PEEfcCLOPPEriÊUaC VRIJDAG 30 JUNI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS ..De Hollandsche Boerin" in nieuw gewaad Aanwinst voor het Rapenburg Reeds eenige malen wezen wij in dit blad er op, dat, dank zij de door de Vereeniging „Oud-Leiden" ingezette actie tot het herstel len van oude schonheid, de laatste jaren de belangstelling groeiende is voor het versie rend element van de oude gevels in onze Sinds eenise weken is gereed gekomen het schoonmaken en beschilderen van het van Leyden van Leeuwen-wapen aan den gevel van een der mooiste woonhuizen aan het Rapenburg, de tegenwoordige R K. Jon gensschool op nr. 48. De heer Gerhard Jan sen heeft hier de heraldische kleuren fraai op het wapenschild weten aan te brengen. Eenig in onze stad Inmiddels heeft de eigenaresse van een boter- en kaashandel in de Haarlemmer straat (nr. 56), wier zaak daar al heel lang gevestigd moet zijn, Het bovenlicht (het raam boven de winkeldeur) in overleg met „Oud-Leiden" doen schoonmaken en op nieuw laten beschilderen naar de op het houtwerk gevonden oude kleuren. Dit boven, licht, dat eenig is in onze stad, heelt ©en in hout gesneden voorstelling van een „Hol landsche Boerin", temidden van boter en kaas. Aan haar ééne zijde staat een koop vrouw met Leidsche en Goudsche kaas. uit gestald op blauwe schragen; ter andere zijde bevindt zich een koopman met boter in houten tonnetjes, eveneens op schragen; één tonnetje is geopend en het toont ons de bo ter, die naar toenmalig gebruik, keurig met de boterspaan is opgemaakt. Het geheel is een kleurig tafereel, dat door den heer S. Duindam, alhier, met veel zorg opnieuw is beschilderd. Tevens is achter het snijwerk weder een glazenruit aangebracht, zoodat het bovenlicht weder in zijn oude functie is hersteld. Verrassing bij de schoonmaak Bij het schoonmaken van het houtwerk kwamen op den buik van de botertonnen de gekruiste Leidsche sleutels te voorschijn, ten bewijze, dat de tonnen geijkt zijn! Dit merken van botertonnen gebeurde tot voor kort nog. (De directeur van den Markt- en Havendienst bewaart op de Waag nog steeds een (met het Delftsche wapen) gemerkte bo terton, terwijl daar zich eveneens bevinden cenige in Leiden gebruikte brandmerken). Het bekende, door „Oud-Leiden" in 1907 uitgegeven boekje „Oude gebouwen te Lei den", zegt van het snijwerk, dat het eind 18e ceuwsch is, hoewel er ondergeschilderd staat „Anno 1656". Wellicht, dat een kenner van oude costumes men lette b.v. op het model van den hoogen hoed van den koopman kan uitmaken of het beeld in de 17e, dan wel in de 18e eeuw is vervaardigd. Hoe het ook zij, het pand Haarlemmer straat 56 heeft een merkwaardig bovenlicht, dat de belangstelling van een ieder waard is. Van het Stadhuis Afsluiting Maarsmanssteeg en Vischbrug B. en W. van Leiden brengen ter algc- mecne kennis, dat de Maarsmanssteeg en de Vischbrug op Maandag 3 Juli a.s. van 5 tot 17 uur voor het verkeer met alle rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. A. VAN DER SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 30 Juni 1939, Militaire Mutaties Op 30 Juni zijn dc onderstaande wacht meesters. leerlingen der S.R.O.B.A., die op 1 Juni j.l. bij het 6e Reg. Veldartillerie zijn overgeplaatst, in het garnizoeen aangeko- E. C. Kettner. L. A. J. La Feber; A. La- kerveld1, R. B. Meijbocxm, J. F. J. Seket, P. A. Spandaw, R. Th. Esser. A. 't Hoen. H. E. Koch, G. A. Vorster, A. J. C. Bouwhof, J. Schouw. T. van der Ven, J. F. Vos en T. Heyblom. Laatstgenoemde vijf onderofficieren zijn tevens adspirant voor de K.M.A. Raad vergadert 17 Juli De eerstvolgende vergadering van den gc- meentoraaa zal gehóuden worden op Maan dag 17 Juli a,s. Maatsch. werk Ziekenhuizen Ten bate van het Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen wordt Woensdagavond a„s. tusachen 7 en 9 uur een interessante voetbalwedstrijd gespeeld op het terrein achter het Acad. Ziekenhuis (ingang Was- senaarsrheweg) tiisschen L.F.C. en A.V.S. Gezien het, goede doel wekken we gaarne tot bezoek op! Modern Zwembad op komst Wordt gebouwd aan den Roomburgerweg Capaciteit zal 450 baders per uur bedragen LEIDEN, 30 Juni. Uns komt ter oore dat de voorbereidingen van een moder ne gemeentelijke zweminrichting, thans zoover zijn gevorderd dat met den bouw in September a.s. zal worden begonnen. Zoo men weet besloot de gemeenteraad een paar maanden geleden een stuk grond te koopen aan den Roombur gerweg, die gelegen is aan de over zijde van het Rijn- en Schiekanaal. Het is op deze plaats dat de nieuwe inrich ting zal verrijzen. Met den bouw zal ruim een half jaar gcpioeid zijn, zoodat bij het begin van bet seizoen 1940 de in gebruikneming kan plaats hebben. De uitvoering zal bijna geheel in werk verschaffing geschieden. De totale kos ten van de inrichting bedragen circa f 200.000, waarvan 1 60.000 aan arbeids loon zal worden uitgekeerd. Dat de inrichting inderdaad op het pre- dicaat .modern" aanspraak zal mogen ma ken, blijkt uit de volgende bijzonderheden. Vier ruime bassins Ze zal vier ruime bassins bevatten, resp. twee voor heeren en twee voor dames. Zoo wel de dames als de heeren krijgen de be schikking over een diep en een ondiep bas sin. De ondiepe bassins zullen 80 c.m. wor den, terwijl de diepe van 2 meter tot 3.25 meter zullen oploopen. De toevoer van wa ter en chemische reinigingsstoffen zal vla snelfilters plaats hehben. D* twee diepe bassins worden beide uitgerust met drie springtorens. Voor de heeren zul en voorts 64 en voor de dames 66 cabines worden gebouwd ea bovendien voor de jeugd nog een collectieve kleedgelegenheid, waarvoor gordijnen wor den gel>ezigd. Daar met d.t al op warms dagen de publieke behoefte aan een ver- frisschend bad tooh nog niet voldoende zal zijn, zullen verder een aantal wisseloabines worden gebouwd. Gelegenheid tot zonnebaden Ook zal ruimschoots rekening worden gehouden met het nog steeds groeiende verlangen naar zonnebaden. Vandaar dat zoowel naast de dames, als de heerenafaee- ling een groot zand- en grasterrein wordx aangelegd. Dc dames krijgen een schreefje voor, daar haar zonndbadterrein met voetpaden wordt doorsneden en er nog een aardig vijvertje in aangelegd wordt Ruim parkeerterrein Aan de voorzijde van de zweminrichting wordt een ruim parkeerterrein voor auto's en rijwielen ingericht, zoodat ook wat dit betreft een vlotte accomodate verzekerd is. Men krijgt toogang tot de baden via een permanent gebouw waarin diverse loketten zullen zijn ondergebracht, evenals een win kel. Deze winkel zal twee toegangen heb ben, een voor de bezoekers van de dames- baden en een voor de bezoekers van de heerenbaden. Aan de achterzijde van de zweminrichting komt een uitgestrekt terras met een opper vlakte van 7500 vierkante meter. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat behalve de 450 baders, die maximaal per uur kunnen wor den toegelaten nog 800 personen geborgen worden. Alios bijeen kunnen zoodoende miaar liefst 1250 (personen in de inrichting vertoeven. Dat zulk een inrichting een aanwinst voor onze stad bctoekent, behoeft geen betoog. Door het R'i'k zal 85 pet. van de totale bouwkosten worden vergoed. Wethouder Wilbrink verhinderd De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Classicale vergadering In de vergadering van het classicale be stuur van Leiden, waar 30 predikanten en 28 ouderlingen aanwezig waren zijn de af tredende leden allen herkozen. In een va cature als secundus-lid is Dr. J. C. van Apeldoorn te Lent gekozen. Dakgoot vloog in brand Hedenochtend om half elf ongeveer ont stond brand' in de Nieuwst raat, door dat tengevolge van schilderswerkzaamhe- den dc dakgoot van perceel 28, bewoond door den 63-jarigen P. T. de J., vlam vattei. Onder leiding van den heer Couzy heeft de brandweer tic goot verwijderd. Ze was deeltelijk verteerd* TELEFOON WELDRA AUTOMATISCH Eenige wenken van den directeur In verband met de automatiseering van de telefoon doet de directeur, de heer A. van den Eelaart. de vol gende mededeelingen: 1. Op Dinsdag 4 Juli te 13.00 uur wordt de automatische telefooncen trale te Leiden in dienst gesteld. 2. De indienststelling begint op 14 Juli te 13.00 uur en zal te 13.30 ge reed zijn. Uitdrukkelijk verzoek ik U gedurende dezen tijdgeen gebruik van Uw telefoon toestel te maken. Van Dinsdag 4 Juli te 13.30 uur af moet het gewenschte nummer met de nummerschijf gekozen worden. 3. Telefoonaansluitingen, in gebruik bij personen en instellingen, die het algemeen belang dienen, worden met voorrang in dienst gesteld. Zij, die om zeer bijzondere redenen het gebruik van de telefoon niet kunnen missen gedurende de indienststelling zullen eveneens met voorrang geholpen wor den. Met schriftelijke verzoeken, welke vOOr of op 3 Juli in mijn bezit zijn, zal rekening worden gehouden. 4 Voor het gebruik van het automa tische telefoontoestel leze men nauw keurig de „Aanwijzingen voor het ge bruik vafi de telefoontoestellen" in den nieuwen telefoongids. GESLAAGDE MARSCHEN Wind speelde deelnemers parten De marschen, die de Oranje Garde en de Prince vlag gisteravond ter gelegenheid van 's Prinsen verjaardag door onze stad hiel den, hebben een geslaagd verloop gehad. De belangstelling van het publiek was groot. Jammer dat de Mind zoo sterk was, waar door de deelnemers aan deze marschen nog al gehandicapt -werden. Intusschen hielden ze zich uitstekend.. Ook da muziek en zang hadden onder het weer te lijden. Waterpolo-competitie vordert Eeerste helft thans achter den rug De Waterpolo-competitie, voor dezen zomer georganiseerd, is door de twee wedstrijden, die gisteravond werden ge speeld, thans reeds tot de helft gevor derd. Terwijl Haarlem tot dusver ongeslagen bleef kon de Zijl nog geen enkelen wed strijd winnen. Gisteren verloren onze stad- genooten helaas weer Met niet minder dan 51 moesten ze het onderspit delven van Haarlem. (Tevoren speelde de Zijl II tegen A.Z.C. II. Ons tweede hield zich beter en klopte haar tegenstandster met 50). Verder speelde Poelmeer tegen L.Z.C. Ze wist laatstgenoemde met 3—2 te slaan. De stand is op het oogenblik: gesp. gew. gel. verl. v.—t. ptj Haarlem 5 5 23— 8 10 Poelmeer 5 4—1 136 8 L. Z. C 5 2 12 14—12 5 S. Z. C. 5 12 2 10—12 i H. V. G. B. 5 113 7—14 3 Zijl 55 5—20 0 Wie uit onze stad vertrokken De volgende personen hebben zich elders gevestigd: Wed. M. Speet-Aaldersberg, Haarlem, Overtonstr. 7 M v. d. Veen-Ankersmit, Haarbmeer, Stationsvv. 49 A v. Beden, Haarlem, Oudeweg 59 W. v. Beelen, Katwijk, Boulevard 47 J v. d.'Leek-Btrg- man, Leiderdorp, L.ndeln. 59 E G v. Breu- kelen, den Haag, Ln. v. Meerdervoort 825 C M. Budding, Utrecht, Vleutenschew. 397 lis H Dam, Heemstede, Talmastr. 31 M. J. Deurlo, Scheweningen, Duinstr. 19 F. Diepenveen, N.O.-I. T. P. v. Doorne, Rijswijk .-H., Willemstr. 2 H G v. Duijl, Blokker, N. H. Pastorie A. Dijkstra, den Haag, Statenln. 129 J. M. Eikenhout, Den Haag, Jasmijnstr. 109 C Fortuin, Maas sluis, B de Jonghkade 22 J N Franke, Oegstgeest, H Morschw. 75 H A M Fris sen, Houthem, Broekhein 141 P J v. Haasteren, Enschede, Noorderhage 9 H M Hagen, Geertruidenberg, Dordtschestr. 7 G. D v. d. Heanst, Enschede, Noorder hage 9 J C Kooienden Heijer, Scheve- ningen, Renbaanstr. 76 II G. Hoekstra, Rijnsburg, Burchtstr. 12 S de Jong, ten Boer, Groeningerstr.weg B 160 M Jonge- breur, Capelle a. d. IJ., Kerkln. 19 J C Wijdom—Jung en fam., Oegstgeest, H Morschw. 73 K M v. Kampen en fam.. Gorinchem, Pr. Bernhardstr. 32 A J Kamp fiaat en fam., Utrecht. Vleutenschew 397 W. v. Klaveren en fam., den Haag. Markt- weg 157 B J Knape, Rotterdam. Heean- raadsing. 194 J Koudijs, Vleuten. Zand weg B 154c C P en S Kriek, Leiderdorp, Spanjaardln. 14 H B Leffers, Geertrui denberg, Dordtschestr.7 NA Houweling de Looff, Warmond, Lokhorstin. B 140 J E Marles, Rijnswijk Z.-H., Kcrkln. 224 W A F Marijt, Utrecht, Waalstr. 51 G v d Meulen, Oostvoorne, Rotterd. vacantie- kol. A. Moleveld, Ede, 22e reg. Inf. M. Munnikhuis, Wassenaar, Stoepln. 12 LM T Noldes, den Haag, Kemperstr 12 Wed. A I CrabbendamPolitz, Amsterdam, Adm. do Ruyterw. 44 III H Th M v. d. Poll en fam., Baam, Leestr. ld W Portegies, den Haag, Columbusstr. 216 J J J G. v Rand wijk, Dordt, Geldeloozepad 33 AC Reese, Rotterdam, Mathenesserln. 477 J W A Rietdijk, Tjilatjap, Kinky weg M J Rob bers. Wassenaar, Wavopark 34 Wed. J P Monshouwerde Ronde, Gorinchem, Pr. Bernhardstr. 32 C. Roos, Amsterdam, Lin. naeusstr. 89 J J Rotteveel, Wassenaar, Schouwweg 55 J C BlekkinghSchaap en fam., Soerahaia N H Schut en fam., Voorschoten, Leidschew. 225 JA Seijkens, Helmond, L thoenschew. 36 D Slcgten- horst, Koudekerk a. d. R., B 20 A. Slem- mer, Amsterdam, Mauvestr. 461 S. Steen- snia, N.O.-I. J P Steller, N. O.-I. P M Suijkerbuik, Doesburg, Koepoort str. 16 J M J Tonnessen, Blerick, Mariastr. 2 H N J Vink, Voorhout, Teylingerln. 42 H v. d. Vlugt, Bloemendaal, Aerdenh.duiw. 10 J. L. Webster en fam., Haarlem, a. b. „Avanti", Schalkw.weg WEM v. d. We reld, Voorhout, Bergamoln. 21 MC Roe lof fs—Westerbeek en fam., N.O.-I. M C v. Westrienen, Leiderdorp, Zijloordkade 11 G. A v. Wijk, Venray, Leunschevv. 1 L Oudshoorn—v. Wijngaarden, Alphen a. d. R., Ruysdaelstr. DOOPGEWEVEH DODLIM Q. DAAR MANCHETTEN 2.LOORDEN BLOEMBOLLENBEURS Gisteren werd de beurs door 135 personen bezocht. Er was weinig handel, waaraan de gespannen politieke toestand niet vreemd BURGERLIJKE STAND N06 z. W. van Cleef—Schalks z. OVERLEDEN: G. van Heü&en 65 J.; C. P. M \an Ruiten jd. 4 m.; H. Roeland wed. van F H. Ets 79 j.; G. Feekman vr. van M. Keftrewi 59 J.P. Smit wedn van W. H. Klein 80 j. ONDERTROUWD: W. Vrtjbloed Jm. 20 J. ei J. M Vellbrief jd. 26 J. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN Zooals steeds hebben de oudjes gister met hun jaarlijkscli uitstapje niet te klagen ge had over het weer. Men ging uit met de booten en dan is het spoedig te frisch, maar doordat het een moo e boot was, de Prinses Juliana, waarop men zoo heerlijk beschut zat, was het varen ook nu weer een genot. De tocht ging naar Rotterdam en Dor drecht, zoodat men 's morgens al bijtijds weg moest en de afvaart had dan ook om plm. 9 uur plaats. Toen had men reeds od verschil lende plaatsen de oudjes opgenomen, terwijl ook de jonge dames, die met speldjes geloo- pen hadden, weer mee mochten. Zoo waren er wel weer enkele honderden personen op de boot, die met elkaar een ge noeglijken dag gehad hebben. Rotterdam met zijn Maas en groote Oceaanbooten, Dordrecht met zijn nieuwe brug, alles vond men even prachtig. Voor den inwendigen mensch werd op voortreffelijke wijze gezorgd. Reeds vroeg werd al weer uitgekeken door kinderen en kleinkinderen, maar het geduld werd wel weer even op de proef gesteld. Hoe wel, twaalf uur, zooals verleden jaar, is het niet geworden; wat dat betreft had men nu beter opgepast. 8 uur was men thuis Resu- meerend was het een alleszins geslaagde dag, waarop zeer veel door oud en jong is AANGIFTEN VAN DIEFSTAL Door een kantonnier van den Prov. Water- taat is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een partij ijzeren rijplaten, wel ke geruimen tijd op de opritten van de Rijnbrug dienst hebben gedaan. Toen men ze op wilde bergen bleken ze verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. GESLAAGD De heer E. van Aken te Aarlanderveen DURE MISHANDELING Voor den Haagschen Politierechter stond G. M. H. uit onze gemeente terecht wegens mishandeling van den 12-jarigen M. M. De jongen had H. een schop tegen zijn klomp gegeven, waarom deze zoo woedend geworden was dat hij M. afranselde. Ver dachte liet verstek gaan. De 12-jarige jongen gaf een uiteenzetting van het geval, dat door den officier zeer te laken werd gevonden. Hij eischte dan ook I 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Politeirechter legde de ge vraagde straf op. ALFENSCHE ZWEMCLUB In Alfcns Zwembad speelden een twee- lal zeventallen gisteravond tegdn G.Z.C. zeventallen uit Gouda. A.Z.C. 2 speelde eerst tegen G.Z.C 3 een competitiew<dstrijd, welke gewonnen wqrd door onze plaatsgenooten met 30, nadat de rust met 1—0 ingegaan was. De wedstrijd tusschen de eerste zevental len van beide clubs werd door de meer ge routineerde Gouwenaars gewonnen, waar dei onvolledigheid van A.Z.C. echter ook een woordje in mee sprak. HET „BELJARDWONDER" De kantonrechter heeft de exploitante van „De Vergulde Wagen", die geverbaliseerd was wegens voor het publiek laten optreden van den 11-jarigen biljardspeler Ceesje do Ruyter, algemeen bekend als het „biljard- wonder", vrijgesproken. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Alfen was geen vlaggenzee op den ver jaardag van Prins Bernhard. Er werd zelfs weinig gevlagd. Koninginnedag geeft onze gemeente steeds een goeden indruk, maar voor de overge personen van ons Vorsten huis zijn er niet velen die zich de moeite ge troosten de vlag uit de linnenkast op to duiken. Gisteravond maakte de Oranje-Garde een marsch door de gemeente, waarbij men als steeds een keurig figuur sloeg. De belang stelling, vooral van de jeugd, was hierbij buitengewoon groot, zoodat ook de propa gandistische! waarde niet uit het oog mag worden verloren. DE DAMES OP REIS De Geref. Meisjes vereen. „Lentebloesem" maakte een uitstapje naar Ede met zijn mooio omstreken. Het weer was alleszins gunstig, zoodat door het jonge goed veel op ,dit tochtje werd genoten. Met een Moda-bus maakte de Ned. Herv. dameskrans. welke zoo veel werk verricht voor het sanatorium „Zonnegloren" gister een uitstapje naar Vlaardingen, waarvoor als einddoel gold een bezoek aan de Lever's Zeepmij. Onnoodig te zeggen dat er door de dames veel genoten en geleerd is. DE KLOMPEN BRACHTEN HET UIT In de omgeving van de Vernisfabriek werd een persoon betrapt op het stelen van aard beien. Toen hij zich ontdekt zag ging hij er sen haas van door, maar had geen tijd om zijn klompen, die hij uitgetrokken had, men te nemen. En door de klompen kwam het uit dat de vluchteling D. v. L., uit de Grijpensteinstraat. heette. De aardbeien kunnen hem wel eens centen kostenl AANRIJDING In de Schoolstraat werd de wielrijder T. uit de Noorder Nassaustraat aangereden door een 12-jarig dochtertje van den heer H. uit de Julianastraat, die geheel links van den weg reed. T. bekwam lichte verwondin gen en een beschadigd rijwiel. Hij deed aan gifte bij de politie. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN ALKEMADE Vergadering Gemeenteraad Nadat in de gisteravond gehouden Raads vergadering de nieuw gekozen raadsleden waren toegclaton en enkele kleine grond- kwesties waren behandeld werd eerst beslo ten een tweetal verzoeken, respect, van de Vereen, voor Chr. Nat. Onderwijs te Oude Wetering en het R.K. Kerkbestuur to Oud- Ade inzake het beschikbaar stellen van gelden volgeas art 72 der CO.-Wet terug te zenden naar B. en W., zulks op voorstel van dit college zeJt. Het overleg met de regeering is nl. nog gaande. Met het voorstel tot aankoop van eenige strookjes grond voor wegverbreeding te Kaag kan de heer v. d. Broek zicih niet vereenigen. Hij ziet hier het begin van al lerlei andere verbreedingen, die de aantrek kelijkheid der omgeving en de veiligheid doen verminderen. De Voorzitter bestrijdt ;lit. waarna tot koop besloten wordt, met de stem van den heer v. d. Broek tegen. Overgegaan wordt tot vaststelling van vergoeding art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1938 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente. Bij het voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting 1930 in verband met een ingekomen schrijven van Ged. Staten wijst de heer Penning de Vries op de subsidiö aan de vereenigingen het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis. Nu Ged. Staten den totaal- post wenschen verlaagd te zien met f 180, zou spr. gaarne zien. dat hot resteerende bedrag aan subsidie naar billijkheid over beide vereenigingen zou worden verdeeld. De heer v. Emmerik kan in het niet toestaan door Ged. Staten van de verhoo ging geen onbillijkheid zien, en kan niet meegaan met het voorstel van den heer Penning de Vries, om het Wit Gele Kruis dat met een groot tekort heeft te kampen de dupe te laten worden. De heer Rietbroek wijst op het ver schil in contributieregeling, hetgeen even eens van invloed is bij de beordeeling van de verdeeling der subsidies. De Voorzitter merkt op, dat hij wel mee kan gaan met het beioog van den heer Penning de Vries, doch do moeilijk heid zit hierin, dat de financiën van het Wit Gele Kruis geen verlaging kunnen velen. De factor contributie acht sjor. geen argument, omdat niettegenstaande vele giften bij de Vereen, het Groci c Kruis in komen, de vereeniging toch nog zit met een belangrijk tekort. De heer Van Ruiten is een tegenover gestelde meening toegedaan en inoent, dat de contributie en niet te onderschatten fac tor is bij de beoordeeling van de verdee ling der subsidies. De heer Penning de V rie6 wijst in dit verband er nog op, dat in de vereeniging leden zijn, die vrijwillig een dubbele en zelfs een drievoudige con tributie betalen. De heer De Jong. wet houder, wijst op het feit, dat a'leen de ge meente Alkemade subsidie verleent aan de Vereeniging het Groene Kruis, welke ver eeniging ook haar werkkring uitstrekt over andere gemeenten. Voorts is het hem bekend, en hij neemt zich z.e!f tot voor beeld, dat er personen zijn, die 'ld z;jm zoo wel van het Groene als het Wit Gele Kruis, terwijl bij voorkomende ziektegevallen zij het Groene Kruis niet noodig hebb.en. De Voorzitter merkt op, dat het tegen overgestelde zich ook bij het Groene Kruis voordoet. De heer Verweij voelt veel voor de kem van het betoog van den heer Pen ning de Vries, het zal echter moeilijk zijn in deze vergadering uit te maken hoe do subsidie dient te worden verdeeld, en daar om gelooft hij, dat B. en W. in dezen ver standig doen de besturen van beide vei- eenigingen tot een bespreking bijeen te roe pen. Spr. twijfelt dan geenszins aan het verkrijgen van een goede oplossing. Het voorstel van den heer Vcr.veij wordt hier na met algemeene stemmen aangenomen, waarna de begrootingswijziging onveran derd wordt vastgesteld. Biij de wijziging van de begrooting 193-S wijst de heer Penning dc Vries nog op den post onder volgn. 30a waarbij geraamd :s een bedrag voor terugontvangst door der den wegens kosten van advipzen inzake bouw van particulieren. Spr. vraagt hier over nadere inlichtingen, welke door den Voorzitter op bevredigende wijze worden verstrekt. De begrootingswijziging wordt iiiema zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Rondvraag. De heer Hogcboorn vraagt hoe het staat met het politietoezicht in de Kaag in verband met het watersportseizoen. Voorzitter antwoordt, dat het toezicht zoo intens mogelijk zal worden geregeld. De heer van Ruiten verzoekt den Voor zitter maatregelen te treffen, dat de werk- loozen op een vroeger uur dan thans gere geld js, gratis kunnen zwemmen, zulks met het oog op de huishouding. Een tijd van 78 uur acht spr. te laat en h,i; zou gaarne zien, dat het uur werd bepaald van 53 uur. De Voorzitter zegt medewerking toe. De hoor Verweij informeert naar den stand der werkloo^ieid in de gemeente. Do Vooi-z. antwoordt, dat de stand in ver gelijking met het vorige jaar gunstig is to noemen. Momenteel bedraagt het aantal 48. De heer Rietbroek bepleit een vluggere uit betaling van de leveranties via het burger lijk armbestuur. De Voorz. antwoordt dat dc begrootingswijziging eerst hedenmorgen van Gedep. Staten is terugontvangen, zco- dat binnenkort tot uitbetaling van de no ta's zal worden overgegaan. Vervolgens Gemeentelijk Radiodistributiebedriji zaterdag 1 juli •gramma 3: 8.— Keulen, 10.20 Radio N., VZTi0 Brussel VI., 2 20 Keulen, 3.50 I Radio, 6.35 Brussel VI.," 7.35 Brussil Fr., Londen Reg., 8.20 Keulen, 10.20 Brussel 1.30 Brussel Fr., 11.— Keulen. Programma 4: 8.Brussel VI.. 9.20 1 Radio, 9.30 Radio PTT N, 9.50 divjrsen, Londen Reg., 1.Lroitwich, 3.40 londen 5.20 Droltwich, 6.35 Londen Reg., 7.05 I :h, 9.50 Londen Reg., 10.05 Drollwtch. vestigt dit lid nog de aandaok op het be- trekken van woningen, die nair zijn mee- ning niet voor bewoning in aanmerking komen. De Voorz. antwoordt dat deze aan gelegenheid eerst naar behoorjn kan wor den geregeld nadat door de tvoningbouw- vereeniging aan het aantal woningen uit breiding is gegeven. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN Op het Raadhuis vergaderde de kinder feestcommissie. Zij besloot op Vrijdag 1 Sep tember met de schoolgaande kinderen den. verjaardag van H. M. de Koningin op ge wone wijze te vieren. Daartoe zullen door meisjes der drie scholen over eenige dagen,' giften worden ingezameld. VLAGGETJESVERKOOP Donderdag werd voor de burgerafdeeling van „Pro Rege" door eenige jongedames in de gemeente een vlaggetjesverkoop gehou den ten bate van do Militaire Tehuizen, waarvan de opbrengst bedroeg f 36.01. HILLEGOM Het zwembassin thans in orde Gistermorgen werd de pers ingelicht over de nieuwe zuiveringsinstallatie voor het water in het gemeentelijk zwembassin. Deze toelichting werd verstrekt door den heer K. J. van Gemert, Directeur van Openbare Werken. Allereerst gaf de heer Van Gemert een korte toelichting over de noodzakelijkheid van de nieuwe inrichting. Doordat er over het water geklaagd werd en deze klachten gegrond bleken, werd aan openbare wer ken opgedragen de mogelijkheid van een verbetering van dit zwemwater te onder zoeken. De directeur verklaarde daarin uit stekend geslaagd te zijn voor een niet al to hoog bedrag. Het water wordt thans van 'n diepte van 28 meter opgepompt in een bak van waaruit het langs verschillende water valletjes tenslotte het bassin bereikt. Dat het water zulk een grootep tocht maakt door. de natuur was noodzakelijk ter verbetering van de temperatuur en ter ontijzering. Na de mondelinge toelichting van een en ander werd de nieuwe installatie be zichtigd. Deze viel op door haar soberheid mar tevens door de solide en uitstekende oplossing. Het water is buitengewoon hel der en voldoet in alle opzichten. Ons zwem bassins kan nu concurreeren tegen elk an der. De werkzaamheden werden uitgevoerd door de firma's v. Baaren enZn. ta Haarlem het boonverk en de leidingen, de firma N ij manRusman het timmer werk, de firma Langeler het zinkwerk en de heer J. v. D r i 1 leverde de pomp. De heer W i e d ij k demonstreerde met zwemproeven de helderheid van het zwem- VERJAARDAG PRINS BERNHARD De verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft een zeer rustig verloop gehad. Er. werd slechts matig gevlagd, 's Avonds is door de Hillegomsche Harmoniekapel en Crescendo een muzikale rondgang gemaakt waarvoor van de zijde der jeugd veel be langstelling bestond. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De vroege aardoppefl behoort wel tot do producten die thans in het teeken der be langstelling staan. En geen wonder. Regel is de laatste jaren dat op 15 Juli dc aanvoer aanzienlijk gaat verminderen en ongeveer 1 Augustus de aanvoer van iviroege aardap pelen niet méér van groote betekenis is, om reden de Eigenheimers dan de Eerstelingen hebben vervangen, Alles moet dus in een kort tijdsbestek plaats hebben en in een kox-- ten tijd is die financieele uitkomst van de zen oogst bekend. Vandaar dat met belang stelling wordt uitgezien of de minimumprijs neg blijft gehandhaafd of dat deze worat verlaagd. De eerste verlaging van f 5 op f 4 ging in op 1.1. Maandag en gevreesd werd dat hierdoor alle aardappelen voor f 4 zou den gaan. Het vieil eöh'ler mee. De eersto dagen dezer week gingen de bonken voor f 4, met een enkel partijtje tot f 4.20, doch de groote brachten het nog tot f 5.60 in de beste kwaliteit. Ecihtier was er ook een gedeelte dat op den minimumprijs bleef. Waren de ge wassen nu maar goed, dan was er geen io- aen tot klagen, doch hieraan ontbreekt maan al te veel. De Drielingen gingen voor f 2 60 tot f 4, hetgeen ook geen slechte prijs ge noemd kan worden. Sla was er in meerdere kwaliteiten, net- geen trouwens al af te leiden is uit den prijs. Als er een gedeelte naar de ibelt gaat, omdat het geen f 0.50 per 100 kan opbrengen, een ander kwantum komt tot de 50 cent, doch de beste kwaliteit loopt tot f 1.55, dan zegt dit duidelijk dat er nogal verschil in Bospeen haalde na een inzinking van vo rige week weer iets op. Vorige week ls er, tot schrik van de tuinders, nog verkocht voor f 2.90 per 100, met als hoogste noteermg dien dag f i.50. Dat ging dus finaal denver- keerden kant uit. Echter daarna trad weer eenige verbetering jn en was de prijs nadien steeds varieerend tusschen f 4.50 tot f 6.10 per 100 bos. Voor kouden grond-peen nog niet sleqht. Daarna weer een daling tot f 2.5Uj Voor radijs waa er onvoldoende belang stelling en de prijs bleef laag. Eerlijkheids halve moet er bij gezegd worden, dat met dit droge weer moeilijk eersto kwaliteit rij- dijs gebost kan worden. Men kon dan ook niet hooger komen dan f 0.60 tot f 0.85 per 100 bos; een geheel onvoldoende prijs. Doperwten waren goed gevraagd met' loo- nenden prijs, variërend van f 14 tot f 18 per 100 kg. Over den gang van zaken is over het algemeen nog niet te roemen. KATWIJK AAN ZEE AUTOTOCHT VAN DE WINKELIERS- VEREENIGING A. P. De bovengenoemde winkeliersvereeniging was op het sympathieke idee gekomen om de ouden van dagen in onze gemeente ©en gratis auto-tocht aan te bieden. Niet min der dan 100 oudjes hadden zich hiervoor opgegeven. Met een 20-tal luxe auto's werd een mooie tocht gemaakt naar Bloemen daal, het Kopje, Zandvoort en IJmuiden. Gul zijn de oudjes getracteerd. Voldaan kwam men dan ook 's avonds weer behou den in Katwijk terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6