in alle opzichten prachtig gessaag MAANDAG 26 JUNI 1939 dammer marsch De Rotterdammer-Marsch heeft de krachtproef, die dit jaar geleverd moest worden, op schitterende wijze doorstaan Ondanks dreigenden regen en een lage temperatuur, ondanks de zware concurrentie van niet minder dan drie andere marschen in de omgeving, lieten zich bijna 2300 deelneem sters en deelnemers voor dit grootsche wandelfestijn in schrijven en voor de vierde maal luidde eenparig het eind oordeel: dit was een schitterende marsch. Hoe goed het was bleek op overtuigende wijze bij het slot, toen één groote verbroedering ontstond in den tuin van de Stadsdoelen. Onder pittige marschmuziek voerde de goti sche, groote schare vreugdedansen uit, alsof men nog aan het begin van de 35 kilometer stond. Kaalhoofdige leiders van wandelgroepen en correct-geuni- formde Burgerwachters sprongen in uitbundige vreugde in het rond tusschen jolige meiskes in leuke wandelcostuum- pjes, dames op leeftijd werden door jonge Oranje-Gardisten „op sleeptouw" genomen in den vroolijken rondedans en iedereen werd zoo gegrepen door de vreugdevolle stemming Het Rotterdammer-Marsch-gezin heeft een heerlijken dag beleefd, die lang in de herinnering zal voortleven die uitbleef Zaterdagmorgen hebben we ons aanvan kelijk eenige uren vrij onbehaaglijk gevoeld. Zou de regen doorzetten, of zou het zon netje de wolkenlagen overwinnen? 't. Wae een vraag, waarop we zoo graag zelf een gunstig antwoord wilden geven, ook aan hen, die er telefonisch naar informeerden. Maar de barometer schommelde goedmoedig wat op en neer, zoo op de manier van 't kan vriezen, 't kan dooien en hoe we ook tikten, we konden geetn mooi weer te voor schijn tikken. Tenslotte werd het echter te bar en toen is onze telefoniste er na eeriige moeite in geslaagd De Bilt aan de telefoon te krijgen. „Geen regen van beteekenis", zei men daar enwe waren gerust. Dank zij een zekere dosis optimisme, want de mot regen bleef nog gestadig drenzen. Toch is dit optimisme later gerechtvaardigd: in de middaguren is de regen inderdaad uitge bleven en bijzondere maatregelen behoefden wij niet te nemen. Gelukkig! Er was toch al genoeg werk te verzetten, mede tengevolge van het feit, dat velen laat, héél laat hadden ingeschreven. Doch al moeten van Heusden en De Zwart met hun uitgebreiden „Excelsior"-staf de laat ste weken halve nachten doorwerken, het komt voor elkaar. Wat deze mannen ook nu weer hebben gepresteero, we zullen het niet gaan beschrijven, wetende dat zij dit alles •niet tellen, wanneer de marsch maar slaagt. Welnu, die voldoening hebben zij mogen smaken, en wij met hen. Groote dankbaar heid daarvoor leeft in de harten van allen, die hun krachten voor den vierden Rotter dammer-Marsch gaven. Ook omdat het weer boven verwachting goed was. Wel wat koud maar in ieder geval droog. Van Osselen uit Delft, die bij alle mar schen z'n hond meeneemt als trouwe met gezel. Ze hebben samen al heel wat kilo metertjes geloopen! Delft door de wandelaars veroverd Het allereerste begin was ditmaal al goed. Met de Spoorwegen hadden we een over eenkomst gemaakt, waardoor iedere deelne mer, onverschillig uit welke stad of welk dorp, tegen een zeer gereduceerd tarief naar Delft vervo d kon worden. Zeer velen heb ben van deze goedkoope gelegenheid gebruik gemaakt, vooral uit Rotterdam en Schiedam. Uit die plaatsen vertrok een extra-trein die een vijfhonderd menschen bevatte. Alles dan ook werkelijk perfect verloopen, zeer tevredenheid van oe „klanten"! Om twee uur kwamen de tippelaars Delft veroveren. Het. anders zoo rustige stadje, met z'11 stille, vredige grachten en z'-n statige, oude gebouwen was spoedig een en al druk te. Met slaande trommels, de vlaggen voor op, marcheerden de groepen naar de Staas- doelen, waar „Excelsior" gereed was om de gasten te ontvangen. Er waren gidsen ge noeg, maar zij hadden een ondankbare Op den iaatsten Zaterdag in Juni vindt men de Stadsdoelen vanielf, door in den grootem stroom mee te loopen, temeer waar er een groot aantal „vaste" deelnemers zijn, die den weg al kunnen droomen 't Was in de Stadsdoelen nog beter dan vorige jaren. Het heele gebouw was in wendig vernieuwd en daarom bleven ditmaal de groote gangduren dicht. De in gang was bij den uitgang en omgekeera, doch ook dat gaf geen moeilijkheden, zooals we aanvankelijk vreesden. De kleedgelegenhe den waren af en evenzoo de organisatie in den tuin. Vroolijk roffelend trokken ze binnen, de groepen uit alle mogelijke plaatsen. Daar waren de Oranje-Gardes uit Rotter dam, Schiedam, Oud-Beijerland en andere oorden, déar waren Kracht en Vlugheid uit Rotterdam, Steeds Voorwaarts uit Den Haag de twee groepen van Vrederust uit Ber gen op Zoom. Onder applaus kwam het kra nige detachement van de Schiedamsche politie binnenrukken en onder nog méér toejuichingen het keurige detachement van het 22 R I uit Ede. De kleintjes van K. V., een groep van maar eventjes tachtig jongens en meisjes waren ook al voor half drie present, evenals D.O.K. uit Schiedam. Aan de startbureau's werd op volle kracht gewerkt, hóópen nieuwe inschrij vers kwamen zich nog aanmelden, de jury kwam eens even poolshoogte nemen en in een ruimen hoek van den tuin werd al vroolijk in een kring gedanst. Voorzitter van Heusden en secretaris De Zwart waren overal en toch nergens 'te vinden, „maar" riepen ze ons in het voorbijgaan gauw toe, „het gaat prach tig". Snel moest nog een en ander geregeld worden. Hoofdleider W ij d e v e 1 d was plot seling onder 'de wapenen geroepen en vrij wel onvoorbereid moest de jury-voorzitter, kapitein Versloot, zijn plaats innemen. Kapitein Borstlap en luitenant v. d. Akker waren eveneens onder de wapenen zoodat in den luitenant Voorrips een welkome vervanger werd gevonden. Doch wat er ook nog te regelen mocht zijn, punc tueel om half drie stond de heer C. J. van Heusden, voorzitter van „Excelsior" voor de microfoon. Wat traditie vermag Van Heusden weet van wanten, want eer we een potlood te pakken haaden, had hij de vele deelnemers al hartelijk verwelkomd op de bij allen zoo bekende startplaats. De voorzitter memoreerde de ongekende moeilijkheden, waarmee men ditmaal had moeten worstelen. De spanning alom in de wereld was aanvankelijk oorzaak, dat men meende, dit jaar geen marsch te moeten houden, doch toen de toestand weer wat be ter werd, zag men toch in, dat men den velen wandelaars zoo'n groote teleurstelling niet bereiden mocht. Met een achterstand van eenige maanden in de voorbereiding is men toen hard aan het werk gegaan, alle hens aan dek brengend. Spoedig bleek, dat drie andere marschen in de omgeving op 24 juni zware concur rentie zouden leveren en de organisatoren begrepen het: dit zou de krachtproef wor den. Doch men begreep ook, dat de tradi tie een woordje zou meespreken. Inder daad bleek dat het geval te zijn. De kracht proef werd glansrijk doorstaan, want het record-aantal deelnemers van 1938 zou zeer dicht benaderd worden. Spr. dankte alle deelnemers voor het gevoel van saam- hoorigheid, dat zij hierdoor zoo duidelijk gedemonstreerd hadden en wenschte hun allen tenslotte toe: prettige wandeling, goed weer en een gezellig slot. Hoofdleider Versloot geeft dan op de hem eigen, kernachtige wijze nog enkele techni sche aanwijzingen en dan klinkt het: „Tam boers en Pijpers Excelsior: Geeft acht! Rof fel!!" Even gebeurt er niets, wat den hoofd leider aanleiding geeft tot een opmerking over burgers, die nooit iets goed doen maar dan klinkt een daverende roffel, ge- ■olgd door het start-commando van kapitein Versloot: „Voorwaarts marsch!" De vierde Rotterdammer-Marsch is begon- ;n enhet is zoowaar droog! Hierop gaan de tamboers en pijpers va» Excelsior, gevolgd aoor het hoofdpeloton en vlak daarachter marcheeren de hondcraen individueelen, die bij den start óók een eigen plaats hebben. Regelmatig volgen dan de 42 "roepen voor den hoofdmarsch, met of zon der trommels of trompetten, met of zonder vlag, maar alles mèt den vasten wil de 35 kilometers, die nu beginnen, zoo goed mo gelijk te loopen. Het is een schitterend ge zicht, deze lange, lange rij door Delft te zien trekken, door een haag van belangstellen; den. Luid klinken de trommels tusschen de huizenrijen en pittig kletsen de hakken over den weg in gelijkmatig rhythme. Vooraan loopt het hoofdpeloton, Excelsior, dat. ditmaal weer onder bevel staat van voorzitter van Heusden himself. Hij kon het niet laten, zelf weer eens mee te loopen en de staf van Excelsior is zoo goed „afge richt" dat het tijdens dp wandeling toch wel „loopt.l" Twee. die het wel gezellig vonden, dat het koud was Wandelaars contra snel-verkeer Het loopt zelfs even te hard. Als we met den hoofdleider per auto bij de Hoornbrug komen om kwart over drie, zijn de eersten daar al gepasseerd en we komen tot de ont dekking, oat de wandelaars zichzelf en an deren in gevaar brengen, door zich niet aan het stopteeken van den verkeersagent te storen. Wat de verkeersagent niet kon be reiken, lukt ons gelukkig wel. We geven zelf een stopsein en benoemen voor het ver dere een E.II.B.O.-man als assistent ver keersagent Toen was de zaak weer gezond. Als de groote stroom om half vier passeert, zet de verkeersagent met één machtige handbeweging de haas tige benzine-monsters ..op de plaats rust" en veilig steken onze Rotter- dammer-marschers den gevaarlijken rijksweg over. Als het den automobi listen wat te lang duurt, heffen zij uit protest een claxon-concert aan. tot het hun beurt weer is. En dan zingen de wandelaars veel-stemmig: „Wat duurt dat langGeduld is zulk een schoone zaak! De Delftweg, bijna zonder auto-verkeer, bleek een ideale gelegenheid om te pas- secrcn voor hen die uit het gedrang wilden. Bij de Hoornbrug waren de geroutineerde wandelaars al vooruit, om nu verder rustig hun eigen tempo te loopen. Een viertal jon gelieden, die daar nog voor waren, avonds voor half acht al voor de poort van de Stadsdoelen stonden, hebben geen propa- ganaa voor de wandelsport gemaakt. Zij lie pen wel hard, maar ze liepen bar slecht. Geen gezicht gewoon. Neen. dan is het een heel wat feestelijker gezicht de goede wandelaars rustig kilo meter na kilometer te zien afleggen, kalm en bedaard, in een mooi gelijkmatig tempo en in een harmonischen gang. Iemand als mevrouw Versloot, de echtgenoote van den hoofdleider bijvoorbeeld, die het wandelen ként. 's Morgens heeft ze van zes uur af moeten hollen om te zorgen dat haar gezin met vijf kinderen vóór den middag goed verzorgd is. maar tijdens den marsch holt ze niet. En toch behoort ze bij de eer sten, die binnenkomen. Zulke deelneem sters er zijn er meer, al weten we het niet 'an allen bij naam en voor heel wat deelne mers geldt dat evenzeer. Z ij verstaan het, wat goeo wandelen is. Men neme dezulken tot voorbeeld. We zien daar aan den Delftweg nog meer goede bekenden. Daar loopt de boekhouder de krant met z'n lange beenen, daar komt de chef van de advertentie-afdeeling, die wel niet veel haren meer heeft, maar ook nog géén buikje. Dank zij het wande- De meeste mannen van zijn leeftijd vertoonen reeds een embonpoint van groo teren of kleineren omvang... Eén van onze administrateurs, pen klein manneke, heeft maat gevonden, wiens beenen gelijke lengte hebben als de zijne en ze kunnen het in alle opzichten opperbest vinden. De zeventigjarige van Osselen uit Delft loopt z'n vierden marsch nog even kwiek als den eersten, in de eene hand z'n wandel stok, in de andere de riem van z'n trouwen hond, die 35 K.M. óók al een peuleschilletje vindt. Gerritsen uit Rotterdam, die 71 jaar is, doet ook al voor den vierden keer en zoo zouden we nog een heele poos door kunnen gaan. Er zijn er zoovelen, die nog geen enkelen Rotterdammer-marsch hebben overgeslagen en die dat voorloopig ook niet zullen doen! Thee doet je goed Doch we moeten verder. Passeeren lijkt niet wel mogelijk, dus we rijden met onze auto in snelle vaart langs een anderen weg naar het Haagsche Bosch, waar we net de ploeg wegwijzers opvangen. Een van de jongelieden blijft op het kruispunt staan, met het pijltje op z'n fiets in de goede rich ting, de rest gaat snel verder, want de eer ste individueelen zijn al weer voorbij. Ook wij verlaten deze schoone omgeving, om de thee te gaan keuren. De groote rijdende theepot van het Thee- bureau heeft een mooi punt van opstelling gevonden aan de Oostduinlaan, hoek v. d. Haerstraat. Alles is gereed om de wande laars te ontvangen. Groote bladen vol be kers, waar de damp af slaat, staan gereed en ze vinden gretig aftrek. De man, die uit principe altijd thee zonder suiker dronk, moest het ditmaal genieten „met alles er in". Hij vond het tóch lekker. Méér nog vond een juffrouw van zoo om en nabij de vijftig jaar hier baat „Ik-ken- nie-meer, maar toch geef ik het niet op", ver trouwde ze den hoofdleider toe, maar toen ze de thee op had, liep ze weer verder ol net gestart was, haar parapluie stevig onder den arm geklemd. Thee doet je g Over die parapluie gesproken, die bleek overbodige ballast. De wind was straffer geworden, wat kouder ook, maar de voch tigheid was verdwenen. Zoodoende waren de fietsen van verzorgsters en verzorgers hoog-beladen met jassen, mantels en cape's. „Wandellust" uit Rotterdam heeft voor de tweede maal den Rotterdam mer-beker gewonnen en daarop zijn allen even trotsch. getuige dit plaatje! Een ovatie voor minister Colijn Na den Musschenberg, vanwaar men zoo'n aardig uitzicht heeft over Den Haag, ging de tocht voort door de Stadhouderslaan. Het Haagsche „Steeds Voorwaarts", dat natuurlijk precies wist waar onze minister-president woont, heeft den zeventigjarige daar een spontane ovatie gebracht. Luid zong men met een kleine variatie op „De Zilvervloot": „Colijn, Colijn, Colijn, zjjn naam is klein", gevolgd door „Lang zal hij leven". Groot was de vreugde, toen de heer Colijn voor een der ramen verscheen en met een vriendelijk gebaar dankte voor deze spontane hulde. Het gejuich was niet van de lucht! Kleurenspel in de duinen We moeten zien, dat we in de duinen komen, want dat is het allermooiste punt, om de heele zaak eens te overzien, feit, dat we langs de wandelaars rijden, be zorgt ons een geduchte vertraging: veel harder dan 10 K.M. per uur kunnen we niet vooruit... Ondertusschen zit kapitein Ver sloot bij voortduring met critisch oog door de achterruit van de auto te speuren en ik krijg uitgebreid wandel-college. Niet het geringste foutje, of zijn geroutineerd jury oog bracht het er dadelijk uit Een juffrouw op hakken van 7 c.Meen andere die haar bovenlichaam stokstijf houdt, een groep, waarvan bij de eene helft de kwartiermuts naar rechts wijst en bij de andere helft naar links, het zijn allemaal kleinigheden, die hem direct opvallen. Nadat we dan onderweg de autobus-kara vaan met ruim honderd belangstellenden Een groep van het personeel der Li- bertas-drukkerij te Utrecht, welke ook De Nieuwe Utrechtsche Courant, één der Vijf Samenwerkende Chris telijke Dagbladen verzorgt, onder lei ding van haar Directeur Am. Diemer. rechts achteraan op de foto. uit Rotterdam nog gepasseerd zijn, kunnen ,ve eindelijk het duinpad inwandelen, om verdekt opgesteld het legioen voorbij te rien marcheeren. Dat wordt een glorieus half uurtje. Over het mooie pad door een ongerepte natuur, dat een on vergelijkelijk uitzicht biedt op de vandaag wat sombere zee, komen ze aanmar cheer en. de kleurige groepen en de individueelen. Wat prachtig steekt het wit en blauw van Kracht en Vlugheid en Steeds Voorwaarts af tegen de kleuren weelde van duindistel en duinroos, en wat een schakeeringen van teere bloemenkleuren bekoren hier en daar het oog. Hoe mooi staan de uniformen der Oranje-Gardis ten in deze omgeving. Zonneschijn zou hier nog meer fleur gebracht hebben, de kleuren zouden feller zijn, maar ook de gedempte scha- keeringen onder de grauwe lucht hebben een zeer aparte bekoring. Uitzonderlijk mooi is het ook, be neden staande, boven op een duin top een telkens wisselend silhouet van telkens een andere groep te zien verschijnen. Dit alles ademt een heerlijke rust en vrede, die even stil maakt. De groote rust Maar de marsch gaat door, en het werk gaat door. We haasten ons naar het Dodge- terrein, waar ijverige dameshanden vele honderden bekers limonade en fleschjes melk in het gelid hebben gezet. Het blijkt al spoedig: eindelijk hebben we de oplossing voor de groote rust gevonden. Ieder krijgt nu, zonder ook maar een oogenblik te wach ten, zijn of haar consumptie, ieder kan zit ten, in het gras of op de ruime tribunes ea ieder is tevreden. Om half zes komen de eerste individueelen en tegen zes uur is het een oer-gez. Jlige drukte geworden, gemoedelijk en vroolijk. De schapen aan den kant van het veld loo pen onrustig heen en weer, de muziekwagen laat vroolijke muziek over het terrein schal- len en steeds meer groepen verschijnen op den duintop, om wat later op de melk en de limonade af te marcheeren. De kuchpak- ketten komen te voorschijn, ^onde tafels- worden midden op het veld gevormd, de be* eoekers uit Rotterdam voegen zich bij het gezelschap en verwennen de zonen en doch ters etc. met goede gaven, kortom, het is een drukte van belang en niemand hoeft te wachten of te blijven staan. Of ja, toch ontstaat ergens een opstopping. De toilet-inrichting blijkt van onvoldoende capaciteit te zijnDat geeft voor som migen eenige „benauwde" oogenblikken.... Overigens hooren we niets dan lof en als weer een groep kranig binnenrukt, klatert een hartelijk applaus over het veld. Vooral „het twee-en-twintigste" krijgt een ware ovatie. De heeren zijn wat laat, aangezien een der soldaten onderweg is flauw geval lenvan den hongerHeusch gebeurd. En daar is warempel de zeventien man sterke groep „Libertas" uit Utrecht óók al. Deze groep, bestaande uit personeel van de „Nieuwe Utrechtsche Courant" en de druk kerij „Libertas", onder leiding van den direc teur, den heer Arn. Diemer, is om half vier pas gestart en heeft reeds nu den achter stand geheel ingeloopen. Nog geen öpoor van vermoeidheid is te zien. De groep eindigde, naar later bleek, dan ook als vijfde. Bravo, Utrechtenaren! (Zie verder volgende bladzijde)

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5