rödIO» AKKERTJE MAANDAG 3 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT .Q LElDEN HILVERSUM DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL Dagelijks Inwendig schoonhouden van gebouwen (Reel.) Danzig blijft zijn paraatheid vergrooten „Wij zullen bij Duitschland komen" Bonnet waarschuwt den Duitschen ambassadeur In Danzig is de Zondag zonder inci denten voorbijgegaan. Het contact tus- schen- de Danzigsche en de Poolsche autoriteiten schijnt op het doode punt te zijn. doch het is mogelijk, dat Polen in de nabije toekomst opnieuw vertoogen tot den "Senaat van de Vrije Stad zal richten. Volgens Reuter blijven groote '^troepen Duitsche „toeristen" en voorra den oorlogsmateriaal naar Danzig stroo men. Het graan aan de Duitsche zijde van de grens wordt reeds thans gem cn op de stoppelvelden worden prikkel draadversperringen opgericht. De be woners aan weerszijden nemen strikt de consignes in acht om kleine incidenten te vermijden, die eenigerlei actie zouden kunnen verhaasten. Ten aanzien van de militaire maatregelen, 'die in de laatste dagen te Danzig genomen zouden zijn, geeft men in gezaghebbende kringen te Danzig te kennen, aldus Havas»,! dat de politie te Danzig met ongeveer 3000 man versterkt zou zijn. allen onderdanen .van Danzig. Voor een deel zijn het jonge mannen, die verscheiden jarem geleden dienst genomen hcbbe^Uj de S.S.-regiinenten in Duitschland thans, na hun terugkeer in de Vrije Stad. •h tot eon- Heimwehr georganiseerd hebben De anderen zijn mannen, die hun militaire opleiding eveneens in Duitschland genoten hebben en nu tot het politiecorps van Dan zip behooren. Al deze jongemannen zijn In de kazernes te Langfur en in andere vroeger niet gebruikte kazernes en ook in nieuwe barakken ondergebracht Met den meesten nadruk evenwel, zoo vervolgt Havas. ontkent men. dat e- op liet oopenblik ook maar één enkele Duitsche soldaat te Danzig zou zijn. In een officieuze rechtzetting over de ge ruchten wordt, volgens Havas, bovendien Verklaard: .,In verband met de bezuinigingsmaatregs- len waartoe de autoriteiten in Danzig na do devaluatie van 1935 hun toevlucht hebben moeten nemen, werd het polltieorps aanzien lijk en voorloopig verminderd. Reeds toen gaf men zich er rekenschap van. dat Ceze vermindering niet lang zou kunnen worden gehandhaafd om den vrede en de veiligheid in Danzig te verzekeren. Op grond van de wet op den verplichten politiedienst van het najaar 1938, waartegen noch Genève noch Warschau eenig formeel bemvaar heeft ge maakt, werden de Danzigers verplicht tot politiedienst Gezien de huidige spanning lioeft de regeering der Vrije Stad zich ge dwongen gezien deze wet in den grootsten vang toe te passen. Vandaar de uitbrci d.ng van de politietroepen te Danzig. De be richten. die in de buitenlandsche pers ver spreid zijn over een zoogenaamde milftari- satie van Danzig, hebben de numerieke sterkte van de politie in Danzig overdreven". In nationaal-socialistische kringen te Danzig verklaart men voorts: „de Vrije Stad treft voorbereidingen om gereed te zijn voor alle ■ventualiteiten en in het bijzonder om zich te kunnen verdedigen tegen een eventueele agressie van den kant van Polen". Wij willen bij Duitschland" For ster, de gouwleider van Danzig, heeft in het plaatsje Tiegenhof een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide: De omfeinge- llngsmogondlheden zijn bereid tegen alle vroeger door haar zelf opgestelde theorieën omtrent het zelfbeschikkingsrecht der vol keren in oorlog te voeren, opdat recht geen recht moge worden, doch onrecht blijve. Zij zijn eerder bereid, Danzig aan Polen uit te leveren, dan. volgens den wensch der geheele Danzigsche bevolking, toe te stemmen in '!en verlangden terugkeer naar het rijk. De Danzigers en alle Duitschers in het Duitsche rijk hebben daaruit de conclusie getrokken dat niets anders overblijft dan zich op het standpunt van geweld in te stellen, dat En geland en zijn bondgenooten innemen. ,Wij in Danaig constateeren", zoo riep Torster onder stijgenden bijval zijner toe- htxTders uit: „Wij willen naar Duitschland. Wij stellen verder vast: Wij zullen bij Duitschland komen. Eén woord van den Führer heeft bij ons in Danzig duizend maal meer beteekenis dan al het oorlogsgc scheemv en alle leugens en laster in de we reld Lij elkaar. „Te Danzig behoeft niemand zich,pngerust te maken", zoo voer hij voort „Geen drei ging van Polen kan Danzig schrik aanjagen. Wanneer de Führer Danzig de vrijheid brengt, dan zal deze Duitsche bevolking als één man uiting geven aan baar trouw aan den Führer en aan Duitschland. Zij zal tot ieder offer bereid zijn. dat de Führer van haar moge verlangen; niet slechts een offer van haar goed, doch ook van haar nloed en Het bezoek van de Königsberg" Van gezaghebbende zijde te Warschau wordt thans bevestigd, aldus Havas, dat de Duitsche regeering er de Poolsche van op de hoogte heeft gesteld, dat de kruiser ..Königs berg" in de laatste dagen van Augustus men spreekt van den 27sten of 28sten een bezoek aan Danzig zal brengen. De Poolsche regeering heeft hiertegen geen bezwaar ge maakt, daar dit bezoek samenvalt met de plechtigheden ter herdenking der zeelieden, die bij den ondergang van het Duitsche oor logsschip „Magdeburg" in den wereldoorlog het leven hebben verloren. Ditmaal zal monument voor hen worden opgericht dert verscheiden jaren, aldus Havas. bezoe ken Duitsche oorlogsschepen Danzig voor deze plechtigheid; hun bezoek is zoo langza merhand een traditie geworden. Een Fransche waarschuwing Naar aanleiding van een onderhoud, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet. Zaterdag met den Duit schen ambassadeur, te Parijs, graaf von W e I c z e c k, heeft gehad, schrijft de „Te-mps": „Frankrijk heeft het, in het belang van den vrede, noodig geoordeeld, den Duitschen ambassadeur in herinnering te brengen.dat het standpunt van Frankrijk en Engeland zoodanig is, dat deze landen zich niet zou den kunnen neerleggen bif een poging, in den status der Vrije Stad Danzig eenzijdig wijzigingen te brengen". De ciipomatieke medewerker van de „Ber liner Börsenzeitung" schrijft: „Da Engelsche buitenlandsche politiek is niet meer de politiek der regeering. doch die der oppositie. Doch ook niet meer der oppo sitie zonder meer. doch een perversie van de vroegere buitenlandsche politiek der link* sche oppositie in 't kort, een politiek, die nauwelijks begrijpelijk gemaakt kan worden en die nauwelijks verdedigbaar is". Het „Giornale d' Italia" ten slotte schrijft over de huidige situatie: „De Fransch Engelsohe alarmgcruchten om Danzig zijn het voorwendsel voor een nieuwe intimidatiepoging jegens Duitsch land". Het blad brengt in dit verband de eenstemmigheid der openbare meening in Duitschland naar voren, waarmee Italië het volkomen eens is. NATIONALE DEMONSTRATIE TE PRAAG De voorstelling van het stuk „De Lan taarn" van Jiravek, geschreven tijdens de ergste Oostenrijksohe reactie, heeft te Praag geleid tot een groote vaderlandslievende betooging in den, door de Duitsche autori teiten geconfiskeerden. Staatsschouwburg. Toen de acteur, die de hoofdrol speelde, de woorden sprak: „Ik zal mijn land verdedi gen, ook al moest ik er voor sterven", hieven de toeschouwers het volkslied aan. Allen hadden tranen in de oogen, tot de acteurs toe. Ook andere passages van het stuk wer den langdurig toegejuicht. De Tsjechische politie trok zich terug om niet genoopt te zijn in te grijpen. Volgens de „Sunday Express" acht men ït in Londensche diplomatieke kringen mogelijk, dat het Britsdhe koningspaar vol gend jaar een bezoek aan Egypte zal brengen. DE DEFENSIE VAN HET SUEZKANAAL Volgens het Egyptische dagblad „El Ahram" worden besprekingen gevoerd tus- sdhen Egyptische autoriteiten en de directie van het Suezkanaal over het in staat van verdediging brengen van dit kanaaL Ook zet het Egyptische ministerie spoed achter den aanleg van den weg, di« Egypte met Palestina moet verbinden. EXCELSIOR Heeren- of Damesrijwiel met orig. torpedonaaf, nikk. delen zw. ver chroomd, moffelwerk geh. roestvrij, de aller beste Englebert banden, het kan niet beter 36.-. Belgisch-Ballonrijwiel m. org. tor pedonaaf, nikk. delen zw. verchroomd, mof felwerk geh. roestvrij, Englebert ballon ban den, rijden reusachtig licht, f 38.—. Tandems zw. kruisframes, v. en achter zw. Eng. Brittes-Hubb trommelremnaven 72.50. Al onze rijwielen zijn m. 3 j. schr. garantie. Lev. fr. remb.. vrij zicht, Vr. prijsc. met kortingbonnen. Stobniigers, groot sleemodel, 120 of 220 volt, enorme zuigkracht, 3 jaar gar. 32.—. Rijwielfabriek „EXCELSIOR" VLAARDINGEN Telefoon 632 Reel. Parade van 20.000 Eng. vrijwilligers Chamberlain spreekt over den nationalen dienst Engeland is bereid zijn geheele gewicht in de schaal te leggen „Wij leven in een kritieken en ge vaarlijken tijd. Wij zelf zijn een vrede lievende natie en wenschen met nie mand twist. Maar laat niemand de fout maken te veronderstellen, dat wij niet bereid zjjn, zoo noodig ons geheele ge wicht in de schaal te leggen tegen agressie, hetzij deze tegen onszelf is gericht dan wel tegen hen, wier onaf hankelijkheid wij op ons genomen heb ben te verdedigen." Deze onmiskenbare waarschuwing, aldus Reuter, gaf de Britsche premier Chamberlain tijdens een korte radio toespraak, welke hij gisteravond voor het Engelsche volk heeft gehouden. Aanleiding daartoe was de parade, die 20.000 vrijwilligers der burgerlijke ver dediging in de middaguren in Hyde Park hadden gehouden en waarbij ook koning George en zijn gemalin tegen woordig waren geweest. „Deze parade", zoo zeide Chamber lain, „was iets nieuws in onze geschiede nis. Voor de eerste maal zijn onze burger lijke verdedigingseenheden erkend als een welomlijnd onderdeel van de organisatie der verdediging van ons land. Dit is een natuurlijke ontwikkelingsfaze, nu men be seft, dat de moderne oorlog niet langer be perkt is tot de gewapende machten der vol ken. In onzen tijd bevindt zich ook de bur gerlijke bevolking aan de frontlijn en het is de plicht geworden van eiken burger, be hulpzaam te zijn bij de verdediging van het „thuis front". Dit is de reden geweest, dat men U allen gevraagd heeft, te overwegen wat gij kondt doen „en welk aandeel gij zoudt kunnen hebben in den nationalen dienst Gij hebt het antwoord gegeven: in enkele maanden tijds hebben zich bijna 1millioen vrijwil ligers bij de verschillende verdedigingstak- ken aangemeld Na de toewijding dezer vrijwilligers ten zeerste te hebben geprezen vervolgde Cham berlain: .lederen dag zien wij nieuwen vooruit gang op den weg naar vervolmaking onzer verdediging. Het besef van wat gij doet, moet in hooge mate bijdragen tot een toe neming van ons vertrouwen, dat wij de toekomst zelfverzekerd en rustig tegemoet kunnen zien. De boodschap van den koning De koning heeft mij opgedragen u een boodschap over te brengen, die als volgt luidt: „Het was een groot genoegen, zoowel voor de koningin als voor mij, het défilé gade te slaan van de vrijwilligers van den nationa len dienst Het was voor ons een zeer in drukwekkende demonstratie van den geest van dienen, welke thans overal in het land bestaat. Deze uit zich in de vastberadenheid om het land paraat te maken, om het hoofd te bieden aan iedere gebeurlijkheid, welke opofferingen of ongemakken dit ook moge meebrengen. Onze burgerlijke verdedigingsmacht is thans een feit. De oproep is beantwoord en de vrijwilligers zijn reeds aan den arbeid. Ik wil, dat zij weten, hoezeer ik hun ge meenschapszin bewonder. Ik wensch ook mijn waardeering te uiten voor de vrouwen die veel van haar huiselijk leven opofferen om haar echtgenooten in staat te stellen hun avonden te besteden in den nationalen dienst. Ik ben er zeker van, dat de vrijwil ligers, zoowel mannen als vrouwen, zich beloond voelen door de overtuiging, dat zij meehelpen het land sterk en veilig ta hou- foen ik de vrijwilligers zag voorbijmar- cheeren, kon ik niet nalaten te denken aan de laatste toevoeging aan onzen verdedi- gingsdienst: de jonge mannen in de nieuwe militig, wier opgewekt en onmiddellijk ge hoor geven aan den oproep heeft bewezen, dat zij de groote traditie van den dienst, waarbij zij zich hebben gevocgu, waardig zijn. Ik dacht ook aan cLe reservisten en de manschappen van het territoriale leger, die uit hun werk en hun huizen geroepen zijn, om de verdedigingswerken te bezetten. Het land is al dezen menschen dankbaar en ook het personeel van het staande leger en de hulpdiensten, die hun verantwoordelijkheid krachtig dragen. Gij weet dat al onze maatregelen niet ten doel hebben, een oorlog uit te lok ken, doch den vrede te bewaren. Wij hopen nog, dat de landen mogen leeren, in broederschap en harmonie samen te leven. Wij zijn evenwel vastbesloten niets ongedaan te laten om de veilig- De zilverschat van Tientsin naar Centraal China? Weer guerllla-actie De toestand te Tientsin is wederom ver scherpt tengevolge van het gerucht, dat de autoriteiten der Britsche concessie en de Britsche bankiers te Tiertsin voornemens hebben om de ongeveer 50 millioen yoean zilver, welke de dekking vormt van de bank- circulatie der Federale Reserve Bank der republiek China en voor welker veilige be aring de autoriteiten der Britsche conces sie verantwoordelijk zijn, over te brengen van de Britsche concessie naar Centraal- en Zuid-China, aldus meldt de correspondent in Tientsin van de Nitsji Nitsji dagbladen. De genoemde correspondent voegt hieraan toe, dat de Japansche consul-generaal, Tasji- ro, gistermiddag een bezoek heeft gebracht aan de Britsohe en Fransche consuls-gene raal om inlichtingen hieromtrent in te win nen. Beiden verklaarden echter, dat de ge ruchten ongegrond zijn. De Japansche auto riteiten echter blijven waakzaam n'-his ,le corresnondent Aanval op Chineesche stad Chineesche ongeregeld^ henden hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver- soheidene gelijktijdige aanvallen onder nomen op de Chineesohe stad van Tlent in. Vijftig Chineezen deden des avonds om 10 uur een aanval op de electrische centrale van de Belgische maatschappij voor tram- en electriciteitsvoorziening. Zij dwongen de employé's den stroom af te snijden, zoodat de Chineesche stad in het donker gedom peld werd. Alvorens te vertrekken verwond den zij een Chineeschen employé der cen trale. Een tweede bende deed ean aanval op den Chineeschen politiepost in de oude Oostenrijksche concessie en maakte zich meester van wapens en uniformen, waar mede de mannen verdwenen. „Waarom elkander dooden" Labour-oproep aan de Duitsche arbeiders De Britsche labourraad, die het trades union congress en de labourparty vertegen woordigt, heeft een oproep aan het Duit sche volk uitgewerkt, waarin er bij de ar beiders van alle landen op wordt aange drongen, dat zij er aandrang op zullen uit oefenen, dat de geschillen worden geregeld door rede en niet door oorlog. Onder het opschrift: „Waarom elkander dooden?" vraagt de oproep: „Waar ligt de verantwoordelijkheid voor <jen huidigen toe stand?" De oproep gaat dan verder: „Sommigm uwer zeggen wellicht, dat de vrede in Eurojxi bedreigd wordt, omdat Duitschland door vijanden omsingeld wordt, die uw land wiilen vernielen en het economischs leven van het Duitsche volk onmogelijk wil len maken. Dat is een slechte valsohe voorstelling en uw minister van propaganda weet dat Het is juist, dat vele Europeesche volke ren zich nauw aaneengesloten hebben tot zelfverdediging. De Britsche arbeiders hebben bii de regee ring aangedrongen op het aanvaarden van deze politiek, niet om Duitschland te bena- deelen, maar om den vrede in de wereld te behouden door succesvolle agressie onmoge lijk to maken. De gebeurtenissen, die culmineerden in de brutale inneming van Tsjecho-Slowakije hebben ons er van overtuigd, dat uw regee ring niets minder ten doel heeft dan over- heersching en knechting van geheel Europa. Het bekende proces van oorlogsvoorberei ding, leugenpropaganda en opgedreven ver ontrusting wordt tegen Polen in het werk gesteld. Gij moet het feit onder oogen zien, dat wanneer dit voortgaat, het resultaat oorlog zal zijn. Voor ons allen ls boter beter dan kanon nen, maar waar wij ons niet aan kunnen onderwerpen ls, dat wij zouden worden af geperst en bedreigd door zelfzuchtige dicta toren. Wij kunnen niet voortgaan met conces sies te doen aan dictatoren onder bedreiging met geweld. Alleen door vreedzame samenwerking kunnen wij een gelukkige, veilige en voor spoedige wereld opbouwen. Verre van uw land te willen omsingelen om het te verpletteren, noodigen wij u uit, ~"n u aan te sluiten bij den ring. Reuter verneemt, dat deze boodschap van labour aan het Duitsche volk draadloos uit gezonden zal worden door sommige ge heime zenders op het vasteland. Tevens zal zij worden verspreid door ge- ïime organisaties, die geeegd worden in Duitschland te bestaan. drie kinderen verbrand In het Belgische dorpje Harlebeke zijn Zondag drie kinderen uit één gezin, resp. 1, 3 en 4 jaar oud, tijdens de afwezigheid de ouders door brand om het leven ge komen. Men neemt aan, dat zij met lucifers hebben gespeeld FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres u uit Zoo In bussen 6 st 0.50; 10 at. 0.85; Luxe bussen 10 st. 1 0.90; 17 et L50; Boven 1 2.franco Telef. 20 Glronummez 30584 J. C. REPKO - WORKUM heid van het land te handhaven. Hier toe dragen de vrijwilligers van den na tionalen dienst bij. waarvoor zij al onze dankbaarheid verdienen." Churchill in de Britsche regeering De diplomatieke redacteur van het avond blad „The Star" verwacht binnenkort een ministerieele hervorming, waarbij Winston Churchill als eerste lord der admiraliteit tot de regeering zou toetreden. Volgens denzelfden redacteur zou Halifax gaarne Eden zien terugkeeren en zou hij de rechten van Eden naar voren brengen, wan neer Chamberlain mocht besluiten tot een hervorming van zijn kabinet. De stafbesprekingen te Singapore Oorlog met Japan moet worden vermeden De „Japan Times" meldt uit Parijs, dat de commandanten van de Fransche en Brit sche vloten in het Verre Oosten bij hun be sprekineen te Singapore besloten hebben, een oorlog met Japan tot eiken prijs te ver mijden. omdat in dat geval beide mogend heden hun belangen in het Verre Oosten ge heel zouden moeten opgeven. Hoewel, aldus besloot het blad, geen bij zonderheden over de besprekingen onthuld zijn, is besloten Singapore als basis voor gemeenschappelijke operaties te bestemmen, omdat men verwacht Hongkong niet tb kun nen houden in een oorlog met Japan. Men had getracht, de Vereenigde Staten tot deel neming aan de besprekingen te Singapore te bewegen, doch Washington ging daarop ex-koning zog naar frankrijk 7 Ex-koning Zog en ex-koningin Geraldine van Albanië zijn met hun gevolg, uit Istan- boel komende, in de Roemeensche hoofdstad gearrive rd Na een kort verblijf zal de ex-koning doorreizen naar Warschau en vandaar vermoedelijk naar Frankrijk. Men neemt n DINSDAG. 4 JULI 103». ERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-UIt- ndlnc. 6.307.00 RVU. 8.00 Orgelspel. 8.15 luzielc. 9,00 Omroeporkest lolist (O] 10,00 Morgenwijd In; Vlooi en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 AVRO-Aeollaiiorkest. 12.15 u. Ber. 12.17 Gram.muzlek. 12.45 AVRO-Amu- semen tsorkest. 1.15 Gram.muzlek. 1.30 Het Lyra-Trio. 2.15 Orgel en Zang. 3.00 Ensem ble Jetty Cantor en declamatie. 4.30 Kin- ork< 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Om 6.28 Ber. 6.30 Causerie „Aandi -nleg en al of niet Intelligente sing bij dieren". 7.00 Gram.muzlek met toellchlng. 7.40 Causerie „Een meisje wil Ber. ANP, radiojour- i solh 9.15 u. AVRO» 10.00 Radiol ik. 11.00 Ber. ANP. 4012.00 Orgelspel. neel. 10.25 Gre AVRO Dance Band. (opnamen). IIILVERSUM II. 801.6 M. ICRO-Ultzendlng. 8.009.15 Gram.muzlek.. (Ca. 8.15 Bericht ten.) 10.00 Gram.muzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Orkest. .(1.00 —1.20 Gram.muzlek). 2.00 Vrouwenuur. 3.09 Gram.muzlek. 3.30 KRO-Orkest. 4.16 KRO" Melodisten en solist1 (6.005.15 Gram.mu" ziek). 5.45—6.05 Felicitaties en ca. 6.30 Ber. 6.35. Sportpraatje. 7.00 Bei. 7.15 Causerie „Adel en nood van het handwerk". 7.35 u* Gram.muzlek. 7.45 Zwemcursus. 8.09 Eer. ANP. Mededeellngen. 8.15 „Saskla", opera. (9 209.45 Causerie „Schokland, 80 Jaar ge- grajn muziek.) 10.60 Gr. "P. 11.10 WlllH Rockli :lek. 11.00 Berichten kast 11.3012.00 Gram.muzlekJ tet 5.20 Reportage. 6.05 Reportage. 6.50 u. Causerie. 7.05 Orgel. 7.35 Radiiotooneel. '8.051 Zangea-s. 8.30 Radiotooneel. 9.50 Interview: 10.10 Orkest 11.05 Ensemble. RADIO—PARIS 1648 M. 12.80 Zang. 2.35 Zang. 3.50 Viool. 6.05 PlanosolL 5.25 Orkeet 6.SS Viool en Plano. 7.20 Orkest 8.50 Klarinet- 2.30 Concert 4.20 Militali Cello en plano. 8.50 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M. 3 2 t I Orkest 484 M. 12.50 Orkes 12.20 Orkest. 8.20 Orkeot en ik oor. Auto met motorfiets in botsing te Ede Twee gewonden, waarvan een ernstig EDE, 3 Juli. Gistermiddag om vier uur wilde de autobestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam bij Ede den Rijksweg, die een voorrangsweg is, oversteken, hoewel hij zag, dat een motorfiets met zijspan in de onmid dellijke nabijheid uit de richting Arnhem naderde. Het gevolg was. dat de motor met zijspan tegen de auto botste vervolgens te gen een steenen paal reed en over den kop sloeg. De motorrijder, de heer A. Gruil uit Amsterdam, brak een sleutelbeen en een paar ribben. Zijn echtgenoote, die ia de zij span was gezeten, liep een schedelbasis fractuur op, alsmede verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Juliana-zieken- huis te Ede vervoerd. 143. Koning Lodewijk Philips regeerde pas negen jaar. Het Franse volk hield niet erg van hem. Telkens probeerden ze hem te vermoorden. Vier jaar geleden had een brutale corsi- caa'n op een vensterbank van een raam op de Boulevard du Temple, een heel rijtje geweerlopen vastgemaakt Toen de Koning met groot gevolg er langs reed, liet de Corsicaan ze allemaal tegelijk afgaan. En een geweldige kogelregen trof de ko ninklijke stoet. Een massa officieren, twee maarschalken en soldaten werden gewond en gedood Maar als door een wonder bleef de Ko ning ongedeerd. 3 MifOjt dwr CatcoiL 7eeJzenmgeti van feinhrar 144. Koning Philips wilde erg graag In de gunst van het volk komen. Daarom had hij ook een leger naar Algiers gestuurd. Hij dacht: als ik roem en eer behaal c'.an zal het volk wel van me gaan houden. De Koning had door al die narigheid met zijn onderdanen wel eens een verzetje noo dig. Natuurlijk was er aan zijn hof een nar; zoo'n soort clown hadden alle vorsten. Maar nu, nu kon hij een wonderjongen krijgen, die buitengewoon goed kon tekenen. Dat was iets bizonders. Nieuwsgierig verwachtte de Koning hem. Daar werd geklopt! HET GEHEIM OPGELOST NAAK HET ENGELSCH (15 Toen liep ze over de vlakte, niet wetend, waarheen ze zou gaan. Ze kwam door het dorp, waar ze opgevoed was, maar hier durfde ze geen onderdak te vragen: men moest er haar eens herkennen! Zoo liep ze door naar het huisje, waar ze nu was, en om dat ze wist, dat het afgelegen was, had zij er aan geklopt en om nachtlogies gevraagd; sinds dien was ze er gebleven. Mrs. Turner toch deed geen lastige vragen. Ze scheen de geschiedenis te gelooven, die haar verteld werd. Waarschijn lijk was ze veel te blij, dat ze haar kamer verhuurd had Maar het was een goede ziel en, nu Mrs. Fleming ziek was, zorgde ze voor haar met groote bereidwilligheid. Op het oogenblik was ze uit, maar ze zou wel gauw terugkeeren. „Nu heb ik u verteld, al wat ik weet," ging ze voort, „en ïk hoop, dat u daarmee tevreden is. Ze zeiden, dat uw vader niet dood was, maar soms vraag ik mij wel eens af, of ze de Waarheid hebben gesproken!" Mrs. Fleming was totaal uitgeput en ze leek wel in slaap gevallen te zijn. Daar Madge hier niet heel zeker van was, raakte ze even haar hand aan en zei op zachten toon: „Ik ga nu." Er kwam geen antwoord en eigenlijk was het jonge meisje idaar dankbaar vopr. Haar eenig verlangen was, om zoo gauw mogelijk terug te keeren en tante Anne alles te kunnen vertellen, wat ze ondervonden had. Ze zag nu niet meer op tegen de lange wandelt J - zt vóór zich had, daar ze hamer* öndef- o „Wolfl" noodde zij zachtjes. „Wolf!" Onmiddellijk sprong het goede dier op. Madge sloot de deur en samen ondernamen ze den terug tocht. XI „Ja, hier ben ilk eindelijk, tante Anne! En als u maar half zoo blij bent als ik, dan ben ik al ruimschoots tevreden! Maar wat scheelt er aan? Waar is Madge?" Met blijkbaar ongeduld wachtte Stephen het antwoord af. „Ja, juistwaar is Madge? Als ik dat maar wist Ze is al heel gauw na het ontbijt uitgegaan voor een lange wandeling en had beloofd, dat ze om half twee thuis zou zijn. Ik had de lunch expres een half uur later gesteld, dat ze zich ndet zou hoeven te haasten. Maar nu is ze nóg niet thuis! Wat kan haar overkomen zijn?" „Had zij den hond bij zich?" „Na, natuurlijk, die twee gaan altijd samen. O, wil je wel gelooven, dat ik zóó overstuur ben, dat ik niets zal kunnen eten." „Dat is heel dwaas! Dan zal ik onmiddellijk bellen, dat ze u thee brengen met iets er bij." Toen tante Anne werktuiglijk een kop thee met een boter ham had gebruikt, vroeg Stephen weer: „Dus we verkeeren totaal in het duister? U weet ook niet, welken kant zij opgegaan is?" „Neen, en het is heelemaal niet iets voor Madge, om je zoo in onrust te laten zitten, als zij er iets aan doen kan. Er moet haar dus iets overkomen zijn." Hij was zoo kalm en gewoon, dat zij er zich haast aan ergerde, „Het is onaangenaam, daar gaat niets van af. Maar we zullen haar vinden, dus blijf maar kalm." „Haar vinden? Hoe dan, Stephen?" Hij gaf geen antwoord, maar knoopte zijn jas dicht en was dus weer van plan uit te gaan. Tante Anne volgde hem naar de voordeur. Samen stonden ze een oogenblik in de duisternis te turen en zagen niet veel anders, dan dat het was begonnen te sneeuwen. Opeens werd de stilte verbroken door een luid geblaf. „Dat is Wolf!" zei dokter Harcourt. „O, Stephen, hij zou niet terugkomen, als „Wie weet nu, of hij alleen teruggekomen is? Ik zal eens gauw gaan kijken." „O, jongen, ik ben zoo bang!" „Kom, tante, wees flink. Ik ben zoo gauw mogelijk terug." Tante Anne bleef staan, zooals ze stond, toen hij wegge gaan was, en sloeg in het geheel geen acht op de koude. Alweer hoorde ze Wolf blaffen en toen kwam het dier aan gestoven, zijn pel® overdekt met sneeuw. „Wolf, Wolf, kon je toch maar spreken!" Hoe dikwijls hadden ze dit al gewenscht, van het oogen- bh'k af, dat het dier voor het eerst ten tooneele verschenen was! „Waar is ze dan, hondje? Toe, zeg dat nu eens!" Maar Wolf was reeds naar de keuken. „Heeft mijn hondje zoo'n honger? Ik zal zorgen, dat Je wat te eten krijgt, hoorl Tante Anne was blij, dat ze althans iets te doen had, wat haar den tijd van het wachten niet zoo lang zou doen vallen. Ze stond nu aan het venster en luisterdeDaar hoorde ze ineens voetstappen naderbij komen. In een ommezien was ze weer bij de voordeur en haar hart sprong op van vreugd, toen Stephen haar toeriep; „Alles is m orde, tante Anne! Madge is hier." Ja Madge was er dan ook bij. Hij ondersteunde haar, want zij scheen nauwelijks in staat te loopen. Och, wat ze er bleek en moe uitl Hoe verschillend van het levendige, opgewekte kind van acht uur geleden! Maar ze was er en dit was hoofdzaak. In minder dan geen tijd hadden ze haar den met sneeuw overdekten mantel uitgetrokken en haar in een gemakkelijken stoel bij den haard gezet. „Trek jij haar schoenen uit, Stephen!" commandeerde En hij. die gewoon was orders te geven, gehoorzaamde met de grootste gewilligheid. Madge lag, achterovergeleund, te genieten van al die vriendelijkheden. Ze trachtte hen te bedanken, maar was nog niet bij machte door vermoeienis en uitputting. „Ik zal haar een kop bouillon halen, Stephen. Let jij goed op haar, terwijl ik weg ben. Dit deed hij dan ook. „Madge". fluisterde hij „zeg eens even, als je kunt: ben je op de vlakte verdwaald? Je bent uren lang uit geweest, naar ik hoor!" „Neen, ik ben niet verdwaald: de hond liep van mij weg. Ik was er zeker van. dat hij Mrs. Fleming zou gaan op zoeken. Daarom volgde ik hem." „Nog één enkel woord: heb je haar gevonden?" „Ja, Stephen." Wat heerlijk, om zich door haar bij den voornaam te hooren noemen. (Wordt vervolgd]^

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2