WêStM's Verhooging defensie-begrooting met 33 millioen WOENSDAG 28 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 De 'dijkdoorbraak vafi het 'Albertkanaal in België richtte groote 'materieele schade aan. Bijna twee millioen kubieke meter waa ter stroomde over het omringende land. Een detail van de verwo esting, welke werd aangericht. De driedaagsche technische proefvaart van het nieuwe 'm.s. Oranjenam gisteren een aanvang. Het zeekasteel 'in de sluis te IJmuiden De Commissaris der Koningin in Friesland heeft gisteren het nieuwe pomp-' 'station van de intercommunale waterleiding, gebied Leeuwarden te Oldeholt- pade officieel geopend. Bij het passeeren van de Hembrug. Een interessan te foto, genomen uit het kraaiennest van het m.s, „Oranje" in het Noordzeekanaal op weg naar de Noordzee voor de driedaagsche proefvaart Het zeiljacht „Iduna", het grootste, ooit in Neder land gebouwde zeiljacht, is gistermiddag te Aals-t meer tewater gelaten. Het schip in zijn element. Wordt Nederland bedreigd? II (slot) Het ligt in de rede, dat, hoe de verhoudingen zich ook zullen wijzigen, Duitschland nooit den oorlog zal verklaren aan Engeland of Frankrijk, maar dat moge lijk wel het omgekeerde zal gebeuren. Uit- teraard zal Duitschland (met Italië) dan die tegenstanders ook aanvallen, maar om .te beg nnen alleen door de lucht. Ik zeg „om te beginnen", immers wat later zal ge beuren, is natuurlijk niet te voorzien; maar iwel is zeker, dat ook dan de beschreven neutrale barrière (plus Helgoland e Siegfried-linie) Duitschlands meest voordee- lige defensieve borstwering blijft, waardoor het naar het Oosten en het Zuiden de han den vrij heeft. Het aanvallen door de lucht op Engeland kan gebeuren zonder over Nederland te vlie gen, nl. noordelijk van ons land om. Zouden wij wel overvlogen worden, dan is zulks .toch geen directe neutraliteitsschend-ng te vens casus belli, wanneer wij zulks met .vuur trachten te beletten. Goed beschouwd, is er voor ons eerder reden om te denken aan de mogelijkheid van een schending der neutraliteit van Bel gië en Nederland door een Fransch-Engel- sche legermacht, welke alleen via die bei de landen zou kunnen trachten Duitsch land binnen te vallen, maar de waarschijn lijkheid daarvan is wel zeer gering. Op grond van het vorenstaande ben ik overtuigd van wat ik wil noemen een na tuurlijke veiligheid voor de kleine landen in West-Europa, indien die beide landen met een eigen sterke de fensie in staat zijn z.n. voor hun eigen neutraliteit op te komen. Vraagt Uw Winkelier ZINGG-kaas DE BESTE GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN V2-I en 2Vi K.G. NETTO 1813 - De Wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1939 N.V. Delftsche Stoom wasscherij v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151-152, DELFT, TeL No. 166 Zonder zulk een mogelijkheid zouden landen daarentegen attractieve gaten in de barrière zijn, waar beide'partijen om het snelst op zouden aanvallen, om zich beste positie te verzekeren. Bedreigd uit een politiek-economisch oogpunt waren en zijn wij niet, wijl le Duitschland ons niet voor zijn levensruim te noodig heeft; 2e het ons wel noodig heeft voor een normaal handelsverkeer, dat nog steeds voor Duitschland van groote betee- kenis is. Geheel buiten beschouwing kan blijven de gedachte, dat Hitier ons zou op nemen in zijn Groot-Duitschland, wijl wij zgn. Neder-Duitschers zijn. Niemand beter dan Hitler, die de Duilsche natie wil schep pen, weet en moet waardeeren, dat do vroe gere in de Renubliek der Vereenigde Ne derlanden verbonden stammen sedert 1S30 evolutionnair groeiden lot de thans ge vormde hechte Nederlandsche natie. Bij het uitbreken van een Europeesch conflict zijn, zooals ik reeds beschreef, de zgn. kleine landen goed defensief ingesteld na ar beide z ij den een \oor beide partijen uitermate gewnnschte barrière. Tijdens den strijd blijft dat zoo, conform den toestand (met uitzondering voor België) gedurende den oorlog van 1914—1918. Velen verwachten dan ook, dat het mo gelijk toekomstige conflict niet in het westen, maar in het oosten en zuiden zal worden u tgevochten in de Oude, nu weer Nieuwe Wereldzee en dat het dan daar zal gaan om het behoud voor het Britsehe Rijk van de voor de Rrïtsche wereldverbindingen belangrijkste doorgangspoort: het kanaal van Suez. .Ook Dr. Coüjn zeide in zijn jongste radio rede, dat de genomen defensie-maatregelen geenszins noodig waren omdat hij voor ons land eenige directe bedreiging aanwezig achtte, maar wel om voorbereid- le zijn voor het geval een conflict tusschen ande ren zou uitbreken, m.a.w. om in dit geval zoo noodig onze neutrale posit:e te kunnen verdedigen. Zoo luidde ook zijn anrivoord op de recente vraag van Duitschland of Ne derland zich door Duitschland bedreigd achtte. Dat die voorbereiding nu tijdig en inten sief gebeurt, is niet meer dan logisch. Zij is wel buitengewoon kostbaar, omdat zoo veel te herstellen en in te halen valt, wat in de voorbije jaren door „de politiek" werd beschadigd en tekort gedaan aan de Neder landsche weerkracht. Tenslotte nog dit Wil de Nederlandsche natie zelfbewust, krachtig en hooghartig haar zelfstandige neutraliteit bewaren temidden der heerschen de tegenstellingen in Europa dan zal zü zich inderdaad neutraal hebben te toonen, d.w.z. geen nationale uitingen mogen seven van anti-dit of anti-dat. Het is speciaal de pers, die in dezen een uitermate belangrijke rol heeft te spelen. Onvoorzichtige stemminrs- uitslagen hebben in den loop der tijden a! heel wat ongelukken veroorzaakt. Ch. KlèS, Generaal-Majoor K.N.I.L. b.d. Oud-lid van den Volksraad. BURGEMEESTER VAN VRIEZENVEEN Benoemd is tot burgemeester der ge meente Vriezenveen J. Krol, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemppnten Hemelumer Olde phaert en Noord wol de. De heer Krol is thans 56 jaar oud en sedert 1917 burgemeester van H.-O.. waar hij voordien secretaris was. De burgemeester is een broer van het Tweede Kamerlid den heer Tj. Krol te Groningen: hij behoor) tot de Ned. Herv. Kerk en is lid van de Chr Hist. Partij. De installatie zal waarschijn lijk reeds a.s. Maandag plaats hebben. In Hengelo (O.) worden de IMCO trommelremmen voor Uw rijwiel vervaardigd. Vooral voor aanschaffing geschut en munitie Genie-materieel en luchtvaart vereischten ook groote bedragen Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging en verhoo ging van het achtste hoofdstuk (defensie) oer rijksbegrooting voor 1939. Aan de me morie van toelichting is het volgende ont- De aanschaffingen en voorzieningen, waar )or in de ondorwerpelijke suppletoire be grooting gelden worden aangevraagd, kun- behoudens enkele uitzonderingen in twee groepen worden verdeeld. In de eerste plaats werden bedragen op gebracht voor oatgene ten aanzien waarvan in de memorie van toelichting op het VlIIe hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1939 werd uiteengezet, dat een verhooging van de aanvankelijk noodig geachte kapitaalsuitga- was te verwachten. Het betreft hier de uitgaven voor de maritieme wal-inrichtin- gen, voor magazijnen van de landmacht en oor kazerneering. In de tweede plaats is het in verband met de tijdsomstandigheden geboden om ver schillende voorzieningen, die volgens den aanvankelijken opzet der plannen eerst in den loop van een aantal jaren zouden wor den ingevoerd, met spoed ter hand te ne- I-n hoofdzaak betreft dit aanschaffin- iran geschut en munitie voor zee- en landmacht, alsmede van voorraden inten dance-goederen. Het gaat hier in feite om hiaten en tekorten, die niet langer besten digd mogen blijven. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt om aan art. 4 der wet van 24 Fehr. 1939 een nieuw lid toe te ypegen, waaromtrent het volgende moge worden medegedeeld. Aangezien de in September 1938 buitenge woon onder de wapenen geroepen dienst plichtigen reeds na korten tijd weder met groot verlof gezonden konden worden als gevolg van de toen ingetreden ontspanning in den internationalen toestand, was het mogelijk oe uitgaven beperkt te houden tot e.en bedrag van ongeveer f 3 millioen. Nu de internationale omstandigheden het April j.l. wederom noodzakelijk maak ten over te gaan tot de buitengewone op roeping uitwendige veiligheid werd het niet noodig geacht om hiervoor een bui tengewoon crediet aan te vragen. RESTAURANT DFS DEUX CIEF< PORTE DE NAMUR - BRUSSEt RESTAURANT a LA CARTE KOUD BUFFET MATIGE PRIJZI-N Van het bij de wet van 30 September toegestane bedrag kon namelijk met toepas sing van art. 24 der Comptabiliteitswet 1927 f 97 millioen woraen toegevoegd aan de defensiebegrooting voor het dienstjaar 1939. Artikel 4 der wet van 24 Februari 1939 tot vaststelling van de defensiebegrooting 1939, dient dan echter te worden aangevuld met een bepaling, als voorkomende in art 3 van bovengenoemde wet van 30 September 1938 betreffende het buitengewoon crediet van f 100 millioen. Vliegkampen Voor de marine-vliegkampen is in totaal noodig: 'voor „De Kooy" f 467.500,—; voor „De Mok" f 294.000.—; voor Schellingwouae f 262.100.— en voor Veere f 216.000.-. Daarenboven voor terreinuitbreiding van „De Kooy" nog een bedrag van f 50.000, Voor aanbouw, aankoop, bewapening en uitrusting van schepen, vaartuigen en vlieg tuigen is een hooger bedrag van f 1..354.000 aangevraagd. Hiervan is noodig f 354.000.- voor verdubbeling van de luchtafweerbewa- pening van Hr. Ms. „Tromp"' en de daar mede verband houdende aanschaffing van munitie. Ten slotte is in dit bedrag begrepen f 600.000 voor de defensieve uitrusting van koopvaardijschepen. Voor materieel der artillerie met toebe- hooren, geniematerieel en uitgaven voor de militaire luchtvaart is een hooger bedrag van f 18.890.000 aangevraagd. Hiervan zijn bestemd voor: aanschaffing van houwitsers met bijbehoorende munitie f 12.850.000, uit breiding van de munitievoorraad voor lucht doelgeschut f 5.000.000, aanschaffing van 100 vuurmonden van 4.7 cm (pantserafweerge- schut) f 1.000.000, aanschaffing van trans portrijwielen voor het vervoer van radiotoe stellen, ingedeeld bij de bereden artillerie f 40.000. Voor nieuwe gebouwen en werken is een verhooging gevraagd van f 3.125.000, waar van bestemd is f 2.200.000 voor magazijnen, voor berging van materieel en munitie. Dit laatste bedrag is noodig om te kunnen voor zien in de vereischte bergruimte voor ma terieel en munitie, dat in een belangrijk sneller tempo zal worden afgeleverd dan oorspronkelijk was te verwachten. Voor uit--, breiding van het centraal rtagazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woer den is f 205.000 in de gevraagde verhooging van f 3.125.000 begrepen. Voor kleeoing, uitrusting, ledergoed, ver- plegingsvoertuigen en verdere intendance goederen wordt een verhooging gevraagd van f 7.742.000 Dit ontwerp van wet heeft tengevolge een verhooging van den geheelen dienst met f 33.141.655, waarvan een verhooging met f 32.226.000 op den kapitaal dienst. Benoemd *ön tot hoofdcommies der P.T.T.. J Berkhout te Rotterdam-Zuid en S. Ochtman te EERSTE KAMER Een korle vergadering De Eerste Kamer kwam gisteravond bij een onder voorzitterschap van Mr W. L. ba ron de Vos van Steenwijk. Aan oe orde zijn een vijftal kleinere wetsontwerpen, o.a ziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor 1938 (deelneming in preferent kapitaal der ko ninklijke Nederlandsche hoogovens en staal fabrieken N.V. te IJmuiden); deelneming in preferent kapitaal van de Koninklijke Ne derlandsche hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden (bevordering van oe uitbrei ding der fabriek met een walserij) (t\v wetsontwerpen) De ontwerpen 1 tot en met 4 worden zon der debat en z.hst aangenomen. Bij de behandeling van no. 5 spreekt de heer von Bönninghausen (n.s.b.) Hij is van oordeel, dat het particulier ka pitaal liever in het buitenland wordt ge ïnvesteerd, oaar er geen belangstelling be stond voor do laatste 700.000 gulden ir preferente kapitaal der hoogovens. Dit Is geen uiting van krachtige politiek. Een groot gedeelte van het Nederlandsche kapitaal ligt braak of wordt in het buitenland geïn vesteerd. Spr.'s standpunt is anders: crcdie- ten aan levensvatbare bedrijven moeten ge weigerd worden. Er bestaat een geweldige behoefte aan kapitaal bij het bedrijfsleven. De minister van economische zaken, c heer Steenberghe, betoogt, dat het on juist is, dat de particulieren geen geld over hebben. De particulieren zijn begonnen met f 1.175.000 gulden te investeeren. De uitkom sten van dit bedrijf zijn niet zoo geweest, dat de^-e investeeringen aanlokken. Deze in- vesteeringen zijn geheel vrijwillig geschied. Er is geen aanleiding om smaad te werpen op het particulier initiatief. Vergelijkingen met het buitenland zijn vanachter de regee- ringstafel heel wat moeilijker dan uit de Kamer. Het wetsontwerp wordt z.h.st genomen. Om 20.55 uur wordt de vergadering ge sloten. De mosterdgas-vergiftiging aan de Hembrug Op vragen van het Tweede Kamerlid van SI een betreffende de besmetting met gif gas van arbeiders bij het verrichten van werkzaamheden op de terreinen van de ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft de minister van defensie geantwoord: Bij het verrichten van grnafwerk in Mei jl. op een gedeelte van het trrrein der artill- lerie-inrichtingen aan de Hembrug zijn ne gen werklieden en hun baas, die in dienst van een aannemersfirma waren, in aanra king gekomen met resten van chemicaliën. Deze chemicaliën bevatten mosterdgas, wel ke stof tot de „gifgassen" moet worden ge rekend. Zes werklieden hebben hun werkzaam heden moeten staken, van wie vijf thuis on der doktersbehandeling kwamen, terwijl voor den zesden verpleging in het ziekenhuis ge- wenscht werd geacht, 't Bekomen letsel van laatstbedoelde bestaat uit een aantal blaren op verschillende deelen van het lichaam en moet als ernstig worden beschouwd. Zijn huidige toestand is intusschen gun stig te noemen. In hoeverre de aandoening tot stoornis van hlijvenöen aard zal leiden, is thans nog niet te zeggen. De overige drie I werklieden en de werkbaas werden in loo- pende hehandeling genomen bij den genees kundigen dienst van de fabriek. Rehalve dei in het ziekenhuis opgenomen arbeider zijn thans nog twee arbeiders onder geneeskun- iige behandeling: de overige getroffenen zijn allen hersteld en hebben 't werk hervat De hiervoren bedoelde chemicaliën waren INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT STEMMERIK C° LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. een vijftal maanden geleden op deskundige wijze, volgens de hiervoor gebruikelijke me thode. na voorlichting en onder toezicht van chemici op een daartoe uitgekozen plaats, welke zoowel van het eigenlijke fabrieks terrein als van de verdere omgeving door een hek was afgesloten, ter neutraliseering hegraven, in de vaste overtuiging der des kundigen. dat ze aldus in korten tijd hun activiteit zouden verliezen. De gesteldheid dezer chemicaliën maakte het practisch onmogelijk de activiteit vooraf te neutraliseeren. Het ongeval moet worden' toegeschreven aan een samenloop van om standigheden, waarvoor geen personen kun nen worden aansprakelijk gesteld. Van ver zuim kan hier niet gesproken worden. De deskundigen staan voor een nieuw feit, nl. dat de activiteit dezer in den grond' begraven chemicaliën na ruim vijf maan den nog niet geheel verdwenen was. Prins Bernhard bij de Chr. Padvinders Week-einde van de N.C.V.P. op Wondschoten 's GRAVENAGE, 28 Juni. Onder leiding van Ds W. M. A. Kalkman, hoofdkwar tierscommissaris van „de Nederlandsche padvinders" voor christelijke groepen, heeft de Ned. Chr. Vereen, van padvinders Zater dag en Zondag de jaarlijksche algemeeno vergadering gehouden op „Woudschoten", Mepr dan 200 leiders en leidsters waren aan- -ezig. Het belangrijkste punt van de agenda was de statutenwijziging, waarhij de algemeene vergadering wordt vervangen door een ver- eenigingsraad. bostaanoe uit de bestuursle den en de districtsbestuurders. De heer Joh. J Buitendijk werd gehuldigd verhand met zijn aanstaand 121-,.jarig jubileum als lid van het dagelijkseh bestuur Prins Bernhard kwam des Zondags om 2 -iir in paovindersnniform een bezoek bren gen, vergezeld door den heer A. Oosterlee, hoofdcommissaris van de NPV De be stuursleden van de N.C P.V. werden aan Z.K H voorgesteld. Op den Zondagmiddag hield Mr J C. Baak, die den zoo plotseling overleden ür f C. Wissing verving, een inleiding over de oecumenische beweging, waarop een leven dige gedachtenwisseling volgde. Te 5 uur. direct na de sluiting van het weekeinde, vertrok Z.K.H.. hartelijk toege- juicht door de aanwezigen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5