Van steen en glas Stekeligheden Warenkennis ZD m cUw -friruolman xyadotop SfcRo&aiA jóbtocf! „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 1924 JUNI 1939 B H 'V w - A eeEi Hoe komen we aan aan onze vuurvasie producten MEN zegt, dat „het steenen tijdperk", het tijdperk, waarin de mensch zich feite lijk voor het eerst van steen begon te be dienen voor het vervaardigen van allerlei voorwerpen, al weer lang achter ons ligt. Sindsdien, zoo vernemen wij, zijn er reeds heel andere perioden geweest, die getuigenis aflegden van een hooger beschavingspeil onder het mensdhdom. Hoe het zij, toen we op de Zwitsersohe ten toonstelling te Zürich, waarvan we een vorig maal reeds iets vertelden, door het forsche en tevens fraaie paviljoen van de ceramiek wandelden, konden we ons volkomen in het steenen tijdperk wanen. Dit paviljoen im mers, dat iets wil laten zien van het ge bruik, dat bij huizenbouw, industrie, huis houden enz., gemaakt wordt van steen in velerlei hoedanigheid, is zelf geheel van steen opgetrokken. Als we ons niet vergissen, is in het tamelijk groote gebouw in het geheel geen hout of iets dergelijks te ontdekken. Voor het glas heeft men evenwel een begrijpelijke uitzon dering gemaakt. En zoo kan de bezoeker dan een keur van aardewerk, van porcelein, van fijn gilaswerk, van vuurvaste producten, van steenen kachels en ovens, bewonderen, die tegelijk een goeden kijk geven op dezen belangrijken tak van Zwitsersche industrie en nijverheid en die weer iets anders doen zien, dan de gebruikelijke onderwerpen, waartoe de toerist zich pleegt te beperken en waartoe vooral juist het houtsnijwerk behoort. In het land van de bergen heeft men, zooals te begrijpen valt, over gebrek aan steenen zeker niet te klagen. En de rivieren nemen genoeg leem mee om het bestaan van een serie steenbakkerijen mogelijk te maken. En deze factoren werken ertoe mede, dat men in Zwitserland, wat het gebruik van steen betreft, op bepaalde punten aardig ver is. We denken nu b.v. natuurlijk beperken we ons hier tot die producten, die de dames interesseeren aan het vervaardigen van kachels en ovens uit steen. De fabrikanten van deze voorwerpen hou den, zoo vernamen wij, geregeld oontact met aannemers en architecten, en gezamenlijk worden dan de voor- en nadeelen van de verschillende systemen afgewogen. Gelet wordt daarbij natuurlijk op warmtever- spreiding, hygiëne enz. We kregen den in druk, dat deze steenen kachels en ovens daar meer in zwang zijn dan bij ons. Ook wordt veel aandacht geschonken aan de vervaardiging van vuurvaste producten, producten, nietwaar?, zonder welke vele huisvrouwen het niet gaarne zouden stellen. Er is heel wat vaardigheid voor noodig om deze voorwerpen zóó te maken, dat ze in derdaad vuurvast genoemd mogen worden. De hitte van het branden wordt nu eens zeer sterk opgedreven, tot zelfs 1700 graden Celsius, en daarnaast werkt men met sterke temperatuurschommelingen, bepaalde gassen en wat dies meer zij. Op deze wijze worden deze voorwerpen tegen allerlei temperatu ren gehard gemaakt, zoodat ze voor de be stemde doeleinden gebruikt kunnen worden. Lastig in de behandeling en vervaardiging is ook het porcelein. Men begint de hitte op te voeren tot de overigens reeds geduchte hoogte van 900 graden Celsius, dan komen enkele andersoortige bewerkingen, waarna de warmte wordt gebracht op 1400 graden Celsius. Op deze wijze worden de steen en de aarde en wat er verder gebruikt wordt, tot porcelein. Eventueele versieringen worden hierop met een penseel aangebracht en vervolgens in de stof ingebrand met een hitte van 800 a 900 graden. Het Zwitsersche Langenthal-porcelein heeft een uitstekenden naam. Een keur van mooi glaswerk Het is psychologisch misschien wel onjuist, om midden in de zomermaanden over der gelijke hooge temperaturen te spreken, maar nu we ons eenmaal op dezen weg heb ben begeven, moeten we toch even opmer ken, dat eveneens het glaswerk, hetwelk op de tentoonstelling te zien is, de bewondering kan gaande maken. Ook bij de vervaardiging hiervan is groote hitte vereisdht, naar men weet. Doch overigens is er een merkwaardig verschil. Terwijl bij steen- en aardewerk- bakken de vorm wordt gemaakt van koude stof, die daarna sterk wordt verwarmd en zoodoende hard gemaakt, gaat men bij glas werk net andersom te werk. Hier wordt de stnf f ink heet gemaakt en de ver hitte st vordt dan tot allerlei vaak prach tige v r:"in geb'azen. Het afkoelen op zijn beurt stelt vaak weer hooge eischen. Nu we het over glas hebben, willen we nog even meedeelen, dat bijzondeie aandacht gevraagd werd voor verplaatsbare glazen schermen, die het voordeel van andere schermen bieden, dat zy den wind tegen houden, en daarbij de zon volop toelaten. Het is een simpel idee, maar toch heel aardig. Alleen zal men bij het versjouwen wel heel voorzichtig moeten zijn! Ijverig werd het pleit gevoerd voor stalen meubels, niet alleen om in den tuin te plaatsen, doch niet minder voor binnenshuis. Staal biedt het voordeel, dat het zich vrij gemakkelijk tot alle soorten van modellen laat omwerken. Men weet, dat deze meubels spoedig wat „koud of kil" staan. Doch wel sterk wordt aan de behoefte van warmte en huiselijkheid tegemoet gekomen, doordat de bekleeding de idee van modernisme en nieuwe zakelijkheid wel sterk verzacht. Zoodoende ontstaat iets, wat men een tus- sdhenvorm, een compromis misschien ook, zou kunnen noemen. En dat zal wellicht meer menschen met de stalen meubels ver zoenen! NADAT Katie, door haar hart en hand aan Frederik weg teschenkenhaarzuster Ketie trouweloos in den steek heeft gelaten, terwijl die twee vroeger toch onafscheide lijk waren, heeft Ketie op de Chr. Zang en Oratoriumvereeniging een vriendin op gescharreld, die thans regelmatig bij ons overhuis komt en in enkele weken tijds al aardig ingeburgerd is. 't Is een knappe meidals je 't mij vraagt, met haar donkere oogen, haar zwarte glad gekamde haar en haar bruinachtige teint. Je zou zeggen, dat er flink wat droppels zigeuner- of ander donker bloed door heen loopen, hoewel ze toch de door-en-door Hollandsche naam van Janneke Moolenaar draagt en haar ouders in deze stad gewon nen en geboren zijn, haar vader uit een huis- en rijtuigschildersfamilie, welk eer- zaam beroep hij ook zelve uitoefent. Als je Janneke zoo aankijkt geef je haar op 't I eerste gezicht een baantje als privé-secre- taresse op een aclvocatenkantoor of als win keljuffrouw in een chic modemagazijn, maar J je behoeft maar naar haar handen te kijken, i flinke, sterkewat roode en verkleurde handen om daarvan haar doodgewoon huis houdelijk beroep af te lezen. Haar ouders I hebben eerst een dochter gekregen (dat was Janneke) daarna vijf jongens en de rij werd weer met een zusje gesloten, zoodat er voor die oudste dochter wel wat anders te doen was dan op een advocatenkantoor te zitten, hoe voortreffelijk een beroep dan ook moge Gelijk twee joden wel weten wat één kost, zoo weten dus Ketie en Janneke samen wel hoe de witte en bonte wasch moeten behandeld worden en zij weten ook deksels goed hoe zij de frissche, ietwat coquette, een tikkeltje geheimzinnige sfeer moeten schep pen, die jonge meisjes aan den ingang van het leven kan omgeven. Ik moet zeggen, dat onze Ketie daarin ach terblijft bij Janneke, want onze dochter u al te blond en blozend om gecompliceerd te kunnen rijn. Janneke heeft het al voor elkaar gedokterd om mijn zoon Piet uit Hendrik Ido Ambacht tot een huichelaar te maken. Veertien dagen geleden is Piet zijn normale Zondagje-over bij zijn ouders door komen brengen. Toen is er 's Zaterdags avonds getafeltennist door KetieJanneke, Cornelis en Piet en 's Zondagsmiddags, toen Daatje en ik ons dutje deden, is er door dezelfden plus Frederik en Katie getafel tennist, zoodat we boven op onze bedden het gevoel hadden, dat beneden ons de boel werd afgebroken. Er zou ook 's Zondags avonds getafeltennist zijn als Piet zijn zin gekregen had, maar ik heb het gestrengelijk belet, omdat dit een precedent zou zijn en ik niet van nu en voortaan mijn Zondag avond in een hoekje van de kamer door wil brengen met het gejoel van mijn kinderen en hun aanhang aan mijn ooren en cellu- loid-balletjes, vliegend rond en tegen mijn hoofd. Enfin, dat waren dus een rumoerige Zater dagavond en Zondagmiddag, maar rumoe righeid is nu eenmaal niet zoo'n ongewoon verschijnsel als Piet over is. Het merk waardige is echter, dat verleden week Za terdag Piet onverwacht opnieuw voor onzen neus stond. Dat kwam zóó: Piet had kennis in H. I. Ambacht, die op dien dag met zijn auto dezen kant uit moest en daar om had Piet gedacht: Weet je watt Ik rijd mee dan ben ik op een koopie thuis. Zoo'n gelegenheid kon je niet ongebruikt voorbij laten gaan. Wat een roerende aanhanke lijkheid toch van zoo'n jongen. Dat hij van die plaats waar die kennis hem had ge bracht nog twee kwartjes moest verreizen en dat hij 's Maandagsmorgens zijn gewone reisgeld zou hebben, vergat hij maar omdat hij graag een extra Zondagje bij zijn geliefde ouders over wilde rijn. Enfin, 's Zaterdagsmiddags werd er geta feltennist; Zaterdagsavonds waren Ketie en Janneke niet thuis en ging Piet ook de hort op; Zondagsmiddags werd er getafeltennist en 's Zondagsavonds gingen Ketie en Jan neke naar Jan en Lies en Piet ging ook want hij had zijn broer in een tijd niet ge zien. Er schijnt daar 's avonds getafelten nist te zijn. Ja, Daatje en ik vonden het wel fijn, dat we Piet een extra-daagje bij ons hadden. Ik heb maar zoo'n ideedat er voortaan 's Zaterdags heel wat kennissen van Piet heel wat keer juist 's middags dezen kant uitkomen en dus heel wat gelegenheden zullen scheppen voor Piet om zijn ouders te bezoeken, gelegenheden, waarvan 't zonde zou zijn wanneer hij ze ongebruikt voorbij zou laten gaan. Waar of nietJa, die Jan neke is een knappe meid, als je 't mij vraagt. Zoo teeken ïk dan MIJNHEER DE MAN. Wijnroode middagjapon met aansluitend mid denstuk. Rok en cor sage geven aan de voorzijde een ruim in gehaald gedeelte, dat zich aan den onderkant der mouwen herhaalt. Klein vilthoedje met fluweelen strikken. Mevrouw, Mejuffrouw, BESPAAR GELD door zelf Uw toiletten te vervaar digen. Volg de SNIJ- en NAAILEERGANGEN per BRIEFWISSELING van het INSTITUUT F E M I N A 5 Place des Bienfaieurs 5 BRUSSEL Schrijft ons om U in te lichten. Vraagt ons kosteloos programma no. 20 Practische Gordijntjes Voor serre, keuken en zomerhuisjes past men bij voorkeur een practische venster- bekleeding toe, die vlug gewasschen en ge streken kan worden, zoodat men niet tegen een extra waschbeurtje behoeft op te zien. Zeer practisch zijn gordijnen als op deze schets afgebeeld, die van alle mogelijke waschstoffen gemaakt kunnen worden. Voile en marquisette kunnen voor afb. 1 gekozen worden, waarvoor de gordijnen strak gespannen en aan den onderkant bij- eengeschoven werden. Overgordijnen van een Brabantsch ruitje, n. geeft alleen voor het midden-raam glasgordijnen, terwijl de zijkanten cretonne of andere gordijnen krij gen. IH. Meermalen weet men hoekramen of die van erkers niet goed te bekleeden. Een oplossing geeft deze schets. Als mate riaal is gebloemd voile aangewend. Wal elen we volgende weelc ZONDAG Tomatensoep Gehakt Stoofsla Gemberpudding met vanillesaus MAANDAG Hamgebak met spinazie Gort met rozijnen DINSDAG Baklappen Worteltjes Rabarberschoteltje WOENSDAG Eierschotel met andijvie Kremseltjes DONDERDAG Kop bouillon GesL varkensniertjes Preischoteltje Fruit VRIJDAG Kerryschotel (van soepvleesch)' Vruchtensla ZATERDAG Runderlapjes Gest. uien Rijst met bessensap Van de met gemerkte spy zen Vindt men de recepten hieronder HAMGEBAK (Lotharingsch Quiche lorraine) 250 gram bloem; 125 gram boter; een glas water en een weinig zout; vulsel 150 gram gekookte ham; 2 eieren ;een kopje melk; peper. Begonnen wordt met een deeg te maken van de gezeefde bloem of zelfrijzend bakmeel, de boter, een klein glas water en zout. Men kneedt zoolaing, tot het deeg een soepele bal vormt en van de vingers loslaat (minstens 10 min.). Deeg een uur laten rusten en uit rollen tot een dunne lap, die in een inge- vetten springvorm in 'n voorgewarmden oven gebakken wordt. Intusschen wordt de ham fyn gesneden en vermengd met de goed geklopte eieren en melk. Peper naar smaak. De springvorm wordt uit den oven genomen en bedekt met het hammengsel, daarna wordt alles nog ongeveer 15 min. gebakken- Warm opdienen. RABARBER-SCHOTELTJE 250 gram oud brood zonder korst; 100 gram basterdsuiker; sap van y2 citroen; 2 bekers gekookte rabarber; 75 gram boter; kaneel. Het oude brood wordt verdeeld in kruimel tjes en vermengd met de gesmolten boter, daarna wordt een laagje in een beboterd vuurvast schoteltje gedaan en hierop komt de helft van de rabarber en van de suiker, wat citroensap en kaneel en tenslotte de laatste broodkruimels, hier en daar een stukje boter. Daarna wordt het schoteltje, bedekt met be boterd papier ongeveer 40 minuten in den oven geplaatst. voor de huisvrouw Eenige textielkennis noodzakelijk ENKELE huisvrouwen weten met byna vakkundige zekerheid te zeggen, uit welke grondstoffen de verschillende weef sels bestaan. Wol, katoen, zijde en kunstzijde kan men ge makkelijk van elkander onderscheiden, doch met de gemengde weefsels levert dit groo- tere bezwaren op. Toch is het niet van be lang ontbloot, dat huisvrouwen iets meer over de verwerkte grondstoffen weten, want dit is vooral noodig om stoffen met kennis van zaken te kunnen wasrehen. Twee middelen zijn bij de beoordeeling weefsels van het grootste belang, n.l. de brandproef en de draaiproef. Bij de eerste zullen uitgetrokken weefseldraden met lucifer worden aangestoken, bij de laatste proef worden de draden uit elkander ge draaid tot vezels en het is zelfs noodig, dat men lengte- en breedtedraden of wel sche ring en inslag uit elkaar draait Nemen wij om te beginnen het linnen, dat van vlas gemaakt is. Vlas brandt met een heldere, snel voortbrandende vlam, terwijl nagenoeg geen asch achterblijft en de lucht, als van verbrand papier is. Bij het scheuren blijken de draden zeer ste vig te zijn en de rafel is vrij glad, evenals de vezeltjes der uiteinden. Laat men linnen door de handen glijden, dan bemerkt men, dat het koel aanvoelt, terwijl de weefseldraden kleine oneffenheden heb ben, iets waaraan men het vlas herkent. Katoenen draden branden, evenals vlas, met heldere vlugbrandende vlam, terwijl weinig of geen asch vindt. Brandlucht als van papier. Katoen mist de heldere klank bij het scheuren van linnen en is veel doffer, terwijl het einde der rafel licht gekruld is. Ook de draaiproef is van belang, aangezien de vezels niet langer dan 4 c.M. zijn, ir genstelling met linnen, waarbij zij soms- zelfs 10 c.M. lang zijn. Katoen is in tegenstelling met vlas zeer gelijkmatig van draad en voelt niet koel aan. Gemerceriseerde katoenen garens of weefsels hebben een mooien glans. Zeer interessant is de brandproef met wollen draden, die niet branden met een open vuur, doch meer ineenschrompelen, terwijl de asch een blaasachtig geheel vormt. Lucht als van verbrand hoorn. Wol geeft bij het scheuren een nog dofferen toon dan katoen en d< fel is krullerig. Naar de lengte kan men wollen vezels niet indeelen, daar mei draden niet of slechts moeilijk uit kan draaien, zonder dat zij stuk gaan. Lange vezels duiden op kamgaren, brei- en haakwol voelen zacht aan en bestaan uit ver scheidene samengedraaide draden. Ook op zijde kan men proeven toepassen, waarbij men zuivere natuurzijde onderschei den kan van gemeleerde. Deze laatste brandt met kleine vlam en de geschroeide structuur van het weefsel blijft achter, terwijl zuivere zijde, evenals wol, een ietwat blazige asch geeft die hard is. Brandlucht, in tegenstelling met kunstzijde, als van hoorn. Scheuren van zuivere zijde geschiedt met zeer helderen klank, terwijl de draden zeer lang zijn en niet uit elkander gedraaid kun nen worden, zoodat de draaiproef onbelang rijk is. Kunstzijde is een weefsel, dat groote triom fen oogst en zoowel viscose als koper-kunst zijde branden op dezelfde wijze als katoen. Acetaat kunstzijde smelt meestal tot een harde, zwarte korst, terwijl de lucht aan die van azijnzuur doet denken. Nitraat kunst zijde brandt als katoen; terwijl de toon bij het scheuren van alle soorten kunstzijde overeenkomst met die van zuivere zijde helder is. Indien men cel-kunstwol aan een brandproef onderwerpt, bemerkt men, dat zij op dezelf de wijze brandt als kunstzijde en ook naar gelang van de herkomsrt van de grondstof. De rafel is na het scheuren min of meer lang of dik, hetgeen verband houdt met de soort der gesponnen draden. Celwol is moei lijk van andere wol te onderscheiden en zal meestal microscopisch onderzocht dienen te wórden- Bekendheid met verschillende wee vraagt natuurlijk een lange ervaring, veel onderzoeken en vergelijken, doch iedere huisvrouw kan met behulp van haar lappen doos practische textielkennis opdoen. HANGOP OP OUDE EN NIEUWE WIJZE Dat karnemelk, een in vroeger tijden veel gedronken product, ook in anderen vorm dan karnemelkschepap als spijs kan dienst doen, is reeds lang bekend. In een oud re ceptenboek vindt men nl. het volgende ver meld over het bereiden var. hangop: „Men gaat heen en neme een kussensloop, giet die vol karnemelk en hangt dezelve in een boom in de zon".... Hoe men het in onzen tijd doet, vindt u hieronder beschreven in een recept, dat meteen den weg wijst om van hangop met vruchten een smakelijk gerecht te maken. De hoeveelheid is berekend voor vier per- 2 L. karnemelk, basterdsuiker naar smaak, 500 gr. (1 pond) aardbeien, bessen, fram bozen of andere sappige vruchten. De pan met karnemelk een uur in lauw (niet te warm) water zetten. Een vergiet op een emmer of pan zetten, hierin een schoonen doek leggen en de karnemelk in den doek schenken. Met een deksel afdek ken en de punten van den doek hierover heen vouwen. Na ongeveer 12 uren de uit gelekte massa uit den doek sdheppen, met twee vorken glad kloppen en naar smaak vermengen met basterdsuiker. De gewasschen met suiker bestrooide vruch ten bij de hangop presenteeren. DE BESTE RECEPTEN NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel, Citroen, Ananas, Fram bozen, Marasquin, Amandel, enz. Frü» 0.25. Bloemcnoliën met recepten voor odeur, haar water, pommade, brillantine, crèmes, enz. Pi-Ua 0.40. Vraagt steeds merk NECTAR. Bü apothekers en drogisten verkrijgbaar ni patronen. K" Deze japon is niat alleen geschikt voor jeugdige en slanke figuren, doch ook voor corpulente da mes, die door dit model slanker zullen toonen. Voor de corpu lente dame zal de breede ceintuur met sjerp beter kunnen vervallen, men kieze daar voor dan een smal ceintuurtje van l dezelfde stof als der japon. Voor slanke fi guren zal de ceintuur met sjerp het echter zeer goed doen, men kan deze maken in effen tint uit de hoofd kleur van de ge bloemde stof. De rok wordt een weinig geklokt. De meest ge- wenschte stof is hiervoor een mat crêpe. Het voor deel van een goe de mat crêpe is, dat deze kreuk- herstellend is, niet kostbaar en de japon toch een gekleed aanzien Voor alle voor komende maten zijn patronen te bestellen. No. 38 De halve boven wijdte, van mid denachter, onder den arm door meten, tot mid denvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, zoo lang men de japon wensdht. De taille wijdte, strak om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte van de heup, 20 a 25 cm. beneden de taille. De voorlengte, van den haiskuil, tot laag in de taille. De ruglengte, van den halsknokkel, tot laag in de taille. De pry's van het op-maat-gemaakte-patroon bedraagt 50 cent, plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. Bestelbon voor patroon No. 38 Ondergeteekende wensdht te ontvangen het patroon van de japon no. 38, waar voor bijgaand het bedrag in postzegels. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heupwijdte Voorlengte Ruglengte Naam Adres Vaders! Ook tl staat waarschijnlijk morgens carnet een sigaar of pijp aan en gaat er 'j avonds mee naar bed....l Och nee, rooken b niet zoo slecht... Maar die gordijnen en die klee- dea waar de .rook" In trekt, dat b ergert Doe moeder een plezier, laat een Waldorp stroomlijn ventilator In Uw kamer aanbrengenI Prijs Is slechts f 24. - Geen rook meer In Uw kamer, nooit benauwde luchtjes. Zeodt U vatv daag nog onderstaande coupon in voor een folder met nadere Inlichtingen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 18