TRIUMPH OVER GEHEEL NEDERLAND LUX STIJGT DE VERKOOP- Twee jaar Japansch-Chineesche oorlogsverwikkdingen ioo% THEE-MELANGE DE BESTE 1 CENT VIRGINIA VRIJDAG 7 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK h'ET DRAMA VAN HET VERRE OOSTEN Vandaag is het omstreeks twee jaren ge leden, dat er in China, bij de Marco-Polo- brug, op betrekkelijk geringen afstand van de oude hoofdsta 1 Peking, een botsing plaats had tussehen aldaar manoeuvres houdende Japansche troepen en min of meer onge regelde Chineesche militaire formaties. Van af dien dag is er in China geen vrede meer geweest; tot op dien datum was Japan op eer sluipende en voortvretende manier, ge lijk water dat aan den dijk knabbelt, ermee bezig, zich verderen invloed in het Hemel- sche Rijk te verwerven. Na de inicidenten van de Marco-Polo-brug liep de ïiistorie an ders, en cwam het tot een open, schoon on- verklaarden Japansch-Chineeschen oorlog. De Chineesche generalissimus Tsjang Kai Sjek had dit moment van een scherpe bot sing reeds zeer lang zien aankomen, en er zijn volk. door ingrijpende reorganisatie van zijn staatswezen en van zijn defensieve krachten, zoo goed mogelijk op voorbereid. China, het logge en latente groote rijk, mo biel te maken is echter zulk een titanentaak, dat hij er nog niet voor de helft mee gereed was, toen het conflict uitbrak, hetwelk hij gaarne nog vat had omzeild, zij het ook door nieuwe lankmoedigheden, door nieuwe concessies. Algemeen was twee jaar geleden dan ook de verwachting, dat deze nieuwe onrust in China een overeenkomstig einde zou nemen gelijk zoo menig vroegere krijg dat vond. China placht te vechten door te rug te wijken, en overigens beslechtte het zijn pleidooien door kuiperijen, door de macht van het goud. Verraad, overlooping en omkooping immers waren er aan de orde van den dag. De taaie worsteling, welke om Shanghai plaats greep, liet op verrassende manier zien ,dat onder Tsjangs invloed in derdaad een nieuwe geest in dit oeroude land was gevaren, en dit is het schoone en hoopgevende voor het Chineesche volk, het welk uit de ellende en den kommer van nu twee jaren oorlog is opgebloeid, het weten van deze nieuwe kracht, die tot eenheid heeft kunnen samen binden hetgeen gedu rende de laatste tientallen van jaren hope loos tegen elkander was verdeeld. Zoo zien wij het belang van dezen merkwaardigen Japansch-Chineeschen strijd, waarin tech nische overwicht zich stelt tegenover nume rieke overmacht, en dwingende kracht om te triumfeeren tegenover een opvallend taai vermogen, om in weerstand te volharden, niet in specifieke wapenfeiten. Verovering van spoorwegen, gelijk zulks in het eerste oorlogsjaar in de noordelijke Chineesche provincies plaats had, moge belangrijk zijn, een kustblokkade. waardoor het tweede jaar werd gekenmerkt, mogen den Cthineeschen in- en uitvor trachten af te snoeren, dit alles zinkt in het niet bij dit eene, zeer markante feit: de ontwaking van een mil- lioenenvolk, dat zijn plaats onder de zon vroeger of later zelfstandig zal weten te hernemen. Er gebeuren in het Verre Oosten dingen van kolossaal formaat. Het onderling gekra keel der westersche volken, waaruit de broeiing van steeds nieuw wereldgevaar op stijgt, doet zulks veelvuldig over het hoofd zien. Maar ginds, betrekkelijk binnen ge ringen afstand van Philippijnen, Siam, Ne- derlandsche en Britsche bezittingen zijn twee gekleurde volken bezig om met tita- i-inspanning te worstelen aan een ver schuiving van het lang gevestigde evenwicht. Japan is reeds thans erin geslaagd, aan het Britsche prestige, en daarin aan het ge- heele blanke aanzien, onherstelbare schade aan te brengen. Het heeft ook de zeer reëele voordeelen weten te behalen van het bezetten van nieuwe, verder ons op het lijf geschoven strategische posities, gelijk zijn inbezitname van de Prataseilanden en Hainan ons in herinnering mogen brengen. De klok in het Verre Oosten staat niet stil, hetzij wij de moeite nemen naar haar wijzers te blikken, hetzij wij zoo met allerlei bezigheid bevangen zijn, dat de tijd, en de veranderingen welke deze brengt, ons ontglippen. Het gele gevaar is van een profetie, waarmee gespot placht te worden, bezig een zeer tragische werkelijkheid te worden. Een realiteit, des te tragischer, naarmate de blanke Christenvolken er in Polens standpunt inzake Danzig Geen neiging tot concessies Havas verneemt uit gezaghebbende krin gen te Warschau, dat het Poolsche stand punt ten aanzien van Danzig niet gewij- ";gd is. Er is een grens, welke de Poolsche autori teiten de nazi's van Danzig niet zullen laten overschrijden en deze grens wordt door drie principes bepaald. I. Danzig mag niet worden ingelijfd bij het Duitsche rijk. II. Danzig mag niet buiten de Poolsche douane-grenzen komen te liggen. III. Alle rechten, die Polen in Danzig bezit, moeten absoluut worden geëerbie digd, met name de rechten van Polen, 1 om vrij te beschikken over de haven, de dokken, spoorwegen en andere communi catie-middelen, alsmede zijn controle op het postverkeer tussehen de vrije stad en Polen. Anderzijds zal Polen voortgaan met het erkennen van Danzigs reaht op een eigen cultureele ontwikkeling zijner Duitsche bevolking, mits daaruit geen ongunstige be den loop van hun koloniale historie er te minder in geslaagd zijn, in de gekleurde rassen broedervolken te leeren zien. rekening van veel onrecht, uitbuiting en onderdrukking wordt thans opgemaakt; zij die haar schrijven zijn zoozeer verbitterd, dat zij den schat van zending, cultuur wetenschap, welke het blanke ras toch ook naar het oosten heeft gebracht, nauwlijks op ons credit zullen willen boeken. fi(/r«in het reuzeiipiik Het onderzoek van de „Thetis"-ramp Voortzetting van het getuigenverhoor In het vervolg van het getuigenverhoor met betrekking tot den oodergang van de „Thetis". heeft vice-admiraal Tower, directeur van de vlootuitrusting, verklarin gen afgelegd. Hij zeide o.m.. dat, wanneer een onderzeeër zijn eersten duik maakt, dit waarschijnlijk de veiligste is, dien hij ooit zal maken, wijl de manoeuvre opzet telijk in langzaam tempo wordt uitge- Er is geen sprake van, dat het duiken van de „Thetis' beschouwd kan worden als riskant of gevaarlijk, want het ge- geschiedde in Liverpool Bay, in plaats van in Gareloch. Het laatste, wat men zich moet voorstellen, is, dat deze proeftocht avon tuurlijk zou zijn geweest De verklaringen van den admiraal volg den op die van Frank S h a w. den eenigen burger, die uit de „Thetis" is ontkomen. Shaw sprak de theorie uit, dat de vier mannen, die verdronken in de reddings kamer, toen zij poogden de duikboot te ver laten, „hun hoofd kwijtraakten" en het mondstuk van hun Davis-apparaat aftrok ken. Hij voegde hieraan toe, dat een der vier mannen, toen zij uit de reddingskamer waren gehaald, nog leefde, en hem vertel de, dat hij het luik niet open kon krijgen Hij dacht, dat dit te wijten was aan het feit, dat zij niet wachtten tot de waterdruk binnen de kamer gelijk was aan dien er buiten. Shaw zeide het onverstandig te vinden, vier man tezamen in de reddingskaimer toe te laten, aangezien er voor vier main me» Davistoestellen geen ruimte was. Voor hij de getuigenbank verliet, bracht Shaav nog hulde aan Arnold, met wien hij uit de „Thetis" ontkwam. „Wanneer hij er niet geweest was, denk ik, dat ik hier thans geen verklaringen zou kunnen Omdat het rcuzenpak bijzon- der voordelig is! Het bevat;! meer dan dubbel zoveel als het gewone pak en kost toch maar 25 ct. Erfdan nog twee verschillende breipatro- nen en een hele bon voor ge-( schenken. Vraag liet reuzen pak Engeland vergroot zijn paraatheid Extra-militaire oefeningen Gedurende een viertal dagen in deze maaind zullen de vliegtuigen der Britsche luchtmadht oefeningen van „grooten om vang" houdien in verschillende streken van midden- en Zuid-Engeland. Tevens zal een aantal reservisten van de luchtmacht wor den opgeroepen, als oefening voor een proefmobilisatie. De betrokken reservisten zouden volgens den gewonen loop van za ken in dezen tijd zijn opgeroepen voor hun jaarlijkeohe oefening. De bijzondere vol machten, die gegeven zijn door de wet op de reserve- en hulpstrijdkrachten van worden hiertoe niet gebruikt. Do oefeningen zullen ten uitvoer worden gelegd in samenwerking met de oefeningen der Vloot en der legermanoeuvres in Juli Augustus EEN BRITSCH STUDENTENGRAPJE? Op het jaarlijksoh congres van liberale studenten vereenigingen, dat te Edinburgh bijeen is, is een motie aangenomen, waarin wordt voorgesteld, dat stappen zullen wor den gedaan bij de sovjet-regeering met het oog op een reis van het Britsche konings paar naar de sovjet-unie. handeling of ander nadeel voor de Poolsche bevolking voortvloeit In dien zin zal, naar verluidt, de mededee- ling zijn gesteld, die eerlang aan den se van Danzig z&l worden gericlit. Nieuw Joden-decreet in Duitschland De Duitsche Rijksregeering heeft een nieuiw Joden-decreet afgekondigd, volgens hetwelk alle Duitsche Joden moeten worden ondergebracht in eén „nationalen bond van Joden in Duitschland". Deze bond zal ten doel hebben de emigratie van Joden te be vorderen Bovendien heeft hij tot taak zorg te dragen voor de opvoeding ran jonge Jo den, en zich bezig te houden met 't verleenen van bijstand aan Joden. De bond staat onder toezicht van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Omzijn opvoedende taak te kunnen vervullen, zal de bond een aantal scholen moeten oprich ten en onderhouden. Ook middelbare, hoo- gere of vakscholen, welke de emigratie kun nen bevorderen, zullen kunnen worden op gericht. Tevens zal moeten worden voorzien in de opleiding van leerkrachten. Joden zul len slechts de soholèn van den bond kun nen bezoeken. De bond zal aan behoeftige Joden steun moeten verleenen, zoodat het Rijk van deze zorg zal worden ontlast De overstrooming in Morehead Reeds 47 dooden Volgens de laatste berichten zijn bij de overstroomingsramp te Morehead (Ver. St.) zeven-en-veertig personen om het leven ge komen. Er zijn reeds acht-en-twintig lijken geborgen. Tweeduizend menschen zijn dak loos geworden. Intusschen is men van meening, dat het aantal slachtoffers nog aanmerkelijk zal tijgen. Een redacteur van de „Morehead Inde pendent" vertelt, dat tijdens de wolkbreuk plotseling alle lichten uitgingen en dat de straten in een oogwenk onder water liepen. Verklaringen van Tsjang ai Sjek en Hiranoem., Japan wil tot eiken prijs i nieuwe orde" verwezenlijken Naar aanleiding van den tweeden ver jaardag van het uitbreken pansch-Chineesche vijandelijkheden heb ben zoowel Tsjang Kai Sjek, die de centrale figuur is van het nationalistische China, als Hiranoema, minister-pu sident van Japan verklaringen omtrent den toe stand afgegeven. Tsjang Kai Sjek geeft ii communiqué uitdrukking aan de vastbe radenheid van China, om den oorlog tegen Japan voort te zetten, en stelt in bittere bewoordingen den vroege- ren Chineeschen premier Wang Tsjing Wei aan de kaak wegens zijn in discipli naire en mislukte vredespogingen. Zijn tweede manifest is gericht tot het Japansche volk. Daarin wordr een beroep gedaan op Japan, om de agressie-politiek te laten varen. De weerstand der Chinee- Japan he< geen bezwaar tegen een strik te neutraliit van de buitenlandsche con cessies doe een tegenwerking van de Ja pansche mitaine operaties en van de pogingen m vrede en orde te handhaven, is onverzodijk met e«m strikte neutraliteit van de bu'-nlandsche nederzettingen. Een gedjlte van de openbare meening in Japan Ipleit een beroep op oorlogsrech ter. in Chia, doch voor het oogenblik lean niet dofiijir r worden medegedeeld of een beroep zalsvorden gedaan op oorlogsrechten of niet Ten aazienvande betrekkingen tussehen Japan ende VereenJgde Staten, zeide Hira noema, ii hem geruchten hadden bereikt- dat de gvoelens van Amerika jegens Japan verbetep zijn of dat de houding van Ame rika tepnover Groot-Brittannië een wijzi ging heft ondergaan, doch daaromtrent. Ja niets ui Amerika vernomen, hoewel dc pre mier wil gehoord heeft dut de stemming in de k-reenigde Staten is verbeterd. Hiramema voegde hieraan toe, dat de regeeriig niet overweegt een goodwill- afgezar naar Amerika te zenden. Spreiendo over de afwikkeling van hot incident in China, zeide Hiranoema, dat in verechilende deelen van China nieuwe regeeringen zijn ingesteld, welke zóó krach tig zijn, dat eerlang een nieuwe centraio re.geering te venvachten is Hij is van mei ning. dat oen nieuwe centrale regeering in China gebaseerd zal zijn op een stelsel, dat don provinciën een machtög zelfbestuur zal geven. Het is evenwel twijfelachtig of deze nieuwe vorm van regeering het federale svsteem zal volgen der Vereenigde Slaton of van Puifschland van voor den wereld zen wordt gerechtvaardigd, met er op te wijzen dat de Japanners op gelijke wijze zouden optreden, wanneer een inval in Japan gedaan zou worden. Tsjang Kai Sjek voegt hieraan toe, dat het geloof van het Japansche leger, volg is verwijdering van Tsjang de verovering van China zou beteekencn, onjuist is. aangezien anderen zouden opstaan, om zijn plaats in te nemen. Hiranoema, de Jaipansche premier- heeft verklaard, dat het voor Japan onmo gelijk is, samen te werken met eenig land, dat bezwaar maakt tegen den opbouw van een nieuwe orde in Oost-Azië en probeert deze te obstrueeren. De a.s. besprekingen inzake Tientsin ivabtfoii fc .m euKeio oeiee- kenie, tenzij Groot-Brittannië dat punt goed begrijpt. Daarom is een onmisbare waarde een werkelijk begrip van de positie van Japan in het Verre Oosten met vastberadenheid voort. Alle inmenging of obstructie moeten met de hand worden gewezen. Indien Groot-Brit tannië mocht weigeren op hot vooninuri; punt de opvatting van Japan erkennen en daarmede de eisohen van Japan te aan vaarden, zal er voor Japan niets anders overblijven dan de besprekingen a breken. Japan eerbiedigt de rechten en belangen van derde mogendheden in de buitenland- sche concessies, doch Japan zal het onmo gelijk achten samen te werken met derde mogendheden, die de po- zijn wettige oogmerken weigeren te erken nen. Mocht een derde mogendheid d n op bouw van de nieuwe orde in Japan tegengaan, dan ze Iijke poging vastberaden bestrijden. GESOLDEERDE ONDERNEMINGS VERPAKKING iZEKERHEID dat U de echte etifikuujt, iiktfu* Jükait JicudêaM 3-ponds-kistje 5.25 dus ja. 5-ponds-kistje f 8.50 34 cent per ons. Indien U.v winkelier ze niet heeft, wende Ti z'ch reet 'reeks tot de Imp. van de verpakte GOALPARA THEE, Heerengracht 451, Amsterdam. Geen Duitsche wapens voor China aldui Sedert twee weken, zoo meldt het Duit'i iche Nieuws-Bureau, tracht het front vaxï Je omsingelings-mogendheden in pers en radio den indruk te wekken, alsof Duitsch- rog steeds wapens aan China levert» Dc bedoeling van deze leugens, aldus het D.X.B., is duidelijk. Men zou graag dq Du h-Japansche vriendschap willen ver- lorei en tegelijkertijd de aandacht willen: afleiden van de groote wapen leveringen* waarmede andere landen, vooral Engeland( de Cliineezen in hun strijd tegen de Japan-" ors voortdurend steunen. De actie ving aan met een bericht van den1 correspondent van de „Daily Express" ovefl on gerechtelijke verhandeling in Hongkong, waarin, naar beweerd werd, was rastge- i ld. dat zdch in een door de firma Augsburg Co. aan de Chineesche regeering geleverd! Iran sport 8000 granaten zouden hebben bei vonden, die uit Duitschland over Hamburg aar China zouden zijn vervoerd.t De „Daily Express" en na dit' blad het heele koor van de Engelsche en Fransche prrs hebben bij het weergeven van dit bei richt de als Zwitsersoh bekend staande fir- Augsburg Co. zonder aarzelen als een' sche bestempeld en aan dit bericht do' S-: iefde fabeltjes „uit Chineesche bronnen" vastgeknoopt, volgens welke „Hamburg China met meer dan de helft van zijn wa penhandel voorziet" Wat de 8000 beweerde Duitsche granateri betreft, een te Hongkong ingesteld onder- >?k heeft uitgewezen, dat weliswaar m" September 1937 bij de Zwitsersche firma A, gsiburg Co. 8000 granaten ran niet- Duitsche herkomst besteld werden, die iri! Hamburg moesten worden ingeladen, doch! riat, deze granaten nooit geleverd zijn, klaar blijkelijk omdat de verscheping in Hamburg niet mogelijk was. Dit feit moest ook deni verslaggever van de „Daily Express", die da, verhandeling bijwoonde bekend zijn, want; h i beroept zd-ch op de tijdens de verhande ling afgelegde verklaringen. I Wat de overige weder opgewarmde bewe ringen ven buitenlandsche instanties overt den grooten Duitschen wapenhandel met C hina betreft, ook deze zullen ten allen tijdq Japansche troepen in China, zeido de pre min-, dat Japansche troepen gestationneerd worden m Binnen-Mongolië en op sommige punten iu Noord-China en ook op andere punten als verdedigingsmaatregel tegen dt Komintern. Het is ondenkbaar, dat Japansche troe pen direct èn uit Midden- èn Zuid-Ghina zullen worden teruggetrokken- wanneer een nieuwe centrale regeering zai zijn ingesteld, daar hun aanwezigheid dan noodig zal zijn voor de handhaving van den vrede en de De Japansche troepen lie in verschillen de deelen van China zijn gestationneerd als een verdedigingsmaatregel tegenover de Ko mintern zullen semi-perroanent gehand haafd blijven. Do verklaring van Prins Konoye blijft van kracht en de regeering heeft niet de bedoeling haar te herzien. Het incident in China zal worden afgewikkeld in overeenstemming met de verklaringen van Konoye, doch er zullen passende maat regelen worden' genomen, Indiodo stand zich wijzigt. Ten slotte merkte Hiranoema op, dat het incident van Nomonhan beteekent, da', do Japansche en Mandsjoerijsche strijdkrach ten gezamenlijk pogen Sovjet-Russische en Buiten-Mor.goolsche troepen, die over üo grens zijn gekomen, terugo te dringen en verder niets. Hiranoema betoogde geen nauwkeurige kennis te hebben van den toe stand in de Sovjet-Unie, doch hij haalde vele bevoegde waarnemers aan die zeggen, dat Sovjet-Rusland niet in staat is strijd te voeren tegen Japan. i Hiranpema onthulde, dat de rcv-cerlng oen krachtige politiek voert, welke beoogt eon vriendschappelijke regeling te zoeker, van alle hangende kwesties in verband met de Japansche vischrec.hten in de Russische wateren en de Japansche petroleum- cn steenkolenconcessies in Sachalin, ten aan zien waarvan Sovjet-Rusland een niet te rechtvaardigen houding aanneemt Hira noema zeide, dat de regeering voornemens is, de oude rechton en belangen met allo middelen te verdedigen. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek gaf Hiranoema nog te verstaan- dat een orgaan in het leven zal worden geroe pen voor de controle op en de bevordering van den buitenlandschen handel. Hij beloof de de productiecapaciteit van de industrieën te zullen doen uitbreiden, hoewel de ver langens der bevolking ten aanzien grondstoffen verder beperkt zullen wo weerlegd kunnen worden, zoodra 3e bron- nenvergiftigers zich de moeite getroosten, nauwkeurige mededeel ingen over hun zoa voortreffelijke informaties te verschaffen. Het onlangs door een Fransch agentschap verspreide bericht over het afsluiten van een! oontract met China betreffende Duitsdhei wapenleveringen ten bedrage vian 25 mil- lioen Chineesche .dollar, hoort in ieder geval] in het rijk van de fahels thuis, evenalsi soortgelijke berichten, welke de „United!1 haar lezers heeft voortgezet. Zestein Spanjaarden, bijna allen gewezen •lóaten van het repuDlIKeinsche leger, zijn gisteren zwemmend te Gibraltar aangeko men, na zich aan de Spaansche kust te wa ter te hebben begeven. Daar zij verscheiden uren met de golven hadden moeten worstelen, waren zij volken men uitgeput Een hunner stierf direct na aankomst. Zij zouden besloten hebben te vluchten ia verband met terechtstellingen, waartoe da nationalisten last hadden gegeven. Wederom hebben Europeesche Joden een verschrikkelijk drama beleefd op hun tocht naar andere gebieden. Het gebeurde giste-, ren in do wateren van de Dodekanesos waai-, tér hoogte van t eiland Simi, bij Rho des brand ontstond aan boord van het schip „Ril dat ader Panaaneeeche ving voeren dat 400 Oosten rij kschc Joden aan boord had. Het Italiaansche s.s „Fiume", dat bij Rhodes voor anker lag voer terstond uit en verleende assistentie. Do opvarenden werden aan boord bradht van het Italiaansche schip. De „Rim* zou ten slotte gestrand zijn. UIT OOST- EN WEST-INDIE Nieuw soort gevechtsvliegtuigen voor Indië? Het „Nieuws van den Dag" meldt: Naar wij vernemen, zal een der aanvul lende begrootingen voor 1939, ten behoeve! van de versterking der defensie men weet dat deze suppletoire begrootingen werden aangekondigd betreffen de verdere uit breiding van de luchtmacht Er wordt op het oogenblik onderzocht of het wenschelijk is, een nieuw soort gevechts vliegtuigen aan te schaffen, een ander typo dan de bommenwerpers, waarbij gedacht wordt aan jagers. De Lockheeds, welke geregeld worden aangevoerd, zijn lestoestellen. Zij zijn be stemd als overgang voor den leerling-vlieger van de Koolhoven-toestellen naar de Glenn Martin-bommemverpers. Thans wordt uitgezien naar uitbreiding van het aantal eigenlijke gevechtsvliegtui- gein, waarbij, zooals wij zeiden, gedacht wordt aan jagers. De plannen zijn nog in studie. Verwacht wordt, dat de aanvullende be- grooting-1939 niet vóór Augustus kan won den tegemoet gezien, in verband met het vele werk aan de berekeningen, taxaties, enz, verbonden. HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSOH (19 (Slot) Madge trilde over al haar leden, toen ze bij het ziekenhuis Stilhielden, maar niet zoodra was ze uit de auto gestapt, of ze wist zioh weer volkomen te beheerschen. Zuster Mary wachtte hen in stille opgewondenheid af. De geneesheer-directeur had gezegd, dat, als de zieke waarlijk een dochter had en die zou ineens tegenover hem staan, hij waarschijnlijk door den schok zijn geheugen zou terug krijgen. Madges verlangen, om een blik te mogen werpen op den patiënt, werd onduldbaar. ,,U hoeft niet bang te zijn," sprak ze vol overtuiging. „Ik heb vader veel te zeer lief. om niet heel voorzichtig te zijn," waarop Zuster Mary antwoordde: „Ja, ik geloof ook. dat wij ons hierop ten volle verlaten kunnen." „O. ik mag toch alleen met hem zijn?" pleitte Madge weer. En niet zoodra betraden zij de zaal. of Stephen Harcourt en de Zuster hielden zich bescheiden op den achtergrond. Ze keek de rij bedden langs en in de grootste spanning bleven ze haar op een afstand gade slaan. Ineens kwam het zacht van haar lippen: „Vader!" En toen wat luider: „Lieve, beste vader!" Kolonel Heathcote lag met gesloten oogen, zóó stil, dat hij nauwelijks scheen adem te halen. Madge had haar mantel en hoed afgelegd, omdat zij meende, dat hij haar zoo gemakkelijker herkennen zou. Ze nam een stoel en ging naast het bed zitten. O, hoe traag kropen de minuten om! Zou hij nu nooit wakker worden? Eindelijk wendde hij het hoofd haar kant uit en zachtjes zei Madge: „Vader!" De oude heer strekte de hand uit en streelde het mooie, blonde haar. „Vader!" herhaalde ze. „Ik ben het! Uw eigen Madge! We zijn nu toch al zoo lang gescheiden geweest! Zeg toch eens, dat u blij is, mij weer te zien!" Een lange pauze volgde, een spanning van vrees en hope; toen kwam er een snik, die overging in een vreugdekreet: „Madge! Mijn dochter!" Ze sloeg de armen om hem heen enach, dergelijke oogenblikken vallen immers niet te beschrijven! „Nu zal het geheim wel gauw opgelost worden," meende Zuster Mary en dokter Harcourt was dit roerend met haar eens! Gedurende de volgende dagen deelde de kolonel mee, al wat hij zich herinnerde, maar van hét oogenblik af. dat Fleming hem een slag op het hoofd had gegeven, volgde er voor hem een period-:: an leegte. „Het was of ik sliep," verklaarde hij, „en.met een ruk inbens ontwaakte. Ik zat in een auto en iemand. i;: denk, dat het Fleming was, maar er was nog een ander, die hem hielp. lichtte mij er uit. Het was geheel donker. Ze hielden mij het schijnsel van een lantaarn in het gelaat en ik voelde, dat de wind zeer koud was. Méér herinner ik mij niet Toen de kolonel gedeeltelijk bijgekomen kas, had hij het zeker met moeite zoo ver gebracht, tot het huis van Mr. Derriman en daar was hij bij de tuindeur opnieuw in zwijm gevallen. Lang duurde het inlusschen niet meer, of de kolonel mocht het ziekenhuis verlaten er meegaan met Madge, dokter Harcourt en diens tante. Door de liefderijke zorgen van het drietal keerden zijn lichamelijke en geestelijke krachten lang zaam aan weer. Qp een dag in het vroege voorjaar sprak dt kc'ontl er van, hor vig het voor hem was, dat hij nu weer een poos 1 van zijn dochter scheiden moest. Maar, waarde heer, het zal immers geen scheiding van j, langen rui .ijnl De jongelui kunnen ons toch niet meenemen 1 op hun huwelijksreis? Neen, gedurende dien tijd zult u zich tevreden v :ten stellen met mijn gezelschap. Maar daarna zullen en gezamenlijk hier blijven wonen en als wij dan niet g kkig zijn, nu. dan verdienen wij het ook niet!" „We zullen gelukkig zijn," sprak Madge vol overtuiging. „Och, jc naar ik geloof, dat zoo'n slag op het hoofd een j mens:h uchtig maakt, is 't niet zoo, Stephen?" „Op u heeft 't althans die uitwerking niet! En nu ik in 1 ge (wei ar een dag vacantie heb gehad, verdien ik toch ook wel eens een dagje vrijaf, vindt u biet?" J< „Je i at méér dan een week vacantie, Stephen, je ver dient mijn dochter! Je hebt, naast God, haar het leven gered en daar kan ik niet beter mijn dankbaarheid voor toonen, doe je haar zelve ten huwelijk te geven. Stephen, mijn zoonl" K En de oude heer strekte zegenend de hand uit naar het 1 ;ccge paar, terwijl tante Anne met stralenden blik het too- neeltje gadesloeg. - EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2