Instantine Nog steeds gewapende vrede te Danzig Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER DONDERDAG 6 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. a BETIMMERINGEN MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, V/AGENINGEN TELEFOON 2613 BULGAARSCH STAATSBEZOEK AAN BERLIJN Kiosseiwanoff zeer hartelijk ontvangen Heeft de reis alleen economische doeleinden De Bulgaarsche premier en minister van buitenlandsche zaken, Kiosseiwanoff, is .Woensdagmiddag om half drie op het Anhalter Bahnhof te Berlijn voor zijn aan gekondigd officieel bezoek aangekomen. Op het station bracht de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, hem de groeten van den Führer over. Bij de begroeting van den Bulgaarschen staatsman, die vergezeld was van zijn echt- genoote en dochter, merkte men o.a. op den Italiaanschen ambassadeur Attolico, den gezant van Joego-Slavië, Andref. rijksminister Kerrl, den chef van het op percommando der weermacht, generaal Keitel, de staatssecretarissen Weizsaecker Keppler en Koerner, alsmede den Duit- schen gezant te Sofia. De rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, overhandigde de echt- genoote en de dochter van .n nister-presi- dent Kiosseiwanoff ieder een bouquet rozen cn stelde vervolgens de Duitsche persoonlijk heden aan den Bulgaarschen gast voor. Luid gejuich weerklonk, toen de Bulgaar sche staatsman, na de troepen geïnspecteerd te hebben, de in grooten getale aanwezige Bulgaarsche kolonie naderde, die haar re- geeringschef een spontane hulde bracht. Duizeiyien Berlijners brachten den Bul gaarschen gasten vervolgens bij hun tocht door de stad naar het slot Bellevue een har telijke ovatie. De stoet van regeeringsperso- nen reed door de Wilhelmstrasse over den .Wilhelmsplatz en de Linden, waar overal van hooge masten de Bulgaarsche en Duit sche vlaggen wapperden. Bij de aankomst in het slot Bellevue kwam 'de wacht onder tromgeroffel in het geweer en bracht zij de militaire eerbewijzen In de groote met bloemen rijk versierde receptiehal van het slot wachtten de chef van de presidentieele kanselarij, staatsmi nister Meissner en mevrouw Meissner, de hooge gasten op, om hen hartelijk welkom te heeten en hen naar hun appartementen te Vergezellen. .Voorbereiding van handelsaccoord Tijdens zijn officieel bezoek aan Berlijn zaï Kiosseiwanoff besprekingen voeren met Hit- lor. De onderhandelingen zullen worden voortgezet met Von Ribbentrop en de Duit sche economische leiders. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat het bezoek geen uitzonderlijk karakter draagt. Het is een tegenbezoek voor dat, het welk von Neurath als minister van buiten landsche zaken twee jaar geleden aan Sofia heeft gebracht. Het spreekt echter van zelf, dat tijdens de besprekingen te Berlijn ook de politieke toestand in 't Zuid-Oosten van Euro pa het voorwerp zal vormen van een minu tieus onderzoek, te meer daar sedert het sluiten van de Fransch-Britsch-Turksche accoorden en in verband met de diplomatie ke activiteit van Gafenco Duitschland wan trouwig en argwanend is geworden. De economische besprekingen zullen die nen tot voorbereiding van een handelsac coord, dat later zaï worden onderteekend. Geen politieke verbintenis? In de Bulgaarsche hoofdstad, Sofia, wordt in officieele kringen verklaard, dat uien met Duitschland geen enkele politieke actie tot stand zal brengen. Het lijdt echter geen twij fel, of de besprekingen zullen voor een groot deel loopen over actueele politieke vraag stukken en meer in het bizonder over kwes ties, die rechtstreeks den Balkan interessee ren. Er bestaat overigens een nauw contact tusschen Sofia en Belgrado. Kiosseiwanoff, die van Belgrado naar de Duitsch-Joego- Slavische grens vergezeld werd door Tsintar Markowitsj, zal bij zijn terugkeer uit Berlijn zijn reis in de Joego-Slavische hoofdstad on derbreken. KRIJGT BELGIE EEN RAAD VAN STATE? De Belgische Senaat heeft gister de bespre kingen geëindigd over het wetsontwerp in zake de instelling van een raad van state. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen met 11 stemmen. Er waren drie onthoudin gen. Het ontwerp moet thans opnieuw door de kamer worden bestudeerd. Dat zal na het zomerreces geschieden. De verhooren over de „Thetis"-ramp Het mysterie blijft onopgelost Bij de voortzetting der verhooren betref fende den ondergang van de Thetis heeft de stoker Arnold, de laatste man, d e uit de duikboot ontsnapte, verteld, op welke wijze hij uit den gezonken onderzeeër was geko men. Hij beschreef, hoe hij een versohrikke- lijken luchtstroom voelde, toen het ongeluk gebeurde en hoe vier mannen, twee man nen van de vloot en twee employés van de Cammell Laird, er niet in geslaagd waren te ontkomen. Spreker was niet in staat, te zeggen, wat hun overkomen kon zijn. Toen de reddingskamer leeggepompt werd. stroomde water naar de belangrijkste mo toren of naar het schakelbord, zoodat een rookwolk opsteeg. Spreker dacht, dat de rook een gevolg was van een kortsluiting. Zijn eigen ontsnapping beschrijvende, ver klaarde Arnold, dat toen hij uit het luik kwam. hij vastraakte aan een paar haken, maar dat hij er in slaagde, zich te bevrij den. Arnold had er geen idee van, waarom de andere mannen niet na hem uit de duik boot zijn gekomen. De getuigenverklaring van Arnold volgde op die van Woods, die zijn mededeelingen beëindigde na ruim zes uur in het getuigen bank je te hebben vertoefd. De z.g.n. „test- cocks", die aangebracht zijn op de deuren der torpedobuizen en die er toe dienen, om na te gaan of de buizen volgeloopen zijn, of niet, kwamen herhaaldelijk ter sprake. Woocs zeide, dat hij het mogelijk achtte, dat de „testcock" van buis no. 5 geblokkeerd was door de stof, waarmede de buis inwen dig was bestreken Voorts werd gesproken over de vier proe ven die genomen kunnen worden, om na te gaan of de torpedobuizen water bevatten of niet, waarbij de opmerking werd gemaakt, dat, wanneer Woods een van deze proeven genomen had. hij wellicht bevonden zou hebben, dat de torpedobuis niet leeg was, maar vol water en onder druk stond. Woods erkende dat. Op de vraag, waarom hij de achterdeuren van de buizen geopend ha-a, zeide Woods, dat hij den eersten luitenant in kennis wilde stellen van den toestand der buizen en dat bij zelf wilde zien, of zij droog waren. Wan neer bij met een zaklantaarn had kunnen kijken, had hij kunnen zien, of er water sijpelde door den voorsten dop. Woods voeg de hieraan toe, dat hij vroeger een geval had gekend, waarin deze lichtelijk lekte. Voor Woods de getuigenbank verliet, bracht de president van het hof den getuige dank, zeggende: Het hof waardeert ten zeer ste de zeer duidelijke wijze, waarop gij uw verklaringen hebt afgelegd. De eenige op merking, die ik zou willen maken is, dat gij niet genoeg gezegd hebt over de zeer moe dige wijze, waarop gij u na de ramp hebt gedragen". Amerika's neutraliteitswet Raakt de revisie op de lange baan? De Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft opnieuw de be handeling van het regeeringsvooretel tot wijziging van de neutraliteitswet uitgesteld, ondanks het aandringen van Roosevelt, die wil, dat nog in deze zittingsperiode de een of andere beslissing genomen wordt Deze handelwijze van de commissie maakt het meer en meer waarschijnlijk, dat het regeeringsontwerp op de lange baan gescho ven zal worden wegens de verdaging van het congres einde-Juli of begin-Augustus, ofschoon de datum, waarop de congresleden het warme Washington zullen verlaten, nog steeds niet vaststaat De voorzitter der commissie verklaarde, dat de commissie Zaterdag opnieuw bijeen zal komen ter bespreking van het ontwerp- Bloom, dat Vrijdag in het huis van afgevs .r- digden behandeld is en dat de gewijzigde embargo-clausule inhoudt De regeering van haar kant tracht nog altijd een opheffing van alle embargo's te verkrijgen en die te vervangen door een algemeen principe van „cash and ca- r" voor alle wapen aan woo pen, waardoor, naar algemeen aangenomen wordt, Engeland en Frankrijk in oorlogstijd geholpen zouden zijn en Duitschland en Italië benadeeld President Roosevelt is inmiddels uit Hy- depark in Washington teruggekeerd en heeft onmiddellijk de leiders van het congres bijeengeroepen, om te beraadslagen over do neutraliteitswet en andere urgente wetsont werpen. HONGAARSCHE STAFCHEF BIJ HITLER In zijn werkkamer in de nieuwe kanselarij te Berlijn heeft Hitler den chef van den Hon- gaarscben generalen staf, generaal von Werth, in tegenwood;gheid van den Hon- gaarschen gezant, bij zich ontvangen. Von Werth bevindt zich op het oogenblik in Duitschland als gast van den opperbevel hebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, teneinde troependeelen en in richtingen van het Duitsche leger te leeren kennen en o.a. den „Westwal" te bezichtigen, Tengevolge van een wolkbreuk is de berg- stad Morehead in Oost Kentucky plotseling overstroomd. Tot dusverre zijn elf lijken ge borgen. Volgens den directeur van het post kantoor ter plaatse zijn ten minste 38 perso nen om het leven gekomen, terwijl een an dere ooggetuige verklaart, dat het aantal dooden tusschen de 40 en 50 ligt. Ten minste 100 huizen zijn, naar men gelooft, verwoest. Hel mode -ne pijnstillende middel Aslfct! 't is van I Slovn het De Tsjech Ien. Reeds des c»p de plaats had. de stedelijke Duitsche auMri- •wezen burgemecat-er Neumann, lemocratisohen senator Kriz en ijken redacteur 'an de „Ccsko 'roe ge re blad der partij van Be- eerd. sche politie werd gedwongen president Masarijk te vomle- middags lagen echter bloemen waar het monument gestaan Militaire maatregelen aan weerszijden Wat zal Polen verder doen De toestand te Danzig schijnt voor het oogenblik verbeterd, doch hij kan slechts gewapende vrede worden ge noemd. Aan beide zijden wordt gezegd: „Wij zijn sterk, wij kunnen wachten" doch er is geen aanwijzing voor een stap in de richting van een oplossing. Morgen zal Foerster, de gouwleider voor Danzig, op een partijdag het woord voeren. Met belangstelling ziet men zijn redevoering tegemoet. Men acht het echter niet waarschijnlijk, dat zij een meer opbouwende toon zal hebben dan de vorige. Afdeelingen van den Poolschen Ar beidsdienst zijn in de buurt van Glückau aan de grens der Vrije Stad aangekomen waar zij thans versterkingen aanleggen. Uit Poolsche bron wordt vernomen, dat de werkzaamheden tot militariseering van Danzig voortgaan. Naast de dokken van Schiohau zijn thans ook de „dokkan van Danzig" begonnen te werken oor de henbe wapening van de vrije stad. Op de werk plaatsen is een begin gemaakt met den bouw van zes pontons, die waarschijnlijk gebruikt zullen word an voor overgangen over den zijarm van denWeichsel.de Nogal, die de grens vormt tusschen Oost-Prüisan Danzig, waarover slechts een brug ligt, op Poolsdh gebied, te Tczew. Om de voorbereidingen geheim tc houdan, heeft de leiding der dokken van Danzig gisteren honderd arbeiders van Poolsche nationaliteit ontsiagen en de Poolsche arbei ders, die de Danzigsohe nationaliteit heb ban gewaarschuwd, dat zij hun betrekking over twee weken zullen verliezen. Een Poolsche stap te wachten? Tan paleize van president M o s 6 i e k i te Warschau, heeft gisteren een belangrijke conferentie plaats gehad met den premier Beck en den maarschalk Smigly Rydz. Vernomen wordt, dat van gedachten is gewisseld over de te nemen maatregelen naar aanleiding van de militaire toebereid selen in Danzig. De Britsche zaakgelastigde Norton henft, m onderhoud met Beek gehad op het Departement van Buifenl. Zaken. Veronder steld wordt, dat hij op de hoogte is ge bracht van de door de Poolsche regeering genomen beslissing na Becks besprekingen met den Poolschen ambassadeur te Londen, die zich, zooals men weet, thans te War schau bevindt. Men gelooft, dat deze beslissing weldra concreten vorm zal aannemen en naar buiten zal blijken, doch de officieele woord voerder verklaarde vanavond nog: „Wij kunnen geenerlei aanwijzing geven nopens de maatregelen, waartoe besloten is". Intusschen maakt een Havas-bericht uit Londen melding van een door den onder staats-secretaris van Buitenl. Zaken, Butler, heden in het Lagerhuis afgelegde verkla ring, waaruit blijkt, dat Frankrijk reeds Zaterdag j.l. te Berlijn stappen heeft onder komen ten aanzien van Danzig Butler zeide nldat „de Engelsche regee ring volkomen op de hoogte was gehouden van een démarche, Zaterdag j.l. door de Fransohe regeering te Berlijn ondernomen inzake Danzig en dat er tusschen beide regeeringen geen enkel meeningsverschil in deze aangelegenheid bestaat". De afgevaardigde Cocks vroeg, of aangekondigde politiek van de Britsche regeering, volgens welke Engeland onmid del lijk zijn geheele kracht zou inzetten, om zijn beloften tot het bieden van weerstand tegen verdere agressie, gestand te doen, ook geldt voor een eventueele poging om een gewelddadige wijziging tot stand te brengen in he'. statuut van Danzig. Butler antwoordde: „Ik zou Cocks wil len verwijzen naar de bewoordingen van onze toezegging aan Polen, welke Groou Bnttannië zeker zal nakomen. Cocks zal zich herinneren, dat de bewoordingen var, de garantie, die wij aan Pol an hebben ge geven, betrekking hadden op een duidelijke bedreiging van zijn onafhankelijkheid". Twee Duitsche leiders zoek Naar het Duitsche nieuwsbureau uit War schau meldt, is sedert eenige' dagen de kringleider van de Duitsche Volksgroep, afdeeling Warschau, de grootste Duitsche organisatie in Midden-Polen, Theidor Bier- schenk, verdwenen. Bierschenk is Zondag van Lodz naar de Du tsche kolonie Leonbei gegaan. Ieder spoor van hem ontbreekt. Ook de kringleider van Leonberg is verdwenen. DE SPAANSCHE BATTERIJEN BIJ GIBRALTAR Dc laatste dagen zijn de nieuwe Spaansche batterijen rondom Gibraltar bezig geweest met schietoefeningen. Het kaliber, dat tot nog toe onbekend was. is thans gebleken groot Ie zijn en waarschijnlijk negen inch of meer te bedragen. De werkzaamheden aan het afsluiten van den grooten weg over het rale gebied tusschen Spanje en Gibral tar duren voort. Volgens welingelichte kringen (e La Linea is het de bedoeling van de Spanjaarden, om lezen weg nog vóór het einde van do maand afgesloten te hebben. De a.s. Britsch-Japansche besprekingen Steun der Britten aan Tsjang moet ophouden De woordvoerder van het Japanse, departement van buitenlandsche zaken heeft heden aangeduid, dat de Britsch- Japansche conferentie over Tientsin waar schijnlijk niet voor de volgende week zal beginnen. De datum zal worden vastge steld. zoo voegde hij hieraan toe, na aan komst van de Japansche militaire gedele geerden uit Tientsin, die Vrijdag in Tokio worden verwacht. Intusschen wordt de Britsche bijstand aan Tsjang Kai Sjek ver oordeeld in resoluties, die aangenomen worden door politieke partijen en vele openbare lichamen, die aandringen op een krachtige houding bij de komende be sprekingen. De Japansche militaire autoriteiten Noord-China verklaren, dat ongeacht de vraag of de Britsoh-Japansohe besprekingen zullen worden gehouden in Tokio. Tientsin of Londen, de bedrijvers van anti-Japansche acties in ieder geval uit Tientsin moeten worden verwijderd Verklaard wordt, dat generaal Tsjang Kai Sjek in het binnenland van Zuid-China nog steeds hulp ontvang- van Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie en dat zulks bewezen kan worden. Gemeld wordt, dat Tsoeng King zich nog steeds hulp verzekert door tusschenkom-i van de buitenlandsche concessies. Daarom acht men het van essentieel be lang, dat de concessie van Tientsin werd' geïsoleerd of dat men er het pro-Tsang X Sjek-karakter aan ontneemt, daar de stei der Britten aan de nationale regeering, naar men zegt, de militaire operaties der Japanners tegen deze regeering in den weg staat. Britsche kabinet houdt besprekingen Zitting duurde i/2 uur Het Britsche kabinet heeft gister vier en een half uur vergaderd. De reden van de: - langen duur der beraadslagingen was. <ïai de besprekingen over de voorzorgsmaatrege len, welke men tracht te nemen tegen iedere eventualiteit, op een punt gekomen waren. waarop de details van de militaire zoov el als van de financieele verbintenissen, welke Engeland in Eurona heeft aangegaan, bei deerd moesten worden. Zooals van i' spreekt, werd ook de laatste, phase van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie gron dig besproken Een Tsjechische burgemeester gearresteerd PRAAG, 5 Juli (HavasV Onmiddellijk na de afzetting van den Tsjechischen gemeen teraad van Oeska Budsjovica en de b..n - ming van een Duitschen regeeringscomnu 10.00 VPRO. 11.0<1—12. 11.10 Declamatie. 11.30 Esmeralda. 12.00 u. AVRO-Amusementsorkest (ca- 12.15 Ber.)j 12.40 Gram.muziek. 1.30 Puszta-orkest. 2.00 AVRO-Aeolian orkest (opn.); 2.45 Het Ren. vaseptet. 3.30 AVRO-Dan3ork&st UIT OOST- EN WEST-INDIE Op varkens uit, met beren thuis Een hachelijk jachtavontuur Het Palembangsch Nieuwsblad van '26 Juni vertelt: Een niet alledaagsch jachtavontuur Is gisteren aan een oneer Palembangöohe inge loten en overkomen, waarbij hii r.p cie var- kensjacht uitging, doch uiteindelijk thuis kwam met twee beren, waarvan een van zeer respectabele afmetingen. doelde jager begaf zich met zijn zoon op do varkensjacht In de omgeving van K.M. S7 aan den weg naar Sekajoe naar een varkensboutje speurend, hoorde hij plotse ling in zijn nabijheid een gegrom en enkele seconden later stond de jager tegenover een drietal beren, die een zeer agressieve hou ding aannamen. Deze houding van het drie tal, dat bestond uit twee groote zware bees ten en een jong, liet den jager niet veel tijd om zich tc bedenken; de eenige kans be stond dan ook daarin, dat de strijd met deze mannetjesputters werd aangebonden. Het eerste schot weerklonk en een der groote beren werd geraakt, waarop deze zich. gewond zijnde, zoo snel mogelijk uit de voeten maakte, Direct daarop volgde het tweede schot, waarmede de andere groote heer geveld werd. doch. ondanks liet foil, dat. de kogel door den kop was gegaan, trachtte deze den jager een haal nul zijn klauw te geven, die hierop een tweede schot loste, hetwelk in de hartstreek door -"e borst ging. terwijl het derde schot in Jen hulk terecht kwam, waarop het manster oho strijd Irituschen had de zoon het jong •'•oor zijn rekening vmomen. dat door hero nvt eemro welgemikte schoten werd neergeveld Dat men hier met een paar flinke knapen te doen heeft gehad, blijkt wel uit het feit, dat de huid van den grooten beer van kop toi. s'aari een lengte heeft van meer dan twee meter, terwijl zijn nagels m- c-r dan 8 c.M. meten. Mlft 4.00 Gram.muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 OrgelspeL 6.00 Gram.muziek. 6.2S Bör. 6.30 Causerie .Da klokkengieters: Francois ei Pierre Hemo- nV (met earillon-muziek. gT.pl.). 7.00 uur VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 uur Causerie ..De beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Pro testantisme". 8.00 Bet Hartvelt-kwartet, 8.30 Lezing over Amerika. 9.00 Esmeralda en soliste. 9.30 Radiotooneel. 9.45 VARA- strjjkorkest en soliste. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwij dl n.g. 11.00 Viool en Cello. 11.30 u. Jazzmuziek .(gr.pl.) 11.5512v00 Graan.mu- HILVERSUM II. «01,5 M Algemeen Frogrnr- - ma. verzorgd door dc KRO. 8.00—9.15 Grai... muziek (ca. 8.15 Eer.) 10.00 Gram.muzle'C. 11.30 Godsdienstig hal Paul Wijnappel's strl„- Gram.muziek ca. 1.15 Ber.). 2.00 Orgelcon cert en zang. 3.00 „Tosca". opera (opn.). (In de pauze: Gram.muziek.). 5.20 KRO Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Melodisten en solist (ca. 6.30 Berich ten). 7.00 Ber. 7.15 Causerie „Wfl vliegen over de Alpen". 7.35 Gram.muziek. 8.00 u, Ber. ANP. 8.15 Sted. orkest van Maastricht* 9 00 Het Rococo-octet. 9.20 KRO-Kameror- kest. 9.45 KRO-Melodisten en solist. 10.05 KRO-Bovs. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Lajos Ve res en zijn Hongaarsch Orkest. 11.0012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orgel. 12.35 Sex tet 1 20 Causeriën. 1.35 Viool en Plano. 2.20 Reportages. 4.20 Orkest. 6.20 Reportage. 6.0S idem. 6.45 Parlementair overzicht. 7.05 Opera ..Macbeth". 8.10 Ensemble. 8.50 Radiotooneel 9.50 Orgel. 10.20 Opera „Macbeth" BRUSSEL 322 cn 4»4 M. 322 M. 12.50 Orkest, 5.20 Piano. 5.50 Zang. 6.35 Koor. 8.20 Opet 484 M: 12.50 Orkest. 6.50 Piano. 8.20 Sym- phonieorkest en koor. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VAKKEN.^ MELKVEE EN PLUIMVEE mei gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Aleemeene Han del s voorwaarden :i ci AMSTERDAM N.V. GEMENGD NIEUWS DP BRAND TS BL-ARTCUM Drie huizen vernield, het vierde behouden. BLARICUM, 5 Juli. Omtrent den brand te Blaricum kan nad» r worden gemeld, dat om twee uur het gevaar voor uitbreiding was geweken. De brand is begonnen in een dubbele villa in het gedeelte, dat bewoond werd door de familie Prins, die er voor eenigen tijd logeerde, de andere helft zou dc volgende' week eveneens door zomergasten worden betrokken. De vlammen sloegen over op het rieten dak van de aan den overkant gelegen villa van de familie Van Tetterode, welke evenals do twee eerstgenoemde pan den geheel is afgebrand. De vierde villa, bewoond door de familie B. J. van der Kolk, kon benouden blijven alleen het rieten dak had vlam gevat, doch men slaagde er vrij spoedig in het vuur te dooveu. Het huis heeft weinig schade gekregen. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. TREINONTSPORING TE BEDUM Drie lichi gewonden BEDUM, C Juli. Gistermidag om half één is even voor het station van Bedum do uit Groningen binenkomende lokaaltreir., die om 12.11 uur vandaar naar Delfzijl was ver trokken, waarschijnlijk tengevolge van ©en verkeerden wisselstand, ontspoord. Da loco motief bleef in de ranls, doch de twee per sonenrijtuigen en de bagagewagen derail leerden, waarbij zij in schuinen stand op de spoorbaan bleven staan. Tengevolge van den schok en het breken van eenige ruiten werden drie reizig- :'s licht gewond. Het waren de handelsreiziger S. Hoogstraal uit Amsterdam en do 35-jarige mevr. S. Smaal uit Delfzijl en haar tienja rig zoontje. Twee dokters waren jpcedig ter plaatse. Do heer H.. die schaafwonden aan hei hoofd had gekregen, kon na verbonden te zijn, zijn reis vervolgen. Mevr. S., die won den aan hoofd en armen had opgeloopen en het jongetje, dat eenige schrammen en bui len had gekregen en zeer geschrokken was: zijn per ziekenauto naar hun woonplaats overgebracht. Aangezien er bij het station dubbel spoor ligt, ondervond bet treinverkeer geen ver traging. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds eereed. geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme bindkracht, vlekvril op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. V. Uw leverancier FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT DROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN èn BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104 TELEFOON 83047 N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. (Zlnc8.de -la Camplne) 210KZINK KETELZINK ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante In Nederland van MAAGDELUS BLOKZINK TELEFOON 5» - WEERT ^derLINDENUVELDHUIS Amsterdam- ROTTE RDAM-groningeh Voor alle doeleinden I technische artikelen J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeoo' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER HET GEHEIM OPGELOST NAAK EET ENGELS OH (18 „Ja, hoor eens, ik ben nu niet in een stemming, om te luisteren, jongenl Maar volg mijn raad: bel de politie op en vertel ze, wat je oude tante je hier zegt." „O, wat draaft u weer door, tantetje! Daar bereikt u niets anders mee, dan dat u Madge maar onnoodig opwindt!" Juist op datzelfde oogenblik werd de dokter opgebeld en wel door de politie, maar dat wist hij nog niet, toen hij met een ongeloovigen glimlach om de lippen naar de telefoon liep. Hij bleef verbazend lang weg en toen hij terugkwam, zei hij: „Nu tante, dat zal een voldoening voor u zijn: het was de politie!" „O, dat wist ik well" riep Madge. „Kalm aan. kindje! Maak je nog maar niet te blij. Maar het schijnt, dat ze toch graag zouden hebben, dat je eens ging zien naar den patiënt in het ziekenhuis, van wien wij zoo even gesproken hebben. Z'n naam is onbekend, hij is nog niet in staat, eenige inlichtincren over zichzelven te geven, maar hij is langzaam herstellende en bij tijden keert zijn geheugen weer...... Ze denken......*" „O, zeg maar niets meer! Er valt geen oogenblik te ver liezen! Kijk eens gauw in je spoorboekje, wanneer de vol gende trein gaat!" drong Madge. Tante Anne hielp het jonge meisje zoo vlug mogelijk, om klaar te komen voor de reis, want Madge zelve was zóó opgewonden, dat ze haast niet meer wist. wat ze deed. XIII Zuster Mary was een verpleegster, die werkelijk belang stelde in haar patiënten. En de oude heer met het eerbied waardige grijze haar, die bij de Derrimans half-binnen, half- buiten het tuinhek was gevonden, achtte zij al een bijzonder interessant geval. Als het geheugen terugkeerde bij hen, die bewusteloos waren geweest, mocht dit dan al meer of minder lang duren, maar dan hadden dergelijke patiënten toch ook weer de volledige beschikking over hun memorie. Maar bij dezen ouden heer kwam het slechts bij buien terug. Meesten tijds lag hij in een soort verdooving, met gesloten oogen; alleen zijn ademhaling bewees, dat hij nog leefde, maar zijn gelaat was lijkwit en roerloos lag hij terneer. Hij werd gevoerd als een klein kind; men hief zijn hoofd wat op en stak hem een hapje in den mond. waarna hij heel gedwee slikte. Bij een van die gelegenheden had hij de oogen opge slagen en geglimlacht, terwijl Zuster Mary duidelijk had meenen te verstaan: „Dank je wel, lieve,'" Onmiddellijk had zij dit aan verteld, toen hij de ronde deed, en deze meende, dat hij dan toch eindelijk eens bijgekomen was. Toch bleef de patiënt steeds op dezelfde hoogte. Zijn ge heugen van hetgeen vlak achter hem lag. had hem begeven. Tot in de kleinste bijzonderheden jeugd en uit den tijd, dat zijn vrouw nog leefde en r ai rij samen genoten van hun kindje, zich te herinneren... Ook sprak hij met innige droefheid van haar ziekte en haar over lijden. maar van zichzelven of van de omstarc igheaen, -aar onder hij gevonden werd. wist h verbazend rusteloos en eens zei hij wanhopend: „Ik weet mijn eigen naam niet eens! ik vandaan kom!O, het is afschuwelijk!' Dan trachtte ze hem weer gerust te steller het zou wel alles weer in orde komen, als hij maar sterker werd. En zoo langzamerhand keerden zijn krachten dan ook weer, ofschoon héél, héél langzaam! Hij mocht nu al eens een paar uren in bed opzitten. Op een keer, dat Zuster Mary weer met bijzonder veel sympathie een wanhoopsbui had trachten te verdrijven, zei hij: „U doet mij sterk denken aart mijn dochter. Soms kunt u iets zeggen met dezelfde stembuiging als zij," „Hoe heet zij?" vroeg de zuster, in spanning het antwoord afwachtend. Maar hij wist he< niet, hóe hij ook rondzocht in de celletjes van zijn geheugen. „Zij heeft dezelfde kleur haar als u. O, ze zou mij wel komen halen, als ze maar wist, dat ik hier was!" ^En het gesprek, dat daarop werd gehouden tusschen v.uster Mary er. den dokter, had langs wijden weg de uit- noodiging ten gevolge, om den patiënt in het ziekenhuis te komen opzoeken. Toen het drietal. Stephen Harcourt, Madge en tante Anne, het doel van hun reis bereikt had, namelijk het plaatsje, waar de Derrimans woonden, zei deze laatste: „Nu kunnen jullie beiden ineens door naar het ziekenhuis gaan. dan zal Mrs. Derrimans wel zorgen, dat de thee gereed is tegen dat je terugkomt; daar !>en ik zeker van." Mrs. Derriman. die per telegram bericht had gekregen van de komst van het drietal, heette ta?Ue Anne van harte wel kom. was ten zeerste benieuwd naar de reden van dït onverwachte bezoek. /.ij «rn tante Anne keken de jongelui na, toen deze in een; taxi wegreden en zeiven werden ze goede riendrfnnen. (Slot volgt)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2