faillQ» VRIJDAG 30 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK ENGELAND ZELBEWUSTER Indien er iets nieuws kan worden aange troffen in de groote redevoering, waarin le Britsche minister van buitenlandsche ken, lord Halifax, de Engelsch-Duitsche problemen heeft uiteengezet, zal men dit eerder moeten zoeken in den toon, dan in den inhoud van dit zeer uitvoerige betoog. De verschillende elementen, waaruit de spreker zijn rede opbouwde, zijn immers sedert lang bekend. Vooreerst worden scherp tegenover elkander gosteld de poli tieke zeden van het Derde Rijk, en die var het democratische deel van de wereld. Het Derde Rijk streeft zijn oogmerken na in een geest van agressiviteit, en tracht, door de suggestie van zijn geweldige gewapende macht, zijn kleine naburen zoodanig te im- poneeren, dat zij, gelijk de vogel welke door don slang wordt gebiologeerd, als van zelf zich in zijn macht begeven. Groot-Brit- tannië, dat van deze merkwaardige over weldigingen eenige voorbeelden heeft ge zien, heeft besloten, daaraan verder paal en perk te stellen. Het wenscht zulks te doen door aanwending van wapengeweld, zoodra nieuwe gebeurtenissen het daartoe mochten noodzaken. Tegen dien kwaden dag heeft het zich nu reeds veler medewerking weten te verzekeren, en het ziet reikhalzend naar de mogelijkhoid. zijn wekenlange on derhandelingen met Rusland over deze aan gelegenheid eveneens spoodig tot een goed einde te brengen. Doch liever dan tot een preventieven oorlog zijn toevlucht te nemen, die vriend en vijand onnoembare schade zou berokkenen, zou Engeland alsnog den weg der onderhandelingen willen opgaan. Lord Halifax noemt daarom nog eens de vraagstukken op, die Wilhelmstrasse Foreign Office scheiden. Het is de bekende reeks, waarin het probleem van de kolo niën en van de grondstoffen de voornaam ste plaatsen innemen. Engeland gevoelt voor een constructieven vrede, dat wil zeg gen voor een vrede van opbouwenden aard. gedurende welken handel, nijverheid en wetenschap zich vrijelijk kunnen ontplooien zonder den voortdurend drukkendon last van onzekerheid, en van krankzinnig opge voerde bewapeningen, te voelen drukken. Zulk een vrede zou inderdaad te bereiken zijn, indien alle menschen van goeden wille waren, en met name Duitschland ophield, in zijn isolement te volharden, en zich wilde geven tot een eerlijke Europeesche samen werking op zeer breede basis. Al deze dingen waren ons reeds bekend; ze zijn als uit. den treuro horhaald in een reeks van redevoeringen, waarvan het be gin schier niet meer is terug te vinden. Bij vorige gelegenheden echter had John Buil de gewoonte, zijn welsprekendheid met een dosis ethiek te mengen, zoodat het op den argeloozen hoorder den indruk moest ma ken, alsof rechtschapenheid en moraal in hoofdzaak aan ééne zijde van het Kanaal worden gevonden. Halifax heeft het ditmaal blijkbaar niet noodig geoordeeld, van dit recept gebruik te maken. Hij heeft don har- tigen toon aangeslagen, die eertijds in de Britsche politiek werd gebruikt, en zich niet ervoor geschaamd, te laten uitkomen, dat Engeland de Duitsche agressie welis waar wenscht tegen te gaan, doch zulk3 lang niet alleen uit louter altruïstische mo tieven. Het land heeft voldoende werkelijk heidszin om te beseffen, dat Duitsch on recht, in centraal Europa gepleegd, zou kunnen gaan leiden tot een dusdanige Pan-, Germanistische concentratie, dat de Duitsche macht voor die der Britten gevaarlijk zou gaan worden. En uit de historie is genoeg zaam bekend, dit voegen wij eraan toe, dal Londen er immer op uit is geweest, het tot stand komen tegen te gaan van een zoo groote continentale mogendheid, dat deze tegen Engeland zou kunnen opwegen. Het is Napoleons misrekening geweest, dat hij meende, zulk een macht In het leven le kunnen roepen, en een gelijksoortige tragi sche vergissing heeft aan het keizerrijk van een Wilhelm II het bestaan gekost. Engeland spreekt thans krachtige en dui delijke taal; het heeft den wil uitgedrukt, zich te handhaven. Rest de vraag, of er van de huidige Britsche gewapende macht genoeg suggestie uitgaat, om deze woorden bij voorbaat waar te doen klinken. In China heeft de Japanner den Brit tot op het naak te lijf, letterlijk, uitgekleed. Dat Londen zulks lankmoedig heeft aangezien, kon wel eons de gedachte doen post vatten, dat het Britsche rijk ook in Europa niet meer al te dik in de kleeren zit... Zulks zou een nood lottige vergissing beteekenen, gelijk aan die, waardoor zich Duitschland in 1914 een langzamen, doch op den duur onweerstaan bare tegenstander op den hals haalde. Scherpe Duitsche critiek op Halifax Engelands politiek dient den vrede noch het recht De semi-officieele Deutscher Dienst schrijft naar aanleiding van de rede van Halifax het volgende: Te Londen schijnt men van meening te zijn dat de overtuigingskracht van argu menten grooter wordt wanneer men ze steeds luider en steeds vaker herhaalt. Men zou beter doen nu eindelijk de po gingen op te geven om de Britsche bui tenlandsche politiek i nde oogen van het Duitsche volk rechtvaardig te doen schij nen. En dit wel in het bijzonder wanneer men gelijktijdig hoopt op een nieuwe overeenkomst met een nieuwen deelge noot in de omsingeling. Het is een ware inflatie van redencpringen en van toon waarmede men te kennen wil geven, dat de Britsche buitenlandsche poli tiek vastbesloten is om verdere agressie een halt toe te roepen. Deze constateering zou er van afgezien dat het een open vraag is waar deze agressie zou moeten plaats vin den overtuigender werken, als zij min Ier vaak Rodman werd: Wanneer men van ..vrij heden van andere volkeren" wil spreken, dan moet dat echter niet van de zijde van Groot-Rrittannië komen; ziin koloniale bezit toont tot in deze dagen sporen van biood. En de staatslieden vnn Groot-Brittannié Letten thans met brutale vanzelfsprekendheid de neutraliteit van andere landen opzij en maken deze voorwerp van vuile politieke zaakjes. Waar Londen nu al maanden mee bezig is tego.11 het Rijk. duidt op een preven- tieven oorlog en het is alleen aan Engeland cm de factoren die tot een oorlog voeren, wee te nemen. Halifax heeft voor binnenlandsoh gebruik do meening uitgesproken, dat Duitschland bezig is zich volledig te isolecren. De Brit sche minister van buitenlandsche zaken wenscht niet, dat Duitsche vrouwen en kin deren honger lijden. Dat is een huichelachtig heid. waartoe alleen een Britsche minister met levendige herinneringen aan de blokka de tijdens den wereldoorlog in staat ls. Wal minister Halifax over de kwestie van de levonsniimte heeft gezegd, bewijst dat hot Groot Brittannië tot nog toe niet gelukt is deze vitale Europeesche kwestie te begrijpen. De Britsche regeering weigert bewust met een regeoring to onderhandelen, welker ver tegenwoordigers „een bevriende natie voor dief uitmaken". Dat zou te begrijpen zijn, in dien niet deze opmerking naar aanleiding van de kwestie van teruggave van oe door Engeland geroofde koloniën gemaakt was. Men kan daarom alles wat Halifax aangeeft om ten aanzien van Duitschland tot een oplossing van de koloniale kwestie te komen als uitvluchten aanmerken. Voorts is de kwestie van beperking der wapening door Duitschland opgeworpen en door Groot- Brittannlë van de hand gewezen. Alles ibij elkaar bewijst deze rede volgens ons, dat de Engclsche staatslieden meteoene woorden en gemeenplaatsen de Engelgche openbare meening met een politiek ver trouwd willen maken, die noch het belang den vrede, noch dat van het recht tus- schen de volken tot doel hoeft De aanslag op de hertogin van Kent LONDEN. 29 Juni (R. O.). Vincent Lawlor. die gearresteerd werd na het incident bij de auto van de hertogin van Kent op 6 Juni j.l., is door de rechtbank veroordeeld tot het zich onderwerpen aan een proeftijd van tv,'aaU maanden, op voorwrvirde, dat hij hinpeneen maand naar Australië terugkeert, Lawlor geraakte in 10.12 geestelijk uit /.ijn evenwicht en is in inrichtingen voor geestes zieken verpleegd, Roerig Palestina! In de streek van Tel Aviv zijn in totaal tien Arabieren gedood en drie gewond. Het betreden en het verlaten van Tel Aviv en de dorpen Petahtikva en Rehovoth is verboden. Tweehonderd vooraanstaande Joden in Palestina hebben een manifest gepubliceerd, aarin zij de terreur veroordeelen, aangezien hierdoor de sympathie, welke de democratie voor de Joden heeft, in gevaar komt. 740 clandestiene immigranten, zijn giste ren ten noordon van Gaza aan land gegaan. Zij zijn gearresteerd, terwijl hot schip, dat hen vervoerd had, naar Haifa is opgebracht. 'T MEtSI GEWAARDEERD! DRIESSEN CHOCOLAAD CARROS KWALITEIT en LIJN Imonieeren volkomen in de W. l>. Schoen Heere.Jie het go- nnegeiennen van it beste te ragen kle- >.n daarom steeds W. L. D. SCHENEN (Recl.l Duitschland wgeen oorlog om Djzig „Hitiers genie zal het pbleem oplossen" Kwestie nog niet aut Volgens zeer betrouwbare»Utieke kringen zou de Danzigschewestie waarschijnlijk nog verscheidtyeken hebben, om in een att sta dium te komen. Diezelfde wijzen er echter op. dat de ïtsche activiteit, wat de inlijving vananzig bij het rijk betreft, onveriderd wordt voortgezet. In verband :rme- de is men zelfs van meening, t het Duitsche plan, dat vroeger «later tot den „Anschluss" van Daq zal leiden, reeds bestaat. De uitvoering van dit plan, zoo ipen i: veie kringen van meening, zal '.neer c. mindere mate afhangen van de litieke gebeurtenissen en hierbij heeft mcïn de eerste plaats de Engelsch-Japanschin En- gelsch-Russische onderhandelingemp het oog. Aldus verwacht men geen conefe ont wikkelingen van de Danzigsche kwee bin nen de drie weken. In hooge nazi-kringen daarentegeblijft men de geruchten ontkennen, als zove be zetting van Danzig aanstaande zijtDczc kringen verklaren het groeiende vntal Duitschcrs, dat Danzig bezoekt, uit h f dat naar aanleiding van de zomermiden vele leden van de „Kraft durch Freud ter. bezoek aan Danzig brengen en daar.'.ei- bevinden zich veel S.A.- on S..S-mfcen. hetgeen slechts natuurlijk is met beoog „op het Duitsche karakter van de vrijeid". In de Wilhelmstrasse blijft men zwen, wat de activiteit van Duitschland Lreft om „Danzig naar het moederland ten te brengen". Een hooge regeeringsambtenaar varkjar de; Duitschland zal dat doel zonder oiog bereiken. „Wij zullen geen oorlog voen tegenover de halve werold over een Duithc stad, die reeds geheel nationaal-socialist-h is". „Hitier heeft reeds dikwijls zijn geniee- toond door moeilijke problemen op te lo^n en hij zal dat weer toonen". Het vraagstuk-Tientsin De „Times" zet eenige punten recht Naar de diplomatieke medewerker van „Times" schrijft, is volkomen ten onrechte een Domei-bericht gezegd, dat de Britse! autoriteiten te Tientsin op het punt stoi den de vier Chineesche verdachten uit te li veren, teneinde aldus een basis te vormer waarop de onderhandelingen te Tokio kon den beginnen. De waarheid is geheel an ders. Het lot van de vier Chineezen is eei van da plaatselijke problemen, welke Weer twee branden in Londen Het Lagerhuis veron rust zich Gisteren zijn weer twee ernstige branden in Londen uitgebroken, de eene in een pak huis in Tabernacle Street, juist buiten de grens van de City, de ander in een hout- fabriek te Hackney, een meer noordc-lijk ge legen stadsgedeelte. De brandweer heeft beide branden in ongeveer twee uur be dwongen. De schade is niet zoo aanzienlijk. bedraagt toch tenminste 20.000 pond. De schade van den brand in de Upper Thames Street is gisteren getaxeerd op 300.000 pond. Voorts is nog brand ontstaan in een ohe- mische fabriek te Billingham, maar hier was een ontploffing de duidelijke oor/aak. In het Lagerhuis is de vraag gesteld of de branden niet te wijten konden ziin aan het werk van agenten van eon vreemde mogend heid on welke stappen de regeering wilde doen om do nu bijna dagelijksche groote branden te voorkomen. Onder-minister Os- r t Peak antwoordde, dat er een dubbel onderzoek naar de oorzaken gaande was. Het eerste was het gewone onderzoek der gemeente, maar bovendien had Scotland Yard opdracht gekregen om de mogelijkheid te onderzoekan op welke de vrager gezin speejd bad- Uit het voorloonig onderzoek niets gebleken, dat op brandstichting en de minister kon ook de stelling n'et aanvaarden, dat er nooit eenige groote bran den achter elkaar waren geweest. Het toe zicht der politie was verscherpt, vooral op de Theems en langs de kaden, maar '"eze afregel betrof speciaal het beletten van verdere aanslagen door de Iersche terroris ten. Wanneer het rapport van de Yard zou ingekomen zijn. zou spr. hot Huis nader in lichten. Duitschland en het Vlootmemorandum Reuter verreemt in politieke kringen te Londen, dat Duitschland t.z.t zal antwoor den op het Brilsche memorandum van eer gisteren en dat dit antwoord bijna zeker z.v worden overhandigd via dinlnmatioke kana len. Het memorandum is het grootste tech nische document, dat is opgesteld en niet ge schikt om door don Führer in een groote ede te worden beantwoord, zooals bc gevat vas met het beroep van Roosevelt Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, zal de volgende week Dinsdag naai Lcndrn vliegen om daar een week vacan'ic te houden en het is niet waarschijnlijk, dat Duitschland antwoord voordien gereed is. Die eeuwige moeheid vergalt Uw leven 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de geoachte aan het werk dat wacht. Een ir gevoel in Uw hoofd. U is prikkel- haar en snauwt. Dat alles wijst op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blijven doorsukke len? Neem Kruachen Saltsi Krusche.n reinigt Uw bloed door Uw lever nieren cn ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het leven een feest zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A f 0.40, f 0.75 en f l.fiO (ex-tra groot pak) Fabrikan ten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Reel.) ZATERDAG, HILVERSUM I 1875 en 415.5 H. 6-00 tl. VARA. 10.00 VPRO. JO.20 VARA. 7.30 VPRO. 8.00 12.00 VARA. 8.00 Gram muziek. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwij belders tn de Contlm •ond in een Chlneesc eralda. 3.00 Reportagf luserie ..Fi 2 00 Cau! the! I Orgelspel. 4.30 GFMFNGD NIEUWS VAN STELLAGE GEVALLEN ZANDVOORT, 30 Juni, Op het station te Zandvoort is gisteren een ernstig ongeval gebeurd. Om ongeveer half twaalf waren eenige schilders onder de stationskap aan het werk en maakten daarbij gebruik van een vier meter hooge stellage. Op een ge geven oogenblik verloor de 21-jarige A. van der Hurk uit Nijmegen bij het achter- uitloopen zijn evenwicht en kwam op den steenen vloor terecht. Dokter C. A. van Fraassen, die de eerste hulp verleende, constateerde dat de onge lukkige een ernstige beenbreuk en eenige gebroken ribben had gekregen. Het slacht offer is naar het ziekenhuis St Johannes de Deo te Haarlem overgebracht, BOERDERIJ AFGEBRAND WILDERVANK, 39 Juni. Door het omval len van een petroleumkachel is gistermid dag om vier uur brand ontstaan in de boer derij van de weduwe Koning te Wilder- vanksterdallen. Aangewakkerd door oen krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen. Van den Inboedel viel niets meer te redden. De boerderij brandde geheel af. Vrachtauto rijdt op autobus in Vier personen licht gewond EDE. 30 Juni. Gistermiddag omstreeks twee uur wilde een autobus van de firma De Haas uit Veenendaal, welke een dienst onderhoudt tusschen Veenendaal en Ede, en waarin acht passagiers gezeten waren, tus schen de Klomp en Ede op den betonweg stoppen om een dame in te laten. Een ver moedelijk te dicht achter de bus rijdende vrachtauto uit IJmuiden reed zoodanig op de bus in, dat deze cwars over den weg kwam te staan en onmiddellijk onderste boven viel. Drie inzittenden liepen hierbij verwondingen op. Een van hen, de heer P. F. Bosschaart, uit Utrecht, die een diepe snijwonde aan het hoofd kreeg, werd naar da Rijksklinie ken te Utrecht vervoerd. De beir.e andere gewonden, konden na verbonden te zijn naar hun woningen worden overgebracht. In de cabine van de vrachtauto zaten be- ilve den chauffeur nog twee personen. Slechts de chauffeur werd gewond. Hij liep een bloedende wonde aan het hoofd op en •erd ter plaatse door een geneesheer ver bonden. De autobus werd aan den zii'-nnt ingedrukt. BESLAG DUITSCH TANKSCHIP „KONINGSBERG" OPGEHEVEN NIJMEGEN. 30 Juni. Het Duitsche tank hip „Königsberg", waarop begin Juni, toen het zich on weg bevond van Antwerpen Straatsburg wegens do zich aan bodtd van het schip bevindende lading Mexicaan sche benzine, door de rivierpolitie op do Waal voor Nijmegen beslag was gelegd, is heden weder vertrokken. Het schip zou naar Arnhem varen, waar de benzine door de Ba- taafsche Import Mij zou worden overgeladen opgeslagen. Vervolgens vertrekt het schip naar de reederij te Bochum. INBRAAK IN R.K. KERK TE MAARSSEN MAARSSEN, 30 Juni. Tn don nacht van Woensdag op Donderdag is in de R.Iv. kerk alhier ingebroken. Het bleek, nat de inbre kers waren binnengekomen door een lad der te plaatsen tegen den muur, bij het An tonius-altaar en een raam in te drukken. Vermoedelijk heeft de een den ander met een touw laten zakken. De terugweg werd aanvaard vla een trap, welke achter het hoofdaltaar vandaan werd gebaald, Dat het geen beroepsinbrekers zijn geweest blijkt wel uit ne omslachtige manier, waarop men de offerblokkon heeft trachten te forceeren. Het geld uit de boekenstalletjes ia verdwe nen. van de plaatselijke problemen, welke ti 7.7? d '7' Tokio zullen worden besproken. Als de Ja Vsrzekerln» d« panners de schuld van de verdachten kun- VENTER VAN ZIJN WOONSCHUIT nen bewijzen, dan zullen zij worden uitge- GEWAAID EN VERDRONKEN leverd, doch tot dusver hebben de Japan- T ners de Britsche vertegenwoordigers te ABGOUDE. 30 Juni. Gistermiddag om- Tientsin niet de overtuiging kunnen geven. ?Qtr®ek? _hal'v,Jf ,avde, ™nter ,n B?!t^LCauntor»e%Snh?l^l T d"woo'«SS"»'den Br.tsche autoriten™ te Tientsin opdrach A B„ambnlKm hait BEiCRen en thans kregen uit Londen, om de vier mannen met ^ilde v6rtrckken door een rukwind over- uit te leveren, gingen de Japanners geloo- ven, dat de Britsche regeering wilde toe staan, dat de concessie een „anti-Japansch broeinest" werd. Dit is eveneens een volko men onjuiste opvatting en bij de onderhan delingen za] Sir Robert Craigie, de Brit sche ambassadeur te Tokio, de verzekering geven, dat de concessie neutraal is." Een verscherping van de blokkade, waar mee de Japanscho plaatselijke autoriteiten dreigen, kan moeilijk een nuttige inlei ding tot de besprekingen vormen. Polen's dag van de zee Te Gdynia ia gisteren een Poolsche betoo ging gehouden voor het behoud van de kust als onontbeerlijke levensader van den Poolschen staat. De vlootbisschop heeft een rede gehouden, waarna de ruim 17.000 aan wezigen gezworen hebben de toekomst van Polen ter zee eh de boorden van de Weich- sel te zullen verdedigen tegen iederen aan slag. Ook de broeders aan de andere zijde dor grens werden niet vergeten en hun werd hulp en steun in hun moeilijke be staan toegezegd. Toord geslagen en verdronken. Zijn lichaam verd later opgehaald. Twee doktoren pasten ;unstmatige aoemhaling toe, doch dit (tocht niet moer baten. ELLE BRAND TE GRONINGEN GLIMMEN, 30 Juni. In den afgeloopen acht om half vlor is door tot nu toe onbe- linde oorzaak een felle uitslaande brand ingebroken in het aubbole winkelpand dn heer J. V e n e n k a m p, die te Glimmen, gmeente I-Iaren (Gr.), een sigarenwinkel en kpperszaak heeft deze liggen juist tegen op r de melkfabriek vöji Glimmen. De bewo- ncs moesten zich gehaast in veiligheid stel le. De winkelbehuizing is tot den grond toe afpbrand. De brandweer uit Haren was spedig ter plaatse en wist de kapperszaak fe jehouden. le schade wordt door verzekering gedekt I'laaie Klectr. Ornamenten Voor elke kamer, voor elke beurs N.V. Couzy, le Middellandstr. 72 dhouwkui :lok. 6.80 Filmland 6.00 Uit de roode Jeugdbeweging. 6.28 Ber. 6.30 Popu lair sollatenconcert. 7.00 VARA-Kalender. 7.06 Felicitaties, 7.10 Politiek Radiojournaal 7.308.00 Causerie „De wereld-conferentie der Christ. Jeugd te Amsterdam". 8.05 Her haling SOS-Ber. 8.07 Ber ANP, VARA-Va- ria. 8.20 Toespraak „Het VARA-Zomerfeeet te Arnhem". 8.30 VARA-Orkest. 9.00 Puzzle- uitzonding. 9.16 En nuOké! 10.30 J3er, ANP. 10.40 Radiotooneel. 10.65 Gram.muzlek., 11.00 VARA-Orkest en solist. 11.30—12.00 Orgelspel II.VRRSl.M II. 301,5 M. KKO-Uitzendlng, 8.00—9.16 Gram muziek, (pl.m. 8.15 Ber.)] 10.00 Gram.muziek. 11.16 Godsdienstig hall- uur. 11.46 Ber, 12,0'J Reportage. 12.40 uur "2.60 KRO-C - ïr.) 1.3 „Luchtbel ming rijpere Jeugd". 1.50 Reportage. 2.50 Kinder-' uur. 3 40 Reportage. 4.20 Gram.muzlek. 4.85 Vervolg kinderuut. 5.00 Gram.muzlek. b.lU Internationale sportrevue. 5.30 Gram.muzlek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gram.muzlek 6.29 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Bei richten. Gram muziek. 7.00 Ber. 7.16 Cam serlo „Volkskracht on volksweerbaarheid"' 7.35 Actueele «etherflitsen. 8.00 Ber. ANP, mededeejlngen. 8.15 Meditatie met muzikale omlllstlng. 8 35 Gram.muzlek. 8.45 Gevar, Programma 10.30 Ber. ANP. 10.40—12.00 u. riété 3.05 Ensemble. 3.40 Reportages. 7.05 jel. 7.40 Orkest. 8.20 Music-Hall-Program- 9.50 Amerilcnan.soh overzicht, 10.05 UUü PARIS 1048 M. 12.80 Zang. 2.35 Chan- 13. 3.35 Zang. 3.59 Plano. 4.05 Zang. 4.2U kest en koor, 7.Ó0 Plano. 8.50 Uitzending Brazilië. 9.60 Actueele uitzending. 10.20 5El, 322 en 484 M test. 2.25 Jazz-pl insoll. 3.20 Progra 6.06 Üi nonkoor. 10.36 Cabaret. Mi 12.59 322 Mi 12.5C oduetten en ma gewüd a i 1.30 8.20 Kwintet kest 6.35 Koor. 8.20 Cabaret, 9.20 Symphonleorkest. El'LEN 450 M. 7.36 Orkest. 8.60 Orkest. 12.20 en 1.30 Orkest. 4.20 Orkest. 7.10 Zang. 7.3» Voor soldaten. 8.30 Orkest. 12.20 Concert. GARANTIE-STANDGR O EN GAR ANTIE-STAND BRUIN GARANTIE.STAND R O O D GARANTIE-STANDZ WART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN 1. Daar lagen voor hem klaar een' paar hele lange witte zijden kousen en een paar zwarte lakschoenen. Een nauw-sluitend blauw fluwelen buisje met kanten kraag. Dan een verlakte gordel met een sierdolkje en een fluwelen baret met witte veer erop. Een deftige bediende kwam hem aan kleden. Net of hy nog maar een klein jon getje was, die z'n buisje niet dioht kon maken Kwiebus durfde zich niet te bewegen in die fijne kleren. Hij voelde zich niks op zijn gemak. Toen ineens schaterde hij.... j fhirleSaS fómft door Cateau, Yèc/loninffen wn hein Krcef 142, Met een gezicht waarop geen spier zich bewoog zette de kamerheer hem een pagepruik op met lange, zijde-aehtige lok ken, die langs z'n oren vielen. „Bah, nou lijk ik net een meisje," was Kwiebus' vernietigend oordeel. De bediende verstond hem gelukkig niet. De Koning had z'n paleis in Versailles, Dat was maar een eindje van Parijs af. Een fijne koets stond al te wachten. Weer een nieuwe, nog deftiger heer i« een prachtig rood fluwelen livrei en gepoe* derde pruik nam naast Kwiebus plaats. HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELSCH (13 ,,Hoe zou ik dat nu kunnen Weten? Ik denk, dat hij 't goed maakt. Ze zullen hem in het ziekenhuis wel gauw hebben bijgekregen. Ik kan niet zeggen, dat ik zooveel sympathie voor hem voel, want ik geloof niet, dat hij veel goeds in den zin had met dat hier binnen loeren, ofschoon 't wel niet meer dan een bedelpartij kan zijn geweest. Wat zou ik mij nu verder om hem bekommeren? Ik heb genoeg te stellen met mijn arme Nell! Maar jij ziet er ook vreeselijk moe uit. kerel! Zullen we maar opbreken?' „Dat zal wel het beste zijnl Voor zoo ver ik nu den indruk heb, behoef je je niet ongerust te maken over Nelly. Ik zal morgen* wel eens met haar spreken, maar nu kan ik je een goeden raad geven: ga een tijd met haar weg uit Baraham en laat haar vrij uit spreken, over wèl'k onderwerp ze dan ook begint!" „Zeker, dat zal ik doenl" Ofschoon Stephen Harcourt ook werkelijk heel moe was, 'duurd« het nog geruimen tijd, eer hij den slaap kon vatten. X „Pas op haar, Wolf, terwijl ik weg ben," had Stephen tot het dier gezegd, eer hij ging. „Het lijkt wel, of de hond het verstaan heeft," zei tante Anne later tot Madge, „want, geloof me, dengene, die de hand naar je zou durven uitsteken, zou het niet goed ver gaan!" Op dit oogenblik was Madge zich juist aan het kleeden voor de wandeling van - ier mijlen, die de dokter haar had voorgeschreven, en Wolf stond haar vragend aan te kijken, of hij bang was, dat „het vrouwtje" hem soms zou achter laten. „Ga maar mee, hoor!Ja mag welluidde de in vitatie. En dit was niet tegen een doove gezegd! „Om één uur eten?... Ik zal zorgen, dat ik present ben, tantetje!" „Weet je wat; wij zullen zeggen: half-twee, dan heb je nog wat langer den tijd. Maar je niet óververmoelen, hoor kindje, want dan zou ik het met mijn neef aan den stok krijgen!" Terwijl Tante Anne Madge nakeek, kon ze zich haast niet begrijpen, dat dit nu hetzelfde meisje was. dat ze zoo lang had verpleegd; de patiënt, die haar neef zooveel zorg had gebaard! Dezen keer nam het jonge meisje een anderen weg. Ze was niet ver meer van het dorpje, dat ze nog nooit had be zocht, toen ze even stil hield, om op adem te komen. En hiex was het, dat de hond zoo vreemd ging doen. Hij was met haar blijven staan, maar spitste de ooren en snuf felde in de lucht, blijkbaar in de grootste spanning. „Wat is het. ouwe jongen?" zei ze, hem over den kop streelend. Maar het leek wel. of de hond lang niet zoo gevoelig was voor die liefkoozing. als anders. Hij snuffelde weer op den 9rondenals een pijl uit den boog schoot hij toen van haar weg, recht op het dorp aan. Onwillekeurig volgde ze hem, ook al even opgewonden. 'De hond deed net als op dien avond, toen Mrs. Fleming door de ruit had gekeken in het huls bij de Harcourts. Ze memde nu nog. dat bij die gelegenheid Wolf zijn meesteres op het spoor had trachten te komen en daarin ook misschien geslaagd was. En zou hij dan nü dit onderzoek herhalen? Onmiddellijk voelde zij de hoop in het hart herleven, dat zij ióó op dlè manier, haar vader zou weerzien. A heel gauw kwam ze in het gehuchtje, waar ze eens goel om zich heenkeek. De kinderen speelden buiten; dit was dus wel een bewijs, dat de ochtendschool uit was, zoodat het 'ater moest zijn, dan zij gemeend had. Even kwam het bij haar op, dat zij tante Anne mogelijk zou moeten teleur stel lot met de lunch, maar wat zij nu op het spoor was, was immers zóó zeer van belang, dat iedere andere plicht daar voor wijken moest. Ze keek naar alle kanten, maar van Wolf was geen spoor te zien. Medge was heel moe en ze begreep, dat ze nog heel wat vóór rich had. Dus was het in de eerste plaats zaak, haar krachien te sparen. Er stond ergens een vrouwtje aan de deur, 'die haar zoontje binnenriep. Zonder zich verder te bedenken, liep Madge op haar toe en vroeg: „Hebt u bijgeval ook een boterham en een glas mel'k voor mii? Ik heb al een eind geloopen en :'k moet terug ook." De vrouw verzocht haar, binnen te gaan en bracht haar een flinke, dik-gesmeerde boterham en een glas onafgeroom- de melk, zoodat Madge zich heerlijk verkwikt voelde en niet karig was met haar lof en haar geldelijke vergoeding. Met een nam zij de gelegenheid te baat, om te vragen, of de vrouw ook soms een grijzen wolfshond had zich voorbijgaan. Neen, z ij niet, maar haar jongen misschien. Ja, Sam had een grijzen hond hard zien loopen, rechtstreeks naar „daar ginds". „Wat bedoelt hij daarmee?" vroeg Madge. „O, dat was het huis van de Turners. Die woonden daar heel alleen en ze schenen ook geen behoefte te voelen aan: den omgang met buren, 't Waren vreemde lui: ze kon de jonge dame niet aanraden, om dien kant uit te gaan. Neen. ze zou ook liever naar huis eraan, zei Madge, maar dien hond moest zij toch eerst hebben. Ze zal zoowat een half uur geloopen hebben en haar voeten begonnen pijn te doen. toen ze in de verte een hond zag. Ja, het was Wolf en hij kwam regelrecht op haar toe* vriendelijk streek hij tegen haar aan en zij liefkoosde hem eveneens. Maar wat zou zij nu verder doen? Ze ging aan den kant van den weg zitten, om eens met zichzelve te overleggen: en de hond vlijde zich aan haar voeten neer. Waar zou hij geweest zijn?En wat haar als 't ware beslissend leek: waar zou hij heengaan, als hij opstond? Als hij nu met haar mee terugging, dan zou heel haar wandeling voor niets zijn geweest. Maar ging hij in tegenovergestelde richting, dan was zij overtuigd, dat hij haar brengen zou naar de woning van Mrs. Fleming. Zij kon haar ongeduld niet bedwingen en rees onmiddellijk overeioid. Wolf rekte zich eens uit, liet een kort, schel geblaf hooren en verdween toen in de richting, door den kleinen jongen beschreven als „daar ginds", Zij was genoodzaakt, sneller te loopen. dan dit voor haar wel raadzaam was. Zou Wolf nooit tot staan komen? Zouden haar krachten haar nu tóch begeven, nu ze haar doel bijna had bereikt? 1 (Wordt vervolgd)1»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2