'Oude Boll STADSNIEUWS DONDERDAG 29 JUNI 1939 TWEEDE READ PAG. 6 TOCH NOG WEER ORANJE-ZON Duizenden vlaggen weerstonden den straffen wind Telegrafische gelukwensch aan den Prins 't Zag er gisteravond niet bepaald opgewekt uit met het weer en van ochtend was het heelemaai mis. Troos teloos viel de regen in de nog vrij stille straten en de lucht was overal grijs en grauw grauw als asch. Was de Prins werkelijk jarig vandaag of vergisten we ons met don datura? Even gingen we. aan ons zelf twijfelen Maar zie. daar hing al een groote vla?, en daar hing er nog een, en nog een en ter wijl we ons voortspoeden om onze dag taak te vervullen openden zidh al meer ramen en toen kón het niet meer missen: Deze dag was een nationale feestdag voor heel ons land en li eel ons volk. Aannemelijker werd dit nog om een uur of elf, toen de straffe wind het uitspansel had schoongeveegd en de kostbare Oranje zon haar gouden stralen over onze oude stad spreidde. De rood-wit-blauwe dun doeken, wier aantal inmiddels tot eenige duizenden was aangegroeid, waren droog- gewapperd ear opgefleurd, zcodat, ondanks de pessimistische verwachtingen, de stad toch nog een prettig aanzien kreeg. Langzamerhand kwam ook de vrouwe lijke helft van de burgerij meer en mem- los, om zidh, gelooid met strikjes en insig nes, naar de winkels te begeven en de noo- dige waren in te slaan. De draaiorgels, waarvan de repertoires naar den aard van dozen dag waren samen gesteld, zorgden voor een muzikale noot, terwijl de trams met haar gepavoiseenle beugels lustig door de bochten zwierden en op deze wijze uiting gaven aan de feest stemming. Verder was daar dan nog het vierde Regiment Infanterie, dat in zijn Zondag- sche tenue omstreeks half 12 een kloeken manech maakte. Met hun stalen helmen maakten onze jongens een uitstekenden in druk. Natuurlijk was het vaandel er bij, want anders zou een belangrijk element hebben ontbroken. Overigens had de 29?te Juni een kalm verloop, behoudens dan, dat de schooljeugd 's middags vrj spel gekregen had. Die bracht na twaalven wat extra leven in de brouwerij en ondervond iets minder tegen stand bij de ouderen dan gewoonlijk, om dat men vandaag nu eenmaal gaarne wat door de vingers zag. Hoe het vanavond zal gaan zullen we moeten afwachten, daar de lucht later weer neiging begon te vertoonen om van de nog komende foestmarschen een waterbal- let te maken. Zoo men weet zijn immers zoowel de Oranje Garde als de Princevlag van plan dezen avond van zidh te doen spreken. De harmonie-kapel „T. en D." wil hetzelfde in de Steenstraat doen. Moge het weer meewerken, opdat we kunnen zeggen: Eind goed is al goed! Naar men ons mededeelde heeft de Lcdd- pdhe Chr. Oranjevereeniging vandaag het volgende telegram aan den Prins gezonden: „De Leidsche Gbr. Oranjevereeniging ver oorlooft zich Z.K.H. en Hoogstdeszelfs Vor stelijk Gezin hare eerbiedige gelukwcnsdhen aan te bieden". w*. N. G. GEELKERKEN, voorz. L. BOEKKOOI, secr. Zaterdag een vischwedstrijd Zaterdag a. s. om half drie, zal door de Speeltuinvereeniging „Westerkwartier" (Haagweg) een vischwedstrijd in het Rijn en Schiekanaal gehouden worden. Verschil lende mooie prijzen voor de grootste en meeste visch zijn uitgeloofd. Aanbesteding aardappelen Gisteren is door den Garnizoens-Com- mandant een onderhandsche aanbesteding gehouden van klei-aardappelen over het tijdvak van 1 tot en met 16 Juli. Er waren drie inschrijvingsbiljetten t.w.: W. den Heeten en Zonen, Leiden, Aardap pelen, nieuw gewas f 4.56 per 100 kg., C. Wagemaker. Leiden: oud en nieuw gewas f 3.60 per 100 kg; H. Zwaan, Leiden, oud gewas f 3.05 per 100 kg; idem, nieuw gewas f 4.55 per 100 kg. De gunning is toegewezen aan: H. Zyvaan te Leiden. Eindexamen Gemeentelijke H.B.S. Voor het eind-examen afd. B ie groep zijn geslaagd: H. H. J. Ligtvoet, A. Mellenbergh heiden Leiden, W. G. Metelerkamip Cappen- berg, Voorburg, K O Noordenbos, Wassenaar, A. W. Schouten, Lisse, J. Uiterwpjk Voor burg, H. A. van Woudenberg, Leiden. Af gewezen 3 candidaten. Van alle groepen, tezamen 39 candidaten, zijn er 35 geslaagd en 4 afgewezen. Geslaagd: S. B. A. Hourtit, Leiden, A. J. Auer, Oegstgeest, G. R. S. de Bel, Warmond, \V. F. Boele, Wassenaar, H. P. Bnthlingk, Me. Boon. beiden Oegstgeest, E. H. W. v. d. Brink, L. J. Dorreman, heiden Voorburg, H. F. G. Focken Kramer. W. Gaykema, beiden Leiden, M. H. A. de Gcoyer, Wassenaar, E. W. C. v. Haarlem, Leiden, A. G. E. ten Ha gen, Lisse, B. v. 1-Ieel, Leiden. E. Heeroma, Wassenaar. M. C. v. I-Ioek, C. M. Huytcs, M. A. Kapel, allen Leiden, B. J. Klijweg. Voorburg, J. Köhler, Oegstgeest, D. C. Kuenen. J. J v. Leeuwen, beiden Leiden, J. C M. Mylders, Voorschoten, M. C. v. d. San de Bakhuyzen, Leiden, R van de Sandt Voorburg, H. E. Swoncke, E. Vei vat, beiden Wassenaar. Afgewezen 2. De Leidsche Mij tot Exipl. van Onroerende Goederen 'heeft in 1938 een verlies geledon yau f 34.422 (v.j. f 221.98R) zoodat het totale voriéps tot i 371,883 si ijet. NOG 500 WERKLOOZEN AAN DEN SLAG Voor aanleg van vliegveld te Valkenburg LEIDEN, 29 Juni. Naar wij in oe komende weken het aantal werk loozen hier ter stede een aanmerkelijke da ling ondergaan, doordat voor den aanleg van het militaire vliegveld te Valkenburg (bij Katwijk) met ingang van Maandag a.s. het twee-ploegen-6telsel wordt ingevoerd. Zoo men weet hebben we hier te doen met een werkverschaffingsobject, waarin op het oogenblik al circa 900 Leidenaars hun krachten geven. Bovendien zijn er meer dere honderden werkloozen uit Valkenburg zelf en omliggen&e gemeenten aan den arbeid gezet. Door het twee-ploegen-stelsel zullen binnenkort nog 500 arbeiders noodig zijn, die allen uit het legertje Leidsche werkloozen worden gerecruteerd. Dat gaat niet in eens, doch zal geleidelijk gebeuren, daar de inschakeling van zulk een belangrijk kwantum natuur lijk de noodigc voorbereiding eischt. Wanneer men weet, dat e? thans nog circa 2400 6tadgenooten als werkzoekena staan ingeschreven, ziet men, dat 6traks van een aanzienlijke vermindering kan worden gesproken. Concert Oud-Hortuszicht Door Politic-Muziekgezelschap Gisteravond concerteerde de Politie in den tuin van Oud-Hortuszicht. Hoewel het weer niet al te best mee werkte was er vrij veel publiek. Een met zong samengesteld program ma. waarin vele fraaie nummers waren opgenomen, dieed ons reeds vermoeden, dat dit geen verloren avond zou wor den en onze politie-mannen hebben ons ook dezen keer niet teleurgesteld, doch hebben het publiek een avond van onge stoord kunstgenot verschaft Te kwart over acht werd met „Marche du Héros" van H. Nicholls het programma geopend. Reed's dadelijk merkten wij hier c-p, dat er weer flink gestudeerd is, toon eu tempo waren onberispelijk. De ouverture „Le Secret de Pierrot", van F. Popy, genoot een goede vertolking, op enkele vlugge loop jes na, die wel wat soepeler en met meer ge lijkheid hadden kunnen worden uitgevoerd. Goed was ook die Wals „Ma Reine", arr par. J. Bouchel. Het hierna volgende nummer geven wij een extra woord van lof, een solo voor so- praan-saxophoon met orkest, n.fl. „6e Air Varié", van Eng. Breipsant Keurig was de opvatting en uitvoering van dit fraaie werk je, solist en dirigent begrepen elkaar op uitnemende wijze, technisch was deze solist buitengewoon, terwijl ook de loonvorming in alle opdichten den toets der critiek kon doorslaan. Een woord man welgemeende hulde willen den solist, den heer A. Anderson, dan niet onthouden, en het flink applaus was zeker op zijn pflaats. Nog verscheidene nummers werden o. 1. v. den eminenten directeur, den heer M. Bol- derdijk, uitgevoerd en met 'n pittigen marsch werd dit welgeslaagd concert besloten. Sc' Uitstapje Chr. opleidingsschool (Oosterstraat 16, hoofd W. A. Bodewes) Reeds vroeg in den morgen het was half zeven vertrok een groep leerlingen van het zesde en zevende leerjaar in de beste stemming per autobus vanaf het schoolge bouw voor het maken van de jaarlijksche schoolreis. Het weer was prachtig en na Utrecht be zocht te hebben, was de eerste aanlegplaats de Pyramidc van Austerlitz. Na de ochtendboterham genuttigd te hebben cn een poosje gespeeld, vertrok de jeugcl via Amersfoort naar de heide bij Voort huyzcn. Hier konden de stadskinderen zich eens echt uitleven in de volle vrijheid. Voet balspel, ringwerpen, enz. kon hier met de meeste gerustheid worden toegestaan. Van hier door bosch en over heide naar.Uddeler- mcer, de Echoput en den Julianatoren bij Apelaoorn. Heerlijk genoten de leerlingen in den dwaaltuin, dc fingalgrot, de huishouding van Teunis Heetmeyer, de Spiegelzaal, Roodkapje en 't Panopticum. Te Apeldoorn, in hotel „Atlanta", werd het middagmaal gebruikt. Weldra werd weder ingestapt en ging de tocht naar Loenen en Beekbergen om dc bekende watervallen te bezichtigen. Bij Hoenderloo trok een groot dennenbosch de jeugd bijzonder aan. Hier werden kersen gegeten en werd nog een gespeeld en ge rust in de vrije natuur. De avondboterham werd genuttigd in een grooten speeltuin bij Utrecht en daarna ging het op huis aan. Precies op den afgesproken tijd, ongeveer tien uur, bereikte het gezelschap opgetogen weder het schoolgebouw. ITet was een pracht a'ag geweest en mej. J. W. Boehmer, en de heer J. W. v. Daalen zagen hun moeiten, die zij zich ieder jaren getroosten om deze reizen zoo volmaakt in elkaar te zetteen, rijkelijk beloond door de dankbaarheid van dc leerlingen en van het groot aantal ouders, dat bij thuiskomst voor de school aanwezig was om de jeugd af te halen. Jaarlijksche Sportdag C.G.W. Gisteravond speelde C.G.W. I, dat zeer onvolledig was, tegen L.V.V. I. Deze wed strijd had een sportief verloop en werd ge wonnen door L. V. V. met 31. De rust ging in met een 2—0 stand. Zaterdag a.s. houdt C.G.W. voor haar le den haar jaarlijkschen Sportdag. Er zal worden hardgeloopen over 100, 400 en 1500 Meter. Voorts vermeldt het programma hindernisloopen, groepsgewijs naar leeftijd. De wedstrijd zal beginnen om 3 uur en wel aan het Zwarte Pad. Des middags om 5 uur zal er een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd plaats hebben. Fraaie prijzen, in natura en huishoudelijke artikelen zijn uitgeloofd. De geheele leiding berust bij den secretaris C. G. W. J. Crama. De Jury zal bestaan uit de heeren Mr. Bosch van Rosenthal, Mr. Horn en den ,heer de Korver. Ook Oranje-Garde defileert Na afloop zingen bij de Koornbeurs Bij gunstig weer iza.1, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K H. Prins Bernhard hedenavond behalve de Princevlag ook door de Oranje Garde (vondel Leiden) een route door de stad worden gemaakt, nl. van Hoog!. Kerkgradht via Nieuvvstraat, Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Breestraat. naar de Korenbeurs, al waai-, zoo als vorig jaar, door de zanggroep verschil lende <vaderlanidsche liederen ten gehoore zullen worden gebracht. Het programma van deze liederen luidt als volgt: Wilhelmus, Wij willen Holland houden, Een draaiers jongen, Kent gij het land, Des zomers. De wind, Het boerinnetje, Wilt he den nu tredon, Gardu-lied. De zang staat onder leiding van den heer G. v. d. Horst. WIE ZICH IN ONZE STAD VESTIGDEN In onze stad hebben zich de volgende personen gevestigd: L. W. Baak, bloemist, Coornhertstr. 19a J. A. Bakker, Vreeswijkstr. 14a P. v. Biljouw, calculator, Oude Vest 33a M. J. Bimbergen, buffetjuffrouw, Steenstr. 27 J. C. Boer, dienstbode, Rijnsburgerweg 94 T. de Boer, Mariënpoelstr. la I. J. Bos, dienstbode, Houtlaan 19 C. Bosman verpl., Rijnsburgerweg 10 R. Bosscher en fam., corveeër, Maredijk 127 G. H, Bronkers, broeder, Mariënpoelstr. 4 D, M. Buskermolen, dienstbode, Havenkade 17 J. G. C. Christiaanse, kamermeisje. Sta tionsweg 2 J. F. W. van Dam. privé- secr., Nieuwe Rijn 46a W. J. H. Deete- rink, typograaf, Oude Vest 33a G. N. Does, metaalbewerker, Atjehstr. 63 J. Gertenaar, huishoudster, Hansenstr. 70a H. Gronthoud, 1.1. kok, Stationsweg 57 G. W. de Groot, Hooge Rijndijk 175 C. v. d. Haspel, Jan van Houtkade 17 F. den Hoed. dienstb., Rijnsburgerweg 103 G. H. M. v. Huet. Oude Singel 70 E. E. Hulshoff, verpl., Rijnsburgerweg 10 P. A. Janssen, Meermanshof 23 J. Jansma, buffetchef, Sumatrastr. 44a G. A. Leeu- wis v. d. Kaaij, Levendaal 68 Wed. W. J. Vollenhoven v. DaalenKapteyn, Rijns burgerweg 154 P. H. Kerkvliet en fam., wever, Janvossensteeg 25 G. Keuter en fam., empl. BPM, Heerengracht 58 A. C. Kok, 1. 1. verpl. Rijnsburgerweg 10 A. Koetse, id., id. L. Lasander, Hooigracht 6 W C. de Leng en fam., bedrijfsleider, Franchimontlaan 3 W. H. J. v. Litsen- burg, kinderjuffrouw, Nieuwe Rijn 59 G. W. H. Lut en fam., metselaar, Hansenstr. 81 H. Luijcx, dienstb., Kaarsenmakers straat 7 J. Nevels, propagandiste, Oude Vest 27a T. E. v. d. Werf—»Nij boer, Bre- derostr. 27 A. van Oosten, koopman, Ha- verstr. 13 C. v. d. Poll, dienstbode, Pie- terskerkkoorsteeg 15 W. Rombaut en fam, Heerengracht 106 M. Roosendaal, hulp i. d. huish., de Laat Kanterstr. 2 A. P. Rijkstra, bakker, Hooge Rijndijk 118 G. J. C. Knopperts Schouten, Roodenbur- gerstr. 53 D. Smitshuijsen, hfd. handels school, Plantsoen 65 A. J. v. Spaandonk, dienstbode, Rijnsburgerweg 154 A. Tie- mens, 1.1. verpL, Rijnsburgerweg 10 J. F. Timmermans, wever, Oude Singel 26 G. Timmers, bloemist, Apothekersdijk 10 M. P. Tonnissen, dienstb., Haagweg 2 H. C. v. MuijenVaders, Haarlemmerstraat 44a P. A. Vioen en fam., timmerman, Bronk- horststr. 15a Wed. E. Fonteinv. Vliet* Hooge Rijndijk 150 M. H. BodrijWanJ sink, Vestestr. 25 J. A. v. d. Wolk en fam., touwbaas, Sumatrastr. 104 G. R. vJ Proostdijv. Woudenberg, H. Morschweg No. 80. WATERTEMPERATUUR „DE ZIJL" De temperatuur van het water in „De Zijl" was vanmorgen 19^ gr. C. (gisteren 19 gr. C.), BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J BZergman 28 jr en W v Klaveren 27 jr. GETROUWD: F van As en C v d Walle A v d Blom en H Belj P C v Houten en C Buys W Kappan en J v Leeuwen J C v Klave ren en A H Sierag -Tf jde Koning cn J Blana- jaar D Ladan en J ICrassenburg J van Meteren en J M Fontein R Winaaer en H M Straeter J v 't Zand en J E Verstraaten R Zandvliet en A Onderwater J L A den Hol lander wedr en M Roelandse wede W F Hoeve en J M v der Nat CA Ouwerkerk en E C Gottenbos. BEVALLEN: M. W. van Royen—Zlrkzee z.; J. Holswildervan Egmond z.M. E. Vjjlbrief— Henjzen z.; E. Wlllemsde Vreede z.A. A. EversSchonewille r.G. van Iperende Jong z; T. v. d. Kuil—IJff d.C. M. J. Mathot— Zwetsloot z.; M. E. KrielenJansen z.; E. J. van Veen—Scholte d.: C. J. v. d. Berg—van Nieuwkoop d.; H. SchoenmakersHoeland d. OVERLEDEN: N. Verwoerd vr. van H. Capel UIT DEN OMTREK H1LLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Bij de Gem, Arbeidsbeurs stonden heden 312 werkloozen ingeschreven, tegen 316 ver leden jaar en 334 verleden week. OPENLUCHTSAMENKOMST Door de Evangelisatiecommissie der Geref. Kerk wordt Zaterdagavond om 7 uur een openluchtsamenkomst gehoudan op het Pa- trimoniumplem. Als sprekers zullen optre den Ds. Smilde, van Nieuw-Vennep en dc heer P. de Vries, van hier BOLLENPELLEN DOOR WERKLOOZEN Voor het bollenpellen door werkloozen gelden de de volgende bepalingen: le. Do toeslag bedraagt 17V2 cent per maand met een maximum van f 10.50; 2e. alle emolumenten, zooals goedkoope levensmiddelen, spaarzegels enz., vervallen; 3e. uit één gezin komt slechts één persoon voor toeslag «in aanmerking. KATWIJK a. d. RIJN UITSTAPJE MEISJESVEREENIGING De Jonge Meisjcsvereeniging „Van Knop tot Bloem" maakte gister onder leiding van mej. I. de Koijzer haar jaarlijksche uit stapje. Ditmaal ging de tocht langs Meiien- del naar Scheveningen. Dreigde eerst het weer nog als spelbreker te zullen optreden, het bleef gelukkig droog, zoodat volop werd genoten en de leden met genoegen od dit welgeslaagde uitstapje kunnen terugzien. KATWIJK AAN ZEE Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf N, 12.20 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.20 Radio Danmark of <11 v. 4.20 Keulen. 5.20 Brussel Fr.. 6.20 Londen Reg-, 7.20 Brussel VI., 7.35 Keulen, 8.30 Londen Reg., 9.20 Droftwlch. 9.35 Brussel VI., 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.Brussel VI.. 9.20 Partis Radio. 9.30 Radio PTT N, 9 50 diversen. 10.35 Londen Reg., 12,35 Droltwlch. 1.20 Londen Reg.. 5.20 Droitwich, 6.35 Brussel Fr., 7.20 Droitwloh, 7.50 Londen Reg., 8.20 Gram.muznek Gem, Rad. Dlstr. of dlv, io.— Droitwich. BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM (Rerl OPGEPAST Door B. en W. is besloten een nieuwe ver ordening voor de veiligheid op het strand in het leven.te roepen, welke heden in werking treedt, le Wanneer de blauwe vlag gehe- schen wordt op de politiepost en op de ten ten van de kioskhouders op het strand is dit het teeken dat er niet gezwommen mag wor den in zee waar geen toezicht is. 2e. Wordt de roode vlag geheschen, dan is dit het tee ken dat cr nergens gezwommen mag worden clan in de badinrichtingen. 3e Wordt de witte vlag geheschen, dan beteelcent dit dat er een kind zoek is. 2.4ö uur en om 15.05 uur. LEIMUIDEN AANBESTEDING Gisteren werd ten gemeentehu ze in het openbaar aanbesteed de bouw van een dub bel woonhuis voor rekening van de ge meente. De inschrijvingen waren als volgt: voor den bouw van dei woning: 1. A. van Dam, te Alphen aan den Rijn voor f 8565: 2. A. Vonk te Alphen aan den Rijn f 8125; kei en de Graaf te Leimuiden f 5162; 4 Kin kel en de Graaf e Leimuiden f 8162; 5 C J van Bcrkel te Leimuiden f 8295; 6 Chr Over- devcst te Rijnsaterwoude f S372. Voor het schilderwerk der woning: 1 W v Diest te Alfen a.d Rijn f 798; 2 D Zemel te Leimuiden f 677; 3 L Menning te Wassenaar f 654 4 Th Mens te Noordwijkerhout f 400; 5 A J de Prie te Leimuiden f 745. De gunning werd door B. en W. aangehou. LISSE TOESLAGREGELING BOLLENPELLEN Dit jaar hooger dan in 1938. De toeslagregeling voor 't bollenpellen wel ke in 1938 voor de werkloozen en ootk voor de deelnemende patroons met zooveel suc ces heeft gewekt., wordt ook thans weer in toepassing gebracht. Wij vernemen ecflvter dat er eenige wijzi ging in de tarieven isc aangebracht. Werd het vorig jaar voor de eerste 60 monden gepelde bollen oen toeslag van 15 cent boven het gebruikelijke loon van Rijkswege ver strekt, dit jaar zal de toeslag voor de eer ste 60 gepelde manden bollen 17Vé cent per mand bedragen. Worden meer dan 60 man den gepeld, hetgeen het vórig jaar veel voorkwam, dan ontvangt men voor het aan tal boven 60 alleen het gebruikelijke loon, dus wordt hiervoor een toeslag gegeven. Tegenover deze veriiooging staat, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen, gedurende clen tijd dat men aan het bollen pellen deelneemt stopt Voor de groote ge- z;nnen zal de verhooging van den toeslag dus wel ongeveer gelijk staan met. de voor- deelen van goedkoope levensmiddelen. De kleine gezinnen edhter hebben thans een voordeel door de verhooging van don toe slag, daar men hij 60 manden pellen f 1.50 meer ontvangt aan toeslag dan in 1938. Het voordeel van goedkoope levensmiddelen is beduidend lager dan de verhooging van den toeslag. Behalve eenige eenvoudige administratie ve voorzieningen, teneinde de controle op ceze regeling mogelijk te doen zijn (de werl: gever betaait zijn pelloon, terwijl do toe slag van gemeentewege aan den arbeider wordt uitbetaald) zijn aan deze tewerkstel ling voor den werkgever geen bemoeienis-- sen verbonden. Op eenvoudige wijze kan dit belangrijk sociaal werk dus wederom worden gesteund, zonder dat dit particuliere financieele of fers eisoht. De patroons, die verleden jaar aan de toeslagregeling hebben medegewerkt waren over het algemeen vol lof over het verloor der werkzaamheden en besloten een vol gende keer zeker weer hieraan deel te ne- Het is te wenechen, dat de oproep van wege het Gemeentebestuur tot alle patroons in de bloembollenibedrijven gericht, veel weerklank moge vinden en daardoor zeer veel werkloozen, althans voor eenige weken, in staat zullen kunnen worden gesteld, zelf voor hun gezinnen een weekgeld te ver dienen. Aanvragen om bollen/pellers kan nnen richten tot het bureau der Arbeids bemiddeling, Bondstraat, Teief. 3102 cn 3370. Het is geopend alle werkdagen van 8.30 tot 12 en 1.30 tot 5 uur. NOORDWIJKERHOUT ZILVEREN JUBILEUM H. v. d. BOR Heden was het 25 jaar geleden dat de heer H. van der Bor, wegwerker bij de Ned. Spoor wegen, in dienst trad bij dit bedrijf. Heden morgen had de huldiging van den jubilaris plaats. Aangezien de ingenieur der Ned. Spoorwe gen, de heer H. K. C. W. v. d. Veen, door dienst verhinderd was, nam allereerst de heer W. v an D u ij n, opzichter van Weg en Werken der Ned. Spoorwegen, uit Leiden, het woord, om hem in hartelijke bewoordin gen namens de directie der N. S. geluk te wenschen en hem het gebruikelijke geschenk onder couvert aan te bieden, benevens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dionstvervul ling. De heer A. A. W ij n n o b e 1, ass.-opzichter Weg cn Werken, wenschte den jubilaris na mens het personeel van Leiden hartelijk ge luk en prees de goede verstandhouding, waardoor de werkzaamheden op de juiste wijze verricht worden. Namens het personeel van de sectie bood daarop de heer B. T. J. Jacobs, ploegbaas, aan den jubilaris een mooi rookstel aan. Nog vele blijken van be langstelling mocht de jubilaris ontvangen. N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND VERKRIJGBAAR: 3/2-4 PANDBRIEVEN met 2 uitloting per jaar. DE GELEGENHEID TOT CONVERSIE blijft tot nader order OPENGESTELD. Rijnsburgs Gemeenteraad bijeen De Raad kwam Woensdagavond in open bare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer C. v. d. Vijver, loco- burgemeester. Afwezig wegens ziekte de heer G. v Delft. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Wan sink, waarin deze vraagt opnieuw de vuilnisbelt te mogen verzorgen. Hij mag weghalen wat hij goed vindt, maar is daartegenover verplicht f 10 pacht te betalen en de vuilnisbelt in goede orde te houden. -Dit werd toegestaan, evenals de ontslagaanvrage van den heer J. L. Bos- schieter als secretaris dezer gemeente tegen 1 Juli .a.s. Vacature waterleiding Daarna kwam aan de orde de voorziening I der administratie van het waterleidingbe- drijf. Door het overlijden van den heer Al- ting is de plaats van administrateur van het waterleidingbedrijf vacant. Daar er straks bij den n'euwen burgemeester misschien veran deringen zullen komen in de regelingen, achtten B. en W. het beter hierin tijdelijk te voorzien door de benoeming van den heer C. de Monye, op arbeidscontract, tegen de zelfde vergoeding die de heer Atling genoot. De heer Zandbergen vraagt of het niet mogelijk is een wachtgelder te beioeimen. B. en W. zijn van oordeel dat geen van de wachtgelders der gemeente deze admi nistratie kan yoeren. De heer v. d. Gugten vraagt of geen openbare oproeping had geplaatst moeten worden De Voorz. is van oordeel dat, gezien de haast die deze zaak heeft, dit niet. noodzake lijk en ongewenscht is. Tenslotte wordt de heer Monye aangesteld voor 6 maanden. Z. h. s. Tegen de marskramers Vervolgens vroeg een wijziging der leges- verordeningen de aandacht, zulks o.a. met met het oog op de in te voeren ventverorde- ning. Voorgesteld wordt een ventverordenmg voor 1 dag op 15 cent, voor 1 maand op f 1 en voor 1 jaar op f 5 te bepalen. De heer Van Egmond vraagt of de Rijnshurgsche neringdoenden hieronder ook vallen. De Voorz. zegt dat menschen met geves tigde zaken hieronder niet vallen. De heer .v. d. Gugten vraagt of zulk een vergunning ten opzichte van menschen, die op deze wijze in hun onderhoud willen voor. zien, wel billijk is. Wteh. K r a 11 merkt op, dat in alle ge meenten ventverboden zijn. Rijnsburg wa& nog vrij, zoodat men overstroomd werd met kooplieden, die vaak verkapte bedelaars wa ren, Huwelijksvoltrekkingen Bij de wijziging van de leges verordening kwamen ook de huwelijksvoltrekkingen ter sprake. Voorgesteld werd de kosten van hu welijksvoltrekkingen als volgt te- regelen: f 10 op Dinsdag en Zaterdag f 5 op Woens dag en Donderdag en gratis op Maandag en Vrijdag. De Voorz. licht dit toe. De toestand was zoo. dat Donderdag de gratis-dag was, doch ook op Woensdag werden soms gratis huwe lijken voltrokken. Dat is niet gewenscht. Door de nieuwe regeling zaï liet aantal gra tis huwelijken vermoedelijk afnemen, het geen in het voordeel van de gemeente is. Terwijl de legeswijziging inzake het ven ten met alg. stemmen werd aangenomen, konden de heeren Zandbergen en v. d. Gug ten zich niet met die inzake de huwelijksvol trekkingen vereenigen. Hierna werd besloten eenige stukjes grond aan te koopen, ter verbreeding van de Ka naalstraat, waarna de wijziging van de be- grooting ter sprake kwam. Wijziging der begrooting De tewerkstelling van werkloozen bij het vliegveld brengt verhooging mede van de uitgaven voor steunverleening. 90 pet. van de onkosten worden betaald door de gemeente, waarvan het rijk echter zijn overgroote deel voor haar rekening neemt, zooals voor heel de steunverleening. Geraamd is een meer dere uitgave van f 8190. Dit bedrag kan als volgt gevonden worden: f 3600 verlaging van het voor demping der Langevaart geraamde bedrag. Er blijft dan torch nog voldoende over om, wanneer men tot overeenstemming mocht komen, met de demping te kunnen beginnen dit jaar. Het resteerende bedrag ad f 4590 kan van de geraamde steungelden afgetrokken worden. Naar aanleiding hiervan stelt de heer v. d. Gugten een vraag over de demping. De Voorz. stelt echter eerst de volgende begrootingswijziging aan'de orde. Er is geraamd voor steun aan kleine boe ren en tuinders, met inbegr.p van den toe slag vodr brandstoffen en de spaarregeling (het kwartje van Romme) f 4506.92. Aange zien men toen niet wist hoeveel personen er voor in aanmerking kwamen (deze steunre geling trad pas in werking tijdens dit be- grootingsjaar) was deze raming natuurlijk zeer globaal. Thans zijn betere gegevens be kend. B. en W. stellen daarom voor thans de ze posten te ramen als volgt: steun aan klei ne boeren f 90, brandstoffen id. f 28.50. steun aan kleine tuinders f 2625, idem brandstof fen f 678.50, spaarregeling voor beido f 825. Dat is totaal dus f 7247. De raming wordt hierdoor ruim f 2740 hooger, wat natuurlijk voor de gemeente extra kosten zou meebren gen. Want ook al vergoedt het Rijk het over groote deel, een zeker deel komt toch altijd voor rekening der gemeente. Evenwel wordt het totaal bedrag, geraamd voor de steunver leening, door deze wijziging zoo hoog, dat het Rijk een hooger percentage voor zijn re ken ng neemt. Dit geldt dan natuurlijk voor heel den steun. Het resultaat is dat liet Rijk meer bijdraagt en daardoor Rijnsburg niet meer hoeft uit te trekken maar uiteindelijk nog 46 cent minder bijdraagt dan vóór deze verhooging aan steungelden met f 2740. Nadat deze begrootingswijzigingen werden goedgekeurd deelde de Voorz een en ander mede over het dempingsplan der Langevaart. Demping van de Langevaart Besloten was (en van de regeering was daarvoor ook alle medewerking ondervon den) de Langevaart te dempen. Hiervoor is echter vergunning van „Rijnland" noodig. Deze vergunning wilde „Rijnland" wel ver strekken, maar dan moest aan verschillendei voorwaarden voldaan worden, o.a. rioieering v. d. Sandtlaan. Dit zou extra kosten f 12000, Nu zijn deze dingen ook nood g, wanneer het rioleeringsplan voor heel de gemeente wordt uitgevoerd. Wanneer men dus dit ging uit voeren zou men weer een stap verder zijn in de goede richting van een goede rioleering. Daarom voelden B. en W. daar wel iets voor, mits natuurlijk de regeeiMig hierin wilde bij-, springen. Daarvoor is echter noodig een gun stig advies van de commissie voor zuivering van wateren. Deze commissie heeft echter gezegd, dat geen verdere gedeeltelijke uit voering van het rioleeringsvraagstuk mag plaatsvinden. Wanneer Rijnsburg verder wil gaan, moet liet geheele rioleeringsvraagstuk worden, opgelost, dus algeheele rioleering aan de gemeente en een zuiveringsinstallatie! voor afvalwater, zoodat slechts gezuiverd water op „Rijnlands" boezem zou worden ge. loosd. Dit zou echter plxn. f 160.000 kosten. Bovendien zou dan natuurlijk overleg ge pleegd moeten worden met Oegstgeest over het afvalwater van inwoners van Oegstgeest die op Rijnsburg's rioleering loozen. Als de demping van de Langevaart daaraan vastzit, zal het nog wel even duren voor daartoe kan worden overgegaan. In afwachting...,., Om tot een oplossing te geraken is een ge combineerde vergadering gehouden, waar behalve B. en W. van Rijnsburg, afgevaar digden van alle hierbij betrokken instanties aanwezig waren. Resultaat daarvan was dat Rijnsburg nogmaals bij dc commissie tot zuivering van afvalwater een goedgunstig advies zou vragen over een gedeeltelijke uit voering van het rioleeringsplan, dit voor zoo ver dit door „Rijnland" geëischt wordt. Dit is gebeurd. Deze maand zal bovengenoemde commissie vergaderen. We moeten nu af wachten wat voor advies ze zal uitbrengen. Valt dit goed uit, dan kan er wellicht dit jaar nog wat gedaan worden. Daarvoor zal echter het nog overblijvende bedrag op dei begrooting 1939, na de vermindering van f 3600 (zie boven), nog ruimschoots voldoen- Rioolbelasting? Naar aanleiding van het geheel uitvoeren van het rioleeringsplan, dat pLm. f 16000 zou kosten, geeft de Voorz. als zijn meening te kennen, dat, wanneer dit mocht gebeuren, men zal moeten overgaan tot heffen van een rioolbelasting. De heer Zandbergen vraagt nog naar de bebouwing, van de Kanaalstraat. Hij be treurt het dat er geen uniformiteit komt in de hoogte van de dakgoot. Hij vraagt of er geen bebouwingsvoorschriften zijn die dit ge bieden. De Voorz. deelt nog mede dat bij het thans in aanbouw zijnd pand aan alle voor schriften is voldaan. Voorschriften aangaan de de architectuur bestaan niet. Er zou dan een soort van schoonheidscommissie moeten zijn, die alle bouwplannen keurt. De heer Zandbergen dringt er op aan dat er alsnog dergelijke bebouwingsvoor schriften komen. Hierop gaat de Raad in geheime zitting. MUZIEK GAAT NIET DOOR Het is een goede gewoonte om telkens wanneer een lid van ons Vorstenhuis ver jaart een muzikalen rondgang te maken. Men verzoekt ons nu mede te deelen, dat door bijzondere omstandigheden zulk een rondgang hedenavond niet zal plaats vin* den. Thans hoopt „Wilhelmus" a.s. Maan dagavond een concert te geven. VOORSCHOTEN OPBRENGST COLLECTE De collecte, gehouden in onze gemeente, voor het fonds ter aanmoediging en onder- steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (fonds voor oud-mi!itairen) heeft opgebracht f35,80 (v.j. f 16.65). ER WEP.D ZEER DRUK GEBAAD De balans over 1938 van het gemeentelijk badhuis sluit met een bedrag van f 11.907,47, waarin een verlies is verwerkt van f 866,55. Gedurende het verslagjaar zijn 7.637 ha- den genomen (1937 6.679), aldus een toe name van 95S baden of 14,31 pet. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat in het jaar 1938, het grootste aantal baden van do laatste 10 jaren is genomen. „Zoo knecht, zoo heer" Het heeft altijd eenige bevreemding ge wekt, dat in dc drukkersbedrijven de een voudige gezellen examen moesten hebben afgelegdi voordat zij tot die waardigheid konden geraken, terwijl de patroons zóo maar zaken konden besturen en beheeren. Aan dezen wantoestand is thans een einde gekomen. De jonge en aanstaande, drukkers patroons zijn op 17 Juni getest op wetsken- nis, dat is: op hun kennis van de rijks- en federatiewetten. Er waren 20 candidaten opgekomen, van wie 19 slaagden. Mr. Borst had hen in een cursus voorbereid op de ko mende moeite. In de toekomst hebben wij dus een bedrijf, dat gevormd wordt alleen door geslaagden. (N.H.), C. Knook, notaris ta Apeldoorn. Op zün veirzook ls hem eervol ont- "1"" - Apeldoorn, elag verleend als notaris i

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6