Neerland s groofsfe Zaferdagmiddag-marsch Een deel der 2300 Nog meer foto-flitsen MAANDAG 26 JUNI 1939 Onze fotograaf heeft een groot aantal fotografische herinneringen aan den vierden Rotterdammer-Marsch vervaardigd. Hier zijn ze. 1. „Verzamelen!" 2. Een vroolijk zingende groep: De Princevlag uit Rotterdam. 3. Thee doet je goed, voor al als zoo'n vriendelijke juffrouw ze bovendien inschenkt4. Jeugdmarschers die met keurig gerichte gelederen een hoek „nemen". 5. Vier bussen vol belangstellenden vertrokken Zaterdagmiddag van ons bureau te Rotterdam. 6. Melkverstrekking tijdens de groote rust. 7. „Op Marsch" uit Ameide, de verrassing van den jeugdmarsch. Deze jongelieden wonnen onbedreigd den eersten prijs. 8. Drie lieve deelneemstertjes vertellen elkaar, hoe leuk ze het wel vinden. 9. Dat het geen praatje is. dat het 22ste zoo keurig liep. kunt ge hier zelf constateeren! 10. De bezielende geest van „Excelsior"de heer van Heusden, heet de 2300 welkom. 11. Aan den voet der duinen is het goed rusten. 12. Waar de blanke top der duinen Schittert in dei zonnegloed (I), En de Noordzee vricndlijk bruisend13. De bouillon, die Maggi in de avonduren verstrekte, was bij d koude gewoon een heerlijkheid! 14. De fiksche groep van Steeds Voorwaarts", die den derden prijs veroverde. Door het Westland naar Delft De schillen en de doozen blijven achter ze zijn later natuurlijk netjes opgeruimd de wandelaars gaan op Delft aan. De laatste loodjes blijken, zooals altijd, voor enkelen te zwaar te zijn. De E.H.B.O-auto neemt een paar slachtoffers op, en later in de Doelen zien we er nog enkelen, die tijdelijk een horizontale houding aangenomen hebben. Wie ongotir. ui meter gaat loopen, kan zicli v a,< u; /.uo cis onprettigs voorbe denErns ,-cvalleii zijn er gelukkig niet gew «*>i mi :iet aantal blaren was vrij beperkt. Voor een heerlijke kop warme soep of bouillon daarentegen was het uitgezocht weer. De Maggi-wagen, die op het laatste deel van het traject stond opgesteld, heeft dan ook druk werk gehad! Op het laatste stuk van den marsch heb- sn we nog even de spieren losgemaakt door met „Rotterdam-Zuid" mee te marcheeren. Een groep, die toen nog volkomen fit was, en een schoon liederen-repertoire ten beste We hoorden zingen van maneschijn, fijn, met z'n beien, en nog een woord dat daarop rijmt, enfin, de geest bleek nog 100 procent te zijn. Voorts bleek de hoofdleider, oud-Zuiderling, een groote mate van popu lariteit te bezitten Tenslotte zijn we in snelle vaart naar de Doelen gereden, waar we juist om acht uur de eerste individueelen zagen binnenkomen. Een kort wandel ngetje door Delft, leerde dat de belangstelling voor de „joyeuse entree" weer zéér groot was. De tamboers- en pijpers van „Excelsior" haalden een paar groepen in Delft op en toen begon het feest in den Doelentuin. Uitbundige vreugde in de kou 't Was frisch buiten, omstreeks half negen Dus niet verstandig om lang stil te staan. We heben echter geen oogenblik gevreesd voor kouvatten, want men stond niet sul. „Soli Deo Gloria" zorgde voor pittige marsch- rauzieik, en spontaan begonnen dolle ronde dansen in den wijden tuin, waar steeds groepen binnenmarcheerden en waar het licht al lustig brandde. Ondertusschon kwamen de individueelen en de groepsleiders hun blinkende medailles en greepsprijzen plus een pakje Trannosan, ofwel hun tweeën, drieën en vieren afhalen. Niet iedere nieu weling kon direct z'n medaille meenemen, gezien den overstelpenden toeloop op bet laatste moment, maar dit been komt natuur lijk spoedig in 't lid. De posterijen zullen een en ander spoedig thuis bezorgen. Aanbieding gratis verslagen aan Wandelaars „VOOR deelnemers aan den Vierden Rotterdammer- Marsch, die óf medelezer van ons blad zijn, óf om andere reden geen eigen exemplaar van het nummer van heden in hun bezit krijgen, is een exemplaar van ons blad met het uitgebreide verslag gratis beschikbaar, zoover de voorraad dit toelaat. Vereenigingen of groepen, welke aan den Marsch deelnamen, kunnen elk vijf exemplaren gratis be komen voor hun archief. Alle aanvragen te richten aan de Administratie van „De Rotterdammer" Goudschesingel 105, Rotterdam, waarna omgaand toezending volgt. DE DIRECTIE. vooral ook „Excelsior", waarvan Van Heus den de bezielende geest, de steeds drijvende motor is. 't Is maar een klein kereltje, maar hij werkt voor twee groote mannen! Woor den van dank besluiten dit pakkende slot woord, en dan worden de prijzen uitgereikt, met een geestig woord voor ieder en onder onbedaarlijk gejuich en gezang van „Lang zullen ze leven". Luitenant Scheepstra krijgt daarbij een extra-pluim op z'n helm voor de sch lterende prestatie van zijn de tachement, dat. den „Burgemeester van Ba- ren-beker" en de medaille van den Comman- dan van het Ve'dleger mee naar Ede neemt. Tenslotte beleeft de oudste deeln.cner, de gepensionneerde marine-man J H. Gerrit sen uit Rotterdam, die 71 jaar is. een glo rie-vol oogenblik, als hij een extra-prijs ont vangt van den man op het „schavot". Een ware ovatie wordt hem gebracht en terwijl luid het „Lang zullen ze leven" klinkt, gaat de stoere grijsaard de hoogte in, opgetild door een paar 6tcrko mannen. Dat is het einde. Terwijl het 22ste de geweren presenteert en al wat militair is salueert, weerklinkt plechtig het Wil helmus. Dan is de vierde Rotterdammer-Marsch weer een pracht-stuk wandelsport-geschie denis geworden. 14. Schiedamsche Politic Sportver., 299 p. 5. Vrijw. Landstormcorps (Luchtafweer), Delft, 298 p. Ned. Roode Kruis, Ovcrschie; Burgerwacht R'dam, Vendel I. 1. 22e Reg. Inf., Ede, 334 p. Jeugdmarsch 1. „Op Marsch", Ameide, 245 p. 2. „Excelsior", Delft, (buiten mededinging) 23S p. 3. „De Jolige Tippelaars", Delft, 229 p. •i. „Prins Willemschool", Den Haag, 228 p. 5. Ned. Meisjesclubs, Rotterdam, 221 p. Dr Kuyperschool, Schiedam,; Jong Hol land, Den Haag; De Tippelaar, Delft; Oran je Garde, Maassluis; D.O.V., Den Haag; Wilskracht, Delft; Op Marsoh, Overschie; O.N..4., Schiedam; In de Pas, Gouda; Reho- botih, Den Haag; U.L.O-ers op Marsch, Schie dam; R.W.S., Rotterdam; Rotterdam-Zu'd, j te Rotterdam-Zuid; Kracht en Vlugheid, Rotterdam; Oranje Garde, Zoetermeer; Oran je Garde, Vendel I, Rotterdam; Huish.- en Industrieschool, Schiedam; Christel. W.S.V. Steeds Voorvv., Den Haag; Die Haghe, Den I-Iaag; Oranje Garde, Vendel I, Alfen a. d. Rijn; D.O.K., Schiedam; Hierdoor Verder. Rotterdam; Chr. H.B.S., Populieren, Den Haag- Tamb. en P.ijipers Harmonie, Schie dam. Tegen half tien bereikte de vreugde het hoogtepunt. De heele tuin deinde en dans te op en neer in vliegend tempo, alles dooreenflitsend op de maat van de mu ziek. Burgers en B.V.L.-ers. politieman nen en huisvaders, vrouwen en meisjes huppelden broederlijk en zusterlijk in het rond. De grijze leider van een nog jonge Rotterdamsche vereeniging danste vroo lijk tusschen twee helblonde meisjes uit Utrecht in witte kleedij. verder in den kring scheen een Schiedamsche politieman bijzonder goede maatjes met een Oranje- Gardiste uit Rotterdam te zijn en zoo zou den we nog honderd geheimen kunnen verklappen. Maar misschien zijn er meer menschen als de leider van Rotterdam- Zuid. „die het voor z'n vrouw niet weten wou", 't Wordt echter tijd om naar huis te gaan. Voorzitter Van Heusden beklimt het spreekgestoelte en feliciteert allen, die den vierden Rotterdammer-marsch- volbracht hebben. Geen wanklank werd gehoord, zoo zegt hij en er is weer een prachtig gevoel van saamhoorigheid gebleken. Na ieder, die zich op eenigerlei wijze verdienstelijk ge maakt heeft, bedankt te hebben, staat de heer van Heusden zijn plaats af aan kapi tein Versloot. De deelnemende groepen (Van de vijf hoogst-geplaatste is het pun tental vermeld. De volgorde der overige groepen is willekeurig). Hoofdmarsch (Burgergroepen): 1. „Wandellust", Rotterdam, 330 p. 2. „Kracht en Vlugheid", Rotterdam, 328 p. 3. „Steeds Voorwaarts", Don Haag, 325 p. 4. „Rotterdam-Zuid", Rotterdam, 317 p. 5. „Libertas", Utrecht, 312 p. „Excelsior", „Robaver", Rotterdam; De Pijpers, Vlaardingon; „Mobiel", Schevenin- gen; Oranje Garde, Vendel I, Rotterdam; Gusto, Schiedam; Ned. Chr. Kantoor- en HandelsliedR'dam; Oranje Garde, Leer dam; Wandelclub I.L.S., Scheiveningen; „Vlug", Bergen op Zoom- „Vlug", Bergen op Zoom.: Ned. Ohr. Reisvcr., Den Haag; Oran je Garde, Schiedam: De Vroolijke Stappers, Schiedam; lek Wneck, R'dam; De Tippelaar, R'dam; De Strandioopers, Katwijk aan Zee; De Princevlag. R'dam; Steeds Voorwaarts, Don Haag: „Schiedam", te Schiedam; Chr. H.B.S. „N.O.S.". Viaardingen; Oranje Garde, Maassluis; Jcugdikoor „Licht in Lijden", R'dam; W.I.O.S., Den Haag; Oranje Garde, Vlaard'ingenDo Tippelaars. R'dam; Ohr. Gymn. Ver. „D.O.K.", Schiedam; Die Haghe, Den Haag; C.W.P., Den Haag; Oranje Gar de, Den Haag; Oranje Garde, Oud-Bever land. DE PRIJSWINNAARS Hoofde ~»-sch BURGERGROEPti, lste Prijs: „De Rotterdammer-Wisselbeker": WandellustRotterdam. (Deze beker werd in 1936 gewon nen door de .Oranje Garde" Ven del I, Rotterdam; in 1937 door „Wan dellust" en in 1938 door „Steeds Voorwaarts" Den Haag). 2e Prijs: Wisselbeker plus medaille: „Kracht en Vlugheid" Rotterdam. 3e Prijs: „Steeds Voorwaarts", Den Haag. MILITAIREN De prijsuitreiking Juist als de hoofdleider met een geestigen kwinkslag stilte verzoekt, marcheert kranig 't 22e binnen, met daverend applaus begroet. En terecht. Deze jongens, die twee maanden in dienst zijn, hebben waarlijk schitterend geloopen. Men kon een lineaal langs de ge lederen leggen en de tenue was in één woord aJf! Hulde, luitenant Scheepstra! Kapitein Versloot begint dan met den heer H. D i e m e r, directeur van „De Rotterdammer", die immers ieder jaar zoo'n kernachtig slotwoord spreekt, te verontschuldigen. Omstandigheden ver hinderden hem aanwezig te zijn, doch hij laat de Rotterdammer-Marschers harte lijk groeten. De heer Versloot wijst er dan in dankbaar gestemde woorden op, dat de Rotterdammer-Marsch een evene ment geworden is, dat zijn weerga niet vindt: 2285 deelnemers waren er van daag, en dat ondanks het feit, dat velen voor 's lands veiligheid onder de wape nen zijn en ondanks de concurrentie van andere marschen. De Rotterdammer- Marsch gaat nog steeds „Excelsior", ge trouw aan het devies van de organisee- rende vereeniging. Burgerwachten, enz. 1. Burgenvacht R'dam, Vendel II, 321 p 2. Vlaardingsche Burgerwacht, 314 p. 3. Burgerwacht Alfen a. d. Rijn, 307 p. Kapitein Versloot feliciteert den comman dant van het detachement van het 22ste regiment infanterie, dat den eersten prijs bij de militaire groepen veroverde. lste Prijs: „Burgemeester van Baren Wissel beker": 22e R. I., Ede (De eerste beker is vo rig jaar definitief gewonnen door de afd. Mariniers te Rotterdam). BURGERWACHTEN ENZ. lste Prijs Doelen-wisselbeker: Burgerwacht Rotterdam, Vendel II. 2de Prijs Vlaardingsche Burgerwacht. Jeugdmarsch lste Prijs „Excelsior-wisselbeker": ..Op Marsch" Ameide. (De vorige beker werd in 1938 definitief gewon- nen door „Juliana" te Gorinchem). 2e Prijs „De Jolige Tippelaars", Delft. 3de Prijs „Prins Willemschool", Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6