SOLIEDE GELDBELEGGING Firma TiRMN&fiHRHPP MAANDAG 26 JUNI 1939 Voordeelen der tariefsverhooging uiteengezet Belang voor de bestrijding van werkloosheid Invloed op het handelsverdrag met Duitschland In een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Tarief wet 1934 en de wet op het statistiekrecht lezen wij, dat het de ministers niet al te zeer bevreemdt, dat verscheidene leden het bedenkelijk achten, dat een tariefswijziging met be schermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over gaan in beschermende richting niet ge sproken is. De houding van den heer Colijn met be trekking tot da regeling van het goederen verkeer tusschen de verschillende landen is onveranderlijk dezelfde. Hij acht de voort gaande afsnoering van dal verkeer, inzon derheid voor een land als Nederland, een ramp. Hij gelooft zelfs niet aan de mogelijk heid van terugkeer van onze vroegere volkswelvaart, zoolang daarin geen ingrij pende verandering intreedt. Deze op sterke overtuiging berustende economische opvat ting is intusschen gebonden aan een weder- keerige toepassing van deze beginselen. Zoo dra men een eenzijdige toepassing van de beginselen van het vrije goederenverkeer bepleit, zoodra men meent, dat Nederland op dit terrein zijn traditie kan handhaven tegen elke belaging van onzen uitvoer in. dan vinden de voorstanders van een vrij ruilverkeer den heer Colijn niet meer aan hun zijde. Hij is op dit stuk geen fetisch- aanbidder maar een dooduuchter beoordee- laar van feitelijke omstandigheden. needs 6 jaar geleden heeft de heer Colijn rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat te eeniger tijd ook Nederland verplicht zou kunnen wor den over te gaan tot een bescherm mend tarief Het verdrag met Duitscbland De in het verslag gestelde vraag, welke de invloed is geweest van de tariefsverhoo ging op het onlangs tot stand gekomen handelsverdrag mei Duitschland. willen do ministers als volgt beantwoorden Niet kan .worden ontkend dat de kwestie van de tariefsherziening bij de onderhandelingen een rol heeft gespeeld. De eventueele bena deeling van onzen export welke hierui: kan voortvloeien, is evenwel tot zeer ge ringe proporties teruggebracht Deze ben» deeling kan eenerzijds hei gevolg zijn van het vervallen van enikcl.- tariefconsolida voor Nederlandsche producten, ander zijds van enkelp tariefsv-^rhoogingen wel ke bij het verdrag tot stand kwamen. Ook met betrekking tot het onlangs met Bi-lgie tot stand gekomen handelsverdrag js de conclusie gerechtvaardigd, dat de fariefsverhoogingen het resultaat der onder handelingen niet in ernstige mate hpbben beïnvloed. TE KOOP: een Blok van 18 prima nienw gebouwde BURGERWONINGEN te ARNHEM, op eigen grond en geheel verhuurd. Huurontvangst ƒ5.031.— per jaar koopsom 00.000.— vrij op naam, hypotheek beschikbaar. Gaarne worden gehee. vrijblijvend nadere inlichtingen verstrekt door de N.V. Grondexpl. en Beiegg. Mij. „ARNHEM-ZUID", Huissenschestraat 1, te Arnhem Ongetwijfeld zal voor een aantal artikelen de voorgestelde maatregel prijsverhoogend werken. Het is evenwel een misvatting, dat iedere prijsverhooging een nadeel voo volkshuishouding zou bettekenen. Boven dien hoede men zich er voor de beteekenis van de in een aantal gevallen te verwach ten prijsstijging voor de kosten van het levensonderhoud te overscnatteiL Berekend wordt, dat maximaal de kosten van het levensonderhoud ten gevolge der tarief maatregelen kunnen stijgen met een percentage, dat varieert tusschen 1.- en 1.36. Het behoeft evenwel geen betoog, dat de werkelijke stijging verre claar beneden zal blijven, o.a. omdat van tal van producten de prijsstijging belangrijk geringer zal zijn dan overeenkomt met de stijging van het invoerrecht. Een stijging van de kosten van het levensonderhoud met Yz za.1 inter in overeenstemming zijn met de wer kelijkheid dan hel berekende maximale percentage. Ten aanzien van de opmerkingen, waarmede de in deze paragraaf aan het woord zijnde leden hun betoog beëindi gen, kunnen de ministers slechts herha len, dat de regeering niet voornemens is, de onderhavige voorstellen door andere te doen volgen, eenerzijds omdat zij groote waarde hecht aan stabiele verhou dingen op tariefgebied, anderzijds omdat de internationale positie van ons land voorschrijft, dat het wapen der bescher ming met groote behoedzaamheid en ma tigheid worde gehanteerd. Werkloosheidsbestrijding Inderdaad is het ontwerp van wet in hel raam geplaatst van de cegeeringspolitiek ter bestrijding van de werkloosheid. Aan de indiening van het onderhavige ontwerp van jwet ligt de overtuiging ter. grondslag, dat de regeering geen middel onbeproefd mag ilaten dat er toe kan bijdragen de werk gelegenheid op peil te houden en te stimu- fleeren. De regeering moet echter met klem de veronderstelling weerspreken, als zou zij geen open oog hebben voor het gecom phceerde karaktei van h-at vraagstuk der "■rkgelegenheid en van oordeel zijn, dat dit „door een simpele voriiooging van in- (voerrechf kan worden opgelost De talrijke maatregelen, welke de regeering gedurende laatste jaren ter vermindering van do jwerkloosheid getroffen hepft bewijzen zon neklaar hel tegendeel. Het gunstige effect van .itze maatregelen komt duidelijk tot uitdrukking in de ver- fnindering van het algeineene werkloos heidspercentage, dat in de jaren 1936, '37 en 1938 resp. 32.7, 26.9 en 25 beliep; dit alle6 niettegenstaande het feit, dat zich jaarlijks ■pirn. 40.Q00 nieuwe werkkrachten op de arbeidsmarkt aanmelden. Groote braakliggende kapiitalen blijven tot schade van de werkgelegenheid onge bruikt liggen, omdat geen ondernemer den moed heeft, nog verdere verliezen te riskee- ren. Herstel van de winstcapaciteit is dan ook de onmisbare voorwaarde voor uitbrei ding der werkgelegenheid. Opneming van werkloozen in het normale bedrijfsleven kan slechts geschieden via een herstel van d® rentabiliteitsverhoudingen. Eenige aanvullingen Bij de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Tarief wet 1934 en de wet op het statistiekrecht, is een nota van wij ziging gevoegd, waarin eenige aanvullingen worden gegeven op het ontwerp tot wijzi ging der Tariefwet. Een der aanvullingen bepaalt, dat afzon derlijke aangifte van aan andere artikelen toegevoegde gereedschappen of hulpmidde len noodig is, zoo deze onderworpen zijn aan een waarderecht van meer dan 20 Deze aanvulling is voornamelijk van be lang voor artikelen als koffers, valiezen e. d., necessaires en garnituren. Om de moeilijkheden Dij de aangifte van garnituren en necessaires houdende artike len, welke aan een hooger invoerrecht zijn onderworpen dan de garnituren zelf, te pntgaan, worden 12, 18 en 20 garnituren ingevoerd. De uitslag der raadsverkiezingen Vergelijkende cijfers over eenige jaren De roode pers publiceert eenige vergelij kende cijfers over de uitslagen der raads verkiezingen in de jaren 1931, 1935 en nu, voorzoover zij althans over gegevens beschik ken kon en vergelijkingen mogelijk waren Immers, bij de raadsverkiezingen komen veel combinaties voor en een zuiver beeld krijgt men dus niet gemakkelijk. Het jaar 1931 is er blijkbaar bijgenomen, om de lezers moed in te spreken: sederi 1935 zijn groote verliezen geleden, doch ver gelekpn met 1931 valt er nog winst ie boe ken. Op dit stramien borduurt men voort Het resultaat wordt dan aldus: In de 52 gemeenten boven de 20 000 inwo >rs had de S.D.A.P in 1931 344 zetels, in 1935 klom men tot 395 en thans daalde men tot 357. Di* A R.. die in 1935 van de 142 negen ze tels verloren, wonnen thans zes zetels en blijven dus nog drie onder het aantal van 1931. De C.H.U. verloor in 1935 veertien ze tels. won er thans dertiein en blijft nu met 134 dus nog één onder het aantal van 1931. De liberalen liepen in 1935 térug van 117 op 83; thans hebben zij nog 79 zetels. De V.D. hadden in genoemde jaren respectieve lijk 66, 48 en 88 zetels. De R.K.S.P. is gestadig vooruitgegaan. In 1931 hadden zij 389 zetels, in 1935 394; thans •149. Hierbij zijn zeker 32 zetels van de K.D.P. Voor de kleinere gemeenten kon slechts een vergelijking geven met 1935. Het resultaat in 459 gemeenten met totaal 476" zetels is als volgt: De A.R. kregen er 810 en bleven dus acht tien zetels onder het aantal zetels van 1935. De C.D.U. bracht haar zetelaantal van 40 op 51. De C.H.U. van 60S op 630. De C.P.N. van 50 op 59. De Herv. Ger. St. van 14 op 18 en de V.D. van 225 op 259. Verlies boekten de liberalen, wier zetel aantal daalde van 423 op 383. De R.K. za gen hun zetelaantal dalen van 830 op 806. De R.S.A.P. van 7 op 6. De St. Ger. Partij van 119 op 104. Het verlies van de S.D.A.P. was 63 zetels van de 951, zoodat haar zetel aantal daalde tot 888. Het verlies is uitein delijk 65 geworden. Merkwaardige uitslagen Wie tijd en lust heeft kan in de uitslagen nog wel merkwaardige dingen vinden. Wij vestigen thans alleen de aandacht op den Helder. Daar blijkt, dat de V.D. de winst ook wel eens op een bijzondere manier ver kregen hebben. Twee winstzetels zijn nl. te verklaren, doordat als nr. 5 op de lijst stond de bekende bioscoophouder van Twist Deze kreeg 1678 voorkeurstemmen en veroverde daarmee 2 zetels. De derde winstzetel aan een overschot te danken. Congresvergadering der A.N.V.V. op 28 en 29 Juni De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zal op 28 en 29 Juni haar j aar- lij ksche congresvergadering houden te Leeuwarden. De agenda vermeldt, behalve de verkiezing van enkele nieuwe leden in het hoofdbestuur en de behandeling van een aantal interne aangelegenheden, een voordracht, te door Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, president directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Prof. Goudriaan zal spreken over „De taak der Nederlandsche Spoorwegen bij de ont wikkeling van het nationale en internationale vreemde 1 ingenverkeer". Ir. T. Elshout t Op zes en vijftigjarigen leeftijd is in den nacht van Zaterdag op Zondag in het ge meenteziekenhuis te Gorkum overleden de heer Ir T. Elshout, directeur van de ijzer- constructiewerkplaatsen der N. V. De Vries Robbé Co. De overledene, geboren Gorcummer, en ;n dergenen die naast wijlen den heer W. de Vries Robbé, oprichter van bovenge noemde grootste industrieele onderneming van Gorcum, de leiding van dat bedrijf heeft gevoerd, genoot in Gorkum zeer algemeen groot aanzien. Hjj was een man van groote bekwaam heid; scherp handelsman die tot den groei KV STAAL-LASCH VOORBURG (Z.-H.) WESrEINDE 80-84 TELEFOON 778352 Elecirisch gelaschie Constructie- en Plaatwerken, Stalen Ramen en Deuren, Montage-la sch werken door het geheele land. Oprolbare Raamhorreih Rolscreens ALLEENVERTEGENWOORDIGER J. v. HOUWELINGEN - BUSSUM (Rolscreens zijn o.a. geiinstall. Slatenlaan 9 m hei Palels Soestdijk.) 6393 CREDIETEN Aanvangscredieten voor Bouwers. Bouw- credieten, Hypotheken. Handels- en parti culiere credieten, Financieringen. Prospectus op aanvraag. Geen koeten vooruit Alle Inlichtingen van 104. Zaterdags tot 1 uur. N.V. VOKARO, Goudschestraat 71, Tel. 15031, Rotterdam. het bedrijf zeer veel bijdroeg; iemand van fijn gevoel en met een warm hart, zeer hulpvaardig voor zoo velen met wie hij in aanraking kwam; een man van trouw en ongerept karakter. De heer Elshout had zitting in het be stuur der leeszaal en in dat van de am bachtsschool, alsmede in dal van de bouw- vereeniging „Volkshuisvesting" en in de leiding der Woningbouwmaatschappij „Jan van Arkel". Zijn heengaan wordt in Gorkum in zeer ruimen kring betreurd als van een man van groot allure en warm medeleven met de belangen van zyn geboortestad en haar nwoners. ONZE TEXTIELINDUSTRIE n.ï. N.V. NATION ALE TEXTIELFABRIEKEN DEURNE (HOLLAND) OE IDEALE VLOER BEDEKKING N.v. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN' ROTTERDAM AMSTERDAM TRICOTFABRIEK GEBRS. DE WIJS N.V Specialiteit in het bekende TILBURG >7/V77 ÏRICOT-ondergoed (Opgericht 1868) N U EN EN Postbus 282 Eindhoven UITZETTEN en AANVULLINGEN LINNENKAST LeverinR rechtstreeks aan particulieren. Propaganda voor de Wandelsport Een kwartier voor de N.C.R.V.-microfoon De Chr. Ned Wandelsportorganisatie heeft van de N.C.R.V. beschikking gekregen over een kwartier zendtijd, dat benut zal worden voor propaganda voor de wandel sport Eén van r,e hoofdbestuursleden zal daarvoor he' woord voeren. Wij vernemen, dat dit geschiede-I /al op Woensdag 5 Juli des avonds van 7.15 -7.30. Alle wandelaars dan dus aan de radiol 1Minister mr dr ir J. A. M. van Buuren tijdens zijn rede bij de opening der nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas tusschen Dordrecht en Zwijndrecht, welke Zaterdag plaats had. ZONGORDIJNEN BALT EX postbus 52 ZAANDAM Na de officieele opening der nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas tusschen Dordrecht en Zivijn- dreclit wandelden de autoriteiten met de overige genoodigden voor. het eerst over de nieuwe oever verbinding. Nog een marsch op Zaterdag 2U Juni. De firma Boldoot verfrischt de deelnemers aan den Brug- marsch te Dordrecht met haar geurig en opwekkend product. BOS Co. OLDENZAAL WERKMANS- EN BEDRIJFSKLEDING Door sleepbooten van Smit en Co's Int. Sleepdienst wordt een groot drijvend dok van Portsmouth naar Alexandria gebracht. De sleep verlaat de haven van Portsmouth, terwijl zich tachtig personen aan boord van het drijvend gevaarte bevinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8