böcOJ) Japan is bereid tot onderhandelen 'lfLoJu^en: «BAKKEN AARMMLH 5^ -8 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 Voorstellen inzake de Tientsin kwestie Ontkleeden der Engelschen zal worden gestaakt Reuter verneemt in doorgaans goed in gelichte kringen, dat de Japansche regee ring twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met de Brit sche regeering. Het eerste is, dat de concessie te Tien tsin niet zal worden gebruikt voor antl- Japansche intrigues door de Chineezen. Het tweede is. dat de concessie te Tien tsin niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord-China in concurrentie met de valuta, die de Japanners trachten in te voc- Men meent te weten, dat de Britsche regeering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden, doch dat niettemin alge- meene onderhandelingen beginnen. Reuter meent voorts te weten, dat er goede reden is om aan te nemen, dat in de komende 24 uur te Londen en te Tokio een mededeeling zal worden gedaan betreffende het openen van onderhandelingen te Tokio inzake Tientsin. De bevelhebber van de Japansche troe pen te Tientsin, generaal H o m m a, heett aan de soldaten, die de posten om de Br't- sche nederzetting bezet hebben, opdracht gegeven zich te onthouden van het „on waardig behandelen" van vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers van de pers zeide generaal Homma later: „Ik heb mijn manschappen opdracht gegeven voorzichti ger te zijn in hun methode." Hij voegde hieraan toe, dat nooit opdracht is gegeven om vreemdelingen bij het onderzoek uit te kleeden. Hij heeft ook geen rapporten ont vangen dat dit zou zijn geschied. Generaal Homma zeide ten slotte, dat de blokkade zal voortduren tot Engeland zijn houding ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten zal hebben gewijzigd. Zelfs Britsche représailles zullen Japan niet van de wijs brengen. Geen ontkleedingen meer TOMATENSLA CEBAKKEN uHrtsi/e OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN Tientsin iets behaaglijker. Aan de grens van de concessie zijn thans geen incidenten voorgekomen. De drie Engelschen House, Lord en Whitewright, die regelmatig de grens van de concessie passeeren en gere geld werden ontkleed, moesten zich gisteren wel aan een nauwkeurig onderzoek onder werpen. Hoewel hun wel de schoenen wer den uitgetrokken, werden ze niet ontkleed. Sommige kringen beschouwen de verbete ring van den toestand als een teeken dat onderhandelingen te Tokio zullen beginnen. De Japansche generaal Homma heeft een journalist meegedeeld dat de Japanners naaktheid in het geheel niet als iets ver nederends beschouwen. Glimlachend bood hij zelfs aan zich ook te ontkleeden en zoo deze opvatting te bewijzen. HET BERLIJNSCHE STADS BEELD WORDT FRAAIER Dr Lippert streeft naar meer kleur (Van onzen Duitschen correspondent). Te dien opzichte is het te Berlijn al niet veel anders dan in alle groote steden ter wereld: op alle drukke verkeerspunten ziet men kiosken staan, waar kranten, bloe men, sigaren en cigaretten, of oude en half- oude boeken verkocht worden. Deze kiosken verlevendigen als het ware het straatbeeld en vooral die, waar de kranten ten verkoop woiden aangeboden, genieten tegenwoordig de publieke belangstelling. Gekocht wordt er betrekkelijk weinig, maar gratis gelezen des te meer! Speciaal Zwitsersche kranten in de Duitsche taal zijn een attrac tie, want men hoopt daar iets in te vinden, dat in flagranten strijd is ijiet de officieel gedicteerde zienswijze der nationaal-socia- listische eenheidspers. Waarschijnlijk in verband met die interesse hebben de man nen of juffrouwen, die zulk een kiosk vxploiteeren, pas kortelings het bevel cmvangen, de Duitsche partijorganen voor aan en de buitenlandsche kranten in een bescheiden hoekje te hangen! Berlijns eerste burgemeester, dr. Lip pert, die er met voorbeeldige doortastend heid naar streeft, het architectonisch beeld der Rijkshoofdstad te verfraaien, schijnt vastgesteld te hebben, dat de duizenden vaak zeer armoedig en vervallen uitziende kiosken in strijd zijn met zijn grootsch opgezette plannen. Want plotseling is er een verordening uitgevaardigd, welke aan iederen kioskbozitter voorschrijft, aan zijn kiosk een bepaalden kleur te geven. In den meest letterlijken zin des woords moeten alle Berlijnsche venters dus „kleur be kennen!" We hebben hier eigenlijk niet -met de Eerste verordening van deze soort te doen, want reeds enkele weken geleden is aan gekondigd, dat de Berlijnsche taxi's, die tot dusver donkergroen van kleur waren, voortaan donkerblauw geverfd dienen te worden. Erf thans volgt de verordening ten opzichte van de kipsken. Alen zou kunnen zeggen: de schilder moet ook levenI Op zichzelf is dat nog zoo kwaad niet. want in alle wijken der stad krijgt men nog steeds veel te zien, wat niet bepaald tot ver fraaiing van het stadsbeeld bijdraagt En de armzalige kiosken en karretjes speelden daarbij een zeer bedenkelijke hoofdrol. Voor de kiosken, waar men tabak, siga ren en cigaretten kan krijgen, wordt geheel in den stijl de bruine kleur voorgeschreven, althans donkergeel, terwijl de stalletjes voor fruit en groenten voortaan een ivoren tintje zullen hebben. Grijsblauw is de cou leur voor de boulevardwinkeltjes, waar planten en bloemen verkrijgbaar zijn en op die manier kan men nog een half uurtje doorgaan. Maar de hoofdzaak is dan toch maar, dat in heel Berlijn, waar in alle wij ken der stad druk gebouwd en geverfd wordt, ook ten opzichte van de kiosken het stadsbeeld wordt verfraaid. En in zooverre moet deze verordening van dr. Lippert als een stapje verder in de goede richting ge waardeerd worden. De Windsors terug naar Engeland? De „Evening Standard" bericht op de eer ste pagina, dat de hertog en de hertogin van Windsor besloten hebben naar Enge land terug te keeren. Zij zuilen in October aankomen. Aangezien zij Britsohe onder danen zijn. kunnen zij komen en gaan zoo als zij wenschen. Het blad voegt hieraan toe, dat de hertog besloten heeft, niet meer aan te dringen op den titel van koninklijke hoogheid voor de hertogin. DE DOORBRAKEN VAN HET ALBERT-KANAAL Het herstelwerk is zeer omvangrijk BRUSSEL, 27 Juni (Belga). Op het mi nisterie van openbare werken veronderstelt men, dat de oorzaak van het doorbreken van de dijken van het Albcrt-kanaal ligt in den aard van het terrein ter plaatse. Dit is zanderig en zeer mul. Bovendien werd op de plaats waar de dijken zijn gebroken, het kanaal gesneden door een beek. Verder werd medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld om de dijken te herstellen, op dusdanige wijze, dat de in wijding van het kanaal op den vastgestel de» datum en met het vastgestelde ceremo nieel zal kunnen geschieden. Het herstel- werk is evenwel zeer omvangrijk, niet al leen moeten de doorbraken worden gedicht, doch ook moet de rechteroever, welke door weekt is en door de golven over een lengte van twee kilometer is meegesleurd, hersteld worden. Men hoopt toch op tijd klaar te zul len komen. De feesten, welke te Luik gehouden zou den worden, zullen dus doorgaan en niets zal d'e optocht van schepen, welke het ka naal van Luik naar Antwerpen zouden af zakken. tegenhouden. De genie te Hasselt is druk bezig met het verhoogen van de voor- loopige brug, welke over het kanaal werd geslagen op de plaats waar in 1938 de brug is ingestort. Vragen in den Senaat In den senaat hebben drie leden verzocht vragen te mogen stellen over de doorbraak. Na de opening van de vergadering gaf de minister van openbare werken Van der Poorten, een uiteenzetting van het ge beurde. De minister achtte het onvoorzich tig, reeds nu den omvang van de schade vast te stellen. Hij verklaarde verder den dood van den ingenieur te betreuren. Een onderzoek is ingesteld om de oorzaak vasi te stellen en men moet het resultaat hier van afwachten. Ook is het wenscheliik, dat men niet de politiek mengt in deze betreu renswaardige zaak, wraarmee de politiek niets te maken heeft. Verder moet men niet uit het oog verliezen dat in andere landen, waar men een dergelijk groot werk onder neemt. eveneens ernstige ongelukken zijn voorgekomen. De voorzitter van den senaat verklaarde vervolgens van oordeel te zijn, dat de leden, die den minister vragen wenschen te stel len, zelf ook van meening zullen zijn, dat zij het resultaat van het onderzoek moeten afwachten, zoodat de minister hen zal kun nen antwoorden. Vervolgens werd met zitten en opstaan het voorstel om de zaak met spoed te be handelen, verworpen Bovenstaande kaartjes geven een overzicht van het Albertkanaal in België, hetwelk ten gevolge van een dijkdoorbraak gedeel telijk verwoest werd, en van de plaats waar de catastrofe heeft plaats gehad. Waarheid of bluf? Een Mandsjoekwosch „oorlogs"-bericht HSINKING, 27 Juni. (Havas). Sedert het begin van het incident van Nomonhan heeft de Japansche luchtmacht 275 toestellen van de luchtmacht van de sovjet-unie om laag geschoten, volgens de legerberiohten over den strijd bij het Boeir Nor-meer. De autoriteiten van het Kwantoeng-leger verwachten, dat de Russen thans voor zichtiger zullen worden- is dubbel hardnekkig* maar HARTJES van MIJNHARDT brengen dadelijk beterschap! Door de typische hartvorm gemakkelijk in te nemen. Constanzo Giano overleden Voorzitter van de Italiaansche Kamer van Buitenlandsche Zaken, is overleden. Mussolini vernam het overlijden, toen hij zich in Romagna bevond. Per vliegtuig en per auto begaf hij zioh naar Ponte a Moriano. Ook minister Ciano is in allerijl naar het siterfhuis vertrokekn. De bladen wijden hun gchcele frontpagina aan het overlijden van den voorzitter der Kamer. Zij herinneren aan de wapenfeiten van den overledene en aan zijn politieken arbeid Polen schieten Duitsch vliegtuig neer Het vloog boven fortificaties WARSCHAU, 28 Juni (Un. Press). Een Dujfsch militair vliegtuig is neergeschoten door de kustverdediging van het Helaschier- eiland 30 mijlen van Danzig. Het vliegtuig vloog over de fortificaties. Er werd een waarschuwingssalvo afgegeven, maar het vliegtuig stoorde zich hierann niet. De autoriteiten van de kustbewaking rap porteeren, dat het vliegtuig in zee gestort is buiten de territoriale wateren. Het vliegtuig zond noodseinen uit. Men gelooft, dat de 'bemanning door een handels vaartuig is opgepikt. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het lucht vaartministerie aldaar weigert details over het gebeurde mee te deelen. De Britsch-Russische besprekingen Een geheim protocol? Engeland zou nieuwe voorstellen voor een pact met Rusland voorbereid hebben, waar in, zoo wordt gemeld, een geheime overeen komst zou zijn opgenmen, die de onafhanke lijkheid van Letland. Estland en Finïaivi iu verzekeren. Met het oog op de houding van Rusland i de Baltische staten zou Engeland heslotsri zijn, om een geheim protocol aan het t lekoro- stige driemogendhedonpact toe te voegen. Engeland heeft dit nieuwe plan aan Frankrijk voorgelegd en verwacht wordt, dat Seeds en Strang dit aan Molo'of zul len overhandigen. Evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk Kamer aanvaardt hervorming der kieswet De Fransche Kamer heeft een wetsontwerp tot hervorming der kieswet, hetwelk het in stellen van een evenredige vertegenwoordi ging beoogt, aangenomen met 339 tegen 234 stemmen. De nieuwe wijze van de verkiezing der kamerleden is nog'geen ideaal stelsel en van „de rechtvaardige en loyale evenredige" vertegenwoordiging is men verwijderd geble ven. doordat de voorstanders der evenredige aan hun eigen medestanders uit het radicale kamp concessies hebben moeten doen om de meerderheid bijeen te houden. Een punt, waarop de wet o.a. afwijkt van een ware evenredige verdeeling, is het in stellen van verschillende kiesdeelers. De kiesdeeler is niet overal hetzelfde, doch ver schillend voor de verschillende departemen ten. zoodat plattelandsdistricten, zooals wij zeggen, bevoorrecht zullen zijn boven de ste den en de industrieele centra. Hoe het ook zij, de nieuwe wet is een groote vooruitgang, welke op de eerste plaats het onschatbare voordeel heeft, dat de im- moreele coalities, als die, welke tot het volks front hebben geleid en waarbij, -met tegen strijdige beginselen, toch samenwerking moest verkregen worden, op electoraal plan niet meer mogelijk zijn. En voorts, dat de partijen verplicht zullen zijn, zich goed te organiseeren, wat tot dusverre louter aan de linkschen werd overgelaten. Het wrak van de „Thetis" Vandaag zullen volgens Havas nieuwe pogingen woden aangewend tot berging van het wrak van de Engelsche duikboot „Thetis". Het 3300 ton metende sohip „Zebo" zal daartoe uit Birkenhead naar de plaats van de ranip vertrekken DUITSCHE JOURNALISTEN UIT PALESTINA GEZET De vertegenwoordigers van het D.N.B. in Jeruzalem. Dr. Reichert en Vollhardt, zijn door de Engelsche autoriteiten uit het man daatgebied Palestina uitgewezen. De beweegredenen voor deze uitwijzing zijn niet medegedeeld. Beide D.N.B.-vertegenwoordigers hebben bereids het land verlaten. Amerika's neutraliteitswet Het nieuwe ontwerp Het huis van afgevaardigden te Washing ton heeft thans een begin gemaakt met de bespreking van het wetsontwerp op de neu traliteit, waarover de commissie voor bui tenlandsche zaken rapport heeft uitge bracht. Het ontwerp, dat door de commissie ingediend, luidt als volgt: 1. In tijd van oorlog en soortgelijke om standigheden kan de president de Staten tot oorlogvoerende macht verklaren. 2. Van dan af mogen de Amerikaansche burgers niet reizen op schepen, varend on der de vlag der Staten. 3. Van dan af zal het ook verboden zijn, credieten te verleenen aan oorlogvoerende mogendheden, of haar waardepapieren te koopen en te verkoopen, uitgenomen wan neer het gaat over handelscredieten op kor ten termijn. Overtreding wordt gestraft met boeten van 50.000 dollar en gevangenisstraf. 4. Alle handelswaren, bestemd voor oor logvoerenden, moeten aan een buitenland- schen agent worden overgedragen, v<Jór deze goederen uit de Ver. Staten worden uitge voerd. 5. De president moet een lijst laten publi- ceeren van inschrijvingen, om humanitaire redenen ten gunste van oorlogvoerenden. b. De neutraliteitswet zal niet van toepas sing zijn op de Zuid-Amerikaansche repu blieken In den tegenwoordigen tekst zal de wet &e levering toestaan aan oorlogvoerenden van alle koopwaar, oorlogsmateriaal en munitie. Zuid-Afrika's „Ossewabrandwag" Een rationaal-culturcele beweging Het bestuur van de Ossewabramdwag"in den Oranje-Vrijstaat heeft, naar ttDie Trans- vailer" meldt, oen verklaring uitgegeven, waarin doel en streven van de organisatie worden uiteengezet. In dev.e verklaring wordt onder mee zegd: „Het is ons bekend, dat achter beweging alilerlei geheime doeleinden 0_ zocht worden, doch wij verklaren met na druk, dat de „Ossewaibrandwag" niets anders is dan een groote cultureele beweging, ont staan in het jaar van den trek, die den gees+, door dezen 'rék geboren, wil besten- Het is ons groote ideaal de tradities en beginselen van de Boerennatie te handhaven en uit te dragen. Wij willen de godsdienstige, cultureel*- en stoffelijke belangen van die natie helpen bevorderen, zooveel ir ons ver mogen ligt. Wij willen de graven van Afrikaners, van wie vele reeds vergeten zijn, opsporen, her stellen en van kransen voorzien. Wij willen volksfeesten organiseeren. waarop wij huilde kunnen brengen aan d© helden en .heldinnen van ons volk, waarop wij onze eigen sporten, zooals be*- schijf schieten, kunnen beoefenen, waarop lezin gen over onze geschiedenis en over christe- lijke-nationa'le onderwerpen worden gehou- Zoo willen wij het verleden van ons volk laten leven en onze tradities bestendigen. Om dit dioel te bereiken, hebben wij het comma ndost elsel uitgekozen, omdat dat typisch Afrikaansoh is. Het is een eigenaar digheid van het Boerenvolk en het leeft in alle harten. Evenals bij de voortrekkers- beweging hebben wij commandanten en veld kornetten. Wij verwachten, dat de vrouwen haar plaats in de beweging zullen innemen. Wij doen een beroep op ieder, or „Ossewabrandwag" tot de grootste van Zuid-Afrika te maken". Huurstaking in Londen's Eastend Vrouwen en politie slaags In het Eastend van Londen hebben eenige honderden huurders van arbeiderswoningen, voornamelijk vrouwen, een waren veldslag geleverd met een aantal politiemannen. Sedert een twintigtal weken waren de bewoners in „huurstaking" gegaan, om te protesteeren tegen de huren, welke volgens hen te hoog waren. Toen de deurwaarders kwamen om hen uit de huizen te zetten vonden dezen de deuren gesloten en gebarricadeerd. De deur waarders riepen de politie te hulp en een vijftigial agenten kwam in auto's. Zij moes ten de huizen als het ware belegeren en slag leveren tegen de bewoners, waarbij vooral de vrouwen zich verweerden en een regen van projectielen op de politie deden neer komen Een politieman moest naar een ziekenhuis worden vervoerd; hij werd gewond dooreen groot blok beton, dat hem tegen de zijde was gegooid DONDERDAG NCRV. 8.009.15 Gram.muziek, ,'pl.m. 8.15 u, Ber.) 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdién- st-lg halfuur. 12.00 Ber. 12.15 Carillonbeape- lln.g. 12 30 KRO-Orkest (1.15—1.30 Gram* muziek). 2.00 Gram.muziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 3.00 uur. Vrouwenhalfuur. 3.30 Gram.muziek. 3.45 u. Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.00 Han denarbeid voor de jeugd. 5.30 NCRV-Har- monte-orkest (opn.) en gram.muziek. (Pl.nx, 6.30 Ber.). 7.00 Ber. 7.10 Journalistiek zicht. 7.40 Gram n - - - - „Veri iele. 7.45—7.35 Causerie *8.00 Be.r. ANP, herhaling S OS-berichten. ging „Stem en Gram.muziek. IC uur. 10.30 Gram nastlekles). ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. 8.00 Orgelspel. 8.15 Ber. 8.17 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en solist. 12 00 Gram.muziek. (Om 12.15 u. Ber.) 12.30 AVRO- nadi •kest. lórdeonensemble „The Broadway i". 1.15 De Romancers, soliste en en Orgelspel. 7.40 Causerie „Curaga 8.00 Ber. ANP, radiojournaal, mededeellngem 8.20 Stafmuzlek van het 6e Reg. Inf. 9.00 Declamatie. 9.45 Omroeporkest, mannenkoor „Kunst naar Kracht- en solist. 11.00 uur Ber. ANP Hierna: AVRO-Da nee-Band. 11.40 12.00 Orgelspel (opn.) Orkest. 6.40 Vo< luserle. 8.20 Gev. 'oespraak. 10.20 Kerk- KEULEN 456 M. 7 35 Orkest. 8.50 Orkest. 12.20 en 1.35 Orkest. 2.30 Concert. 4.20 Orkest en kwintet. 5.50 Koor en spreker. 7.30 en 8.30 Concert. 11.00 Septet-concert. 11.35 u. Kapel en mandoline-orkest. linuSSEI. 322 en 4S4 OrkOrt. 8.20 Orkej 4 84 M 12.50 en 1.30 Orkest. Op de baan van Monthléry begonnen 1Ê Fransche officieren een aanval op het we* reldrecord voor motoren met 750 c.cm4 inhoud. Een der deelnemers in actie. HET MOTORONGELUK TE HAARLEMMERLIEDE HAARLEM, 28 Juni. De identiteit van den motorrijder, die gistermorgen na een botsing met een hannkar op den Haarlemmerweg nabij Haarlem in de de Mariastichting is overleden, is thans vastgesteld. Het is da 46-jarige heer A. H. Ivlaasen, wonende t,a Amsterdam. HET GEHEIM OPGELOST NAAR HET ENGELS OH (11 „Ze zal bang voor hem zijn geweest." viel tante in, „want als zijn vrouw zal zij 't dikwijls hard genoeg te verantwoor den hebben gehad!" Madge had in het gehqel geen eetlust en moest zich geweld aandoen, om toch iets te gébruiken. De anderen waren ook verstrooid, al deden ze voor elkaar hun best. om niet te toonen, dat ze steeds luisterden naar ieder geluid, dat hen van buiten trof. Eerst toen ze, na tafel, in den salon bij het vuur zaten, hoorden ze een hun welbekend geblaf. Onmiddellijk was Madge bij de voordeur. Stephen volgde haar. Wolf kwaro binnengesprongen en ging mee naar den salon. Tante Anne nam zijn kop tusschen haar handen en keek hem in de oogen. „O. kon hij ons nu maar vertellen, waar bij geweest is en wat hij gezien heeft, dat goeie, brave dier! Terwijl de vermoeide hond aan hun voeten sliep en tante 'Anne in haar stoel zat te knikkebollen, spraken Stephen en Madge op fluisterenden toon. Zij vertelde van haar vader en besloot met te zeggen: „Wij waren èlles voor elkaar!" „Dat geloof ik graag: maar toch zal er nog wel eens een dag aanbreken, dat je iemand anders ook zult lief hebben! En die man zal dan heel goed beseffen, dat hij gelukkiger is, dan dat hij dit eigenlijk verdient. O, Madge, ik durf zelfs .wel zeggen, dat hij zioh den gelukkigsten in heel Engeland Voor het eerst noemde hij haar „Madge" en dit liet zij nu maar zoo. Ze had de oogen neergeslagen en haar lippen trilden. „Wat zou je tegen zulk een man zeggen, als hij den moed had te spreken?" „Wat ik tegen hem zeggen zou?" herhaalde zij op even zachten toon. „Ik zou hem zeggen, dat ik nu slechts aan één persoon kan denken. Ik zou hem zeggen, dat hij een te goed mensch is, dan dat ik hem mijn halve hart zou schenken en die helft dan nog gekweld door angst en vrees!" „Ik weet niet, of hij daarom dan zwijgen zou." „Ik wel." „Nu, ik óók eigenlijk. Maar toch kan ik niet zeggen, voor hoe lèng: want hij kan wel eens niet zoo geduldig en zoo onzelfzuchtig zijn, als je denkt. Bovendien, het hart zal hem tot spreken dringen; in ieder geval heb ik te doen met dien armen kerel: hij zal 't niet gemakkelijk hebben!" „Neen, dat kan wel, maar tóch zal hij 't volbrengen!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van!" „Wilt u 't hem dan vragen?Hem vertellen, dat ik het nu nog niet dragen kan? Dat, als ik mij een oogenblik geluk kig voel, ik mijzelve dan harteloos vind; dat ik dankbaar ben aan degenen, die zoo goed en vriendelijk voor mij zijn, maar dat in mijn hart nog zooveel angst en droefheid is. dat ik soms bang ben, dat het zal breken?" Ofschoon ze met het oog op tante wel zorgde, dat ze op zachten, gedempten toon sprak, was zij toch opgewonden op een manier, die hem het beste deed hopen. Vandaar dat hij kalmeerend antwoordde. „Ik geloof, dat hij al iets van dit alles weet, en dat hij zijn best zal doen, het in het oog te houden. Maar ontmoedigen zal het hem siet. HIJ ibI trachten, geitdsl te hebben." IX Toen Madge dien volgenden ochtend aan het ontbijt ver scheen, was Stephen in een brief verdiept, dien hij zooeven ontvangen had; maar tante zei dadelijk: „Hij wordt weggeroepen, maar hij heeft niet veel lust, om te gaan." „Kunt u dan niet weigeren?" „Neen, het is het schrijven van een ouden vriend, een Mr. Derriman. Zijn vrouw is ziek en de dokter daar schijnt er niet achter te wezen, wat haar mankeert. Tusschen twee haakjes, dat zeggen leeken altijd, al ziet een dokter het geval ook nóg zoo goed in, maar weet hij zoo gauw niet, welk middel hij moet aanwenden." „Maar uw vriend schijnt het er dus wel voor te houden, dat u haar genezen kunt?" „Juist," viel tante in. „Hij is van meening. dat Stephen méér weet, dan alle doktoren bij elkaar! En dat ben ik vol komen met hem eens!" „Tut, tut, tut, tantetje! U zoudt mij nog het hoofd op hol maken, als het niet reeds zoo ver was!Maar nu alle gekheid op een stokje ik geloof, dat ik wel gehoor moet geven aan dien oproep, ofschoon ik slechts noode hier wegga en dan ook niet langer wil blijven, dan op z'n hoogst een dag of drie. Donaldson zal intusschen mijn praktijk waarnemen." Later, toen hij en Madge alleen waren, lichtte hij verder „Merriman en ik waren schoolkameraden. Hij is ouder dan ik en hij heeft mij op school uit menige moeilijkheid geholpen. Dus moet ik hem nu ook wel ter zijde staan in dit ziektegeval, vindt u niet?" „Ja, dokter." „Alleen maar tante Anne en een paar patiënten zullen mij „Maar Ik ook," betuigde zij met grooten nadruk. „Nu, Madge, je kunt er vast van op aan, dat ik terugkom, zoo gauw als ik maar kan! Zal je goed op jezelve passen gedurende den tijd, dat ik weg ben?" Dat beloofde ze hem. En op tante Anne zou ze ook een wakend oogje houden. Dus wat wilde hij meer? Gelukkig liet hij deze vraag onbeantwoord en toen hij eenmaal goed en wel aan het station te Barnham was af gestapt, den stevigen handdruk van zijn ouden vriend voelde, en naast hem zat in de dogcart, was hij althans eenigszins verzoend met dit uitstapje; wie weet, hoe hij Nelly Derriman immers helpen kon? „Je moet mij eens alles van je vrouwtje vertellen, eer ik haar zie," zei Stephen, „want de aanduidingen in je brief waren zeer vaag." „O, ja, zoo iets is immers veel gemakkelijker besproken dan beschreven!" En hierna begon hij zijn verslag, van wat volgens z ij n opvatting de symptomen waren van Nelly's ziekte; waarna hij vroeg: „Wat denk jij er nu van, zeg, Stephen?" „Zooals ik je daar alles hoor beschrijven, lijkt het mij een geval van zenuwzwakte. Maar ik zal er beter over kunnen oordeelen, als ik haar gezien heb. Haar gezuwgestel heeft toch geen schok gehad?" „O, ja, dat wel, maar daarna was ze heel goed. Toen is ze enkel wat geschrokken." „O, Jack, Jack! Daar heb je nu al zoo lang gepraat en het voornaamste heb je nog achterwege gelaten!" (Wordt vervolgd)'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2