rGCi©)) BLOEM KOOL WEK UW LEVER-GALOP fttoteem WOENSDAG 5 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 nv v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ RONDBLIK HET OVERLEG MET MOSKOU Het overleg, hetwelk de Engelschen en Franschen met Moskou voeren, teneinde de Sovjet-Russen te bewegen, zich met hen in een alliantie te begeven, welke tegen een eventueele Duitsdie agressie zou gericht zijn, duurt nu reeds ongeveer drie maanden. De Fransche en Engelsahe ambassadeurs in de Russische hoofdstad hebben dien tijd besteed met onderhandelingen, welker vruchteloos heid hen wel zoo langzamerhand zal hebben ontmoedigd. Telkens scheen het, of het be reiken van een overeenstemming nog slechts een kwestie van enkele dagen was, en dan kwam er opnieuw een tegenslag, die alles wat reeds leek vastgesteld, weder onverbid delijk omver wierp. Teneinde raad zond Chamberlain er een van de deskundigen van het Foreign Office heen, namelijk den heer Strang, doch ook deze is in het Russische milieu gestrand. Wel nooit hebben onder handelaars zich zoozeer op een hen vreem den bodem gevoeld als deze drie vertegen woordigers van de Britsdh-Fransche lots verbondenheid. Met de leden van de kleine Fransahe en Britsohe kolonies te Moskou hebben zij zoo goed als geen contact; de atmosfeer van het Rusland der bolsjewiki is er niet naar tot vertrouwelijken omgang, en het uitwisselen van indrukken te komen. Elke daad, welke niet aanstonds juist wordt begrepen, kan de aanleiding tot een ver dachtmaking vormen, en tot de noodlottige consekwenties leiden, welke voor een niet in tel zijnd en machteloos individu in een totalitairen staat zoo voor de hand liggend zijn. De besprekingen met Molotof blijven in een zeer geheimzinnig waas gehuld; de man is trouwens eer volbloed Rus. in den revo lutionairen zin, met practisch geen algemeen Europeesche ervaring, en zelfs gespeend aan een eenigszins globale kennis der wereld talen. En achter hem, ontoegankelijk voor profanen, blijft de roode tsaar van het Krem lin in versdholenheid tronen, een orakel, hetwelk men niet te zien krijgt. Zoo hebben deze conferenties over een Britsch-Fransdh- Russisch bondgenootschap iets van het spre ken tegen een blinden muur. Tot voor kort verluidde, dat de moeilijk heden voortsproten uit den Russischen wil, ook de Oostzee-staten in de militaire garan ties tegen agressie te betrekken, en zulks tegen hun duidelijk uitgesproken wiL Rus land wensahte, dit deel van zijn grenzen beveiligd te zien, en kon zich niet met de overweging ophouden, dat het toch niet aanging neutrale staten, die van zulke complicaties niets wensdhten te weten, waarborgen van dezen aard op te dringen, Thans loopen er wederom nieuwe geruchten, welke van minstens even onverkwikkelijken aard zijn. Parijs en Londen zouden voor den Moskousdhen aandrang zijn gezwicht, en be sloten hebben Estland, Letland en Finland inderdaad een ongereptheid te garandeeren, welke deze landen zelf door een contract met de groote woelmacht der communisten niet in gevaar wenschen te brengen. In ruil voor dezen koehandel zouden Frankrijk en Engeland echter verlangen, dat ook Rusland een concessie zou doen, door namelijk de onaanrandbaarheid van Nederland en Zwit serland te helpen waarborgen. Het behoeft nauwlyks gezegd te worden, dat zoo deze poging, Zwitserland en ons eigen land in een machtsspel van internationale krachten te betrekken, hetwelk nauwlijks scherp genoeg kan worden afgewezen. Men daaruit moeten concludeeren, dat het Enge land en Frankrijk bij hun coalitie-vorming veel meer gelegen is aan de instandhouding van hun gezamenlijke overwicht in de Euro peesche wereld, dan aan het weren van een eventueel Duitsch geweld tegen een of meer der kleine staten. De zaak zou dan in het kort hierop neer komen, dat men een Duit- sche expansie niet wenscht tegen te gaan, omdat recht en vrede dienen te worden gehandhaafd, doch enkel, omdat men aan het Derde Rijk een invloed zou misgunnen, welke wel eens in de toekomst de schaal het Europeesche evenwicht naar den kant der autoritaire staten zou kunnen doen overslaan. Wij beseffen ,hier echter slechts voor gis singen en hypothesen te staan, en geven er daarom den voorkeur aan, te veronderstel len, dat van zulk een eigengereide inmen ging in de zaak der kleine onafhankelijke mogendheden inderdaad geen sprake kan zijn. Ook de „Times" laat de meening hoo- ren, dat Nederland en Zwitserland nimmer tegen hun wil bij een pact met Rusland dienen te hooren betrokken. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dagr moet uw lever een liter lever-gal in 1 Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom vi lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel nli het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt versto] Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmldd len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nem om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers drogisten, t. 0.7S. (RecL) De onderhandelingen met Moskou Molotof heeft nieuwe bezwaren De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat men het in welingelichte kringen te Londen voorbarig acht, te zeg gen, dat bij de onderhandelingen over een antiagressiepact in Moskou een overeen komst thans practisch tot stand gebracht is. Inderdaad had men gehoopt, dat het ac- coord ditmaal gesloten zou kunnen worden, het is echter duidelijk, dat het antwoord der sovjetregeering punten opwerpt, welke verdere overwegingen eischen. Er verluidt dat over deze zaken onmid dellijk met oe Russische regeering verder overleg wordt gepleegd en de hoop wordt uitgesproken, dat de overeenkomst niet lang zal worden uitgesteld. Volgens ,.Un. Press" zouden te Mos kou nieuwe complicaties zijn ontstaan na het overhandigen van het Fransch-Brit- sche memorandum van Zaterdag, waarin Nederland en Zwitserland met acht an dere landen genoemd worden als de staten wier onafhankelijkheid beschreven wordt als van vitaal belang te zijn voor de drie mogendheden. Molotof heeft Maandag geantwoord dat hij niet bereid is Nederland en Zwit serland hierbij op te nemen, tenzij Polen Turkije een zelfde volledige alliantie met Rusland aangaan, als zij onlangs met Engeland en Frankrijk gesloten hebben. De a.s. Britsch-Japansche conferentie Weinig hoop op goede resultaten Volgens Havae toonen Japansohe kringen te Tientsin een toenemend scepticisme ten opzichte van het resultaat der a.s. Britsch- Japansche conferentie in Tokio, Sommigen gelooven, dat de conferentie reeds den eer sten dag sine die verdaagd zal worden, het geen een integrale blokkade van de Brit sohe concessie tengevolge zou hebben en wellicht nog andere maatregelen om aan vaarding door Groot-Brittannië van d9 eischen der Peipingrcgcering af te dwingen. Het aan de Japanners toebelhoorende dag blad Joenpao dreigt de Britsohe autoritei ten zelfs met de mogelijkheid van een mili taire Japansohe actie. Het blad wijst op het toenemen der activiteit van Chineesche communisten in de buitenwijiken der Chi neesche stad en beschuldigt de Britsohe con cessie er van tot basis te dienen voor hun optreden. Anti-Britsche bijeenkomsten, redevoerin gen en optochten worden nog steeds gehou den in de Chineesche stad en de Japansche concessie. De Japansche bladen geven dage lijks een somber beeld van den toestand der Britsche en Fransche concessie en wekken alle Chineezen, die daar wonen, op te ver huizen. Het Chineesche zilver Onder het opschrift „De 50 millioen dol lars van China", schrijft de Japan Times, dat de Japanners op de a.s. Britsch-Japan- eohe conferentie den Britten zullen vragen aan het regiem van Peiping den zilvervoor- raad uit te leveren ten bedrage van onge veer 50 millioen dollars. Den laatsten tijd zijn geruchten in om loop, dat een belangrijk gedeelte van dezen zilver-voorraad in het geheim met een Britsch oorlogsschip uit Tientsin is verzon den. Ook zegt men, dat de Britten wel onder een of ander voorwendsel de uitlevering van het zilver zullen weigeren. Volgens het blad behoort het zilver aan de filialen van de Chineesche Bank en de Verkeersbank te Tientsin, welke banken zijn toegetreden tot de Chineesche Federale Reservebank. De%e banken hebben hun zilvervoorraden afge staan voor bankbiljetten. De Britsche regee ring heeft in geen geval meer recht het zilver te houden dan de Japansche militaire autoriteiten te Sjanghai op grond van hun militaire rechtspraak het recht hebben tot inbeslagneming van Britsch kapitaal, dat bij eenige Chineesche bankinstellingen is gedeponeerd. Duitsch-Italiaansche bevolkingsruil in Zuid-Tirol Naar de Romeinsche correspondent van de Times schrijft, is het klaarblijkelijk oe be doeling om de Duitsch-Italiaansche grens, die door Hitier voor eeuwig onschendbaar is verklaard, zooveel mogelijk tot een rassen grens te maken De Duitsch sprekende bevolking van Tirol is eerst gepolst over haar bereidheid om Duitschland te emigreeren of om naar elders in Italië te verhuizen. Naar verluidt, ten aanzien van het laatste geval zijn overwogen om oe bezittingen van de betrok kenen te ruilen tegen gelijkwaardige bezit tingen in andere deelen van Italië. De bevolking van Alto Adige (Zuid-Tirol) bedraagt ongeveer 300.000 zielen. Van deze zijn ongeveer 200.000 van Duitsche afkomst, terwijl ongeveer 90.000 een Italiaansch of Romaansch dialect spreken. Zuid-Tirol werd in 1919 krachtens het ver drag van St. Germain aan Italië toegewezen en totdat oe spil Rome-Berlijn werd gevormd is dit gebied een twistappel geweest. Er is gen sprake van gedwongen emigra tie, maar het gebrek aan arbeidskrachten in het Duitsche Rijk zal tot gevolg hebben, dat iedere Zuid-Tiroler, die naar Duitschland gaat, bijzonder hartelijk zal worden welkomd'. Te Bolzano (Bozen) is reeds een emigratie bureau opgericht, waar Duitschers van Ita- liaansche nationaliteit, die voor goed naar Duitschland willen vertrekken, advies kun nen krijgen en waar ook de compensatie kwesties worden geregeld. De grensgevechten van Mandsjoekwo Een telegram van het front aan de rivier Khalha meldt, dat een honderdtal Rus sische tanks gistermorgen een aanval heb ben ondernomen op de Japansche linies. De Japansohe artillerie en luchtmacht ver nielden ruim dertig tanks. Zes tanks nader den tot 100 meter van de Japansdhe linies. Zij werden echter vernield zonder dat haar doel konden bereiken. Volgens een communiqué van de Japan sohe luchtmacht hebben Japansche vliegers gisteren in het dal van de Khalha. twee bommenwerpers en zes jachtvliegtuigen neergehaald Britsch koningsbezoek bezoek aan Brussel De koning en de koningin van Engeland zullen in October eén officieel bezoek aan Brussel brengen. In een uit Buckingham Palace verstrekte officieele mededeeling wordt gezegd, dat de koning en de koningin met groot genoegen de uitnoodiging van den koning der Belgen, om van 24 tot 27 October een staatsiebezoek aan Brussel te brengen ter beantwoording van het bezoek, dat de koning der Belgen in November 1937 aan Londen bracht, hebben ontvangen. Hunne Majesteiten hebben deze uitnoodiging met groot genoegen aanvaard. HET ONDERZOEK NAAR DE „THETIS"-RAMP Verklaringen van Oram en Woods Tjjdens het te Londen voortgezette onder zoek naar de „Thetis"-ramp heeft kapitein Oram verklaard, dat zoo de reddingsvaar tuigen binnen een paar uur ter plaatse wa ren geweest, de opgesloten mannen zonder twijfel nog gedurende den nacht hadden kunnen ontsnappen. De boei, die de „Thetis", nadat zij op den bodem was gestooten, naar de oppervlakte had gezonden had de begeleidende sleep boot volgens Oram moeten zien. Voorts is het. als een duikboot niet bin nen den vastgestelden tijd het sein geeft, dat zij aan de oppervlakte komt, altijd een zaak, waaraan terstond aandacht dient te worden geschonken en als de sleepbooten om 17.40 uur bericht hadden ontvangen, dat de duikboot niet aan de oppervlakte was gekomen, waren zij wellicht om 20.30 ter plaatse geweest. De reddingspogingen, waartoe om 20.00 uur besloten was, hadden, als de reddings vaartuigen ter plaatse waren geweest, on middellijk uitgevoerd kunnen worden, daar op dat oogenblik de atmosfeer in de duik boot nog goed en de bemanning krachtig was. Oram gaf toe, dat de omstandigheid, dat er in plaats van de normale bemanning, meer dan 100 man aan boord waren, tenge volge had. dat men slechts 24 uur om te ontsnappen had, inplaats van 48 uur. Was er een breuk? Een der overlevenden, Woods, zeide, dat hij alle torpedobuizen had geïnspecteerd. Ook buis no. 5 vertoonde toen geenerlei mankement. „Ik lichtte de achterste klep op, hetgeen wat stroef ging, maar ik vond dat niets bijzonders, omdat het schip nieuw was en vele onderdeelen nog niet gesmeerd lie pen. Maar bij de laatste beweging van den hefboom drong plotseling water in de buis. Voordat ik iets kon doen, werd de klep teruggeslagen en het water strcomde de buis in. Het kostte mij zelfs eenige moeite om de deur te bereiken. Ook doordat ik den bootsman Hambrook moest helpen, die in dezelfde afdeeling van het schip was, heeft het eenigen tijd geduurd, vóór de water dichte deur gesloten kon worden. Daar ik te voren geconstateerd had, dat de deksels van alle zes de torpedobuizen gesloten wa ren, heb ik den indruk, dat in het deksel van buis No. 5 een breuk gezeten heeft." Hore Belisha over de Britsch-Fransche vriendschap OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECIPTEM l zullen schouder 8.15 Ber.) Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 l>eclamatde. 11.30 Omroeporkest. 12.10 G-ram.muzlek. Ber.) 12.30 Er izlek. 12.19 iblo Alfredo Spezialettl, .30 Vervolg concert 2.00 u. „Wij zijn vrienden i m houder staan Aan een officieel diner tc Parijs heeft öc I Engolsche minister van oorlog, Hore B e-1 lisha, een r de gehouden, over de Britsch- j Fransche lotsverbondenheid, waarin hij o.a. donderdag, e juli i»3# zeide: HILVERSUM I. 1S75 en 414.4 M. AVRO-UIti Mope de geheele wereld weten dat onze heide landen volkomen den aard der uitda ging begrijpen, die ons wordt toegeslingerd, en dal zij er het hoofd aan zullen bieden, anneer dat noodip is. mef vastberadenheid. Het zou de meest doodelijlce aller dwalin gen zijn voor de waarnemers en nog meer voor de belanghebbende partijen, wanneer zij verkeerde gevolgtrekkingen zouden ma ken uit het feit. dat de omstandigheden ons het defensief hebben geplaatst. Aangezien wij peen agressieve bedoelingen hebben, kan het iniiiatief niet in de-eerste plaats aan ons zijn. Dat zou voor den oppervlakki-pen toeschouwer zwakheid kunnen lijken, terwijl het op den langen duur een kracht zal zijn. Onze gelijkheid van doelstelling wordt thans gesteund door gelijkheid van politiek, hetgeen aan onze entente een diepere en hechtere bet-eekenis geeft dan ooit to voren. Deze entente tusschen London cn Parijs be rust niet op eeriigerlei formeel e artikelen van een vereeniging. Niet de minst opmer kelijke trek er van is, dat er geen treschre- tekst bestaat. De Fransch-Brftaohe alli antie is noch zelfzuchtig, noch exclusief, doch bereid, zooals wij gezien hebber,, om op te treden ten behoeve van anderen, die hun onafhankelijkheid bedreigd zouden kunnen ien. Sprekende over de militaire krachtsin spanning an Engeland, legde Hor- 8 lisha er den nadruk op, dat de keuring de: 50.000 dienstplichtigen aan het licht lic ft gebracht, dat ruim 97 pet. goschi :t w..- voor den militairen dienst. Wat zijn dat voor art sen. die bij on? physiek verval constatee- ren? vroeg spreker. De sterkte van het Britsche leger, gere gelde en hulptroepen, zal voor het voipi nde jaar om dezen tijd ruim een millioen man schappen bedragen, welk aantal voortdurend stijgen zal. Hieruit zal blijken, hoe goed wij het Fransnhe standpunt zijn gaan begrijpen. Wij koesteren dezeflde idealen, wij zijn vrienden, wij zijn sterk en wij zullen schou der aan schouder staan" DE WAPENAANVOER TE DANZIG •Volgens Reuter duurt de toevoer Duitsche wapens naar Danzig voort Er is nu ontdekt dat de wapens uit Koningsber gen komen door het Frisches Haff de binnenzee, die ligt tusschen Koningsbergen en de grenzen van de vrije stad. De wapens worden vervoerd in lichters, die in staat zijn te varen door den arm van ondiep water, die naar de grens van de vrije stad voert, en vervolgens langs de Elbing, den Weichsel en den „dooden" Weichsel. De plaats waar de wapens gelost worden, varieert Gisteravond bijv. werden wapens gelost op het eiland Holm, de vroegere Duit sche duikbootbasis. Met vrachtwagens wor den de wapens dan naar verschillende pun ten in de vrije stad gebracht Van Zondag tot Maandag zijn nog twee tanks aangekomen en twaalf vrachtwagen ladingen lichte wapens arriveerden gister avond. Binnenkort een démarche? Graaf Raczynéki, de Poolsche ambassa deur te Londen, is gisteravond te Warschau aangekomen en hij zou zich, naar Havas verneemt, onmiddellijk naar Beek, den Pool- sChen Minister van Buitenl. Zaken hebben begeven. Het -feit, dat de Poolsche commissaris- generaal te Danzig nog geen nota aan den Senaat heeft overhandigd, de aanwezigheid van Raczynski te Warschau en het overleg van de Poolsche ambassadeurs onderschei denlijk met Halifax en Bonnet, heeft aanlei ding gegeven tot de meening, dat een fie- meenschappelijke stap der drie mogen i- heden overwogen zou worden. De samenzwering van de „Czar" PARIJS, 4 Juli. (Havas). In de aange legenheid van de samenzwering van de Czar zijn 71 personen in staat van beschuldiging gesteld, o.m. de hertog di Borgo, Douville Maillefleu, en Duge de Bernouville. Zij wor den beschuldigd van den invoer van wape nen en ontplofbare stoffen, het in het bezit hebben van wapenen enz. en het vervoer daarvan. Deze lieden zijn voor een deel ook betrok ken bij den moord op de gebroeders Roselli en bij de zaak van de bommen in de buurt van de Etoile. Wat Deloncle en generaal Duseigneur aan gaat, zij worden vervolgd wegens samen zwering en het bezit van vuurwapenen. (Ópn.) 5.00 Jeug-dhalfuur. 5.30 Dansmuziek (gr.pl.) 5.45 De Twilight-Sere- nadera. 6.28 Ber. 6 30 Sportpraal-Jo. 7.00 Ca- baretprogramma. 7.40 Causerie „Vorsten- huwelijken in Indlë". 8.10 Ber. A*IP. Ra diojournaal. Mededeelingen. 8.20 Omroep orkest en soliste. 9.05 Reportage. 9.35 uur Variété (gr.pl.). 10.30 AVRO-Dance-Ban<L 11.00 Ber. ANP. Hierna Francis Keth a Eni semble. 11.40—12.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 1U.OU NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00— 9.15 G-ram.muzlek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 u( Gram. muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Ber. 12.15 Gram.muzlek. 12.30 KRO- Orkest. (1.00—1.15 Gram.muziek). 2.00 uur Handwerkcursus. 3.00 Vioolvoordracht en' Gram.muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Granij muziek. 6.0( Ber.) 7.00 7.55 Gra 7.15 Boekbespreking. 7.4( k. 8.00 Ber. ANP, Herhaling J.15 Orgelconcert- 9.00 Declamatie 9.30 Hollandsch Kamermuziek-Ensemble, (10.00—10.30 Ber. ANP. actueel halfuur en 10.4511.00 Gymnastiekles). 11.30 Grajn.mu- slêk. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.50 Orgel. 12.20 Repor tage. 12.55 Band. 1.35 Rsportage. 1.55 uur Zangers. 2.20 Reportages. 4.50 Orkest. 6.20 Reportage. 6.05 Reportage. 6.50 Landbouw- causerieën 7.20 Zang. 7.35 Causerie. 7.50 IL Zing met'Harp. fluit "i viooL 8.20 Gevar. Programma,. 9.50 Viool en piano. 10.20 uur Kerkdienst. 10.40 Orkest. 11.20 Comman ders. 11.50 Declamatie. KEULEN 456 M. 7.35 Orkest. 8.60 Orkest 10.20 Volksliederen. 12.20 Orkest 1.35 Strijkor kest en pianoduo. 2.30 Concert. 4.20 Orkest 6.40 Cembalo. 8.30 Orkest. 11.00 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 3 22 Ml 12.50 Orkest 8.20 Orkest. 9.20 Orkest 484 Mi 12.50 Orkest 8.20 Orkest HOE INDISCHE JONGENS NEDERLANDSCH SCHRIJVEN... Bij de onlangs gehouden toelatingsexamens voor de middelbare school in Indië leverde een candidaat volgens het A.I.D. het volgend verhaal af: „Bij onze buurman logeren twee jongens met een pet er op. Ze heetten Hartman; nog erger was, dat ze dieren plaagden. De jon gens waren van mijn leeftijd en wat nog erger was, ze waren ondeugend. Onze buur man, een weduwe, hield veel van uitgaan. Dan plaagden ze de hond van de buurman. De reu was een bastaard, gekruist met her der. Ze iaven de hond katoen! Van woede kon hij wel uit zijn vel springen; gelukkig dat zijn vrouw hem tegenhield. De hond blafte woedend heen en weer. De bal vloog j over de schutting en kwam met een doffe smak in Vaderis trots terecht. Toen kwam het hoofd van Karei over de schutting en wipte de tuin in. De jongen had zijn sprong verkeerd be rekend, zoodat zijn ene been in onze tuin bleef. Jan viel met.«een gemak op de grond. Verlegen stond 'ui op. Hij zag ri dat de hond hem od de loer had. De hond had hem in de gaten, doch niet voordat h een flinke trap tegen zijn snuit had gekregen. Er volgde een gewirwar- van kleren en de poten van een hond. Jan schreeuwde dat hij bewusteloos was. Zijn moeder zei_ ,,Kom maar hier, dan zal ik je oprapen". En die sukkel kwam ook nog. Als de hond niet teruggeroepen had was er niets van de jongens overgebleven. Vader liep op Bruno toe en legde bet ver woeste dier aan de ketting De jongen werd naar Pa Steur gebracht." VLIEGTUIG VERVOERT EEN PATIENT BATAVIA, 4 Juli (Aneta). De heer Klim- mert, employé van de Ned. Nieuw-Guinee Petr. Mij. te Babo, werd door een staal- splinter zoodanig aan het oog gewond, dat direct ingrijpen door een oogarts noodzake lijk was. Hij is Zaterdag per vliegtuig naar Soerabaja vertrokken; het toestel vertrok des morgens aciht uur van Babo en arri veerde, na drie tusschenlandingen, des mid dags te kwart over vijf te Soerabaja. De toestand van den heer Klimmert is thans goed. GEMENGD NIEUWS Mishandeling met doodelijken afloop ALMELO, 5 Juli. De fabrieksarbeider W.i W. te Losser oie vorige week terecht heeft gestaan, omdat hij de pleegouders van zijn vrouw met een mes heeft aangevallen ten gevolge waarvan de bejaarde vrouw de Bj is overleden werd gisteren door de recht bank alhier veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve! hechtenis. De eisch was vier jaar gevange nisstraf. Te veel links gehouden AMSTERDAM, 5 Juli. Op het Frederiks- plein alhier is gistermiddag om half viec een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waar van een twintigjarige wielrijdster het slacht offer is geworden. In bewusteloozen toe stand met hoogst ernstige inwendige kneu zingen is zij naar het Wilhelmi-na-gasthuis overgebracht. Het meisje naderde op haar rijwiel uit da richting hooge sluis en hield' niet voldoende rechts. Achter haar reed een zware vracht wagen en juist toen de bestuurder van dit voertuig haar wilde passeeren, week de wielrijdster nog meer naar links uit. Zij werd gegrepen en raakte onder het dubbele rechterachtenviel. Overdekt met wonden en in bewusteloozen toestand werd zij door den G.G. en G.D. opgenomen. OUDERKERK A. D. AMSTEL, 5 Juli. Gis teravond om half zeven is de 62-jarige wiel rijder G. Rabe. wonende te Amsterdam, bij het oversteken van den nieuwen provincia len weg nabij Ouderkerk aan den Amstel door een personenauto gegrepen en tegen den weg gesmakt. De man liep hoogst ern stige verwondingen op en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. SvivJuü\\t Imj^ Ujl^b wi|K umA cJL vtüu.o«. '^auh. 1g,hcj, (ut*v wxcJi uit zawo. koop SUNLIGHT ZEEP Iff,,,-,,; ,-.E* MQQIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSOH (17 „Ja, Mrs. Turner is er, degene, bij wie Mrs. Fleming woonde. Ze komt mij meedeelen, dat haar huisgenoote van morgen gestorven is." Stephen zei niets, maar samen traden ze het vertrek binnen en eenigszins teleurgesteld zei Mrs. Turner: „Mrs. Smith zoo heette mijn medebewoonster heeft mij opgedragen, alleen met Miss Heathcote te spreken." „Ja," zei Stephen vriendelijk, „dat begrijp ik ook wel, maar Miss Heathcote is ziek geweest en zeker is het u niet bekend, dat zij den laatsten tijd veel heeft doorgemaakt?" „Ja, meneer." „Dus ben ik wel verplicht, op haar te passen als vriend als dokter tegelijk. Ik hoop, dat ik u niet hinder?" „Neen." „Gaat u zitten." Alle drie namen z-e plaats en als bij stilzwijgende overeen komst droeg Madge de behandeling van de zaak aan hem over. Door juist gestelde vragen wist hij weldra al, wat Mrs, Turner bekend was van haar overleden medebewoonster. Zij was een kalm persoontje, in zichzelve gekeerd en die geen tijd verbeuzelde met praten. Ze betaalde geregeld de huur, hield de kamer goed in orde en was dankbaar voor iedere kleine vriendelijkheid, die haar bewezen werd. Mrs. Turner had haar nooit gezien vóór den avond, dat zij ineens vóór haar stond. Ze scheen in moeilijkheden te verkeeren, maar Mrs. Turner had het haar niet lastig gemaakt met vragen. Zij was eenmaal niet gewoon, zich met andermans zaken te be moeien. Toen „Mrs. Smith" ziek was geworden, had zij wel gezien, dat het niet lang met haar duren zou en ze had haar verpleegd, zoo goed als ze kon. Meer had ze niet te zeggen en ze wilde liefst zoo gauw mogelijk terugkeeren. Het eenige doel van haar tocht was, dat zij de jonge dame een brief moest geven van „Mrs. Smith". Ze had eenmaal beloofd, dat ze dit doen zou, en ze deed altijd haar woord gestand. Dit zeggende, overhandigde zij Mad-ge een niet al te schoone enveloppe. Stephen deed haar uitgeleide en toen hij de deur achter haar gesloten had, kwam hij haastig de kamer weer binnen. Madge had de enveloppe al opengescheurd en samen lazen zij nu het briefje, dat met potlood geschreven en daardoor niet gemakkelijk te ontcijferen was: „Als ik u nooit weerzie, wat hoogstwaarschijnlijk is, dan wil ik u schriftelijk nog eens verzekeren, dat ik u verteld heb al, wat ilk wist. Ik ben stervende, dus waarom zou ik u anders dan de waarheid vertellen? Ze hebben uw vader meegeno men in de auto, maar waarheen, dat weet ik niet. U is veel te vriendelijk voor mij geweest en te goed voor den hond, dan dat ik u niet zou willen helpen, als dit in mijn vermogen was. Zorg goed voor den hond; hij was mijn eenige vriend en heeft een slechten tijd achter den rug, het arme dier!" Het jonge meisje had tranen in de oogen onder het lezen van deze regelen. Toen even later Wolf de kamer binnengesprongen kwam, streelde ze hem eens extra en beloofde hem, dat ze aki voor hem zou wezen, en de hond scl derwei te begrijpen. Stephen Harcourt vond, dat zij nu allereerst ontbijten moest, want het beloofde een zware dag te worden. „Maar we zullen er sa-men wel doorbeen komen, niet waar, Madge?" „Daar ben ik niet bang voor," zei ze overtuigd. Nadat ze aan de ontbijttafel eerst druk het bezoek van Mrs. Turner besproken hadden, begon Miss Harcourt op eens: „Je hebt ons niets verteld van Nelly Derriman en ik zou toch zoo graag eens weten, wat haar scheelt, en of jc denkt, dat je haar genezen kunt?" „Mrs. Derriman?" Stephen had zoowaar het geval, hoezeer het ook zijn be langstelling wekte, vergeten door de indrukken en emoties, die elkaar zoo snel gevolgd waren. Maar hij begi afleiding van eigen leed ook Madge goed zou doen, en dus begon hij te vertellen van den toestand van zemnva, nlng, waarin hij Mrs. Derriman gevonden had. „Waarom zijn haar zenuwen zoo in de war?" vroeg Madge. „Ze is immers gelukkig getrouwd? Hoe maakt ze zich dan zoo overstuur?" „Ze heeft een hevigen schok gehad. Heb ik er dat niet bij verteld?" „Neen, je zult zeker precies aan het verkeerde eind van de geschiedenis begonnen zijn," mei „O. 't was nu zoo erg niet, maar het zooals een kleinigheid soms op iemands zenuwen kan werken. Dit hangt hoofdzakelijk af van den algemeenen toestand. Waarin je je op dat oogenblik bevindt." „Wal -as dan het geval?" .Wel, eenvoudig dat zij op den avond, toen ze in den tuin wandelde, bijna gestruikeld was over een man, die half- binnen, half-buiten het tuinhekje lag en die waarschijnlijk door dien val het hoofd gewond had, waardoor hij bewus teloos was. De duisternis had zeker ook meegewerkt, om hef g o eel in Nelly's oogen zoo verschrikkelijk te maken." ante Anne legde de hand op den arm van haar neef en zei: ^Maar beste jongen, is dat nu niet verschrikkelijk? zou nu ooit gedacht hebben, dat zoo'n samenloop bestaanbaar was?" zie er niets verwonderlijks in! Wat bedoelt u, tante?" Madge scheen dit intusschen wèl te begrijpen en met een b.os van opgewondenheid riep ze: O leen! Ik weet wat u denkt, tante, maar dat kan toch 1,1 We zouden ons te ver laten voeren door onze verhr, iding!" Ioo i eens, Stephen, is het jou dan niet opgevallen, wat het beduiden kon? De man, dien Nelly Derriman vond bij het tuinhek, had een wonde aan hét hoofd. Maar wie zegt, dat hij die door een val gekregen heeft?Kreeg de arme kolonel niet een geweldigen slag op het hoofd, toen die - lenueling hem aanviel?Heeft Mrs. Fleming er Madge r 't 5 van verteld? En zijn die wreedaards niet in de richtmg van Liverpool gereden met den kolonel bij zich in Ik ben nu geen detective, maar toch is volgens mijn een. de man. dien ze daar van het tuinhek bij de Der- naar het ziekenhuis vervoerden, niemand anders dan Madge s arme vader!" „Maar, tante dan toch!" (Wordt vervolgd)]»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2