen. Spr. besloot met de opmerking, dat het vraagstuk, waarvoor de Vereeniging staat, stellig minder eenvoudig is geworden dan voorheen. Huishoudelijke zakert Na de rede van prof. Bruins werden en kele huishoudelijke zaken afgedaan. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld, terwijl ook de verslagen van den secretaris en den penningmeester wer den goedgekeurd. Een telegram van hulde en verknocht heid werd verzonden aan H.M. de Koningin en het Prinselijk echtpaar. Nadat over het referaat van prof. Bruins van gedachten was gewisseld en de rond vraag gehouden, werd de vergadering ge- slpten. In de middaguren maakte het gezelschap een rondvaart door de havens en bracht men een bezoek aan de N.V. Koolhovc >- v 1 ïegtuigenfabrieken en het vliegveld Wa* I- haven. Het havenverkeer in de Rijn-Maasdelta Nog stijgend ROTTERDAM, 7 Juli. Blijkens door den directeur der directe belasting, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken verstrekte gegevens heeft het havenverkeer in de Rijn- Maasdelta in Juni bedragen: Te Rotterdam binnengekomen schepen 1313 (v. j. 1279), metende 2.164.603 netto ton (v. j. 2.061.006); Hoek van Holland 49 (63) en 94.567 (105.213); Maassluis 9 (5) en 9682 (23:924); Vlaardingen 67 (69) cn 145.598 (147.113); Schiedam 75 (58) en 190.294 (155.0S8)Dordrecht en Zwijndreoht 66 (40) en 40,162 (11.092). In liet eerste halfjaar zijn binnengekomen Rotterdam 7628 (7334) en 12.308.540 lll.S76.30S); tc Iloelc van Holland 271 (275) en 554.665 (586.932); te Poortershaven geen (13) en 13.616 tons; te Maassluis 41 (33) en 26.004 (44.231); tc Vlaardingen 440 (440) en 909.92S (949.944); te Schiedam 417 (447) en 1.234.259 (1.278.133); Dordreaht en Zwijn- drecht 329 (135.401) 58.905. ALGEMEEN WEERBERICHT Het depressiecentrum, dat gistermorgen bij Schotland lag, beweegt zich langzaam naar het noordoosten. Het tweede centrum ten noordwesten van Schotland is thans bezig op te vullen, doch krijgt weer verster king door vlakke minima op den Oceaan ten zuiden van Ierland. De invloed der de pressie breiat zich steeds verder over de kustlanden uit waar het weer betrokken is met nu en dan lichte regens. Het continen tale gebied van hoogen luchtdruk heeft zich iets meer naar het zuiden verplaatst en zijn centrum verlegt zich naar het Mid- dellandsche Zeegebied. Het gebied van la gen luchtdruk neemt thans den vorm aan van een lang gerekte strook, waarvan de as reikt van het noorden van Scandinavië tot ten zuiden en zuidwesten van Ierlana. In de Alpen heerscht nog steeds mooi zomersoh BURGELIJKE STANDEN WOUBRUGGE. Getro n W. Koetsier 29 jr. Overleden: K. Kroon iet 89 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12